LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LĖŠŲ, GAUTŲ PRIVATIZAVUS VALSTYBINĮ TURTĄ, IR PRIVATIZUOJAMŲ ĮMONIŲ KAPITALO APSKAITOS

 

1991 m. rugsėjo 12 d. Nr. 379

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą, ir privatizuojamų įmonių kapitalo apskaitos taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad nuo 1991 metų IV ketvirčio, sudarant privatizavimo programas:

2.1. aukcionuose parduodamų privatizuojamų objektų (įmonių) turto nominali vertė apskaičiuojama iš valstybinio kapitalo atimant pinigines lėšas (rubliais ir valiuta,

perskaičiuota laikinuoju rinkos kursu), esančias bankų įstaigų sąskaitose ir įmonių kasoje.

Objektų (įmonių) pradinė pardavimo kaina gali iki 2 kartų viršyti privatizuojamo turto nominalią vertę. Konkretų kiekvieno objekto (įmonės) pradinės pardavimo kainos dydį steigėjo teikimu nustato atitinkama privatizavimo komisija;

2.2. viešo akcijų pasirašymo būdu privatizuojamos įmonės turto, kurio pagrindu nustatomas šios įmonės privatizavimo laipsnis ir išleidžiamų akcijų skaičius, nominali vertė apskaičiuojama prie įmonės valstybinio kapitalo pridedant pusę skirtumo, gauto iš įmonės įsiskolinimo bankų įstaigoms sumos atėmus jos piniginių lėšų (rubliais ir valiuta, perskaičiuota laikinuoju rinkos kursu) sumą. Jeigu įmonės piniginės lėšos viršija jos įsiskolinimo bankų įstaigoms sumą, tai įmonės privatizavimo laipsnis ir išleidžiamų akcijų skaičius nustatomas pagal jos valstybinio kapitalo dydį. Įmonės įsiskolinimas bankų įstaigoms ir jos piniginės lėšos, esančios bankų įstaigų sąskaitose ir įmonės kasoje, fiksuojami šio nutarimo 3 punkto paskutinėje pastraipoje nustatyta tvarka.

3. Nustatyti, kad nuo 1991 metų IV ketvirčio įmonių, privatizuotų skelbiant viešą akcijų pasirašymą, įsiskolinimas bankų įstaigoms, atskaičius iš jo šių įmonių pinigines lėšas (rubliais ir valiuta, perskaičiuota laikinuoju rinkos kursu), esančias bankų įstaigų sąskaitose ir įmonių kasoje, sumažinamas 50 procentų, atitinkamai padidinus privatizuojamo turto dydį (išleidžiamų akcijų skaičių) 2.2. punkte nustatyta tvarka.

Privatizuotoms įmonėms sumažinta įsiskolinimo suma grąžinama bankų įstaigoms Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. I-544 patvirtintų Respublikinio ir aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondų nuostatų ir Finansų ministerijos nustatyta tvarka iš Respublikinio privatizavimo fondo (Lietuvos Respublikos Vyriausybės reguliavimo sferai priskirtų įmonių įsiskolinimui padengti) arba iš aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondų (savivaldybių reguliavimo sferai priskirtų įmonių įsiskolinimui padengti).

Įmonių įsiskolinimo bankų įstaigoms ir šių įmonių piniginių lėšų, esančių bankų įstaigų sąskaitose bei jų pačių kasoje, likučiai fiksuojami pagal 1991 m. liepos 1 d. būklę. Grąžinama įsiskolinimo suma negali viršyti faktinio įsiskolinimo likučio.

4. Nustatyti, kad:

4.1. aukcione parduodamos privatizuojamos įmonės administracija paskutinę darbo dieną prieš aukcioną privalo pateikti privatizavimo tarnybai pažymą apie įmonės turto struktūros pakitimus, palyginti su privatizavimo programoje nurodytais duomenimis. Aukciono vedėjas privalo paskelbti apie šiuos pakitimus aukciono pradžioje, apibūdindamas privatizuojamą įmonę;

4.2. aukcione parduotų privatizuojamų įmonių piniginių lėšų likutis rubliais, esantis bankų įstaigų sąskaitose ir įmonių kasoje, pervedamas į Lietuvos valstybės biudžetą (savivaldybių biudžetus), o šių lėšų likutis valiuta – į Lietuvos valstybės arba savivaldybių valiutos fondus (priklausomai nuo privatizuotų įmonių reguliavimo sferos).

