LIETUVOS RESPUBLIKOS

RADIJO RYŠIO

Į S T A T Y M A S

 

1995 m. lapkričio 7 d. Nr. I-1086

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatyme vartojami terminai

Radijo bangos – laisvai sklindančios erdvėje elektromagnetinės bangos, kurių dažnis - nuo 9 kHz iki 3000 GHz.

Radijo ryšys – informacijos perdavimas ir priėmimas radijo bangomis.

Radijo ryšio kanalas – radijo dažnių juosta nustatytai techninių priemonių ir radijo bangų sklidimo aplinkos visumai, skirta tam tikrai informacijai perduoti ir priimti.

Radijo įrenginiai – radijo siuntimo arba radijo priėmimo įrenginiai.

Aparatūra ir įrenginiai – radioelektroninė aparatūra ir elektros įrenginiai, kurie veikdami spinduliuoja arba gali spinduliuoti radijo bangas.

Nacionalinė radijo dažnių paskirstymo lentelė – oficialus dokumentas, nustatantis radijo dažnių paskirstymą radijo ryšio, gamybos, mokslo, medicinos bei kitiems poreikiams.

Radijo monitoringas – nuolatinė radijo bangų aplinkos parametrų kontrolė.

Radijo trukdžiai – įvairios kilmės pašaliniai elektromagnetiniai virpesiai, trukdantys priimti naudingąjį radijo signalą ir atkurti informaciją.

Pavojaus ir gelbėjimo radijo signalas – radijo signalas, skirtas žmogaus gyvybei ar turtui apsaugoti bei gelbėti.

Leidimas gaminti – gaminio techninių sąlygų suderinimas pagal elektromagnetinės spinduliuotės parametrus.

 

2 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Įstatymas reglamentuoja radijo ryšio valdymą, naudojimą bei kontrolę, taip pat nustato aparatūros ir įrenginių įvežimo, atsiuntimo iš užsienio, naudojimo ir prekybos (radijo siuntimo aparatūros bei įrenginių – ir gamybos) Lietuvos Respublikos teritorijoje tvarką.

Įstatymas reglamentuoja radijo bangų naudojimą valstybės bei jos piliečių reikalams, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, tarptautinėmis sutartimis ir kitais norminiais aktais.

Radijo ryšį gali reguliuoti tik valstybė, nes radijo bangos yra ribotas elektromagnetinių bangų intervalas, saugomas nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu.

 

3 straipsnis. Valstybinė radijo ryšio administracija

Valstybinė radijo ryšio administracija yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės Valstybinė elektros ryšių inspekcija, kuri planuoja, plėtoja, prižiūri ir valdo radijo ryšį.

Ryšių ir informatikos ministerija atstovauja Lietuvos Respublikai tarptautinėse organizacijose Radijo ryšio reglamento klausimais, sudaro ir keičia Nacionalinę radijo dažnių paskirstymo lentelę, rengia radijo ryšio plėtros planus ir reglamentuojančius dokumentus, skiria darbinius dažnius radijo siuntimo įrenginiams, atlieka tarptautinį radijo dažnių koordinavimą, inspektuoja veikiančius radijo ryšio tinklus, kontroliuoja, ar neprekiaujama nepatvirtinto pavyzdžio radioelektronikos aparatūra ir įrenginiais, sprendžia kitus praktinius radijo ryšio organizavimo ir jo techninės priežiūros klausimus.

Valstybės apsaugai ir gynybai priskirtus radijo dažnius, radijo ryšio ir radijo monitoringo aparatūros įvežimą bei naudojimą valdo ir kontroliuoja Krašto apsaugos ministerija ir Valstybės saugumo departamentas; valstybės sienų apsaugai priskirtus radijo dažnius, radijo ryšio ir radijo monitoringo aparatūros įvežimą bei naudojimą valdo ir kontroliuoja Vidaus reikalų ministerija.

Lietuvos Respublikoje paskelbus karo arba nepaprastąją padėtį, radijo ryšys organizuojamas ir valdomas pagal karo arba nepaprastąją padėtį reguliuojančio įstatymo nuostatas.

 

4 straipsnis. Konsultacinė radijo ryšio komisija

Konsultacinė radijo ryšio komisija veikia prie Ryšių ir informatikos ministerijos kaip ekspertinė tarnyba radijo ryšio srityje. Komisija sudaroma iš svarbiausių radijo ryšio naudotojų atstovų bei nepriklausomų ekspertų. Konsultacinei komisijai vadovauja bei jos sudėtį ir reglamentą savo įsakymu tvirtina ryšių ir informatikos ministras.

