LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

1997 m. spalio 7 d. Nr. 582

Vilnius

 

1. Patvirtinti Fizinių asmenų surinktų traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir traktorių priekabų, naudojant serijinės gamybos technikos agregatus, junginius ir detales, konstrukcijos techninius reikalavimus.

2. Apskričių viršininkų administracijų Kaimo reikalų departamentų direktoriams kontroliuoti, kad žemės ūkio skyrių žemės ūkio technikos valstybinės priežiūros inžinieriai – inspektoriai laikytųsi šių reikalavimų įregistruodami fizinių asmenų surinktus traktorius, savaeiges žemės ūkio mašinas ir traktorių priekabas bei atlikdami jų technines apžiūras.

3. Įsakymo vykdymą kontroliuoti Gyvulininkystės strategijos departamento Agroserviso skyriui.

 

 

ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKIO MINISTRAS                                                      VYTAUTAS KNAŠYS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

žemės ir miškų ūkio ministerijos

1997 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 582

 

SUDERINTA                                         SUDERINTA

Lietuvos Respublikos                              L. e. p. Lietuvos Respublikos

vidaus reikalų viceministras                    vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius

J. Adomaitis                                            P. Abaravičius

1997 m. rugpjūčio 28 d.                          1997 m. liepos 24 d.

 

Fizinių asmenų surinktų traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir traktorių priekabų, naudojant serijinės gamybos technikos agregatus, junginius ir detales, konstrukcijos techniniai reikalavimai

 

1. Taikymo sritis

 

1.1. Šie techniniai reikalavimai taikomi fizinių asmenų valstybinei registracijai teikiamų vienkartinių gaminių: traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir traktorinių priekabų, surinktų naudojant serijinės gamybos technikos agregatus, junginius ir detales, atitikties įvertinimui.

 

2. Nuorodos

 

2.1. Kelių eismo taisyklės (KET), patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 11 29 nutarimu Nr. 883.

2.2. Techninių reikalavimų parametrai pagal žemės ūkio technikos saugos tarptautinių standartų (ISO) nuostatas.

 

3. Terminai ir apibrėžimai

 

3.1. Šiuose techniniuose reikalavimuose:

traktorius – dviejų ašių savaeigė žemės ūkio energetinė mašina, turinti ne daugiau kaip dvi sėdimas vietas;

savaeigė žemės ūkio mašina – dviejų ašių technologinė mašina, turinti savo variklį ir ne daugiau kaip dvi sėdimas vietas;

priekaba – prie traktoriaus arba savaeigės mašinos prijungtas įtaisas kroviniams transportuoti;

puspriekabė – priekaba, kurios masės ir krovinio masės dalis tenka traktoriui;

platforma – žema priekaba be bortų;

vienkartinis gaminys – gaminys, kurio vienas ar keli egzemplioriai gaminami tik vieną kartą, nenumatant gamybos kartoti;

serijinė gamyba – gaminių gamyba periodiškai kartojamomis partijomis (serijomis).

 

4. Bendrosios nuostatos

 

4.1. Traktoriai ir savaeigės žemės ūkio mašinos, kurių variklio galia viršija 10 AG, ir su jais agreguojamos priekabos turi būti registruojamos Žemės ir miškų ūkio ministerijos nustatyta tvarka.

4.2. Asmuo, vairuojantis įregistruotus traktorius ir savaeiges žemės ūkio mašinas, privalo turėti traktorininko pažymėjimą.

4.3. Traktoriai, savaeigės žemės ūkio mašinos ir priekabos (toliau- mašinos) turi būti saugios ir patikimos. Mašinų gamybai naudojami agregatai, junginiai ir detalės turi būti parinkti pagal atitinkamus techninius duomenis ir tarpusavyje suderinti.

Mašinų išoriniuose paviršiuose negali būti aštrių bei išsikišusių kampų, dalių ar detalių, kurios gamybinio proceso ar eksploatacijos metu galėtų sužaloti žmogų.

4.4. Mašinų judėjimo greitis turi būti ne didesnis kaip 20 km/h. Ant mašinos turi būti skiriamasis greičio apribojimo ženklas, kurio forma ir pritaisymas – pagal KET 29.10 punkto reikalavimus.

