LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL ASMENŲ, ĮGIJUSIŲ IŠSILAVINIMĄ UŽSIENYJE, PRIĖMIMO Į VISIŠKAI AR IŠ DALIES LIETUVOS VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMAS STUDIJAS LIETUVOS AUKŠTOSIOSE MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2007 m. sausio 15 d. Nr. ISAK-52
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2003, Nr. 47-2058; 2006, Nr. 87-3395) 47 straipsnio 7 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2003, Nr. 63-2853) 38 straipsnio 2 ir 4 dalimis bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 235 „Dėl užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės studijų Lietuvos aukštosiose mokyklose reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 20-658; 2004, Nr. 69-2395):
1. Tvirtinu Asmenų, įgijusių išsilavinimą užsienyje, priėmimo į visiškai ar iš dalies Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažįstu netekusiais galios:
2.1. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gegužės 9 d. įsakymą Nr. ISAK-801 „Dėl užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės priėmimo į valstybines aukštąsias mokyklas taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 61-2171);
2.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gegužės 16 d. įsakymą Nr. ISAK-862 „Dėl asmenų, užsienyje įgijusių kvalifikacijas ir stojančiųjų į Lietuvos aukštąsias mokyklas, mokymosi (studijų) pasiekimų vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 64-2306).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo
ministro 2007 m. sausio 15 d.
įsakymu Nr. ISAK-52
ASMENŲ, ĮGIJUSIŲ IŠSILAVINIMĄ UŽSIENYJE, PRIĖMIMO Į VISIŠKAI AR IŠ DALIES LIETUVOS VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMAS STUDIJAS LIETUVOS AUKŠTOSIOSE MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmenų, įgijusių išsilavinimą užsienyje, priėmimo į visiškai ar iš dalies Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose tvarkos aprašas (toliau vadinama – Aprašas) nustato asmenų, įgijusių išsilavinimą užsienyje ir stojančiųjų į visiškai ar iš dalies Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose, priėmimo tvarką.
2. Asmenys, įgiję išsilavinimą užsienyje ir stojantys į Lietuvos aukštąsias mokyklas, privalo turėti užsienyje įgyto išsilavinimo pripažinimo Lietuvoje dokumentą. Užsienyje įgyto išsilavinimo pripažinimas atliekamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 21 d. nutarimu Nr. 60 „Dėl Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 12-369).
3. Asmenys, įgiję išsilavinimą užsienyje, teisės aktų nustatyta tvarka gali būti priimami konkurso būdu į visiškai arba iš dalies valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas studijas, jeigu jie yra:
3.1. Lietuvos Respublikos ir kitų Europos Sąjungos valstybių, taip pat Europos Ekonominės Erdvės valstybių narių piliečiai;
3.2. užsienio valstybių, nesančių Europos Sąjungos ir Europos Ekonominės Erdvės narėmis, piliečiai, turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, ir asmenys be pilietybės, turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;
4. Užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, neatitinkantys šio Aprašo 3 punkte nurodytų kriterijų, priimami į aukštąsias mokyklas konkurso būdu studijuoti savo lėšomis.
5. Užsienio valstybių piliečiai, įstoję į aukštąsias mokyklas, privalo teisės aktų nustatyta tvarka atitinkamai gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje arba Europos Bendrijų valstybės narės piliečio leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje arba turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.
II. PRIĖMIMAS Į VISIŠKAI AR IŠ DALIES VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMAS PAGRINDINES AR VIENTISĄSIAS STUDIJAS
6. Asmenims, nurodytiems šių taisyklių 3 punkte (toliau vadinama – Nurodyti stojantieji), ketinantiems stoti į pagrindines ar vientisąsias studijas, Studijų kokybės vertinimo centras, vadovaudamasis Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklėmis, patvirtintomis Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1-24 (Žin., 2006, Nr. 16-578), įvertina, ar jų užsienyje įgyta kvalifikacija yra lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamam viduriniam išsilavinimui.
7. Jei užsienyje įgyta kvalifikacija įvertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamam viduriniam išsilavinimui, Studijų kokybės vertinimo centras nustato užsienyje baigtų mokomųjų dalykų, reikalingų konkursiniam balui apskaičiuoti, atitikmenis Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų dalykams bei perveda pažymius į šimtabalę arba dešimtbalę vertinimo sistemą ir išduoda pažymą dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo. Dalykų atitikmenų nustatymas ir pažymių pervedimas atliekamas per tą patį laikotarpį kaip ir užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimas.
