LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAIKINOSIOS MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. liepos 3 d. Nr. 268

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymu (Žin., 1999, Nr. 47-1469), Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (Žin., 1995, Nr. 61-1525), Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintais Aplinkos ministerijos nuostatais (Žin., 1998, Nr. 84-2353) ir siekdamas užtikrinti tinkamą mokesčio už aplinkos teršimą administravimą:

1. Tvirtinu Laikinąją mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir mokėjimo instrukciją (pridedama).

2. Nustatau, kad šiuo įsakymu patvirtinta instrukcija vadovaujasi Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų pareigūnai, įgalioti administruoti mokestį už aplinkos teršimą, vykdydami šio mokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo kontrolę, bei mokesčio mokėtojai, apskaičiuodami ir mokėdami mokestį už aplinkos teršimą.

3. Laikau netekusiais galios:

3.1. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. balandžio 28 d. įsakymą Nr. 177 „Dėl mokesčio už aplinkos teršimą mokėjimo“ (Žin., 2000, Nr. 37-1047);

3.2. Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministro 1995 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. 29 patvirtinto normatyvinio dokumento LAND 3-95 „Paviršinių (lietaus) nuotėkų kanalizavimo ir išleidimo normatyvų nustatymo, mokesčio už taršą taikymo ir laboratorinės kontrolės vykdymo taisyklės“ 3 dalį „Mokestis ir sankcijos už išleidžiamus į atvirus vandens telkinius teršalus su paviršinėmis (lietaus) nuotėkomis“ (Žin., 1997, Nr. 8-160).

4. Ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „ekonominės priemonės“, „finansavimas“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                                        DANIUS LYGIS

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2000 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 268

 

LAIKINOJI MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO INSTRUKCIJA

 

I skyrius. MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ OBJEKTAS IR MOKĖTOJAI

 

1. Mokesčio objektas

1.1. Iš stacionarių taršos šaltinių į aplinką išmetami teršalai, nurodyti gamtos išteklių naudojimo leidime, kuriems Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469) 1 priedėlyje nustatyti mokesčio už aplinkos teršimą tarifai ir kurie įrašyti į LR Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą apmokestinamų teršalų sąrašą.

1.2. Mobilių taršos šaltinių (automobilių, geležinkelių, laivų, lėktuvų transportas ir kiti judantys mechanizmai) išmesti į aplinką teršalai apmokestinami pagal įkainius, nustatytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159), už toną sunaudotų atitinkamos rūšies degalų, o lėktuvams – už pakilimo ir nusileidimo ciklą.

 

2. Mokesčio mokėtojai

2.1. Asmenys, išmetantys į aplinką teršalus iš stacionarių taršos šaltinių, kuriems pagal 1999 11 30 aplinkos ministro įsakymą Nr. 387 „Dėl aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 32-99 „Dėl gamtos išteklių naudojimo leidimų išdavimo ir gamtos išteklių naudojimo limitų bei leistinos taršos į aplinką normatyvų nustatymo tvarkos“ patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 106-3087) privalomas gamtos išteklių naudojimo leidimas.

2.1.1. Asmenys, išleidžiantys teršalus su jų veiklos metu susidarančiomis ar su priimtomis iš abonentų išvalytomis ar nevalytomis nuotėkomis į vandens telkinius ar filtravimo į gruntą įrenginius iš jiems priklausančių arba jų eksploatuojamų nuotėkų kanalizavimo sistemų (tinklų ar valymo įrenginių).

2.1.2. Asmenys, išleidžiantys nuotėkas po mechaninio valymo į filtravimo į gruntą įrenginius be ištekėjimo į paviršinio vandens telkinius, moka mokestį už tokį sąlygiškai į gruntą išleistą teršalų kiekį, koks turėtų likti po biologinio valymo. Mokestis apskaičiuojamas pagal didžiausios leidžiamos taršos (toliau – DLT) normatyvus, kurie nustatyti tokie patys kaip ir iš biologinio valymo įrenginių išleidžiamų į vandens telkinius nuotėkų.

2.1.3. Tais atvejais, kai nesilaikoma mechaninio valymo grandies prieš filtravimo į gruntą įrenginius ir pačių filtravimo įrenginių eksploatacijos režimo, mokestis už aplinkos teršimą apskaičiuojamas sąlygiškai priimant, kad nuotėkos išleistos nevalytos.