Privatizuojamos įmonės piniginių lėšų, esančių bankų įstaigų sąskaitose ir įmonės kasoje likutis nustatomas pagal steigėjo patvirtinto įmonės perdavimo-priėmimo akto duomenis;

4.3. perskaičiuotos pagrindinių priemonių likutinės vertės apyraše (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 147 patvirtintų Privatizavimo objektų perkainojimo (įstatinio kapitalo dydžio perskaičiavimo taisyklių 1 forma) nurodytos privatizuojamos įmonės pagrindinės priemonės negali būti parduodamos ar kitaip perleidžiamos kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims nuo sprendimo įtraukti įmonę į ketvirčio privatizavimo programą priėmimo dienos iki šios įmonės pirminio privatizavimo pabaigos.

5. Nustatyti, kad asmenys, įsigiję aukcione privatizuotą įmonę, perima visas šios įmonės, kaip juridinio asmens, prievoles.

 

 

 

Lietuvos Respublikos

Ministras Pirmininkas                                                                                 G. Vagnorius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. rugsėjo 12 d. nutarimu Nr. 379

 

LĖŠŲ, GAUTŲ PRIVATIZAVUS VALSTYBINĮ TURTĄ, IR

PRIVATIZUOJAMŲ ĮMONIŲ KAPITALO APSKAITOS TAISYKLĖS

 

BENDROJI DALIS

 

1. Privatizuojamo valstybinio turto apmokėjimo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. 174 patvirtintuose Valstybinio turto privatizavimo aukcionų nuostatuose, 1991 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 229 patvirtintuose Valstybinio turto privatizavimo, skelbiant viešą akcijų pasirašymą, nuostatuose ir 1991 m. birželio 27 d. nutarimu Nr. 252 patvirtintuose Privatizavimo objektų (akcijų) pardavimo išsimokėtinai taisyklėse.

2. Lietuvos Respublikoje galiojančiais pinigais gautos įplaukos už parduotus privatizavimo objektus (akcijas), aukcionų dalyvių registravimo mokestis, įplaukos už aukcionų žiūrovams parduotus bilietus, palūkanos ir delspinigiai, gauti už išsimokėtinai parduotus privatizavimo objektus (akcijas), sumokami į aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo tarnyboms atidaromas sąskaitas Lietuvos banko arba Lietuvos agropramoninio banko skyriuose.

3. Šių taisyklių 2 punkte nurodytos įplaukos konvertuojama valiuta sumokamos į Lietuvos valstybės valiutos fondą – Finansų ministerijos einamąją valiutinę sąskaitą Nr. 67080011, esančią Lietuvos banko korespondencinėje sąskaitoje Švedijos banke – Svenska Handelsbanken S-106 70, Stockholm, Sweden (telex: 11090 hand Se SS), o jeigu konvertuojama valiuta pervedama Lietuvoje – į Finansų ministerijos sąskaitą Nr. 67070011 Lietuvos banke.

4. Aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo tarnybos privalo tvarkyti įplaukų, gautų privatizuojant valstybės turtą, apskaitą, įstatymų ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų numatytais atvejais grąžinti pradinius įnašus į mokėtojų sąskaitas bankų įstaigose, pervesti gautas įplaukas į Respublikinį ir aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondus arba į Lietuvos valstybės biudžetą (Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacijos 13 straipsnio 15 „Kitos pajamos“), teikti apyskaitas apie gautas įplaukas bei jų pervedimą.

5. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. I-544 patvirtintais Respublikinio ir aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondų nuostatais, į Respublikinį privatizavimo fondą pervedamos įplaukos už parduotus privatizavimo objektus (akcijas), priskirtus Lietuvos Respublikos Vyriausybės reguliavimo sferai, ir 70 procentų lėšų, gautų už parduotus vietos savivaldybių reguliavimo sferai (vietiniam ūkiui) priskirtus privatizavimo objektus (akcijas).

Į aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondus pervedama 30 procentų lėšų, gautų už parduotus vietos savivaldybių reguliavimo sferai (vietiniam ūkiui) priskirtus privatizavimo objektus (akcijas), taip pat visas aukcionų dalyvių registravimo mokestis ir įplaukos, gautos už aukcionų žiūrovams parduotus bilietus.

