LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE IR PROFESINIŲ LIGŲ PRIPAŽINIMO DRAUDIMINIAIS ĮVYKIAIS TVARKOS, PATVIRTINTOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2000 M. SAUSIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 5, DALINIO PAKEITIMO

 

2001 m. liepos 4 d. Nr. 88

Vilnius

 

 

Iš dalies pakeičiu Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų pripažinimo draudiminiais įvykiais tvarką, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministrės 2000 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 5 „Dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų pripažinimo draudiminiais įvykiais tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 11-266):

1. Pripažįstu netekusiu galios 3.5 punktą.

2. Išdėstau 5.3 punktą taip:

5.3. darbo vietoje pertraukos pailsėti ir pavalgyti (pietų pertraukos) metu.“

3. Išdėstau 5.11 punktą taip:

5.11. darbuotojo darbo dienomis kelyje tarp darbovietės ir:

gyvenamosios vietos;

ne darbovietėje esančios vietos, kurioje darbuotojas paprastai gauna užmokestį už darbą (kai darbo užmokestis mokamas atitinkamoje darbdavio nustatytoje vietoje);

vietos ne įmonės teritorijoje, kur darbuotojas gali būti pertraukos pailsėti ir pavalgyti metu (darbo dienos metu).“

4. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas draudiminiais įvykiais pripažįsta Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau – Fondo valdyba) teritorinis skyrius (toliau – valdybos teritorinis skyrius), užregistravęs draudėju įmonę, įstaigą ar organizaciją, kurioje dirba (dirbo) nukentėjusysis.“

5. Išdėstau 8 punktą taip:

8. Nelaimingi atsitikimai, įvykę darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo, privalo būti ištirti ir tyrimo rezultatai įforminti Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 748 (Žin., 2001, Nr. 53-1881), nustatyta tvarka.“

6. Išdėstau 10 punktą taip:

10. Valdybos teritorinis skyrius pripažįsta nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas draudiminiais įvykiais tik po to, kai teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais jam pateikiami nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo aktai (forma N-1, N-2) ar profesinės ligos patvirtinimo aktas bei su jais susijusi tyrimo medžiaga. Sprendžiant nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų priskyrimo draudiminiams įvykiams klausimus, gali būti pateikti ir kiti šios Tvarkos 4 punkte nurodyti dokumentai.

Pripažįstant nelaimingus atsitikimus darbe ir nelaimingus atsitikimus, įvykusius pakeliui į darbą ar iš darbo, draudiminiais įvykiais, valdybos teritorinis skyrius įvertina įvykio aplinkybes, laiką, vietą bei nukentėjusiojo kreipimosi į gydymo įstaigą laiką.“

7. Išdėstau 11 punktą taip:

11. Apie sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus darbdavys praneša atitinkamam valdybos teritoriniam skyriui Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų nustatyta tvarka.

Apie ūmią profesinę ligą, dėl kurios darbuotojas mirė, darbdavys praneša atitinkamam valdybos teritoriniam skyriui Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 815 (Žin., 2001, Nr. 57-2051) nustatyta tvarka.“

8. Išdėstau 12 punktą taip:

12. Sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe atvejais atitinkamo valdybos teritorinio skyriaus atstovai, informavus juos apie tyrimo pradžią, turi teisę dalyvauti tiriant nelaimingus atsitikimus darbe Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatuose nustatyta tvarka.

Mirtinų ūmių profesinių ligų atvejais atitinkamas valdybos teritorinis skyrius gauna iš komisijos, tyrusios profesinės ligos priežastis, darbo sąlygų higieninę charakteristiką.

Ūmių profesinių ligų atvejais VDI inspektavimo skyriui organizavus tyrimą ir pranešus apie tyrimo pradžią, atitinkamo valdybos teritorinio skyriaus atstovai turi teisę dalyvauti tiriant profesines ligas Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų nustatyta tvarka.

Sunkių nelaimingų atsitikimų darbe atvejais ir tiriant lėtines profesines ligas VDI inspektavimo skyrius, prireikus, gali pakviesti atitinkamo valdybos teritorinio skyriaus atstovus dalyvauti tyrime.