2.1.4. Kai gyvulininkystės nuotėkos (skysto mėšlo filtratas, srutos) ar kitos skystos atliekos (pieno išrūgos, spirito žlaugtai ir pan.) išlaistomos tam tikslui įrengtose vietose nepažeidžiant aplinkosaugos reikalavimų, mokestis mokamas už tuos teršalus, kurie per drenažo sistemą patenka į paviršinio vandens telkinius.

2.1.5. Asmenys – už ūkio buities nuotėkas skystas atliekas, visuomenės sveikatos centrui ir AM RAAD leidus, išvežantys jas į sąvartynus, gruntines (gamtines) talpyklas.

2.2. Kai dėl netvarkingo nuotėkų kaupimo, neleistino išleidimo ar lietinimo į aplinką teršiamas grunto, paviršinis ar požeminis vanduo, aplinkai padaryta žala skaičiuojama pagal tuo metu galiojančias žalos apskaičiavimo ir taikymo metodikas.

2.3. Asmenys, išmetantys į aplinką teršalus iš mobilių taršos šaltinių, naudojamų ūkinei-komercinei veiklai, kuria siekiama pelno, vykdyti.

2.4. Jei mobilus taršos šaltinis išnuomojamas arba naudojamas panaudos, pasaugos ar kitos civilinės sutarties, suteikiančios valdymo teisę, pagrindu, tai valdymo teisės galiojimo laikotarpiu mokestį už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių moka asmenys, naudojantys taršos šaltinius.

 

3. Mokesčiu už aplinkos teršimą neapmokestinami:

3.1. kai teršiama iš mobilių taršos šaltinių:

3.1.1. asmenys (ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai ir kt.), užsiimantys žemės ūkio veikla, nurodyta Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus sekcijos A01 skyriuje, jei jų pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 procentų visų gaunamų pajamų;

3.1.2. asmenys, eksploatuojantys transporto priemones, kuriose įrengtos ir veikia išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemos;

3.2. kai teršiama iš stacionarių taršos šaltinių – asmenys už teršalų kiekį, esantį jų naudojamame paviršiniame vandenyje.

 

II skyrius. MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ MOKĖJIMO TERMINAI

 

4. Mokėjimo periodiškumas

4.1. Mokestį už aplinkos teršimą, išskyrus 2000 metus, mokesčio mokėtojai, kuriems privalomas gamtos išteklių naudojimo leidimas, apskaičiuoja ir moka kas ketvirtį, jei planuojama metinė mokesčio už aplinkos teršimą suma sudaro daugiau nei 10 tūkst. Lt. Kiti mokesčio už aplinkos teršimą mokėtojai mokestį moka kas pusę metų.

4.2. 2000 metais mokesčio mokėtojai mokestį už aplinkos teršimą apskaičiuoja ir moka kas pusę metų.

4.3. Mokesčio mokėtojai, kuriems teršalams į aplinką išmesti privalomas gamtos išteklių naudojimo leidimas, kasmet iki kovo 1 d. raštu praneša Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentui (toliau – AM RAAD) ir Valstybinei teritorinei mokesčių inspekcijai apie mokesčio mokėjimo periodą. Jei mokesčio mokėtojas iki nurodyto termino (ataskaitinių metų kovo 1 d.) nepranešė apie mokėjimo periodą, laikoma, kad mokestis bus mokamas kas ketvirtį.

 

5. Mokesčių mokėtojų identifikavimas (sąrašo sudarymas)

5.1. AM RAAD kasmet iki kovo 1 d. privalo surinkti ir atnaujinti informaciją apie mokesčio už aplinkos teršimą mokėtojus:

5.1.1. iš įmonių registro tvarkytojų (Statistikos departamento ir savivaldybių) – apie visas atitinkamo regiono teritorijoje įregistruotas įmones;

5.1.2. iš Lietuvos Respublikos kelių policijos – apie įmonėse įregistruotų autotransporto priemonių skaičių, iš savivaldybių – apie traktorių skaičių, iš Valstybinės geležinkelio inspekcijos – apie traukinių, įregistruotų atitinkamo regiono teritorijoje, skaičių, iš Klaipėdos valstybinės jūrų uosto direkcijos ir Kauno valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos – apie laivų skaičių, iš kompetentingos Civilinės aviacijos inspekcijos – apie lėktuvų atitinkamo regiono teritorijoje skaičių.

