LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL GINKLŲ REGISTRO ĮSTEIGIMO
1998 m. balandžio 10 d. Nr. 437
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 69-1665) 15 straipsniu, Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2043) 6 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. lapkričio 29 d. nutarimą Nr. 1418 „Dėl valstybės registrų steigimo, projektavimo, reorganizavimo ir naudojimo“ (Žin., 1996, Nr. 118-2743; 1997, Nr. 70-1776), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
3. Pavesti Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vykdyti Ginklų registro tvarkymo įstaigos funkcijas.
4. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui, Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai, Vidaus reikalų ministerijai ir Krašto apsaugos ministerijai per 6 mėnesius nuo šio nutarimo įsigaliojimo Ginklų registro nuostatų nustatyta tvarka pateikti Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės duomenis apie turimus ginklus ir turimus duomenis apie ginklus, įregistruotus kitų savininkų ar valdytojų vardu.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1998 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 437
GINKLŲ REGISTRO NUOSTATAI
BENDROJI DALIS
1. Šie nuostatai reglamentuoja Ginklų registro paskirtį, jo objektus, registro tvarkymo įstaigos teises ir pareigas, registro sudarymą, tvarkymą, registro duomenų apsaugą, naudojimą, registro reorganizavimą ir likvidavimą.
2. Ginklų registras – tai duomenų apie ribotos civilinės apyvartos ginklus, registruotus jų savininkų ar valdytojų vardu, oficialus rinkinys.
3. Ginklų registro objektas – duomenys apie ribotos civilinės apyvartos ginklus, jų savininkus ar valdytojus.
4. Ginklų registro paskirtis – rinkti, kaupti, sisteminti, saugoti, naudoti ir įstatymų, kitų teisės aktų bei šių nuostatų nustatyta tvarka teikti duomenis apie ribotos civilinės apyvartos ginklus, jų savininkus ar valdytojus.
5. Ginklų registrą steigia, reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Ginklų fondas) teikimu.
6. Ginklų registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais.
GINKLŲ REGISTRO TVARKYTOJAS
8. Ginklų registro duomenis registruoja ir duomenų kompiuterinį tvarkymą atlieka Ginklų fondo direktoriaus įsakymu įsteigtas Ginklų fondo struktūrinis padalinys arba paskirtas Ginklų fondo pareigūnas (pareigūnai).
9. Ginklų fondas privalo:
9.1. įstatymų, kitų teisės aktų bei šių nuostatų nustatyta tvarka kaupti, sisteminti, saugoti ir teikti duomenis apie ribotos civilinės apyvartos ginklus, jų savininkus ar valdytojus;
9.2. užtikrinti, kad į Ginklų registrą nebūtų įrašyta klaidingų, nereikalingų arba neišsamių duomenų;
9.3. suabejojęs Ginklų registro duomenų tikslumu, patikrinti faktinius duomenis ir rūpintis, kad klaidingi, nereikalingi arba neišsamūs duomenys nedelsiant būtų ištaisyti, išbraukti arba papildyti;
9.4. ištaisius Ginklų registro duomenų bazėje pastebėtas klaidas, per 10 darbo dienų nuo ištaisymo informuoti apie tai visus registro duomenų naudotojus, kuriems klaidingi duomenys buvo perduoti;
10. Ginklų fondas turi teisę:
10.2. reikalauti, kad duomenų teikėjai pateiktų teisingus duomenis apie save ir apie ginklus, registruotus jų vardu, taip pat apie ginklų savininkus ar valdytojus ir jų vardu registruotus ginklus (jeigu duomenų teikėjai nėra ginklų savininkai ar valdytojai);
10.4. nustatęs, kad registruoti buvo pateikti klaidingi duomenys, pareikalauti, kad duomenų teikėjas nedelsdamas juos ištaisytų;
REGISTRUOJAMI OBJEKTAI
11. Į Ginklų registrą įtraukiami duomenys apie šiuos ribotos civilinės apyvartos ginklus (toliau vadinama – ginklai):
11.4. civilinius:
savigynos šaunamuosius (pistoletus ir revolverius, lygiavamzdžius šautuvus);
medžioklinius (lygiavamzdžius, graižtvinius ar kombinuotuosius šaunamuosius, nešaunamuosius);
sportinius (šaunamuosius, pneumatinius, nešaunamuosius).