4.5. Mašinų kelio prošvaisa turi būti ne mažesnė kaip 250 mm.

4.6. Rekomenduojami mašinų tarpvėžio dydžiai (1200–2400) mm.

4.7. Padangos negali būti pažeistos iki kordo (įpjautos ar įplėštos), su išsileidusiais karkaso sluoksniais, atšokusiu protektoriumi arba šonais. Padangos turi atitikti leidžiamą didžiausią apkrovą. Mašinos vienos ašies ratų padangos turi būti vienodų matmenų.

4.8. Traktoriuose ir savaeigėse žemės ūkio mašinose turi būti įrengtas garsinis signalas, darbiniai ir stovėjimo stabdžiai. Traktorius arba savaeigė mašina, kurios bendroji masė didesnė kaip 450 kg, turi turėti atbulinės eigos pavarą.

4.9. Vairuotojo darbo vietoje turi būti įrengta sėdynė su atlošu, valdymo ir kontrolės dalys. Rekomenduojamas valdymo dalių išdėstymas, poveikio būdai ir jėgos pateiktos priede.

Traktoriai ir savaeigės mašinos gali turėti kabinas, o jų nesant – šoninės apsaugos turėklus. Gali būti įrengti apsauginiai lankai iš vamzdžių, kurių išorinis skersmuo ne mažesnis kaip 50 mm. Kabinų stiklai turi būti grūdinti arba trisluoksniai.

Kabinose turėtų būti įrengti skydeliai nuo saulės ir galinio vaizdo veidrodžiai.

4.10. Vairuotojui įlipti į darbo vietą turi būti įrengtos pakopos ir turėklai. Pakopų, aikštelių ir valdymo paminų paviršiai turi būti neslidūs.

4.11. Traktorių ir savaeigių žemės ūkio mašinų konstrukcija turi nekliudyti vairuotojui iš darbo vietos apžvelgti kelią ir neužstoti nuolatinio stebėjimo objektų (darbinių dalių, kurias būtina stebėti gamybinio proceso metu, ženkliarodžių, technologinių medžiagų krovimo eigos, pakabo mechanizmo ir kt.).

4.12. Traktorių ir savaeigių žemės ūkio mašinų leistinas vairo rato laisvumas turi būti ne didesnis kaip 25o.

4.13. Variklio dujų išmetimo sistema turi būti sandari, su šiam varikliui skirtu serijinės gamybos triukšmo duslintuvu, o dujų srautas nukreiptas į šalį nuo vairuotojo darbo vietos.

4.14. Karšti paviršiai, kurių temperatūra aukštesnė kaip 70oC, turi būti atitverti ir apsaugoti nuo degalų ir tepalų ar kitų degių medžiagų.

4.15. Variklio gaubtas, mašinų besisukančių ir judančių dalių pakeliamos apsauginės konstrukcijos turi turėti fiksavimo įtaisus.

4.16. Mašinose neleidžiami degalų, tepalų ir techninių skysčių pratekėjimai.

4.17. Rankomis užpildomų bakų, dėžių ir talpyklų angos, akumuliatorių baterijos, įrankių ir reikmenų dėžutės turi būti ne aukščiau kaip 1600 mm nuo žmogaus kojų atramos (žemės, pakopų ar aikštelės).

4.18. Traktoriuose ir savaeigėse žemės ūkio mašinose turi būti numatyta lengvai pasiekiama vieta ugnies gesintuvui, vaistinėlei ir avarijos ženklui laikyti.

4.19. Mašinose turi būti įrengta vieta valstybinės registracijos ženklui tvirtinti. Traktorių valstybinės registracijos ženklas tvirtinamas galinio kairiojo sparno gale, o priekabų – užpakalinio borto kairėje apatinėje dalyje.

4.20. Kraštiniams gabaritams pažymėti traktoriai ir savaeigės žemės ūkio mašinos turi turėti du galinius raudonus šviesos atšvaitus.

Atšvaitai turi būti pritvirtinti (350–1200) mm aukštyje nuo kelio dangos, vienodu atstumu nuo išilginės mašinos ašies, bet ne toliau kaip 400 mm (traktoriams – 700 mm) nuo kraštinio šoninio gabarito.

4.21. Traktoriai ir savaeigės mašinos turi turėti išorinius šviesos prietaisus:

4.21.1. mašinos priekyje – du baltos spalvos artimųjų šviesų žibintus, pritvirtintus ne žemiau kaip 500 mm nuo kelio dangos vienodu atstumu nuo išilginės mašinos simetrijos ašies, bet ne toliau kaip 400 mm nuo kraštinio šoninio gabarito;

- du baltos spalvos gabaritų ir geltonos spalvos posūkių žibintus;

4.21.2. mašinos gale – du raudonos spalvos gabaritų, geltonos spalvos posūkių, raudonos spalvos stabdymo ir baltos spalvos valstybinės registracijos ženklo apšvietimo žibintus.

