LIETUVOS SAUGIOS LAIVYBOS ADMINISTRACIJOS DirektoriAus

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS JŪRŲ LAIVŲ REGISTRE ĮREGISTRUOTŲ LAIVŲ APSAUGOS PLANŲ TVIRTINIMO, LAIVŲ APSAUGOS SISTEMŲ TIKRINIMO IR TARPTAUTINIŲ LAIVŲ APSAUGOS LIUDIJIMŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. balandžio 20 d. Nr. V-62

Klaipėda

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. sausio 28 d. nutarimo Nr. 90 „Dėl Tarptautinio laivų ir uosto įrenginių apsaugos kodekso reikalavimų įgyvendinimo“ (Žin., 2004, Nr. 18-540) 1.4 ir 2.1 punktų reikalavimus bei Tarptautinės jūrų organizacijos Diplomatinės konferencijos 2002 m. gruodžio 9 d. priimto Tarptautinio laivų ir uosto įrenginių apsaugos kodekso nuostatas,

tvirtinu Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų apsaugos planų tvirtinimo, laivų apsaugos sistemų tikrinimo ir Tarptautinių laivų apsaugos liudijimų išdavimo taisykles (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                Evaldas Zacharevičius


 

PATVIRTINTA

Lietuvos saugios laivybos administracijos

direktoriaus 2004 m. balandžio 20 d.

įsakymu Nr. V-62

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS JŪRŲ LAIVŲ REGISTRE ĮREGISTRUOTŲ LAIVŲ APSAUGOS PLANŲ TVIRTINIMO, LAIVŲ APSAUGOS SISTEMŲ TIKRINIMO IR TARPTAUTINIŲ LAIVŲ APSAUGOS LIUDIJIMŲ IŠDAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės nustato Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų (toliau vadinama – laivas), kuriems taikomi Tarptautinio laivų ir uosto įrenginių apsaugos kodekso (toliau vadinama – Kodeksas) reikalavimai, laivų apsaugos planų tvirtinimo, laivų apsaugos sistemų tikrinimo ir Tarptautinių laivų apsaugos liudijimų (toliau vadinama – liudijimas) išdavimo tvarką.

2. Jūrų laivų apsaugos planus tvirtina, laivus tikrina ir liudijimus išduoda Lietuvos saugios laivybos administracija (toliau vadinama – Administracija). Tvirtinti laivų apsaugos planus, tikrinti, kaip laive įdiegti patvirtinto laivo apsaugos plano ir Kodekso reikalavimai, ir rekomenduoti Administracijai išduoti liudijimą Administracija gali įgalioti šias, pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliojimus Lietuvoje veikiančias ir Europos Sąjungos pripažintas, klasifikacines bendroves: Prancūzijos „Biureau Veritas“, Norvegijos „Det Norske Veritas“, Anglijos „Lloyd’s Register“ ir Rusijos Jūrų laivybos registrą. Pripažintoms klasifikacinėms bendrovėms tvirtinti laivų apsaugos planus ir tikrinti, kaip laive įdiegti patvirtinto apsaugos plano reikalavimai, be raštiško Administracijos leidimo draudžiama.

 

II. LAIVO APSAUGOS PLANO TVIRTINIMAS

 

3. Laivybos kompanija (savininkas / valdytojas), pageidaujanti patvirtinti laivo apsaugos planą, pateikia Administracijai paraišką, kurioje nurodoma: laivo pavadinimas, Tarptautinės jūrų organizacijos numeris, kas vykdė laivo apsaugos įvertinimą, kas rengė laivo apsaugos planą, laivybos kompanijos adresas. Paraiškoje nurodomas laivybos kompanijos (savininko / valdytojo) pageidavimas, kas turėtų vertinti ir tvirtinti laivo apsaugos planą – Administracija ar pripažinta klasifikacinė bendrovė. Jei nurodoma konkreti pripažinta klasifikacinė bendrovė, tai paraiškoje išdėstomi motyvai ir pridedamas šios bendrovės sutikimas vertinti ir tvirtinti laivo apsaugos planą. Paraišką pasirašo laivybos kompanijos vadovas (laivo savininkas / valdytojas).

4. Gavusi iš laivybos kompanijos (savininko / valdytojo) paraišką, Administracija per vieną darbo dieną išnagrinėja gautą paraišką ir nusprendžia, kas tvirtins laivo apsaugos planą ir atliks apsaugos sistemos tikrinimą laive – Administracija ar siūloma pripažinta klasifikacinė bendrovė. Nusprendusi pati tvirtinti laivo apsaugos planą ir vykdyti apsaugos sistemos tikrinimą laive arba leisti tai atlikti pripažintai klasifikacinei bendrovei, Administracija abiem atvejais apie tai raštu praneša laivybos kompanijai (savininkui / valdytojui) ir pripažintai klasifikacinei bendrovei.

