LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS IR KABELINĖS TELEVIZIJOS PRIEMONIŲ MONTAVIMO, STATYMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ KETVIRTOSIOS DALIES – PALYDOVINIO RYŠIO SIUNTIMO ŽEMĖS STOČIŲ STATYMO IR ESKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1997 m. gegužės 28 d. Nr. 61

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių ketvirtąją dalį – Palydovinio ryšio siuntimo žemės stočių statymo ir eksploatavimo taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad ši taisyklių dalis įsigalioja nuo 1997 m. birželio 1 dienos.

 

 

RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRAS                                                 RIMANTAS PLEIKYS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

ryšių ir informatikos ministerijos

1997 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. 61

 

RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS IR KABELINĖS TELEVIZIJOS PRIEMONIŲ MONTAVIMO, STATYMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

IV dalis

 

PALYDOVINIO RYŠIO SIUNTIMO ŽEMĖS STOČIŲ STATYMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

Bendrosios nuostatos

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja stacionarių ir kilnojamųjų palydovinio ryšio siuntimo žemės stočių statymo ir eksploatavimo Lietuvos Respublikoje tvarką.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos radijo ryšio įstatymu bei Pašto ir telekomunikacijų veiklos licencijavimo taisyklėmis.

3. Žemės stotims taip pat yra taikoma bendroji radijo siunčiamųjų įrenginių įsigijimo, įvežimo, įrengimo ir eksploatavimo tvarka, nustatyta Radijo ryšio įstatyme ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. palydovinio ryšio siuntimo Žemės stotis (toliau – žemės stotis) – bet kokio tipo techninis įrenginys, spinduliuojantis radijo bangas dirbtinio Žemės palydovo link, siekiant užmegzti ryšį su šiuo palydovu ar per šį palydovą su kita žemės stotimi;

4.2. stacionarioji žemės stotis – žemės stotis, pastatyta ir eksploatuojama vienoje vietoje;

4.3. kilnojamoji žemės stotis – žemės stotis, kurios įrengimo ir eksploatavimo vieta yra arba gali būti reguliariai keičiama;

4.4. palydovinis segmentas – tai palydovo radijo ryšio kanalas, skirtas perduoti signalą (informaciją) tarp palydovinio ryšio žemės stočių.

 

Bendrieji reikalavimai žemės stočių statymo ir eksploatavimo veiklai atlikti

 

5. Statyti ir eksploatuoti žemės stotis Lietuvos Respublikoje leidžiama tiktai turint Ryšių ir informatikos ministerijos išduotą licenciją šiai veiklai atlikti.

6. Nepriklausomai nuo to, ar licencijos turėtojas stato ir eksploatuoja žemės stotis savo reikmėms, ar teikia tokias paslaugas kitiems asmenims, licencijos turėtojas yra atsakingas už šių taisyklių laikymąsi.

7. Prieš pradėdamas savo veiklą licencijos turėtojas privalo įsteigti Žemės stočių kontrolės centrą (kontrolės centras), skirtą koordinuoti visą žemės stočių statymo ir eksploatavimo veiklą.

8. Pradėjus bent vienos žemės stoties eksploatavimą, kontrolės centras turi dirbti 24 valandas per parą ir turi būti pasiekiamas telefonu bei telefaksu. Kontrolės centro budintys darbuotojai privalo mokėti valstybinę ir anglų kalbas.

9. Kontrolės centro budintys darbuotojai privalo, esant reikalui, organizuoti avarinio žemės stočių išjungimo ar remonto darbus. Tokie darbai turi būti atlikti ne vėliau kaip per 6 val. nuo pranešimo apie žemės stoties darbo sutrikimą gavimo.

 

Techniniai reikalavimai naudojamiems įrenginiams

 

10. Statomų žemės stočių įrenginiai turi būti sertifikuoti Lietuvos Respublikoje.

11. Žemės stočių įrenginiai bei jų radijo spinduliuotės parametrai turi atitikti ir atitinkamo palydovo operatoriaus nustatytus reikalavimus tokio tipo įrenginiams, palydovinio ryšio žemės stočių standartus.

 

Palydovinio segmento nuomos tvarka

 

12. Žemės stoties savininkas turi teisę pasirinkti bet kurį jo stoties darbui tinkamiausią palydovą (palydovinį segmentą).

13. Tarptautinių palydovinio ryšio organizacijų INTELSAT, EUTELSAT ar INMARSAT palydovinis segmentas Lietuvos Respublikoje yra nuomojamas per Ryšių ir informatikos ministeriją arba per kitą instituciją, kurią Ryšių ir informatikos ministerija įgaliojo atstovauti atitinkamai INTELSAT, EUTELSAT ar INMARSAT organizacijai Lietuvos Respublikoje.

14. Jeigu žemės stoties savininkas pageidauja panaudoti kitose valstybėse išnuomotą organizacijų INTELSAT, EUTELSAT ar INMARSAT palydovinį segmentą, turi būti sudaroma sutartis dėl užsienyje išnuomoto palydovinio segmento panaudojimo Lietuvos Respublikoje sąlygų. Ši sutartis yra sudaroma tarp žemės stoties savininko ir atitinkamos organizacijos INTELSAT, EUTELSAT ar INMARSAT atstovo Lietuvos Respublikoje.