4.22. Gabaritų ir posūkių žibintai turi būti pritvirtinti (350–1200) mm aukštyje nuo kelio dangos, vienodu atstumu nuo išilginės mašinos ašies, bet ne toliau kaip 700 mm nuo kraštinio šoninio gabarito; stabdymo žibintas – mašinos gale kairėje pusėje (350–2100) mm aukštyje nuo kelio dangos.

 

5. Papildomi reikalavimai traktoriams

 

5.1. Matmenys ne didesni kaip:

plotis 2500 mm;

aukštis 3200 mm;

ilgis 6000 mm.

5.2. Statinis skersinio pastovumo kampas – ne mažesnis kaip 35o.

5.3. Vairuojamųjų ratų apkrova – ne mažesnė kaip 20 % traktoriaus masės.

5.4. Stabdymo kelias, važiuojant 20 km/h greičiu, – ne didesnis kaip 6,4 m. Stabdymo metu nukrypimas nuo tiesiosios negali būti didesnis kaip 0,5 m.

5.5. Stovėjimo stabdžiai turi išlaikyti traktorių ne mažesnėje kaip 16 % įkalnėje.

5.6. Ant traktorių, važinėjančių keliais su priekabomis, virš kabinos priekinės dalies kabinamas skiriamasis transporto priemonės ženklas pagal KET 29.4 punkto reikalavimus.

 

6. Papildomi reikalavimai savaeigėms žemės ūkio mašinoms

 

6.1. Matmenys ne didesni kaip:

plotis 2500 mm;

aukštis 4000 mm;

ilgis 10000 mm.

Mašinų, kurios skirtos tik žemės ūkio laukų darbams ir važinėja keliais tik išimtiniais atvejais, leidžiamas plotis iki 4400 mm. Šiuo atveju toliausiai išsikišančios mašinos dalys žymimos skiriamaisiais ženklais pagal KET 29.11 punkto reikalavimus.

6.2. Statinis skersinio pastovumo kampas – ne mažesnis kaip 25o.

6.3. Vairuojamųjų ratų apkrova – ne mažesnė kaip 12 % mašinos masės.

6.4. Stabdymo kelias, važiuojant 20 km/h greičiu, – ne didesnis kaip 7,8 m. Stabdymo metu nukrypimas nuo tiesiosios negali būti didesnis kaip 0,5 m.

6.5. Stovėjimo stabdžiai turi išlaikyti mašiną ne mažesnėje kaip 16 % įkalnėje.

6.6. Išorinės judančios ir besisukančios dalys turi būti apsaugotos.

6.7. Hidrauline sistema pakeliami kėbulai, pjaunamosios, rinktuvai ir kitos mašinos dalys, jeigu jas reikia taisyti pakeltas, turi turėti patikimas fiksavimo priemones.

6.8. Gali turėti prikabintuvą priekabai.

 

7. Papildomi reikalavimai priekaboms

 

7.1. Matmenys ne didesni kaip:

plotis 2500 mm;

aukštis 4000 mm;

ilgis 11000 mm.

7.2. Pakrautos priekabos statinis skersinio pastovumo kampas – ne mažesnis kaip 30o, o puspriekabės – 25o.

7.3. Priekaba turi darbinius stabdžius, valdomus iš vairuotojo darbo vietos, ir stovėjimo stabdžius, jeigu jos masė su kroviniu didesnė kaip 50 % velkančiojo traktoriaus masės. Stovėjimo stabdžiai turi išlaikyti priekabą ne mažesnėje kaip 16 % įkalnėje.

7.4. Savivartės priekabos turi turėti atramą pakeltam kėbului fiksuoti ir įspėjamąjį užrašą „Pakėlęs kėbulą, pastatyk atramą“.

7.5. Prikabintuvas turi būti standus, aprūpintas atrama ir sukabinimo su traktoriumi įtaiso apsauginiu lynu (grandine). Prikabintuvo kilpa turi laisvai sukiotis apie išilginę ašį, kad virsdama priekaba neapverstų traktoriaus.

