KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL LAISVĖS ATĖMIMO VIETOSE LAIKOMIEMS ASMENIMS PERDUOTŲ AR ĮSIGYTŲ DAIKTŲ IR INFORMACIJOS LAIKMENŲ TIKRINIMO, PERŽIŪRĖJIMO, PERKLAUSYMO BEI LAIKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. kovo 30 d. Nr. V-124

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 194 (Žin., 2003, Nr. 76-3498, Nr. 82; 2012, Nr. 31-1444), 174 punktu, Tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2009 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. 1 R-172 (Žin., 2009, Nr. 68-2782; 2012, Nr. 31-1445), 84 punktu ir Areštinių vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 182 (Žin., 2003, Nr. 68-3095; 2012, Nr. 31-1446), 192 punktu:

1. T v i r t i n u Laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų ir informacijos laikmenų tikrinimo, peržiūrėjimo, perklausymo bei laikymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Administracijos reikalų skyriui šį įsakymą nustatyta tvarka teikti paskelbti leidinyje „Valstybės žinios“ ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto tinklalapyje.

 

 

 

Direktorius                                                                            Artūras Norkevičius


 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijos direktoriaus

2012 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. V-124

 

LAISVĖS ATĖMIMO VIETOSE LAIKOMIEMS ASMENIMS PERDUOTŲ AR ĮSIGYTŲ DAIKTŲ IR INFORMACIJOS LAIKMENŲ TIKRINIMO, PERŽIŪRĖJIMO, PERKLAUSYMO BEI LAIKYMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų ir informacijos laikmenų tikrinimo, peržiūrėjimo, perklausymo bei laikymo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato tvarką, pagal kurią tikrinami, peržiūrimi, perklausomi ir laikomi laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims perduoti ar įsigyti kompaktiniai diskai, skaitmeninės informacijos ir duomenų laikmenos, taip pat leidžiami naudoti kompiuteriai, buitiniai elektros prietaisai, muzikos instrumentai (toliau – daiktai).

2. Daiktų tikrinimo, peržiūrėjimo ir perklausymo (toliau – patikrinimas) tikslas – užkardyti laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims draudžiamų turėti daiktų ir reikmenų patekimą, vykdyti teisės pažeidimų ir nusikaltimų prevenciją.

3. Daiktai, jų priedai turi būti gamintojo sertifikuoti, techniškai tvarkingi, gamyklinės išvaizdos, neiškomplektuoti, neišmontuotos ar nepakeistos jų atskiros dalys (išskyrus kompiuterius, iš kurių išimti vaizdo ir garso įrašymo, ryšio įrenginiai), juose neturi būti laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims draudžiamų turėti daiktų ir reikmenų, nurodytų Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (Žin., 2002, Nr. 73-3084) 1 priede, bei smurtą ar žiaurumą propaguojančios ar pornografinio turinio informacijos.

4. Nepatikrinti daiktai, daiktai, kurių patikrinimo metu nustatyta, kad jie neatitinka aprašo 3 punkte nustatytų reikalavimų, laisvės atėmimo vietoje laikomiems asmenims neperduodami arba perduoti teisės aktų nustatyta tvarka paimami ir saugomi laisvės atėmimo vietos sandėlyje ar laisvės atėmimo vietoje laikomo asmens prašymu perduodami sutuoktiniams, sugyventiniams ar artimiesiems giminaičiams, o laisvės atėmimo vietos direktoriaus leidimu – kitiems asmenims, jeigu nenustatyta kitaip.

 

II. DAIKTŲ PATIKRINIMAS

 

5. Laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų sutuoktiniai, sugyventiniai ar artimieji giminaičiai daiktus su rašytiniu prašymu, kuriame nurodo savo sutikimą juos tikrinti pažeidžiant garantines plombas, įteikia laisvės atėmimo vietos pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda biuro pareigūnams.

6. Pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda biuro pareigūnai daiktus perduoda patikrinti laisvės atėmimo vietos direktoriaus įsakymu paskirtiems pareigūnams.

7. Daiktų patikrinimo metu gali būti kviečiami dalyvauti asmenys, kuriems perduodami daiktai. Kompiuterių bei kompaktinių diskų, skaitmeninės informacijos ir duomenų laikmenų (toliau – informacijos laikmenos) patikrinimui gali būti kviečiami nepriklausomi specialistai.

8. Prireikus ir laisvės atėmimo vietoje laikomam asmeniui sutikus raštu, daiktų patikrinimo metu gali būti pažeistos prietaisų garantinės plombos. Daiktai, kurių neįmanoma patikrinti, laisvės atėmimo vietoje laikomam asmeniui neperduodami.

9. Patikrinti daiktai registruojami tarnyboje, atsakingoje už laisvės atėmimo vietoje laikomų asmenų priežiūrą.

10. Laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų daiktai, įsigyti už asmeninėse sąskaitose esančius pinigus, jiems perduodami šiuos daiktus užregistravus tarnyboje, atsakingoje už laisvės atėmimo vietoje laikomų asmenų priežiūrą.

