LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LAISVĖS ATĖMIMU NUTEISTŲ ASMENŲ BENDROJO LAVINIMO, PROFESINIO UGDYMO IR PROFESINIO MOKYMO GAMYBOJE ORGANIZAVIMO

 

1995 m. vasario 8 d. Nr. 206

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos 1994 m. liepos 19 d. įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo, Pataisos darbų ir Baudžiamojo proceso kodeksų pakeitimo ir papildymo“ (Žin., 1994, Nr. 60-1182) ir 1994 m. lapkričio 10 d. įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo, Pataisos darbų ir Baudžiamojo proceso kodeksų pakeitimo ir papildymo“ Nr. I-551, priimto 1994 m. liepos 19 d., įsigaliojimo tvarkos“ (Žin., 1994, Nr. 92-1800), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti pridedamus:

Laisvės atėmimu nuteistų asmenų bendrojo lavinimo organizavimo nuostatus;

Laisvės atėmimu nuteistų asmenų profesinio ugdymo organizavimo nuostatus;

Laisvės atėmimu nuteistų asmenų profesinio mokymo gamyboje organizavimo nuostatus.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                         ROMASIS VAITEKŪNAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. vasario 8 d. nutarimu

Nr. 206

 

LAISVĖS ATĖMIMU NUTEISTŲ ASMENŲ BENDROJO

LAVINIMO ORGANIZAVIMO NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja laisvės atėmimu nuteistų asmenų (toliau vadinama – nuteistieji) bendrojo lavinimo organizavimo, jų atleidimo nuo darbo egzaminų laikyti pataisos darbų įstaigoje tvarką, taip pat nustato mokyklos personalo ir pataisos darbų įstaigos administracijos santykius.

2. Bendrojo lavinimo mokyklos ar švietimo konsultacinio punkto pataisos darbų įstaigoje (toliau vadinama – mokykla) veikla grindžiama Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 65 ir 66 straipsniais, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos vidurinės bendrojo lavinimo mokyklos nuostatais ir šiais nuostatais.

3. Mokykla suteikia visiems nuteistiesiems vienodas galimybes mokytis.

4. Pataisos darbų įstaigoje (išskyrus auklėjimo darbų koloniją) nuteistieji mokosi savanoriškai.

5. Auklėjimo darbų kolonijoje esantys nuteistieji iki 16 metų, kurie nėra baigę pagrindinės mokyklos, lankyti mokyklą privalo.

6. Mokykla yra sudėtinė švietimo sistemos grandis ir pavaldi steigėjui.

7. Mokykla steigiama kaip atskiras administracinis vienetas arba kaip pataisos darbų įstaigos buvimo aukštesniosios pakopos savivaldybės teritorijoje jau veikiančios bendrojo lavinimo mokyklos filialas.

 

MOKYKLOS STEIGIMAS

 

8. Mokyklas steigia, reorganizuoja ir likviduoja apskrities valdytojas tarpininkaujant Švietimo ir mokslo ministerijai bei Pataisos reikalų departamentui.

9. Pataisos darbų įstaigoje (išskyrus auklėjimo darbų kolonijas) mokykla steigiama, kai yra ne mažiau kaip 80 nuteistųjų, pareiškusių norą mokytis.

10. Auklėjimo darbų kolonijoje mokykla steigiama, kai yra ne mažiau kaip 80 nuteistųjų iki 16 metų, nebaigusių pagrindinės mokyklos. Kai yra 5–80 moksleivių iki 16 metų, nebaigusių pagrindinės mokyklos, auklėjimo darbų kolonijoje steigiamos klasės, kurių veikla finansuojama šiuose nuostatuose nurodyta tvarka.

