TECHNIKOS PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS BEI

LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO PRIE

VALDYMO REFORMŲ IR SAVIVALDYBIŲ REIKALŲ MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL IMPORTUOJAMŲ POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ TINKAMUMO NAUDOTI PRIPAŽINIMO

 

1995 m. birželio 23 d. Nr. 23/107

Vilnius

 

Siekdami užtikrinti, kad vartotojui būtų tiekiami tik nekenksmingi sveikatai, nepavojingi gyvybei ir neteršiantys aplinkos potencialiai pavojingi įrenginiai, kurių sąrašą 1995 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. 32 „Dėl potencialiai pavojingų įrenginių, kurių privalomąją priežiūrą vykdo Technikos priežiūros tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sąrašų patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 25-574) patvirtino Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. gruodžio 14 d. nutarimo Nr. 1251 (Žin.,1994, Nr. 98-1943) 2 punktą, Technikos priežiūros tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Standartizacijos departamentas prie Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos, įsako:

1. Taikyti privalomąjį importuojamų potencialiai pavojingų įrenginių, nurodytų 1 priede, jiems gaminti, montuoti, rekonstruoti ir remontuoti naudojamų detalių ir medžiagų (toliau – įrenginių), kuriems taikomos Lietuvos Respublikoje galiojančios būtinosios priežiūros taisyklės, pripažinimą tinkamais naudoti Lietuvoje.

2. Nustatyti tokią įvežamų įrenginių pripažinimo tvarką:

1) fiziniai ir juridiniai asmenys (pareiškėjai), įvežantys į Lietuvą įrenginius, raštu kreipiasi į Technikos priežiūros tarnybą dėl įvežamų įrenginių pripažinimo, pridėdami šiuos dokumentus:

- nustatytos formos užpildytus įrenginių pasų pavyzdžius;

- įrenginių montavimo ir naudojimo instrukcijas, kuriose turi būti nurodyta įrenginių montavimo, remonto, techninių patikrinimų atlikimo tvarka ir periodiškumas, saugaus įrenginių naudojimo sąlygos ir tvarka;

- šalies, kurioje gaminami įrenginiai, kompetentingos priežiūros įstaigos išduotą licenciją įrenginiams gaminti;

- gamintojo ar pareiškėjo dokumentą, patvirtinantį įrenginio ir normatyvinio dokumento atitiktį;

2) dokumentai pateikiami lietuvių kalba. Suderinus su Technikos priežiūros tarnyba, kai kurie dokumentai gali būti pateikiami ir kitomis kalbomis. Vartotojams dokumentai pateikiami tik lietuvių kalba;

3) gavusi dokumentus, Technikos priežiūros tarnyba per mėnesį juos išnagrinėja ir nusprendžia, ar pripažinti įrenginius tinkamais naudoti Lietuvoje;

4) Technikos priežiūros tarnyba gali pareikalauti atlikti papildomus importuojamų įrenginių bandymus ir tyrimus;

5) pripažintiems tinkamais naudoti Lietuvoje įrenginiams Technikos priežiūros tarnyba išduoda liudijimą. Liudijimo pavyzdys pateikiamas 2 priede. Liudijimai rašomi dviem egzemplioriais, vienas duodamas pareiškėjui, kitas saugomas Technikos priežiūros tarnyboje;

6) jeigu Technikos priežiūros tarnyba atsisako išduoti liudijimą, ji raštu informuoja apie tai pareiškėją, nurodydama priežastis;

7) tos pačios firmos pagaminti vieno tipo įrenginiai pripažįstami tik vieną kartą. Liudijimai išduodami ne ilgiau kaip 3 metams.

3. Informacija apie pripažintus įrenginius skelbiama Technikos priežiūros tarnybos informaciniame leidinyje „Technikos priežiūra“.

4. Asmenys, prekiaujantys nepripažintais įrenginiais, juos montuojantys ir naudojantys, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

5. Šis nutarimas įsigalioja nuo 1995 m. rugpjūčio 1 d.

6. Šį nutarimą paskelbti „Valstybės žiniose“, Technikos priežiūros tarnybos informaciniame leidinyje „Technikos priežiūra“, Lietuvos standartizacijos departamento biuletenyje.