Į Ginklų registrą įtraukiami ir duomenys apie 11.1–11.4 punktuose nurodytų ginklų savininkus ar valdytojus.
12. Į Ginklų registrą neįtraukiami duomenys apie šiuos ginklus:
12.1. dujinius savigynos (dujinius pistoletus ir revolverius, mechaninius purkštuvus ar aerozolinius įrenginius);
12.2. pneumatinius iki 4,5 mm kalibro, kurių sviedinių pradinis greitis mažesnis kaip 175 m/s arba lygus 175 m/s;
12.3. kitus civilinius ginklus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės pripažintus neribotos civilinės apyvartos ginklais;
GINKLŲ REGISTRO STRUKTŪRA
14. Ginklų registrą sudaro šie skyriai:
15. Skyrius, nurodytus 14.1–14.4 punktuose, sudaro šie poskyriai:
GINKLŲ REGISTRO DUOMENYS
17. Ginklų registre kaupiami pagrindiniai ir specifiniai duomenys.
Pagrindiniai duomenys yra bendri visiems registro objektams. Specifiniai duomenys priklauso nuo to, kokie ginklai (šaunamieji, nešaunamieji svaidomieji ar nešaunamieji) registruojami.
18. Pagrindiniai Ginklų registro duomenys yra:
18.3. duomenys apie ginklo savininką ar valdytoją:
fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, adresas;
juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, asmens, atsakingo už ginklų apskaitą, vardas, pavardė;
leidimo laikyti ar laikyti ir nešioti ginklą išdavimo data ir numeris;
19. Specifiniai šaunamųjų ginklų duomenys yra:
20. Specifiniai nešaunamųjų svaidomųjų ginklų (lankų, arbaletų) duomenys yra:
21. Specifiniai nešaunamųjų ginklų duomenys yra:
REGISTRAVIMAS
23. Ginklų registro duomenų teikėjai yra Vidaus reikalų ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ir jų struktūriniai padaliniai.
24. Duomenų teikėjai per mėnesį nuo ginklų įsigijimo Ginklų fondui privalo pateikti paraišką įregistruoti ginklų duomenis Ginklų registre (toliau vadinama – paraiška).
Vidaus reikalų ministerija taip pat kas trys mėnesiai Ginklų fondui privalo pateikti paraišką, kurioje turi nurodyti jos struktūriniuose padaliniuose, registruojančiuose ginklus ir išduodančiuose leidimus laikyti arba laikyti ir nešioti ginklus, turimus duomenis apie įregistruotus ginklus, jų savininkus ar valdytojus.
Paraiškos formą nustato Ginklų fondas.
25. Duomenų teikėjai paraišką pateikia raštu, nurodydami joje atitinkamus 18.2, 18.3, 19–21 punktuose nurodytus duomenis. Jeigu norima įregistruoti didelio ginklų kiekio (daugiau kaip 50 vienetų) duomenis, šie duomenys pateikiami paraiškos priede. Kartu su paraiška pateikiama kompiuterinė laikmena su registruoti pateikiamų duomenų įrašais. Paraiška ir jos priedai su teikiamais duomenimis turi būti patvirtinti duomenis teikiančios institucijos įgalioto asmens parašu bei antspaudu.
27. Pasikeitus 18.2, 18.3, 19–21 punktuose nurodytiems duomenims, duomenų teikėjas per 15 darbo dienų Ginklų fondui pateikia naują paraišką, kurioje nurodo, kurie duomenys yra pasikeitę, ir pateikia naujus duomenis.
30. Ginklų fondas per 10 darbo dienų nuo paraiškos pateikimo patikrina pateiktus duomenis. Jeigu abejojama pateiktų duomenų teisingumu arba nurodomi ne visi duomenys ar jie yra netikslūs, Ginklų fondas gali iš duomenų teikėjo pareikalauti per nustatytąjį laiką juos patikslinti.
31. Jeigu paraiška atitinka nustatytuosius reikalavimus ir nėra pagrindo abejoti pateiktų duomenų teisingumu, Ginklų fondas įregistruoja ginklų duomenis Ginklų registre ir išduoda duomenų teikėjui Ginklų fondo nustatytos formos registracijos pažymėjimą.
Išduodamas vienas visos paraiškoje pateikiamų ginklų partijos registracijos pažymėjimas.
