PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

1993 m. vasario 12 d. posėdyje

 

VEKSELIŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

Taisyklės reglamentuoja vekselių išrašymo, įforminimo ir naudojimo Lietuvos Respublikoje tvarką.

Šios taisyklės patvirtintos vadovaujantis Lietuvos Respublikos vekselių įstatymu ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. birželio 30 d. nutarimu Nr. I- 2688 dėl prisijungimo prie Ženevos 1930 metų konvencijos dėl vieningo įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo (Žin., 1992, Nr. 26-766).

 

1. Bendrieji nuostatai

1.1. Vekselis yra vertybinis popierius – dokumentas, kuriuo išrašantis jį asmuo besąlygiškai įsipareigoja (pasižada) tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba tai padaryti paveda kitam.

1.2. Vekselis gali būti įsakomasis (trata) arba paprastasis (solo vekselis).

Įsakomuoju vekseliu (trata) jo davėjas (trasantas) paveda kitam asmeniui (trasatui), kad šis vekselio sumą sumokėtų jame nurodytam asmeniui (pavyzdys – 1 priedas).

Paprastuoju (solo) vekseliu davėjas pats pasižada mokėti jame nurodytą sumą (pavyzdys – 2 priedas).

1.3. Vekseliai naudojami:

a) juridinių ir fizinių asmenų skolai už išsimokėtinai gautas prekes, suteiktas paslaugas ir atliktus darbus įforminti;

b) bankų kreditui gauti. Kreditai juridiniams ir fiziniams asmenims teikiami diskontuojant bei rediskontuojant, taip pat įkeičiant turimus vekselius;

c) bankų paskoloms, apdraudžiant jas paskolų gavėjų išduodamais vekseliais.

1.4. Vekseliai išrašomi rašalu arba tušinuku tik spaustuviniu būdu pagamintuose tam skirtuose blankuose.

Išrašomo vekselio suma negali būti didesnė negu jo blanko kairėje pusėje esančioje titulinėje dalyje atspausdintoji suma.

1.5. Vekselyje turi būti:

- tekste žodis „vekselis“ ta kalba, kuria jis išrašytas;

- besąlygiškas pavedimas (įsakomajame vekselyje) arba besąlygiškas įsipareigojimas (solo vekselyje) sumokėti nurodytą sumą;

- mokėtojo pavadinimas (tik įsakomajame vekselyje);

- mokėjimo terminas;

- mokėjimo vieta;

- kam arba kieno įsakymu turi būti sumokėta;

- išrašymo vieta ir data;

- vekselio davėjo parašas.

1.6. Juridinių asmenų išduodamus vekselius pasirašo vadovai arba jų įgalioti darbuotojai ir tvirtina firminiu spaudu. Ta pat tvarka įforminami visi kiti juridinių asmenų daromi vekseliuose įrašai (indosamentas, akceptas, laidavimas).

Fiziniai asmenys vekseliuose tik pasirašo (šalia parašo gali būti ir vardinio spaudo atspaudas).

Vietoj parašų naudoti faksimiles negalima.

1.7. Vekselyje, mokėtiname pateikus arba per tam tikrą laiką po jo pateikimo davėjas gali nustatyti, kad už vekselio skolos sumą mokamos palūkanos. Kitokiuose vekseliuose įrašas apie palūkanas neturi galios.

Palūkanų norma turi būti nurodyta vekselyje. Nesant tokio nurodymo, įrašas apie palūkanų mokėjimą negalioja.

Palūkanos skaičiuojamos nuo vekselio išdavimo dienos, jeigu nenurodyta kitokia data.

1.8. Vekselis, kuriame mokėjimo terminas nenurodytas, laikomas mokėtinu jį pateikus.

Jei nėra atskiro įrašo, vieta, pažymėta šalia mokėtojo pavadinimo, laikoma mokėjimo vieta ir kartu mokėtojo gyvenamąja vieta (įsakomajame vekselyje).

Jei atskiro įrašo nėra, vekselio išrašymo vieta laikoma mokėjimo vieta ir kartu vekselio davėjo gyvenamąja vieta (solo vekselyje).

Vekselis, kuriame neįrašyta jo išdavimo vieta, laikomas išrašytu (išduotu) toje vietoje, kuri pažymėta šalia davėjo pavadinimo.

1.9. Jeigu vekselio suma, įrašyta žodžiais ir skaitmenimis, nesutampa, galioja žodžiais įrašytoji suma.

1.10. Vekselio davėjas yra atsakingas už jo akceptą ir apmokėjimą. Jis gali panaikinti savo atsakomybę už vekselio akceptą, tačiau negali atsisakyti atsakomybės už jo apmokėjimą.

1.11. Jeigu išduodant vekselis buvo nevisiškai užpildytas, o vėliau papildytas pažeidžiant priimtus susitarimus, tai tokių susitarimų nesilaikymas vekselio turėtojui nelaikomas pažeidimu, nebent jis vekselį įsigijo neteisėtai arba įsigydamas, nors ir nežinojo, tačiau galėjo žinoti, kad asmuo, iš kurio įsigijo vekselį, neturėjo teisės jo perleisti kitam.

1.12. Kiekvienas vekselis gali būti perleistas kitam asmeniui įforminant indosamentą, net jeigu jame (vekselyje) ir nėra įrašo „įsakymu“.

1.13. Vekselio indosamentas turi būti besąlyginis. Dalinis indosamentas negalioja. Indosamentas įrašomas vekselyje arba pratąsoje (pridėtame prie vekselio lape). Indosantas privalo jį pasirašyti.

Indosamente gali būti įrašytas asmuo, kuriam jis indosuojamas, t. y. perleidžiamas (vardinis indosamentas). Gali būti tik indosanto parašas (blankinis indosamentas). Kad indosamentas galiotų, jis įrašomas vekselio antrojoje pusėje arba pratąsoje.

1.14. Indosamentu perduodamos naujam savininkui visos vekselio teisės. Pastarasis gali vekselį nauju indosamentu perduoti kitam asmeniui.

Indosamento būdu perduodamas vekselį jo savininkas gali sumokėti savo skolą priimančiam asmeniui. Vekselio indosamentų skaičius paprastai neribojamas.