 

 

TECHNIKOS PRIEŽIŪROS TARNYBOS

PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO

MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS                                                   J. ŠIMKŪNAS

 

LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO

PRIE VALDYMO REFORMŲ IR

SAVIVALDYBIŲ REIKALŲ

MINISTERIJOS DIREKTORIUS                                                                                     B. ŠIČKUS

 

______________


1 PRIEDAS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministerijos

1995 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. 32

 

REGISTRUOJAMŲ POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ, KURIŲ PRIVALOMĄJĄ PRIEŽIŪRĄ PROJEKTAVIMO, GAMYBOS, MONTAVIMO IR NAUDOJIMO STADIJOSE VYKDO TECHNIKOS PRIEŽIŪROS TARNYBA, SĄRAŠAS

 

1. Garo katilai, vandens šildymo katilai ir jų įrenginiai:

1.1. Didesnio kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2) slėgio garo katilai su garo ir karšto vandens vamzdynais katilo ribose, tarp jų katilai boileriai, katilai utilizatoriai, perkaitintuvai ir ekonomaizeriai, aukštos temperatūros organinių šilumnešių garo katilai, elektriniai katilai, elektrodiniai katilai, kurių

 

(t-100) x V > 3;

 

čia t – sočiojo garo temperatūra (oC), esant leistinajam slėgiui;

V – katilo vandens tūris (m3).

1.2. Aukštesnės kaip 115oC temperatūros vandens šildymo katilai, tarp jų katilai utilizatoriai, vandens ekonomaizeriai, elektrodiniai katilai, elektriniai katilai ir karšto vandens vamzdynai katilo ribose, didesnio kaip 100 m3 tūrio elektrodinių katilinių akumuliacinės talpyklos.

 

2. Slėginiai indai:

2.1. Slėginiai indai, kuriuose dujų arba garų slėgis didesnis kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2), ir indai, kuriuose vandens temperatūra aukštesnė kaip 115oC, o kitų skysčių – aukštesnė už virimo temperatūrą, kai slėgis 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2), būtent:

2.1.1. negailiųjų, nedegiųjų, nedirginančiųjų, nenuodingųjų ir nesprogiųjų terpių slėginiai indai, kurių sienelės temperatūra yra ne aukštesnė kaip 200oC, kai slėgio p (MPa; kgf/cm2) ir tūrio V (m3; l) sandauga yra didesnė kaip 1,0 (10000);

2.1.2. gailiųjų, nuodingųjų, degiųjų, dirginančiųjų, sprogiųjų ir kitaip pavojingų terpių slėginiai indai, kurių sienelės temperatūra yra ne aukštesnė kaip 200oC, kai slėgio p (MPa; kgf/cm2) ir tūrio V (m3; l) sandauga yra didesnė kaip 0,05 (500);

2.1.3. slėginiai indai, kurių sienelės temperatūra yra aukštesnė kaip 200oC, kai slėgio p (MPa; kgf/cm2) ir tūrio V (m3; l) sandauga yra didesnė kaip 0,02 (200);

2.1.4. gydomosios barokameros.

3. Nuodingųjų, degiųjų, dirginančiųjų dujų, garų arba skysčių slėginiai vamzdynai, garotiekiai ir karšto vandens vamzdynai:

3.1. Didesnio kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2) slėgio garo bei aukštesnės kaip 115oC temperatūros karšto vandens vamzdynai, tarp jų vamzdynai turbinos ribose, būtent:

3.1.1. didesnio kaip 70 mm sąlyginio skersmens 1-os kategorijos vamzdynai;

3.1.2. didesnio kaip 100 mm sąlyginio skersmens 2-os ir 3-os kategorijos vamzdynai.

3.2. Vamzdynai A ir B grupių nuodingosioms, dirginančiosioms, sprogiosioms, degiosioms dujoms, garams arba skysčiams transportuoti, būtent:

3.2.1. didesnio kaip 10 MPa (100 kgf/cm2) slėgio vamzdynai, nepriklausomai nuo skersmens;

3.2.2. 80 mm ir didesnio sąlyginio skersmens 1-os kategorijos vamzdynai;

3.2.3. 125 mm ir didesnio sąlyginio skersmens 2-os ir 3-os kategorijos vamzdynai (išskyrus degiųjų gamtinių ir suskystintųjų dujų, naudojamų kurui, vamzdynus).

