LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL POLICIJOS AKTYVIOS IR PASYVIOS GYNYBOS PRIEMONIŲ SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. kovo 9 d. Nr. 1V-67

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 90-2777) 23 straipsnio 4 dalies 2 punktu,

tvirtinu Policijos aktyvios ir pasyvios gynybos priemonių sąrašą (pridedama).

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                               GINTARAS FURMANAVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2005 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. 1V-67

 

POLICIJOS AKTYVIOS IR PASYVIOS GYNYBOS PRIEMONIŲ SĄRAŠAS

 

1. Aerozoliniai dujų purkštuvai, lazdos su įmontuotais purkštuvais bei dujų generatoriai. Veikliosios medžiagos sudėtis: distiliuotas vanduo, specialiai denatūruotas alkoholis (ethanol), propileno glikolis, veiklioji medžiaga – vandenyje tirpstantis OC (oleoresin capsicum). Dujų generatorių veikliosios medžiagos sudėtis: OC (oleoresin capsicum), CN (chloroacetophenone), CS (orthochlorobenzalmalononitrile) arba jų mišiniai.

2. Antrankiai: vienkartiniai plastikiniai ir medžiaginiai antrankiai, metalinių antrankių pora su dvigubu užraktu, metalinių antrankių pora su pritvirtinta ilga grandine, prie automobilio kėbulo dalių pritvirtinti antrankiai.

3. Apsauginiai metaliniai ar skaidrūs skydai.

4. Automobilio stiklo daužikliai – specialūs įtaisai, laikomi rankoje arba montuojami prie šaunamojo ginklo.

5. Automobilių priverstinio sustabdymo priemonės: specialūs gerai matomi įrenginiai su įmontuotais tuščiaviduriais dygliais, pasiliekančiais automobilio padangoje, pažymėti raudonais ir baltais dryžiais, su įspėjamuoju užrašu „STOP“, arba specialūs nedideli įrenginiai, skirti pakišti po stovinčio automobilio ratais.

6. Blaškomoji granata – specialūs sprogstamieji užtaisai, skirti kurtinančiai garso bangai ar akinamai šviesai sukelti.

7. Dujinės granatos. Veikliosios medžiagos pavidalas: milteliai arba dujos. Veiklioji medžiaga sprogimo metu paskleidžiama aplinkui palaida arba mažuose konteineriuose. Veikliosios medžiagos sudėtis: OC (oleoresin capsicum), CN (chloroacetophenone), CS (orthochlorobenzalmalononitrile) arba jų mišiniai.

8. Dujiniai šaudmenys, kurių veiklioji medžiaga iššaunama specialiuose konteineriuose. Veikliosios medžiagos pavidalas: milteliai arba dujos. Veikliosios medžiagos sudėtis: OC (oleoresin capsicum), CN (chloroacetophenone), CS (orthochlorobenzalmalononitrile) arba jų mišiniai.

9. Elektroimpulsiniai prietaisai su iššaunamais kontaktiniais zondais, skirti besipriešinančiam pažeidėjui tramdyti stipriais kontroliuojamais elektros impulsais per atstumą ar liečiant asmenį tiesiogiai. Prietaise turi būti įmontuotas procesorius, fiksuojantis kiekvieno panaudojimo datą, tikslų laiką ir kiek laiko prietaisas buvo naudojamas. Iššaunant kontaktinius zondus turi būti paskleidžiamas didelis kiekis mažų identifikacijos žymų su panaudoto užtaiso numeriu.

10. Įsilaužimo ir gelbėjimo įranga: specialūs kūjai, taranai, laužtuvai, hidrauliniai presai, kirpimo žirklės, pjūklai, skirti greitai patekti į uždaras patalpas ar teritorijas.

11. Kliūčių (barikadų) ardymo transporto priemonė, galinti nutempti, nustumti, perkelti ir pervežti ar nugriauti kliūtį (barikadą).

12. Policijos lazdos: įvairaus ilgio ir skersmens, guminės, plastikinės, medinės, metalinės, teleskopinės ir vienatūrės, tuščiavidurės ir pilnavidurės, su viena rankena ar su papildoma kampine rankena.

13. Skausminės granatos – specialūs mėtomi ar šaudomi sprogstamieji užtaisai, sprogimo metu paskleidžiantys skausmą sukeliančias įvairių dydžių gumines, medines ar plastikines įvairių formų dalis.

14. Skausminiai šaudmenys – specialiai tam sukurti šoviniai su skausmą sukeliančiais užtaisais, t. y. įvairių dydžių guminės, medinės ir plastikinės kulkos, įvairių dydžių šratai, šratų, smėlio ar miltelių pripildyti maišeliai ir kitokių formų užtaisai.

15. Specialiai pažymėtos transporto priemonės, kuriomis priverstinai stabdomi nestojantys automobiliai, daromi kelio užtvarai, saugiai stumiama minia ir panašiai.

16. Specialūs įrankiai ilgu kotu, skirti besipriešinančio asmens judesiams apriboti.

17. Sulaikymo tinklai – specialūs ištempiami ir iššaunami tinklai bei jų sistemos, skirti automobiliui priverstinai sustabdyti, besipriešinančiam asmeniui ar gyvūnui sulaikyti.

18. Šaunamieji ginklai, kurie naudojami skausminiams ar dujiniams šaudmenims bei granatoms iššauti: įvairių tipų ir kalibrų šautuvai ir granatsvaidžiai, tinkantys arba pritaikyti šaudyti skausminiais ir dujiniais šaudmenimis bei granatomis, bet tik tada, kai naudojami minėtiems šaudmenims iššauti.

19. Tarnybiniai šunys – specialiai dresuoti įvairių veislių šunys, išmokyti sulaikyti bėgančius įtariamuosius, pulti į saugomą objektą besikėsinančius asmenis, psichologiškai veikti minią, nepaisančią teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, ginti policijos pareigūną ir kitus asmenis nuo grėsmės jų sveikatai ar gyvybei, vykdyti kitas specialias policijos pareigūno komandas ar užduotis.

20. Tarnybiniai žirgai – specialiai dresuoti įvairių veislių žirgai, išmokyti stumti ir gąsdinti teisėtų policijos pareigūno reikalavimų nevykdančią minią, vykdyti kitas specialias policijos pareigūno komandas ar užduotis.

21. Vandensvydžiai – specialūs stacionarūs ir mobilūs įrenginiai, skirti miniai ar pažeidėjui veikti labai stipria vandens srove. Gali būti naudojamas vanduo, prisotintas OC (oleoresin capsicum), CN (chloroacetophenone) ar CS (orthochlorobenzalmalononitrile) veikliosios medžiagos arba šių medžiagų mišinio.

22. Veikliosios medžiagos purškimo generatoriai – specialūs įrenginiai, skirti veikliajai medžiagai išpurkšti didelėje teritorijoje ar dideliu atstumu. Veikliosios medžiagos sudėtis: OC (oleoresin capsicum), CN (chloroacetophenone), CS (orthochlorobenzalmalononitrile) arba jų mišiniai.

23. Žymėjimo šoviniai – specialūs šoviniai su sunkiai nuplaunamų dažų ar kitokiu žymėjimo užtaisu, skirti pasišalinančiam automobiliui ar įtariamajam pažymėti.

______________