Indosantas yra atsakingas už vekselio akceptą ir apmokėjimą, jeigu nėra priešingo įrašo. Indosantas gali uždrausti indosuoti vekselį toliau.

1.15. Įsakomieji vekseliai, apmokėtini per tam tikrą laiką po pateikimo, turi būti pateikti mokėtojui akceptuoti ne vėliau kaip per vienerius metus nuo jų išdavimo dienos. Tokių vekselių mokėjimo terminas skaičiuojamas nuo akcepto dienos.

1.16. Akceptas įrašomas vekselyje. Jis reiškiamas žodžiu „akceptuotas“ arba kitu analogišku žodžiu ir pasirašomas mokėtojo (akceptanto). Vien mokėtojo parašas pirmojoje vekselio pusėje laikomas akceptu.

1.17. Akceptas yra besąlyginis. Mokėtojas gali akceptuoti vekselio sumos dalį.

1.18. Jeigu davėjas vekselyje nurodė kitą mokėjimo vietą negu mokėtojo gyvenamoji vieta (domicilinis vekselis), bet nenurodė trečiojo asmens vietos, kur turi būti mokama, mokėtojas gali tą asmenį nurodyti akceptuodamas vekselį. Jeigu tokio nurodymo nėra, laikoma, kad pats akceptantas įsipareigoja sumokėti mokėjimo vietoje.

1.19. Vekselio apmokėjimas gali būti garantuojamas laiduojant visą arba jo sumos dalį. Laiduoja paprastai kiti 1-3 asmenys.

Laidavimas (avalis) įforminamas laiduotojų (avalistų) parašais vekselyje arba jo pratąsoje.

Laiduojant nurodoma, už kurį asmenį laiduojama. Jeigu tai nenurodyta, laikoma, kad laiduota už vekselio davėją.

Laiduotojas ir asmuo, už kurį jis laidavo, už vekselio apmokėjimą atsako solidariai. Laiduotojas, apmokėjęs vekselį, įgyja regreso teises į asmenį, už kurį laidavo, ir į tuos, kurie pastarajam atsakingi pagal vekselį.

1.20. Vekselis gali būti išrašytas mokėti:

- jį pateikus;

- per tam tikrą laiką po pateikimo;

- per tam tikrą laiką nuo išrašymo dienos;

- nustatytą dieną.

Vekseliai, kuriuose nurodyti kitokie mokėjimo terminai, negalioja.

1.21. Savininkas (turėtojas) negali atsisakyti priimti vekselio sumos dalies. Sumokėdamas dalį, mokėtojas gali reikalauti, kad apie tai būtų pažymėta vekselyje ir kad jam būtų išduotas atitinkamas pakvitavimas. Sumokėjusiam visą vekselio sumą atiduodamas pats vekselis.

1.22. Jeigu buvo neapmokėtas vekselis, išrašytas mokėti konkrečiu terminu arba per tam tikrą laiką nuo jo išrašymo arba pateikimo dienos, jis pateikiamas notarui protesto aktui įforminti. Protestas turi būti įformintas per 1-2 darbo dienas pasibaigus mokėjimo terminui.

 

2. Atsiskaitymai vekseliais

2.1. Juridiniai ir fiziniai asmenys už gaunamas prekes, suteiktas paslaugas ir atliktus darbus (toliau – prekės) su tiekėjais, paslaugų ir darbų atlikėjais (toliau – tiekėjai) – gali atsiskaityti (sumokėti) vekseliais.

2.2. Atsiskaitant vekseliais, tiekėjai paprastai atideda sumokėjimo terminą, t. y. suteikia pirkėjams komercinį kreditą. Todėl tokie vekseliai vadinami komerciniais (prekybiniais) vekseliais.

2.3. Atsiskaitymams naudojami tiek paprastieji (solo), tiek ir įsakomieji (tratos) vekseliai.

2.4. Norint atsiskaityti paprastaisiais vekseliais, pirkėjas išrašo tiekėjo naudai vekselį, kurio mokėtojas bus jis pats (pirkėjas).

2.5. Atsiskaitant įsakomaisiais vekseliais, tiekėjas gali išrašyti įsakomąjį vekselį, mokėtoju nurodydamas pirkėją, o lėšų gavėju – trečią asmenį, kuriam jis (tiekėjas) numato tokiu būdu sumokėti skolą.

2.6. Išrašytą įsakomąjį vekselį tiekėjas pateikia pirkėjui (jis-mokėtojas) akceptuoti. Akceptuotas vekselis atiduodamas/išsiunčiamas (registruotu laišku) tiekėjui (jo savininkui).

2.7. Anksčiau minėtieji vekseliai toliau naudojami bendrąja tvarka: jie gali būti indosuoti, diskontuoti (rediskontuoti), inkasuoti, o neapmokėtieji-terminui suėjus protestuojami.

2.8. Paprastai prie vekselių jokie dokumentai (sąskaitos- faktūros, važtaraščiai ir kt.) nepridedami. Tada tiekėjai juos atiduoda (išsiunčia) betarpiškai pirkėjui.

 

3. Vekselių diskontas

3.1. Juridiniai ir fiziniai asmenys – vekselių turėtojai (teisėti savininkai) gali pateikti juos bankui diskontuoti (parduoti).

Paprastai vekselius diskontuoja bankai ir kitos kredito institucijos (toliau – bankai). Vekselius savo nuožiūra gali pirkti taip pat įmonės, firmos, bendrovės.

3.2. Bankai diskontuoja tik komercinius paprastuosius ir įsakomuosius vekselius, išrašytus konkrečiu terminu. Domicilinių vekselių (taisyklių 1.18 p.) bankai nediskontuoja.

3.3. Priimami diskontuoti vekseliai turi atitikti visus reikalavimus, nurodytus 3 priede. Be to, įvertinama vekselių pateikėjo (komitento), laiduotojų (avalistų) ir indosantų finansinė būklė (analizuojami finansinės atskaitomybės duomenys, naudojamasi audito organizacijų paslaugomis ir kitokia informacija).

3.4. Vekselių turėtojai pateikia juos bankui diskontuoti su trimis rejestro egzemplioriais (4 priedas). Vekseliai rejestre grupuojami pagal jų mokėjimo terminus. Rejestrai numeruojami paeiliui (kiekvienais metais pradedant pirmuoju numeriu).

