Lietuvos Respublikos Vyriausybės

n u t a r i m a s

 

Dėl OFICIALIOSIOS STATISTIKOS 2012 METŲ DARBŲ PROGRAMOS ĮVYKDYMO ATASKAITOS PATVIRTINIMO

 

2013 m. rugsėjo 11 d. Nr. 832

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 7 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Oficialiosios statistikos 2012 metų darbų programos įvykdymo ataskaitą (pridedama).

 

Ministras Pirmininkas                                                    Algirdas Butkevičius

 

Finansų ministras                                                                       Rimantas Šadžius

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2013 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 832

 

OFICIALIOSIOS STATISTIKOS 2012 METŲ DARBŲ PROGRAMOS ĮVYKDYMO ATASKAITA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Oficialiosios statistikos 2012 metų darbų programą (toliau – Programa), parengtą vadovaujantis Lietuvos Respublikos statistikos įstatymu (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) ir patvirtintą Lietuvos statistikos departamento generalinio direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. DĮ-279 (Žin., 2012, Nr. 6-205), vykdė Lietuvos statistikos departamentas, kitos valstybės institucijos ir įstaigos (iš viso 37) ir Lietuvos bankas.

2. Programoje 2012 metais numatyti 437 statistikos darbai (tyrimai); iš jų Lietuvos statistikos departamentas vykdė 264 statistikos darbus (tyrimus) (60 procentų numatytų Programoje), kitos valstybės institucijos ir įstaigos – 142 statistikos darbus (tyrimus) (33 procentus), Lietuvos bankas – 31 (7 procentus) statistikos darbą (tyrimą).

 

(pav.)

 

3. Oficialiosios statistikos rengimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos (toliau – ES) teisės aktai, taip pat Europos centrinio banko reglamentai. ES teisės aktuose reglamentuoti statistikos darbai (tyrimai) sudarė 76 procentus pagal Programą vykdytų statistikos darbų (tyrimų).

 

(pav.)

 

 

_____________________

** TIC pastaba. Pav. žr.

Žin., 2013, Nr. 98-4861, 26 psl. **

 

4. Vykdydamos Programą, oficialiąją statistiką tvarkančios institucijos skelbė pranešimus spaudai, rengė statistikos leidinius, skelbė statistinę informaciją savo interneto svetainėse. Iš viso 2012 metais paskelbti 378 pranešimai spaudai, parengti 72 statistikos leidiniai. Oficialioji statistika buvo teikiama ES statistikos tarnybai (toliau – Eurostatas), Europos centriniam bankui, kitoms ES institucijoms, tarptautinėms organizacijoms.

5. Lietuvos statistikos departamento Rodiklių duomenų bazėje 2012 metų pabaigoje buvo sukaupta 55 mln. statistinių rodiklių reikšmių (tai yra 8,1 mln. statistinių rodiklių reikšmių daugiau nei 2011 metais).

 

II. ATLIKTI 2012 METAIS SOCIALINĖS IR DEMOGRAFINĖS STATISTIKOS DARBAI

 

6. Šalies socialinės ir demografinės raidos tendencijas atspindėjo Programoje numatytais terminais parengta išsami statistinė informacija apie demografinius procesus, situaciją darbo rinkoje ir gyvenimo lygio pokyčius, švietimą, kultūrą, sportą, visuomenės sveikatą, saugą darbe, socialinę apsaugą, nusikalstamumą.

 

I. GYVENTOJŲ STATISTIKA

 

7. Lietuvos statistikos departamentas, Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba) rengė statistinę informaciją apie gyventojus, jų natūralų judėjimą, vidaus ir tarptautinę migraciją.

8. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 2007 m. liepos 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 862/2007 dėl Bendrijos migracijos statistikos ir tarptautinės apsaugos statistikos ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 311/76 dėl statistinių duomenų rinkimo apie darbuotojus užsieniečius (OL 2007 L 199, p. 23) ir naudodamasis Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Gyventojų registro centrinės duomenų bazės duomenimis, 2012 metais rengė ir skelbė statistinę informaciją apie gyventojų skaičių ir sudėtį pagal lytį, amžių, pilietybę, tautybę, gimusiuosius ir mirusiuosius, santuokas, ištuokas ir kitus demografinės statistikos rodiklius. Ši statistinė informacija paskelbta interneto svetainėje, pranešimuose spaudai, leidinyje „Demografijos metraštis“ ir pateikta Eurostatui.

9. Lietuvos statistikos departamentas, Migracijos departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba rengė statistinę informaciją apie vidaus ir tarptautinę migraciją ir prieglobsčio statistiką. Statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, pranešimuose spaudai, leidiniuose „Lietuvos gyventojų tarptautinė migracija“, „Demografijos metraštis“, „Migracijos metraštis“, pateikta Eurostatui.

10. Prisidėdamas prie Penkioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos (Žin., 2008, Nr. 146-5870) ketvirtosios dalies 691 punkto nuostatos įgyvendinimo, 2012 metais Lietuvos statistikos departamentas apdorojo Lietuvos Respublikos 2011 metų visuotinio gyventojų ir būstų surašymo (toliau – visuotinis gyventojų ir būstų surašymas) duomenis (surašymo duomenys palyginti su administraciniais šaltiniais, įrašytos praleistos reikšmės ir kita), toliau dirbo surašymo duomenų parengimo sklaidai darbus. Visuotinis gyventojų ir būstų surašymas leidžia parengti tikslią ir detalią statistinę informaciją apie gyventojų skaičių, demografines, socialines, ekonomines ir etnokultūrines charakteristikas, gyventojų struktūrą, namų ūkius, šeimas, jų gyvenimo sąlygas savivaldybėse, seniūnijose ir kaimo gyvenamosiose vietovėse. 2012 metais buvo tvarkoma visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenų bazė, analizuojami per visuotinį gyventojų ir būstų surašymą surinkti statistiniai duomenys, vertinami gyventojų struktūros pokyčiai per paskutiniuosius 10 metų (nuo 2001 metų visuotinio gyventojų ir būstų surašymo). Pristatant pagrindinius visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatus ir jais remiantis perskaičiuotą 2011–2012 metų gyventojų skaičių, Lietuvos statistikos departamente surengta spaudos konferencija, paskelbti pranešimai spaudai, išleistas leidinys „Lietuvos gyventojai 2011 m.“, kuriame pateikta svarbiausia informacija apie visuotinį gyventojų ir būstų surašymą ir pagrindiniai rezultatai. Išsamūs visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai bus paskelbti 2013 metais. Jie padės atskleisti per dešimtmetį – nuo 2001 metų surašymo – šalyje įvykusius demografinius ir socialinius pokyčius, gyvenimo sąlygų kaitą, būstų charakteristikas. Naudojantis surašymo duomenimis, bus galima tiksliau prognozuoti gyventojų skaičių.

 

II. DARBO RINKOS STATISTIKA

 

11. Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Lietuvos darbo birža) rengė darbo rinkos oficialiąją statistiką.

12. Vadovaudamasis 1998 m. kovo 9 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 577/98 dėl darbo jėgos atrankinio tyrimo organizavimo Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 5 skyrius, 3 tomas, p. 273) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1372/2007 (OL 2007 L 315, p. 42), Lietuvos statistikos departamentas atliko ketvirtinį gyventojų užimtumo statistinį tyrimą, kuris 2012 metais papildytas specialiuoju moduliu – perėjimo nuo darbinės veiklos prie pensijos statistiniu tyrimu, kuris leido nustatyti, kokio amžiaus sulaukę 50–69 metų gyventojai pirmą kartą gavo pensiją, kada ketina nutraukti darbinę veiklą, ar norėtų dirbti ne visą darbo dieną prieš išeidami į pensiją, kokios išėjimo į pensiją ar darbinės veiklos tęsimo pagrindinės priežastys. Šio statistinio tyrimo pagrindu parengta statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai, statistiniai duomenys pateikti Eurostatui.

13. Lietuvos statistikos departamentas rengė ir skelbė metinę ir ketvirtinę statistinę informaciją apie laisvas darbo vietas pagal ekonominės veiklos rūšis, pagrindines profesijų ir įmonių dydžio grupes.

14. Lietuvos darbo birža mėnesiniuose pranešimuose spaudai, elektroniniame leidinyje „Darbo rinka skaičiais“ skelbė statistinę informaciją apie registruotus bedarbius, nedarbo draudimo išmokas, Lietuvos darbo biržoje registruotas laisvas darbo vietas, ieškančių darbo asmenų dalyvavimą įgyvendinant darbo rinkos politikos programas ir kita. Statistinė informacija pateikta Eurostatui.

