LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL MELIORACIJOS DARBŲ, FINANSUOJAMŲ IŠ BIUDŽETO LĖŠŲ, KAINOS NUSTATYMO TVARKOS

 

1993 m. kovo 15 d. Nr. 131

Vilnius

 

 

Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gruodžio 15 d. nutarimą Nr. 945:

1. Aprobuoti Kauno valstybinio vandens ūkio projektavimo instituto ir Respublikinio valstybinio inžinerinio centro „Melioservisas“ parengtos melioracijos darbų medžiagų poreikio, darbininkų ir mechanizmų laiko sąnaudų normatyvus.

2. Patvirtinti Melioracijos objektų (darbų) skaičiuojamosios kainos nustatymo tvarką ir ekonominius normatyvus (nurodymus).

Siūlyti rajonų valdybų melioracijos tarnyboms vadovautis jais, nustatant biudžeto lėšomis vykdomų melioracijos darbų skaičiuojamąsias kainas.

3. Rekomenduoti rajonų valdyboms ir jų melioracijos tarnyboms,

3.1. iki š. m. birželio 1 d. perskaičiuoti naujai pradedamų vykdyti melioracijos objektų ir darbų sąmatas, o per antrąjį ketvirtį iki š. m. balandžio 1 d. pradėtų vykdyti objektų ir darbų sąmatas bei suderinti jų sutartines kainas.

Perskaičiavimui, reikalui esant, pasitelkti projektavimo organizacijas;

3.2. už atliktus darbus objektuose, kurių sąmatos perskaičiuojamos, su rangovais sąmatų perskaičiavimo laikotarpiu atsiskaityti avansu.

4. Valstybinės projektų ir sąmatų ekspertizės skyriui, atliekant melioracijos objektų dokumentacijos ekspertizę, kontroliuoti, kaip užsakovai ir projektavimo organizacijos laikosi Vyriausybės nutarimų darbų kainos nustatymo klausimu.

5. Žemės tvarkymo departamentui analizuoti melioracijos darbų kainų, techninių ir ekonominių normatyvų taikymo praktiką, reikalui esant, organizuoti esamų normatyvų patikslinimą ir naujų parengimų teikti rajonų valdybų melioracijos tarnyboms metodinę pagalbą biudžeto lėšomis finansuojamų melioracijos darbų kainos nustatymo klausimu.

 

 

MINISTRAS                                                                                                                  R. KARAZIJA

 


 

Žemės ūkio ministerijos

1993 m. kovo mėn. 15 d.

įsakymo Nr. 131

priedas

 

MELIORACIJOS OBJEKTŲ (DARBŲ) SKAIČIUOJAMOSIOS KAINOS NUSTATYMO TVARKA IR EKONOMINIAI NORMATYVAI NURODYMAI

 

1. Šie nurodymai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 10 02 ir 1992 12 15 d. nutarimų Nr. 721 ir Nr. 945 nuostatomis, Statybos ir urbanistikos ministerijos 1992 12 30 įsakymu Nr. 258 patvirtinta Statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarka ir taikomi biudžeto lėšomis finansuojamų melioracijos objektų ir darbų (įskaitant kelių tiesimo ir remonto, melioracijos sistemų eksploatacinius, rūgščių dirvų kalkinimo darbus ir pan.) kainai nustatyti. Šiais nurodymais taip pat galima naudotis nustatant analogiškų darbų, atliekamų valstybinių, valstybinių akcinių, žemės ūkio bendrovių ir ūkininkų lėšomis, skaičiuojamą kainą.

2. Jei šie nurodymai nenustato kitos tvarkos ir normatyvų, nustatant melioracijos objektų (darbų) kainą reikia vadovautis Statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarka.

3. Melioracijos objektų (darbų) kainai nustatyti naudojami Melioracijos darbų medžiagų poreikio, darbininkų ir mechanizmų laiko sąnaudų normatyvai, o darbams, kuriems tokie normatyvai neparengti – Darbo, medžiagų ir mechanizmų sąnaudų statyboje normatyvai.

Taikant statybos normatyvus reikia įvertinti tai, kad juose į darbo sąnaudų normatyvus neįjungtas mechanizatorių norminis laikas, reikalingas darbui atlikti; o jų darbo užmokestis įkalkuliuotas į atitinkamų statybos mašinų darbo valandos kainą.

