LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. VASARIO 6 D. NUTARIMO NR. 177 „DĖL SKIRTŲ REALIZUOTI NETAURIŲJŲ METALŲ LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO LICENCIJAVIMO“ PAKEITIMO
2004 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 1096
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 6 d. nutarimą Nr. 177 „Dėl skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo licencijavimo“ (Žin., 2002, Nr. 15-570; 2003, Nr. 15-608) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL SKIRTŲ REALIZUOTI NETAURIŲJŲ METALŲ LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo įstatymo (Žin., 2001, Nr. 93-3257; 2002, Nr. 112-4983; 2004, Nr. 60-2126) 3 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo licencijavimo taisykles (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. Įmonės, naudojančios supirktą netauriųjų metalų laužą ir atliekas produkcijai gaminti, laikydamosi Ūkio ministerijos nustatytos netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo, apskaitos ir saugojimo tvarkos, gali be licencijų supirkti netauriųjų metalų laužą ir atliekas iš Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų ir organizacijų, kurių veiklos procese susidaro šis laužas ir atliekos tik įmonės teritorijoje.
2.2. Apie spalvotųjų metalų laužo ir atliekų, skirtų eksportuoti į trečiąsias valstybes ar išvežti į Europos Bendrijos muitų teritorijai priskirtas valstybes arba teritorijas, krovimą į transporto priemones įmonės ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas privalo pranešti teritorinėms policijos įstaigoms ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento padaliniams, kurių veiklos zonoje yra krovimo aikštelė.
2.3. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai ir teritorinės muitinės, gavusios savivaldybės, kurios teritorijoje įsteigta įmonė, prašymą, privalo per 10 darbo dienų ją informuoti, ar įmonė, pageidaujanti įsigyti licenciją supirkti skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas, neturi mokestinės nepriemokos Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybės biudžetui ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija (išskyrus atvejus, kai įmonei mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas), ar vykdo įsipareigojimus muitinei, ar nėra skolinga Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui.
2.4. Mėnesiui pasibaigus, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos, teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai privalo informuoti savivaldybes, kurių teritorijoje įsteigtos įmonės, turinčios licencijas supirkti skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas, apie šių įmonių mokestines nepriemokas (pagal kiekvieno mėnesio 1 dienos būklę) Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija (išskyrus atvejus, kai įmonei mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas), ir skolas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui.
2.5. Teritorinių policijos įstaigų įgalioti pareigūnai turi periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per pusę metų, patikrinti spalvotųjų metalų laužo ir atliekų įsigijimo teisėtumą įmonių supirkimo vietose. Vykdydami šią užduotį, nurodytieji pareigūnai į pagalbą gali pasitelkti reikiamų sričių specialistus.“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. vasario 6 d. nutarimu Nr. 177
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. rugpjūčio 31 d. nutarimo Nr. 1096
redakcija)
SKIRTŲ REALIZUOTI NETAURIŲJŲ METALŲ LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO LICENCIJAVIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo licencijavimo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų (kodai pagal Europos Bendrijos kombinuotąją nomenklatūrą, patvirtintą 2003 m. rugsėjo 11 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1789/2003, – 7204, 7404 00, 7503 00, 7602 00, 7802 00 00, 7902 00 00, 8002 00 00, 8101 97 00, 8102 97 00, 8103 30 00, 8104 20 00, 8105 30 00, ex 8106 00 10, 8107 30 00, 8108 30 00, 8109 30 00, 8110 20 00, 8111 00 19, 8112 13 00, 8112 22 00, 8112 30 40, ex 8112 40 10, 8112 52 00, 8112 92 39, 8112 92 50, 8113 00 40) licencijų rūšis, licencijų išdavimą, licencijuojamos veiklos sąlygas, supirkėjų teises, licencijų galiojimo sustabdymą ir panaikinimą.
2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo įstatyme (Žin., 2001, Nr. 93- 3257).
3. Licencijos supirkti skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas (toliau vadinama – licencijos) gali būti išduotos įstatymų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje įregistruotoms įmonėms ir užsienio juridinių asmenų, pagal užsienio valstybės įstatymus turinčių teisę verstis ūkine komercine veikla, filialams (toliau vadinama – supirkėjas).
II. LICENCIJŲ RŪŠYS IR REKVIZITAI
4. Nustatomos šių rūšių licencijos:
7. Licencijoje nurodoma:
III. LICENCIJĄ IŠDUODANTI INSTITUCIJA IR JOS ĮGALIOJIMAI
8. Licencijas supirkti skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas išduoda savivaldybės, kurios teritorijoje įsteigtas supirkėjas, vykdomoji institucija.