8. Studijų kokybės vertinimo centrui atlikus užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą, Švietimo ir mokslo ministerija priima sprendimą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo.
9. Dokumentai dėl užsienyje įgyto išsilavinimo vertinimo ir pripažinimo pateikiami Studijų kokybės vertinimo centrui. Informacija apie dokumentų priėmimą teikiama Studijų kokybės vertinimo centre.
10. Jei studijos, į kurias pretenduoja Nurodytas stojantysis, organizuojamos lietuvių kalba, pažymoje dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo Studijų kokybės vertinimo centras gali nurodyti, kad asmuo turi papildomai išlaikyti lietuvių kalbos įskaitą. Tokiu atveju Nurodyti stojantieji lietuvių kalbos įskaitą laiko Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedroje Vilniaus universiteto nustatyta tvarka. Lietuvių kalbos įskaitos išlaikymo pažymoje nurodomas būtinas lietuvių kalbos mokėjimo lygis stojantiesiems į atitinkamas studijų krypčių programas pagal šio Aprašo priedą.
11. Nurodytiems stojantiesiems į aukštąsias mokyklas, organizuojančias bendrąjį studentų priėmimą, suteikiama galimybė vienu metu dalyvauti priėmimo studijuoti konkursuose į kelias aukštąsias mokyklas. Nurodyti stojantieji dokumentus pateikia bet kurios vykdančios bendrąjį priėmimą aukštosios mokyklos priėmimo komisijai. Nurodyti stojantieji į aukštąsias mokyklas, nedalyvaujančias bendrajame studentų priėmime, dokumentus pateikia kolegijos, kurioje siekia studijuoti, priėmimo komisijai.
12. Nurodyti stojantieji į pagrindines ar vientisąsias studijas pasirinktos aukštosios mokyklos priėmimo komisijai asmeniškai arba per įgaliotą asmenį aukštosios mokyklos nustatytu laiku:
12.1. įteikia šiuos dokumentus:
12.1.3. Studijų kokybės vertinimo centro pažymą dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo;
12.1.5. Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros pažymą apie lietuvių kalbos įskaitos išlaikymą (jei Studijų kokybės vertinimo centro pažymoje dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo yra nurodyta, kad asmuo turi išlaikyti lietuvių kalbos įskaitą);
12.1.8. jeigu ne visi pateikiami dokumentai yra ta pačia pavarde (vardu) – dokumento, patvirtinančio pavardės (vardo) keitimą, kopiją, patvirtintą notaro;
12.2. parodo šiuos dokumentus:
12.2.1. dokumentą, liudijantį stojančiojo asmens tapatybę, o jeigu dokumentus įteikia įgaliotas asmuo, – įgaliojimą ir dokumento, liudijančio stojančiojo asmens tapatybę, kopiją;
12.2.2. vidurinį išsilavinimą liudijančius dokumentus (originalus) arba notaro patvirtintas jų kopijas;
14. Nurodyti stojantieji, pateikę šio Aprašo 12 punkte nurodytus dokumentus, gali dalyvauti konkurse, jeigu atitinka aukštosios mokyklos priėmimo taisyklėse nurodytus stojimo į atitinkamą studijų programą reikalavimus.
15. Jei aukštųjų mokyklų priėmimo taisyklėse numatyti stojamieji egzaminai, Nurodyti stojantieji turi laikyti nurodytus stojamuosius egzaminus aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.
16. Nurodyti stojantieji į pagrindines ar vientisąsias studijas gali būti priimami konkurso būdu į jiems skirtas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas visiškai arba iš dalies valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų studijų rezervines vietas (toliau vadinama – Rezervinės vietos). Priimamiems į Rezervines vietas sudaromos atskiros konkursinės eilės pagal konkursinius balus į kiekvieną studijų programą.
17. Konkursinių balų apskaičiavimo tvarka yra tokia pat, kaip ir stojantiesiems, įgijusiems vidurinį išsilavinimą Lietuvos Respublikoje, ir yra nustatoma kiekvienos aukštosios mokyklos priėmimo taisyklėse. Duomenys konkursiniam balui apskaičiuoti imami iš Studijų kokybės vertinimo centro pažymos dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo.