5.2. Vadovaudamiesi gauta informacija ir turimais duomenimis apie asmenims išduotus ar privalomus išduoti gamtos išteklių naudojimo leidimus bei pateikta informacija apie mokesčio sumokėjimo periodą, AM RAAD sudaro mokesčio mokėtojų sąrašą, kuriame nurodo: mokesčio mokėjimo periodą (ketvirtis arba pusė metų), už kokią taršą privaloma mokėti (mobilių ir (ar) stacionarių taršos šaltinius), ūkinei-komercinei veiklai vykdyti naudojamų mobilių taršos šaltinių skaičių ir iki ataskaitinių metų kovo 31 d. raštu šį sąrašą pateikia Valstybinei teritorinei mokesčių inspekcijai.

 

III skyrius. MOKESČIO UŽ TERŠALŲ IŠMETIMĄ Į APLINKĄ APSKAIČIAVIMAS IR SUMOKĖJIMAS

 

6. Mokesčio tarifai ir baudos

6.1. Mokesčiams už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių apskaičiuoti taikomi Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priedėlyje nustatyti teršalų ir teršalų grupių tarifai.

6.2. Mokesčiams už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių (automobilių, traukinių, traktorių, laivų, lėktuvų ir kitų judančių mechanizmų) apskaičiuoti taikomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) nustatyti kuro įkainiai (vienai tonai sunaudotų degalų, o lėktuvams – pakilimo ir nusileidimo ciklui) ir šiems įkainiams taikomi koregavimo koeficientai.

6.3. Baudoms už normatyvą viršijantį ir (ar) už nuslėptą teršalų kiekį apskaičiuoti, kai teršiama iš stacionarių taršos šaltinių, taikomi Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469) 2 priedėlyje teršalams ir teršalų grupėms nustatyti mokesčio tarifų koeficientai.

6.4. Baudoms už nuslėptą taršą iš mobilių taršos šaltinių apskaičiuoti taikomi šios instrukcijos 3 priede nurodyti koeficientai.

 

7. Mokesčio už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių apskaičiavimas

7.1. Už faktinį į atmosferą, vandens telkinius ir dirvožemį (toliau – aplinka) išmestą teršalų kiekį, neviršijantį gamtos išteklių naudojimo leidime nustatyto DLT arba laikinai leidžiamos taršos (toliau-LLT) normatyvo, mokestis apskaičiuojamas pagal formulę:

 

Mn = Fn*T*In *[k];                     (1)

 

čia:

Fn – faktinis per ataskaitinį laikotarpį (ketvirtį arba pusę metų) į aplinką išmesto konkretaus teršalo kiekis tonomis (toliau – t), visais atvejais Fn ≤ N;

T – teršalo tarifas (Lt/t), nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priedėlyje;

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) nustatytą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir skelbiamas „Valstybės žiniose“. Mokant mokestį kas pusę metų, mokesčio už aplinkos teršimą tarifai indeksuojami taikant paskutinio ketvirčio, atitinkamai II arba IV ketvirčio, indeksavimo koeficientus;

n – ataskaitinis laikotarpis (I, II, III ar IV ketvirtis arba I ar II pusmetis);

[k] – koeficientas, lygus 1,2, kuris, vadovaujantis Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 5 straipsnio 3 dalimi, nuo 2003 m. taikomas skaičiuojant mokestį už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių, jei gamtos išteklių naudojimo leidime nustatytas šių teršalų LLT normatyvas.

 

8. Baudų apskaičiavimas už stacionarių taršos šaltinių į aplinką išmetamą normatyvus viršijantį teršalų kiekį

8.1. Kai per tam tikrą pažeidimo laikotarpį išmestas į aplinką teršalo kiekis viršija gamtos išteklių naudojimo leidime nustatytą DLT ar LLT normatyvą, bauda už kiekvieno konkretaus teršalo DLT ar LLT normatyvą viršijantį kiekį skaičiuojama pagal formulę:

 

Bt = (Ft – Nt)*T*b*In *[k];         (2)

 

čia:

T – teršalo tarifas (Lt/t), nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priedėlyje;

Ft – instrumentinių matavimų ar skaičiavimo būdu pažeidimo laikotarpiu užfiksuotas faktinis konkretaus teršalo kiekis (t);

Nt – pažeidimo laikotarpio konkretaus teršalo DLT (LLT) normatyvinis kiekis (nustatytas skaičiavimo būdu) (t);

b – teršalo tarifo koeficientas, nustatytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 2 priedėlyje;

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir yra skelbiamas „Valstybės žiniose“;

[k] – koeficientas, lygus 1,2, kuris, vadovaujantis Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 5 straipsnio 3 dalimi, nuo 2003 m. taikomas skaičiuojant mokestį už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių, jei gamtos išteklių naudojimo leidime nustatytas šių teršalų LLT normatyvas.