9. Savivaldybės, gavusios šių Taisyklių 14 ir 15 punktuose nurodytus dokumentus, privalo nustatyti, ar supirkėjas, norintis įsigyti licenciją, neturi mokestinės nepriemokos Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams, fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija (išskyrus atvejus, kai mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas), ar nėra skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui, ar vykdo įsipareigojimus muitinei, ar nėra kontroliuojančių valstybinės priežiūros ir (ar) teisėsaugos institucijų raštu pateiktų pastabų ir pranešimų dėl supirkėjo veiklos.
11. Informacija apie licencijų išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą skelbiama „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“. Skelbime nurodoma:
12. Savivaldybės vykdomoji institucija, išdavusi licenciją, sustabdžiusi jos galiojimą, panaikinusi galiojimo sustabdymą, panaikinusi galiojimą, per 3 darbo dienas praneša apie tai Juridinių asmenų registrui jo nuostatų reglamentuota tvarka.
13. Informaciją apie išduotas licencijas, jų galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą, taip pat informaciją apie įrašytus ar išbrauktus supirkimo vietų adresus Ūkio ministerijos nustatyta tvarka savivaldybės vykdomoji institucija privalo pateikti Ūkio ministerijai, teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai ir teritorinei policijos įstaigai. Apibendrintą informaciją apie licencijų išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą, galiojimo panaikinimą ir supirkimo vietų adresus Ūkio ministerija teikia Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos ir Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos.
IV. LICENCIJŲ IŠDAVIMAS IR JOSE NURODYTŲ SUPIRKIMO VIETŲ PAKEITIMAS
14. Supirkėjas, norintis gauti licenciją, pateikia prašymą savivaldybės, kurios teritorijoje jis įsteigtas, vykdomajai institucijai. Prašyme turi būti nurodyti šie duomenys: supirkėjo pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, telefono numeris, licencijos rūšis, netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo vietų adresai, supirkėjo vadovo arba jo įgalioto asmens, užpildžiusio prašymą, pareigos, vardas ir pavardė, prašymo padavimo data.
15. Kartu su prašymu išduoti licenciją pateikiami šie dokumentai:
15.1. supirkėjo registravimo pažymėjimo kopija, patvirtinta supirkėjo vadovo parašu ir antspaudu, jeigu antspaudą supirkėjas privalo turėti;
15.2. sutarties, kurios pagrindu supirkėjas naudojasi supirkimo vieta (kai supirkimo vieta nėra supirkėjo nuosavybė), ir supirkimo vietos nuosavybę įrodančių dokumentų kopijos, patvirtintos supirkėjo vadovo parašu ir antspaudu, jeigu antspaudą supirkėjas privalo turėti;
15.3. dokumentai, patvirtinantys, kad supirkimo vieta atitinka Ūkio ministerijos nustatytus supirkimo vietų įrengimo reikalavimus (pateikiama, kai supirkimo vieta steigiama savivaldybės teritorijoje, kurioje supirkėjas įsteigtas);
15.4. savivaldybės pažyma, kad supirkimo vietos steigimas nurodytuoju adresu suderintas su savivaldybe, kurios teritorijoje ji steigiama (pateikiama, kai supirkimo vietos steigiamos kitų, negu įsteigtas supirkėjas, savivaldybių teritorijoje). Supirkėjas, norintis suderinti su savivaldybe supirkimo vietos steigimą, pateikia atitinkamos savivaldybės vykdomajai institucijai šiai savivaldybei priskirtoje teritorijoje esančių supirkimo vietų sąrašą su adresais, dokumentus, išvardytus šių Taisyklių 15.2 punkte, ir dokumentus, patvirtinančius, kad supirkimo vieta atitinka Ūkio ministerijos nustatytus supirkimo vietų įrengimo reikalavimus;
16. Licencija išduodama arba motyvuotas raštiškas atsisakymas išduoti licenciją pateikiamas pareiškėjui per 30 kalendorinių dienų nuo dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti, gavimo. Jeigu pateikiami ne visi dokumentai, terminas skaičiuojamas nuo visų dokumentų pateikimo dienos (į šį terminą neįskaitomas laikotarpis, per kurį supirkėjas pateikia papildomus ar patikslintus dokumentus).
17. Supirkėjas, norintis įrašyti į licenciją ar (ir) išbraukti iš jos supirkimo vietos adresą, pateikia savivaldybės vykdomajai institucijai atitinkamą prašymą. Prašyme turi būti nurodyti šie duomenys: supirkėjo pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, turimos licencijos rūšis, jos išdavimo data ir numeris, įrašomų ar (ir) išbraukiamų supirkimo vietų adresai, supirkėjo vadovo arba jo įgalioto asmens, užpildžiusio prašymą, pareigos, vardas ir pavardė, prašymo padavimo data.
