LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 17 D. ĮSAKYMO NR. 643 „DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 87:2002 „RADIACINĖ SAUGA BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTUOSE“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. kovo 14 d. Nr. V-188

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos higienos normą HN 87:2002 „Radiacinė sauga branduolinės energetikos objektuose“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. 643 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 87:2002 „Radiacinė sauga branduolinės energetikos objektuose“ patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 15-624):

1. Išdėstau 1 punktą taip:

1. Ši higienos norma nustato branduolinės energetikos objektuose (toliau – BEO) dirbančių darbuotojų (toliau – darbuotojų) ir gyventojų radiacinės saugos reikalavimus projektuojant, statant, rekonstruojant, eksploatuojant bei nutraukiant BEO eksploatavimą.“

2. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Šios higienos normos reikalavimų taikymo apimtys eksploatuojamoms ir uždarytoms radioaktyviųjų atliekų saugykloms, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginiams bei kapinynams derinamos su Radiacinės saugos centru.“

3. Papildau šiuo 6.91 punktu:

6.91. neprojektinė avarija

Avarija, žymiai sunkesnė negu projektinė avarija;“.

4. Papildau šiuo 6.101 punktu:

6.101. projektinė avarija

Avarija, kurios metu projekte nustatyti parametrai ir branduolinio kuro pažeidimai išlaikomi nustatytose ribose, o į aplinką išmestų radionuklidų aktyvumas neviršija projekte nustatytų ribinių aktyvumų;“.

5. Papildau šiais 6.151 ir 6.152 punktais:

6.151. sunkioji avarija

Avarija, žymiai sunkesnė negu projektinė avarija, apimanti didelę aktyviosios zonos degradaciją;

6.152. tikėtinas eksploatavimo įvykis

BEO eksploatavimo procesas, kurio metu yra nukrypstama nuo normalaus eksploatavimo sąlygų ir tikėtina, kad tai gali įvykti vieną ar keletą kartų per visą eksploatavimo laiką, bet, esant tinkamoms projektinėms apsaugos priemonėms, nesukelia saugai svarbių sistemų žymių pažeidimų arba nesudaro avarinių sąlygų;“.

6. Išdėstau 87 punktą taip:

87. Gyventojų apribotoji metinė efektinė dozė taikoma projektuojant, eksploatuojant (normalaus eksploatavimo ir tikėtinų eksploatavimo įvykių metu) ir nutraukiant BEO eksploatavimą, yra 0,2 mSv. Jeigu gyventojų gaunamą apšvitą gali lemti daugiau kaip vieno BEO veikla, tai bendra metinė gyventojų efektinė dozė, nulemta visų apšvitą lemiančių BEO veiklos, negali viršyti nustatytos apribotosios metinės efektinės dozės.“

7. Papildau šiais 88, 89, 90 ir 91 punktais:

88. Gyventojų apribotoji metinė efektinė dozė, nustatyta šios higienos normos 87 punkte, taikoma gyventojams, gyvenantiems ir vykdantiems ūkinę veiklą už BEO sanitarinės apsaugos zonos ribų bei nevykdantiems darbinės veiklos BEO sanitarinėje apsaugos zonoje, tačiau galintiems kartais patekti į BEO sanitarinę apsaugos zoną (atsižvelgiant į vietinių gyventojų gyvensenos ir mitybos ypatumus, įpročius, statistinius duomenis), taip pat BEO lankytojams.

89. Gyventojų apribotoji metinė efektinė dozė, nustatyta šios higienos normos 87 punkte, netaikoma asmenims, nuolat arba laikinai dirbantiems BEO ar kituose su BEO eksploatavimu ar priežiūra susijusiuose objektuose, esančiuose BEO sanitarinėje apsaugos zonoje, ir nepriskiriamiems nei A, nei B kategorijų darbuotojams. Jiems taikomos teisės akte [5.9] nustatytos ribinės dozės gyventojams arba gali būti nustatytos ir taikomos kitokios apribotosios dozės, negu nustatyta šios higienos normos 87 punkte.

90. Naujai projektuojamų ir statomų atominių elektrinių sauga turi užtikrinti, kad jas eksploatuojant ar nutraukiant jų eksploatavimą, projektinių avarijų metu gyventojų apšvitos dozė, nulemta vienos projektinės avarijos, būtų mažesnė negu apsaugomosios veiklos taikymo lygis, taikomas apsaugomajam veiksmui – slėpimuisi, t. y. 10 mSv. Turi būti numatytos optimalios priemonės pasiekti, kad neprojektinių ir sunkiųjų avarijų atveju gyventojai nepatirtų sunkių ir staigių sužalojimų, taip pat dėl šių avarijų nereikėtų taikyti ilgalaikio žemės ir vandens naudojimo apribojimo, o ateityje pasekmių gyventojų sveikatai būtų įmanoma išvengti, taikant numatytus apsaugomuosius veiksmus.

91. Paviršinių kietųjų radioaktyviųjų atliekų kapinynų sauga turi užtikrinti, jog tikimybė, kad gyventojų apribotoji metinė efektinė dozė, nustatyta šios higienos normos 87 punkte, gali būti viršyta tikėtinų eksploatavimo įvykių ar avarijų metu, eksploatuojant kapinyną, taip pat po kapinyno uždarymo, būtų ne didesnė kaip 10-5 per metus. Šis reikalavimas netaikomas vertinant galimo netyčinio įsibrovimo į kapinyną atvejus. Šie atvejai turi būti vertinami, taikant Tarptautinės atominės energijos agentūros, Tarptautinės radiologinės saugos komisijos rekomendacijas.“

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                  RIMVYDAS TURČINSKAS