Palūkanos ir delspinigiai, gauti už išsimokėtinai parduotus privatizavimo objektus (akcijas), pervedami: už priskirtus Lietuvos Respublikos Vyriausybės reguliavimo sferai – į Respublikinį privatizavimo fondą; už priskirtus vietos savivaldybių reguliavimo sferai (vietiniam ūkiui) – 70 procentų į Respublikinį ir 30 procentų – į aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondus.

6. Įplaukos konvertuojama valiuta, sumokėtos į Lietuvos valstybės valiutos fondą, paskirstomos šia tvarka:

6.1. įplaukos už parduotus privatizavimo objektus (akcijas), priskirtus Lietuvos Respublikos Vyriausybės reguliavimo sferai, ir 70 procentų įplaukų, gautų už parduotus vietos savivaldybių reguliavimo sferai (vietiniam ūkiui) priskirtus privatizavimo objektus (akcijas), įskaitant palūkanas ir delspinigius, gautus už išsimokėtinai parduotus privatizavimo objektus (akcijas), paliekama Lietuvos valstybės valiutos fondo sąskaitoje valiutos rezervui sudaryti;

6.2. 30 procentų įplaukų, gautų už parduotus vietos savivaldybių reguliavimo sferai (vietiniam ūkiui) priskirtus privatizavimo objektus (akcijas), įskaitant palūkanas ir delspinigius, gautus už išsimokėtinai parduotus objektus (akcijas), taip pat aukcionų dalyvių registravimo mokestis pervedami į savivaldybių valiutos fondų sąskaitas bankų įstaigose.

 

Apskaita privatizavimo tarnybose

 

7. Miesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnyba, rengdama aukcionus, kiekvienam privatizavimo objektui sudaro atskirą atsiskaitymų su aukcionų dalyviais už parduotą objektą žiniaraštį (šių taisyklių 1 priedas), pagal kurį tvarkoma iš aukcionų dalyvių gautų pajamų, pradinių įnašų grąžinimo ir įsiskolinimo už išsimokėtinai parduotą objektą apskaita. Šių duomenų apskaitai gali būti naudojama ir aukcionų dalyvių registravimo knyga. Įrašai šiame žiniaraštyje (aukcionų dalyvių registravimo knygoje) daromi remiantis aukcionų dalyvių pateiktais bei privatizavimo tarnybų parengtais dokumentais, kurių duomenys apie pinigų įplaukas bei jų pervedimą turi atitikti privatizavimo tarnybos sąskaitos banko įstaigoje išrašą.

Patvirtinus aukciono rezultatus, atsiskaitymų su aukcionų dalyviais žiniaraščio (aukcionų dalyvių registravimo knygos) duomenys subalansuojami ir tvirtinami privatizavimo tarnybos vadovo bei asmens, tvarkančio apskaitą, parašais. Remiantis suvestiniais šio žiniaraščio (aukcionų dalyvių registravimo knygos) apskaitos duomenimis, daromas įrašas privatizavimo tarnybos pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo žiniaraštyje (šių taisyklių 2 priedas) ir apskaičiuojamos sumos, kurias būtina pervesti į Respublikinį bei aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondus. Nurodytiesiems fondams priklausančios sumos turi būti pervestos per 5 dienas po aukciono rezultatų patvirtinimo.

8. Kai valstybinis turtas privatizuojamas skelbiant viešą akcijų pasirašymą, kiekvienam privatizavimo objektui sudaromas atskiras atsiskaitymų su asmenimis, dalyvaujančiais viešame akcijų pasirašyme, parduodant objektą, žiniaraštis (šių taisyklių 3 priedas), pagal kurį tvarkoma gautų pajamų, jų grąžinimo bei įsiskolinimo apskaita.

Visiems akcijas pasirašiusiems asmenims sumokėjus akcijų emisijos kainą (jos privalomąją dalį, jeigu akcijos perkamos išsimokėtinai), šio žiniaraščio duomenys subalansuojami ir tvirtinami privatizavimo tarnybos vadovo bei asmens, tvarkančio apskaitą, parašais. Remiantis šio žiniaraščio suvestiniais duomenimis, daromas įrašas privatizavimo tarnybos pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo žiniaraštyje (šių taisyklių 2 priedas) ir apskaičiuojamos sumos, kurias būtina pervesti į Respublikinį bei savivaldybių privatizavimo fondus. Nurodytiesiems fondams priklausančios sumos turi būti pervestos per 5 dienas po nustatyto akcijų emisijos kainos sumokėjimo laikotarpio pabaigos.

9. Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. birželio 27 d. nutarimu Nr. 252 patvirtintas Privatizavimo objektų (akcijų) pardavimo išsimokėtinai taisykles įsiskolinimo padengimo apskaitą tvarko privatizavimo tarnyba. Ji įrašo pareiškime-pasižadėjime sumokėtas įsiskolinimo sumas ir apie tai informuoja privatizavimo objekto (įmonės) administraciją. Ši informacija objekto (įmonės) administracijai pateikiama raštu, nurodant sumokėtas įsiskolinimo, palūkanų ir delspinigių (jeigu jie buvo apskaičiuoti) sumas bei sumokėjimo datą.

Parduodant objektą (įmonę) išsimokėtinai, turi būti pildoma miesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos įsiskolinimo už išsimokėtinai parduotą aukcione, viešai pasirašant akcijas objektą sintetinės apskaitos kortelė (šių taisyklių 4 priedas), kurioje įrašai apie priskaitytas įsiskolinimo sumas daromi remiantis atsiskaitymų žiniaraščio (šių taisyklių 3 priedas) suvestiniais duomenimis, o įrašai apie sumokėtą įsiskolinimą – remiantis banko dokumentais apie tai, jog įsiskolinimo suma sumokėta ir pervesta į privatizavimo tarnybos sąskaitą.

Privatizavimo tarnybų gautos už išsimokėtinai parduotus objektus (akcijas) įsiskolinimo sumos, įskaitant palūkanas ir delspinigius, taip pat įrašomos pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo žiniaraštyje (šių taisyklių 2 priedas) ir per 5 dienas nuo jų gavimo pervedamos į atitinkamus privatizavimo fondus.

10. Privatizavimo tarnybų pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo žiniaraštyje nurodytieji duomenys susumuojami kas mėnesį, be to, įrašomi suvestiniai duomenys už visą laikotarpį nuo metų pradžios.

11. Remdamasi žiniaraščių duomenimis, privatizavimo tarnyba, pasibaigus kiekvienam ketvirčiui (pradedant 1991 metų III ketvirčiu), sudaro pinigais gautų už privatizuojamą valstybinį turtą pajamų ir jų pervedimo apyskaitą (šių taisyklių 5 priedas), kuri iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 10 dienos išsiunčiama Ekonomikos ministerijai.

Šios apyskaitos I skyriuje nurodomi duomenys apie kiekvieną privatizavimo objektą, už kurį baigta atsiskaityti. Į kito ketvirčio apyskaitą šie objektai nebeįtraukiami.

Apyskaitos II skyriuje įrašomi duomenys apie objektus, parduotus aukcionuose, kurių rezultatai patvirtinti privatizavimo komisijos iki apyskaitinio laikotarpio pabaigos, ir apie objektus, privatizuotus skelbiant viešą akcijų pasirašymą, jeigu iki apyskaitinio laikotarpio pabaigos visi akcijas pasirašiusieji asmenys sumokėjo akcijų emisijos kainą arba jos privalomąją dalį, (kai akcijos perkamos išsimokėtinai), tačiau yra įsiskolinimas už išsimokėtinai parduotus objektus (akcijas).

Apyskaitos III skyriuje (viena eilute) įplaukos už visus kitus objektus, kurių privatizavimas dar nebaigtas (jų duomenys dar neįrašyti pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo žiniaraštyje).

12. Aukcionų žiūrovams parduodami griežtos atskaitomybės bilietai. Gautos už juos lėšos kitą darbo dieną įnešamos į privatizavimo tarnybos sąskaitą banko įstaigoje. Banko įstaigos išduotame dokumente apie grynų pinigų priėmimą privatizavimo tarnybos darbuotojas pažymi bilietų, kuriuos pardavus surinktos šios lėšos, numerius.

13. Pardavus aukcione valstybės vienkartines išmokas ir kitas tikslines kompensacijas gautos pajamos sumokamos į privatizavimo tarnybos sąskaitą banko įstaigoje. Gautos pajamos per 5 dienas paskirstomos ir pervedamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. birželio 27 d. nutarime Nr. 244 nustatyta tvarka. Šių operacijų apskaitai naudojamas atsiskaitymų su asmenimis, parduodančiais valstybės vienkartines išmokas ir kitas tikslines kompensacijas aukcionuose, žiniaraštis (šių taisyklių 6 priedas) arba šių aukcionų dalyvių registravimo žurnalas.

