LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL NUTEISTŲJŲ DARBO APMOKĖJIMO SĄLYGŲ BEI TVARKOS IR PALEIDŽIAMŲ IŠ LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ASMENŲ APRŪPINIMO BŪTINIAUSIAIS REIKMENIMIS

 

1991 m. birželio 17 d. Nr. 234

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. vasario 21 d. nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo, baudžiamojo proceso ir pataisos darbų kodeksų pakeitimų ir papildymų“ įsigaliojimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

l. Patvirtinti Nuteistųjų darbo apmokėjimo sąlygas ir tvarką (pridedama).

2. Patvirtinti nuteistųjų atliekamų darbų kategorijas bei tarifinius atlygius, taip pat nuteistųjų laikininkų mėnesinius atlyginimus pagal 1 ir 2 priedėlius.

3. Patvirtinti Paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų asmenų aprūpinimo kelionpinigiais, maistu, drabužiais, avalyne bei pašalpomis tvarką (pridedama).

4. Suteikti Vidaus reikalų ministerijai teisę peržiūrėti ir keisti nustatytus šiame nutarime nuteistųjų tarifinius atlygius (mėnesinius atlyginimus) ir darbų bei darbininkų tarifikavimo tvarką, atsižvelgiant į darbo apmokėjimo lygio ir tarifikavimo tvarkos pasikeitimus Respublikoje.

5. Nustatyti, kad šis nutarimas taikomas ir asmenims, dirbantiems socialinės bei psicho10ginės reabilitacijos įstaigose, išskyrus patvirtintų šiuo nutarimu „Nuteistųjų darbo apmokėjimo sąlygų ir tvarkos“ 3, 4, 10, 13 ir 14 punktuose numatytas darbo ir jo apmokėjimo sąlygas, kurios šiems asmenims nustatytos Lietuvos Respublikos socialinės bei psichologinės reabilitacijos taikymo laikinajame įstatyme bei šių įstaigų nuostatuose.

6. Įpareigoti Vidaus reikalų ministeriją iki 1991 m. liepos 1 d. supažindinti su šiuo nutarimu asmenis, laikomus laisvės atėmimo vietose ir socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose.

7. Šis nutarimas įsigalioja nuo 1991 m. liepos 1 dienos.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. birželio 17 d. nutarimu Nr. 234

 

NUTEISTŲJŲ DARBO APMOKĖJIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

DARBO SĄLYGOS

 

1. Kiekvienas nuteistasis privalo dirbti. Pataisos darbų įstaigos administracija užtikrina, kad nuteistieji būtų įdarbinti atsižvelgiant į jų sveikatos būklę ir, jeigu įmanoma, – į turimą specialybę.

2. Draudžiamų nuteistiesiems darbų ir pareigų sąrašą nustato Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.

3. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 52 straipsniu, nuteistiesiems, atliekantiems bausmę pataisos darbų kolonijose bei kalėjimuose, nustatoma aštuonių valandų darbo dienos trukmė, suteikiant vieną poilsio dieną per savaitę.

Nuteistieji atleidžiami nuo darbo švenčių dienomis. Švenčių išvakarėse jie dirba visą darbo dieną (pamainą).

4. Nuteistųjų, atliekančių bausmę pataisos darbų kolonijose-gyvenvietėse ir auklėjimo darbų kolonijose, darbo ir poilsio laikas nustatomas bendrais pagrindais, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo įstatymais.

5. Kasdieninio darbo (pamainos) pradžią ir pabaigą nustato Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklės bei pamainų grafikai, kuriuos tvirtina pataisos darbų įstaigos administracija.

Nuteistiesiems duodama ne ilgesnė kaip vienos valandos pietų pertrauka pavalgyti ir pailsėti. Pertrauka neįskaitoma į darbo laiką.