8.2. Normatyvų atitikimo data yra laikoma data, kada pažeidėjas apie teršimo pašalinimą ir atitinkančių normatyvą matavimų rezultatus praneša AM RAAD. Esant reikalui, AM RAAD atlieka kontrolinį matavimą. Jei pažeidėjas nepateikia matavimų rezultatų ar pateikia klaidingus, teršimo laikotarpio, kurio metu viršijamas nustatytas normatyvas, pabaiga laikoma data, kada AM RAAD atlikti matavimų rezultatai atitinka normatyvinius rodiklius. Minimalus atskiro laikotarpio normatyvo viršijimo periodas yra nuo patikrinimo (mėginių paėmimo) iki matavimų gavimo datos, bet ne trumpesnis kaip viena para.

8.3. Bauda už gamtos išteklių naudojimo leidime nustatyto metinio teršalo normatyvo viršijimą, kai buvo viršytas ir atskirų laikotarpių (momentinis) teršalų normatyvas, skaičiuojama taip:

 


B = (Bm –),             (3)

 

Bm = (F – N)*T*In*b *[k];          (4)

 

čia:

B – apskaičiuota ir privaloma sumokėti bauda už metinio teršalo normatyvo viršytą kiekį;

Bm – apskaičiuota bauda už metinio teršalo normatyvo viršytą kiekį;

Bt – apskaičiuota ir sumokėta bauda už pažeidimo laikotarpio teršalo normatyvo viršijimą;

F – faktinis per metus į aplinką išmestas tam tikro teršalo kiekis (t);

N – metinis teršalo kiekio normatyvas (t), nustatytas gamtos išteklių naudojimo leidime;

T – teršalo tarifas (Lt/t), nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priedėlyje;

b – tarifo koeficientas, nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 2 priedėlyje;

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir yra skelbiamas „Valstybės žiniose“;

[k] – koeficientas, lygus 1,2, kuris, vadovaujantis Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 5 straipsnio 3 dalimi, nuo 2003 m. taikomas skaičiuojant mokestį už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių, jei gamtos išteklių naudojimo leidime nustatytas šių teršalų LLT normatyvas.

8.4. Už išmetamų į aplinką teršalų normatyvų atskirais laikotarpiais viršijimą bauda apskaičiuojama ir mokama tik po to, kai pažeidimo laikotarpis pasibaigė, t. y. jei pažeidimas prasidėjo vieno ataskaitinio laikotarpio metu, o baigėsi kito ataskaitinio laikotarpio metu, bauda bus mokama tik pasibaigus pastarajam ataskaitiniam laikotarpiui ir nurodoma mokesčio apyskaitoje.

8.5. Bauda už metinio normatyvo viršijimą deklaruojama (nurodoma) mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitoje.

8.6. Jei per ataskaitinį laikotarpį kelis kartus buvo viršytas teršalų išmetimo į aplinką atskiro laikotarpio normatyvas, per ataskaitinį laikotarpį deklaruojama (mokama) bauda yra lygi visų per ataskaitinį laikotarpį apskaičiuotų baudų už atskiro laikotarpio normatyvo viršijimą sumai.

9. Mokesčio ir baudų už teršalus, išleidžiamus į vandens telkinius su paviršinėmis lietaus nuotėkomis, apskaičiavimas

9.1. Objektų, neturinčių lietaus kanalizacijos tinklų (bendros organizuoto lietaus nuotėkų surinkimo sistemos, nuvedimo ir valymo įrenginių), kai nustatoma aplinkos grunto arba požeminio vandens tarša, aplinkai padaryta žala skaičiuojama pagal tuo metu galiojančias žalos apskaičiavimo ir taikymo metodikas.

9.2. Mokestis už teršalų išleidimą su lietaus nuotėkomis mokamas ta pačia tvarka kaip ir mokestis už teršalus, išleistus su buitinėmis arba gamybinėmis nuotėkomis. Mokesčio už išleistus su lietaus nuotėkomis teršalus pagrindas – gamtos išteklių naudojimo leidime arba jo priede nustatyti normatyvai lietaus nuotėkoms išleisti nuo pramonės įmonių ir kitų labai užterštų teritorijų.