15. Pranešimuose spaudai ir leidinyje „Darbo rinkos metraštis“ Lietuvos statistikos departamentas pateikė informaciją apie Lietuvoje vykusius streikus.

16. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, parengė ir vartotojams pateikė išsamią darbo sąnaudų statistiką apie vidutinį mėnesinį ir valandinį darbo užmokestį, vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkį, darbo laiką, darbo sąnaudas ir jų indeksus, darbo užmokesčio apmokestinimo struktūrinius rodiklius ir kitus šios srities duomenis. 2012 metais pranešime spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Darbo užmokesčio struktūra“ paskelbti 2011 metais atlikto darbo užmokesčio struktūros statistinio tyrimo rezultatai. Darbo užmokesčio struktūros statistinis tyrimas suteikia plačią statistinę informaciją apie darbuotojų ir darbo užmokesčio struktūrą pagal darbuotojų profesiją, lytį, išsilavinimą, amžių, darbo stažą įmonėje.

17. Darbo apmokėjimo ir darbo sąnaudų statistinė informacija paskelbta pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikta Eurostatui, Tarptautinei darbo organizacijai ir Jungtinių Tautų Organizacijai.

 

III. ŠVIETIMO STATISTIKA

 

18. Švietimo statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Švietimo informacinių technologijų centras.

19. Vadovaujantis 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 452/2008 dėl švietimo ir mokymosi visą gyvenimą statistikos rengimo ir plėtotės (OL 2008 L 145, p. 227) ir naudojant Švietimo valdymo informacinės sistemos, Mokinių registro, Pedagogų registro, Studentų registro administracinius duomenis, parengta ir paskelbta išsami visus švietimo lygmenis (ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bendrąjį ugdymą, profesinį mokymą ir aukštojo mokslo studijas) apibūdinanti statistinė informacija. Statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, pranešimuose spaudai, statistikos leidiniuose „Švietimas“, „Lietuvos švietimas skaičiais. Bendrasis ugdymas“ ir „Lietuvos švietimas skaičiais. Profesinis mokymas“. Švietimo statistinė informacija pateikta Eurostatui, Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos statistikos institutui, Tarptautinei ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai. Švietimo ir mokslo ministerija šią statistinę informaciją panaudojo leidiniams „Lietuvos švietimas skaičiais. Studijos“ ir „Lietuvos švietimas regionuose“ parengti.

20. Vykdydamas 2006 m. vasario 3 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 198/2006, įgyvendinančio Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1552/2005 dėl su profesiniu mokymu įmonėse susijusios statistikos (OL 2006 L 32, p. 15) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugsėjo 17 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 822/2010 (OL 2010 L 246, p. 18), reikalavimus, Lietuvos statistikos departamentas kas 5 metus atlieka dirbančių įmonėse asmenų profesinės kvalifikacijos tobulinimo statistinį tyrimą. 2012 metais paskelbti šio statistinio tyrimo rezultatai leido nustatyti įmonių darbuotojų profesinės kvalifikacijos tobulinimo apimtį ir tendencijas. Atliekant statistinį tyrimą parengta statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikta Eurostatui ir Europos profesinio mokymo plėtros centrui.

21. Vadovaudamasis 2010 m. rugsėjo 17 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 823/2010, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 452/2008 dėl švietimo ir mokymosi visą gyvenimą statistikos rengimo ir plėtotės nuostatos dėl suaugusiųjų mokymosi visą gyvenimą (OL 2010 L 246, p. 33), Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais atliko suaugusiųjų švietimo statistinį tyrimą. Statistinio tyrimo tikslas – parengti statistinę informaciją apie 18–69 metų gyventojų nuolatinį mokymąsi, formalųjį ir neformalųjį suaugusių asmenų švietimą, savišvietą, ketinimus mokytis, pagrindinius mokymo paslaugų teikėjus, mokymosi finansavimą. Statistinio tyrimo rezultatai bus paskelbti 2013 metais.

 

IV. KULTŪROS IR SPORTO STATISTIKA

 

22. Lietuvos statistikos departamentas, Kultūros ministerija, Lietuvos liaudies kultūros centras ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka rengė ir savo interneto svetainėse skelbė kultūros statistiką apie teatrus, kiną, koncertines organizacijas, kultūros centrus ir meno kolektyvus, muziejus, bibliotekas, radiją ir televiziją, kultūros vertybes ir spaudą. Lietuvos statistikos departamentas parengė pranešimą spaudai apie muziejus. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka išleido statistikos leidinius „Lietuvos bibliotekų statistika“ ir „Lietuvos spaudos statistika“. Įvairių sričių kultūros statistinė informacija pateikta Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos statistikos institutui ir Europos Tarybos audiovizualinei observatorijai.

23. Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Kūno kultūros ir sporto departamentas) ir Lietuvos statistikos departamentas rengė ir savo interneto svetainėse skelbė statistinę informaciją apie sportą ir kūno kultūrą, sporto įstaigų ir organizacijų veiklą. Kūno kultūros ir sporto departamentas parengė išsamų statistikos leidinį „Lietuvos sporto statistikos metraštis“, kuriame pateikė statistinę informaciją apie sporto įstaigų veiklą, sportuojančius asmenis, trenerius ir Lietuvos sportininkų laimėjimus.

 

V. SVEIKATOS STATISTIKA

 

24. Higienos institutas, Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) rengė statistinę informaciją apie visuomenės sveikatą ir saugą darbe.

25. Sveikatos statistiką reglamentuoja 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe (OL 2008 L 354, p. 70).

26. Higienos institutas parengė statistinę informaciją apie gyventojų sergamumą įvairiomis ligomis, sveikatos priežiūrą ir mirties priežastis. Pradėta rengti statistinė informacija apie atliktas chirurgines operacijas pagal Eurostato parengtą trumpąjį chirurginių intervencijų sąrašą. Svarbus sveikatos statistikos duomenų šaltinis yra privalomojo sveikatos draudimo informacinė sistema „Sveidra“, sveikatos priežiūros įstaigų teikiami statistiniai duomenys. Sveikatos statistika paskelbta Higienos instituto interneto svetainėje, Valstybiniame visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fonde ir Lietuvos sveikatos rodiklių informacinėje sistemoje, taip pat Higienos instituto Sveikatos informacijos centro parengtuose statistikos leidiniuose „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“, „Lietuvos sveikatos statistika“, „Lietuvos gyventojų sergamumas apskrityse ir savivaldybėse“, „Mirties priežastys“. Sveikatos statistiniai rodikliai pateikti Eurostatui, Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biurui.

27. Lietuvos statistikos departamentas toliau dirbo sveikatos sąskaitų sudarymo darbus, parengė statistinę informaciją apie sveikatos priežiūros išlaidas pagal funkcijas, paslaugų teikėjus ir finansuotojus, pateikė ją Eurostatui, Pasaulio sveikatos organizacijai, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, paskelbė pranešime spaudai ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje. Parengta statistinė informacija apie valdžios sektoriaus išlaidas būtinajai sveikatos ir ilgalaikei priežiūrai, skirta Lietuvos konvergencijos programos ilgalaikėms projekcijoms rengti.

28. Valstybinė darbo inspekcija ir Higienos institutas rengė ir Eurostatui teikė statistinius duomenis apie kiekvieną užregistruotą nelaimingo atsitikimo darbe ir profesinės ligos atvejį. Apibendrinta nelaimingų atsitikimų darbe ir susirgimų profesinėmis ligomis statistika paskelbta Valstybinės darbo inspekcijos, Higienos instituto ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėse, Higienos instituto parengtuose statistikos leidiniuose „Sergamumas profesinėmis ligomis Lietuvoje“ ir „Lietuvos sveikatos statistika“.

 

VI. PAJAMŲ PASISKIRSTYMO IR GYVENIMO SĄLYGŲ STATISTIKA

 

29. Lietuvos statistikos departamentas, įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. spalio 5 d. nutarimą Nr. 1309 „Dėl namų ūkių pajamų ir išlaidų tyrimo“ (Žin., 1995, Nr. 83-1891), 2012 metais atliko namų ūkių biudžetų statistinį tyrimą. Namų ūkių biudžetų statistinio tyrimo rezultatai bus paskelbti 2013 metais. Statistinio tyrimo, atlikto po 4 metų pertraukos, rezultatai leis palyginti ir įvertinti tam tikrų gyventojų grupių vartojimo išlaidų ir jų struktūros pokyčius nuo 2008 metų.