18. Į kiekvieną studijų programą iš Rezervinių vietų pagal konkursines eiles kviečiama studijuoti ne daugiau kaip 10 procentų bendro maksimaliai leistino priimamų į atitinkamą aukštosios mokyklos studijų programą studentų skaičiaus.
19. Jeigu po konkursinės atrankos, aprašytos šio Aprašo 16–18 punktuose, Nurodytų stojančiųjų į Rezervines vietas yra daugiau, negu nustatytų Rezervinių vietų, tuomet sudaroma bendra Nurodytų stojančiųjų į Rezervines vietas konkursinė eilė. Į šią eilę įtraukiami tik tie, kurie galėtų būti pakviesti studijuoti pagal šio Aprašo 18 punkte aprašytą tvarką.
20. Bendra Nurodytų stojančiųjų į Rezervines vietas konkursinė eilė sudaroma pagal Nurodyto stojančiojo į studijų programą konkursinio balo, apskaičiuoto šio Aprašo 17 punkte nurodytu būdu, ir į tą pačią studijų programą pakviestųjų, kurie įgijo vidurinį išsilavinimą Lietuvos Respublikoje, statistinio konkursinio balo vidurkio santykį.
III. PRIĖMIMAS Į VISIŠKAI AR IŠ DALIES VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMAS ANTROSIOS AR TREČIOSIOS PAKOPOS STUDIJAS
22. Nurodytiems stojantiesiems, ketinantiems stoti į antrosios ar trečiosios pakopos studijas, Studijų kokybės vertinimo centras įvertina, ar jų užsienyje įgyta kvalifikacija yra lygiavertė kuriai nors Lietuvoje suteikiamai aukštojo mokslo kvalifikacijai.
23. Studijų kokybės vertinimo centrui atlikus užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą, Švietimo ir mokslo ministerija priima sprendimą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo.
24. Dokumentai dėl užsienyje įgyto išsilavinimo vertinimo ir pripažinimo pateikiami Studijų kokybės vertinimo centrui. Informacija apie dokumentų priėmimą teikiama Studijų kokybės vertinimo centre.
25. Nurodyti stojantieji į antrosios ar trečiosios pakopos studijas pasirinkto universiteto priėmimo komisijai pateikia to universiteto reikalaujamus dokumentus ir švietimo ir mokslo ministro įsakymo dėl užsienyje įgytos aukštojo mokslo kvalifikacijos pripažinimo kopiją.
27. Nurodyti stojantieji kalbos, kuria vyks studijos, įskaitą laiko toje aukštojoje mokykloje, kurioje bus vykdomos studijos, tos aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.
28. Nurodyti stojantieji, pateikę šio Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus, gali dalyvauti konkurse, jeigu atitinka aukštosios mokyklos priėmimo taisyklėse nurodytus stojimo į atitinkamą studijų programą reikalavimus.
29. Jei aukštųjų mokyklų priėmimo taisyklėse numatyti stojamieji egzaminai, Nurodyti stojantieji turi laikyti nurodytus stojamuosius egzaminus aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.
30. Nurodyti stojantieji pagal konkursinius balus įrašomi į bendrą tos aukštosios mokyklos konkursinę eilę su asmenimis, įgijusiais išsilavinimą Lietuvoje. Konkursinė eilė kiekvienoje studijų programoje sudaroma pagal konkursinius balus. Konkursinių balų sudarymo tvarka yra nustatoma kiekvienos aukštosios mokyklos priėmimo taisyklėse.
IV. STOJAMOJI STUDIJŲ ĮMOKA
32. Nurodytiems stojantiesiems į pagrindines ar vientisąsias studijas aukštosiose mokyklose, organizuojančiose bendrąją priėmimo tvarką, stojamosios studijų įmokos dydis priklauso nuo pageidavimų skaičiaus. Stojamosios studijų įmokos dydis yra, kai:
32.1. pareikštas nuo vieno iki keturių pageidavimų – 80 Lt arba 23 EUR (jeigu stojamoji studijų įmoka bus pervedama iš užsienio valstybių);
33. Lietuvių kilmės užsieniečiai, pateikę lietuvių bendruomenės užsienio šalyje, iš kurios atvyko, pažymą apie sunkią šeimos materialinę padėtį, gali kreiptis raštu į Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti valdybos pirmininką dėl atleidimo nuo stojamosios studijų įmokos arba jos sumažinimo.
