LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS KLAUSIMŲ SPRENDIMO TVARKOS NUOSTATŲ

 

1990 m. liepos 10 d. Nr. I-363

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

Patvirtinti pridedamus Lietuvos Respublikos pilietybės klausimų sprendimo tvarkos nuostatus.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                                          V. LANDSBERGIS

______________


Patvirtinti Lietuvos Respublikos

1990 m. liepos 10 d. įstatymu

Nr. I-363

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS KLAUSIMŲ

SPRENDIMO TVARKOS

NUOSTATAI

 

I. PRAŠYMŲ IR TEIKIMŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS

PILIETYBĖS KLAUSIMAIS PADAVIMAS

 

1 straipsnis.

Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, atsisakymo Lietuvos Respublikos pilietybės ar jos grąžinimo klausimas svarstomas pagal suinteresuoto asmens raštišką prašymą. Prašymas turi būti pasirašytas ir nurodyta jo parašymo data.

Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės turi būti pridėta gimimo liudijimo nuorašas ir pažymos apie nuolatinę gyvenamąją vietą ir darbą (užsiėmimą).

 

2 straipsnis.

Neturinčių 18 metų amžiaus asmenų prašymus suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės ar ją gražinti paduoda jų tėvai arba teisėti atstovai.

Jeigu prašoma pakeisti 14-18 metų vaikų pilietybę,pasikeitus jų tėvų pilietybei, būtinas raštiškas vaikų sutikimas. Toks sutikimas pridedamas prie jų tėvų arba teisėtų atstovų prašymo.

 

3 straipsnis.

Prašymai suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės ar ją grąžinti paduodami Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui per rajono, miesto savivaldybės tarybą.

Rajono, miesto savivaldybės taryba patikrina, ar asmens prašymas suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės ar ją grąžinti atitinka Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo numatytas Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, atsisakymo ar grąžinimo sąlygas, ir asmens prašymą kartu su savo išvada pasiunčia Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui.

 

4 straipsnis.

Asmenys, gyvenantys kitoje valstybėje ir turintys teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo numatytais atvejais įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, prašymus paduoda per Lietuvos Respublikos atstovybę arba tiesiog pasiunčia Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui.

Jeigu šis asmuo yra kitos valstybės pilietis, prie prašymo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę pridedamas dokumentas, išreiškiantis šios valstybės kompetentingo organo nuomonę dėl šio asmens prašymo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę.

 

5 straipsnis.

Atsiradus Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo numatytiems pagrindams atimti Lietuvos Respublikos pilietybę, teikimai atimti Lietuvos Respublikos pilietybę pateikiami Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui per rajono, miesto savivaldybės tarybą.

Teikimus atimti Lietuvos Respublikos pilietybę gali pateikti Lietuvos Respublikos ministerijos, departamentai, rajonų, miestų savivaldybių valdybos, vidaus reikalų ir prokuratūros organai, taip pat politinės partijos, visuomeninės organizacijos ir judėjimai jų respublikinių organų asmenyje.

Rajono, miesto savivaldybės taryba patikrina, ar teikime nurodyti pagrindai atitinka Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo numatytus Lietuvos Respublikos pilietybės atėmimo pagrindus, ir teikimą kartu su savo išvada pasiunčia Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui.

Teikimą atimti Lietuvos Respublikos pilietybę iš asmens, gyvenančio kitoje valstybėje, pateikia Lietuvos Respublikos atstovybė tiesiog Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui.

 

II. PRAŠYMŲ IR TEIKIMŲ DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

PILIETYBĖS SVARSTYMO TVARKA

 

6 straipsnis.

Lietuvos Respublikos pilietybės klausimus preliminariai svarsto Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo Pilietybės komisija. Komisijos posėdžiams vadovauja komisijos pirmininkas arba jo pavedimu vienas iš komisijos narių.

Komisijos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių. Komisijos sprendimai priimami paprasta balsų dauguma ir įforminami protokolu, kurį pasirašo visi komisijos posėdyje dalyvavę jos nariai.