5. Nusprendusi vienai iš šių taisyklių 2 punkte nurodytų pripažintų klasifikacinių bendrovių pavesti tvirtinti laivo apsaugos planą ir atlikti laivo apsaugos sistemos tikrinimą laive, Administracija kiekvieną kartą raštu kreipiasi į Susisiekimo ministeriją dėl suderinimo. Gavusi teigiamą Susisiekimo ministerijos atsakymą, Administracija apie pavedimą raštu praneša laivybos kompanijai (savininkui / valdytojui) ir pripažintai klasifikacinei bendrovei.

6. Jei laivo apsaugos planą vertina ir tvirtina Administracija, laivybos kompanija (savininkas / valdytojas) pateikia:

6.1. laivo apsaugos planą (du egzempliorius, kurių vienas gali būti kompiuterinėje laikmenoje);

6.2. laivo apsaugos įvertinimo išvadas.

7. Laivo apsaugos plane be kitų priemonių turi būti numatyta:

7.1. priemonės, skirtos užkirsti kelią ginkluotės, pavojingų medžiagų ir įtaisų, numatomų naudoti prieš asmenis, laivus ar uostus, kurių nešiojimas nėra sankcionuotas, patekimui į laivą;

7.2. riboto priėjimo zonų ir priemonių, skirtų užkirsti kelią nesankcionuotam patekimui į jas, identifikavimas;

7.3. priemonės, skirtos užkirsti kelią nesankcionuotam patekimui į laivą;

7.4. procedūros, skirtos reaguoti į apsaugos pažeidimus ar pavojus, įskaitant nuostatas dėl kritinių operacijų laive ar laivo ir uosto tarpusavio sąveikos zonose vykdymo;

7.5. procedūros, skirtos reaguoti į bet kurias apsaugos instrukcijas, kurios numatomos 3 apsaugos lygyje pagal Kodekso nuostatų reikalavimus;

7.6. evakuacijos procedūros apsaugos pažeidimų ar pavojų atveju;

7.7. laivo personalo, kuriam priskirta atsakomybė už apsaugą, pareigos bei kito laive esančio personalo pareigos, susijusios su apsauga;

7.8. apsaugos veiksmų auditavimo procedūros;

7.9. apmokymo, pratybų ir mokomųjų pratimų procedūros;

7.10. sąveikos su uosto įrenginių apsaugos veikla procedūros;

7.11. procedūros, skirtos periodinei laivo, jo apsaugos plano peržiūrai ir atnaujinimui, baigiantis išduoto liudijimo galiojimo terminui;

7.12. procedūros, skirtos pranešti apie apsaugos incidentus;

7.13. laivo apsaugos pareigūno identifikavimas;

7.14. bendrovės apsaugos pareigūno identifikavimas, nurodant kontakto visą parą duomenis;

7.15. procedūros, skirtos užtikrinti bet kokios apsaugos įrangos, esančios laive, tikrinimą, testavimą, kalibravimą ir priežiūrą;

7.16. bet kokios apsaugos įrangos, esančios laive, testavimo ar kalibravimo dažnumas;

7.17. zonų, kuriose yra laivo apsaugos aliarmo sistemos aktyvavimo taškai, identifikavimas;

7.18. procedūros, instrukcijos ir nuorodos apie laivo apsaugos aliarmo sistemos naudojimą, įskaitant testavimą, aktyvavimą, dezaktyvavimą, pakartotinį prijungimą bei būdus apriboti netikrų aliarmų paskelbimą.

8. Tituliniame laivo apsaugos plano lape pasirašo apsaugos planą patvirtinę įgalioti asmenys, nurodydami vardą, pavardę ir pareigas. Bet kokie pakeitimai patvirtintame plane gali būti daromi tik suderinus pakeitimus su organizacija, kuri patvirtino šį apsaugos planą.

9. Kontrolinis patvirtinto laivo apsaugos plano egzempliorius (gali būti pateikiamas kompiuterinėje laikmenoje) turi būti saugomas Administracijoje ir prieinamas tik Administracijos įgaliotiems asmenims nepriklausomai nuo to, kas tvirtina laivo apsaugos planą – Administracija ar pripažinta klasifikacinė bendrovė.

10. Jeigu, vertinant laivo apsaugos planą, nustatomos Kodekso reikalavimų neatitiktys, laivo apsaugos planas grąžinamas pataisyti laivybos kompanijai (savininkui / valdytojui). Nustatytos neatitiktys pateikiamos raštu.

 

III. APSAUGOS SISTEMOS PATIKRINIMAI LAIVE

 

11. Laivybos kompanija (savininkas / valdytojas), įdiegusi laive patvirtinto plano reikalavimus, pateikia Administracijai paraišką dėl apsaugos sistemos patikrinimo laive.

12. Administracija apsaugos sistemos patikrinimą laive vykdo vadovaudamasi Kodekso 19 skirsnio nuostatomis, šių taisyklių 2 punktu ir Administracijos patvirtinta procedūra.

