LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL PRIEMONIŲ GAISRAMS AR SPROGIMAMS IR JŲ SUKELIAMIEMS NELAIMINGIEMS ATSITIKIMAMS DARBE IŠVENGTI

 

2011 m. birželio 16 d. Nr. V-124

Vilnius

 

Per pastaruosius kelerius metus šalyje įvyko keletas stambių avarijų, kurių metu užsidegus ar sprogus darbo įrenginiams buvo sunkiai sužalota ir / ar žuvo po keletą darbuotojų, patirti dideli materialiniai nuostoliai (pvz., AB „Pieno žvaigždės“ filialo „Mažeikių pieninė“ katilinėje šių metų gegužės 18 d. sprogus deaeratoriui (įrenginys, skirtas paruošti vandeniui garo gamybai) buvo sunkiai sužalotas darbuotojas; UAB „Nitator-SLT“, Biržuose, 2010 m. lapkričio 30 d. sprogus savos gamybos kieto kuro vandens šildymo katilui žuvo 3 darbuotojai; 2006 m. liepos 20 d. UAB „Vilniaus tranzitas“ dėl gaisro, kilusio naikinant pasibaigusio galiojimo dezodorantų balionėlius, nukentėjo 9 darbuotojai, tarp jų – 2 darbuotojai žuvo vietoje, 1 mirė ligoninėje dėl patirtų traumų, 4 darbuotojai patyrė sunkias traumas; 2003 m. liepos 16 d. sprogimo AB „Ukmergės gelžbetonis“ metu nukentėjo 13 darbuotojų, tarp jų – 3 darbuotojai žuvo, 4 darbuotojai buvo sunkiai sužaloti).

Pagrindinės nurodytų avarijų priežastys – savo reikmėms pagamintų darbo įrenginių, neatitinkančių jiems taikomų teisės aktų reikalavimų, naudojimas, netinkama darbo įrenginių techninė priežiūra ir nepakankamas esamos rizikos naudojant šiuos įrenginius įvertinimas.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 102-4585) 8 straipsnio 2 dalies 7 punkto ir 3 dalies 2 punkto nuostatomis bei siekdamas, kad įmonėse būtų nustatyti visi potencialūs panašių nelaimingų atsitikimų darbe veiksniai ir / ar šaltiniai, numatytos bei įgyvendintos veiksmingos prevencinės priemonės:

1. Nurodau:

1.1. Visų įmonių, įstaigų ir organizacijų (toliau – įmonių), kuriose naudojant darbo įrenginius yra gaisro ir / ar sprogimo rizika, vadovams:

1.1.1. 2011 m. III–IV ketvirčiais organizuoti naudojamų darbo įrenginių (ypač pagamintų savo reikmėms), kurių naudojimas kelia nors mažiausią grėsmę kilti gaisrui ir/ar sprogimui ir tuo gali kelti rimtą pavojų darbuotojų saugai ir sveikatai, išaiškinimą ir atlikti jų papildomą rizikos vertinimą, ypatingą dėmesį atkreipiant į:

- darbo įrenginių atitiktį jiems taikomų techninių reglamentų bei Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 (Žin., 2000, Nr. 3-88), reikalavimams;

- darbo įrenginių naudojimo dokumentus ir juose nurodytų reikalavimų laikymąsi;

- darbo įrenginių techninę būklę (ypač įrenginių saugos įrangos būklę) ir jų nuolatinę priežiūrą;

- darbo įrenginiuose naudojamas, juose gaminamas ar susidarančias pavojingas (degias, sprogias) chemines medžiagas;

- darbuotojų, naudojančių darbo įrenginius ir atliekančių nuolatinę priežiūrą, tinkamą mokymą ir instruktavimą;

- taikomų prevencinių priemonių pakankamumą, veiksmingumą bei įgyvendinimo kontrolę;

1.1.2. atliekant rizikos vertinimą ir revizuojant esamas ar numatant papildomas prevencines priemones būtinai aptarti įrenginių naudojimo metu kylančius pavojus ir prevencines priemones su darbuotojais, kurie šiuos įrenginius naudoja, bei konsultuotis su darbuotojų atstovais saugai ir sveikatai;

1.1.3. profesinės rizikos vertinimą ir numatytas prevencines priemones įforminti raštiškai, nurodant įvertintus darbo įrenginius ir rizikos vertinimo darbo grupės sudėtį. Su vertinimo rezultatais ir numatytomis prevencinėmis priemonėmis supažindinti įmonės darbuotojus.

1.2. Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių vedėjams ir inspektoriams:

1.2.1. kontroliuoti šiame įsakyme numatytų priemonių įgyvendinimą įmonėse, ypatingą dėmesį skiriant savo reikmėms pagamintų darbo įrenginių rizikos vertinimui bei darbo įrenginių nuolatinės priežiūros organizavimui;

1.2.2. atliekant įmonių tikrinimus ypatingą dėmesį kreipti į įmonėje numatytų prevencinių priemonių veiksmingumą ir jų įgyvendinimo kontrolės organizavimą, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų, darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančių įmonių ar fizinių asmenų veiklą bei jų numatytoms funkcijoms ir pareigoms atlikti skiriamo laiko pakankamumą, atsižvelgiant į Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinių nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. A1-266/V-575 (Žin., 2011, Nr. 69-3307), reikalavimus;

1.2.3. konsultuoti įmones šiame įsakyme numatytų priemonių įgyvendinimo klausimais.

1.3. Šį įsakymą paskelbti oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausiasis

valstybinis darbo inspektorius                                  Mindaugas Pluktas

 

_________________