11. Daiktai, neturintys registracijos numerių ar kurių savininkai nenustatyti, paimami ir saugomi tarnyboje, atsakingoje už laisvės atėmimo vietoje laikomų asmenų priežiūrą, arba laisvės atėmimo vietos sandėlyje.

12. Daiktai turi būti patikrinti, užregistruoti ir išduoti asmenims pasirašytinai ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo jų priėmimo, kompiuteriai ir informacijos laikmenos – per dešimt darbo dienų nuo jų priėmimo. Šiame punkte nustatytas terminas motyvuotu laisvės atėmimo vietos direktoriaus sprendimu gali būti pratęstas, tačiau bendras patikrinimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip dvidešimt darbo dienų.

13. Daiktai, kuriuose yra įmontuoti vaizdo ir garso įrašymo, ryšio įrenginiai, nepriimami.

14. Kambarinės televizijos antenos su papildomu elektros maitinimu netikrinamos ir nepriimamos.

15. Kompiuteriai turi būti tik su legalia programine įranga. Kompiuteriuose neturi būti naudojamos nelicencijuotos, nelegalios operacinės sistemos. Kompaktiniai diskai turi būti įrašyti, be įrašymo ar pakartotinio įrašymo ir perrašymo galimybių.

16. Kompiuteriai ir informacijos laikmenos turi būti be prisijungimo prie interneto programinės įrangos, programinės įrangos, kuri naikina kompiuterio darbo istoriją, kurios pagalba galima bendrauti internetu, be užkoduotų ir kitaip paslėptų ar laisvai neprieinamų duomenų. Įrenginiai ir duomenų laikmenos su jose esančia programine įranga, skirta ištrintai ar kitaip paslėptai skaitmeninei informacijai atkurti, neperduodami, jais naudotis draudžiama.

17. Laisvės atėmimo vietos administracija, siekdama kontroliuoti, ar nuteistieji nesinaudoja internetu, gali naudoti specialią programinę įrangą ir kitas technines priemones.

 

III. DAIKTŲ LAIKYMO SĄLYGOS

 

18. Laisvės atėmimo vietose laikomi asmenys gali perinstaliuoti kompiuterio operacinę programinę sistemą ir taip sunaikinti kompiuterio naudojimo istoriją, tik kompiuterį patikrinus įgaliotam administracijos atstovui.

19. Laisvės atėmimo vietose laikomi asmenys, naudodamiesi savo daiktais, negali trukdyti kitiems laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims ar laisvės atėmimo vietų darbuotojams. Draudžiama daiktais naudotis miegui skirtu laiku, savavališkai prisijungti prie kabelinės televizijos ar naudotis koduotais televizijos kanalais. Siekiant įgyvendinti šio punkto nuostatas, daiktai gali būti laikomi ir naudojami atskirose patalpose laisvės atėmimo vietos direktoriaus nustatyta tvarka.

20. Palikdami vietą, kurioje yra jiems priklausantys daiktai, laisvės atėmimo vietose laikomi asmenys, laikydamiesi priešgaisrinės saugos taisyklių, privalo juos išjungti iš elektros tinklo.

21. Iš laisvės atėmimo vietos išvykstantys asmenys savo daiktus privalo išsivežti su savimi. Laisvės atėmimo vietos administracija, už asmenų savavališkai paliktų daiktų būklę nėra atsakinga. Iš laisvės atėmimo vietų išvykstantys ir į jas atvykstantys asmenys privalo pristatyti savo turimus daiktus patikrinti.

22. Laisvės atėmimo vietose laikomi asmenys, norintys perduoti savo daiktus už laisvės atėmimo vietos ribų, rašo prašymą laisvės atėmimo vietos direktoriui, kuriame nurodo, kokius daiktus ir kokiam asmeniui nori juos perduoti. Prašymą ir jame nurodytus daiktus šie asmenys pateikia direktoriaus įsakymu paskirtiems pareigūnams, kurie patikrina daiktus ir perduoda juos kartu su asmens prašymu laisvės atėmimo vietos pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda biuro pareigūnams.

23. Laisvės atėmimo vietos pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda biuro pareigūnai perduoda daiktus prašyme nurodytiems asmenims.

24. Sulaužytus ar kitaip sugadintus perduodamus daiktus laisvės atėmimo vietoje laikomi asmenys, kuriems šie daiktai priklauso, privalo pristatyti tarnybos, atsakingos už laisvės atėmimo vietoje laikomų asmenų priežiūrą, pareigūnams išregistruoti.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Siekiant efektyviai užtikrinti draudžiamų turėti daiktų ir reikmenų patekimą, vykdyti teisės pažeidimų ir nusikaltimų prevenciją, laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų turimi daiktai turi būti nuolat tikrinami šio aprašo nustatyta tvarka.

26. Daiktuose rastų, laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims draudžiamų turėti daiktų laikymo, asmenų atsakomybės klausimai sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________