LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. RUGSĖJO 6 D. NUTARIMO NR. 1409 „DĖL KLIENTO ATLIEKAMŲ OPERACIJŲ PINIGAIS IR SANDORIŲ REGISTRO TVARKYMO TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO

 

2004 m. liepos 22 d. Nr. 931

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 6 d. nutarimą Nr. 1409 „Dėl Kliento atliekamų operacijų pinigais ir sandorių registro tvarkymo taisyklių“ (Žin., 2002, Nr. 89-3800) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS DĖL KLIENTO ATLIEKAMŲ OPERACIJŲ SU PINIGAIS IR SANDORIŲ REGISTRŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 2003, Nr. 117- 5318) 12 straipsnio 7 dalimi, 13 straipsnio 8 dalimi ir Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 43-1495; 2003, Nr. 116-5249) 20 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Kliento atliekamų operacijų su pinigais ir sandorių registrų tvarkymo taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad finansų įstaigos gali neteikti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 13 straipsnio 1 dalyje nurodytos informacijos, jeigu klientas verčiasi nuolatine veikla ir ne mažiau kaip vienerių metų laikotarpiu jo kiekvieno ketvirčio faktinės pinigų įplaukos arba dviejų paskutinių ketvirčių išmokos sudaro daugiau kaip 1 milijoną litų.“.

2. Pasiūlyti Lietuvos banko valdybai pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2002 m. rugsėjo 26 d. nutarimą Nr. 121 „Dėl Kliento atliekamų operacijų pinigais ir sandorių registro tvarkymo taisyklių“ (Žin., 2002, Nr. 96-4241).

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS MINISTRĄ PIRMININKĄ                                                   PETRAS ČĖSNA

 

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                             VYTAUTAS MARKEVIČIUS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 6 d. nutarimu Nr. 1409

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m.

liepos 22 d. nutarimo Nr. 931 redakcija)

 

KLIENTO ATLIEKAMŲ OPERACIJŲ SU PINIGAIS IR SANDORIŲ REGISTRŲ

TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kliento atliekamų operacijų su pinigais ir sandorių registrų tvarkymo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 12 straipsnyje išvardytų kliento operacijų su pinigais ir sandorių registrų tvarkymą, registruojamus duomenis, registrų tvarkytojų pareigas, informacijos teikimą ir registrų tvarkymo tikrinimą.

2. Šios Taisyklės privalomos finansų įstaigoms ir kitiems subjektams, išvardytiems Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 2 straipsnio 3 dalyje, taip pat Lietuvos advokatų tarybai.

3. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, tvarkydami registrą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymu, kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, šiomis Taisyklėmis ir kitais teisės aktais.

 

II. REGISTRŲ TVARKYMAS

 

4. Finansų įstaigos privalo tvarkyti registrą apie:

4.1. kliento operacijas su pinigais, jeigu kliento vienkartinės operacijos su pinigais arba kelių tarpusavyje susijusių operacijų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, išskyrus tuos atvejus, kai finansų įstaigos klientas yra kita finansų įstaiga;

4.2. įtartinas operacijas;

4.3. vienkartinius grynųjų pinigų keitimus iš vienos valiutos į kitą, jeigu keičiamų grynųjų pinigų suma viršija 20 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta.

5. Notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, privalo tvarkyti klientų įtartinų sandorių ir sandorių, pagal kuriuos gaunama ar mokama pinigų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, registrą.

6. Auditoriai, investicinės kintamojo kapitalo bendrovės, valdymo įmonės, buhalterinės apskaitos ar mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančios įmonės, asmenys, kurie verčiasi ūkine komercine veikla, susijusia su prekyba nekilnojamaisiais daiktais, brangakmeniais, tauriaisiais metalais, meno kūriniais, antikvariniais daiktais ar kitu turtu, kurio vertė viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, pašto paslaugų teikėjai, teikiantys vidaus ir tarptautinio pašto perlaidų paslaugas, privalo tvarkyti vienkartinių atsiskaitymų grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų ar mokamų grynųjų pinigų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, taip pat įtartinų operacijų su pinigais, nepaisant jų sumos, registrą.

7. Draudimo įmonės ir draudimo brokerių įmonės privalo tvarkyti draudimo įmokų registrą, jeigu nuo kalendorinių metų pradžios arba anksčiau pateikto pranešimo iš kliento gautų draudimo įmokų suma pagal vieną ar daugiau draudimo sutarčių viršija 10 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, taip pat įtartinų operacijų su pinigais, nepaisant jų sumos, registrą.

8. Azartinius lošimus organizuojančios bendrovės privalo tvarkyti vienkartinių atsiskaitymų grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų ar mokamų grynųjų pinigų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, įtartinų operacijų su pinigais ir asmenų, kurie arba keičia grynuosius pinigus į žetonus, arba įmoka, arba laimi sumą, viršijančią 3,5 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, registrą.