Nuteistosioms moterims, turinčioms iki pusantrų metų vaikų, be bendrosios pertraukos pavalgyti ir pailsėti, duodamos papildomos pertraukos kūdikiui maitinti. Šios pertraukos turi būti ne rečiau, kaip kas trys valandos, kiekviena iš jų ne trumpesnė kaip trisdešimt minučių, o esant dviem ir daugiau vaikų, – ne trumpesnė kaip viena valanda. Konkrečią pertraukų trukmę nustato pataisos darbų įstaigos administracija. Pertraukos kūdikiui maitinti įskaitomos į darbo laiką.

6. Išimtiniais atvejais, esant gamybiniam būtinumui, nuteistieji gali būti įtraukiami į darbą poilsio arba švenčių dienomis, suteikiant to paties mėnesio laikotarpyje kitą poilsio dieną, o jeigu tokios galimybės nėra, – apmokant už darbą šio priedėlio 32 punkte nustatyta tvarka.

7. Jeigu dėl gamybos sąlygų negalima laikytis nuteistiesiems nustatytos kasdieninės arba kassavaitinės darbo trukmės, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo įstatymais, leidžiama taikyti suminę darbo laiko apskaitą, bet vidutinė darbo dienos trukmė per mėnesį neturi viršyti nuteistiesiems nustatytos darbo dienos trukmės.

8. Nuteistieji I grupės invalidai įdarbinami tik jiems sutikus.

Nuteistieji II ir III grupių invalidai įdarbinami pagal medicininės darbingumo ekspertizės komisijos rekomendacijas, atsižvelgiant į darbo pobūdį, jo trukmę bei darbo vietos ypatumus.

Nuteistieji, sergantys aktyvios formos tuberkulioze, dirba gydomosios terapijos dirbtuvėse.

9. Viršvalandinius darbus be nuteistojo sutikimo neleidžiama dirbti invalidams ir kitiems blogos sveikatos būklės nuteistiesiems (nėščioms moterims, maitinančioms vaikus motinoms, asmenims, sergantiems aktyvios formos tuberkulioze, vyresniems kaip 60 metų vyrams ir 55 metų moterims, jaunesniems kaip 8 metų asmenims).

Maksimalus viršvalandžių skaičius kiekvienam nuteistajam neturi viršyti nustatyto pagal Lietuvos Respublikos darbo įstatymus.

10. Nuteistieji be užmokesčio gali būti įtraukiami į laisvės atėmimo vietų ir gretimų teritorijų tvarkymo, taip pat nuteistųjų kultūrinių ir buitinių sąlygų gerinimo darbus. Nurodytieji darbai atliekami ne darbo metu eilės tvarka ir neturi trukti ilgiau kaip dvi valandas per dieną.

11. Nuteistųjų darbas organizuojamas laikantis Lietuvos Respublikos darbo įstatymuose numatytų darbo apsaugos ir saugumo technikos reikalavimų.

12. Nėščių moterų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, darbo sąlygas reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai. Dėl nėštumo ir gimdymo jos atleidžiamos nuo darbo laikotarpiui, kuris prilygsta samdos pagrindais dirbančių moterų analogiškoms atostogoms.

13. Pagal Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 521 straipsnį nuteistiesiems, nepažeidžiantiems režimo ir vykdantiems išdirbio normas ar nustatytas užduotis, darbo, atliekant bausmę, laikas gali būti įskaitomas į bendrąjį darbo stažą.

14. Nuteistieji bausmės atlikimo laikotarpiu neturi teisės į atostogas.

15. Asmenys, kurie bausmės atlikimo metu neteko darbingumo, išėję į laisvę, turi teisę į pensiją ir žalos atlyginimą Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais ir tvarka.

 

DARBO APMOKĖJIMAS

 

16. Nuteistiesiems, atliekantiems bausmę pataisos darbų įstaigoje, už darbą mokama pagal jo kiekį ir kokybę, taikant patvirtintus šio nutarimo 1 ir 2 priedėliuose tarifinius atlygius ir mėnesinius atlyginimus. Keičiantis Respublikoje darbo apmokėjimo lygiui, nuteistųjų tarifinius atlygius ir mėnesinius atlyginimus peržiūri ir tvirtina Vidaus reikalų ministerija.