13. Jeigu tikrinant laivą nustatoma, kad laivo apsaugos sistema, laivo įgulos veiksmai atitinka laivo apsaugos plano ir Kodekso reikalavimus, Administracijos specialistas užpildo nustatytos formos laivo patikrinimo aktą, kuriame turi būti išvada, kad laivui gali būti išduotas liudijimas, ir nurodyta, kokiam laikotarpiui jis išduodamas.

14. Jeigu, tikrinant laivo apsaugos sistemą, nustatoma patvirtinto laivo apsaugos plano arba Kodekso nuostatų neatitikimų, šie trūkumai nurodomi patikrinimo akte. Laivo savininkas / valdytojas privalo pašalinti nustatytus trūkumus ir pateikti Administracijai paraišką dėl pakartotinio laivo apsaugos sistemos patikrinimo.

15. Jeigu apsaugos sistemos patikrinimą laive vykdo pripažinta klasifikacinė bendrovė, ji prieš 10 dienų raštu praneša Administracijai laivo patikrinimo datą. Administracija turi teisę skirti savo specialistus dalyvauti laivo patikrinime, apie tai raštu informuodama pripažintą klasifikacinę bendrovę. Patikrinimo aktą su vertinimo rezultatais ir išvada, ar laivui gali būti ir kokiam laikotarpiui išduotas liudijimas, bendrovė perduoda Administracijai.

16. Jeigu pripažinta klasifikacinė bendrovė vykdo apsaugos sistemos tikrinimą laive tarptautiniam laivo apsaugos liudijimui atnaujinti ir nustato, kad laivo apsaugos sistema atitinka Kodekso reikalavimus, inspektorius laive pratęsia liudijimo galiojimą penkiems mėnesiams ir perduoda Administracijai laivo apsaugos patikrinimo aktą bei pratęsto liudijimo kopiją. Administracija pagal patikrinimo aktą išduoda naują liudijimą.

17. Tarpinis laivo apsaugos sistemos patikrinimas vykdomas praėjus trims metams nuo liudijimo išdavimo. Esant būtinybei, Administracija gali nustatyti ir kitą tarpinio patikrinimo laiką.

 

IV. LIUDIJIMO IŠDAVIMAS

 

18. Atlikus patikrinimą, vadovaujantis Kodekso 19.1 skirsnio nuostatomis, ir nustačius, kad laivo apsaugos sistema, laivo įgulos veiksmai atitinka laivo apsaugos plano ir Kodekso reikalavimus, išduodamas liudijimas (1 priedas).

19. Liudijimą išduoda Administracija nepriklausomai nuo to, kas vykdė apsaugos sistemų tikrinimą – Administracija ar pripažinta klasifikacinė bendrovė.

20. Liudijimas išduodamas, vadovaujantis Kodekso 19.2 skirsnio nuostatomis, ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui.

21. Administracija arba jos vardu pripažinta klasifikacinė bendrovė gali išduoti laikinąjį Tarptautinį laivo apsaugos liudijimą, jei laivas atitinka Kodekso 19.4.1 ir 19.4.2 skirsnių reikalavimus. Šis liudijimas išduodamas ne ilgesniam kaip šešių mėnesių laikotarpiui (2 priedas).

 

V. LIUDIJIMO GALIOJIMAS

 

22. Liudijimas, išduotas pagal Kodekso 19.2 skirsnį, nustoja galioti bet kuriuo iš šių atvejų:

22.1. jeigu nebuvo atlikti atitinkami patikrinimai per laikotarpį, nurodytą Kodekso 19.1.1 skirsnyje bei šių taisyklių 17 punkte;

22.2. jeigu liudijimas nepatvirtintas įrašu pagal Kodekso 19.1.1.3 ir 19.3.7.1 skirsnius (jeigu jie taikomi);

22.3. jeigu pasikeičia laivo savininkas;

22.4. perdavus laivą kitos valstybės vėliavai;

22.5. jeigu laivas buvo sulaikytas užsienio uoste kaip neatitinkantis Kodekso reikalavimų (arba pašalintas iš uosto kaip keliantis pavojų). Liudijimo galiojimas patvirtinamas tik po to, kai Administracijos specialistas arba Administracijos įgaliotos pripažintos klasifikacinės bendrovės inspektorius patikrina laivą ir patvirtina, kad laivas atitinka Kodekso reikalavimus.

23. Jei liudijimas išduodamas trumpesniam negu penkerių metų laikotarpiui, Administracija gali pratęsti jo galiojimą, perkeldama liudijimo galiojimo pabaigos datą iki Kodekso 19.3.1 skirsnyje nustatyto maksimalaus termino, jei atlikti visi Kodekso 19.1 skirsnyje numatyti penkerių metų laikotarpiui patikrinimai.

24. Jei baigiantis išduoto liudijimo galiojimo terminui laivas neatplaukia į uostą, kuriame jis turi būti patikrintas, Administracija gali pratęsti liudijimo galiojimą laikui, per kurį laivas baigs reisą ir atplauks į uostą, kur jis bus patikrintas. Tokiu atveju liudijimo galiojimas pratęsiamas ne ilgiau kaip trims mėnesiams.

______________



______________


 

______________