LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL SUSKYSTINTŲ DUJŲ KURO SISTEMOS ĮRENGIMO AUTOMOBILIUOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1999 m. spalio 7 d. Nr. 334/374
Vilnius
Siekdami užtikrinti saugų suskystintų propano ir butano dujų sistemos keleiviniuose bei krovininiuose automobiliuose įrengimą,
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro
1999 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 334/374
SUSKYSTINTŲ DUJŲ KURO SISTEMOS ĮRENGIMO AUTOMOBILIUOSE TAISYKLĖS
1. BENDROSIOS NUOSTATOS
1.1. Šios taisyklės taikomos įrengiant suskystintų propano ir butano dujų sistemą (toliau – suskystintų dujų įrangą) keleiviniuose bei krovininiuose automobiliuose ir nustato patalpų, kuriose atliekami šie darbai, automobilių techninės būklės, montuojamos suskystintų dujų įrangos, jos įrengimo procesų ir išbandymų, remonto ir apžiūros, atliekamų darbų kokybės, darbo ir priešgaisrinės saugos reikalavimus.
1.2. Suskystintų dujų įranga (dujų pildymo mazgas, balionas, baliono armatūros blokas ventiliuojamoje dėžutėje, reduktorius, maišytuvas su jungiamosiomis detalėmis, vožtuvais ir valdymo įranga) montuojama siekiant panaudoti šias dujas kaip kurą.
1.3. Vadovaujantis LR Vyriausybės 1995 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 511 patvirtintomis „Paslaugų teikimo taisyklėmis“, įrengti automobiliuose suskystintų dujų sistemą gali fiziniai ir juridiniai asmenys (toliau – įmonės), turintys Technikos priežiūros tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą liudijimą, suteikiantį teisę atlikti šiuos darbus. Įmonė turi būti įregistruota Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka ir jos įstatuose turi būti nurodyta, kad ji montuoja suskystintų dujų įrangą automobiliuose. Suskystintų dujų įranga gali būti sumontuota automobilį pagaminusioje gamykloje.
1.4. Į Lietuvos Respubliką įvežama suskystintų dujų įranga, skirta montuoti automobiliuose, turi būti įteisinta vadovaujantis Energetikos ministerijos 1994 m. birželio 2 d. patvirtintomis taisyklėmis Nr. 1 „Dėl įvežamų į Lietuvą buitinių dujų prietaisų ir įrenginių įteisinimo“ (Žin., 1994, Nr. 45-844) ir Technikos priežiūros tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos standartizacijos departamento prie Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos 1995 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 23/107 „Dėl importuojamų potencialiai pavojingų įrenginių tinkamumo naudoti pripažinimo“ (Žin., 1995, Nr. 54-1349). Ši įranga Lietuvoje gali būti gaminama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
1.5. Suskystintų dujų įrangos elementai negali būti montuojami vairuotojų kabinose, išskyrus keleivinių automobilių salonus, kuriuose gali būti sumontuotas balionas su baliono armatūros bloku ventiliuojamoje dėžutėje. Krovininių automobilių kėbule įrengti balionai turi būti apsaugoti nuo mechaninių pažeidimų.