17. Nuteistiesiems dažniausiai taikoma vienetinė darbo apmokėjimo sistema pagal darbo normas, kurias nustato pataisos darbų įstaigos administracija. Darbo normos keičiamos naujomis racionalizavus darbo vietas, įdiegus naują techniką, technologiją, organizacines ir technines darbo našumo didinimo priemones.

Apie tai, jog įvedamos naujos darbo normos, nuteistiesiems turi būti pranešama ne vėliau kaip prieš mėnesį.

18. Kai kurių grupių nuteistiesiems nustatytos darbo normos gali būti mažinamos, nekeičiant įkainio:

III grupės invalidams ir pensininkams – 10 procentų;

I ir II grupės invalidams, taip pat III grupės invalidams, sergantiems aktyvios formos tuberkulioze, – 20 procentų;

visiems nuteistiesiems, pradedant gaminti naują produkciją: pirmą mėnesį iki 40 procentų, o vėlesnius tris mėnesius atitinkamai iki 30, 20 ir 10 procentų.

19. Atskirų grupių nuteistiesiems nustatytos darbo normos perskaičiuojamos, atsižvelgiant į faktinę darbo dienos trukmę, bet nekeičiant įkainio:

maitinančioms motinoms (išbraukiant iš darbo dienos trukmės papildomas pertraukas kūdikiams maitinti);

invalidams, taip pat kitiems blogos sveikatos būklės asmenims, kuriems pagal įstaigų medicininių komisijų išvadas nustatyta sutrumpinta darbo diena.

20. Laikinis darbo apmokėjimas nuteistiesiems taikomas tik dirbant nenormuojamus darbus, kai sunku tiksliai apskaičiuoti atlikto darbo kiekį.

21. Siekdama labiau suinteresuoti nuteistuosius darbo rezultatais, pataisos darbų įstaiga turi teisę juos premijuoti iš darbo apmokėjimui skirtų lėšų ar likutinio pelno. Nuteistųjų premijavimo tvarką ir rodiklius nustato pataisos darbų įstaigos administracija.

22. Darbus atitinkamoms kategorijoms priskiria ir nuteistiesiems kvalifikacines kategorijas suteikia pataisos darbų įstaigos administracija, remdamasi tarifiniais kvalifikaciniais žinynais.

Kvalifikacinės kategorijos suteikiamos atsižvelgiant į atliekamų darbų sudėtingumą bei teorinį pasirengimą. Tam pataisos darbų įstaigoje sudaroma kvalifikacinė komisija, kurios pirmininku skiriamas direktorius ar vyriausiasis inžinierius. Kvalifikacinės komisijos išvada dėl kategorijos suteikimo tvirtinama pataisos darbų įstaigos įsakymu ar potvarkiu bei daromas įrašas nuteistojo asmens byloje.

Pasikeitus darbų ir darbininkų tarifikavimo tvarkai, nuteistiesiems ją nustato Vidaus reikalų ministerija, vadovaudamasi atitinkamais Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimais.

Už šiurkštų technologinės drausmės pažeidimą ir kitus pažeidimus, dėl kurių pablogėjo produkcijos kokybė, nuteistojo kvalifikacija gali būti pažeminta (viena kategorija). Kategorija grąžinama bendra tvarka, bet ne anksčiau kaip praėjus trims mėnesiams po jos sumažinimo.

23. Nuteistajam brigadininkui, neatleistam nuo pagrindinio darbo, už vadovavimą brigadai mokamas šio dydžio priedas:

esant brigadoje nuo 5 iki 10 nuteistųjų, – 10 procentų jo tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo);

esant brigadoje daugiau kaip 10 nuteistųjų, – 15 procentų jo tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo).