9. Advokatai ar advokatų padėjėjai privalo tvarkyti jų klientų sudaromų įtartinų sandorių registrą.

10. Lietuvos advokatų taryba privalo tvarkyti advokatų ar advokatų padėjėjų klientų įtartinų sandorių, apie kuriuos advokatai ir advokatų padėjėjai praneša Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 9 straipsnio nustatyta tvarka, registrą.

11. Registras, esant galimybei, tvarkomas kompiuteriniu būdu.

12. Finansų įstaigos ir kiti subjektai nustato registro tvarkytojo kompiuterių, komunikacijų, technologinės ir biurų įrangos reikalavimus ir pateikia juos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba).

13. Finansų įstaigų ir kitų subjektų vadovai, išskyrus advokatus ir advokatų padėjėjus, privalo paskirti vadovaujančius darbuotojus, atsakingus už pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą toje įstaigoje, taip pat darbuotojus, atsakingus už registrų tvarkymą ir informacijos pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai. Apie paskirtus darbuotojus raštu informuojama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

14. Finansų įstaigų ir kitų subjektų vadovai, išskyrus notarus ir asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, advokatus ir advokatų padėjėjus, nustato, suderinę su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, registrų pildymo ir administravimo tvarką.

 

III. REGISTRŲ DUOMENYS IR JŲ PATEIKIMAS FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBAI

 

15. Finansų įstaigos, kiti subjektai, Lietuvos advokatų taryba registre įrašo šią informaciją:

15.1. duomenis, patvirtinančius kliento tapatybę;

15.2. duomenis, patvirtinančius kliento atstovo tapatybę, jeigu operacija su pinigais atliekama ar sandoris sudaromas per atstovą;

15.3. duomenis apie operaciją su pinigais arba sandorį (nurodoma atlikimo data, pinigų suma, valiuta, kuria atlikta operacija su pinigais arba sandoris, operacijos su pinigais arba sandorio atlikimo būdas);

15.4. kriterijų, kuriuo vadovaujantis kliento operacija su pinigais arba sandoris laikomi įtartinais;

15.5. duomenis apie subjektą, kurio naudai atliekama operacija su pinigais arba sandoris.

16. Duomenys į registrą įrašomi chronologine tvarka, remiantis operaciją su pinigais ar sandorį patvirtinančiais dokumentais ar kitais juridinę galią turinčiais dokumentais, susijusiais su operacijų su pinigais atlikimu ar sandorių sudarymu.

17. Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 13 straipsnio 1–5 dalyse nurodyta informacija įtraukiama į registrą ir nedelsiant, ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo operacijos su pinigais atlikimo ar sandorio sudarymo, pateikiama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

18. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba tvirtina visiems vienodą pranešimų teikimo formą.

19. Nustačius, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateiktame pranešime apie kliento operacijas su pinigais ar sudarytus sandorius trūksta duomenų, duomenys yra netikslūs ar pranešimas neatitinka nustatytosios teikimo formos, finansų įstaigos ir kiti subjektai privalo pašalinti trūkumus ir nedelsdami, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, pakartotinai pateikti informaciją Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

20. Finansų įstaigos, priėmusios sprendimą taikyti Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo 13 straipsnio 8 dalyje nurodytą išimtį, informuoja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą:

20.1. apie kliento, kuriam taikyta išimtis, tapatybę patvirtinančius duomenis;

20.2. apie kliento nuolatinę veiklą ir paskutinių metų faktines pinigų įplaukas ar išmokas;

20.3. nuo kada bus taikoma išimtis.

 

IV. INFORMACIJOS APSAUGA IR REGISTRŲ TVARKYMO TIKRINIMAS

 

21. Finansų įstaigų, kitų subjektų, Lietuvos advokatų tarybos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateikta informacija apie kliento atliekamas operacijas su pinigais arba sandorius negali būti skelbiama ar perduodama kitoms valstybės valdymo, kontrolės ar teisėsaugos institucijoms, išskyrus įstatymų numatytus atvejus.

22. Institucijoms, jų tarnautojams ar darbuotojams, finansų įstaigoms ir jų darbuotojams, kitiems subjektams ir jų darbuotojams draudžiama pranešti klientui ar kitiems asmenims, kad informacija apie jų atliekamas operacijas su pinigais arba sudaromus sandorius, arba dėl jų atliekamą tyrimą pateikta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

23. Finansų įstaigų ir kitų subjektų vadovai, notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, advokatai ar advokatų padėjėjai užtikrina, kad registro duomenys būtų apsaugoti nuo neteisėto sunaikinimo, pakeitimo ar naudojimo.

24. Registrų duomenys saugomi 10 metų nuo ryšių su klientu pabaigos.

25. Registrų tvarkymą tikrina Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

______________