1.6. Įmonė, besirengianti montuoti suskystintų dujų įrangą automobiliuose, privalo parengti ir turėti:
1.6.1. su Technikos priežiūros tarnyba suderintą ir Standartizavimo departamente įregistruotą įmonės standartą „Paslaugos. Suskystintų propano ir butano dujų kuro sistemos įrengimas automobiliuose“. Įmonės gali naudotis kitų giminingų įmonių įregistruotais standartais, jeigu pastarosios tam neprieštarauja;
1.6.2. išlaikiusį egzaminą ir turintį pažymėjimą suskystintų dujų įrangos įrengimo automobiliuose vadovą;
1.6.3. šaltkalvius, ne jaunesnius kaip 18 m. amžiaus, iš anksto pasitikrinusius sveikatą, įgijusius specialių žinių ir išlaikiusius egzaminą, nustatyta tvarka instruktuotus darbų saugos ir priešgaisrinės saugos klausimais;
1.6.4. pagal Statinių priėmimo naudoti tvarką (STR 1.11.01: 1996) priimtas naudoti patalpas, reikalingą įrangą (kompresorių arba inertinių dujų balionus, automobilių keltuvą arba apžiūros bei remonto duobę, įrangos reguliavimo prietaisus, darbastalį ir kt. įtaisus) ir jos išdėstymo projektą masteliu 1:100, kontrolinius matavimo prietaisus, leidžiančius tinkamai įrengti automobiliuose suskystintų dujų įrangą;
1.6.5. suskystintų dujų įrangą pagaminusios gamyklos techninius montavimo nurodymus ir įrangos montavimo brėžinius;
1.6.6. įmonės vadovo patvirtintą šaltkalvio, montuojančio bei remontuojančio suskystintų dujų įrangą, instrukciją;
1.6.7. automobilių savininkams išduodamą suskystintų dujų įrangos eksploatavimo instrukciją su šios įrangos techniniu aprašymu ir teikiamomis garantijomis, automobilio priėmimo suskystintų dujų įrangai sumontuoti ir jo perdavimo savininkui aktą, taip pat pažymą apie dujų įrangos periodinę apžiūrą (1 ir 2 priedai);
1.7. Įmonė, įvykdžiusi šių taisyklių 1.3, 1.4 ir 1.6 p. reikalavimus, raštu kreipiasi į Technikos priežiūros tarnybą, prašydama išduoti liudijimą, suteikiantį teisę įrengti suskystintų dujų kuro sistemą automobiliuose, ir pateikia minėtuose punktuose nurodytus dokumentus.
1.8. Technikos priežiūros tarnyba, gavusi 1.6 p. nurodytus dokumentus, per vieną mėnesį turi juos išnagrinėti ir vietoje patikrinti bei įvertinti įmonės pasirengimo tinkamai įrengti suskystintų dujų įrangą automobiliuose sąlygas. Įmonės pasirengimo tikrinimo aktą pasirašo Technikos priežiūros tarnybos darbuotojas ir įmonės vadovas arba jo įgaliotas asmuo. Remdamasi šiuo aktu, Technikos priežiūros tarnyba gali išduoti liudijimą, suteikiantį įmonei teisę įrengti suskystintų dujų kuro sistemą.
1.9. Jei Technikos priežiūros tarnyba randa trūkumų pateiktuose dokumentuose arba nustato, kad sąlygos tinkamai montuoti suskystintų dujų įrangą automobiliuose yra nepakankamos, ir dėl to atsisako išduoti liudijimą, apie tai ji turi pranešti įmonei raštu.
1.10. Prieš pradėdamas eksploatuoti įmonę, darbdavys ar jo įgaliotas asmuo pateikia Valstybinei darbo inspekcijai socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka pranešimą apie darbdavio arba jo įgalioto asmens atestavimą darbų saugos klausimais.
2. TECHNINIAI REIKALAVIMAI
2.1. Reikalavimai patalpoms:
2.1.1. Patalpos, kuriose montuojama suskystintų dujų įranga automobiliuose, turi būti įrengtos pagal norminių teisės aktų reikalavimus, aprūpintos pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis ir nustatyta tvarka valstybinės priežiūros institucijų priimtos naudoti.
2.1.2. Patalpų aukštis ir plotas turi būti toks, kad būtų patogu prieiti prie automobilių iš visų pusių, kad jose būtų galima sumontuoti reikalingą įrangą.