32. Kiekvienam ginklui, kurio duomenys įregistruojami Ginklų registre, suteikiamas ginklo identifikavimo kodas.
34. Paaiškėjus, kad į Ginklų registrą įrašyti duomenys neatitinka tikrovės, Ginklų fondas turi nedelsdamas perspėti apie tai duomenų teikėją, pateikusį šiuos duomenis, ir pareikalauti per nustatytąjį laiką juos patikslinti.
35. Jeigu per Ginklų fondo nustatytą laiką duomenų teikėjas nepateikia reikalaujamų duomenų, Ginklų fondas gali laikinai sustabdyti duomenų registracijos galiojimą. Apie tai raštu pranešama duomenų teikėjui.
Laikinai sustabdžius ginklo duomenų registracijos galiojimą, sustabdomas šių duomenų teikimas Ginklų registro duomenų naudotojams.
36. Duomenų teikėjui pateikus reikiamus duomenis, Ginklų fondas per 10 darbo dienų juos patikrina ir atnaujina registracijos galiojimą.
37. Jeigu Ginklų registre įregistruoto ginklo duomenys per Ginklų fondo nustatytą laiką nepatikslinami ir Ginklų fondas gauna duomenų teikėjo pranešimą, kad duomenų apie ginklo egzistavimą nėra, Ginklų fondas turi teisę spręsti klausimą dėl ginklo duomenų išregistravimo.
38. Ginklų duomenys iš Ginklų registro išregistruojami, kai ginklai tampa netinkami naudoti pagal paskirtį arba sunaikinami.
Informaciją apie tai, kad ginklas tapo netinkamas naudoti arba yra sunaikintas, Ginklų fondui per 10 darbo dienų nuo šių duomenų gavimo turi pateikti ginklo duomenų teikėjas arba institucija, sunaikinusi ginklą.
39. Išregistravęs ginklo duomenis, jo registracijos pažymėjimą Ginklų fondas pripažįsta negaliojančiu ir per 10 darbo dienų nuo sprendimo išregistruoti ginklo duomenis priėmimo praneša apie tai raštu duomenų teikėjui.
40. Ginklų fondas, išregistravęs ginklo duomenis iš Ginklų registro, apie tai pažymi Ginklų registro duomenų bazėje. Po 6 mėnesių nuo ginklo duomenų išregistravimo šie duomenys iš Ginklų registro duomenų bazės perkeliami į duomenų bazės archyvą, kuriame saugomi 10 metų.
41. Dokumentai (paraiškos, šių paraiškų priedai, kiti dokumentai), Ginklų registro duomenų bazės archyvo duomenys, kuriuose yra valstybės paslaptį sudarančių žinių, saugomi, tvarkomi ir naikinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo reikalavimais bei Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento nustatyta bendra įslaptintų dokumentų raštvedybos organizavimo, saugojimo, tvarkymo, apskaitos bei kompiuterizuotos slaptos informacijos duomenų apsaugos tvarka.
SĄVEIKA SU KITAIS REGISTRAIS
42. Sudarant Ginklų registrą, duomenims apie ginklų savininkus ar valdytojus (fizinio asmens vardui, pavardei, asmens kodui, adresui, juridinio asmens pavadinimui, kodui, buveinės adresui) patikslinti naudojamasi Lietuvos Respublikos įmonių registro, Lietuvos Respublikos valstybinio gyventojų registro bei Ministerijų, departamentų, valdybų bei kitų valstybinių tarnybų registro duomenimis.
Ne rečiau kaip kartą per metus Ginklų registro duomenys apie ginklų savininkus ar valdytojus sutikrinami su nurodytųjų registrų duomenimis.
GINKLŲ REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS
43. Ginklų registro duomenimis turi teisę naudotis Ginklų fondas, operatyvinės veiklos subjekto teises turinčios valstybės institucijų tarnybos ir Ginklų registro duomenų teikėjai.
Ginklų registro duomenimis naudotis įstatymų nustatyta tvarka taip pat turi teisę nusikaltimus tiriančios valstybės institucijos.
44. Susipažinti su visos apimties Ginklų registro duomenimis turi teisę tik Ginklų fondas ir operatyvinės veiklos subjekto teises turinčios valstybės institucijų tarnybos.