3.5. Banko vadovo įsakymu įgaliotas darbuotojas tikrina, ar pateiktieji vekseliai atitinka 3 priede nurodytus reikalavimus, t. y. ar juos galima diskontuoti.

3.6. Sprendimą dėl pateiktų vekselių diskontavimo priima banko vadovas arba jo įgaliotas darbuotojas. Bankas neprivalo komentuoti savo atsisakymo diskontuoti vekselius. Nepriimti diskontuoti vekseliai išbraukiami iš rejestro ir grąžinami pateikėjui.

3.7. Priimdamas diskontuoti vekselį, bankas išskaičiuoja iš jo diskonto sumą. Ji apskaičiuojama atsižvelgiant į laiką, likusį iki apmokėjimo termino, ir diskonto (palūkanų) normą, kuri galioja tą dieną vekselio pateikėjo (savininko) vietovėje.

Diskonto suma lieka bankui. Likusi vekselio suma išmokama jo pateikėjui.

Diskonto suma apskaičiuojama pagal formulę:

 

 

S – diskonto suma;

V – vekselio suma;

T – dienų iki mokėjimo termino skaičius;

N – palūkanų (diskonto) metinė norma.

Dienų skaičius skaičiuojamas pradedant diskontavimo diena iki mokėjimo termino dienos (ji į skaičių neįeina). Kiekvienas mėnuo prilyginamas 30 dienų, o metai – 360 dienų.

Diskonto (palūkanų) normą bankas nustato savarankiškai, orentuodamasis į Lietuvos banko nustatytą rediskonto normą.

3.8. Vekselių pateikėjas atlygina bankui pašto (porto) išlaidas ir moka komisinį mokestį bankui-korespondentui už vekselių inkaso operacijas (damno).

3.9. Priimtieji vekseliai su rejestrais atiduodami kredito darbuotojui, kuris registruoja juos specialioje diskontuotų vekselių apskaitos knygoje (žurnale). Jos atitinkamose skiltyse įrašomi iš rejestrų (žr. 4 priedą) visi duomenys (eilės numeris yra kartu ir vekselio numeris). Be to, paskutinėse papildomose skiltyse vėliau pažymima vekselio apmokėjimo data, protesto data ir protestuoto vekselio gavimo data bei kiti banko nuožiūra reikalingi duomenys.

Vekselių pirmojoje pusėje dedamas spaudas arba užrašoma „Diskontuotas“ ir registracijos numeriai.

Šie numeriai taip pat įrašomi vekselių rejestro 2 skiltyje. Be to, ant vekselių, mokėtinų kitų vietovių bankuose, dedamas spaudas „Nevietinis“.

3.10. Priimtų diskontuoti vekselių kitoje pusėje arba pratąsoje turi būti jų teisėto savininko indosamentas. Jis išreiškiamas tokio turinio įrašu:

„Mokėkite.............................................................................................................................. įsakymu“.

                                                          (diskontuojančio banko pavadinimas)

Po įrašo pasirašo indosantas (vekselio savininkas) ir nurodo datą.

Indosamentą atstoja vien tik indosanto parašas (blankinis indosamentas), virš kurio turi būti vietos anksčiau nurodyto turinio įrašui, kurį prireikus daro bankas. Tokiu būdu blankinis indosamentas paverčiamas vardiniu.

3.11. Rejestro (3.4 p.) pirmasis egzempliorius atiduodamas banko buhalterijai, antrasis lieka kredito skyriuje, trečiasis atiduodamas vekselių pateikėjui, kaip priėmimo patvirtinimas.

3.12. Diskontuoti vekseliai pateikiami apmokėti skolininkui (įsakomojo vekselio akceptantui, paprastojo vekselio mokėtojui- davėjui) tuose bankuose (toliau – bankai-korespondentai), kuriuose skolininkai turi savo sąskaitas (jie nurodyti rejestruose).

3.13. Diskontuoti nevietiniai vekseliai siunčiami inkasuoti bankams-korespondentams registruotu laišku kartu su atitinkamu raštu-pavedimu (5 priedas).

3.14. Siunčiamų inkasuoti vekselių antrojoje pusėje (arba pratąsoje) įrašomas naujas indosamentas:

„Mokėkite.................................................................................. įsakymu inkaso tvarka mūsų naudai“.

               (banko, kuriame vekselis apmokamas, pavadinimas)

Indosamentą pasirašo diskontavęs bankas ir pažymi datą.

3.15. Kad būtų galima lengviau kontroliuoti diskontuotų vekselių apmokėjimą, mokėtojo banko kredito darbuotojas kiekvienai mokėjimo termino dienai sudaro atskirą žiniaraštį (6 priedas) dviem egzemplioriais. Jame surašomi visi vekseliai, apmokėtini tą dieną. Žiniaraščių duomenys turi atitikti saugykloje laikomų vekselių kiekį ir sumą. Vienas žiniaraščio egzempliorius atiduodamas buhalterijai, kitas laikomas kredito skyriuje.

Apmokėjus vekselį, apie tai pažymima žiniaraštyje. Vekselis atiduodamas mokėtojui.

Vekselį apmokėjęs asmuo turi teisę gauti banko atitinkamą pakvitavimą. Jame nurodomos visos sumokėtos sumos (vekselio valiuta, kitos išlaidos).

3.16. Jeigu vekselis apmokamas:

a) prieš terminą (paprastai ne mažiau kaip 7–10 dienų), mokėtojui grąžinama suma, kuri apskaičiuojama pagal palūkanų už depozitus (indėlius) normą;

b) po mokėjimo termino, už pradelstą laiką apskaičiuojami delspinigiai pagal palūkanų už trumpalaikes paskolas normą ir kompensuojamos vekselio protesto įforminimo išlaidos (jeigu vekselis buvo protestuotas);

c) po to, kai jis jau išsiųstas protesto aktui įforminti ir bankui dar nesugrąžintas, bankas priima vekselio sumą ir įteikia mokėtojui raštą, adresuotą notarui, kuriuo prašoma išduoti tą vekselį rašto įteikėjui (7 priedas).