11. Atskiros klasės sudaromos ir kai yra 5 mokiniai. Kai klasėse yra mažiau mokinių, jos mažakomplekčių mokyklų pagrindu jungiamos laikantis tvarkos, nustatytos Švietimo įstaigų steigimo, reorganizavimo ir likvidavimo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 10 d. nutarimu Nr. 451 „Dėl „Švietimo įstaigų steigimo, reorganizavimo ir likvidavimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1992, Nr. 24-718, Nr. 29-878; 1993, Nr. 72-1358; 1994, Nr. 97-1917), 4.5 punkte.

12. Švietimo konsultacinis punktas pataisos darbų įstaigoje steigiamas, kai yra ne mažiau kaip 30 nuteistųjų, pareiškusių norą mokytis.

13. Švietimo konsultaciniame punkte nuteistieji gali mokytis tiek pagal mokymo programą, tiek kai kurių disciplinų.

 

PATAISOS DARBŲ ĮSTAIGOS IR MOKYKLOS SANTYKIAI

 

14. Pataisos darbų įstaigos administracija privalo:

14.1. tvarkyti norinčių mokytis (auklėjimo darbų kolonijoje – privalančių mokytis) nuteistųjų apskaitą;

14.2. sudaryti sąlygas mokyklai veikti: skirti jai patalpas, kurių plotas atitinka bendrojo lavinimo mokyklų patalpoms bei higienos tarnybos nustatytus reikalavimus, šias patalpas remontuoti;

14.3. užtikrinti mokytojų, mokyklos vadovybės bei pagalbinio personalo bendradarbiavimą su pataisos darbų įstaigos tarnybų darbuotojais nuteistųjų auklėjimo klausimais;

14.4. padėti pedagogams susipažinti su teisine bei metodine dokumentacija, reglamentuojančia pataisos darbų įstaigos veiklą nuteistųjų mokymo ir auklėjimo klausimais;

14.5. užtikrinti mokyklos darbuotojų saugumą pataisos darbų įstaigos teritorijoje;

14.6. užtikrinti mokymo priemonių, kurias draudžiama turėti nuteistiesiems (optinių prietaisų, fotoaparatūros, radijo aparatūros, cheminių reagentų, šaltkalvio įrankių ir kt.), apsaugą, taip pat kontroliuoti, kaip šios priemonės naudojamos;

14.7. per mokslo metus nekelti besimokančių nuteistųjų į kitą pataisos darbų įstaigą, jeigu nėra operatyvinio ar režiminio būtinumo.

15. Pataisos darbų įstaigos administracija turi teisę:

15.1. lankytis pamokose, dalyvauti vykstančiuose po pamokų renginiuose, patarti mokytojams nuteistųjų auklėjimo klausimais;

15.2. pasitelkti mokyklos darbuotojus renginiams, skirtiems nuteistiesiems auklėti, organizuoti, taip pat nuteistiesiems atestuoti;

15.3. dalyvauti mokyklos pedagogų tarybos posėdžiuose, rengiamose konferencijose, mokytojų atestavimo komisijose;

15.4. uždrausti įeiti į pataisos darbų įstaigos teritoriją mokyklos darbuotojui, pažeidusiam Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisykles, ir kelti klausimą dėl šio darbuotojo pakeitimo.

16. Mokyklos vadovai ir mokytojai privalo:

16.1. rengti nuteistuosius gyventi atviroje demokratinėje visuomenėje, ugdyti sąmoningą Lietuvos Respublikos pilietį;

16.2. laikytis žmogiškosios ir pedagoginės etikos normų;

16.3. padėti auklėti nuteistuosius;

16.4. laikytis Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nustatytos bendravimo su nuteistaisiais tvarkos;

16.5. tausoti mokyklos inventorių, vaizdines mokymo priemones, įrangą;

16.6. padėti pataisos darbų įstaigos darbuotojams tobulintis pedagogikos bei psichologijos srityse.