4. Medžiagų kaina apskaičiuojama vadovaujantis Melioracijos darbams naudojamų medžiagų ir gaminių skaičiuojamosios kainomis (priedas Nr. 1), o nesant tokių kainų – Statybinių medžiagų ir gaminių vidutinėmis kainomis, patvirtintomis Statybos ir urbanistikos ministerijos 1993 02 05 d. įsakymu Nr. 21.

5. Medžiagų pristatymo į statybos objektą išlaidos kompensuojamos Statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkos 13 priede nustatytais antkainiais, išskyrus drenažo vamzdžių, betono ir gelžbetonio gaminių, smėlio ir žvyro kelių tiesimui ir kintmilčių rūgščių dirvų kalkinimui pristatymo išlaidas, kurios nustatomos projekte atskiru skaičiavimu, vadovaujantis užsakovo pateiktais duomenimis apie faktiškus šių medžiagų pervežimo atstumus.

Užsakovui nurodžius, tiesioginiu skaičiavimu gali būti nustatomos ir kitų medžiagų pristatymo į statybos objektą išlaidos.

Šiuo atveju naudojamos tokios vidutinės pervežimo kainos (1 tonkilometrui):

drenažo vamzdžiams 7,5 tal

betonui ir gelžbetoniui 7,25 tal

smėliui ir žvyrui 5,25 tal

Į šiuos pervežimo išlaidų tarifus įkalkuliuotos iškrovimo išlaidos.

Apskaičiuotoji medžiagų vertė didinama 5 procentais pagalbinių medžiagų kainai ir medžiagų pervežimo išlaidoms objekto teritorijoje įvertinti.

6. Melioracinių mašinų darbo vertei nustatyti taikomos Melioracinių mašinų darbo valandos vidutinės kainos (2 priedas). Į šių mašinų darbo valandos kainą įjungta ir naudojamos prikabinamojo inventoriaus kaina, todėl papildomai dėl to priedai nepriskaičiuojami.

Skirtingai negu statybinių mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainose, į melioracinių mašinų darbo valandos kainą mechanizatorių darbo užmokestis neįjungtas. Jis įvertintas konkrečių darbų darbo sąnaudų normatyvuose.

7. Darbo užmokesčio vertei apskaičiuoti taikomos Darbo laiko melioracijoje vidutinės kainos (priedas Nr. 3).

8. Nuo tiesioginių išlaidų (darbo užmokesčio, medžiagų ir mašinų darbo kainų sumos) skaičiuojamos kitos papildomos darbų vykdymo išlaidos. Jas sudaro papildomos žiemos darbų išlaidos ir išlaidos laikinų statinių įrengimui ir eksploatacijai.

9. Papildomos žiemos darbų išlaidos nustatomos Statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkos 2 priede nurodyta tvarka, objektams ir darbams, kurie numatomi vykdyti skaičiuojamu žiemos periodu (arba užsakovui nurodžius darbų, numatomų vykdyti šiuo periodu, procentą – tai daliai), skaičiuojant I temperatūrinei zonai 2,0 procentus, II temperatūrinei zonai 3,0 procentus išlaidų.

10. Išlaidos laikiniems statiniams nustatomos nuo tiesioginių išlaidų priskaičiuojant 2,5 procento, išskyrus rūgščių dirvų kalkinimo ir melioracijos įrenginių priežiūros (griovių valymo, šlaitų šienavimo, krūmų šalinimo grioviuose ir pan.) darbus, vykdomus pagal atskiras sąmatas, kuriems tokios išlaidos nepriskaičiuojamos

11. Į melioracijos objektų (darbų) rangovų pridėtines išlaidas be statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkos 1 priede nurodytų statybos įmonių pridėtinių išlaidų įjungtos darbininkų pervežimo išlaidos. Ryšium su tuo minėtos tvarkos 1 priedo IV skyriuje nurodytos „kitos išlaidos, būdingos objektui (darbams ar darbų atlikėjui“ nepriskaičiuojamos.

pridėtinių išlaidų dydį projektavimo organizacijai nurodo užsakovas, pagal šiuos normatyvus:

– melioracijos objektų statyba, rekonstrukcija ir remontas, kelių tiesimas ir remontas – 55,0 procentai;

– melioracijos įrenginių priežiūros ir rūgščių dirvų kalkinimo darbai – 46,5 procento.

Jei darbams atlikti numatoma naudoti vietoje gyvenančius darbininkus, pridėtinių išlaidų dydis priimamas 42,0 procento.

Pridėtinės išlaidos skaičiuojamos nuo darbininkų, mechanizatorių ir linijinių ITD darbo užmokesčio.