9.3. Mokestis už teršalus, išleistus su lietaus nuotėkomis, apskaičiuojamas pagal šios instrukcijos 7.1 punkte nurodytą formulę.

Pasibaigus ketvirčiui (pusmečiui), teršalų kiekis (F), išleistas su lietaus nuotėkomis, apskaičiuojamas taip:

 


, t/ketvirtį (pusmetį);                   (5)

 

čia:

Wf – faktinis ketvirčio arba pusmečio lietaus nuotėkų kiekis, m3/ketvirtį (arba pusmetį).

Faktinis (Wf) ketvirčio arba pusmečio lietaus nuotėkų kiekis apskaičiuojamas taip:

 

Wf = 10*Hf*Ψ*F*K, m3/ketvirtį (pusmetį);     (6)

 

čia:

Hf – faktinis ketvirčio arba pusmečio kritulių kiekis, mm (pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenis);

Cf – atitinkamų teršalų faktinė vidutinė ketvirčio arba pusmečio koncentracija, mg/l;

Ψ – paviršinio nuotėkio koeficientas (imama vidutinė reikšmė, priklausomai nuo įvairių teritorijų Ψ = 0,4);

Fb – baseino plotas, ha;

k – paviršinio nuotėkio koeficiento pataisa, įvertinanti sniego išvežimą. Jei sniegas išvežamas – k=0,85, kai neišvežamas – k=1.

9.4. Kai lietaus nuotėkos išteka dviem srautais – dalis jų valoma, dalis intensyvių liūčių metu išleidžiamos nevalytos – faktiškai išleistas teršalų kiekis nustatomas sudedant abiejų srautų teršalų kiekius:

 


F = F1+F2 =                                    +,                            t/ketvirtį (arba pusmetį);               (7)

 

čia:

W1 – valomų nuotėkų kiekis, m3/ketvirtį (arba pusmetį);

W2 – išleistų nevalytų nuotėkų kiekis, m3/ketvirtį (arba pusmetį);

C1 – valomo lietaus nuotėkų srauto vidutinė ketvirčio arba pusmečio koncentracija (mg/l) po valymo;

C2 – nevalomo lietaus nuotėkų srauto vidutinė ketvirčio arba pusmečio koncentracija, mg/l.

9.5. Valomų ir nevalomų nuotėkų kiekiams W1 ir W2 nustatyti apskaičiuojamas ketvirčio arba pusmečio lietaus nuotėkų kiekis pagal debitų matavimo duomenis. Neturint debitų matavimo duomenų, imami projektiniai nuotėkų kiekiai.

9.6. Bauda už išleistus su lietaus nuotėkomis teršalus apskaičiuojama pagal šios instrukcijos 8 punkte nurodytas formules ir taikoma tik už metinio teršalų normatyvo viršijimą.

10. Mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių apskaičiavimas

10.1. Mokestis už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių, išskyrus lėktuvus, apskaičiuojamas:

 

Mn = Qn*T*In*kn;                      (8)

 

čia:

Qn – faktinis per ataskaitinį laikotarpį Lietuvos Respublikoje sunaudoto kuro kiekis (įskaitant ir užsienyje įsigytą, bet Lietuvoje sunaudotą kurą);

T – įkainis už vieną toną sunaudotų atitinkamos rūšies degalų, nustatytas LR Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159);

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) nustatytą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir skelbiamas „Valstybės žiniose“. Mokant mokestį kas pusę metų, mokesčio už aplinkos teršimą tarifai indeksuojami taikant paskutinio ketvirčio, atitinkamai II arba IV ketvirčio, indeksavimo koeficientus;

kn – koregavimo koeficientas, nurodytas 2000 m. sausio 18 d. LR Vyriausybės nutarime Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159).

10.2. Mokestis už aplinkos teršimą lėktuvų kilimo ir nusileidimo ciklo metu apskaičiuojamas taip:

 

Mn = T*In*s;          (9)

 

čia:

s – lėktuvų kilimo ir nusileidimo ciklų skaičius;

T – kilimo ir nusileidimo ciklui nustatytas mokesčio įkainis, nurodytas LR Vyriausybės nutarime Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin.,2000, Nr. 6-159);

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) nustatytą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir skelbiamas „Valstybės žiniose“. Mokant mokestį kas pusę metų, mokesčio už aplinkos teršimą tarifai indeksuojami taikant paskutinio ketvirčio, atitinkamai II arba IV ketvirčio, indeksavimo koeficientus.