30. Vadovaudamasis 2003 m. birželio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1177/2003 dėl Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas (ES-SPGS) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 16 skyrius, 1 tomas, p. 207) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1137/2008 (OL 2008 L 311, p. 1), Lietuvos statistikos departamentas atliko gyventojų pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinį tyrimą, parengė statistinę informaciją apie gyventojų pajamas, skurdo ir socialinės atskirties lygį ir sudėtį, ilgalaikį skurdą. Gyventojų pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinis tyrimas 2012 metais papildytas moduliu, skirtu gyventojų būsto sąlygoms ištirti. Atliekant šį statistinį tyrimą, parengta statistinė informacija apie gyventojų pasitenkinimą būstu, galimybę gauti būtiniausias paslaugas gyvenamojoje vietovėje, būsto keitimo priežastis. Eurostatui pateikta Gyventojų pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinio tyrimo statistinių duomenų bazė. Išsami pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai, statistikos leidinyje „Gyventojų pajamos ir gyvenimo sąlygos“.

31. Užsitęsus paskolų turinčių namų ūkių finansinės būklės statistinio tyrimo duomenų bazės kūrimo darbams, Lietuvos bankas laiku neparengė statistinės informacijos apie paskolų turinčių namų ūkių finansinę būklę.

32. Atliktas mėnesinis vartotojų nuomonių statistinis tyrimas leido sužinoti gyventojų nuomonę apie esamą ir numatomą jų šeimos materialinę būklę, šalies ekonominės būklės pokyčius ir jų įtaką gyventojų ketinimams pirkti ir (ar) taupyti. Šio statistinio tyrimo rezultatai kas mėnesį buvo skelbiami pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, metiniame leidinyje „Vartotojų nuomonių tyrimo rezultatai“.

33. Statistinė informacija apie gyvenamąjį butų fondą, jo naudojimą, socialinio būsto nuomą ir valstybės paramą būstui įsigyti paskelbta pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

 

VII. SOCIALINĖS APSAUGOS STATISTIKA

 

34. Socialinės apsaugos statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – „Sodra“).

35. Vadovaudamasis 2007 m. balandžio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 458/2007 dėl Europos integruotos socialinės apsaugos statistikos sistemos (ESSPROS) (OL 2007 L 113, p. 3), Lietuvos statistikos departamentas rengė statistinę informaciją apie socialines paslaugas, pensijų gavėjus, socialinės apsaugos pajamas ir išlaidas. Socialinės apsaugos statistika paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai ir statistikos leidiniuose „Informacija apie socialines paslaugas“ ir „Socialinė apsauga Lietuvoje“. Statistinė informacija apie socialinės apsaugos pajamas ir išlaidas, pensijų gavėjus pateikta Eurostatui.

36. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir „Sodra“ socialinei politikai formuoti ir esamai būklei vertinti parengė statistinę informaciją apie piniginę socialinę paramą, pensijas, pašalpas, kitas išmokas ir jų gavėjus. Statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, leidiniuose „Valstybinis socialinis draudimas: statistiniai duomenys“ ir „Skaičiai ir faktai“.

 

VIII. MAISTO SAUGA

 

37. Žemės ūkio ministerija rengė statistinę informaciją apie ekologinius ūkius: pasėlius ir derlių, gyvulių skaičių, ekologiškos produkcijos gamybą ir perdirbimą. Statistinė informacija paskelbta Žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje ir pateikta Europos Komisijai.

 

IX. NUSIKALSTAMUMO IR BAUDŽIAMOSIOS TEISENOS STATISTIKA

 

38. Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Informatikos ir ryšių departamentas), Nacionalinė teismų administracija, Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) ir Lietuvos statistikos departamentas rengė nusikalstamumo ir baudžiamosios teisenos statistiką.

39. Informatikos ir ryšių departamentas, naudodamasis Nusikalstamų veikų žinybinio registro duomenimis, parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie užregistruotas nusikalstamas veikas ir asmenis, kurie įtariami (kaltinami) jas padarę, nukentėjusius nuo nusikalstamų veikų asmenis ir kitus nusikalstamumo statistinius duomenis.

40. Kalėjimų departamentas rengė statistinę informaciją apie nuteistus ir atliekančius bausmę laisvės atėmimo įstaigose asmenis. Statistinė informacija paskelbta Kalėjimų departamento interneto svetainėje, pateikta Europos nusikalstamumo problemų komiteto Penologinio bendradarbiavimo tarybai.

41. Nacionalinė teismų administracija, naudodama Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenis, parengė statistinę informaciją apie teismų nagrinėtas baudžiamąsias, civilines ir administracines bylas, išteisintus ir nuteistus asmenis pagal amžių, lytį, bausmės rūšį. Statistinė informacija paskelbta statistikos leidinyje „Teismų statistikos apžvalga“.

42. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas savo interneto svetainėje kiekvieną mėnesį skelbė statistinę informaciją apie atliktus gelbėjimo darbus, gaisrus, išgelbėtus ir žuvusius asmenis.

43. Lietuvos statistikos departamentas apibendrintą nusikalstamumo ir baudžiamosios teisenos statistinę informaciją pateikė Eurostatui ir Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biurui, išleido statistikos leidinį „Nusikalstamumas ir teisėsaugos institucijų veikla“.

 

X. KITA DEMOGRAFINĖ IR SOCIALINĖ STATISTIKA

 

44. Lietuvos statistikos departamentas, įgyvendindamas Valstybinę moterų ir vyrų lygių galimybių 2010–2014 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 530 (Žin., 2010, Nr. 56-2757), rengė ir interneto svetainėje, pranešime spaudai ir statistikos leidinyje „Moterys ir vyrai Lietuvoje“ skelbė statistinę informaciją apie moterų ir vyrų skaičių, amžių, tautybę, šeimos formavimo nuostatas, išsilavinimą, sveikatą, užimtumą, dalyvavimą valstybės valdyme, versle, nusikalstamumą.

45. Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 8 d. nutarimą Nr. 695 „Dėl statistinės informacijos apie vaikus rodiklių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 92-3364), Lietuvos statistikos departamentas pranešime spaudai ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie vaikus (jų gyvenimo lygį, globą, švietimą, sveikatą, nepilnamečių nusikalstamumą, smurtą prieš vaikus).

46. Vykdydamas Nacionalinę neįgaliųjų socialinės integracijos 2010–2012 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 7 d. nutarimu Nr. 850 (Žin., 2002, Nr. 57-2335; 2010, Nr. 29-1345), Lietuvos statistikos departamentas parengė ir pranešime spaudai, statistikos leidinyje „Neįgaliųjų socialinė integracija“ ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie žmonių su negalia socialinę integraciją.

47. Įgyvendindamas Alkoholio ir tabako kontrolės 2012–2014 metų programą (tarpinstitucinį veiklos planą), patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. rugsėjo 14 d. nutarimu Nr. 1080 (Žin., 2011, Nr. 115-5415; 2012, Nr. 112-5684), Lietuvos statistikos departamentas savo interneto svetainėje, pranešimuose spaudai ir statistikos leidinyje „Informacija apie alkoholio ir tabako vartojimą bei jo padarinius“ paskelbė statistinę informaciją apie alkoholio ir tabako vartojimą ir jo padarinius.

48. Naudodamas religinių centrų duomenis, Lietuvos statistikos departamentas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie veikiančius tradicinių religinių bendruomenių maldos namus, atliekamas religines apeigas, dvasininkus.

49. Lietuvos statistikos departamentas atliko narystės organizacijų (politinių partijų, profesinių sąjungų ir asociacijų) ūkinės-finansinės veiklos statistinį tyrimą, jo rezultatus paskelbė savo interneto svetainėje ir pranešime spaudai.

50. Naudodamas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija) ir Muitinės departamento prie Finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) duomenis, Lietuvos statistikos departamentas įvertino užsienio valstybių ir šalies fizinių ir juridinių asmenų suteiktos labdaros ir paramos srautus, paramos panaudojimą pagal finansavimo kryptis, materialinių vertybių nomenklatūrą, paramos teikėjus pagal ekonominės veiklos rūšis ir valstybes. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje ir pranešime spaudai „Labdara ir parama Lietuvoje“.