17. Mokyklos vadovai ir mokytojai turi teisę:

17.1. turėti pedagoginį kūrybiškumą užtikrinančias darbo sąlygas;

17.2. teikti pasiūlymus dėl pedagogų kolektyvo ir įstaigos administracijos bendradarbiavimo nuteistųjų auklėjimo klausimais;

17.3. reikalauti, kad pataisos darbų įstaigos administracija užtikrintų mokyklos darbuotojų saugumą pataisos darbų įstaigos teritorijoje.

 

NUTEISTŲJŲ PRIĖMIMAS Į MOKYKLĄ

 

18. Nuteistieji į mokyklą priimami pagal turimus išsimokslinimo dokumentus.

19. Nuteistųjų priėmimas į mokyklą įforminamas mokyklos vadovo įsakymu, suderintu su pataisos darbų įstaigos viršininku arba jo pavaduotoju auklėjamajam darbui.

20. Mokyklos klasės turi būti baigtos komplektuoti prieš prasidedant mokslo metams.

21. Besimokantys nuteistieji privalo laikytis Lietuvos vidurinės bendrojo lavinimo mokyklos nuostatų bei Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių reikalavimų.

 

MOKYMO ORGANIZAVIMAS

 

22. Mokykla dirba pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintus mokymo planus ir programas.

23. Mokslo metai pradedami rugsėjo 1-ąją. Jų trukmė nustatyta mokymo planuose.

24. Jeigu pataisos darbų įstaigos įmonėje nuteistieji dirba dviem pamainomis ir neįmanoma visų norinčiųjų mokytis įdarbinti pirmojoje pamainoje, mokyklos darbas taip pat turi būti organizuojamas dviem pamainomis. Pamokų pradžią, pamokų bei pertraukų trukmę nustato mokyklos vadovas įsakymu, suderintu su pataisos darbų įstaigos viršininku.

25. Besimokantys nuteistieji, perkelti į kamerų tipo patalpas, į mokyklą nevedami. Jiems sudaromos sąlygos mokytis savarankiškai. Besimokantiems nuteistiesiems, laikomiems baudos (drausmės) izoliatoriuje ar karceryje, nuobaudos atlikimo metu vadovėliai ir kitos mokymo priemonės į kameras nenešami.

26. Nuteistiesiems, baigusiems 9 klases ir išlaikiusiems pagrindinės mokyklos baigimo egzaminus, taip pat nuteistiesiems, baigusiems 12 klasių ir išlaikiusiems brandos egzaminus, išduodami Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyto pavyzdžio dokumentai. Šie dokumentai saugomi nuteistųjų asmens bylose ir išduodami nuteistiesiems paleidžiant juos į laisvę.

27. Nustatytojo pavyzdžio keliamosios klasės baigimo pažymėjimas išrašomas ir įdedamas į nuteistojo asmens bylą, kai nuteistasis perkeliamas į kitą pataisos darbų įstaigą, arba, nuteistajam prašant, išduodamas paleidžiant jį į laisvę.

28. Kad galėtų pasirengti brandos egzaminams ir juos laikyti, nuteistieji atleidžiami nuo darbo (po 6 dienas prieš kiekvieną egzaminą).

Darbo užmokestis per šį laikotarpį nuteistajam neskaičiuojamas.

 

MOKYKLOS VADOVYBĖ IR MOKYTOJAI

 

29. Mokyklos vadovybė ir pedagogai skiriami vadovaujantis Lietuvos vidurinės bendrojo lavinimo mokyklos nuostatais, suderinus šį klausimą su pataisos darbų įstaigos vadovybe.

 

MOKYKLOS FINANSAVIMAS

 

30. Mokyklos pastatų eksploatavimo, remonto bei inventoriaus įsigijimo išlaidos apmokamos iš pataisos darbų įstaigoms išlaikyti skirtų lėšų.

Kitos išlaidos (pedagogų darbo užmokesčio fondas, literatūros ir mokymo priemonių įsigijimas) apmokamos apskrities lėšomis.