3.3. Magistraliniai dujotiekiai, naftotiekiai ir produktotiekiai.

4. Užsidegančių dujų, užsiliepsnojančių skysčių, degiųjų skysčių, labai nuodingų, nuodingų medžiagų, sprogiųjų medžiagų, aplinkai pavojingų medžiagų, oksidatorių gavybos, gamybos, laikymo, gabenimo, naudojimo ir neutralizavimo įrenginiai:

4.1. Didesnio kaip 100 kW galingumo degiąsias dujas naudojantys įrenginiai.

4.2. Didesnio kaip 50 m3 tūrio naftos ir jos produktų stacionariosios talpyklos.

5. Giluminiai žemės gręžimo agregatai:

5.1. Gilesnių kaip 1200 m gręžinių gręžimo agregatai.

6. Kėlimo kranai:

6.1. Visų tipų mašininės pavaros kėlimo kranai, būtent:

6.1.1. 5 t ir didesnės keliamosios galios tiltinio, kabelinio tipo kranai, gembiniai kranai bei kranai rietuvai, nepriklausomai nuo jų valdymo būdo, taip pat mažesnės kaip 5 t keliamosios galios minėtų tipų kranai su valdymo kabina;

6.1.2. didesnės kaip 1 t keliamosios galios strėlinio tipo kranai ir kranai ekskavatoriai su įrengtais strėlės siekio keitimo ir/arba posūkio mechanizmais.

6.2. Savaeigiai keltuvai ir bokšteliai žmonėms kelti.

6.3. Pakabinti ant lynų lopšeliai žmonėms kelti.

6.4. Mašininės pavaros krovinių vežimėliai, valdomi iš kabinos, važinėjančios kartu su vežimėliu pakeltaisiais bėgių keliais.

7. Liftai ir keltuvai:

7.1. Visų tipų mašininės pavaros liftai, išskyrus mažus krovininius (kurių keliamoji galia nuo 50 kg iki 250 kg, kabinos grindų plotas ne didesnis kaip 0.9 m2, o kabinos aukštis ne didesnis kaip 1 m).

7.2. Elevatoriniai keleiviniai keltuvai.

7.3. Iš kabinos valdomi statybiniai keltuvai.

8. Lynų keliai:

8.1. Mašininės pavaros keleiviniai lynų keliai.

8.2. Kabamieji dviejų lynų krovininiai keliai.

9. Funikulieriai ir eskalatoriai:

9.1. Funikulieriai.

9.2. Tarpaukštiniai ir tuneliniai eskalatoriai.

10. Pasivažinėjimo atrakcionai:

10.1. Atrakcionai, judantys apie vieną ašį, kurių keleivio kabinos judesio pagreitis didesnis kaip 1 m/s2.

10.2. Atrakcionai, darantys du ir daugiau judesių apie skirtingas ašis, nepriklausomai nuo pagreičio.

10.3. Sudėtinio judesio atrakcionai, kurių keleivio kabinos nors vieno judesio pagreitis didesnis kaip 1 m/s2.

10.4. Apžvalgos ratai.

 

POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ, KURIŲ PRIVALOMĄJĄ PRIEŽIŪRĄ (JŲ NEREGISTRUOJANT) PROJEKTAVIMO, GAMYBOS, MONTAVIMO IR BANDYMŲ STADIJOSE VYKDO TECHNIKOS PRIEŽIŪROS TARNYBA, SĄRAŠAS

 

1. Garo katilai, vandens šildymo katilai ir jų įrenginiai:

1.1. 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2) ir mažesnio slėgio ir didesnio kaip 0,1 m3 (100 l) tūrio katilai;

1.2. 115oC ir žemesnės temperatūros ir didesnio kaip 0,1 m3 (100 l) tūrio vandens šildymo katilai.

2. Slėginiai indai:

2.1. Didesnio kaip 0,025 m3 (25 l) tūrio slėginiai indai, kuriuose vandens temperatūra aukštesnė kaip 115oC, o kitų skysčių – aukštesnė už jų virimo temperatūrą, kai slėgis 0,07 MPa (0,7 kg/cm2), o tūrio V (m3; l) ir slėgio p (MPa; kgf/cm2) sandauga yra didesnė kaip 0,02 (200).

