LIETUVOS BANKO VALDYBA
N U T A R I M A S
DĖL SPECIALIZUOTŲ BANKŲ VEIKLOS IR RIZIKOS VALDYMO REIKALAVIMŲ
2005 m. gegužės 26 d. Nr. 88
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890) 9 straipsniu, Lietuvos Respublikos bankų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 54-1832) 14 straipsnio 7 dalimi bei 48 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindama Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/46/EB dėl elektroninių pinigų įstaigų steigimosi, veiklos ir riziką ribojančios priežiūros, Lietuvos banko valdyba nutaria:
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2005 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 88
SPECIALIZUOTŲ BANKŲ VEIKLOS IR RIZIKOS VALDYMO REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie reikalavimai taikomi specializuotiems bankams, kuriems išduota licencija suteikia teisę tik išleisti ir tvarkyti elektroninius pinigus.
2. Specializuotam bankui (toliau – bankui) taikomi Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai, reglamentuojantys kredito įstaigų veiklą, ir šie reikalavimai.
3. Bankui netaikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 54-1832) 14 straipsnio nuostatos dėl teisės kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigti filialą. Be to, bankui Lietuvos Respublikos bankų įstatymo nuostatos dėl teisės kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje teikti finansines paslaugas neįsteigus filialo taikomos tik išleidžiant ir tvarkant elektroninius pinigus.
5. Bankui netaikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 48 straipsnio 1 dalies nuostatos dėl banko veiklos riziką ribojančių normatyvų. Banko veiklos riziką ribojantys normatyvai, vadovaujantis Bankų įstatymo 48 straipsnio 2 dalimi, reglamentuojami šiame dokumente.
6. Bankui netaikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 71 straipsnio nuostatos dėl priežiūros institucijos pranešimų Europos Bendrijų Komisijai apie specializuotam bankui išduotas ir atšauktas licencijas.
7. Šiame dokumente vartojamos sąvokos:
A grupės šalys – apibrėžtos Šalių, kurioms taikoma mažesnė turto rizika (A grupės šalys), nustatymo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos banko valdybos 2000 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 28 „Dėl šalių rizikos nustatymo tvarkos“ (Žin., 2000, Nr. 24-636).
Elektroniniai pinigai – ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatymo (Žin., 1999, Nr. 97-2775; 2003, Nr. 61-2753) 2 straipsnio 6 dalyje.
Rinkos rizika – tikimybė, kad rinkos kintamieji, pvz.: palūkanų normos, valiutų kursai, nuosavybės vertybinių popierių, biržos prekių kainos ir kt., pasikeis taip, jog bankas dėl sudaryto sandorio patirs nuostolių.
Specializuotas bankas – ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje.
Užsienio valiutos kurso rizika – rizika, kad bankas, turintis grynąją atvirą poziciją užsienio valiuta (taip pat ir tauriaisiais metalais), susidariusią dėl prekybinių operacijų užsienio valiuta ir (ar) dėl jo turto ir įsipareigojimų struktūros, patirs nuostolių dėl tam tikros užsienio valiutos keitimo kurso arba kursų svyravimo.
II. KAPITALO PERSKAIČIAVIMO REIKALAVIMAI
8. Bankai privalo nuolatos išlaikyti minimalaus banko kapitalo dydį, nustatytą Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 40 straipsnio 2 dalyje.
9. Perskaičiuotas banko kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 2 proc. apyvartoje esančios sumos arba vidutinės pastarųjų šešių mėnesių bendros finansinių įsipareigojimų, susijusių su neapmokėtais elektroniniais pinigais, sumos.
10. Jeigu banko veikla trunka trumpiau negu šešis mėnesius, įskaitant jo veiklos pirmąją dieną, banko turimas perskaičiuotas banko kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 2 proc. apyvartoje esančios sumos arba planuojamos šešių mėnesių bendros finansinių įsipareigojimų, susijusių su neapmokėtais elektroniniais pinigais, sumos. Planuojama šešių mėnesių bendra finansinių įsipareigojimų, susijusių su neapmokėtais elektroniniais pinigais, suma grindžiama banko verslo planu. Verslo planą bankas privalo pateikti Lietuvos bankui.
