LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PIENINIŲ GYVULIŲ PRODUKTYVUMO, PIENO SUDĖTIES BEI KOKYBĖS KONTROLĖS IR INFORMACIJOS TEIKIMO TAISYKLIŲ

 

2001 m. birželio 22 d. Nr. 208

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į 2001 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. 138 patvirtintas Pieninių gyvulių produktyvumo kontrolės organizavimo taisykles (Žin., 2001, Nr. 39-1381) ir siekdamas paspartinti informacijos apie gyvulių produktyvumą pateikimą vartotojams:

1. Tvirtinu Pieninių gyvulių produktyvumo, pieno sudėties bei kokybės kontrolės ir informacijos teikimo taisykles (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos prižiūrėti, kaip laikomasi šių taisyklių.

3. Pripažįstu netekusiu galios 2001 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. 138 patvirtintų Taisyklių 21 punkto paskutinįjį sakinį.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO Ministras                                                                  Kęstutis Kristinaitis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

žemės ūkio ministro

2001 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 208

 

PIENINIŲ GYVULIŲ PRODUKTYVUMO, PIENO SUDĖTIES BEI KOKYBĖS KONTROLĖS IR INFORMACIJOS TEIKIMO TAISYKLĖS

 

I. PRODUKTYVUMO KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS

 

1. Valstybės įmonė „Pieno tyrimai“ kas pusmetį sudaro ir suderina su VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ bei viešąja įstaiga „Kaimo verslo plėtros ir informacijos centras“ (toliau – KVPIC) bandinių atvežimo į įmonę grafiką.

2. Pagal šį grafiką:

2.1. Rajonų gyvulių produktyvumo kontrolės vadovai organizuoja kontrolinius melžimus bei pieno bandinių pristatymą į sutartas vietas;

2.2. KVPIC nuolat atnaujina duomenis brūkšniniams kodams parengti;

2.3. VĮ „Pieno tyrimai“ pasiima pieno bandinius iš sutartų vietų ir rajono gyvulių produktyvumo kontrolės vadovui pateikia tuščius konteinerius bei brūkšninius kodus kito mėnesio kontroliniams melžimams.

3. Rajono gyvulių produktyvumo kontrolės vadovas kiekvieną mėnesį patikslina kito mėnesio VĮ „Pieno tyrimai“ planuojamų atsiųsti pieno bandinių skaičių ir tuščių konteinerių reikmę.

 

II. PIENO BANDINIŲ PARUOŠIMAS IŠSIŲSTI Į VĮ „PIENO TYRIMAI“

 

4. Pieno bandiniams identifikuoti kontrolės asistentas ant indelių dangtelių (ar kitoje laboratorijos nurodytoje vietoje) turi užklijuoti identifikavimo numerius.

5. Pieno bandiniams konservuoti naudojamos bronopolo tabletės „Broad Spectrum Microtabs“ (8 mg bronopolo ir 0,3 mg natamicino): bandiniui viena konservanto tabletė, jei kitaip nenurodyta firmos gamintojos rekomendacijoje. Bandinį užkonservuoja jį imdamas kontrolės asistentas.

5.1. Įdėjus konservantą, pienas indelyje gerai išmaišomas (nesuplakant, kad neatsiskirtų riebalai), indelis su pienu keletą kartų pavartomas, kol vizualiai įsitikinama, kad tabletė ištirpo ir konservantas gerai išmaišytas. Bandinio spalva turi būti vienoda, o indelio dugne neturi būti tabletės nuosėdų.

5.2. Konservuotas pienas turi būti laikomas ne aukštesnėje kaip 100 C temperatūroje ne ilgiau kaip 10 parų.

6. Kontrolinį melžimą atliekantis asmuo pildo kontrolinių melžimų lapelį.

7. Bandiniai į konteinerį sudedami tokia pačia eile, kokia surašomi į kontrolinių melžimų lapelį. Lapelis surašomas dviem egzemplioriais, kurių vienas kartu su kitais veislininkystės dokumentais (sėklinimo, apsiveršiavimo, kilmės, būsenos pasikeitimų) siunčiamas į KVPIC, o antrasis dedamas į VĮ „Pieno tyrimai“ siunčiamą konteinerį.

8. Pagal VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ iš anksto pateiktą užsakymą VĮ „Pieno tyrimai“ paruošia plombas (lipdukus), kuriomis kontrolės asistentai plombuoja siunčiamus į laboratoriją konteinerius.

9. Kontrolės asistentas užplombuotą konteinerį pristato:

9.1. į sutartą (mėnesio grafike nurodytą) su VĮ „Pieno tyrimai“ vietą sutartu laiku

arba

9.2. rajono gyvulių produktyvumo kontrolės vadovui.

10. Perduodant konteinerius VĮ „Pieno tyrimai“ įgaliotam asmeniui, rajono gyvulių produktyvumo kontrolės vadovas ar kontrolės asistentas surašo konteinerių perdavimo-priėmimo aktą. Jame turi pasirašyti konteinerius perdavę ir juos priėmę asmenys.

 

III. PIENO SUDĖTIES IR KOKYBĖS DUOMENŲ PATEIKIMAS

 

11. Tyrimų duomenys ne vėliau kaip per 2 darbo dienas po bandinių atvežimo į VĮ „Pieno tyrimai“ elektroniniu paštu pateikiami KVPIC ir VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“.

12. Bandymų protokolai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po bandinių atvežimo į VĮ „Pieno tyrimai“ išsiunčiami paštu kontrolės asistentams arba bandų savininkams, kurie kontroliuoja ne mažiau kaip 10 karvių, pagal VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ pateiktus adresus arba pateikiami šios įmonės rajono gyvulių produktyvumo kontrolės vadovui į sutartą vietą ar išsiunčiami paštu, o vadovas bandų savininkams duomenis perduoda per kontrolės asistentus, sėklintojus arba telefonu.

13. Bandų savininkams ir kontrolės asistentams, turintiems elektroninio pašto ryšį ir nurodžiusiems adresą, tyrimų duomenys pateikiami tiesiogiai.

14. Tyrimų duomenys skelbiami VĮ „Pieno tyrimai“ interneto svetainėje.

 

IV. APDOROTOS INFORMACIJOS IŠDAVIMAS

 

15. Oficialius produktyvumo kontrolės duomenis vartotojams išduoda KVPIC per 3 darbo dienas nuo pirminių duomenų (pieno kiekio, sėklinimo arba kergimo, apsiveršiavimo, kilmės, susirgimų, išbrokavimo) gavimo. Pirminių duomenų gavimo grafikai suderinami su pieno bandinių surinkimo grafiku.

16. Kontrolės asistentams visų kontroliuojamų bandų apibendrinti duomenys pagal atskirus ūkius išsiunčiami paštu.

17. Pirminiai ir suvestiniai duomenys skelbiami KVPIC interneto svetainėje.

______________