 

Žemės stočių statymas

 

15. Žemės stočių statymo privalomaisiais etapais turi būti:

15.1. žemės stoties elektromagnetinio suderinamumo projektavimas;

15.2. projekto tvirtinimas;

15.3. įrenginių įsigijimas (įvežimas);

15.4. žemės stoties montavimas;

15.5. žemės stoties bandymas prieš ją paleidžiant.

16. Dėl leidimo projektuoti žemės stotį pareiškėjas kreipiasi į VĮ Valstybinę radijo dažnių tarnybą (VRDT), pateikdamas motyvuotą prašymą, kuriame turi būti paaiškinta, kur ir kokiu tikslu planuojama pastatyti žemės stotį. VRDT turi išnagrinėti ir atsakyti į šį prašymą ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos.

17. Gavęs VRDT leidimą, pareiškėjas gali pradėti žemės stoties elektromagnetinio suderinamumo projektavimo darbus. Žemės stoties elektromagnetinio suderinamumo projektas (toliau – EMS projektas) turi būti parašytas valstybine kalba, jį turi sudaryti tokie skyriai:

17.1. aprašančioji dalis, kurioje turi būti nurodoma: žemės stoties paskirtis, ryšio sistemos konfigūracija, perduodamos informacijos pobūdis, paskirtis ir perdavimo greitis, žemės stoties jungimo su vartotojo informacijos apdorojimo įrenginiais būdas;

17.2. žemės stočių techninių charakteristikų aprašas, nusakantis: žemės stoties tipą, gamintoją, visus stoties radijo spinduliuotės bei kitus elektrinius ir eksploatacinius parametrus.

Be to, turi būti pateikiami stoties antenos ir siųstuvo įrenginių brėžiniai. Žemės stoties montavimo projektas, su žemės stoties įrenginių montavimo brėžiniais, montavimo vietos nuotraukomis.

18. Rengiant žemės stoties statybos projektą, EMS projektas turi būti įtraukiamas į žemės stoties statybos projektą kaip specialiųjų sąlygų dalis.

19. Parengus EMS projektą, jis turi būti pateikiamas VRDT tvirtinti. Turi būti pateikiami du projekto egzemplioriai. Kartu turi būti pateikiami dokumentai, patvirtinantys reikalingo žemės stoties darbui palydovinio segmento nuomos faktą.

20. VRDT išnagrinėja pateiktą projektą ir praneša pareiškėjui apie savo sprendimą per 1 mėnesį nuo projekto gavimo dienos. Tačiau jeigu žemės stoties įrengimo sąlygos reikalauja atlikti tarptautinį koordinavimą, šis terminas gali būti pratęsiamas, bet ne ilgiau kaip iki šešių mėnesių.

21. Esant reikalui, VRDT gali grąžinti EMS projektą papildymui ar pataisymui.

22. Patvirtinus projektą, vienas jo egzempliorių yra paliekamas saugoti VRDT kaip kontrolinis.

23. Patvirtinus žemės stoties EMS projektą, pareiškėjas gali pradėti šios žemės stoties montavimo darbus. Žemės stoties montavimas turi būti vykdomas griežtai prisilaikant patvirtinto projekto sąlygų.

24. Sumontavus žemės stotį, turi būti atliekamas jos bandymas. Šis bandymas yra atliekamas vadovaujantis atitinkamo palydovo operatoriaus žemės stočių paleidimo taisyklėmis.

 

Žemės stočių eksploatavimas

 

25. Sėkmingai atlikus žemės stoties bandymus, stoties savininkas kreipiasi į VRDT, prašydamas įregistruoti stotį ir leisti ją eksploatuoti. Tam turi būti užpildoma nustatytos formos žemės stoties registravimo anketa.

26. Gavusi prašymą, VRDT per 15 darbo dienų jį išnagrinėja ir įregistruoja žemės stotį bei išduoda leidimą ją eksploatuoti arba pateikia motyvuotą atsisakymą tai padaryti.

27. Gavęs leidimą, stoties savininkas gali pradėti stoties eksploatavimą. Žemės stoties leidimas turi būti saugomas jos eksploatacijos vietoje ir yra pateikiamas pareikalavus įgaliotų institucijų pareigūnams.

28. Žemės stotis turi būti eksploatuojama griežtai laikantis projekto sąlygų bei galiojančių techninių, teisinių, sanitarinių normų. Bet kokiu atveju žemės stoties techniniai parametrai ar radijo spinduliuotės savybės gali būti keičiami tiktai prieš tai gavus raštišką VRDT sutikimą.

29. Žemės stoties savininkas privalo apmokėti visus žemės stoties ir radijo dažnių registravimo bei stoties eksploatavimo mokesčius, kurie yra nustatyti Radijo ryšio tarifuose.

30. Nutraukus žemės stoties eksploatavimą, per vieną mėnesį apie tai turi būti pranešta VRDT, kartu grąžinant leidimo eksploatuoti stotį originalą.

 

Kontrolė ir atsakomybė

 

31. Šių taisyklių laikymąsi kontroliuoja VĮ Valstybinė radijo dažnių tarnyba.

32. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą tvarką.

33. Ginčus, susijusius su šių taisyklių vykdymu, pagal savo kompetenciją sprendžia Ryšių ir informatikos ministerija arba teismas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

_____________