7.6. Su puspriekabe agreguoto traktoriaus vairuojamųjų ratų apkrova turi būti ne mažesnė kaip 20 % traktoriaus masės. Be krovinio puspriekabės masės centro horizontalioji koordinatė turi būti ašies priekyje, o prikabintuvas atitikti 7.5p. reikalavimus.

7.7. Priekabos turi turėti galinius raudonus šviesos atšvaitus, gabaritinius, posūkių, stabdžių ir valstybinės registracijos ženklo apšvietimo žibintus. Jeigu priekaba yra platesnė už vilkiką, ji turi būti paženklinta ir priekiniais baltais šviesos atšvaitais. Atšvaitai ir žibintai tvirtinami pagal 4.20 ir 4.21 punktų reikalavimus.

7.8. Priekabos gali būti platformos tipo.

7.9. Ant priekabų kėbulo matomoje vietoje kabinamas įspėjamasis užrašas „Vežti žmones draudžiama“.

______________

 


Priedas

 

Traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir traktorinių priekabų valdymo dalių išdėstymas, poveikio būdai ir jėgos

 

Valdymo dalys

Išdėstymas

Poveikio būdas

Maksimali poveikio jėga, N

1. Variklio paleidimas

 

Variklis paleidžiamas kai:

 

 

 

1) pavarų perjungimo, svirtis yra neutralioje

 

 

 

padėtyje, arba

 

 

 

2) sankaba išjungta, arba

 

 

 

3) vairuotojas yra darbo vietoje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Važiavimo greitis

 

 

 

2.1. Valdymas koja

Lengvai pasiekiamas dešine

Greičiui didinti pamina spaudžiama pirmyn

60

 

koja, dešinėje stabdžių paminų

ir/arba žemyn

 

 

pusėje

 

 

2.2. Valdymas ranka

Lengvai pasiekiamas, priešais

Greičiui didinti svirtis stumiama pirmyn

30

 

vairuotoją arba dešinėje pusėje

ir/arba aukštyn

 

3. Vairas

Priešais vairuotoją

Vairo ratą sukant pagal laikrodžio rodyklę,

50

 

 

mašina sukasi į dešinę, o sukant prieš

(mašinai

 

 

laikrodžio rodyklę – į kairę

judant)

4. Sankaba

 

 

 

4.1. Valdymas koja

Lengvai pasiekiamos kaire koja

Sankaba išjungiama paminą spaudžiant

120

 

 

pirmyn ir/arba žemyn

 

4.2. Valdymas ranka

Lengvai pasiekiamas

Svirtį traukiant sankaba išjungiama.

50

 

 

Svirtis fiksuojasi išjungtoje padėtyje

 

5. Pavarų perjungimas

Lengvai pasiekiamas kaire arba

Pagal pažymėtą pavarų jungimo schemą

160

 

dešine ranka

svirties neutralios padėties atžvilgiu

 

6. Stabdžiai

 

 

 

6.1. Darbiniai stabdžiai

 

 

 

6.1.1. Valdymas koja

Lengvai pasiekiamas dešine koja

Stabdoma paminas spaudžiant pirmyn

200

 

 

ir/arba žemyn. Jeigu įrengti nepriklausomi

 

 

 

kairės ir dešinės pusės stabdžiai, paminos

 

 

 

turi turėti blokavimo įtaisą

 

6.1.2. Valdymas ranka

Lengvai pasiekiamas

Stabdoma svirtį traukiant. Jeigu įrengti

160

 

 

nepriklausomi kairės ir dešinės pusės

 

 

 

stabdžiai, svirtys turi turėti blokavimo įtaisą

 

6.2. Stovėjimo stabdžiai

 

 

 

6.2.1. Valdymas ranka

Lengvai pasiekiamas kaire arba

Stabdis įjungiamas traukiant svirtį.

160

 

dešine ranka

Svirtis turi turėti fiksavimo įjungtoje

 

 

 

padėtyje užsklandą

 

6.2.2. Valdymas koja

Lengvai pasiekiamas dešine koja

Stabdžių pamina nuspaudžiama

200

 

 

ir fiksuojama

 

6.3. Priekabų stabdžiai

 

 

 

6.3.1. Valdymas koja

Suderintas su traktoriaus

 

 

 

darbinių stabdžių valdymu

 

 

6.3.2. Valdymas ranka

Atskira svirtis valdoma

Stabdoma traukiant svirtį

200

 

dešine ranka

 

 

______________