 

Privatizavimo fondų apskaita

 

14. Respublikinio privatizavimo fondo pajamų ir išlaidų apskaitą tvarko Finansų ministerija, o savivaldybių privatizavimo fondų – miestų (rajonų) valdybos, vadovaudamosi iš Lietuvos valstybės biudžeto išlaikomų įstaigų ir organizacijų buhalterinės apskaitos instrukcija (nebiudžetinių lėšų apskaita).

15. Privatizavimo fondų piniginėms lėšoms kaupti ir naudoti laikantis Respublikinio ir aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondų nuostatų 9 ir 10 punktuose nustatytos tvarkos, bankų įstaigose atidaromos specialiosios privatizavimo fondų sąskaitos.

16. Privatizavimo fondų pajamoms apskaityti naudojamos 110 subsąskaita „Sumos pagal pavedimus“ ir 176 subsąskaita „Atsiskaitymai už lėšas, gautas išlaidoms pagal pavedimus“. Įplaukus pajamoms, debetuojama 110 subsąskaita ir kredituojama 176 subsąskaita.

17. Pervedus iš privatizavimo fondų sumas išlaidoms dengti, debetuojama 176 subsąskaita ir kredituojama 110 subsąskaita.

Analitinė išlaidų apskaita vedama daugiaskiltėse kortelėse (283 forma) pagal kiekvieną Respublikinio ir aukštesniosios pakopos savivaldybių privatizavimo fondų nuostatų 4 ir 5 punktuose nurodytų išlaidų paskirtį atskirai. Kiekvienai išlaidų paskirčiai turi būti sudarytos sąmatos ir atlikti skaičiavimai.

18. Pasibaigus kiekvienam ketvirčiui, iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 10 dienos Ekonomikos ministerijai ir Finansų ministerijai pateikiama savivaldybės privatizavimo fondo pajamų ir išlaidų apyskaita (šių taisyklių 7 priedas).

 

Apskaita privatizuotose įmonėse

 

19. Jeigu pagal privatizavimo komisijos sprendimą privatizavimo objektas (įmonė) buvo nukainotas, po aukciono protokolo (viešo akcijų pasirašymo sutarties) patvirtinimo buhalterinėje apskaitoje daromi šie įrašai:

19.1. pagrindinių priemonių nusidėvėjimo sumos sumažėjimui:

D 02 – pagrindinių priemonių nusidėvėjimas,

K 01 – pagrindinės priemonės;

19.2. pagrindinių priemonių likutinės vertės sumažėjimui:

D 851 – nominalus valstybinis kapitalas,

K 01 – pagrindinės priemonės.

Pagrindinių priemonių nukainojimo procentu taip pat mažinama analitinės apskaitos registruose nurodyta pagrindinių priemonių vertė.

20. Aukcione privatizuotos įmonės administracija, gavusi privatizavimo komisijos patvirtintą valstybinio turto privatizavimo aukcione protokolą, privalo:

20.1. per 15 dienų sudaryti (Finansų ministerijos 1991 m. birželio 28 d. rašte Nr. 80 N nustatyta tvarka) perduodamos įmonės balansą bei finansinių rezultatų apyskaitą, kurie pateikiami steigėjui, miesto (rajono) valstybinei mokesčių inspekcijai ir Finansų ministerijai;

20.2. per 5 dienas po įmonės balanso ir finansinių rezultatų apyskaitos sudarymo sumokėti biudžetui priklausančias įmokas;

20.3. per l5 dienų po aukciono protokolo patvirtinimo perduoti visą įmonės (objekto) turtą bei jo šaltinius įmonę (objektą) įsigijusiam asmeniui (asmenims) – inventorizuoti perduodamą turtą bei atsiskaitymų likutį ir surašyti perdavimo-priėmimo aktą. Turto perdavimo-priėmimo aktą patvirtinus įmonės steigėjui ir nustatytąja tvarka išregistravus įmonę, jos perdavimas laikomas baigtu.