12. Jei atskiriems melioracijos darbams normatyvai nėra sudaryti, darbo laiko ir medžiagų sąnaudos nustatomos iš gamybinių normatyvų (darbininkų, mechanizatorių ir melioracinių mašinų darbo laikas iš laiko normų rinkinių M-92 ir MK-92, medžiagų poreikio iš atitinkamų įrenginių statybos brėžinių katalogų).

13. Jei sudarant sąmatas iš anksto žinoma, kad dalis medžiagų (akmenys, žvyras ir smėlis kelių tiesimui ir pan.) bus neperkama, rangovo paruošiama objekte ar už jo ribų, nustatant darbų kainą galima naudoti ne šių medžiagų skaičiuojamąją kainą, o su užsakovu suderintą šių medžiagų paruošimo kainą, neviršijant šių medžiagų skaičiuojamosios kainos.

14. Jei objekte dalį darbų numatoma pavesti vykdyti subrangovo pagrindais ne melioracijo organizacijoms, šiems darbams sudaroma atskira objektinė sąmata pagal statybos objektų kainos nustatymo tvarką ir statybos darbų normatyvus.

15. Melioracijos įrenginių priežiūros ir kitiems nesudėtingiems ar nedidelės apimties darbams, kurie numatomi vykdyti nedarant atsiskaitymų tarp užsakovų ir rangovų, darbų sąmatą galima sudaryti supaprastinta tvarka, neskaičiuojant tiesioginių išlaidų kiekvienai darbų apimčių žiniaraščių eilutei.

Šiuo atveju visiems sąmatoje numatytiems darbams susumuojama darbininkų ir mechanizatorių norminis darbo laikas pagal kategorijas, bendras mašinų ir mechanizmų norminis laikas pagal jų grupes ir bendras medžiagų poreikis. Po to skaičiuojamos bendros visų darbų tiesioginės ir kitos išlaidos pagal šiuose nurodymuose nustatytą tvarką ir normatyvus.

16. Nustatant rūgščių dirvų kalkinimo darbų kainą, priimama klintmilčių didmeninė kaina be akcizo franko gamykla, pervežimo geležinkeliu kaina nustatoma pagal galiojančius tarifus, iškrovimo, sandėliavimo ir pakrovimo išlaidos pagal atitinkamos įmonės sandėlio kalkuliacijas, klintmilčių pervežimo iki lauko kaina nustatoma pagal faktišką atstumą, skaičiuojant vienam tonkilometrui 7,5 tal, o išbarstymo kaina pagal normatyvus.

Jei klintmilčių sandėliavimą ir išbarstymą atlieka ta pati įmonė, sandėliavimo išlaidų kalkuliacijoje neturi būti priskaičiuojamas pelnas.

17. Konkursų sąlygose užsakovams rekomenduojama nustatyti du melioracijos objektų (darbų) kainos variantus: fiksuotą ir kintamą. Statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkoje numatyta faktiška statybos eigoje susidaranti kaina atsiskaitymui už biudžeto lėšomis atliekamų melioracijos objektų statybos ir kitus darbus nenaudotina.

 

 

ŽEMĖS TVARKYMO DEPARTAMENTO MELIORACIJOS SKYRIUS

______________


 

1 PRIEDAS

 

MELIORACIJOS DARBAMS NAUDOJAMŲ MEDŽIAGŲ IR GAMINIŲ VIDUTINĖS KAINOS

 

Eil. Nr.

Medžiagų ir gaminių pavadinimas

1993.01.01 Mato vnt.

Kaina talonais

 

Medžiagos drenažo įrengimui

 

 

1.

Keraminiai drenažo vamzdžiai

 

 

 

Tauragės VĮ „Keramika“

 

 

 

50 mm

1000

6350

 

75 mm

11450

 

100 mm

20300

 

125 mm

41250

 

150 mm

50750

 

Rokų VKG

 

 

 

75 mm

5360

 

100 mm

9540

 

Gelgaudiškio VKG 125 mm

22050

 

Daugėlių SMVĮ

 

 

 

175 mm

50000

 

200 mm

68640

2.

Polietileniniai drenažo vamzdžiai

 

 

 

63 mm su filtracine medžiaga

 

42370

3.

Polietileniniai drenažo vamzdžiai

 

 

 

63 mm neapvynioti

33900

4.

Stiklūnas

m2

30

5.

Neaustinė filtracinė medžiaga

90

6.

Polietileno plėvelė

13

7.