3.17. Apmokėjus vekselį, bankas-korespondentas siunčia diskontavusiam bankui mokamąjį pavedimą, kuriame nurodoma vekselio numeris, mokėtojo pavadinimas, mokėjimo vieta, mokėjimo terminas, gauta suma.

3.18. Jeigu termino dieną vekselis nebuvo apmokėtas, ne vėliau kaip per 1–2 darbo dienas pateikiamas notarui, kad jis įformintų vekselio protestą diskontavusio banko naudai. Vekseliai notarui pateikiami prie rašto (8 priedas), o iš notaro paimamas atitinkamas pakvitavimas.

3.19. Diskontuoto vekselio, neapmokėto suėjus terminui, protestas įforminamas diskontavusio banko vardu (jo naudai).

3.20. Įforminus protestą, vekselis registruotu laišku grąžinamas diskontavusiam bankui, kartu prašant atlyginti protesto išlaidas (9 priedas).

3.21. Bankas, gavęs protestuotus vekselius, raštu pareikalauja iš vekselio pateikėjo, kad pastarasis artimiausiu laiku (paprastai per 3–7 dienas) apmokėtų vekselį, palūkanas už laiką nuo vekselio termino iki jo apmokėjimo ir visas papildomas išlaidas (protesto, pašto ir kt.).

Jeigu toks reikalavimas banko nustatytu laiku neįvykdomas, bankas gali nutraukti vekselio pateikėjo kreditavimą ir kreipiasi į teismą dėl priverstinio skolos išieškojimo.

3.22. Bankai paprastai sudaro vardinę nepatikimų (nesolidžių) mokėtojų kartoteką, kuri naudojama pateiktų diskontuoti vekselių patikimumui įvertinti.

Jeigu diskontuotų vekselių neapmokėjimo faktai kartojasi, galima prašyti banko, kuriame mokėtojas turi savo sąskaitas, smulkesnės informacijos.

Jeigu iš gautos informacijos matyti, kad vekseliai protestuoti dėl mokėtojo aplaidumo, piktos valios arba blogos finansinės būklės, bankas jį priskiria prie nepatikimų mokėtojų. Tokia informacija gali būti teikiama kitiems bankams (jiems prašant).

Gavus papildomai teigiamos informacijos apie mokėtoją, kartoteka peržiūrima ir galima spręsti klausimą dėl jo kreditavimo.

 

4. Vekselių rediskontas

4.1. Diskontuotus komercinius vekselius bankai gali rediskontuoti kituose Lietuvos Respublikos bankuose pagal susitarimą-pareiškimą (10 priedas).

4.2. Priimami rediskontuoti vekseliai turi atitikti visus reikalavimus, nurodytus 3 priede.

4.3. Vekseliai pateikiami prie rejestro analogiškai kaip ir pateikiant diskontuoti (4 priedas).

4.4. Banko vadovo skirtas darbuotojas patikrina, ar pateiktieji rediskontuoti vekseliai atitinka visus 3 priede nurodytus reikalavimus. Patikrinimo rezultatai įforminami pažyma, kurioje nurodoma:

- pateikusio rediskontuoti banko pavadinimas;

- vekselių skaičius ir bendra jų suma:

a) priimtų rediskontuoti,

b) nepriimtų rediskontuoti.

Sprendimą dėl pateiktų vekselių rediskonto priima banko vadovas arba jo įgaliotas darbuotojas.

4.5. Priėmęs rediskontuoti vekselius, bankas apskaičiuoja ir įrašo 3.4 p. nurodytuose rejestruose reikiamus duomenis.

Rediskonto suma apskaičiuojama ta pat tvarka kaip ir diskonto suma (3.7 p.), tiktai atsižvelgiama į laiką, likusį nuo rediskonto dienos iki mokėjimo termino.

4.6. Rediskontuotų vekselių antrojoje pusėje (arba pratąsoje) po paskutinio indosamento virš pateikusio rediskontuoti banko parašo ir spaudo įrašomas naujas indosamentas:

„Mokėkite.............................................................................................................................. įsakymu“.

                                                                          (rediskontavusio banko pavadinimas)

4.7. Jeigu rediskontuotas vekselis termino dieną nebuvo apmokėtas, o jis turėjo būti apmokėtas diskontavusiame banke, pastarasis privalo sumokėti rediskontavusiam bankui visą vekselio sumą ir nustatyto dydžio palūkanas už laiką po mokėjimo termino. Vekselis atiduodamas diskontavusiam bankui.

4.8. Jeigu nevietinis vekselis termino dieną lieka neapmokėtas, mokėtojo bankas-korespondentas privalo nustatytu laiku (per 1–2 darbo dienas) įforminti jo protestą rediskontavusio banko naudai.

Protestuoti vekseliai grąžinami rediskontavusiam bankui registruotu laišku, kartu prašant atlyginti protesto išlaidas (9 priedas).

4.9. Bankas, gavęs aukščiau (4.8 p.) minėtą vekselį, visą sumą kartu su protesto išlaidomis ir palūkanomis už laiką nuo mokėjimo termino nurašo iš diskontavusio banko korespondentinės sąskaitos ir jam išsiunčia registruotu laišku vekselį su protesto aktu (9 priedas).

4.10. Visais kitais vekselių rediskontavimo klausimais bankas vadovaujasi šių taisyklių 3.9, 3.11-3.22 punktų nurodymais.

 

5. Kreditavimas, įkeičiant turimus vekselius

5.1. Bankai teikia juridiniams ir fiziniams asmenims kreditą, įkeičiant turimus komercinius vekselius.

5.2. Vekselių turėtojas, norėdamas gauti įkeistais vekseliais apdraustą kreditą, sudaro su banku kredito sutartį, kurioje numatoma:

a) maksimali kredito suma (limitas);

b) įkeistų vekselių ir teikiamo kredito maksimalus santykis (procentais). (Teikiamo kredito suma neturi viršyti 70 procentų nominalios pateiktų vekselių sumos);

c) palūkanų už kreditą normos;

d) banko teisė savo nuožiūra, tačiau įspėjus klientą, didinti palūkanų normas;

e) sąlygos, kurias pažeidus, bankas turi teisę uždaryti sąskaitą ir bet kuriuo metu reikalauti, kad būtų grąžinta skola arba jos dalis, arba būtų papildomai pateikti apdraudimo vekseliai;

f) banko teisė skolos grąžinimui naudoti lėšas, gautas apmokėjus vekselius;

g) leidimas klientui vienus vekselius iki jų mokėjimo termino pakeisti kitais.