Jeigu perdavimo-priėmimo akte nurodyta nominali perduodamo turto vertė yra didesnė už aukciono protokole užfiksuotą pardavimo kainą, tai asmuo (asmenų grupė), įsigijęs šį turtą iki nuosavybės teisės dokumentų išdavimo dienos turi sumokėti susidariusį skirtumą. Skirtumas padengiamas Valstybinio turto privatizavimo aukcionų nuostatuose nustatyta bendra tvarka. Jeigu objektą (įmonę) įsigijęs asmuo (asmenų grupė) atsisako sumokėti šį skirtumą, tai steigėjas privalo užtikrinti, kad neapmokėta turto dalis būtų perduota į valstybinį mažmeninės prekybos tinklą arba parduota biržoje.

Privatizavimo objekto (įmonės) administracija privalo užtikrinti, kad perdavimo-priėmimo akte užfiksuotas materialus apyvartinis turtas vertine išraiška būtų ne mažesnis už šio turto vertę, nurodytą prieš aukcioną pateiktoje pažymoje.

Jeigu aukcione parduodama ne visa įmonė, o jos padalinys, inventorizuojami šiam padaliniui priklausantis turtas ir atsiskaitymų likutis, surašomas turto ir jo šaltinių perdavimo- priėmimo aktas, kurį patvirtinus steigėjui, daromi atitinkami įrašai įmonės buhalterinėje apskaitoje;

20.4. įmonės piniginių lėšų likutį rubliais, buvusį šios įmonės perdavimo-priėmimo akto patvirtinimo dieną bankų įstaigų sąskaitose ir įmonės kasoje, pervesti į Lietuvos valstybės biudžeto arba į savivaldybių biudžetų pajamas (Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacijos 13 straipsnio _l5 „Kitos pajamos“), o šių lėšų likutį valiuta – į Lietuvos valstybės arba savivaldybių valiutos fondus (priklausomai nuo privatizuotų įmonių reguliavimo sferos). Buhalterinėje apskaitoje daromi šie įrašai:

D 851 – nominalus valstybinis kapitalas,

K 51, 52 – atsiskaitomoji sąskaita ir valiutinė sąskaita banke;

Parduodamos įmonės baigiamasis balansas tampa privačios įmonės pradiniu balansu, tik nominalus valstybinis kapitalas tampa nuosavu kapitalu.

21. Privatizuojant valstybinį turtą viešo akcijų pasirašymo būdu, parduodamos įmonės administracija, gavusi privatizavimo komisijos patvirtintą viešo akcijų pasirašymo sutartį, privalo:

21.1. nuo 1991 metų IV ketvirčio įmonės įsiskolinimą bankų įstaigoms, atskaičius iš jo šios įmonės pinigines lėšas (rubliais ir valiuta, perskaičiuota laikinuoju rinkos kursu), sumažinti 50 procentų. Įmonės įsiskolinimo bankų įstaigoms ir jos piniginių lėšų likučiai nustatomi pagal paskutinio įmonės balanso, sudaryto prieš privatizavimo komisijai priimant sprendimą įtraukti šią įmonę į privatizavimo programą, duomenis. Buhalterinėje apskaitoje daromas šis įrašas:

D 90-92 – ilgalaikiai ir trumpalaikiai banko kreditai,

K 851 – nominalus valstybinis kapitalas;

21.2. padaryti visų pasirašytų akcijų nominalios vertės sumai šį įrašą:

D 851 – nominalus valstybinis kapitalas,

K 852 – nominalus akcinis kapitalas;

21.3. esant privatizavimo komisijos įgaliojimui, išduoti akcijas (laikinuosius akcininkų pažymėjimus) asmenims, pateikusiems asmens dokumentą ir banko įstaigos išduotą dokumentą, patvirtinantį akcijų emisijos kainos (jos privalomosios dalies, jeigu akcijos perkamos išsimokėtinai) sumokėjimą. Akcijos (laikinieji akcininkų pažymėjimai) išduodamos prieš tai patikrinus pagal viešo akcijų pasirašymo sutarties duomenis, ar sumokėta visa privaloma mokėti suma. Išdavus akcijas (laikinuosius akcininkų pažymėjimus), banko įstaigos išduoti dokumentai perduodami privatizavimo tarnybai atsiskaitymų su akcininkais apskaitai tvarkyti;