Pilietybės komisija turi teisę pakviesti į savo posėdį asmenį, kurio atžvilgiu sprendžiamas pilietybės klausimas, pavesti valstybiniams ir visuomeniniams organams bei organizacijoms, kad jie per komisijos nurodytą laiką pareikštų savo motyvuotą išvadą ir pateiktų reikiamus dokumentus dėl komisijos nagrinėjimo prašymo ar teikimo.

Komisijos pakviesti pareigūnai privalo atvykti į jos posėdžius ir duoti paaiškinimus komisijoje svarstomais klausimais. Komisijos darbe gali dalyvauti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo nariai, taip pat nuolatinių komisijų pirmininkai.

 

7 straipsnis.

Sprendžiant Lietuvos Respublikos pilietybės klausimus, atsižvelgiama į asmens dokumentus, kitus rašytinius įrodymus, taip pat į liudytojų parodymus.

 

8 straipsnis.

Sprendžiant klausimą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo, valstybiniai ir visuomeniniai organai bei organizacijos pateikia duomenis apie tai, ar atsisakantis pilietybės asmuo neturi neįvykdytų prievolių valstybinėms, kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms bei piliečiams, taip pat apie tai, ar šis asmuo nėra patrauktas atsakomybėn kaltinamuoju, ar jo atžvilgiu nėra įsiteisėjusio ir vykdytino teismo nuosprendžio, ar asmens atsisakymas pilietybės neprieštarauja Lietuvos Respublikos saugumo interesams.

 

9 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pilietybės komisija dėl kiekvieno prašymo ar teikimo pilietybės klausimais pateikia Prezidiumui svarstyti konkretų pasiūlymą. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, jos atsisakymo, grąžinimo ar atėmimo atvejais Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas leidžia įsakus, o atmetus prašymus ar teikimus, priima nutarimus.

Įsakas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priimamas asmeniui davus priesaiką Respublikai.

 

10 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsakas pilietybės klausimais įsigalioja jo išleidimo dieną, jei kitais nenustatyta įsaku.

 

 

11 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsake pilietybės klausimais nurodoma asmens pavardė, vardas, tėvo vardas, gimimo metai ir vieta, nuolatinė gyvenamoji vieta. Jeigu kartu keičiasi ir nepilnamečių vaikų pilietybė, nurodoma taip pat jų vardas, pavardė, gimimo metai ir nuolatinė gyvenamoji vieta.

 

12 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsakai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar atėmimo skelbiami „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žiniose“.

 

13 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas gali atidėti pilietybės klausimo sprendimą.

 

14 straipsnis.

Pakartotiniai asmenų prašymai suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, atsisakyti pilietybės ar ją grąžinti, taip pat teikimai atimti Lietuvos Respublikos pilietybę priimami ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo ankstesnio sprendimo priėmimo.

 

15 straipsnis.

Asmenų, gyvenančių Lietuvoje, prašymai pilietybės klausimais turi būti išnagrinėti ne vėliau kaip per šešis mėnesius, o asmenų, gyvenančių užsienyje, ne vėliau kaip per vienerius metus nuo reikalingų dokumentų pateikimo.

 

III. LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PREZIDIUMO SPRENDIMŲ PILIETYBĖS KLAUSIMAIS VYKDYMAS

 

16 straipsnis.

Jeigu asmuo gyvena Lietuvoje, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo sprendimus pilietybės klausimais vykdo Respublikos vidaus reikalų tarnybos pagal šio asmens nuolatinę gyvenamąją vietą, o tais atvejais, kai asmuo gyvena užsienyje - Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos atstovybės.

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija kas pusmetį pateikia Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui žinias apie tai, kaip vykdomi sprendimai pilietybės klausimais.

 

17 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pilietybės komisija kontroliuoja, kaip vykdomi Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo sprendimai pilietybės klausimais.

 

18 straipsnis.

Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentus rengia ir tvarko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų tarnybos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytąja tvarka.

 

19 straipsnis.

Rengti medžiagą Lietuvos Respublikos pilietybės klausimais Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui ir Pilietybės komisijai pavedama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Juridiniam skyriui.

______________