 

11. Baudų už nuslėptą taršą iš stacionarių ir mobilių taršos šaltinių apskaičiavimas ir mokėjimas

11.1. Nuslėpta tarša – tai teršalų kiekis, kurį mokesčio mokėtojas išmetė į aplinką ir nedeklaravo (nenurodė) ar deklaravo neteisingai mokesčių apyskaitoje bei nesumokėjo už ją mokesčio arba apskaičiuodamas mokestį už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių neteisingai taikė ar visiškai netaikė koeficientų ir dėl to buvo sumokėtas mažesnis mokestis.

11.2. Mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių mokėtojams už apyskaitoje nenurodytus ir skaičiuojant nepritaikytus koeficientus, dėl kurių buvo sumokėtas didesnis mokestis, bauda netaikoma.

11.3. Už nuslėptą teršalų kiekį iš stacionarių taršos šaltinių mokamas III skyriaus 7 dalyje nurodytas mokestis ir bauda, kuri apskaičiuojama pagal formulę:

 

B = Q * T * b*In;   (10)

 

čia:

Q – nuslėptas teršalo kiekis (t);

T – nuslėpto teršalo tarifas (Lt/t), nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priedėlyje (Žin., 1999, Nr. 47-1469);

b – teršalo koeficientas, nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469) 2 priedėlyje;

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir yra skelbiamas „Valstybės žiniose“.

11.4. Už nuslėptą teršalų kiekį iš mobilių taršos šaltinių (išskyrus lėktuvus) mokamas III skyriaus 10 dalyje nurodytas mokestis ir bauda, kuri apskaičiuojama pagal formulę:

 

B = Q*T*In*K;      (11)

 

čia:

Q – nuslėptas kuro kiekis (t);

T – kuro įkainis, nurodytas LR Vyriausybės nutarime Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) Lt/t (ciklą);

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir yra skelbiamas „Valstybės žiniose“;

K – įkainio koeficientas, nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir mokėjimo instrukcijos 3 priede.

11.5. Už nuslėptą lėktuvų pakilimo ir nusileidimo ciklų skaičių mokamas III skyriaus 10 dalyje nurodytas mokestis ir bauda, kuri apskaičiuojama pagal formulę:

 

B = s * T*In*K;      (12)

 

čia:

s – lėktuvų kilimo ir nusileidimo ciklų skaičius;

T – kilimo ir nusileidimo ciklo įkainis, nurodytas LR Vyriausybės nutarime Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) Lt/t (ciklą);

In – ataskaitinio laikotarpio indeksas, kuris nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką ir yra skelbiamas „Valstybės žiniose“;

K – įkainio koeficientas, nurodytas Mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir mokėjimo instrukcijos 3 priede.

11.6. Kai teršiama iš stacionarių taršos šaltinių neturint tam leidimo arba kai dėl teršėjo kaltės nenustatytas teršalų išmetimo į aplinką normatyvas, taikomos tuo metu galiojančios žalos apskaičiavimo ir taikymo metodikos.

 

12. Atleidimas nuo mokesčio mokėjimo

Vadovaujantis Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, asmenys atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo LR Vyriausybės nutarimu Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159) nustatyta tvarka.

 

13. Mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitos pildymas ir pateikimas

13.1. Mokesčių mokėtojai mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitas užpildo pagal 1 ir 2 prieduose nurodytas formas ir per 30 dienų nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos pateikia vieną egzempliorių AM RAAD ir antrą – Valstybinei teritorinei mokesčių inspekcijai.

13.2. Užpildytos mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitos pateikiamos AM RAAD:

13.2.1. kai teršiama iš stacionarių taršos šaltinių – pagal gamtos išteklių naudojimo leidimo išdavimo vietą;

13.2.2. kai teršiama iš mobilių taršos šaltinių – pagal įmonės ar jos padalinio, eksploatuojančio transporto priemones, įregistravimo arba buvimo vietą.

13.3. Mokesčių mokėtojai, kurių taršos objektai yra skirtingų savivaldybių teritorijose, apyskaitas pildo, jas teikia ir mokesčius moka pagal kiekvieno objekto (padalinio, filialo ar pan.) buvimo vietą.

 

14. Mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir sumokėjimo patikrinimas

14.1. AM RAAD inspektoriai pasirinktinai atlieka mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir mokėjimo patikrinimus.