2.2. Didesnio kaip 0,025 m3 (25 l) tūrio slėginiai indai, kuriuose garų arba dujų slėgis yra didesnis kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2), o tūrio V (m3; l) ir slėgio p (MPa; kgf/cm2) sandauga yra didesnė kaip 0,02 (200).

2.3. Suslėgtųjų, suskystintųjų ir ištirpintųjų dujų balionai, kuriuose slėgis yra didesnis kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2), o tūrio V (m3; l) ir slėgio p (MPa; kgf/cm2) sandauga yra didesnė kaip 0,02 (200).

2.4. Suskystintųjų dujų cisternos ir statinės, kuriose slėgis 50oC ir žemesnėje temperatūroje yra didesnis kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2).

3. Įranga dujoms, suskystintoms arba birioms medžiagoms supilti ar išpilti slėgimo būdu ir jų talpyklos:

3.1. Didesnio kaip 1 m3 tūrio talpyklos, kuriose nėra slėgio, bet kurios ištuštinamos sudarius didesnį kaip 0,07 MPa (0,7 kgf/cm2) slėgį.

4. Nuodingųjų, degiųjų, dirginančiųjų dujų, garų arba skysčių slėginiai vamzdynai, garotiekiai ir karšto vandens vamzdynai:

4.1. Didesnio kaip 65 mm sąlyginio skersmens degiųjų gamtinių ir suskystintųjų dujų vamzdynai.

4.2. Nuo 51 mm išorinio skersmens iki 70 mm sąlyginio skersmens pirmos kategorijos garo ir karšto vandens vamzdynai.

4.3. Nuo 76 mm išorinio skersmens iki 100 mm sąlyginio skersmens antros ir trečios kategorijos garo ir karšto vandens vamzdynai.

4.4. Didesnio kaip 100 mm sąlyginio skersmens ketvirtos kategorijos karšto vandens vamzdynai.

5. Užsidegančių dujų, užsiliepsnojančių skysčių, degiųjų skysčių, labai nuodingų, nuodingų medžiagų, sprogiųjų medžiagų, aplinkai pavojingų medžiagų, oksidatorių gavybos, gamybos, laikymo, gabenimo, naudojimo ir neutralizavimo įrenginiai:

5.1. Degiųjų dujų generatoriai.

5.2. Pavojingų medžiagų talpyklos, kurių tūris didesnis kaip 0,4 m3 (400 l).

6. Giluminiai žemės gręžimo agregatai:

6.1. Nuo 500 m iki 1200 m gylio gręžinių geologinio gręžimo agregatai.

7. Kėlimo kranai:

7.1. Visų tipų neregistruojami mašininės pavaros kėlimo kranai.

7.2. Mašininės pavaros talės.

7.3. Didesnės kaip 50 kg keliamosios galios mašininės pavaros suktuvai kroviniams arba žmonėms kelti.

7.4. Keičiamieji krovinio kabinimo įtaisai.

7.5. Nuimamieji krovinio kabinimo įtaisai.

8. Liftai ir keltuvai:

8.1. Maži krovininiai liftai.

8.2. 50 kg ir didesnės keliamosios galios statybiniai keltuvai be kabinos.

8.3. Mašininės pavaros keltuvai transporto priemonėms kilnoti.

8.4. Vertikaliai uždaromos mašininės pavaros durys.

9. Pasivažinėjimo atrakcionai:

9.1. Visų tipų mašininės pavaros pasivažinėjimo atrakcionai, kurių keleivio kabinos judesio pagreitis 1 m/s2 ir mažesnis.

 

______________


2 PRIEDAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKA TECHNIKOS PRIEŽIŪROS TARNYBA PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

 

_______________________________________________________________

Įrenginio pripažinimo tinkamu naudoti Lietuvoje

 

LIUDIJIMAS Nr. 000000

 

Liudijama, kad_________________________________________________________

                                              (gaminančiosios šalies ir firmos pavadinimas, adresas)

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

pagamintas____________________________________________________________

                                                            (Įrenginio, jo mazgo, detalės pavadinimas, žymėjimas)

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

pripažįstamas tinkamu naudoti Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Ypatingos sąlygos:______________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

 

Liudijimas galioja iki 19        m.                                d.

 

Technikos priežiūros tarnybos

generalinis direktorius                                                                                                       

                                                                                              (parašas)                                   (vardas, pavardė)

 

199       m.                               d.

                                 A. V.

 

______________