2.1.3. Jei patalpoje, kurioje montuojama suskystintų dujų įranga automobiliuose, yra įrengta apžiūros bei remonto duobė, ji turi būti nuolat vėdinama. Tam tikslui šioje patalpoje turi būti įrengta mechaninė ištraukiamosios ventiliacijos sistema, kuri ištraukia orą iš apatinės apžiūros duobės zonos ir užtikrina 5 kartų per valandą bendrosios oro apykaitos dažnį visoje patalpoje, arba joje turi būti įrengti propano ir butano dujų davikliai su garso signalizacija ir automatiškai įsijungiančiais ištraukiamosios ventiliacijos įrenginiais, kai dujų koncentracija ore pasiekia 20% žemutinės dujų užsiliepsnojimo koncentracijos ribą. Duobės priešinėse pusėse turi būti įrengtos dvi išlipimo vietos. Patalpos gali būti įrengiamos tik vieno aukšto pastatuose, po jomis negali būti rūsių, įvairios paskirties šulinių bei įgilinimų, grindys neturi būti žemiau žemės lygio, gretutinėse patalpose negali būti laikomos sprogios ir degios medžiagos.
2.1.4. Patalpos turi būti natūraliai apšviestos, šildomos ir vėdinamos, jose turi būti įrengtas ne didesnės kaip 42V įtampos nešiojamo elektros apšvietimo tinklas. Turi būti įrengtos poilsio, persirengimo, sanitarinės ir asmens higienos patalpos.
2.2. Reikalavimai automobiliams, kuriuose montuojama suskystintų dujų įranga:
2.2.1. Pateikiami suskystintų dujų įrangai sumontuoti automobiliai turi būti nuplauti ir techniškai sutvarkyti, atlikta valstybinė techninė apžiūra ir nepasibaigęs jos galiojimo laikas.
2.3. Reikalavimai suskystintų dujų įrangai:
2.3.1. Montuojama suskystintų dujų įranga turi atitikti šių taisyklių 1.4 p. reikalavimus, turėti gaminančios gamyklos pasą, suskystintų dujų įrangos eksploatavimo instrukciją su techniniu aprašymu ir garantijomis, kaip nurodyta šių taisyklių 1.6.7 p.
2.3.2. Automobilyje galima montuoti techniškai tvarkingus, pagal balioną pagaminusios įmonės standartą nudažytus balionus. Ant montuojamo propano ir butano baliono turi būti:
2.4. Reikalavimai kontroliniams matavimo prietaisams:
2.4.1. Visi kontroliniai matavimo ir diagnostikos prietaisai turi būti techniškai sutvarkyti ir pažymėti galiojančiomis valstybinės bei žinybinės patikros žymomis.
2.4.2. Darbo vietoje, kur montuojama suskystintų dujų įranga automobiliuose, turi būti šie prietaisai:
2.5. Techniniai reikalavimai įrangai montuoti, išbandyti bei sandarumui patikrinti:
2.5.1. Suskystintų dujų įrangos išdėstymą ir montavimo būdą nustato šią įrangą montuojanti įmonė, vadovaudamasi suskystintų dujų įrangą pagaminusios gamyklos techniniais dokumentais. Reikalavimai įrangai montuoti turi būti išdėstyti šių taisyklių 1.6.1 p. nurodytame įmonės standarte.
2.5.2. Montuojant suskystintų dujų įrangą, turi būti vykdomi šie reikalavimai:
2.5.2.1. Įrangos elementai turi būti apsaugoti nuo mechaninių pažeidimų, neturi būti įrengti žemiau nei 0,2 m nuo važiuojamosios dalies, neturi būti išsikišę už kėbulo gabaritų.
2.5.2.2. Balionas turi būti patikimai pritvirtintas prie automobilio kėbulo, atstumas tarp baliono ir benzino bako bei išmetamųjų dujų vamzdžio neturi būti mažesnis kaip 0,05 m, draudžiama įrengti balionus priekinėje automobilio dalyje ir variklio skyriuje.
2.5.2.3. Baliono pripildymo įtaisai turi būti išorinėje automobilio dalyje, jei įrangą gaminanti gamykla nenumato kitaip.