 

III. ATLIKTI 2012 METAIS MAKROEKONOMIKOS STATISTIKOS DARBAI

 

51. Šalies ūkio pokyčius atspindėjo Programoje numatytais terminais parengta išsami makroekonomikos statistika, būtina ūkio raidai stebėti, vertinti ir analizuoti, makroekonomikos prognozėms rengti.

 

I. METINĖS IR KETVIRTINĖS EKONOMINĖS SĄSKAITOS

 

52. Lietuvos statistikos departamentas metines ir ketvirtines ekonomines sąskaitas rengia vadovaudamasis 1995 metų Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos (ESS 95) (toliau – ESS 95) metodologija ir 1996 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 10 skyrius, 2 tomas, p. 3) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 715/2010 (OL 2010 L 210, p. 1).

53. 2012 metais parengtos institucinių sektorių metinės ir ketvirtinės nefinansinės sąskaitos, regioninės sąskaitos pagal apskritis, išteklių naudojimo lentelės. Naudojant ekonometrinius modelius ir statistinių tyrimų rezultatus, pateikti išankstinio bendrojo vidaus produkto ir jo komponentų, bendrųjų nacionalinių pajamų, užimtumo statistinių rodiklių pagal ESS 95 reikalavimus pirmasis, antrasis ir patikslintasis įverčiai. Apie bendrojo vidaus produkto pokyčius paskelbta ketvirtiniuose pranešimuose spaudai, taip pat vartotojams pateiktas pranešimas spaudai apie bendrąjį vidaus produktą apskrityse. Parengtas statistikos leidinys „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“, statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje. Šios srities statistinė informacija pateikta Eurostatui, Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui ir Jungtinių Tautų Organizacijai.

54. Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais baigė nacionalinių sąskaitų rodiklių perskaičiavimo pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus 2 redakciją (toliau – EVRK 2 red.), patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226 (Žin., 2007, Nr. 119-4877), darbus. Pagal EVRK 2 red. perskaičiuotos ir Eurostatui pateiktos metinių ir ketvirtinių nacionalinių sąskaitų pagrindinių rodiklių 1995–1999 metų laiko eilutės.

55. Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais pradėjo Europos sąskaitų sistemos (ESS 2010) metodologinių reikalavimų įgyvendinimo parengiamuosius darbus.

 

II. PINIGŲ IR FINANSŲ STATISTIKA

 

56. Pinigų ir finansų statistiką rengė Lietuvos bankas ir Lietuvos statistikos departamentas.

57. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis reglamentu (EB) Nr. 2223/96, parengė šalies finansines sąskaitas pagal institucinius sektorius, valdžios sektoriaus finansines sąskaitas, rengė valdžios sektoriaus finansinio turto ir įsipareigojimų balansus. Parengta statistinė informacija pateikta Eurostatui ir Europos centriniam bankui, paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje ir statistikos leidinyje „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“.

58. Vadovaudamasis 2002 m. lapkričio 21 d. Europos centrinio banko gairėmis ECB/2002/7 dėl Europos centrinio banko statistinės atskaitomybės reikalavimų ketvirtinių finansinių sąskaitų srityje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 17 skyrius, 1 tomas, p. 250) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. rugpjūčio 26 d. Europos centrinio banko gairėmis (ECB/2008/6) (OL 2008 L 259, p. 12), Lietuvos bankas parengė ketvirtines šalies finansines sąskaitas. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos banko interneto svetainėje, pranešimuose spaudai, Lietuvos banko mėnesiniame biuletenyje, pateikta Europos centriniam bankui.

59. Vadovaudamasis 1998 m. lapkričio 23 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2533/98 dėl Europos centrinio banko renkamos statistinės informacijos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 1 skyrius, 3 tomas, p. 23) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. spalio 9 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 951/2009 (OL 2009 L 269, p. 1), Lietuvos banko valdybos nutarimais ir Europos centrinio banko reglamentais ir gairėmis, Lietuvos bankas rengė mėnesinę ir ketvirtinę pinigų finansinių institucijų balanso ir palūkanų normų, pinigų rinkos ir investicinių fondų turto ir įsipareigojimų, valiutų rinkos, tarpbankinio skolinimo rinkos, mokėjimo priemonių statistiką. Statistinė informacija pateikta Europos centriniam bankui, paskelbta Lietuvos banko interneto svetainėje, statistikos pranešimuose, Lietuvos banko mėnesiniame biuletenyje.

 

III. VALDŽIOS SEKTORIAUS FINANSŲ STATISTIKA

 

60. Valdžios sektoriaus finansų, deficito ir skolos statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Finansų ministerija, vadovaudamiesi ESS 95 nuostatomis, 2009 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 479/2009 dėl Europos Bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršio deficito procedūros taikymo (kodifikuota redakcija) (OL 2009 L 145, p. 1), reglamentu (EB) Nr. 2223/96.

61. Finansų ministerija ir Lietuvos statistikos departamentas parengė metinius ir ketvirtinius valdžios sektoriaus pajamų ir išlaidų rodiklius, skelbė statistinę informaciją apie valdžios sektoriaus deficitą ir skolą. Valdžios sektoriaus finansų statistinė informacija pateikta Europos Komisijai, Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui, paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, pranešimuose spaudai „Valdžios sektoriaus deficitas ir skola“, „Valstybės skola užsienio kreditoriams“, statistikos leidinyje „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“.

 

IV. NUOSAVŲ IŠTEKLIŲ STATISTIKA

 

62. Finansų ministerija, dalyvaujant Lietuvos statistikos departamentui, Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Muitinės departamentui, įgyvendindama 1989 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentą (EEB, Euratomas) Nr. 1553/89 dėl galutinių vienodų nuosavų išteklių, kaupiamų iš pridėtinės vertės mokesčio, surinkimo priemonių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 1 skyrius, 1 tomas, p. 197), parengė ir Europos Komisijai pateikė suderintos pridėtinės vertės mokesčio nuosavų išteklių bazės ataskaitą.

63. Lietuvos statistikos departamentas, įgyvendindamas 2003 m. liepos 15 d. Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1287/2003 dėl bendrųjų nacionalinių pajamų rinkos kainomis suderinimo (BNP reglamentas) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 1 skyrius, 4 tomas, p. 408), įvertino šalies bendrąsias nacionalines pajamas, pagal kurias nustatomos šalies įmokos į ES biudžetą, parengė ir per nuolatinę atstovybę prie Europos Komisijos Eurostatui pateikė kasmetinę kokybės ataskaitą.

 

V. KAINŲ STATISTIKA

 

64. Lietuvos statistikos departamentas kiekvieną mėnesį rengė ir pranešimuose spaudai ir savo interneto svetainėje skelbė vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, metinės ir vidutinės metinės infliacijos lygį. Buvo skaičiuojamas ir teikiamas Eurostatui suderintas vartotojų kainų indeksas, naudojamas infliacijai ES matuoti ir tarptautiniams palyginimams atlikti.

65. Pirmą kartą vartotojams pateiktas ketvirtinis būsto kainų indeksas, naudojamas finansiniam stabilumui vertinti, pinigų politikai formuoti, infliacijos prognozėms rengti.

66. Vadovaudamasis 2007 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1445/2007 dėl bendrųjų pagrindinės informacijos apie perkamosios galios paritetus teikimo ir jų apskaičiavimo bei sklaidos taisyklių nustatymo (OL 2007 L 336, p. 1), Lietuvos statistikos departamentas rengė statistinę informaciją, reikalingą perkamosios galios paritetams apskaičiuoti, jų kokybei užtikrinti ir Europos palyginimų programai vykdyti. Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbta ir Eurostatui pateikta statistinė informacija apie vidutines vartojimo prekių ir paslaugų, gyvenamojo būsto nuomos, mašinų ir įrenginių, statybos projektų ir sveikatos priežiūros paslaugų kainas. Parengta ir Eurostatui pateikta statistinė informacija apie kompensacijas darbuotojams pagal profesijas ir centrinės valdžios institucijų valstybės tarnautojų darbo apmokėjimą.

67. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras rengė, statistikos leidiniuose „Agrorinka“ ir „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“ ir savo interneto svetainėje skelbė statistinę informaciją apie pieno, mėsos, grūdų produktų, vaisių ir daržovių, žuvų ir kitų maisto produktų kainas.

