LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. spalio 12 d. Nr. D1-460
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. vasario 28 d. nutarimo Nr. 200 „Dėl Pavyzdinių valstybės institucijų ir įstaigų vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 27-888) 2 punktu ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1138 (Žin., 1998, Nr. 84-2353; 2002, Nr. 20-766), 11.5 punktu,
2. Pavedu:
2.1. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Informacijos valdymo skyriui paskelbti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos vidaus tvarkos taisykles ministerijos tinklalapyje;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2006 m. spalio 12 d. įsakymu Nr. D1-460
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos (toliau – Ministerija) vidaus tvarką, kurios tikslas – daryti įtaką Ministerijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis ir atliekančių vidaus administravimą (toliau – Darbuotojai), elgesiui, siekiant, kad gerėtų jų ir visuomenės santykiai.
II. DARBO IR POILSIO LAIKAS
3. Darbo laikas Ministerijoje nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodeksu (Žin., 2002, Nr. 64-2569) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 7 d. nutarimu Nr. 990 „Dėl darbo laiko nustatymo valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose“ (Žin., 2003, Nr. 79-3593).
4. Ministerijoje darbo trukmė per savaitę – 40 valandų. Ministerijoje pirmadienį, antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį darbas pradedamas 8 valandą ir baigiamas 17 valandą, o penktadienį pradedamas 8 valandą ir baigiamas 15 valandą 45 minutės. Ministerijoje šeštadienis ir sekmadienis – poilsio dienos. Darbo kodekso 161 straipsnio 8 dalyje numatytu atveju poilsio dienos gali būti perkeltos į kitas savaitės dienas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.
5. Pertraukos pailsėti ir pavalgyti trukmė – 45 minutės. Pertrauka pailsėti ir pavalgyti prasideda 12 valandą ir baigiasi 12 valandą 45 minutės. Darbuotojas pertrauką pailsėti ir pavalgyti naudoja savo nuožiūra. Jis šiuo laiku gali palikti darbo vietą. Ši pertrauka neįskaitoma į darbo laiką.
6. Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda, išskyrus sutrumpintą darbo laiką dirbančius Darbuotojus.
7. Maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, per septynias dienas neturi viršyti keturiasdešimt aštuonių valandų.
8. Darbuotojo viršvalandinis darbas per dvi dienas iš eilės neturi viršyti keturių valandų ir šimto dvidešimties valandų per metus.
9. Darbuotojų dirbtas laikas, taip pat viršvalandžiai, vadovaujantis Darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m sausio 27 d. nutarimu Nr. 78 (Žin., 2004, Nr. 18-528), žymimi darbo laiko apskaitos žurnale.
10. Ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas Darbuotojams gali būti nustatomas Lietuvos Respublikos darbo kodekso 146 straipsnio nustatytais atvejais.
11. Darbuotojams poilsio laikas nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodeksu, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 7 d. nutarimu Nr. 990 „Dėl darbo laiko nustatymo valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose“.
12. Ministerijoje nedirbama švenčių dienomis, nustatytomis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 162 straipsniu.
14. Darbuotojai, palikdami Ministeriją tarnybos ar darbo tikslais, turi apie tai žodžiu informuoti savo tiesioginį vadovą ir nurodyti išvykimo tikslą bei trukmę. Norėdami išvykti ne tarnybos ar ne darbo tikslais, Darbuotojai turi gauti tiesioginio vadovo sutikimą. Vadovaujantis Darbo kodekso 143 straipsnio 2 dalies 2 punktu, neatvykimas į darbą tiesioginio vadovo leidimu neįskaitomas į darbo laiką.
15. Darbuotojai dėl ligos ar kitų aplinkybių negalintys laiku atvykti arba visai negalintys atvykti į darbą, apie tai nedelsdami turi informuoti savo tiesioginį vadovą ir nurodyti vėlavimo ar neatvykimo priežastis. Jeigu Darbuotojai apie savo neatvykimą dėl tam tikrų priežasčių negali pranešti patys, tai gali padaryti kiti asmenys.
III. BENDRIEJI VIDAUS TVARKOS REIKALAVIMAI
16. Ministerijos patalpose leidžiama rūkyti tik tam skirtose, specialiai įrengtose ir pažymėtose vietose. Tarnybinėse transporto priemonėse rūkyti draudžiama.
17. Darbuotojams draudžiama darbo metu būti neblaiviems ar apsvaigusiems nuo narkotinių ar toksinių medžiagų.
18. Darbuotojai neturi laikyti jokių asmeninių maisto produktų ir gėrimų matomoje vietoje, piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo vietose ir vartoti maisto produktų ar gėrimų piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo metu.
19. Darbuotojams draudžiama darbo laiku užsirakinti darbo patalpose, išskyrus tuos atvejus, kai teisės aktuose nustatyta kitaip.
20. Darbuotojai turi užtikrinti, kad jų darbo vietoje pašaliniai asmenys būtų tik Darbuotojui esant. Į Aplinkos ministeriją atvykę lankytojai priimami vadovaujantis Piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo Aplinkos ministerijoje tvarka, patvirtinta aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 624, Asmenų su fizine negalia priėmimo Aplinkos ministerijoje tvarka, patvirtinta Aplinkos ministerijos valstybės sekretoriaus 2004 m. sausio 5 d. potvarkiu Nr. D2-1, ir Aplinkos ministerijos lankytojų priėmimo tvarka, patvirtinta Aplinkos ministerijos valstybės sekretoriaus 2003 m. lapkričio 14 d. potvarkiu Nr. 144-p.
21. Darbuotojai piliečius ir kitus asmenis, kurie į juos kreipiasi skambindami tarnybiniu telefonu, aptarnauja laikydamiesi Piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo Aplinkos ministerijoje tvarkos reikalavimų. Darbuotojai tarnybinius telefonus gali naudoti tik darbo tikslais.
22. Darbuotojai turi racionaliai ir taupiai naudoti darbo priemones, transportą, elektros energiją ir kitus materialinius Ministerijos išteklius.
23. Ministerijos elektroniniais ryšiais, programine įranga, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis Darbuotojai gali naudotis tik su darbu susijusiais tikslais. Darbuotojams, be Bendrųjų reikalų departamento direktoriaus rašytinio sutikimo, draudžiama Ministerijoje naudoti asmeninius kavos virimo aparatus, elektrinius virdulius, šaldytuvus ir šildytuvus.
24. Darbuotojams draudžiama leisti pašaliniams asmenims naudotis Ministerijos elektroniniais ryšiais, programine įranga, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis.
IV. APRANGOS IR IŠVAIZDOS REIKALAVIMAI
27. Darbuotojai, tiesiogiai neaptarnaujantys piliečių ir kitų asmenų, nedalyvaujantys posėdžiuose, komisijų ar kitoje veikloje, susijusioje su atstovavimu Ministerijai arba jos reprezentavimu, vieną darbo dieną per savaitę (penktadienį) gali dėvėti laisvalaikio stiliaus drabužius.
V. ELGESIO REIKALAVIMAI
30. Ministerijoje turi būti vengiama triukšmo, palaikoma dalykinė darbo atmosfera, tvarka darbo vietose, taip pat Darbuotojai turi užtikrinti, kad garso įrašų klausymasis netrukdytų kitų Darbuotojų darbui. Darbuotojai turi elgtis pagarbiai vieni su kitais, aptarnaujamais ir kitais asmenimis.