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. vasario 8 d. nutarimu

Nr. 206

 

LAISVĖS ATĖMIMU NUTEISTŲ ASMENŲ PROFESINIO

UGDYMO ORGANIZAVIMO NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Profesinė mokykla pataisos darbų įstaigoje (toliau vadinama – mokykla), pataisos darbų įstaigos Profesinio mokymo skyrius (toliau vadinama – skyrius) yra švietimo institucijos, teikiančios profesinį išsilavinimą laisvės atėmimu nuteistiems asmenims (toliau vadinama – nuteistieji).

2. Mokykla yra juridinis asmuo. Skyrius, kaip struktūrinis padalinys, priklauso mokyklai. Mokykla ir skyrius savo veiklą grindžia Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos švietimo ir profesinio mokymo įstatymais, Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 65 ir 66 straipsniais, Profesinių mokyklų bendraisiais nuostatais ir šiais nuostatais.

3. Mokyklas, skyrius steigia, reorganizuoja ir likviduoja Švietimo ir mokslo ministerija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pagal Vidaus reikalų ministerijos teikiamus pasiūlymus.

 

MOKSLEIVIŲ UGDYMAS

 

4. Mokyklose, skyriuose steigiamos pirmosios ir ketvirtosios pakopų grupės.

5. Į pirmosios pakopos grupes priimami nuteistieji, nebaigę pagrindinės, taip pat vidurinės bendrojo lavinimo mokyklų arba jas baigę.

6. Profesijos, kurioms rengiami nuteistieji mokyklose, skyriuose, turi atitikti profesijų registrą bei mokymo sąlygas.

7. Į mokyklas, skyrius nuteistieji priimami remiantis Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintais moksleivių priėmimo į profesines mokyklas normatyviniais dokumentais bei pataisos darbų įstaigų pasiūlymais.

8. Ugdymas mokyklose, skyriuose organizuojamas pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintus mokymo planus ir programas bei profesinį mokymą reglamentuojančius dokumentus.

9. Mokslo metai pradedami rugsėjo 1-15 dienomis. Mokyklų, skyrių moksleiviai, perkelti į kamerų tipo patalpas, mokytis nevedami. Jiems sudaromos sąlygos mokytis savarankiškai.

10. Mokyklų, skyrių moksleiviams, laikomiems baudos (drausmės) izoliatoriuje, karceryje, nuobaudos atlikimo metu mokymo priemonės nenešamos.

11. Mokyklų, skyrių moksleiviams, atlikusiems mokymo plane nurodytas užduotis, suteikiama teisė laikyti baigiamuosius kvalifikacijos egzaminus.

12. Baigiamieji kvalifikacijos egzaminai organizuojami pagal juos reglamentuojančių normatyvinių dokumentų reikalavimus.

13. Nuteistiesiems, baigusiems mokyklas, skyrius ir išlaikiusiems baigiamuosius kvalifikacijos egzaminus, išduodami nustatytojo pavyzdžio kvalifikacijos pažymėjimai. Jie saugomi nuteistųjų asmens bylose ir išduodami nuteistuosius paleidžiant į laisvę.

14. Mokyklų, skyrių moksleiviams suteikiamos 6 dienų nemokamos atostogos pasirengti kiekvienam baigiamajam egzaminui ir jį išlaikyti. Darbo užmokestis per šį laikotarpį nuteistajam neskaičiuojamas.

 

MOKYKLŲ, SKYRIŲ MOKSLEIVIŲ PAREIGOS IR TEISĖS,

JIEMS SKIRIAMOS NUOBAUDOS

 

15. Mokyklų, skyrių moksleiviai privalo:

15.1. nuolat ir stropiai mokytis;

15.2. pagarbiai elgtis ir bendrauti su pedagogais bei kitais mokyklos darbuotojais, kreiptis į juos žodžiais „jūs“, „tamsta“ arba pagal jų einamas pareigas;

15.3. laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, mokyklos nuostatų ir Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių;

15.4. tausoti mokyklos turtą, įstatymų nustatyta tvarka atlyginti dėl jų kaltės mokyklai padarytą žalą.