Prieš pasirašant kredito sutartį, turi būti įvertinta kliento finansinė būklė (analizuojami finansinės atskaitomybės dokumentai, naudojamasi audito organizacijų paslaugomis, kitokia informacija).

5.3. Vekselių turėtojas pateikia bankui paraišką trimis egzemplioriais. Joje išvardina vekselius, kuriuos įkeisdamas nori gauti kreditą (11 priedas). Paraiškos egzemplioriai skirti: a) pirmasis – banko buhalterijai; b) antrasis – kredito skyriui; c) trečiasis – vekselių pateikėjui.

5.4. Vekseliai turi atitikti tokius pat reikalavimus, kaip ir juos diskontuojant (3 priedas).

5.5. Banko vadovo įsakymu įgaliotas asmuo patikrina, ar vekseliai atitinka nurodytus reikalavimus. Neatitinkantys reikalavimų vekseliai išbraukiami iš paraiškos ir grąžinami jų pateikėjui.

5.6. Kreditui apdrausti vekseliai priimami banko vadovo arba jo įgalioto darbuotojo sprendimu.

5.7. Kreditas paprastai teikiamas iš atskiros paskolinės sąskaitos. Jo grąžinimo terminas negali būti vėlesnis kaip vekselių apmokėjimo terminai.

5.8. Grąžinto kredito sumai bankas atiduoda proporcingos sumos (atsižvelgiant į skolos ir nustatytą apdraudimo santykį) vekselius.

5.9. Jeigu kredito gavėjas negrąžina kredito, bankas naudoja lėšas, gautas už apmokėtus jo vekselius, tiesiogiai pervedant jas į paskolinę sąskaitą.

5.10. Prieš suteikdamas kreditą, bankas apskaičiuoja nepanaudoto kredito sumos likutį (12 priedas).

5.11. Vekseliai saugomi ir kitos operacijos atliekamos ta pat tvarka, kaip ir diskontuojant vekselius.

 

6. Banko paskolos, apdraustos gavėjų vekseliais

6.1. Bankai gali teikti finansiškai patikimiems juridiniams ir fiziniams asmenims pagal susitarimą paskolas, apdraudžiant jas gavėjų išduodamais paprastaisiais vekseliais.

6.2. Norėdamas gauti paskolą, asmuo sudaro su banku kredito sutartį, kurioje numatoma:

a) maksimali paskolos suma (limitas);

b) orientacinis gautų paskolų terminas;

c) vekselių išdavimo ir laidavimo tvarka;

d) palūkanų už paskolas normos;

e) banko teisė savo nuožiūra, prieš tai įspėjus paskolos gavėją, didinti palūkanų normą;

f) sąlygos, kurias pažeidus bankas turi teisę reikalauti grąžinti paskolą arba dalį anksčiau numatyto termino, įspėjus prieš tam tikrą laiką ir suderinus su paskolos gavėju;

g) banko teisė paskolos grąžinimui numatytais atvejais naudoti lėšas, gaunamas į paskolos gavėjo atsiskaitomąją/einamąją sąskaitą (jeigu pastarasis tokią turi);

h) leidimas paskolos gavėjui pakeisti vienus vekselius kitais iki jų mokėjimo termino.

Sutartyje gali būti numatytos ir kitokios sąlygos arba ne visos iš aukščiau nurodytųjų.

6.3. Prieš sudarant kredito sutartį, įvertinama paskolos gavėjo finansinė būklė (pav., analizuojami finansinės atskaitomybės dokumentai, naudojamasi audito organizacijų bei kitokia informacija).

6.4. Gaudamas sutartą paskolos sumą, skolininkas išrašo bankui vekselius, atsižvelgiant į jos grąžinimo dalimis terminus ir sumas.

Vekselio pirmojoje pusėje pasirašo davėjas (jis pats – skolininkas), o antrojoje jo pusėje – laiduotojai (avalistai). Laiduotojai gali parašyti, už ką laiduoja. Nesant tokio įrašo laikoma, kad laiduota už vekselio davėją.

6.5. Jeigu susitarta, kad skola bus grąžinama periodiškai dalimis, bet konkrečios sumos ir laikas nenustatomi, skolininkas išduoda bankui paprastąjį vekselį, neužpildydamas jo teksto (paprastai tam naudojami vekselių blankai be atspausdinto teksto). Paskolos laidavimas įforminamas aukščiau nurodyta tvarka (pavyzdys – 13 priedas).

Tokiame vekselyje pradinė suma dešiniajame viršutiniame kampe įrašoma paprastu pieštuku.

6.6. Grąžinus skolos dalį, atitinkančią konkretaus vekselio sumą, su priklausančiomis palūkanomis skolininkui atiduodamas apmokėtas vekselis.

6.7. Jeigu grąžinama skolos, apdraustos 6.5 p. numatyta tvarka, dalis mažesnė negu banke turimas bet kuris vekselis, likusioji neapmokėto vekselio suma įrašoma paprastu pieštuku, pažymint mokėjimo datą, o mokėtojui išduodamas atitinkamas kvitas.

6.8. Jeigu visą skolos pagal konkretų vekselį sumą ir palūkanas sumoka laiduotojas, bankas vekselyje įrašo kas, už ką ir kada sumokėjo. Bankas apmokėtą vekselį su tokiu įrašu ir, mokėtojui (laiduotojui) prašant, atitinkamą kvitą atiduoda jam.

6.9. Prireikus išieškoti skolą arba jos dalį, bankas arba skolininkas užpildo atitinkamą vekselį (6.5 p.). Nesumokėjus nustatytu terminu, vekselis bendra tvarka protestuojamas, po to išieškojimas galimas priverstina tvarka.