Tyrime dalyvaujantys valdybos teritorinio skyriaus atstovai surašo pasiūlymą valdybos teritorinio skyriaus vedėjui dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pripažinimo draudiminiu įvykiu.“

9. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Valdybos teritorinis skyrius, nagrinėdamas nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pripažinimo draudiminiu įvykiu klausimą, privalo nustatyti, kad įmonė, įstaiga ar organizacija, kurioje dirba (dirbo) nukentėjusysis, yra registruota draudėju Fondo valdybos draudėjų registre, kad draudėjas moka socialinio draudimo įmokas, o nukentėjusysis asmuo įrašytas Fondo valdybos teritorinio skyriaus apdraustųjų asmenų įskaitoje. Nesant šių sąlygų, nukentėjusysis negali būti laikomas apdraustuoju, o nelaimingas atsitikimas darbe ar profesinė liga – draudiminiu įvykiu.

Tais atvejais kai įvykis nepripažįstamas draudiminiu, žala asmeniui dėl jo sveikatos sužalojimo atlyginama teisės aktų nustatyta tvarka.“

10. Išdėstau 14 punktą taip:

14. Valdybos teritorinis skyrius priima sprendimą dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pripažinimo draudiminiu įvykiu per 10 darbo dienų nuo nelaimingo atsitikimo darbe ištyrimo akto ar profesinės ligos patvirtinimo akto bei tyrimo medžiagos gavimo skyriuje dienos ir įformina sprendimą raštu. Jeigu sprendimui priimti reikalingas papildomas tyrimas, valdybos teritorinio skyriaus vedėjo prašymu šį terminą Fondo valdybos direktorius (pavaduotojas), įvertinęs įvykio tyrimo aplinkybes, gali pratęsti iki 30 darbo dienų.

Fondo valdyba ar valdybos teritorinis skyrius turi teisę kreiptis į atitinkamą VDI inspektavimo skyrių dėl mirtinų, sunkių ir lengvų nelaimingų atsitikimų darbe, kuriuos tyrė VDI papildomo ar pakartotinio ištyrimo. Dėl lengvų ir su eismu susijusių sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų papildomo ar pakartotinio ištyrimo Fondo valdyba ar valdybos teritorinis skyrius turi teisę kreiptis į darbdavį, kad įvykio tyrimui būtų paskirta dvišalė komisija.

Fondo valdyba ar valdybos teritorinis skyrius turi teisę kreiptis į Centrinę darbo medicinos ekspertų komisiją dėl profesinės ligos diagnozės papildomo tyrimo. Papildomai atliekamame profesinės ligos tyrime turi teisę dalyvauti Fondo valdybos ar valdybos teritorinio skyriaus atstovai.

Sprendimą dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar susirgimo profesine liga pripažinimo ar nepripažinimo draudiminiu įvykiu priima valdybos teritorinio skyriaus vedėjas (pavaduotojas).

Jei nelaimingas atsitikimas darbe ar susirgimas profesine liga nepripažįstamas draudiminiu įvykiu, šis sprendimas įteikiamas nukentėjusiam asmeniui, o jo mirties atveju – asmeniui, pretenduojančiam į teisę gauti draudimo išmoką. Sprendime turi būti nurodyta apskundimo tvarka ir terminai, numatyti Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatose (Žin., 2000, Nr. 38-1065, Nr. 80-2416).“

11. Išdėstau 15 punktą taip:

15. Kai nukentėjusysis, o jo mirties atveju – asmuo, pretenduojantis į teisę gauti draudimo išmoką, nesutinka su valdybos teritorinio skyriaus sprendimu dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar susirgimo profesine liga nepriskyrimo draudiminiam įvykiui, jis per 20 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos turi teisę kreiptis į Fondo valdybą dėl šio sprendimo peržiūrėjimo. Paaiškėjus papildomoms įvykio aplinkybėms Fondo valdyba, esant reikalui, per 10 darbo dienų priklausomai nuo to, kas tyrė šį įvykį, kreipiasi į VDI valdybą ar darbdavį su prašymu organizuoti papildomą ar pakartotinį šio įvykio tyrimą. Tyrime dalyvauja Fondo valdybos ar valdybos teritorinio skyriaus atstovas.“

12. Pripažįstu netekusiu galios 16 punktą.

13. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Fondo valdyba ar valdybos teritorinis skyrius turi teisę kreiptis į Centrinę darbo medicinos ekspertų komisiją dėl profesinės ligos diagnozės pakartotinio patvirtinimo. Ginčytinus klausimus Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija sprendžia Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos nuostatų nustatyta tvarka. Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti Fondo valdybos ar valdybos teritorinio skyriaus atstovas“.

14. Papildau nurodytąją tvarką 18 punktu:

18. Klausimus, susijusius su šios Tvarkos taikymu, aiškina Fondo valdyba.“

 

 

 

L. E. SOCIALINĖS APSAUGOS

IR DARBO ministrės pareigas                                                    Vilija Blinkevičiūtė