Komisija konsultuoja sudarant ar keičiant Nacionalinę radijo dažnių paskirstymo lentelę, dalyvauja rengiant radijo ryšį reglamentuojančius norminius aktus, teikia pasiūlymus organizuojant įmonių, įstaigų ir organizacijų praktinę radijo ryšio veiklą.

 

5 straipsnis. Radijo ryšio kanalų skyrimas

Radijo ryšio kanalai gali būti skiriami juridiniams asmenims ir personalinėms įmonėms radijo ryšio, gamybos, mokslo, medicinos bei kitiems poreikiams.

Radijo ryšio kanalus skiria Valstybinė elektros ryšių inspekcija. Valstybinės reikšmės ryšių tinklams radijo ryšio kanalai skiriami, kai Ryšių ir informatikos ministerija Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda veiklos licenciją. Esant dideliam konkrečios radijo dažnių juostos užimtumui ir paklausai, radijo ryšio kanalai skiriami konkurso būdu.

Valstybinė elektros ryšių inspekcija, skirdama radijo ryšio kanalą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos tarptautiniais įsipareigojimais, Radijo ryšio reglamentu, Nacionaline radijo dažnių paskirstymo lentele ir kitais radijo ryšį reglamentuojančiais norminiais aktais, techninių, ekonominių ir socialinių siūlomo projekto parametrų analizės rezultatais.

Civilinei aviacijai skirtus radijo ryšio kanalus su Tarptautine civilinės aviacijos organizacija derina civilinės aviacijos administracija.

 

6 straipsnis. Leidimų išdavimas ir laikymas

Aparatūra ir įrenginiai įvežami ir atsiunčiami iš užsienio, o radijo siuntimo bei radijo monitoringo aparatūra ir įrenginiai gaminami, parduodami, įsigyjami bei naudojami - tik turint atitinkamą Valstybinės elektros ryšių inspekcijos leidimą, išduotą Vyriausybės nustatyta tvarka.

Specialios paskirties aparatūra ir įrenginiai įvežami ir atsiunčiami iš užsienio, gaminami, parduodami, įsigyjami bei naudojami tik turint atitinkamą juridiniams ir fiziniams asmenims išduotą Vidaus reikalų ministerijos leidimą.

Išduodami leidimai įvežti (atsiųsti), parduoti ir naudoti tik patikrintą aparatūrą ir įrenginius, kurių pavyzdį patvirtino akredituota sertifikavimo įstaiga arba kurie turi Valstybinės elektros ryšių inspekcijos pripažintą atitikties liudijimą, išduotą užsienio šalyje. Leidimai naudoti nepatvirtinto pavyzdžio aparatūrą išduodami pagal Valstybinės elektros ryšių inspekcijos nustatytas sąlygas.

Jei į Lietuvos Respubliką aparatūra ir įrenginiai įvežami tik patikrinti ar laikinai naudoti (sporto varžyboms, parodoms, laikinam radijo ryšiui ir pan.), išduodami laikini leidimai.

Leidimai yra terminuoti ir juose nurodomas įvežamų ar naudojamų įrenginių kiekis. Leidimo sąlygos gali būti keičiamos leidimo galiojimo laiku pasikeitus Nacionalinei radijo dažnių paskirstymo lentelei ar Lietuvos Respublikai priėmus naujus tarptautinius įsipareigojimus.

Aparatūros ir įrenginių savininkas ar naudotojas leidimą naudoti ar prekiauti jais privalo turėti aparatūros ir įrenginių buvimo vietoje.

 

7 straipsnis. Aparatūros ir įrenginių techniniai reikalavimai bei kontrolė

Norėdama užtikrinti radijo ryšio techninę kokybę bei išvengti aparatūros ir įrenginių keliamų trukdžių, Valstybinė elektros ryšių inspekcija kontroliuoja Lietuvos Respublikoje gaminamą, iš užsienio įvežamą ir atsiunčiamą aparatūrą bei įrenginius pagal radijo spinduliuotės parametrus, išskyrus eksportui gaminamus radijo siuntimo įrenginius. Kontrolės tikslas - nustatyti, ar aparatūra ir įrenginiai pagal elektromagnetinės spinduliuotės parametrus atitinka Lietuvos Respublikoje galiojančias normas.

Aparatūra ir įrenginiai gali būti tikrinami jų naudojimo vietoje.

 

8 straipsnis. Aparatūros ir įrenginių savininko arba naudotojo pareigos

Aparatūros ir įrenginių savininkas ar naudotojas privalo leisti Valstybinės elektros ryšių inspekcijos inspektoriui arba Vidaus reikalų ministerijos pareigūnui patikrinti aparatūrą ir įrenginius jų naudojimo vietoje. Įstatymų nustatyta tvarka operatyvinės veiklos pareigūnams aparatūros ir įrenginių savininkas ar naudotojas privalo leisti patikrinti aparatūrą ir įrenginius jų naudojimo vietoje ir pateikti informaciją apie aparatūrą ir įrenginius bei radijo ryšio organizavimą.