Nurodytas priedas brigadininkui mokamas tik tuo atveju, jeigu brigada vykdo mėnesinę išdirbio normą.

Priedas už vadovavimą brigadai pataisos darbų įstaigos administracijos sprendimu gali būti visai nemokamas ar mažinamas už medžiagų sugadinimą, blogą produkcijos kokybę ir kitokį darbo aplaidumą.

24. Nuteistiesiems, dirbantiems specialistais ir tarnautojais, nustatomi tokie pat mėnesiniai atlyginimai, kaip ir samdos pagrindais dirbantiems specialistams ir tarnautojams.

25. Mokiniams, kurie individualiai darbo vietoje mokomi darbininkų vienetininkų profesijų, už pirmą mokymo mėnesį mokama 75 procentai, už antrą mėnesį – 60 procentų, už trečią mėnesį – 40 procentų, už ketvirtą ir vėlesnius mokymo programoje numatytus mėnesius (iki mokymosi pabaigos) – 20 procentų I kategorijos tarifinio atlygio. Be to, mokiniams papildomai mokama už jų pagamintą produkciją pagal pataisos darbų įstaigoje taikomas normas ir įkainius.

26. Mokiniams, kurie individualiai darbo vietoje mokomi darbininkų laikininkų profesijų, už pirmą ir antrą mokymo mėnesį mokama 80 procentų, o už visus vėlesnius mėnesius (iki mokymosi pabaigos) – 90 procentų I kategorijos tarifinio atlygio.

27. Nuteistiesiems jų persikvalifikavimo arba mokymo kitų profesijų atveju už pirmą mokymo mėnesį mokama 100 procentų, už antrą mėnesį – 70 procentų ir už trečią mėnesį – 40 procentų uždarbio, gauto ankstesniame darbe per paskutinius tris mėnesius.

Be to, pradedant antruoju mokymo mėnesiu, jiems mokama ir už pagamintą produkciją pagal pataisos darbų įstaigoje taikomas normas ir įkainius.

28. Nuteistiesiems kvalifikuotiems darbininkams, neatleistiems nuo pagrindinio darbo, už mokinių rengimą, jų kvalifikacijos kėlimą bei mokymą kitų profesijų mokymo programoje numatytu laikotarpiu mokamas nuo 10 iki 20 rublių priedas prie mėnesinio atlyginimo.

Konkretų šio priedo dydį priklausomai nuo mokinių skaičiaus nustato pataisos darbų įstaigos administracija.

29. Už darbą kenksmingomis sąlygomis nuteistajam mokama pusantro jam nustatyto valandinio tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo).

Darbo sąlygų kvalifikaciją ir leistiną kenksmingų veiksnių dydį reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai bei kiti normatyviniai aktai.

30. Už viršvalandinį darbą nuteistajam mokama pusantro jam nustatyto valandinio tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo), o esant vienetiniam apmokėjimui, prie uždarbio sumos papildomai mokama 50 procentų tarifinio atlygio. Jeigu nėra gamybinio būtinumo ir nuteistasis pats prašosi padirbėti po pamainos, toks laikas nelaikomas viršvalandiniu ir už jį papildomai nemokama.

31. Už darbą nakties metu (nuo 10 valandos vakaro iki 6 valandos ryto) nuteistiesiems papildomai mokama 20 procentų jiems nustatyto tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo).

32. Darbas poilsio arba švenčių dienomis kompensuojamas suteikiant per mėnesį kitą poilsio dieną, o jeigu tokios galimybės nėra, – apmokant dvigubu nuteistajam nustatytu valandiniu ar dienos tarifiniu atlygiu (esant vienetiniam apmokėjimui, papildomai mokant viengubą tarifinį atlygį), bet nesuteikiant papildomos poilsio dienos.