16. Mokyklų, skyrių moksleiviai turi teisę:

16.1. įgyti valstybinį standartą atitinkantį profesinį išsilavinimą;

16.2. mokytis sveikoje ir saugioje aplinkoje;

16.3. naudotis mokyklos, skyriaus vadovėliais, biblioteka, kabinetais, dirbtuvėmis ir laboratorijomis;

16.4. kreiptis į mokyklos, skyriaus vadovus arba pateikti jiems klausimus, prašymus žodžiu ar raštu ir gauti atsakymą.

17. Už šiurkščius ar nuolatinius mokyklos, skyriaus ar pataisos darbų įstaigų nuostatų, taisyklių pažeidimus, susijusius su ugdymu mokykloje, skyriuje, nuteistieji pedagogų tarybos sprendimu šalinami iš mokyklos, skyriaus.

 

MOKYKLOS, SKYRIAUS VADOVAI, PEDAGOGAI, JŲ PAREIGOS

IR TEISĖS, ATSAKOMYBĖ

 

18. Mokyklos, skyriaus vadovą skiria Švietimo ir mokslo ministerija, suderinusi šį klausimą su Vidaus reikalų ministerija.

19. Mokyklos, skyriaus pedagogus priima mokyklos, skyriaus vadovas pagal kvalifikacijos reikalavimus ir skiriamas pareigas, suderinęs šį klausimą su pataisos darbų įstaigos vadovybe.

20. Mokyklos, skyriaus vadovai, pedagogai privalo:

20.1. rengti nuteistuosius gyventi atviroje demokratinėje visuomenėje, ugdyti sąmoningą Lietuvos Respublikos pilietį;

20.2. laikytis žmogiškosios ir pedagoginės etikos normų;

20.3. padėti nuteistuosius auklėti, jiems pasitaisyti;

20.4. laikytis Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nustatytos bendravimo su nuteistaisiais tvarkos;

20.5. tausoti mokyklos bei pataisos darbų įstaigos inventorių, vaizdines mokymo priemones, įrangą.

21. Mokyklos, skyriaus vadovai, pedagogai turi teisę:

21.1. turėti pedagoginį kūrybiškumą užtikrinančias darbo sąlygas;

21.2. teikti pasiūlymus dėl pedagogų ir pataisos darbų įstaigos administracijos bendradarbiavimo nuteistųjų mokymo, auklėjimo klausimais;

21.3. reikalauti, kad pataisos darbų įstaigos administracija užtikrintų mokyklos, skyriaus darbuotojų saugumą pataisos darbų įstaigos teritorijoje.

22. Už visą mokyklos, skyriaus veiklą atsako jų vadovai.

Mokyklos, skyriaus vadovai, pedagogai Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo nustatyta tvarka gali būti atleisti iš darbo.

 

PATAISOS DARBŲ ĮSTAIGOS ADMINISTRACIJOS VEIKLA,

PAREIGOS IR TEISĖS

 

23. Pataisos darbų įstaigos administracija privalo:

23.1. tvarkyti nuteistųjų, norinčių įsigyti profesiją, apskaitą;

23.2. sudaryti sąlygas mokyklai, skyriui veikti: suteikti jiems patalpas ir komunalines paslaugas, kuriomis naudojasi pataisos darbų įstaiga;

23.3. užtikrinti mokymo priemonių, kurias draudžiama turėti nuteistiesiems (optinių prietaisų, fotoaparatūros, radijo aparatūros, cheminių reagentų, šaltkalvio įrankių ir kt.), apsaugą ir kontroliuoti, kaip šios priemonės naudojamos;

23.4. rūpintis mokyklos vadovybės bei pedagogų ir pataisos darbų įstaigos administracijos bendradarbiavimu nuteistųjų mokymo ir auklėjimo klausimais;