14.2. Patikrinimo metu nustatomi faktiniai duomenys apie į aplinką išmestus teršalų ir sunaudoto kuro kiekius, vadovaujantis į aplinką išmestų teršalų apskaitos, gamtos išteklių naudojimo leidimuose ir kituose mokesčio mokėtojo pateiktuose dokumentuose esama informacija ir duomenimis. Patikrinama, ar jie atitinka Mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitose pateiktus analogiškus duomenis ir kt. Patikrinimo rezultatai nurodomi patikrinimo akte, kuriame fiksuojami visi nustatyti pažeidimai ir surašomi privalomi nurodymai mokesčio mokėtojui bei nurodomos privalomos sumokėti baudų už nuslėptą teršalų kiekį sumos.

14.3. AM RAAD pareigūnams per ataskaitinį laikotarpį atlikus teršalų išmetimo į aplinką patikrinimą ir nustačius į aplinką išmestų teršalų normatyvo viršijimą, surašomas patikrinimo aktas ir jame nurodoma privaloma sumokėti baudos suma.

14.4. Nustačius pažeidimą, patikrinimo aktas, kuriame priimtas sprendimas dėl baudos paskyrimo, įteikiamas mokesčio mokėtojui bei atitinkamai Valstybinei teritorinei mokesčių inspekcijai.

14.5. Pagal patikrinimo akte nustatytus pažeidimus papildomai priskaičiuotos mokesčio sumos ir baudos turi būti deklaruojamos mokesčio už aplinkos teršimą apyskaitose.

14.6. Papildomai priskaičiuotos baudos už nuslėptus ir normatyvus viršijančius teršalų kiekius, vadovaujantis Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469) 6 straipsnio 11 dalimi, per Mokesčių administravimo įstatyme (Žin., 1995, Nr. 61-1525) nustatytą terminą sumokamos arba išieškomos ir pervedamos į Valstybinį gamtos apsaugos fondą.

 

15. Mokestinių ginčų dėl mokesčio už aplinkos teršimą nustatymo, apskaičiavimo ir sumokėjimo nagrinėjimo tvarka

15.1. AM RAAD turi nagrinėti ginčus, susijusius su teršalų kiekių apskaita, mokesčio ir baudų apskaičiavimu.

15.2. Mokesčio mokėtojai, nesutinkantys su AM RAAD sprendimais, turi teisę raštu kreiptis į Aplinkos ministeriją dėl patikrinimo metu priskaičiuotų papildomų mokesčių ir baudų, pateikdami AM RAAD sprendimą ir atsakymą dėl ginčo išnagrinėjimo bei paties mokesčio mokėtojo motyvus, įrodančius, kad apskaičiuotoji baudos ir mokesčio suma yra neteisinga.

______________

 

 

 

Laikinosios mokesčio už aplinkos teršimą

apskaičiavimo ir mokėjimo instrukcijos

1 priedas

 

Gauta: 200 ___ m. __________________  _____ d.

Mokėtojo (įmonės) kodas: __________________ Mokėtojo pavadinimas ir adresas: _____________

________________________________________________________________________________

Įmonės (padalinio), eksploatuojančios mobilius taršos šaltinius, adresas: _______________________

________________________________________________________________________________

 

20 ___ m. ______________ MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ IŠ MOBILIŲ TARŠOS (ataskaitinis laikotarpis) ŠALTINIŲ APYSKAITA

 

Mobilūs

taršos šaltiniai:

Transporto priemonių skaičius

Kuro rūšis

Techniniai koeficientų nustatymo ypatumai

ir

transporto priemonių skaičius

Koregavimo koeficientas

Sunaudotas apmokestinamas kuro kiekis (t ar m3) arba ciklų skaičius

Ataskaitinio laikotarpio indeksas

Įkainis (Lt už

t /m3/ ciklą)

Mokesčio suma per ataskaitinį laikotarpį (Lt)

Bauda už nuslėptą taršą per ………………………m. laikotarpį

 

su neutralizatoriais

be neutralizatorių

per ataskaitinį laikotarpį

nuo metų pradžios iki ataskaitinio laikotarpio[1]

kiekis (t)

koef.

suma (Lt)

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

 

1. Automobiliai,

 

 

Benzinas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

traktoriai ir kt. mechanizmai su

 

 

Dyzelinis kuras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vidaus degimo varikliais

 

 

Suskystinos naftos dujos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suslėgtos gamtinės dujos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Geležinkelių transportas

 

 