 

VI. TARPTAUTINĖS PREKYBOS PREKĖMIS STATISTIKA

 

68. Lietuvos statistikos departamentas kartu su Muitinės departamentu, vadovaudamasis 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 638/2004 dėl prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų, panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3330/91 (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 16 tomas, p. 64), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 222/2009 (OL 2009 L 87, p. 160), 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 471/2009 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1172/95 (OL 2009 L 152, p. 23), rengė tarptautinės prekybos prekėmis statistiką, apimančią Lietuvos Respublikos prekybą su ES valstybėmis narėmis (Intrastatas) ir ES nepriklausančiomis valstybėmis (Ekstrastatas).

69. Muitinės departamentas kiekvieną mėnesį rinko, apdorojo ir teikė Lietuvos statistikos departamentui statistinius duomenis apie šalies pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų prekybą su ES valstybėmis narėmis ir muitinės deklaracijų statistinius duomenis apie prekių eksportą ir importą su ne ES valstybėmis.

70. Lietuvos statistikos departamentas, naudodamas Muitinės departamento surinktus statistinius duomenis, rengė mėnesinę statistinę informaciją apie užsienio prekybos balansą, eksportą ir importą pagal valstybes, eksportuotų ir importuotų prekių struktūrą. Ši statistinė informacija buvo reguliariai teikiama Eurostatui, skelbiama Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai.

 

VII. TARPTAUTINĖS PREKYBOS PASLAUGOMIS IR MOKĖJIMŲ BALANSO STATISTIKA

 

71. Lietuvos bankas, Lietuvos statistikos departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba rengė tarptautinės prekybos paslaugomis ir mokėjimų balanso statistiką.

72. Lietuvos bankas, vadovaudamasis 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L 35, p. 23) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2012 m. birželio 22 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 555/2012 (OL 2012 L 166, p. 22), 2008 m. spalio 27 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1055/2008, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 184/2005 nuostatos dėl mokėjimų balanso statistikos kokybės kriterijų ir kokybės ataskaitų (OL 2008 L 283, p. 3), ir naudodamas Lietuvos statistikos departamento parengtus ketvirtinius statistinius duomenis apie įmonių finansinę-komercinę veiklą su nerezidentais, parengė Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą ir Lietuvos Respublikos tarptautinių investicijų balansą.

73. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymu (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890), 2004 m. liepos 16 d. Europos centrinio banko gairėmis ECB/2004/15 dėl Europos centrinio banko statistinės atskaitomybės reikalavimų, taikomų mokėjimų balanso ir tarptautinių investicijų balanso statistikos srityje bei tarptautiniame atsargų šablone (OL 2004 L 354, p. 34), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. gegužės 31 d. Europos centrinio banko gairėmis (ECB/2007/3) (OL 2007 L 159, p. 48), taip pat Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo reikalavimais, Lietuvos bankas parengė ir paskelbė oficialiųjų tarptautinių atsargų ir užsienio valiutų likvidumo statistiką. Parengtą statistinę informaciją Lietuvos bankas pateikė Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui, Tarptautinių atsiskaitymų bankui ir Pasaulio bankui, paskelbė savo interneto svetainėje, statistikos pranešimuose, leidiniuose „Išorės sektoriaus statistika“ ir „Lietuvos banko mėnesinis biuletenis“.

74. Lietuvos bankas kartu su Lietuvos statistikos departamentu, vadovaudamasis reglamentu (EB) Nr. 184/2005, įvertino tiesioginių užsienio investicijų būklę Lietuvoje ir Lietuvos įmonių tiesiogines investicijas užsienyje pagal valstybes, ekonominės veiklos rūšis ir parengė tiesioginių užsienio investicijų statistiką, kurią paskelbė savo interneto svetainėse, bendruose pranešimuose spaudai, pateikė Eurostatui.

75. Vadovaudamasis 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą (OL 2007 L 171, p. 17), Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie Lietuvoje veikiančių užsienio kontroliuojamų įmonių ir užsienyje veikiančių Lietuvos ūkio subjektų kontroliuojamų įmonių pagrindinius veiklos rodiklius. Statistinė informacija pateikta Eurostatui, parengtas pranešimas spaudai apie susijusių su užsieniu įmonių veiklą, statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

 

VIII. KITA MAKROEKONOMIKOS STATISTIKA

 

76. Lietuvos statistikos departamentas kas ketvirtį rengė ir skelbė pagrindinių makroekonomikos statistinių rodiklių tendencijų analizes, du kartus per metus pagal ekonominės veiklos rūšis vertino darbo našumą ir jo pokyčius šalies ūkyje, rengė ir skelbė pranešimus spaudai.

77. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412), Lietuvos statistikos departamentas parengė, pateikė Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir paskelbė savo interneto svetainėje valstybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitą.

78. Parengta ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbta statistinė informacija apie sumokėtus į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, Garantinį fondą mokesčius.

 

IV. ATLIKTI 2012 METAIS VERSLO STATISTIKOS DARBAI

 

79. Šalies verslo tendencijoms vertinti Programoje numatytais terminais parengta išsami statistinė informacija apie trumpalaikius ir struktūrinius verslo pokyčius, pagrindines verslo plėtros kryptis ir tendencijas, pramonės gaminių gamybos apimtį, kuro ir energijos gamybą ir atsargas, pramonės, prekybos, statybos, transporto, nefinansinių ir finansinių paslaugų įmonių veiklą, įmonių konkurencingumą ir demografiją, turizmo sektoriaus plėtrą.

 

I. METINĖ VERSLO STATISTIKA

 

80. Verslo statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Lietuvos bankas, Įmonių bankroto valdymo departamentas prie Ūkio ministerijos (toliau – Įmonių bankroto valdymo departamentas) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

81. Struktūrinė finansinių ir nefinansinių įmonių verslo statistika buvo rengiama vadovaujantis 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos (OL 2008 L 97, p. 13).

82. Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais atliko nefinansinių įmonių verslo struktūros statistinį tyrimą, kuris leido įvertinti įmonių pagrindinius ekonominius rodiklius pagal ekonominės veiklos rūšis, įmonių dydį ir šalies regionus. Šio statistinio tyrimo rezultatai pateikti Eurostatui, paskelbti pranešime spaudai ir leidiniuose „Verslo struktūros rodikliai“, „Mažų, vidutinių ir didelių įmonių pagrindiniai rodikliai“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

83. Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje 2012 metais paskelbti ir pateikti Eurostatui verslo paslaugų struktūros statistinio tyrimo rezultatai pagal kompiuterių, reklamos, įdarbinimo, teisinių, apskaitos, buhalterijos ir audito, konsultacijų mokesčių klausimais, viešųjų ryšių ir komunikacijos, konsultacinių verslo ir kito valdymo paslaugų ekonominės veiklos rūšis. Atliktas verslo paslaugų struktūros pagal kompiuterių, architektūros, inžinerijos, techninio tikrinimo ir analizės, reklamos, rinkos tyrimo ir viešosios nuomonės apklausos, įdarbinimo paslaugų ekonominės veiklos rūšis statistinis tyrimas. Šio statistinio tyrimo rezultatai bus paskelbti 2013 metais.

84. Parengta ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai ir statistikos leidinyje „Mažmeninė ir didmeninė prekyba“ paskelbta statistinė informacija apie prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, tinklo pokyčius.

85. Lietuvos statistikos departamentas kartu su Lietuvos banku parengė statistinę informaciją apie finansinių įmonių verslo struktūrą. Finansinių įmonių verslo struktūros statistiniai rodikliai paskelbti Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai „Finansinių įmonių veikla“ ir pateikti Eurostatui.

86. Lietuvos bankas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė išsamią draudimo statistiką apie Lietuvos draudimo įmonių ir ES valstybių narių draudimo įmonių filialų Lietuvoje veiklą, Lietuvos draudimo įmonių valdomą investicijų portfelį, Lietuvos draudimo brokerių veiklą, privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą.

87. Lietuvos banko ataskaitoje Lietuvos Respublikos Seimui pateikta finansinių priemonių ir kapitalo rinkų apžvalga. Minėta ataskaita paskelbta ir Lietuvos banko interneto svetainėje.

88. Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie verslo demografiją. Parengta statistinė informacija apie veikiančių, pradėjusių veiklą ir nutraukusių veiklą ūkio subjektų skaičių ir struktūrą pagal ekonominės veiklos rūšis, darbuotojų skaičių, pajamų dydį. Nustatytas ūkio subjektų, kuriuose dirba vienas darbuotojas (savininkas) ir kurie sėkmingai veikia 3–5 metus, skaičius, struktūra, išlikimo lygis. Statistinė informacija pateikta Eurostatui, paskelbta pranešime spaudai „Veikiantys ūkio subjektai ir verslumas“.