34. Už kiekvieną koregavimo prašymo pateikimą mokama 30 Lt (arba 10 EUR) stojamoji studijų įmoka. Jei koreguojant prašymą pageidavimų padaugėja ir dėl to peržengiamos nustatytos stojamosios studijų įmokos ribos, stojantieji turi sumokėti ir įmokų skirtumą. Pakeitimus Nurodyti stojantieji turi įteikti tai pačiai aukštajai mokyklai, kuriai buvo įteiktas prašymas. Tais atvejais, kai koreguojamas prašymas ir keičiami nurodyti pageidavimai, galioja paskutinis koregavimo prašymas.
35. Nurodyti stojantieji į pagrindines ar vientisąsias studijas aukštosiose mokyklose, organizuojančiose bendrąją priėmimo tvarką, stojamąją studijų įmoką pasirinktinai moka į vieną iš šio Aprašo 32.1–32.3 punktuose nurodytų Bendrojo priėmimo komisijos sąskaitų. Įmokos kvito užpildymo rekvizitai:
35.1. gavėjas – Kauno technologijos universitetas (Bendrasis priėmimas), gavėjo bankas – AB SEB Vilniaus bankas, sąskaitos Nr. LT48 7044 0600 0371 4431, banko kodas – 70440, įmokos, mokesčio pavadinimas – Stojamoji studijų įmoka BP, įmokos kodas – 1467, mokėtojo kodo skiltyje įrašyti savo asmens kodą, suma skaičiais – 30, 80, 130 arba 180 Lt;
35.2. gavėjas – Kauno technologijos universitetas (Bendrasis priėmimas), gavėjo bankas – AB bankas „Hansabankas“, sąskaita Nr. LT93 7300 0100 0251 0391, banko kodas – 73000, įmokos, mokesčio pavadinimas – Stojamoji studijų įmoka BP, įmokos kodas – 1467, mokėtojo kodo skiltyje įrašyti savo asmens kodą, suma skaičiais – 30, 80, 130 arba 180 Lt;
35.3. jeigu stojamoji studijų įmoka pervedama iš užsienio valstybių (galimas įmokos pervedimas eurais, kaip nurodyta šių taisyklių 32.1–32.3 ir 34 punktuose): Bank–correspondent – DRESDNER BANK SWIFT DRESDEFF Frankfurt am Main, Germany; Beneficiary's Bank – AB SEB Vilniaus bankas, Gedimino pr. 12, SWIFT CBVILT2X, LT–01103 Vilnius, Lietuva; Beneficiary's IBAN – LT96 7044 0600 0310 4504; Name and Address of Beneficiary – Kauno technologijos universitetas, K Donelaičio g. 73, LT–44029 Kaunas, Lietuva. Mokėjimo ypatumai – mokėtojas nurodo pavardę ir įmokos kodą – 1467.
36. Nurodytų stojančiųjų į pagrindines ar vientisąsias studijas aukštosiose mokyklose, organizuojančiose bendrąją priėmimo tvarką, stojamoji studijų įmoka, įmokėta ne į Bendrojo priėmimo komisijos sąskaitą, neįskaitoma ir prašymas nenagrinėjamas.
37. Stojantiesiems į pagrindines ar vientisąsias studijas aukštosiose mokyklose, neorganizuojančias bendrojo priėmimo, taip pat stojantiems į antrosios ar trečiosios pakopos studijas informacija apie stojamąją studijų įmoką pateikiama aukštųjų mokyklų priėmimo taisyklėse.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Nurodytas stojantysis, nesutinkantis su užsienyje įgyto išsilavinimo vertinimu ar pripažinimu, gali per 14 dienų nuo sprendimo gavimo dienos pateikti apeliaciją švietimo ir mokslo ministro sudarytai Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo apeliacinei komisijai, veikiančiai pagal Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. ISAK-749 (Žin., 2005, Nr. 58-2058).
40. Nurodytas stojantysis, nesutinkantis su sprendimu dėl kalbos, kuria vyks studijos, įskaitos rezultatų, gali per 24 valandas nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją aukštosios mokyklos, kurioje laikė įskaitą, priėmimo komisijai. Sprendimas dėl pateiktos apeliacijos priimamas per 24 valandas nuo apeliacijos gavimo.
41. Papildomą informaciją apie priėmimą ir studijas teikia aukštųjų mokyklų priėmimo komisijos šių aukštųjų mokyklų priėmimo taisyklėse nurodytu laiku ir tvarka.