6.10. Vekseliai, kuriais laiduojamos minėtos paskolos, neindosuojami, nediskontuojami ir neinkasuojami kituose bankuose.

6.11. Teikiamos banko paskolos apskaitomos atitinkamose balansinėse sąskaitose, o vekseliai – nebalansinėse sąskaitose.

Vekseliai laikomi saugykloje (kasoje), sugrupuoti pagal mokėtojus.

 

7. Vekselių inkasavimas

7.1. Juridiniai ir fiziniai asmenys gali gauti pinigus pagal turimus vekselius, juos inkasuodami banke nepriklausomai nuo to, ar turi kitas to atsiskaitymo dalyvis savo sąskaitą banke, ar ne.

7.2. Bankas priima inkasuoti vekselius, kurie įforminti Vekselių įstatymo nustatyta tvarka:

a) vietinius – ne anksčiau kaip vienas mėnuo ir ne vėliau kaip 5 dienos iki vekselio apmokėjimo termino;

b) nevietinius – ne anksčiau kaip trys mėnesiai ir ne vėliau kaip dokumentų apyvartos laikas (prie mokėjimo termino pridedamos penkios dienos).

Vekselio, apmokėtino jį pateikus, konkretų apmokėjimo terminą nustato jo turėtojas.

7.3. Atiduodamas inkasuoti vekselį, jo turėtojas (komitentas) paveda bankui gauti iš mokėtojo (įsakomojo vekselio akceptanto) vekselyje nurodytąją sumą, o laiku neapmokėjus – įforminti protesto aktą komitento naudai. Gautoji suma pervedama į inkasavusio asmens (komitento) sąskaitą banke arba jam išmokama grynaisiais.

7.4. Paprastai bankas priima inkasuoti vekselius, kurių apmokėjimo vietovėje yra to pat banko skyrius arba bankas – jo korespondentas. Tada priimtas vekselis siunčiamas minėtam bankui (skyriui, korespondentui). Toks inkasavimas vadinamas tiesioginiu. Jeigu inkasuojantis bankas mokėjimo vietoje neturi skyriaus, korespondento, priimti vekselį gali, tačiau jį turi dar inkasuoti mokėjimo vietoje esančiame banke. Toks inkasavimas vadinamas netiesioginiu.

7.5. Jeigu davėjas vekselyje nurodė kitą mokėjimo vietą negu mokėtojo gyvenamoji vieta (domicilinis vekselis), bet nenurodė trečiojo asmens vietos, kur turi būti mokama, mokėtojas gali tą asmenį nurodyti akceptuodamas vekselį. Jeigu tokio nurodymo nėra, laikoma, kad pats akceptantas įsipareigoja sumokėti mokėjimo vietoje.

7.6. Vekselis domiciliuojamas dažniausiai tais atvejais, kai mokėtojas gyvena vietoje, kur nėra notaro (protestui įforminti) arba kai jo gyvenamojoje vietoje nėra ir banko, kuriame galima inkasuoti vekselį.

7.7. Jeigu vekselyje nurodyta mokėjimo vieta yra skirtinga nuo mokėtojo gyvenamosios vietos, bankas gali priimti jį inkasuoti už sutartą atlyginimą. Mokėtojas turi užtikrinti, kad terminui suėjus būtų reikalinga lėšų suma mokėtojo sąskaitoje arba ją sumokėti grynaisiais pinigais. Savo sutikimą, kad vekselis būtų apmokėtas iš jo sąskaitos, mokėtojas praneša bankui raštu (16 priedas). Apie tokio pranešimo įteikimą bankui turi susitarti komitentas su vekselio mokėtoju.

7.8. Jeigu mokėjimo vietoje nėra notaro (arba kitos įstaigos, kuriai suteikta teisė įforminti vekselio protestą), inkasuojantis bankas neprivalo įforminti protesto ir už tai neatsako. Jei vis dėlto komitentas reikalauja priimti vekselį inkasuoti, jis pats atsako už protesto įforminimą arba jo termino praleidimą.

7.9. Inkasuojamus vekselius komitentas su sąrašais, sudarytais trimis egzemplioriais, pateikia bankui. Kiekvienam mokėtojų bankui sudaromi atskiri sąrašai (14 priedas).

7.10. Vekselių sąraše nurodoma:

1) eilės numeris;

2) vekselio numeris (įrašo bankas);

3) akceptanto (mokėtojo) arba paprastojo vekselio mokėtojo pavadinimas (vardas, pavardė, gyvenamoji vieta) ir adresas;

4) mokėtojo banko pavadinimas;

5) mokėjimo terminas;

6) vekselio suma;

7) inkasavimo data;

8) išsiuntimo apmokėti data;

9) atžyma apie vekselio apmokėjimą arba protestą ir jų data.

7–9 skilčių duomenis įrašo bankas.

Sąrašo pirmasis egzempliorius lieka komitento banke, antrasis kartu su vekseliais siunčiamas mokėtojų bankui (15 priedas), trečiasis atiduodamas komitentui.

Jeigu inkasuojamieji vekseliai bus apmokami tame pat komitento banke, minėti sąrašai sudaromi dviem egzemplioriais.

7.11. Priimtus inkasuoti vekselius komitento bankas apskaito nebalansinėje sąskaitoje „Įvairios vertybės ir dokumentai“. Ne vėliau kaip kitą darbo dieną jis išsiunčia vekselius su antruoju sąrašo egzemplioriumi mokėtojų bankams registruotu laišku, o vekselių sumas nurašo iš sąskaitos „Įvairios vertybės ir dokumentai“ ir įrašo į nebalansinės sąskaitos „Išsiųsti ir išduoti atsiskaitytinai įvairios vertybės ir dokumentai“ pajamas. Pastarojoje vekseliai apskaitomi tol, kol bus gautos sumokėtos sumos arba jie bus atiduoti komitentui (kartu su protesto aktu arba grąžinti dėl kitų priežasčių).

7.12. Komitento bankas, priėmęs inkasuoti vietinius vekselius, o mokėtojo bankas, gavęs iš kitur nevietinius vekselius, privalo pranešti mokėtojams apie jų sumas ir mokėjimo terminus.

7.13. Bankas, gavęs iš mokėtojo nevietinio vekselio sumą, perveda ją bankui, atsiuntusiam inkasuoti vekselį, įrašyti į komitento sąskaitą. Komitento bankas gautas už vietinius vekselius sumas įrašo į komitentų sąskaitas.