Supirkėjas, nutraukęs veiklą supirkimo vietoje, privalo per 5 darbo dienas kreiptis į savivaldybės vykdomąją instituciją dėl šios supirkimo vietos adreso išbraukimo iš licencijos.
18. Kartu su prašymu įrašyti naujų supirkimo vietų adresus pateikiami šie dokumentai:
18.1. sutarties, kurios pagrindu supirkėjas naudojasi įrašoma nauja supirkimo vieta (kai supirkimo vieta nėra supirkėjo nuosavybė), ir supirkimo vietos nuosavybę įrodančių dokumentų kopijos, patvirtintos supirkėjo vadovo parašu ir antspaudu, jeigu antspaudą supirkėjas privalo turėti;
18.2. dokumentai, patvirtinantys, kad supirkimo vieta atitinka Ūkio ministerijos nustatytus supirkimo vietų įrengimo reikalavimus (pateikiama, kai supirkimo vieta steigiama savivaldybės teritorijoje, kurioje supirkėjas įsteigtas);
18.3. savivaldybės pažyma, kad supirkimo vietos steigimas nurodytuoju adresu suderintas su savivaldybe, kurios teritorijoje ji steigiama (pateikiama, kai supirkimo vietos steigiamos kitų, negu įsteigtas supirkėjas, savivaldybių teritorijoje). Supirkėjas, norintis suderinti su savivaldybe supirkimo vietos steigimą, pateikia atitinkamos savivaldybės vykdomajai institucijai šiai savivaldybei priskirtoje teritorijoje esančių supirkimo vietų sąrašą su adresais, dokumentus, išvardytus šių Taisyklių 18.1 punkte, ir dokumentus, patvirtinančius, kad supirkimo vieta atitinka Ūkio ministerijos nustatytus supirkimo vietų įrengimo reikalavimus;
19. Supirkėjo prašymu taip pat gali būti pakeičiami licencijoje nurodyti supirkėjo rekvizitai, kai supirkėjas keičia licencijoje nurodytą buveinę, teisinę formą ar pavadinimą, taip pat kai keičiamas supirkėjo kodas (suteikiamas naujas kodas), jeigu nesikeičia kiti supirkėją identifikuojantys duomenys. Šiuo atveju supirkėjas pateikia savivaldybės vykdomajai institucijai motyvuotą prašymą, dokumentus, patvirtinančius pasikeitusius rekvizitus, ir mokamąjį pavedimą su banko žymomis arba kvitą, patvirtinantį, kad sumokėta nustatytojo dydžio valstybės rinkliava, išskyrus atvejus, kai už licencijos rekvizitų pakeitimą valstybės rinkliava neimama.
20. Licenciją praradusiam supirkėjui, kuris pateikia motyvuotą paaiškinimą, skelbimo apie prarastą licenciją visoje Lietuvos Respublikoje platinamame dienraštyje kopiją ir mokamąjį pavedimą su banko žymomis arba kvitą, patvirtinantį, kad sumokėta nustatytojo dydžio valstybės rinkliava, savivaldybės vykdomoji institucija per 5 darbo dienas išduoda licencijos dublikatą su žyma „Dublikatas“.
V. ATSISAKYMAS IŠDUOTI LICENCIJĄ
21. Licencija neišduodama, jeigu:
21.4. yra kontroliuojančių valstybinės priežiūros ir (ar) teisėsaugos institucijų raštu pateiktų pastabų ir pranešimų, kad įmonė, neturėdama licencijos supirkti skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas, vykdė šią veiklą;
21.5. licencijos galiojimas buvo panaikintas pagal viename iš šių punktų – 38.3, 38.4, 38.5 – nustatytus reikalavimus (licencija supirkėjui neišduodama 5 metus nuo jos galiojimo panaikinimo dienos);
21.6. supirkėjas turi mokestinę nepriemoką Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybės biudžetui ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija (išskyrus atvejus, kai supirkėjui mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas), nevykdo įsipareigojimų muitinei, yra skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui.
VI. RINKLIAVOS UŽ LICENCIJAS
22. Už licencijos išdavimą, supirkimo vietų adresų įrašymą ar (ir) išbraukimą, supirkėjo pavadinimo ar buveinės adreso licencijoje pakeitimą ir licencijos dublikato išdavimą pagal supirkėjo prašymą imama valstybės rinkliava Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 52-1484) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
VII. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS
23. Supirkėjai privalo vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir šių Taisyklių reikalavimus.
24. Supirkėjai supirktą netauriųjų metalų laužą ir atliekas privalo tvarkyti pagal Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymą (Žin., 1998, Nr. 61-1726; 2002, Nr. 72-3016) ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius atliekų tvarkymą.
