LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ DIPLOMATINIŲ ATSTOVYBIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE STATUSO
1991 m. spalio 3 d. Nr. I-1857
Vilnius
Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, vadovaudamasi visuotinai pripažintais tarptautinės teisės principais ir normomis, įtvirtintomis Jungtinių Tautų Organizacijos Įstatuose, Saugumo ir bendradarbiavimo Europoje konferencijos dokumentuose, 1961 m. balandžio 18 d. Vienos konvencijoje dėl diplomatinių santykių, pabrėždama ištikimybę valstybių suverenios lygybės, tarptautinių ginčų taikaus sureguliavimo, jėgos arba grasinimo jėga nenaudojimo principams, reikšdama įsitikinimą, kad teikiamos privilegijos ir imunitetai sąlygos efektyvų diplomatinių atstovybių funkcijų įgyvendinimą, priima šį įstatymą.
1 straipsnis
Užsienio valstybės diplomatinė atstovybė (toliau – diplomatinė atstovybė) yra Lietuvos Respublikoje veikiantis užsienio valstybės užsienio reikalų tarnybos padalinys, atstovaujantis tai užsienio valstybei, ginantis jos ir jos piliečių teises bei interesus Lietuvoje, palaikantis oficialius tarpvalstybinius santykius.
2 straipsnis
3 straipsnis
4 straipsnis
Diplomatinių atstovybių vadovai, ambasadoriai ir nuncijai, pasiuntiniai ir internuncijai, gavę Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro agremaną, akredituojami prie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko, o užsienio valstybių reikalų patikėtiniai – prie Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro.
5 straipsnis
6 straipsnis
Ambasadoriai ir nuncijai, pasiuntiniai ir internuncijai savo funkcijas pradeda vykdyti nuo įgaliojamojo rašto įteikimo Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui.
7 straipsnis
8 straipsnis
9 straipsnis
Diplomatinės atstovybės vadovai, diplomatai ir jų šeimos nariai naudojasi asmens bei privačios rezidencijos neliečiamybe. Lietuvos Respublikos Vyriausybė imasi visų būtinų priemonių jų saugumui užtikrinti.
Diplomatai, jei jie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai, naudojasi imunitetu nuo Lietuvos Respublikos baudžiamosios, civilinės ir administracinės atsakomybės.
Diplomatai naudojasi imunitetu nuo civilinės jurisdikcijos, išskyrus atvejus, kai jie stoja į civilinius teisinius santykius kaip privatūs asmenys.
Administracinio bei techninio personalo darbuotojai ir jų šeimos nariai, jeigu jie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai, abipusiškai naudojasi privilegijomis ir imunitetais, išskyrus atvejus, kai imunitetas nuo civilinės ir administracinės atsakomybės yra taikomas tik veiksmams, atliktiems vykdant tarnybines pareigas.
10 straipsnis
Diplomatai ir administracinio bei techninio personalo nariai, jeigu jie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai, atleidžiami nuo visų bendrųjų Lietuvos Respublikos valstybinių ir vietinių mokesčių bei rinkliavų, išskyrus:
2) nekilnojamojo turto savininko mokestį, jeigu turtas nėra valdomas akreditavusios valstybės vardu atstovavimo tikslais;
11 straipsnis
Lietuvos Respublikos valdžios atstovai gali į jas įeiti tik sutikus diplomatinės atstovybės vadovui.
12 straipsnis
13 straipsnis
Užsienio valstybės diplomatinė atstovybė gali pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius įstatymus ir taisykles atsivežti daiktų, skirtų oficialiai naudoti, o diplomatai – daiktų, skirtų naudotis jiems ir jų šeimos nariams. Už šiuos daiktus neimamas muito mokestis.
Diplomatų asmeninis bagažas netikrinamas, jei nėra rimto pagrindo manyti, kad jame yra daiktų, kuriuos Lietuvos Respublikoje galiojantys įstatymai ir taisyklės draudžia įvežti ar išvežti arba jų įvežimą ir išvežimą reguliuoja specialios taisyklės.
14 straipsnis
Užsienio valstybių diplomatinėms atstovybėms Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka užtikrinama teisė nekliudomai susisiekti su savo vyriausybe, savo šalies diplomatinėmis ir konsulinėmis atstovybėmis trečiosiose valstybėse įprastinėmis ryšių priemonėmis, šifruotomis telegramomis, diplomatiniu paštu ir per kurjerius.
Diplomatinės atstovybės su Lietuvos Respublikos įstaigomis gali susisiekti per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, išskyrus transporto, ryšių, sveikatos apsaugos bei policijos įstaigas.
Diplomatinis paštas, gabenamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, negali būti atplėšiamas bei sulaikomas.
15 straipsnis
16 straipsnis