LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ SKOLINIMO IR SKOLINIMOSI BEI PINIGINIŲ LĖŠŲ SKOLINIMO TAISYKLIŲ

 

2000 m. balandžio 20 d. Nr. 7

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

Patvirtinti Vertybinių popierių skolinimo ir skolinimosi bei piniginių lėšų skolinimo taisykles.

 

 

PIRMININKAS                                                                                                              V. PODERYS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vertybinių popierių komisijos

2000 m. balandžio 20 d. nutarimu Nr. 7

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ SKOLINIMO IR SKOLINIMOSI BEI PINIGINIŲ LĖŠŲ SKOLINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės skirtos vertybinių popierių skolinimui ir skolinimuisi, taip pat piniginių lėšų, skirtų vertybiniams popieriams įsigyti, skolinimui reguliuoti. Jos taikytinos komerciniams bankams, kurių operacijos su vertybiniais popieriais neapribotos ir finansų maklerio įmonėms (toliau ir minėti bankai vadinami finansų maklerio įmonėmis).

2. Finansų maklerio įmonės, skolindamos savo klientams ar skolindamosios iš jų vertybinius popierius, taip pat skolindamos savo klientams pinigines lėšas, privalo vadovautis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais bei šiomis taisyklėmis.

3. Šių taisyklių teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 6 punktas ir 32 straipsnio 2 dalies 1 punktas.

 

II. REIKALAVIMAI VERTYBINIŲ POPIERIŲ IR PINIGINIŲ LĖŠŲ PASKOLOS SUTARTIMS

 

4. Paskolos sutartimi paskolos davėjas perduoda arba įsipareigoja perduoti paskolos gavėjo nuosavybėn vertybinius popierius ar tam tikrą piniginių lėšų sumą, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti paskolos davėjui tiek pat ir tokios pat rūšies (klasės) vertybinių popierių arba tokią pat piniginių lėšų sumą.

5. Viena sutarties šalis yra finansų maklerio įmonė, kita – jos klientas (fizinis ar juridinis asmuo).

6. Vertybinių popierių ar piniginių lėšų paskolos sutartyje privalo būti nurodyti šie paskolos davėjo ir paskolos gavėjo rekvizitai:

6.1. kai sutarties šalis yra juridinis asmuo, nurodomas pavadinimas, įmonės kodas, būstinės adresas, atstovo, pasirašančio sutartį, rekvizitai bei atstovavimo pagrindas;

6.2. kai sutarties šalis yra fizinis asmuo, nurodomas vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta;

6.3. kai sutarties šalis yra finansų maklerio įmonė, tarp rekvizitų privalo būti nurodytas papildomai licencijos numeris.

7. Teisę verstis vertybinių popierių ar piniginių lėšų skolinimo klientams ar vertybinių popierių skolinimosi iš klientų veikla, turi tik tie komerciniai bankai, kurių operacijos su vertybiniais popieriais neapribotos, bei A ir B kategorijų finansų maklerio įmonės.

8. Finansų maklerio įmonei, atstovaujančiai paskolos davėjui ar gavėjui, draudžiama atstovaujamojo vardu sudaryti paskolos sutartį su pačia savimi ar kitu asmeniu, kurio atstovas jis yra tuo pačiu metu.

9. Visos finansų maklerio įmonių savo ar savo klientų sąskaita sudaromos paskolos sutartys ir visi susitarimai dėl šių sutarčių pakeitimo, papildymo ar nutraukimo turi būti sudaryti raštu.

10. Sutartis gali būti sudaroma tiek parengiant vieną šalių pasirašytą dokumentą, tiek apsikeičiant raštais, telegramomis, faksimiliniais pranešimais ar pan., pasirašytais tos šalies, kuri juos siunčia.

11. Paskolos sutartyje privalo būti numatytos visos šiose taisyklėse ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytos būtinos paskolos sutarties sąlygos, skolinamus vertybinius popierius, piniginių lėšų sumą identifikuojantys duomenys.

12. Finansų maklerio įmonė, sudarydama paskolos sutartį su savo klientu, kuris pagal Sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisykles nelaikomas profesionaliu investuotoju, privalo vadovautis Sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisyklių numatytais sąžiningų sutarčių sąlygų principais.

13. Sudarydamas vertybinių popierių paskolos sutartį, paskolos gavėjas gali įsipareigoti atlyginti paskolos davėjui paskolos laikotarpiu įgytas reikalavimo teises į dividendus, pasirašymo teises ar kitokį turtą arba išmokėti kompensaciją už pasinaudojimą šiomis teisėmis.

14. Finansų maklerio įmonei skolinantis iš kliento vertybinius popierius, paskolos sutartyje turi būti aiškiai išreikšta kliento valia dėl 13 punkte numatyto atlyginimo ar kompensacijos atsisakymo, jei dėl to yra sulygta.

15. Finansų maklerio įmonei, išskyrus komercinius bankus, skolinant klientui pinigines lėšas, šios piniginės lėšos gali būti panaudotos tik vertybiniams popieriams įsigyti minėtai finansų maklerio įmonei tarpininkaujant.

16. Vertybinių popierių ir piniginių lėšų paskolos sutartys gali būti sudaromos su atidedamąja sąlyga.

17. Sutartis su atidedamąja sąlyga gali būti sudaryta vienkartinei arba daugkartinei paskolai gauti.

18. Tais atvejais, kai paskolos sutartis sudaroma parengiant vieną šalių pasirašytą dokumentą, finansų maklerio įmonė privalo įsitikinti pasirašančiosios šalies arba ją atstovaujančio asmens tapatumu, patikrinti asmenį identifikuojančius sutartyje nurodytus duomenis.

19. Finansų maklerio įmonė, norėdama gauti kliento sutikimą skolinti jo vertybinius popierius savo ar kitų jos klientų poreikiams, privalo raštu paprašyti kliento sutikimo ir nurodyti visas šiose taisyklėse numatytas paskolos sutarties sąlygas. Prašant sutikimo, būtina aiškiai išdėstyti prašymą paskolinti vertybinius popierius finansų maklerio įmonei arba jos klientams. Gavus rašytinį sutikimą, sutartis laikoma sudaryta.

20. Paskolos grąžinimui ir kitų prievolių, kylančių iš paskolos sutarties, įvykdymui užtikrinti gali būti naudojama garantija, laidavimas, rankpinigiai, įkeitimas ar kokios kitos Lietuvos Respublikos įstatymų nenumatytos, tačiau jų nedraudžiamos ir jiems neprieštaraujančios priemonės.

 

III. DAUGIAŠALĖ VERTYBINIŲ POPIERIŲ SKOLINIMO SISTEMA

 

21. Daugiašalė vertybinių popierių skolinimo sistema – tai sistemos dalyvių susitarimu nustatytų teisinių, organizacinių, techninių ir kitokių priemonių, taikomų vertybinių popierių skolinimui ir atsiskaitymui pagal paskolos sutartis ir skirtų padengti vertybinių popierių trūkumams, atsiradusiems vykdant biržoje sudarytus sandorius, visuma.

22. Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumas kartu su jo dalyviais (finansų maklerio įmonėmis) turi teisę sudaryti bendrą susitarimą dėl daugiašalės vertybinių popierių skolinimo sistemos sukūrimo.

______________