89. Atliktas šalies konkurencingumo tyrimas, kurio pagrindu Pasaulio ekonomikos forumas skaičiuoja šalių konkurencingumo indeksus. Šio tyrimo statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai.

90. Įmonių bankroto statistika paskelbta Įmonių bankroto valdymo departamento ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėse. Parengtas pranešimas spaudai ir statistikos leidinys „Įmonių bankrotas“ apie bankrutuojančias ir bankrutavusias įmones.

91. Lietuvos statistikos departamentas vartotojams pateikė statistinę informaciją apie ūkio subjektų investicijas į ilgalaikį materialųjį ir nematerialųjį turtą. Parengtas statistikos leidinys „Materialinės investicijos ir statyba“, statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai.

92. Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbti juodųjų ir spalvotųjų metalų laužo susidarymo ir sunaudojimo statistiniai rodikliai. Parengta ir paskelbta statistinė informacija apie tauriųjų metalų sunaudojimą produkcijai gaminti, moksliniams tyrimams atlikti ir kitiems tikslams.

93. Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais įgyvendino Eurostato inicijuotą projektą, skirtą globalizacijos procesų mastui nustatyti. Atliktas tarptautinio verslo organizavimo ir verslo funkcijų perkėlimo į užsienį statistinis tyrimas, kurio tikslas – parengti statistinę informaciją apie įmonių tarptautinio verslo organizavimą ir verslo funkcijų perkėlimą į kitas šalis. Statistinio tyrimo rezultatai pateikti Eurostatui.

94. Vadovaudamasis 1991 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 3924/91 dėl Bendrijos pramonės produkcijos tyrimo nustatymo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 11 tomas, p. 70) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1893/2006 (OL 2006 L 393, p. 1), Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją pagal savivaldybes apie pramonės gaminių gamybos apimtį natūrine ir vertine išraiška. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai ir statistikos leidinyje „Gaminių gamyba“, pateikta Eurostatui, Jungtinių Tautų Organizacijai.

95. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė tabako gaminių gamybos ir realizavimo statistinę informaciją.

 

II. TRUMPOJO LAIKOTARPIO VERSLO STATISTIKA

 

96. Trumpojo laikotarpio verslo statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 291) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2012 m. gegužės 31 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 461/2012 (OL 2012 L 142, p. 26). Buvo vertinami pokyčiai šalies pramonės, prekybos, maitinimo, paslaugų ir statybos įmonėse, skaičiuojami gamintojų parduotos pramonės produkcijos, ūkio subjektams suteiktų paslaugų, statybos sąnaudų, eksportuotų ir importuotų prekių kainų indeksai. Remiantis įmonių vadovų nuomonių apklausų duomenimis, buvo rengiami mėnesiniai pramonės, statybos, prekybos ir paslaugų sektorių pasitikėjimo ir verslo tendencijų statistiniai rodikliai. Du kartus per metus tirtos investicijų tendencijos pramonėje. Rengta ketvirtinė statistinė informacija apie gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statybą. Trumpalaikius šalies ūkio pokyčius apibūdinanti statistinė informacija reguliariai teikta Europos Komisijai, jiems atspindėti parengta daugiau nei 80 pranešimų spaudai. Trumpojo laikotarpio statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, leidiniuose.

 

III. ENERGETIKOS STATISTIKA

 

97. Energetikos statistiką šalyje rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Energetikos ministerija, vadovaudamiesi 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos (OL 2008 L 304, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugsėjo 20 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 844/2010 (OL 2010 L 258, p. 1).

98. Lietuvos statistikos departamentas rengė struktūrinę ir trumpojo laikotarpio energetikos statistiką: sudarė šalies kuro ir energijos, jų rūšių balansus, kiekvieną ketvirtį skaičiavo išgautos naftos vidutinę pardavimo kainą gavybos vietoje, du kartus per metus rengė statistinę informaciją apie vidutines elektros energijos ir dujų, tiekiamų galutiniams vartotojams, kainas pagal tipinių vartotojų grupes, kiekvieną mėnesį rengė statistinę informaciją apie kuro ir energijos išteklius, jų gamybą, eksportą, importą, suvartojimą ir atsargas. Energetikos statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai, statistikos leidinyje „Kuro ir energijos balansas“, pateikta Eurostatui, Tarptautinei energetikos agentūrai.

99. Energetikos ministerija parengė ir Europos Komisijai pateikė metinę statistinę informaciją apie lietuviškos kilmės biokuro ir biodegalų gamybą ir vartojimą. Be to, Europos Komisija kiekvieną mėnesį buvo informuojama apie turimas naftos produktų atsargas, žalios naftos importą, naftos ir naftos produktų kainas.

 

IV. TRANSPORTO STATISTIKA

 

100. Lietuvos statistikos departamentas rengė transporto statistiką apie keleivių ir krovinių vežimą kelių, geležinkelio, jūrų ir vidaus vandenų, oro transportu, transporto infrastruktūrą (visų rūšių transporto priemonių skaičių, kelių ilgį), eismo įvykius ir jų padarinius, naftos ir jos produktų transportavimą naftotiekiais. Kelių eismo įvykių ir jų padarinių statistinė informacija buvo rengiama kartu su Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos.

101. Transporto statistika buvo rengiama vadovaujantis 2012 m. sausio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 70/2012 dėl krovinių vežimo keliais statistinių ataskaitų (OL 2012 L 32, p. 1); 2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 91/2003 dėl geležinkelių transporto statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 7 tomas, p. 207) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. lapkričio 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1304/2007 (OL 2007 L 290, p. 14); 2003 m. vasario 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 437/2003 dėl statistinių ataskaitų apie keleivių, krovinių ir pašto vežimą oro transportu (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 7 tomas, p. 223); 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/42/EB dėl krovinių ir keleivių vežimo jūra statistinių ataskaitų (OL 2009 L 141, p. 29) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2012 m. vasario 3 d. Komisijos deleguotuoju sprendimu Nr. 2012/186/ES (OL 2012 L 101, p. 5).

102. Išsami transporto statistinė informacija paskelbta statistikos leidinyje „Transportas ir ryšiai“, pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikta Eurostatui.

 

V. TURIZMO STATISTIKA

 

103. Turizmo statistiką Lietuvos statistikos departamentas rengė vadovaudamasis 2011 m. liepos 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos, kuriuo panaikinama Tarybos direktyva 95/57/EB (OL 2011 L 192, p. 17). Išsami statistinė informacija, apibūdinanti vietinį, išvykstamąjį ir atvykstamąjį turizmą, kaimo turizmo sodybų, apgyvendinimo ir turizmo paslaugas teikiančių įmonių veiklą, paskelbta pranešimuose spaudai, statistikos leidinyje „Turizmas Lietuvoje“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikta Eurostatui.

104. Sudarytos turizmo sąskaitos leido nustatyti turizmo sektoriaus pridėtinę vertę, užimtumą turizmo sektoriuje ir kitus pagrindinius turizmo paslaugų statistinius rodiklius. Pagrindiniai statistiniai rodikliai paskelbti pranešime spaudai „Turizmo sektoriaus pridėtinė vertė“.

105. Ketvirtinę statistinę informaciją apie turizmo informacijos centrų lankomumą parengė Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos. Ši statistinė informacija paskelbta ją rengusios institucijos ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėse.

 

VI. ŪKIO SUBJEKTŲ REGISTRAI

 

106. Vadovaudamasis 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 177/2008, nustatančiu bendrą verslo registrų sistemą statistikos tikslais ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2186/93 (OL 2008 L 61, p. 6), ir 1993 m. kovo 15 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 696/93 dėl statistinių vienetų gamybos sistemai stebėti ir analizuoti Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 12 tomas, p. 10), Lietuvos statistikos departamentas tvarkė ir atnaujino Statistinį ūkio subjektų registrą. Jame sukauptų duomenų pagrindu Lietuvos statistikos departamentas parengė veikiančių ūkio subjektų sąrašą, reikalingą statistinių tyrimų imtims sudaryti. Lietuvoje esančių ir tarptautinėms įmonių grupėms priklausančių įmonių statistiniai duomenys pateikti Eurostatui Eurogrupių registrui papildyti. Apibendrinta statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai, statistikos leidinyje „Ūkio subjektai. Pagrindiniai duomenys“.