2.5.2.4. Jungiamosios dalys turi būti sumontuotos taip, kad lengvai būtų galima jas patikrinti, atstumas nuo išmetamųjų dujų vamzdžio turi būti ne mažesnis kaip 0,1 m, vamzdeliai ir guminės žarnelės turi būti patikimai pritvirtintos, neturi liestis automobilio judamųjų dalių, vibruojantys ar judantys vamzdeliai turi būti išlenkti kilpos pavidalu nesumažinant jų skerspjūvio, elektros laidai turi būti patikimai pritvirtinti, nepažeista jų izoliacija.
2.5.2.6. Reduktorius neturi praleisti dujų, kai variklis neveikia, jis turi būti pritvirtintas tokioje padėtyje, kad jo veikimui neturėtų įtakos automobilio pagreitis, reduktoriaus viršutinė dalis neturi būti aukščiau už aušinimo skysčio žemutinę žymą plėtimosi bakelyje.
2.5.2.7. Sumontuota suskystintų dujų įranga privalo turėti šiuos apsauginius įtaisus ir prietaisus:
2.5.3. Montuojant suskystintų dujų įrangą su A klasės balionais, kurie juos pagaminusioje gamykloje išbandomi 3,0 MPa slėgiu, turi būti įrengiami slėgio ribojimo (apsauginiai) įtaisai. B klasės balionai, kurie gamykloje išbandomi 4,5 MPa slėgiu, gali būti naudojami be slėgio ribojimo įtaisų.
2.5.4. Suskystintų dujų įrangos sandarumui patikrinti turi būti sumontuotas kompresorius arba inertinių dujų balionas, leidžiantis pakelti slėgį iki 1,6 MPa. Turi būti sumontuoti įtaisai, neleidžiantys automobilio suskystintų dujų įrangoje pakelti slėgį daugiau kaip iki 1,6 MPa.
3. AUTOMOBILIO PRIĖMIMAS IŠ UŽSAKOVO IR PERDAVIMAS, SUMONTAVUS SUSKYSTINTŲ DUJŲ ĮRANGĄ
3.1. Pateiktas suskystintų dujų įrangai sumontuoti automobilis priimamas ir perduodamas pagal aktą, kuriame įvertinama automobilio techninė būklė. Vienas akto egzempliorius lieka įmonėje, kitas įteikiamas automobilio savininkui, perduodant jam transporto priemonę (1 priedas).
3.2. Vairuotojas instruktuojamas, kaip naudotis automobiliu su įmontuota suskystintų dujų įranga. Vairuotojui (automobilio savininkui) išduodama suskystintų dujų įrangos eksploatavimo instrukcija su įrangos techniniu aprašymu ir teikiamomis garantijomis.
3.3. Išduodamoje suskystintų dujų įrangos eksploatavimo instrukcijoje turi būti nustatyti periodinės suskystintų dujų įrangos techninės apžiūros terminai, kuriais automobilių savininkams rekomenduojama pateikti šią įrangą techninei apžiūrai atlikti įmonei, turinčiai Technikos priežiūros tarnybos liudijimą, suteikiantį teisę montuoti suskystintų dujų įrangą automobiliuose. Šioje instrukcijoje turi būti nurodyti dažniau pasitaikantys įrangos gedimai ir jų šalinimo būdai, atvejai, kada automobiliai turi būti pateikiami neeilinei techninei apžiūrai atlikti.
3.4. Suskystintų dujų įrangos eksploatavimo instrukcija, automobilio perdavimo bei priėmimo aktų formos turi būti šių taisyklių 1.6.1 punkto nurodyto standarto priedai.
4. APŽIŪROS, REMONTAS IR TIKRINIMAS
4.1. Automobilio savininkas pagal suskystintų dujų įrangą montuojančios įmonės rekomendacijas, bet ne rečiau kaip vieną kartą per dvejus metus, turi pateikti automobilį įmonei, montuojančiai įrangą, kad ji atliktų šios įrangos apžiūrą, pakeistų gumines bei susidėvėjusias detales. Atlikus periodinę suskystintų dujų įrangos apžiūrą, automobilio savininkui išduodama atitinkama pažyma (2 priedas).