33. Pagaminus ne dėl nuteistojo kaltės produkciją, pripažintą broku, darbas už jos pagaminimą apmokamas pagal mažesnius įkainius, tačiau nuteistojo darbo užmokestis negali būti mažesnis, kaip du trečdaliai jam nustatyto tarifinio atlygio (mėnesinio atlyginimo).

Gaminių brokas, atsiradęs dėl apdirbamos medžiagos paslėpto defekto, taip pat brokas ne dėl darbuotojo kaltės, pastebėtas po to, kai gaminį priėmė techninės kontrolės organas, nuteistajam apmokamas kaip tinkami gaminiai.

Visiškas brokas dėl nuteistojo kaltės neapmokamas. Už sugadintas žaliavas, medžiagas, pusfabrikačius nuteistasis materialiai atsako pagal Lietuvos Respublikos darbo įstatymus.

Dalinis brokas dėl nuteistojo kaltės (jeigu produkcija nevisiškai atitinka nustatytus reikalavimus) apmokamas pagal mažesnius įkainius priklausomai nuo produkcijos tinkamumo laipsnio. Produkcijos tinkamumo laipsnį bei apmokėjimo dydį nustato pataisos darbų įstaigos administracija.

34. Nuteistasis, pastebėjęs, kad gaminamas brokas, privalo nedelsdamas apie tai pranešti cecho administracijai. Jeigu apie broką nebuvo pranešta arba buvo dirbama toliau, nepaisant administracijos draudimo, nuteistajam už pagamintą produkciją nemokama, o už sugadintas medžiagas išskaitoma nustatytąja tvarka.

35. Trumpesnis darbo laikas (trumpesnė darbo diena ar savaitė) apmokamas proporcingai dirbtam laikui, arba mokama už atliktą darbą.

36. Prastovos atveju nuteistieji perkeliami į kitą darbą visam prastovos laikui. Už prastovos laiką jiems nemokama.

37. Nuteistosioms moterims už laikotarpį, kuriam jos įstatymo nustatyta tvarka atleidžiamos nuo darbo dėl nėštumo ir gimdymo, nemokama.

38. Nuteistųjų darbo užmokesčio apskaičiavimo ir išskaitymų iš jo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 53 ir 54 straipsniuose.

39. Nuteistiesiems, dirbantiems kontragentiniais pagrindais kitose įmonėse ir organizacijose, taikoma jose esama darbo apmokėjimo tvarka.

______________


Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. birželio 17 d. nutarimo Nr. 234

1 priedėlis

 

NUTEISTŲJŲ ATLIEKAMŲ DARBŲ KATEGORIJOS IR TARIFINIAI ATLYGIAI

 

Kategorijos

Atliekamų darbų sudėtingumas

Normaliomis darbo sąlygomis (rubliais už valandą)

1

Nesudėtingas arba pagalbinis darbas

0,6

2

Vidutinio sudėtingumo darbas

0,9

3

Sudėtingas darbas

1,5

4

Itin sudėtingas darbas

2

 

Pastabos:

1. Nurodytos kategorijos ir tarifiniai atlygiai taikomi visose pataisos darbų įstaigose nepriklausomai nuo gaminamos produkcijos šakinio profilio.

2. Atliekamų darbų sudėtingumas charakterizuojamas pagal Vieningą darbų ir profesijų tarifų kvalifikacinį žinyną:

nesudėtingas_arba_pagalbinis_darbas – atitinka I–2 kategoriją, nereikia bendro išsilavinimo arba specialaus pasirengimo, mokoma darbo vietoje;

vidutinio_sudėtingumo_darbas – atitinka 3–4 kategoriją, mokoma darbo vietoje ar kursuose, reikalingas darbo stažas pagal specialybę;

sudėtingas_darbas – atitinka 5 ir aukštesnę kategoriją, mokoma specialiose mokymo įstaigose arba kvalifikacijos kėlimo kursuose, reikalingas darbo stažas pagal specialybę ir darbo įgūdžiai; padidinta atsakomybė;

itin_sudėtingas_darbas – atitinka ne žemesnę kaip 6 kategoriją, reikia vidurinio išsimokslinimo ir pasirengimo specialiosiose mokymo įstaigose, kvalifikacijos kėlimo kursuose ar mokymo centruose, ypatingo kruopštumo ir gebėjimo dirbti su labai našiais technologiniais įrengimais.