23.5. padėti pedagogams susipažinti su teisine bei metodine dokumentacija, reglamentuojančia pataisos darbų įstaigos veiklą nuteistųjų mokymo ir auklėjimo klausimais;

23.6. užtikrinti mokyklos, skyriaus darbuotojų saugumą pataisos darbų įstaigos teritorijoje;

23.7. nekelti besimokančių nuteistųjų į kitą pataisos darbų įstaigą, iki jie nebaigia mokyklos, jeigu nėra operatyvinio ar režiminio būtinumo.

24. Pataisos darbų įstaigos administracija turi teisę:

24.1. pedagogui sutikus, lankytis teorijos bei praktikos pamokose, patarti pedagogams nuteistųjų auklėjimo klausimais;

24.2. pasitelkti mokyklos, skyriaus darbuotojus renginiams, skirtiems nuteistiesiems auklėti, organizuoti, taip pat nuteistiesiems atestuoti;

24.3. susitarimo pagrindu dalyvauti mokyklos, skyriaus pedagogų susirinkimuose, rengiamose konferencijose, pedagogus atestuojant;

24.4. uždrausti įeiti į pataisos darbų įstaigos teritoriją mokyklos, skyriaus darbuotojui, pažeidusiam Pataisos darbų įstaigos vidaus tvarkos taisykles, ir kelti klausimą dėl šio darbuotojo pakeitimo.

 

MOKYKLOS, SKYRIAUS TURTAS BEI FINANSAVIMAS

 

25. Mokyklos, skyriaus turtas – mokyklinis inventorius, mokymo priemonės, finansiniai ištekliai, vertybiniai popieriai.

26. Ugdymas finansuojamas iš Lietuvos valstybės biudžeto, taip pat ir iš savanoriškų juridinių bei fizinių asmenų įmokų.

27. Mokyklos, skyriaus pastatų išlaikymo, mokyklinio inventoriaus, remonto išlaidos ir komunalinės paslaugos apmokamos iš pataisos darbų įstaigoms išlaikyti skirtų lėšų.

28. Lėšų naudojimo apskaitą ir finansines operacijas vykdo mokyklos, skyriaus buhalterinė tarnyba.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. vasario 8 d. nutarimu

Nr. 206

 

LAISVĖS ATĖMIMU NUTEISTŲ ASMENŲ PROFESINIO MOKYMO

GAMYBOJE ORGANIZAVIMO NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja laisvės atėmimu nuteistų asmenų (toliau vadinama – nuteistieji) profesinį mokymą pataisos darbų įstaigos gamybos įmonėje, pataisos darbų įstaigos administracijos teises bei pareigas, nuteistųjų, norinčių įgyti pirminius profesinius įgūdžius arba kelti turimą kvalifikaciją, mokymą.

2. Nuteistųjų profesinis mokymas gamyboje grindžiamas Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso nuostatomis ir profesijų registru.

3. Profesinio mokymo programas ir trukmę bei periodiškumą pataisos darbų įstaigos administracija nustato savarankiškai, atsižvelgdama į gamybos pataisos darbų įstaigoje pobūdį.

4. Nuteistųjų, dirbančių gamybos įmonėje pagal pataisos darbų įstaigos ir kitų įmonių ar organizacijų sutartis dėl darbo jėgos (nuteistųjų) suteikimo, profesinį mokymą organizuoja ir finansuoja ta įmonė ar organizacija, kurios žinioje jie dirba.

 

PROFESINIO MOKYMO ORGANIZAVIMAS

 

5. Pataisos darbų įstaigos administracija privalo:

5.1. paskirti inžinerijos darbuotojus, turinčius atitinkamą profesinį pasirengimą, profesiniam mokymui pataisos darbų įstaigos gamybos įmonėje organizuoti;

5.2. atsižvelgdama į gamybos pataisos darbų įstaigoje pobūdį, nustatyti skaičių nuteistųjų, norinčių įgyti pirminius profesinius įgūdžius arba kelti turimą kvalifikaciją;

5.3. sukurti reikiamą profesinio mokymo gamyboje bazę.