Dyzelinis kuras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Vandens transportas

 

 

Benzinas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyzelinis kuras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mazutas, kurio sieringumas £0,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mazutas, kurio sieringumas nuo 0,5% iki 1,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mazutas, kurio sieringumas nuo 1,5% iki 2,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Oro transportas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadovas:                                                                                                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                    (vardas, pavardė, tel.)                                   (parašas, data)

Vyr. finansininkas (buhalteris)                                                    __________________________                                                                                                                                      

                                                                                                                                        (vardas, pavardė, tel.)                                (parašas, data)

A. V.

______________

 


 

Laikinosios mokesčio už aplinkos teršimą

apskaičiavimo ir mokėjimo instrukcijos

2 priedas

Gauta: 200 ___ m. ________________________  d.

Mokėtojo (įmonės) kodas: __________________ Mokėtojo pavadinimas ir adresas: __________________________

_____________________________________________________________________________________________

Taršos objekto adresas:__________________________________________________________________________

 

20 ___ m. __________________________ MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ IŠ STACIONARIŲ TARŠOS ŠALTINIŲ

(ataskaitinis laikotarpis)         APYSKAITA

 

Teršalai

Normatyvo

rūšis (DLT/

LLT)

Metinis

normatyvas (t/m)

Faktinis teršalo kiekis (t)

Tarifas

(Lt/t)

Ataskaitinio laikotarpio

indeksas

Mokesčio suma

per ataskaitinį laikotarpį

(Lt)

Baudos suma (Lt)

per ataskaitinį laikotarpį

nuo metų pradžios iki ataskaitinio laikotarpio[2]

už atskirų laikotarpių normatyvo viršijimą

už metinio normatyvo viršijimą

už nuslėptą taršą per ……....………. m. laikotarpį

kiekis (t)

koef.

suma (Lt)

kiekis (t)

koef.

suma (Lt)

kiekis (t)

koef.

suma (Lt)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

1. Atmosferos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Vandens ar dirvožemio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadovas:                                                                                                                            _________________

                                                                                                                                       (vardas, pavardė, tel.)                                (parašas, data)

Vyr. finansininkas (buhalteris):                                                                                         __________________

                                                                                                                                      (vardas, pavardė, tel.)                                 (parašas, data)

                                                                                                                                                              A. V.

______________

 


 

Laikinosios mokesčio už aplinkos teršimą

apskaičiavimo ir mokėjimo instrukcijos

3 priedas

 

BAUDŲ UŽ APLINKOS TERŠIMĄ IŠ MOBILIŲ TARŠOS ŠALTINIŲ KOEFICIENTAI (K)

 

 

Degalai

Koeficientas

 

 

 

I. Sunaudoti motorinių

Benzinas

1,5

transporto priemonių ir

Dyzelinis kuras

8

mašinų su vidaus degimo

Suskystintos naftos dujos

1,5

varikliais

Suslėgtos gamtinės dujos

1,5

 

 

 

II. Sunaudoti

Benzinas

2

laivų

Dyzelinis kuras

7

 

Mazutas, kurio sieringumas ≤ 0,5%

2

 

Mazutas, kurio sieringumas nuo 0,5% iki 1,5%

3

 

Mazutas, kurio sieringumas nuo 1,5% iki 2,5%

3

 

 

 

III. Sunaudoti geležinkelio

Dyzelinis kuras

4

transporto priemonių

 

 

 

 

 

IV. Sunaudoti lėktuvų pakilimo ir

Vienas ciklas

4

nusileidimo ciklui

 

 

 

Lentelėje nurodyti baudų koeficientai apskaičiuoti vadovaujantis aplinkos ministro 1998 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. 125 „Dėl teršiančių medžiagų, išmetamų į atmosferą iš mašinų su vidaus degimo varikliais, vertinimo metodikos patvirtinimo“ patvirtinta metodika (Žin., 1998, Nr. 66-1926), pagal kurią nustatomas išmestų į aplinką teršalų kiekis, ir Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymu (Žin., 1999, Nr. 47-1469), kuriame nustatyti mokesčio už teršalus tarifai bei įkainiai.

______________



[1] Sunaudoto kuro kiekis arba ciklų skaičius per I, II ir III ketvirtį arba per I pusmetį iki ataskaitinio laikotarpio.

[2] Teršalo kiekis, išmestas į aplinką per I, II ir III ketvirtį arba per I pusmetį iki ataskaitinio laikotarpio.