Priėmus pavojaus ar gelbėjimo signalą, būtina imtis situaciją atitinkančių veiksmų; nedelsiant nutraukti aparatūros ar įrenginių darbą, jei jie trukdo perduoti arba priimti pavojaus ar gelbėjimo signalą.

 

9 straipsnis. Radijo ryšio slaptumas

Priėmus kitam adresatui skirtą radijo pranešimą, draudžiama jį užrašyti, atskleisti, platinti ar panaudoti jo turinį bei jo buvimo faktą, išskyrus Operatyvinės veiklos įstatyme nustatytais atvejais. Informaciją, kuri yra valstybinė paslaptis, draudžiama nekoduotą perduoti radijo ryšio kanalais.

Radijo ryšio slaptumas nėra pažeistas, jei toks pranešimas priimtas kaip radijo ryšio trukdžiai ir norint nustatyti jo tapatybę apie tai pranešama Valstybinei elektros ryšių inspekcijai. Valstybinės elektros ryšių inspekcijos atliekamas radijo monitoringas taip pat nelaikomas radijo ryšio slaptumo pažeidimu.

Be Valstybinės elektros ryšių inspekcijos leidimo draudžiama laikyti aparatūrą ir įrenginius, kuriais galima siųsti, priimti, šifruoti ar dešifruoti neviešus radijo pranešimus.

 

10 straipsnis. Radijo monitoringas

Valstybinė elektros ryšių inspekcija, kontroliuodama radijo dažnių naudojimą, radijo ryšį reglamentuojančių norminių aktų reikalavimų laikymąsi, atlieka radijo monitoringą. Radijo monitoringu kontroliuojama ir analizuojama, kiek radijo dažnių diapazonas užimtas įvairių radijo stočių spinduliuotėmis, ar spinduliuotės spektrai naudojamose dažnių juostose ir pramoniniai radijo trukdžiai atitinka leistinas normas, o radijo stočių nejuostinės, šalutinės ir trukdinės spinduliuotės - ribines normas.

Radijo monitoringu gauta dalykinė informacija gali būti naudojama tik Valstybinės elektros ryšių inspekcijos veikloje, reglamentuojamoje šio įstatymo.

 

11 straipsnis. Radijo ryšio trukdžių pašalinimas

Radijo ryšio trukdžius pašalinti privalo juos sukėlusio įrenginio savininkas arba naudotojas. Jei šie trukdžiai atsiranda dėl radijo imtuvo ar priėmimo įrenginio techninių parametrų pakitimų, trukdžius pašalinti privalo šio imtuvo ar įrenginio savininkas arba naudotojas. Aparatūros ir įrenginių savininkas ar naudotojas privalo pašalinti arba sumažinti radijo ryšio trukdžius ir trukdinius radijo reiškinius, nurodytus Valstybinės elektros ryšių inspekcijos. Jei radijo trukdžius sukeliančių ir juos priimančių įrenginių spinduliuotės parametrai atitinka norminius techninius reikalavimus, jų pašalinimo tvarką nustato Valstybinė elektros ryšių inspekcija.

 

12 straipsnis. Valstybinis elektros ryšių inspektorius

Valstybinis elektros ryšių inspektorius yra įgaliotas atlikti valstybinę radijo ryšio kontrolę.

Inspektorius, pateikęs pažymėjimą, turi teisę tikrinti aparatūrą ir įrenginius, leidimus juos gaminti, įvežti ir atsiųsti, jais prekiauti arba naudotis, surašyti pažeidimų protokolą už administracinius teisės pažeidimus, paimti aparatūrą ir įrenginius įstatymų nustatyta tvarka.

 

13 straipsnis. Mokesčių tarifai

Už licencijų bei leidimų išdavimą, už radijo ryšio operatoriaus kvalifikacijos patikrinimą mokama pagal Vyriausybės patvirtintus žyminio mokesčio tarifus.

 

14 straipsnis.       Atsakomybė už šio įstatymo ir kitų radijo ryšio norminių aktų reikalavimų pažeidimus

Už šio įstatymo reikalavimų pažeidimus kaltininkai atsako pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius įstatymus. Už reglamentuojančių norminių aktų reikalavimų pakartotinį pažeidimą Ryšių ir informatikos ministerija gali panaikinti veiklos licenciją, o Valstybinė elektros ryšių inspekcija – leidimą įvežti ir atsiųsti iš užsienio, gaminti, naudoti aparatūrą bei įrenginius ir jais prekiauti.

Valstybinės elektros ryšių inspekcijos sprendimai gali būti apskundžiami teismui.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________