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

vadovybės valdybos viršininkas                                                         K. Čilinskas


Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. birželio 17 d. nutarimo Nr. 234

2 priedėlis

 

NUTEISTŲJŲ LAIKININKŲ MĖNESINIAI ATLYGINIMAI

 

Darbo rūšis

Suma (rubliais)

Pagalbiniai ūkio aptarnavimo darbai

100 – 150

Atsakingi darbai

150 – 300

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

VADOVYBĖS VALDYBOS VIRŠININKAS                                                         K. ČILINSKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. birželio 17 d. nutarimu Nr. 234

 

PALEIDŽIAMŲ IŠ LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ASMENŲ APRŪPINIMO KELIONPINIGIAIS, MAISTU, DRABUŽIAIS, AVALYNE BEI PAŠALPOMIS TVARKA

 

1. Paleidžiamiems iš laisvės atėmimo vietų asmenims pataisos ir auklėjimo darbų kolonijų, kalėjimų, tardymo izoliatorių, nuteistųjų ligoninių administracija kelionės kainą iki pasirinktos gyvenamosios vietos Respublikos teritorijoje apmoka pinigais. Vykstantiems už Respublikos ribų ne Lietuvos piliečiams nuperkamas ir įteikiamas kelionės bilietas.

Bilietai arba jų vertė pinigais išduodami į priemiestinių arba tarpmiestinių keleivinių traukinių bendruosius vagonus. Nesant į pasirinktą gyvenamąją vietą traukinių eismo, kelionės išlaidos apmokamos pagal pigiausius kursuojančių į tas vietoves autobusų maršrutų tarifus.

2. Asmenims, paleidžiamiems iš laisvės atėmimo vietų, kelionės į pasirinktą gyvenamąją vietą laikui (jeigu kelionė trunka ilgiau kaip parą) išduodami maisto produktai – nustatytas sauso maisto davinys. Jiems pageidaujant, vietoje maisto produktų gali būti išmokami pinigai, kurių suma apskaičiuojama įkainojus maisto produktus esamomis mažmeninėmis kainomis.

Paleidžiant iš laisvės atėmimo vietų moteris su vaikais iki 2 metų, sausas maisto davinys arba piniginė kompensacija skiriami ir vaikui.

3. Asmenims, paleidžiamiems iš laisvės atėmimo vietų ir neturintiems nuosavų drabužių bei avalynės, paliekama pataisos darbų įstaigos išduota apranga ir avalynė. Jeigu drabužiai ir avalynė susidėvėję, šios įstaigos viršininko sprendimu jiems gali būti išduota nauja, pagal metų sezoną dėvima laisvės atėmimo vietose apranga ir avalynė.

Iki 2 metų vaikams, vykstantiems kartu su paleidžiamomis iš laisvės atėmimo vietų motinomis, priklausomai nuo metų sezono išduodamas vienas baltinių, drabužių bei avalynės komplektas.

4. Asmenims, paleidžiamiems iš laisvės atėmimo vietų ir neturintiems pakankamai pinigų asmeninėje sąskaitoje, gali būti išduodama vienkartinė iki 100 rublių pašalpa iš tam reikalui skirtų lėšų, kurios sukaupiamos atskaitant kas mėnesį po 1 procentą nuteistųjų darbo užmokesčio. Prireikus Pataisos reikalų departamentas gali centralizuoti ir perskirstyti tarp jam pavaldžių įstaigų iki 10 procentų šių sukauptų lėšų.

Pašalpą skiria šių įstaigų administracija pagal atlikusio bausmę asmens pareiškimą.

______________