25. Supirkėjai, turintys šių Taisyklių 4.1 punkte nurodytas licencijas, gali supirkti spalvotųjų metalų laužą ir atliekas iš Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų.
26. Supirkėjai, turintys šių Taisyklių 4.2 punkte nurodytas licencijas, gali supirkti juodųjų metalų laužą ir atliekas iš Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų.
27. Supirkėjams draudžiama supirkti netauriųjų metalų laužą ir atliekas, kurie nurodyti ūkio ministro patvirtintame draudžiamų supirkti netauriųjų metalų laužo ir atliekų sąraše.
28. Supirkėjai negali įgalioti kitų asmenų vykdyti licencijoje nurodytą veiklą ar pagal sutartį perduoti jiems šią teisę.
29. Supirkėjai gali supirkti ir (arba) saugoti netauriųjų metalų laužą ir atliekas tik licencijoje nurodytose supirkimo vietose.
30. Licencijos originalas turi būti saugomas supirkėjo buveinėje, licencijoje nurodytu adresu, o jos kopijos – supirkimo vietose.
31. Ataskaitiniam ketvirčiui pasibaigus, supirkėjai pagal Ūkio ministerijos nustatytą formą privalo per 20 kalendorinių dienų pateikti Ūkio ministerijai ir savivaldybės, kurios teritorijoje supirkėjas yra įsteigtas, vykdomajai institucijai informaciją apie supirktą ir realizuotą netauriųjų metalų laužą ir atliekas.
VIII. SUPIRKĖJŲ TEISĖS
33. Supirkėjai turi teisę:
33.2. reikalauti motyvuotų rašytinių paaiškinimų, jeigu atsisakoma išduoti licenciją, įrašyti į licenciją ar (ir) išbraukti iš jos supirkimo vietos adresą, sustabdomas arba panaikinamas licencijos galiojimas;
IX. SUPIRKIMO VIETŲ IŠBRAUKIMAS IŠ LICENCIJOS UŽ LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGŲ PAŽEIDIMUS
34. Savivaldybės, kurios teritorijoje supirkėjas yra įsteigtas, vykdomoji institucija išbraukia iš licencijos supirkimo vietos adresą, jeigu supirkėjas per vienerius metus toje pačioje supirkimo vietoje 2 kartus, o supirkdamas spalvotųjų metalų laužą ir atliekas – vieną kartą pažeidė licencijuojamos veiklos sąlygas.
X. LICENCIJŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS
36. Savivaldybės vykdomoji institucija sustabdo licencijos galiojimą, jeigu:
36.2. supirkėjas, kuriam iš licencijos išbrauktas supirkimo vietos adresas, vykdo joje licencijoje nurodytą veiklą;
36.3. supirkėjui per vienerius metus už licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus iš licencijos išbraukti 2 supirkimo vietų adresai arba supirkėjas per vienerius metus 2 kartus pažeidė šių Taisyklių 27 ar 29 punktų reikalavimus;
36.4. supirkėjas turi mokestinę nepriemoką Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybės biudžetui ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija (išskyrus atvejus, kai supirkėjui mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas), nevykdo įsipareigojimų muitinei, yra skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui;
37. Sustabdžius licencijos galiojimą, supirkėjas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo licencijos galiojimo sustabdymo turi pašalinti nustatytuosius licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus. Savivaldybės vykdomoji institucija, atsižvelgdama į pažeidimų pobūdį, gali nustatyti trumpesnį laiką nurodytiems trūkumams pašalinti.
38. Savivaldybės vykdomoji institucija panaikina licencijos galiojimą, jeigu:
38.2. supirkėjas likviduojamas ar reorganizuojamas, baigdamas veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas;
38.3. supirkėjas, kuriam sustabdytas licencijos galiojimas, per nustatytąjį laiką nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;
39. Apie sprendimą sustabdyti ar panaikinti licencijos galiojimą savivaldybės vykdomoji institucija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo raštu praneša supirkėjui ir nurodo licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo priežastis.
XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
41. Supirkėjų veiklą kontroliuoja ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą supirkimo vietose atlieka savivaldybių vykdomosios institucijos, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos, teritorinės muitinės, teritorinės ir specializuotos policijos įstaigos, kitos valstybinės priežiūros ir teisėsaugos institucijos pagal kompetenciją.
Kontroliuojančios institucijos privalo nedelsdamos raštu informuoti savivaldybių vykdomąsias institucijas apie nustatytus licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus ir supirkėjui taikytas nuobaudas.