5. DARBŲ SAUGOS IR PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS NUOSTATOS
5.1. Įmonėje turi būti laikomasi Lietuvos Respublikos 1997 m. spalio 7 d. Žmonių saugos darbe įstatymo Nr. I-226 ir kitų Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų darbų saugos klausimais reikalavimų.
6. GARANTIJOS IR ATSAKOMYBĖ
6.1. Įmonė, sumontavusi automobilyje suskystintų dujų įrangą, turi suteikti šiai įrangai ne mažesnę kaip 12 mėnesių arba ne mažesnės kaip 20000 km ridos garantiją.
6.2. Dėl suskystintų dujų įrangą sumontavusios įmonės darbuotojų kaltės patirtos žalos kompensavimo automobilio savininkas kreipiasi į įmonės vadovybę. Šalims nesutarus, automobilio savininkas gali kreiptis į teismą.
6.3. Įmonei, pažeidžiančiai šių taisyklių reikalavimus, gali būti sustabdytas arba panaikintas išduoto liudijimo, suteikiančio teisę įrengti suskystintų dujų kuro sistemą automobiliuose, galiojimas.
7. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
7.1. Įsigaliojus šioms taisyklėms nustoja galios „Automobilių pertvarkymo darbui suskystintomis dujomis taisyklės“, patvirtintos buvusio Darbų saugos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 8 d.
1 priedas
prie Suskystintų dujų kuro sistemos
įrengimo automobiliuose taisyklių,
patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio
ministro ir Lietuvos Respublikos
susisiekimo ministro
1999 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 334/374
________________________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas)
Automobilio priėmimo suskystintų dujų kuro sistemai sumontuoti ir jo perdavimo savininkui
A K T A S
Automobilio modelis ______________________ pagaminimo metai ________________________
valst. Nr._____________ identifikavimo Nr. __________________
1. Automobilis pagal komplektavimą ir techninę būklę tinkamas suskystintų dujų kuro sistemai montuoti.
Perdavė:
Automobilio savininko vardas, pavardė, parašas _________________________________________
Priėmė:
Data_______________
Automobilį priėmusio asmens vardas, pavardė, parašas, įmonės spaudas ______________________
________________________________________________________________________________
2. Įmonės liudijimas Nr. _____________, suteikiantis teisę įrengti suskystintų dujų kuro sistemą, galioja iki _____________.
Automobilyje įrengta dujų kuro sistema, pagaminta ______________________________ gamykloje.
3. Suskystintų dujų kuro sistema sumontuota pagal įmonės standarto Nr. ___________ reikalavimus.
4. Kitą dujų sistemos tikrinimą rekomenduojama atlikti iki _________________________________
Instruktavusio asmens vardas, pavardė, parašas __________________________________________
Automobilį perdavusio atsakingo asmens vardas, pavardė, parašas, įmonės spaudas _____________
________________________________________________________________________________
Automobilį priėmiau, instruktavimą išklausiau, pretenzijų neturiu.
__________________________
(data) (automobilio savininko vardas, pavardė, parašas)
______________
2 priedas
prie Suskystintų dujų kuro sistemos
įrengimo automobiliuose taisyklių,
patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio
ministro ir Lietuvos Respublikos
susisiekimo ministro
1999 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 334/374
P a ž y m a
Automobilio
modelis ______________________________
pagaminimo metai _____________________
valstybinis Nr. ________________________
identifikavimo Nr. _____________________
suskystintų dujų kuro sistema, pagaminta _____________________________________ gamykloje,
ir balionas ______________________________________________________________ patikrinti ir
(baliono Nr. ir jo patikros galiojimo data)
pripažinti tinkamais naudoti.
________________________________________________________________________________
(suskystintų dujų kuro sistemą montuojančios įmonės pavadinimas, liudijimo Nr., galiojimo terminas)
Kitą suskystintų dujų kuro sistemos tikrinimą rekomenduojama atlikti iki _____________________
Atsakingas asmuo _________________________________________________________________
(pavardė, vardas)
(data) (parašas, įmonės spaudas)
______________