11. Perskaičiuotą banko kapitalą sudaro 1 ir 2 lygio kapitalų suma, kuri nustatoma vadovaujantis Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos banko valdybos 2000 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. 172 „Dėl kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklių“ (Žin., 2001, Nr. 7-223).
III. INVESTAVIMO APRIBOJIMAI
12. Banko investicijų į likvidų ir nerizikingą turtą suma turi būti ne mažesnė už jo finansinius įsipareigojimus, susijusius su neapmokėtais elektroniniais pinigais.
13. Likvidų ir nerizikingą turtą sudaro:
13.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir A grupės šalių vyriausybių bei centrinių bankų (įskaitant Europos centrinį banką) išleisti vertybiniai popieriai;
13.5. Piniginiai įsipareigojimai, užtikrinti tiesioginėmis Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos banko, A grupės šalių vyriausybių bei centrinių bankų (įskaitant Europos centrinį banką) garantijomis;
13.7. Kitos (neįskaitant išvardytų 13.3–13.5 punktuose) pripažįstamos skolos finansinės priemonės, kurios atitinka Lietuvos banko valdybos patvirtintų Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklių 70 punkte nustatytas sąlygas ir jų likęs iki išpirkimo terminas yra vieneri arba mažiau metų ir kurios nėra išleistos juridinių asmenų, turinčių banko kvalifikuotąją įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalį, arba juridinių asmenų, kuriems kartu su juridiniais asmenimis, turinčiais banko kvalifikuotąją įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalį, taikomi konsoliduotos priežiūros reikalavimai.
14. Banko investicijos, nurodytos šių nuostatų 13.6 ir 13.7 punktuose, negali daugiau kaip 20 kartų viršyti perskaičiuoto banko kapitalo.
IV. RIZIKOS VALDYMAS
16. Bankas turi užtikrinti tinkamą rinkos rizikos, kuri gali atsirasti dėl banko investicijų, valdymą. Tuo tikslu:
16.1. Bankui draudžiama išleisti diskontuotus elektroninius pinigus arba mokėti palūkanas už finansinius įsipareigojimus, susijusius su neapmokėtais elektroniniais pinigais.
16.2. Bankas privalo turėti pakankamai perskaičiuoto kapitalo užsienio valiutos kurso pasikeitimo rizikai padengti, kaip nurodyta Lietuvos banko valdybos 2000 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. 172 patvirtintose Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklėse.
16.3. Bankui draudžiama prisiimti įsipareigojimus, nesusijusius su neapmokėtais elektroniniais pinigais ir su fiksuota palūkanų norma.
16.4. Valdydamas rinkos riziką, bankas gali naudoti likvidžias palūkanų normų ir su užsienio valiutos keitimu susijusių nebalansinių straipsnių išvestines finansines priemones, kuriomis prekiaujama biržoje ir kurioms taikomas kasdienio įnašo reikalavimas, arba užsienio valiutos keitimo sandorius, kurių pradinis terminas yra 14 dienų arba mažiau. Šias priemones galima naudoti tik tuo atveju, jeigu ketinama visiškai panaikinti rinkos riziką ir galima to pasiekti.
16.5. Investuojančiam bankui taikomi apribojimai, nustatyti Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų apskaičiavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos banko valdybos 2002 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 91 „Dėl maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų normatyvų“ (Žin., 2002, Nr. 73-3133).
16.6. Bankas privalo turėti pakankamai likvidžių lėšų, kad galėtų nedelsdamas įvykdyti finansinius įsipareigojimus, susijusius su neapmokėtais elektroniniais pinigais. Tuo tikslu banko investicijos (nurodytos 13.6 punkte) turi sudaryti ne mažiau kaip 30 proc. banko prisiimtų finansinių įsipareigojimų, susijusių su neapmokėtais elektroniniais pinigais.