45. Ginklų registro duomenų teikėjai turi teisę susipažinti tik su jų pateiktais Ginklų registre saugomais duomenimis.
46. Operatyvinės veiklos subjekto teises turinčios valstybės institucijų tarnybos, nusikaltimus tiriančios valstybės institucijos ir Ginklų registro duomenų teikėjai, norintys gauti Ginklų registro duomenis, pateikia Ginklų fondui motyvuotą prašymą, kuriame turi būti nurodyta, kokius duomenis norima gauti, kokiu tikslu, kokia pageidaujama duomenų pateikimo forma, kaip šie duomenys bus apsaugoti.
Ginklų registro duomenų teikėjai, norintys susipažinti su jų pateiktais duomenimis, taip pat pateikia ginklo registracijos Ginklų registre pažymėjimą ir jo kopiją.
48. Ginklų fondas Ginklų registro duomenis asmenims pateikia per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo.
Operatyvinės veiklos subjekto teises turinčioms valstybės institucijų tarnyboms, pateikusioms motyvuotą prašymą, Ginklų registro duomenys pateikiami ne vėliau kaip kitą dieną po prašymo pateikimo.
49. Ginklų registro duomenys (kai ginklo savininkas ar valdytojas yra Krašto apsaugos ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, prokuratūra, Lietuvos bankas, Ginklų fondas), taip pat duomenys apie operatyvinės veiklos subjektų turimus ginklus teikiami Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka.
50. Apie Ginklų registro duomenų perdavimą duomenų naudotojams įrašoma į Ginklų fondo nustatytos formos žurnalą.
52. Ginklų registro duomenys negali būti naudojami kitokiu būdu ar kitokiu tikslu, negu buvo nustatyta juos perduodant.
53. Ginklų registro duomenų naudotojams draudžiama perduoti šiuos duomenis tretiesiems asmenims arba kitaip juos platinti.
54. Ginklų registro duomenų teikėjas, susipažinęs su Ginklų registre saugomais jo pateiktais duomenimis ir nustatęs, kad jie neatitinka tikrovės, turi teisę reikalauti juos ištaisyti arba papildyti. Reikalavimas turi būti pateiktas Ginklų fondui raštu, nurodoma, kokius duomenis ir kaip reikia taisyti ar pildyti. Prie reikalavimo pridedama ginklo registracijos Ginklų registre pažymėjimo kopija. Duomenų teikėjas atsako už reikalaujamų taisymų ar pildymų teisingumą.
Reikalavimai ištaisyti ar papildyti duomenis registruojami Ginklų fondo nustatytos formos žurnale.
GINKLŲ REGISTRO DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENIO VALSTYBES
GINKLŲ REGISTRO DUOMENŲ APSAUGA
58. Ginklų fondas nustato ir užtikrina administracines, technines, programines ir kitas priemones, užkertančias kelią neteisėtam duomenų sunaikinimui, pakeitimui bei naudojimui.
59. Ginklų registro duomenų apsauga organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymu, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais.
ATSAKOMYBĖ
61. Ginklų registro duomenų teikėjas, nepateikęs duomenų arba atsisakęs juos pateikti nustatytąja tvarka, pateikęs klaidingus duomenis, pavėlavęs juos pateikti, pažeidęs šiuos nuostatus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
62. Ginklų fondo pareigūnai, atliekantys tarnybines funkcijas, susijusias su Ginklų registro duomenų tvarkymu, privalo saugoti duomenų paslaptį. Įsipareigojimas saugoti duomenų paslaptį galioja ir pasibaigus darbo santykiams. Duomenų paslapties saugojimo laiką nustato Lietuvos Respublikos įstatymai. Už neteisėtą Ginklų registro duomenų paskelbimą, perdavimą, pakeitimą ar sunaikinimą šie asmenys atsako įstatymų nustatyta tvarka.
GINKLŲ REGISTRO FINANSAVIMAS
GINKLŲ REGISTRO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS
67. Likviduojamo Ginklų registro duomenys perduodami į archyvą, kitam registrui arba sunaikinami Ryšių ir informatikos ministerijos nustatyta tvarka.
Duomenys, kuriuose yra valstybės paslaptį sudarančių žinių, perduodami, saugomi ar naikinami Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento nustatyta bendra įslaptintų dokumentų raštvedybos organizavimo, saugojimo, tvarkymo, apskaitos bei kompiuterizuotos slaptos informacijos duomenų apsaugos tvarka.
______________