21.4. patvirtinus viešo akcijų pasirašymo sutartį ir sumokėjus visą akcijų emisijos kainą (jos privalomąją dalį, jeigu akcijos perkamos išsimokėtinai), sukauptas akcinis kapitalas (jo padidėjimas), valstybinis kapitalas ir pakeisti įmonės įstatai registruojami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

1 priedas

 

______________________

(įmonių rejestro kodas)

______________________

(Skaidomo objekto arba

gamybos priemonės kodas)

 

____________________________  mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos atsiskaitymų su

aukcionų dalyviais už parduotą ______________________________________________________

_______________________________________________________________________________

                                                                                                                             (privatizavimo objekto pavadinimas)

 

ŽINIARAŠTIS

 

Privatizavimo objekto pradinė kaina __  rublių, pardavimo aukcione kaina ______________________ rublių.

 

Eil. Nr.

Aukciono dalyvio vardas ir pavardė

Registracijos mokestis

Pradinis įnašas

Sumokėta aukcione nustatytos kainos (jos privalomosios dalies, jeigu objektas perkamas išsimokėtinai) ir pradinio įnašo skirtumas

Įsiskolinimas už išsimokė-tinai parduotą objektą

sumokėjimo data

suma

sumokėta

grąžinta

 

 

data

suma

data

suma

sumokėjimo data

pinigais

valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos

isiskolinimo suma

apskaičiuota palūkanų

iš viso

 

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

2 priedas

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos

pinigais gautų už parduotus objektus pajamų paskirstymo

 

ŽINIARAŠTIS

 

 

Kodai

Privatizavimo objektai

Objekto pardavimo kaina (akcijų emisijos kaina)

Pajamos už aukciono žiūrovams parduotus bilietus

Gauta registracijos mokesčio iš aukciono dalyvių

 

Sumokėta už privatizavimo objektą

Būtina pervesti į privatizavimo fondus

Pervesti į privatizavimo fondus

Įmonių rejestro

skaidomų objektų arba gamybos priemonių

pavadinimas

reguliavimo sfera

pradinių įnašų (likutis)

Aukciono kainos arba akcijų emisijos kainos

(jos privalomos dalies, jeigu objektas parduotas išsimokėtinai) ir pradinio įnašo skirtumas

įsiskolinimas už išsimokėtinai parduotą objektą (akcijas) palūkanos, delspinigiai

respublikinį

savivaldybės

respublikinį

savivaldybių

data

suma

data

suma

_______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

3 priedas

 

______________________

(įmonių rejestro kodas)

______________________

(skaidomų objektų kodas)

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos

atsiskaitymų su asmenimis, dalyvaujančiais viešame akcijų

pasirašyme, parduodant

________________________________________________________________________

(privatizavimo objekto pavadinimas)

 

ŽINIARAŠTIS

 

Vienos akcijos nominali vertė  rublių, pradinė kaina ________________ rublių, emisijos kaina ________________ rublių.

 

Eil. Nr.

Asmens, dalyvaujančio vienašaliame akcijų pasirašyme, vardas ir pavardė

Pradinis įnašas

Pasirašytų akcijų skaičius (vienetais)

Sumokėtos emisijos kainos (jos privalomosios dalies, jeigu akcijos perkamos išsimokėtinai) ir pradinio įnašo skirtumas

Įsiskolinimas už išsimokėtinai parduotas akcijas

 

 

 

sumokėta

grąžinta (pervesta į biudžetą)

likutis

 

data

pinigais

valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos

įsiskolinimo suma

apskaičiuota palūkanų

iš viso

 

 

 

data

suma pinigais

valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos

data

suma pinigais

valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos

pinigais

valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

4 priedas

 

______________________

(įmonių rejestro kodas)

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos

įsiskolinimo už išsimokėtinai parduotą aukcione, viešai pasirašant

akcijas (nereikalinga išbraukti)

_____________________

(skaidomo objekto arba

gamybos priemonės kodas)

 

_____________________________________________

(objekto pavadinimas)

 

sintetinės apskaitos kortelė

 

Data

Skolininko vardas ir pavardė

Apskaičiuotas įsiskolinimas

Sumokėtas įsiskolinimas

Įsiskolinimo likutis

 

 

įsiskolinimo suma

palūkanos

delspinigiai

iš viso

įsiskolinimo suma

palūkanos

delspinigiai

iš viso

įsiskolinimo suma

palūkanos

delspinigiai

iš viso

 

 

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

5 priedas

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos

pinigais gautų už privatizuojamą valstybinį turtą pajamų ir jų pervedimo

 

APYSKAITA

pagal 19___ m. _____________ mėn. ___ d.