7.14. Nesumokėjus nustatytu laiku vekselio sumos, bankas privalo įforminti protestą komitento vardu, jeigu iš pastarojo nebuvo gauta kitokio nurodymo (8 priedas). Protesto išlaidas apmoka komitentas.

Bankas neprivalo įforminti protesto vekselių, priimtų šių taisyklių 7.6 ir 7.8 p. nurodyta tvarka, taip pat vekselių, kuriuose nurodyta „grąžinti be protesto“ arba kitais analogiškais žodžiais. Tokie vekseliai grąžinami komitentams.

7.15. Komitentas moka bankui komiso mokestį už vekselių inkasavimą (damno) ir kompensuoja pašto išlaidas (porto).

7.16. Protestuotus vekselius kartu su protesto aktais, taip pat vekselius, grąžinamus dėl kitų priežasčių (pav., nepriklausančius protestuoti, atšauktus ir kt.) bankas registruotu laišku siunčia komitento bankui prie jų sąrašo (9 priedas).

 

8. Vekselių operacijų apskaita bankuose

8.1. Diskontuotų (pirktų) vekselių nominalios sumos apskaitomos aktyvinėse sąskaitose: „Diskontuoti vekseliai banko portfelyje“, „Diskontuoti vekseliai pas korespondentus“, „Protestuoti vekseliai“.

Atitinkamų sąskaitų debete įrašomos banko diskontuotų (pirktų) vekselių, bankams-korespondentams išsiųstų inkasuoti vekselių, protestuotų vekselių sumos, kreditan – apmokėtų banke esančių vekselių, apmokėtų vekselių sumos, gautos iš bankų- korespondentų ir apmokėtų protestuotų vekselių sumos.

Vekselių banko portfelyje ir protestuotų vekselių sumos apskaitomos asmeninėse sąskaitose pagal jų pateikėjus ir davėjus. Jose įrašomos diskontuotų vekselių apyvartos ir likučiai. Analitinė apskaita naudojama taip pat vekselių apmokėjimo kontrolei.

Sąskaitos „Diskontuoti vekseliai pas korespondentus“ analitinė apskaita tvarkoma kiekvienam bankui – korespondentui.

8.2. Diskontuojant vekselius, jų nominalioji suma įrašoma sąskaitos „Diskontuoti vekseliai banko portfelyje“ debete. Vekselių pateikėjo atsiskaitomosios/einamosios sąskaitos kreditan įrašomos sumos, atskaičiavus diskonto sumą, o pastaroji (diskonto suma) įrašoma „Banko operacinės ir įvairios pajamos“ sąskaitos kreditan.

Jeigu į diskonto sumą įeina dalis palūkanų, tenkančių būsimųjų metų laikotarpiui, jį įrašoma „Būsimųjų metų banko pajamos“ sąskaitos kreditan ir apskaitoma atskirose vekselių pateikėjų asmeninėse sąskaitose.

8.3. Išsiunčiant vekselius į kitus bankus inkasuoti, jų sumos iš sąskaitos „Diskontuoti vekseliai banko portfelyje“ iškeliamos buhalteriniais pravedimais į sąskaitą „Diskontuoti vekseliai pas korespondentus“.

8.4. Protestavus vekselius, jų sumos perkeliamos iš sąskaitos, kuriose buvo apskaitomos, į sąskaitos „Protestuoti vekseliai“ debetą.

8.5. Rediskontuojant vekselius kitame banke, juos diskontavęs bankas įrašo korespondentinės sąskaitos debetan vekselių nominalias sumas, atskaičiavus rediskonto sumą. Pastarąją įrašo „Banko operacinės ir įvairios išlaidos“ sąskaitos debetan. Jeigu į rediskonto sumą įeina palūkanos už ateinančių metų laikotarpį, ta sumos dalis įrašoma „Būsimųjų metų išlaidos“ debetan. Visa rediskontuotų vekselių nominalioji suma įrašoma sąskaitos „Bankų diskontuoti vekseliai portfelyje“ kredite.

8.6. Vekselių rediskonto operacijos rediskontavusiame banke analogiškos kaip juos diskontuojant.

8.7. Be anksčiau minėtos vekselių diskonto operacijų analitinės apskaitos, būtina organizuoti papildomą chronologinę, sisteminę diskontuotų, rediskontuotų, išsiųstų inkasuoti vekselių apskaitą (registraciją) apmokėjimo terminų ir perdavimo protestuoti kontrolei palengvinti.

Įrašai daromi tam skirtose knygose, žurnaluose, kortelėse ir pan. Tam naudojami priimtieji su vekseliais rejestrai, apyrašai ir kt.

Chronologinė apskaita yra skirta:

a) išsamioms žinioms apie kiekvieną diskontuotą vekselį sudaryti;

b) sintetinių sąskaitų duomenims patikrinti;

c) duomenims į asmenines vekselių pateikėjų ir jų davėjų sąskaitas įrašyti.

Chronologiniai įrašai daromi kiekvienai diskontuotų vekselių rūšiai (esančių portfelyje, išsiųstų inkasuoti į kitus bankus, protestuotų, rediskontuotų kitame banke ir t. t.) numerių eilės tvarka. Įrašai atliekami iš vekselių rejestrų.

Sistematiniai įrašai skirti apskaityti kiekvieno asmens, pateikusio diskontuoti vekselius, skolų apyvartas.

Iš kiekvienos tokios asmeninės sąskaitos turi būti galima nustatyti kieno, už kokią sumą ir kokiais grąžinimo terminais banko portfelyje yra vekseliai, ar buvo protestuoti vekseliai pas pateikėjus arba vekselių davėjus.

Sistematinei apskaitai taip pat priklauso įrašai pagal bankus, kuriems išsiųsti inkasuoti diskontuotieji vekseliai.

Vekselių apmokėjimo terminų kontrolė yra viena iš svarbiausių kredito skyriaus funkcijų, nes, praleidus mokėjimo terminus ir vekselių protestui įforminti nustatytą laiką, vekseliai nustoja galios, ir išieškoti jų sumas priverstine tvarka nebegalima. Todėl ši apskaita reikalauja stropumo ir ypatingo dėmesio.