 

V. ATLIKTI 2012 METAIS ŽEMĖS ŪKIO, MIŠKININKYSTĖS IR ŽUVININKYSTĖS STATISTIKOS DARBAI

 

107. Šalies žemės ūkio pokyčiams stebėti Programoje numatytais terminais parengta išsami augalininkystės ir gyvulininkystės statistinė informacija apie pasėlius, derlių ir derlingumą, gyvulių ir paukščių skaičių, augalininkystės ir gyvulininkystės produktų natūrinius balansus, žemės ūkio sąskaitas ir kainas.

 

I. ŽEMĖS ŪKIO STATISTIKA

 

108. Žemės ūkio statistinę informaciją rengė Lietuvos statistikos departamentas, Žemės ūkio ministerija, valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas.

109. Augalininkystės statistika buvo rengiama vadovaujantis 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 543/2009 dėl augalininkystės statistikos, panaikinančiu Tarybos reglamentus (EEB) Nr. 837/90 ir (EEB) Nr. 959/93 (OL 2009 L 167, p. 1), 2011 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1337/2011 dėl Europos daugiamečių augalų statistikos, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 357/79 ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/109/EB (OL 2011 L 347, p. 7). Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie naudmenų plotus, naudojamus žemės ūkio augalams auginti, žemės ūkio augalų pasėlius, derlių ir derlingumą, sudarė augalininkystės produktų natūrinius balansus. Augalininkystės statistika 2012 metais papildyta išsamia informacija apie verslinių desertinių obelų sodų plotą ir jų tankumą pagal obelų veisles, amžiaus grupes. Augalininkystės statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“ ir pateikta Eurostatui, tarptautinėms organizacijoms.

110. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas parengė, savo interneto svetainėje ir statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ir maisto ūkis“ paskelbė mėnesines žemės ūkio augalų pasėlių ploto, derliaus ir derlingumo prognozes.

111. Žemės ūkio ministerija parengė ir pateikė Europos Komisijai statistinę informaciją apie alyvuogių ir kitų rūšių aliejaus, žemės ūkio ir ne žemės ūkio kilmės etilo alkoholio gamybą, eksportą, importą, suvartojimą, vyno ir vynuogių misos atsargas ir kitus žemės ūkio statistinius rodiklius, reikalingus šių produktų balansams sudaryti.

112. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras parengė, savo interneto svetainėje ir informaciniuose leidiniuose „Agrorinka“ ir „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“ paskelbė išsamią statistinę informaciją apie žemės ūkio augalų sėklų, grūdų atsargas, jų gamybą, pardavimą, eksportą ir importą, kombinuotųjų pašarų, premiksų ir sausųjų pašarų gamybą, pardavimą vidaus ir užsienio rinkose, kainas. Parengta statistinė informacija apie cukraus atsargas, gamybą, pardavimą, cukrinių runkelių supirkimą. Statistinė informacija periodiškai buvo teikiama Europos Komisijai.

113. Gyvulininkystės statistika buvo rengiama vadovaujantis 2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1165/2008 dėl gyvulių ir mėsos statistikos, panaikinančiu Tarybos direktyvas 93/23/EEB, 93/24/EEB ir 93/25/EEB (OL 2008 L 321, p. 1).

114. Lietuvos statistikos departamentas įvertino ūkininkų ir šeimos ūkiuose, žemės ūkio bendrovėse ir įmonėse laikomų gyvulių ir paukščių skaičių, bandos sudėtį ir struktūrą, gyvulininkystės produktų gamybą, gyvulių produktyvumą, sudarė gyvulininkystės produktų natūrinius balansus, nustatė paukščių peryklų struktūrą ir naudojimą. Parengtas pranešimas spaudai apie gyvulininkystės produktų gamybą. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“, pateikta Eurostatui ir tarptautinėms organizacijoms.

115. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas parengė gyvulių skerdimo prognozes. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ir maisto ūkis“.

116. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras parengė statistinę informaciją apie gyvulių, paukščių ir žvėrelių mėsos ir jos gaminių, žaliavinio pieno ir jo produktų, kiaušinių supirkimą, pardavimą ir gamybą. Statistinė informacija reguliariai teikta Europos Komisijai, taip pat paskelbta institucijos interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“.

 

II. ŽEMĖS ŪKIO STRUKTŪRA

 

117. Lietuvos statistikos departamentas 2012 metais paskelbė Lietuvos Respublikos 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatus. Vartotojams iš viso pateikta 318 statistinių rodiklių apie ūkius, žemę ir jos naudojimą, žemės ūkio augalų pasėlius, ūkinius gyvūnus, ekologinį ūkininkavimą, darbą žemės ūkyje, žemės ūkio techniką ir pastatus, žemės ūkio gamybos metodus. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai, statistikos leidiniuose „Lietuvos Respublikos 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatai“, „Lietuvos Respublikos 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatai pagal apskritis ir savivaldybes“, „Lietuvos Respublikos 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatai pagal seniūnijas“.

118. 2012 metais pradėti žemės ūkio struktūros statistinio tyrimo parengiamieji darbai. Žemės ūkio struktūros statistinis tyrimas atliekamas kas treji metai, vadovaujantis 2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1166/2008 dėl ūkių struktūros tyrimų bei žemės ūkio gamybos metodų tyrimo, panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 571/88 (OL 2008 L 321, p. 14). Statistinio tyrimo tikslas – rengti statistinę informaciją apie ūkininkavimo tikslus, ūkyje naudojamą žemę, apsėtus ir apsodintus plotus, sodus ir uogynus, gyvulių ir paukščių skaičių, darbuotojų skaičių, jų profesinį pasirengimą, darbo dienos trukmę ir kita.

 

III. ŽEMĖS ŪKIO SĄSKAITOS

 

119. Žemės ūkio sąskaitos buvo rengiamos vadovaujantis 2003 m. gruodžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 138/2004 dėl žemės ūkio ekonominių sąskaitų Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 42 tomas, p. 290) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. kovo 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 212/2008 (OL 2008 L 65, p. 5). Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie žemės ūkio produkcijos supirkimą, vidutines supirkimo kainas ir jų indeksus, įvertino žemės ūkio produkciją, sukurtą pridėtinę vertę, mišriąsias ir grynąsias žemės ūkio veiklos pajamas, nustatė tarpinį vartojimą, apskaičiavo produkcijos apimties indeksus ir kitus statistinius rodiklius. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“ ir pateikta Eurostatui.

120. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas sudarė žemės ūkio ekonomines sąskaitas ir parengė statistinę informaciją apie ūkių veiklos rezultatus. Statistinė informacija apie ūkių veiklos rezultatus paskelbta Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto interneto svetainėje, leidinyje „Ūkių veiklos rezultatai“, pateikta Europos Komisijai.

121. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras parengė statistinę informaciją apie žemės ūkio paskirties žemės sklypų rinkos ir nuomos kainas, bulvių, vaisių, daržovių, uogų ir pievagrybių supirkimą ir supirkimo kainas, techninių paslaugų žemės ūkiui kainas. Statistinė informacija paskelbta šios valstybės įmonės interneto svetainėje, statistikos leidiniuose „Agrorinka“, „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“ ir pateikta Europos Komisijai.

122. Ekonominėms žemės ūkio sąskaitoms sudaryti valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras parengė žemės ūkio įmonių turto kaitos, produkcijos savikainos ir sąnaudų statistinius rodiklius.

 

IV. MIŠKININKYSTĖS IR ŽUVININKYSTĖS STATISTIKA

 

123. Miškininkystės statistiką rengė Valstybinė miškų tarnyba ir Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Generalinė miškų urėdija).

124. Valstybinė miškų tarnyba parengė ir statistikos leidinyje „Lietuvos miškų ūkio statistika“ paskelbė statistinę informaciją apie miško išteklius. Pateikė miškininkystės statistinius rodiklius Eurostatui.

125. Generalinė miškų urėdija parengė statistinę informaciją apie privalomuosius miško atkūrimo, apsaugos, tvarkymo, ugdymo, sanitarinių miško kirtimų darbus, miškų gaisrus, miškų urėdijų veiklą. Statistinė informacija paskelbta statistikos leidiniuose „Lietuvos miškų ūkio statistika“, „Miškų urėdijų veiklos rodikliai“, „Lietuvos valstybiniai miškai“, Generalinės miškų urėdijos interneto svetainėje.

126. Žuvininkystės statistiką rengė Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba) ir valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras.