6. Profesinis mokymas pataisos darbų įstaigos gamybos įmonėje apima:

6.1. pirminį profesinį mokymą asmenų, anksčiau neturėjusių profesijos arba turinčių profesiją, neatitinkančią gamybos pataisos darbų įstaigoje profilio;

6.2. asmenų, turinčių profesiją, kvalifikacijos kėlimą.

7. Profesinis mokymas gamyboje gali būti organizuojamas grupėmis ir individualiai. Kvalifikacija keliama dažniausiai individualiai.

8. Nuteistųjų grupėms (grupę sudaro nuo 10 iki 30 žmonių) teorinės profesijos žinios gali būti dėstomos pataisos darbų įstaigoje įrengtuose kabinetuose arba profesinėje mokykloje, dėl to susitarus ir apmokėjus mokymo išlaidas pataisos darbų įstaigos lėšomis.

9. Nuteistieji, kurie mokosi individualiai, teorines profesijos žinias įgyja savarankiškai.

10. Gamybinė praktika profesinio mokymo metu atliekama pataisos darbų įstaigoje – atitinkamose nuteistųjų darbo vietose.

11. Profesinio mokymo gamyboje trukmė – iki 6 mėnesių.

12. Gamybinė praktika atliekama Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nustatytomis darbo valandomis, teorinės profesijos žinios dėstomos laisvu nuo darbo laiku.

13. Profesinis mokymas baigiamas kvalifikacijos egzaminais, kuriuos išlaikęs nuteistasis įgyja pirminį profesinį pasirengimą.

 

PROFESIJOS MOKYTOJAI (DĖSTYTOJAI) IR GAMYBINĖS

PRAKTIKOS VADOVAI

 

14. Nuteistuosius profesijos moko profesijos mokytojai ir gamybinės praktikos vadovai (nuteistųjų grupes). Profesijos mokytojais skiriami pataisos darbų įstaigos darbuotojai, turintys aukštąjį technikos išsimokslinimą arba profesinį išsilavinimą. Gamybinės praktikos vadovais pagal konkrečią profesiją skiriami kvalifikuoti darbininkai arba specialistai, išdirbę ne mažiau kaip 3 metus pagal tą profesiją ir turintys profesinį išsilavinimą.

 

KVALIFIKACIJOS EGZAMINAI

 

15. Nuteistųjų, išklausiusių teorinių profesijos žinių kursą ir atlikusių gamybinę praktiką, žinioms įvertinti pataisos darbų įstaigose sudaromos kvalifikavimo komisijos.

16. Pataisos darbų įstaigos kvalifikavimo komisijos pirmininkas yra pataisos darbų įstaigos vyriausiasis inžinierius, o nariai – darbuotojas, atsakingas už profesinį mokymą gamyboje, profesijos mokytojas (mokantis nuteistąjį) arba aukštos kvalifikacijos darbininkas, atitinkamo įmonės cecho (gamybos baro) viršininkas.

17. Nuteistiesiems, išklausiusiems teorinių profesijos žinių kursą ir atlikusiems gamybinę praktiką, galima suteikti teisę laikyti kvalifikacijos egzaminus (ir įgyti profesiją) arba gauti aukštesnę kvalifikacijos kategoriją valstybinėje profesinėje mokykloje.

Laikyti kvalifikacijos egzaminus leidžiama, kai yra nuteistojo raštiškas prašymas ir atitinkamo pataisos darbų įstaigos įmonės cecho (gamybos baro) vadovo teikimas.

18. Nuteistiesiems, išlaikiusiems kvalifikacijos egzaminus, išduodamas nustatytosios formos pažymėjimas.

______________