LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL ADMINISTRACINIŲ TERITORINIŲ VIENETŲ TIESIOGINIO VALDYMO

 

1990 m. gruodžio 27 d. Nr. I-891

Vilnius

 

1 straipsnis.

Administracinių teritorinių vienetų tiesioginis valdymas iki vienerių metų gali būti įvedamas atitinkamos savivaldybės teritorijoje Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu Lietuvos Respublikos vietos savivaldos pagrindų įstatymo numatytais atvejais, taip pat tada, kai įstatymų nustatyta tvarka po pakartotinio balsavimo atitinkamoje teritorijoje neišrenkama savivaldybės Taryba.

Esant reikalui, tiesioginis valdymas Aukščiausiosios Tarybos nutarimu gali būti pratęstas.

 

2 straipsnis.

Tiesioginis valdymas įvedamas paleidus atitinkamos teritorijos savivaldybės Tarybą, atleidus iš pareigų Tarybos skirtus ar rinktus vadovaujančius savivaldybės darbuotojus ir sustabdžius čia vietos savivaldos įstatymų galiojimą.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai priėmus nutarimą dėl tiesioginio valdymo įvedimo, Vyriausybė nedelsdama skiria šiai teritorijai savo įgaliotinį tiesioginio valdymo funkcijoms įgyvendinti.

 

3 straipsnis.

Vyriausybės įgaliotinis užtikrina, kad būtų laikomasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, taip pat atitinkamoje teritorijoje vykdo būtinas valstybinės valdžios ir valdymo organų funkcijas, tiesiogiai vadovauja savivaldybės organų žinioje buvusių bei jų reguliavimo sferai priskirtų įmonių, įstaigų ir organizacijų veiklai.

Visokeriopą paramą Vyriausybės įgaliotiniui privalo teikti Respublikos centriniai šakiniai valdymo organai.

 

4 straipsnis.

Valstybės pavestoms funkcijoms vykdyti Vyriausybės įgaliotinis turi valdymo aparatą, kurio etatus ir atlyginimų schemas tvirtina Vyriausybė, o darbuotojus į darbą priima ir atleidžia Vyriausybės įgaliotinis.

Pradėdamas eiti pareigas, Vyriausybės įgaliotinis turi teisę atleisti iš pareigų kitus savivaldybės darbuotojus ir priimti naujus.

Vyriausybės įgaliotinio įsakymas dėl darbuotojų atleidimo iš darbo gali būti apskundžiamas įstatymų nustatyta tvarka.

Vyriausybės įgaliotinis tampa atitinkamos savivaldybės finansinių išteklių tvarkytoju. Vyriausybės įgaliotinis ir jo aparatas išlaikomi iš atitinkamos savivaldybės biudžeto lėšų.

 

5 straipsnis.

Vyriausybės įgaliotinis turi teisę naikinti atitinkamoje teritorijoje esančių žemesniosios pakopos savivaldybių Tarybų nei jų valdymo organų aktus, o prireikus gali sustabdyti šių organų įgaliojimus ir vykdyti jų funkcijas arba ten paskirti savo atstovą.

 

6 straipsnis.

Vyriausybės įgaliotinis turi teisę tiesiogiai kreiptis į aukščiausiuosius Respublikos valstybinės valdžios ir valdymo organus, teikti jiems pasiūlymus ir pageidavimus.

 

7 straipsnis.

Administracinio teritorinio vieneto tiesioginis valdymas pasibaigia, kai įstatymo nustatyta tvarka išrenkama ir pradeda veikti nauja savivaldybės Taryba.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                                          V. LANDSBERGIS

______________