Fresuotos durpės

t

300

 

Gelžbetonio ir betono gaminiai

 

 

 

Ariogalos VGKG

 

 

8.

Gelžbetoniniai vamzdžiai: parasti

m3

7200

 

sustiprinti

9400

9.

Betoniniai vamzdžiai

6000

10.

Pralaidų elementai

8400

11.

Gelžbetoniniai žiedai

6900

12.

Betoniniai žiedai

4900

13.

Šulinių elementai

10000

14.

Ganyklų stulpeliai

11900

15.

Šaligatvių plytelės

4900

16.

Bordiurai

5800

 

Utenis VGKG

 

 

17.

Gelžbetonubuau vanzdžuau

m3

7200

18.

Betoniniai vamzdžiai

5100

19.

Gelžbetoniniai žiedai

7700

20.

Šulinių elementai

7100

 

Garliavos AGKG

 

 

21.

Stačiakampiai vamzdžiai

9600

22.

Poliai

14100

23.

Tiltų elementai

11500

 

Šilutės VKG

 

 

24.

Gelžbetoniniai žiedai

5400

25.

Betoniniai žiedai

4200

26.

Šulinių elementai

7000

27.

Šaligatvių plytelės

2000

 

Šakių VKG

 

 

29.

Filtrų /nuleistuvų elementai/

6150

30.

Latakai

7550

31.

Gelžbetoniniai žiedai

5350

32.

Šulinių elementai

7600

33.

Bordiurai

6250

34.

Šaligatvių plytelės

6500

 

Statybinės medžiagos ir gaminiai

 

 

35.

Betonas: M 100-200

2300

 

M 250-350

3800

36.

Hidrotechninis betonas

3900

37.

Cementinis skiedinys

2800

38.

Gelžbetoniniai gaminiai (nenurodyti gamyklų nomenklatūroje)

8000

39.

Akmenys

240

40.

Skalda: granitinė

700

 

žvyro

350

41.

Frakcinis žvyras

300

42.

Karjerinis žvyras (žvyro-smėlio mišinys)

120

43.

Smėlis (keliams)

70

 

Kitos medžiagos

 

 

44.

Mineralinės trąšos: azotinės

1 t veiklios medž.

75500

 

fosforo

63000

 

kalio

15500

45.

Daugiamečių žolių sėklos:

 

 

 

raudonieji dobilai

t

42500

 

rausvieji dobilai

t

45000

 

baltieji dobilai

t

60000

 

pievinės miglės

t

22000

 

tikrieji eraičinai

t

22000

 

raudonieji „

t

13000

 

nendriniai „

t

10500

 

daugiametės svidrės

t

10000

 

vienmetės „

t

7500

 

motiejukai

t

11000

 

šunažolės

t

9000

46.

Kartys ir kuolai

t

1200

47.

Žabai

t

600

48.

Šiaudai

t

950

49.

Armuo

t

100

50.

Velėna

m2

6,5

 

Pagalbinių medžiagų sąrašas

1. Smaluota virvė

2. Maišinis audinys

3. Guminiai sandarinimo žiedai

4. asbocementiniams vamzdžiams

5. Plastmasinės drenų sujungimo ir drenažo žiočių detalės, drenų kamščiai

6. Perchlorvinilinis lakas

7. Aliejiniai dažai

Pastabos:

1. Medžiagų poreikio normatyvuose nurodytų bitumo pralaidų įsigijimui ir vandens kelių dangos laistymui kaina neskaičiuojama. Jei faktiškai šie darbai atliekami užsakovas apmoka rangovams už šiuos darbus iš suvestiniame statybos kainos skaičiavime numatyto rezervo pagal faktiškas išlaidas.

2. Pagalbinių medžiagų sąraše nurodytų, o taip pat kitų smulkių normatyvuose nenurodytų medžiagų kaina atskirai neskaičiuojama. Ji įvertinama 5 procentų antkainiu apskaičiuotai medžiagų vertei.

Šiuo antkainiu taip pat įvertintos velėnos, armens, žabų ir kitų medžiagų ruošiamų objekto teritorijoje, transportavimo išlaidos.

3. Mineralinėms trąšoms, daugiamečių žolių sėkloms, frezuotoms durpėms, šiaudams taikomas 10 proc. antkainis pristatymo į objektą išlaidoms kompensuoti.

______________


 

2 PRIEDAS

 

MELIORACINIŲ MAŠINŲ DARBO LAIKO VIDUTINĖS KAINOS

 

Eil. Nr.

Mašinų pavadinimai

Darbo valandos kaina (tal.)