 

                                                                                                                       (rubliais)

 

Kodai

 

Privatizavimo objekto

Pajamos už aukciono žiūrovams

parduotus bilietus

Gauta registracijos mokesčio iš aukciono dalyvių

Sumokėta už objektą (akcijas) pinigais, įskaitant pradinį įnašą ir įsiskolinimą

Iš viso pajamų

Pervesta į privatizavimo fondus

Nepervestų pinigų likutis

Įsiskolinimas už išsimokėtinai parduotą objektą (akcijas)

Sumokėtos valstybės vienkartinės išmokos ir kitos tikslinės kompensacijos, įskaitant pradinius įnašus

įmonių rejestro

skaidomų objektų arba gamybos priemonių

pavadinimas

adresas

pardavimo kaina (akcijų emisijos kaina)

respublikinį

savivaldybės

iš viso

už objektą (akcijas)

palūkanos ir delspinigiai

iš viso

I. Objektai, už kuriuos baigta atsiskaityti.

II. Yra įsiskolinimas už išsimokėtinai parduotus objektus (akcijas).

III. Įplaukos už objektus, kurių privatizavimas dar nebaigtas.

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

6 priedas

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo tarnybos

atsiskaitymų su asmenimis, parduodančiais valstybės vienkartines

išmokas ir kitas tikslines kompensacijas aukcione,

 

ŽINIARAŠTIS

 

Eil. Nr.

Asmens, pardavusio valstybės vienkartines išmokas ir kitas tikslines kompensacijas, vardas ir pavardė

Parduota valstybės vienkartinių ir kitų tikslinių kompensacijų suma

Aukciono data

Suma, gauta aukcione pardavus valstybės vienkartines išmokas ir kitas tikslines kompensacijas

Aukcione gautų sumų pervedimas

Aukciono organizavimo išlaidos

Asmens įsiskolinimui padengti

Į asmens investicinę sąskaitą

Į privatizavimo fondus

respublikinį

savivaldybės

data

suma

data

suma

data

suma

data

suma

data

suma

 

 

 

 

______________

 

Lėšų, gautų privatizavus valstybinį turtą,

ir privatizuojamų įmonių kapitalo apkaitos taisyklių

7 priedas

 

_________________ mesto (rajono) valdybos privatizavimo fondo pajamų ir išlaidų

 

APYSKAITA

(pagal 1991 m. ______________ mėn. 1 d. būklę)

 

                      (rubliais)

 

Įvykdyta nuo metų pradžios

Lėšų likutis (metų pradžios duomenys)

Pajamos nuo metų pradžios

Išlaidos:

 

valstybės vidaus skolai padengti

objektams, parduodamiems už laisvai konvertuojamą valiutą, parengti (siekiant pritraukti užsienio investicijas)

privatizavimo objektų infrastruktūrai (ryšiams, keliams it kt.) sukurti

Lietuvos Respublikos valstybinių bankų (Lietuvos banko, Lietuvos agropramoninio banko, Lietuvos taupomojo banko) įstatiniam kapitalui formuoti, įmonių (vietinio ūkio) paskoloms padengti

į privatizavimo programas įtrauktų objektų statybai užbaigti arba jiems rekonstruoti privatizavimo komisijų ir tarnybų išlaikymo išlaidoms padengti

informacinių privatizavimo biuletenių rengimui arba leidybai

darbams, susijusiems su valstybės vienkartinių išmokų pažymų išdavimu ir investicinių sąskaitų atidarymu, finansuoti

aukcionams rengti (jeigu išlaidos viršija pajamas) ir kitoms susijusioms su privatizavimu priemonėms finansuoti

privatizavimo apskaitai kompiuterizuoti

išduotoms už nepanaudotas valstybės vienkartines išmokas ir kitas tikslines kompensacijas valstybės paskolos vardinėms obligacijoms išpirkti

gyvenamųjų namų statybai finansuoti ir kredituoti

kitos išlaidos

 

Iš viso išlaidų

Lėšų likutis apyskaitinio laikotarpio pabaigoje

 

 

Miesto (rajono) meras (valdytojas)                                                    (parašai)                                                     vardų raidės ir pavardės

Buhalteris

______________