127. Žuvininkystės tarnyba, vadovaudamasi 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1921/2006 dėl statistinių duomenų apie valstybėse narėse iškrautus žuvininkystės produktus teikimo ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1382/91 (OL 2006 L 403, p. 1), parengė statistinę informaciją apie žvejybą Baltijos ir atvirose jūrose ir žvejybos laivyną. Statistinė informacija pateikta Eurostatui, paskelbta institucijos interneto svetainėje.

128. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras, vadovaudamasis 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 762/2008 dėl valstybių narių akvakultūros statistikos pateikimo ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EB) Nr. 788/96 (OL 2008 L 218, p. 1), rengė statistinę informaciją apie žuvų ir kitų žuvininkystės produktų gamybą, importą, pardavimą vidaus rinkoje ir kainas, žvejybinių laivų veiklos rodiklius. Parengta žuvininkystės statistinė informacija paskelbta šios valstybės įmonės interneto svetainėje, pateikta Europos Komisijai.

 

V. AGRARINĖS APLINKOS STATISTIKA

 

129. Agrarinės aplinkos statistiką rengė Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Valstybinė augalininkystės tarnyba), Lietuvos statistikos departamentas ir valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.

130. Valstybinė augalininkystės tarnyba parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie augalų apsaugos produktų pardavimą naudotojams pagal jų grupes, įvežtus į Lietuvos Respubliką ne iš ES valstybių augalų apsaugos produktus ir jų pardavimą vartotojams.

131. Lietuvos statistikos departamentas atliko augalų apsaugos produktų teikimo į rinką statistinį tyrimą. Parengta statistinė informacija pateikta Eurostatui.

132. Lietuvos statistikos departamentas atliko savivaldybių teritorijose esamų želdynų statistinį tyrimą, statistikos leidinyje „Gamtos ištekliai ir aplinkos apsauga“ paskelbė statistinę informaciją apie esamų želdynų plotus ir jų tvarkymo išlaidas.

133. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras parengė ir savo interneto svetainėje, statistikos leidiniuose „Agrorinka“ ir „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“ paskelbė statistinę informaciją apie mineralinių trąšų gamybą, supirkimą, eksportą ir importą.

 

VI. ATLIKTI 2012 METAIS KITŲ SRIČIŲ STATISTIKOS DARBAI

 

134. Aplinkos būklei, darnaus vystymosi rodikliams, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos, informacinės visuomenės plėtros procesams stebėti ir vertinti Programoje nustatytais terminais parengta išsami aplinkos, mokslo, technologijų ir inovacijų, informacinės visuomenės statistika.

 

I. APLINKOS STATISTIKA IR SĄSKAITOS

 

135. Aplinkos statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Aplinkos ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra. Vadovaudamasi 2002 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2150/2002 dėl atliekų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 7 tomas, p. 257) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugsėjo 27 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 849/2010 (OL 2010 L 253, p. 2), Aplinkos apsaugos agentūra parengė statistinę informaciją apie atliekas, jų susidarymą ir tvarkymą, paskelbė ją savo interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Aplinkos būklė. Tik faktai“, pateikė Eurostatui.

136. Lietuvos statistikos departamentas atliko darbus, skirtus pasirengti atliekų susidarymo ir tvarkymo pagal žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ekonominės veiklos rūšis statistiniam tyrimui 2013 metais (tyrimas atliekamas kas dveji metai). Parengtas statistinio tyrimo klausimynas ir imties planas.

137. Vandens išteklių naudojimo, klimato kaitos, aplinkos oro taršos ir kokybės statistiką rengė Aplinkos apsaugos agentūra. Statistinė informacija paskelbta institucijos interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Aplinkos būklė“. Eurostatui pateikta statistinė informacija apie vandens išteklius.

138. Aplinkos ministerija rengė statistinę informaciją apie požeminio vandens naudojimą, naudingųjų iškasenų, sūrymų ir naftos gavybos, durpių ir laukinės augalijos išteklius.

139. Lietuvos statistikos departamentas įvertino įmonių išlaidas aplinkos apsaugai, rengė aplinkos šalies medžiagų srautų, išmetamų į orą teršalų ir aplinkosaugos mokesčių sąskaitas, apibendrino Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros parengtą aplinkos statistinę informaciją ir paskelbė savo interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Gamtos ištekliai ir aplinkos apsauga“, pateikė Eurostatui ir tarptautinėms organizacijoms.

 

II. MOKSLO, TECHNOLOGIJŲ IR INOVACIJŲ STATISTIKA

 

140. Mokslo, technologijų ir inovacijų statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras.

141. Vadovaudamasis 2004 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 753/2004, įgyvendinančiu Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1608/2003/EB dėl mokslo ir technologijų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 123), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. rugpjūčio 20 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 973/2007 (OL 2007 L 216, p. 10), Lietuvos statistikos departamentas savo interneto svetainėje, pranešimuose spaudai ir statistikos leidinyje „Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra Lietuvoje“ paskelbė statistinę informaciją apie darbuotojus, dalyvaujančius mokslo tiriamojoje veikloje, šios veiklos išlaidas, jų struktūrą ir finansavimo šaltinius. Pranešime spaudai, statistikos leidinyje „Inovacinės veiklos plėtra“ ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbti įmonių inovacinės veiklos statistinio tyrimo rezultatai. Švietimo ir mokslo ministerija šią statistinę informaciją naudojo leidiniui „Lietuvos mokslas skaičiais“ parengti.

142. Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras rengė statistinę informaciją apie paduotas Lietuvos ir užsienio pareiškėjų paraiškas, įregistruotas išimtines teises į išradimus, prekių ženklus, dizainą, Lietuvos pareiškėjų paraiškas, paduotas pagal tarptautines sutartis ir ES reglamentus, paskelbė ją savo interneto svetainėje ir statistikos leidinyje „Lietuvos Respublikos pramoninės nuosavybės objektų teisinės apsaugos statistika“.

 

III. INFORMACINĖS VISUOMENĖS STATISTIKA

 

143. Informacinės visuomenės statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Informacinės visuomenės plėtros komitetas) ir Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (toliau – Ryšių reguliavimo tarnyba).

144. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 808/2004 dėl informacinės visuomenės Bendrijos statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 16 skyrius, 2 tomas, p. 49) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1006/2009 (OL 2009 L 286, p. 31), atliko informacinių technologijų naudojimo įmonėse, valstybės ir savivaldybių valdymo įstaigose ir namų ūkiuose statistinius tyrimus. Šių statistinių tyrimų rezultatus paskelbė pranešimuose spaudai, savo interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Informacinės technologijos Lietuvoje“ ir pateikė Eurostatui.

145. Lietuvos statistikos departamentas parengė, savo interneto svetainėje ir leidiniuose „Transportas ir ryšiai“ ir „Informacinės technologijos Lietuvoje“ paskelbė garso ir vaizdo produkcijos rinkos statistinius rodiklius.

146. Informacinės visuomenės plėtros komitetas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė viešųjų ir administracinių paslaugų, pasiekiamų internetu ir teikiamų elektroniniu būdu, statistinę informaciją.

147. Ryšių reguliavimo tarnyba parengė statistiką apie elektroninių ryšių, pašto ir pasiuntinių sektorių plėtrą. Parengta statistinė informacija paskelbta ketvirtiniuose pranešimuose spaudai, leidinyje „Lietuvos ryšių sektorius“ ir Ryšių reguliavimo tarnybos interneto svetainėje.

148. Lietuvos statistikos departamentas, remdamasis statistinių tyrimų ir Ryšių reguliavimo tarnybos pateiktais duomenimis, parengė metinę ir ketvirtinę statistinę informaciją apie pašto ir pasiuntinių, elektroninių ryšių ir informacijos įmonių teikiamas paslaugas ir paskelbė savo interneto svetainėje, statistikos leidiniuose „Transportas ir ryšiai“, „Informacinės technologijos Lietuvoje“, pateikė Eurostatui.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

149. Oficialiosios statistikos rengėjai, įgyvendinę Programą, prisidėjo prie visuomenės informavimo apie šalyje vykstančius procesus, sudarė sąlygas valstybės institucijoms priimti pagrįstus įvairių valstybės valdymo sričių sprendimus, suteikė galimybę mokslo darbuotojams plačiai ir nuodugniai analizuoti ir prognozuoti demografinius, socialinius ir ekonominius procesus tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu, sudarė sąlygas verslininkams laiku pastebėti ir įvertinti rinkos pokyčius, atsižvelgiant į juos numatyti ir įgyvendinti verslo plėtros strategijas.

 

_________________