LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL J. BASANAVIČIAUS GIMTINĖS IR LIETUVOS TAUTINIO ATGIMIMO ĄŽUOLYNO OŽKABALIUOSE ISTORINĖS KULTŪRINĖS VERTĖS IŠSAUGOJIMO BEI JOS ATSKLEIDIMO

 

2000 m. spalio 20 d. Nr. 79

Vilnius

 

Valstybinė paminklosaugos komisija š. m. rugsėjo 22 d. išvažiuojamojo posėdžio metu aplankė Vilkaviškio rajone, Bartninkų seniūnijoje, Ožkabaliuose, kultūros paminklą „Sodyba–J. Basanavičiaus memorialinis muziejus ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas“, susipažino su atliktais jo tvarkymo darbais, Kultūros vertybių apsaugos departamento pateikta istorine- ikonografine medžiaga, kita dokumentacija, visuomeninių organizacijų veikla išsaugant bei atskleidžiant šio paminklo kultūrinę vertę, atstatytųjų statinių būkle.

J. Basanavičiaus gimtinė valstybės saugomu respublikinės reikšmės istorijos paminklu buvo jau 1973 m. Šios vietos išskirtinei reikšmei pažymėti 1986–1987 m. buvo pastatytas koplytstulpis, visuomenės iniciatyva 1989 m. pradėtas sodinti Tautinio atgimimo ąžuolynas, 1991–1996 m. atstatyti J. Basanavičiaus gimtosios sodybos gyvenamasis namas ir kiti pastatai. Šis susiformavęs memorialas J. Basanavičiui (visi pastatytieji statiniai kartu su atgimimo ąžuolynu bei kaimo kapinaitėmis) Kultūros vertybių apsaugos departamento 1998 m. vasario 2 d. įsakymu Nr. 18 buvo įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registro statinių kompleksų ir ansamblių sąrašą, o tų pačių metų gegužės 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 612 buvo paskelbtas kultūros paminklu.

Valstybinė paminklosaugos komisija pažymi, kad Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamentas, finansuodamas sodybos statinių atstatymo darbus, derindamas projektinę dokumentaciją, išduodamas statybų leidimus, priimdamas statinius naudoti, neužtikrino biudžetinių lėšų racionalaus panaudojimo.

J. Basanavičiaus gimtinės atkūrimo darbai buvo projektuojami ir vykdomi neturint iš anksto paruoštų privalomų apskaitos ir priežiūrą, tvarkymą bei naudojimą reglamentuojančių dokumentų.

Iki šiol nėra šios nepaprastai reikšmingos teritorijos plėtotės programos, kuri apimtų visas kultūros paminklą formuojančias dalis (gimtinę – sodybos vietą, atgimimo ąžuolyną, maro kapinaites) bei jų aplinką ir visiems naujiems statiniams numatytų istorinę vertę geriausiai atskleidžiantį naudojimą.

Valstybinė paminklosaugos komisija, pritardama visuomeninių organizacijų iniciatyvai – iki 2001 m. lapkričio 23 d. deramai pasirengti Lietuvos tautinio atgimimo patriarcho dr. J. Basanavičiaus 150-osioms gimimo metinėms bei vadovaudamasi savo nuostatų 6 ir 7 straipsniais, nusprendžia:

1. Prašyti LR Seimą priimti nutarimą dėl Lietuvos tautinio atgimimo ir nepriklausomybės patriarcho J. Basanavičiaus gimimo 150-ies metų jubiliejaus paminėjimo programos.

2. Prašyti Lietuvos Respublikos Vyriausybę:

2.1. įgalioti Nepriklausomybės akto signatarų klubą, Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno draugiją ir Vilkaviškio rajono savivaldybę parengti paminklo „Sodyba–J. Basanavičiaus memorialinis muziejus ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas“, jo teritorijos, kraštovaizdžio plėtotės programą ir parengti bei pateikti LR Vyriausybei planą kultūros paminklo tvarkymo darbams užbaigti;

2.2. įvertinti atliktus J. Basanavičiaus gimtinės statinių atkūrimo, aplinkos kraštovaizdžio formavimo darbus.

3. Pasiūlyti Kultūros vertybių apsaugos departamentui:

3.1. parengti ir nustatyta tvarka įteisinti kultūros paminklui – statinių kompleksui ir jo sudėtinėms dalims – trūkstamus apskaitos ir priežiūros, tvarkymo bei naudojimo sąlygas nustatančius dokumentus, ištaisyti netikslumus galiojančiuose dokumentuose;

3.2. užtikrinti, kad visi komplekso statiniai ir teritorijos, visos teisės ir teisių apribojimai būtų įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.

 

 

PIRMININKAS                                                                                                         P. JAKUČIONIS

______________