1

Vienkaušiai ekskavatoriai iki 0,4 m3 kaušo talpos:

 

 

ratiniai (EO-2621)

650

 

vikšriniai (E-304)

800

2.

Vienkaušiai ekskavatoriai 0,5–0,8 m3 kaušo talpos

 

 

ratiniai (EO-3322, EO-5015 ir pan.)

950

 

vikšriniai (E-652, EO-421 ir pan.)

1230

3.

Vienkaušiai ekskavatoriai 1,0 m3 ir didesnės kaušo talpos

1830

4.

Daugiakaušiai ekskavatoriai

1200

5.

Traktoriai iki 80 AJ galingumo ir mašinos jų bazėje

800

6.

Traktoriai 108–180 AJ galingumo ir mašinos jų bazėje

1360

7.

Traktoriai didesnio kaip 200 AJ galingumo ir mašinos jų bazėje (K-700, K-701)

3170

8.

Savaeigiai skreperiai

1360

9.

Autogreideriai

960

10.

Plentroliai (savaeigiai)

550

11.

Autokranai iki 10 t kėlimo galios

850

12.

Autokranai didesnės kaip 10 t kėlimo galios

1200

13.

Siurbliai (S-245 ir pan.)

150

 

Pastabos:

1. Mechanizatorių darbo užmokestis į darbo laiko vidutines kainas neįkalkuliuotas

2. Prikabinamojo inventoriaus (priekabų, plūgų, akėčių, lygintuvų, kalkinikų medžiagų barstytuvų ir pan.) kaina įkalkuliuota į atitinkamų traktorių ir mašinų darbo laiko kainą

______________


 

3 PRIEDAS

 

Darbo laiko melioracijoje vidutinė kaina

1. Nustatant darbininkų ir mechanizatorių darbo laiko apmokėjimo kainą taikoma ši lentelė:

 

Kategorija

I

II

III

IV

V

VI

Darbo valandos kaina

 

 

 

 

 

 

t l.

45,0

48,6

53,5

60,2

69,3

81,0

 

2. Kai pagal normatyvą darbą turi atlikti du ar daugiau darbininkų ir mechanizatorių su skirtingomis kvalifikacinėmis kategorijomis ir vidutinė jų kategorija nėra sveikas skaičius, darbo apmokėjimo kainai nustatyti taikoma ši lentelė:

 

Kategorijų

Darbo valandos kaina talonų, kai kategorija:

 

I

II

III

IV

V

0,01–0,10

45,18

48,84

53,84

60,66

69,88

0,11–0,20

45,54

49,34

54,50

61,56

71,06

0,21–0,30

45,90

49,82

55,18

62,48

72,22

0,31–0,40

46,26

50,32

55,84

63,38

73,40

0,41–0,50

46,62

50,80

56,52

64,30

74,56

0,51–0,60

46,98

51,30

57,18

65,20

75,74

0,61–0,70

47,34

51,78

57,86

66,12

76,90

0,71–0,80

47,70

52,28

58,52

67,02

78,08

0,81–0,90

48,06

52,76

59,20

67,94

79,24

0,91–0,99

48,42

53,26

59,86

68,84

80,41

 

3. Darbo laiko melioracijoje vidutinėje kainoje įvertintas objektuose dirbančių darbininkų-laikininkų (sargų, valytojų ir kt.) darbo užmokestis.

4. Kai atskirų darbų tiesioginėms išlaidoms nustatyti naudojami statybos darbų normatyvai, darbo apmokėjimo sąmatinė kaina nustatoma pagal vidutinę darbo kategoriją, nurodytą šiuose normatyvuose, naudojant darbo laiko melioracijoje vidutinę kainą. Šiuo atveju papildomai priskaičiuojamas mechanizatorių darbo užmokestis, jų kategorijas nustatant pagal analogiškų melioracijos darbų normatyvus, o darbo laiką pagal mašinų ar mechanizmų normatyvinį laiką.

5. Linijinių inžinerijos techniko darbuotojų ir kitų betarpiškai objektuose dirbančių specialistų darbo užmokesčio išlaidos numatomos tiesioginėse objekto ar darbų išlaidose skaičiuojant 15,0 procentų nuo darbininkų ir mechanizatorių darbo užmokesčio (be priemokos už sunkias ir kenksmingas darbo sąlygas).

6. Vidutinė darbo laiko apmokėjimo melioracijoje kaina naudojama tik darbo užmokesčio išlaidoms sąmatose nustatyti.

______________