42. Kitų institucijų, paminėtų šiame apaše, adresai, telefonai pasiteirauti, elektroninių paštų adresai, interneto puslapiai:
42.1. Švietimo ir mokslo ministerija, Sierakausko g. 15, LT-03106 Vilnius, tel. (8~5) 219 0126, el p. Virginija.Rinkeviciene@smm.lt, http://www.smm.lt;
42.2. Studijų kokybės vertinimo centras, Suvalkų g. 1, LT-03106 Vilnius, tel. (8~5) 210 4777, el. p. vertinimas@skvc.lt, http://www.skvc.lt;
42.3. Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedra, Universiteto g. 5, LT-01513 Vilnius, tel. (8~5) 268 7215, el. p. lit.stud@flf.vu.lt, http://www.lsk.flf.vu.lt;
Asmenų, įgijusių išsilavinimą užsienyje,
priėmimo į visiškai ar iš dalies Lietuvos
valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas
studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose
tvarkos aprašo
priedas
BŪTINAS LIETUVIŲ KALBOS MOKĖJIMO LYGIS STOJANTIESIEMS Į ATITINKAMAS STUDIJŲ KRYPČIŲ PROGRAMAS
Studijų sritis |
Studijų programa |
Būtinas žemiausias lietuvių kalbos mokėjimo lygis |
1 |
2 |
3 |
Humanitarinių mokslų |
Visos filologijos krypties studijų programos, kurių pavadinime yra žodžiai „lietuvių filologija“ arba „lietuvių kalba“ |
C1 |
Visos kitos studijų programos (išskyrus išvardytas skiltimi aukščiau programas) |
B2 |
|
Meno studijų |
Choreografija Režisūra Teatro režisūra Vaidyba |
B2 |
Visos kitos studijų programos (išskyrus išvardytas skiltimi aukščiau programas) |
B1 |
|
Socialinių mokslų |
Žurnalistika |
C1 |
Visos studijų programos (išskyrus žurnalistiką) |
B1 |
|
Fizinių mokslų |
Visos studijų programos |
B1 |
Biomedicinos mokslų |
Medicina Odontologija Farmacija Visuomenės sveikata Reabilitacija ir slauga Slauga Socialinis darbas medicinoje Kineziterapija |
B2 |
Visos kitos studijų programos (išskyrus išvardytas skiltimi aukščiau programas) |
B1 |
|
Technologijos mokslų |
Visos studijų programos |
B1 |
Mokėjimo lygių aprašymai:
B1 lygis – asmuo, mokantis kalbą šiuo lygiu, turi gebėti suprasti aiškių tekstų apie žinomus dalykus (su kuriais susiduriama viešajame gyvenime, akademinėje veikloje ar darbe) svarbiausias mintis ir detales; turi gebėti bendrauti daugelyje numatomų kasdienio gyvenimo situacijų; geba kurti paprastą rišlų tekstą įprastomis arba savo specialybės temomis (bendrine kalba); turi gebėti apibūdinti patirtį ir įvykius, ateities planus, trumpai pateikti priežastis ir paaiškinti nuomones ar planus.
B2 lygis – asmuo, mokantis lietuvių kalbą šiuo lygiu, turi gebėti suprasti sudėtingų tekstų tiek konkrečiomis, tiek abstrakčiomis temomis pagrindines mintis, taip pat ir specializuotas diskusijas profesinėmis temomis (bendrine kalba); turi gebėti spontaniškai ir laisvai bendrauti žodžiu ir raštu su gimtakalbiais be jokių sutrikimų; turi gebėti kurti aiškų, detalų tekstą daugeliu temų (aprašymą pasakojimą samprotavimą), argumentuotai paaiškinti savo požiūrį.
C1 lygis – asmuo, mokantis lietuvių kalbą šiuo lygiu, turi suprasti įvairius sudėtingus ilgus tekstus ir suvokti potekstę; turi gebėti spontaniškai, laisvai, neieškodamas išraiškos priemonių, išdėstyti savo nuomonę, nuostatą, pažiūras; turi gebėti lanksčiai ir veiksmingai vartoti kalbą visuomeniniais, akademiniais ir profesiniais tikslais; turi gebėti kurti aiškų, gerai sukomponuotą, detalų tekstą sudėtinga tema laikydamasis stiliaus ir formos reikalavimų, tinkamai vartodamas siejimo priemones.
______________