Apskaita tvarkoma pagal kiekvieną vekselių rūšį: banko diskontuotus, protestuotus, išsiųstus inkasuoti bankams- korespondentams ir t. t.

Mokėjimų terminų įrašų tikslumas tikrinamas su chronologiniais įrašais.

Be to, šios apskaitos duomenys kiekvieną dieną patikrinami pagal terminus su vekselių, kurių apmokėjimo terminas baigiasi kitą dieną, žiniaraščiu.

8.8. Vekseliais apdraustas kreditas suteikiamas iš atskirų paskolinių sąskaitų, atidarytų balansinėse sąskaitose pagal kredito gavėjo priklausomumą.

Buhalteriniai apskaitai ir chronologiniams bei sistematiniams įrašams pagal vekseliais apdraustą atskirą paskolinę sąskaitą keliami tokie pat reikalavimai kaip ir diskontuotų vekselių apskaitai.

Kredito suteikimas įrašomas paskolinės sąskaitos debete, grąžinimas – kredite.

Nebalansinė vekselių operacijų apskaita tvarkoma sąskaitose „Trumpalaikių paskolų vekseliai ir pasižadėjimai“ ir „Ilgalaikių paskolų vekseliai ir pasižadėjimai“ – suteikiant vekseliais apdraustus kreditus, o sąskaitose „Įvairios vertybės ir dokumentai“ bei „Išsiųsti ir išduoti atsiskaitytinai įvairios vertybės ir dokumentai“ – diskontuoti, rediskontuoti ir inkasuoti vekseliai.

- „ -

Vekselių operacijų bankuose taisyklės, patvirtintos Lietuvos banko valdybos 1992 m. rugpjūčio 3 d. posėdžio protokolu Nr. 29, nustoja galios.

______________

 

1 priedas

 

Įsakomasis vekselis (trata)

 

Antroji vekselio pusė

______________

 

2 priedas

 

Paprastasis (solo) vekselis

 

Antroji vekselio pusė

______________

 

3 priedas

 

Reikalavimai, kuriuos turi atitikti diskontuojami ir rediskontuojami vekseliai

 

1. Bendri reikalavimai diskontuojamiems ir rediskontuojamiems vekseliams. Priimami vekseliai, jeigu:

1) jie įforminti Vekselių įstatymo nustatyta tvarka;

2) išrašyti ūkinių operacijų pagrindu, t. y. komerciniai (prekybiniai);

3) juose nurodytas konkretus mokėjimo terminas;

4) mokėjimo vietoje yra bankai, kuriuose skolininkai (įsakomųjų vekselių akceptantai, paprastų vekselių mokėtojai) turi sąskaitas;

5) trasatas (mokėtojas) yra besąlygiškai akceptavęs visą įsakomojo vekselio sumą;

6) juose yra vardinis indosamentas bankui arba atviras (blankinis) vekselio pateikėjo indosamentas (antruoju atveju prieš indosanto parašą turi būti palikta pakankamai vietos, kad bankas galėtų įforminti vekselio perdavimą jam);

7) tekste ir indosamentuose nėra prierašų, ribojančių vekselio nuosavybės perdavimo teisę, taip pat be pataisymų ir išbraukimų;

8) juos pasirašiusių asmenų identifikavimas nekelia abejonių.

2. Papildomi reikalavimai diskontuojamiems vekseliams:

9) jų apmokėjimas užtikrintas ne mažiau kaip dviem parašais, t. y. vekselio davėjo parašu ir pirmojo vekselio savininko indosamentu (indosamentų skaičius byloja apie vekselio patikimumą);

10) nuo jų pateikimo diskontuoti iki jų apmokėjimo termino yra likę ne daugiau kaip 12 mėnesių ir ne mažiau kaip viena savaitė.

3. Papildomi reikalavimai rediskontuojamiems vekseliams:

11) jeigu jie užtikrinti ne mažiau kaip trijų laiduotojų (avalistų) parašais, iš kurių trečiasis gali būti bankas, pateikęs vekselius rediskontuoti.

Išimtiniais atvejais banko vadovybės nutarimu galima rediskontuoti vekselius su dviejų laiduotojų parašais;

12) jeigu nuo jų pateikimo rediskontuoti dienos iki jų apmokėjimo termino yra likę ne daugiau kaip 3 mėnesiai ir ne mažiau kaip viena savaitė.

Išimtiniais atvejais banko vadovybės nutarimu galima rediskontuoti vekselius, jeigu iki jų apmokėjimo yra likę ne daugiau kaip 6 mėnesiai.

______________

 

4 priedas

 

...........................................

................................. banko

...........................................

................................ skyriui

Vekselių pateikėjo/banko pavadinimas

(filialui)

199.. m..............................

 

Nr. ......

 

 

R E J E S T R A S              Nr. .............

 

Prašome diskontuoti/rediskontuoti žemiau išvardintus vekselius ir pervesti priklausančias sumas į sąskaitą

Nr. ...................

Eil. Nr.

Vekselio Nr. (įrašo bankas

Akceptanto arba paprasto vekselio mokėtojo pavadinimas (vardas pavardė), adresas

Mokėtojo banko pavadinimas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Įrašo bankas

Diskonto/rediskonto data

Sumų apskaičiavimas

Vekselių išsiuntimo apmokėti (inkaso) data

Dienų sk.

Diskonto/rediskonto norma %

Diskonto/rediskonto suma

Priklauso pateikėjui

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:......................................

Vekselių pateikėjas                                       _______                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

Antspaudas

 

Banko vadovas

 

A. V.                Priimta............ vekselių suma..........

Diskonto suma.............................

Priklauso pateikėjui(suma)................

 

Banko darbuotojas                                                   _______                                   

                                                                       (pareigos, parašas)                                      (v., pavardė)

______________

 

 

5 priedas

 

..........................................

......................................

Banko pavadinimas

banko.............................

..........................................

......................................

..........................................

 

adresas

 

199. m...............................

 

 

Nr. .............

 

Siunčiame inkasuoti mūsų diskontuotus/rediskontuotus sąraše išvardintus vekselius.

Šiuo suteikiame inkasuojantiems bankams teisę atlikti mūsų vardu visus veiksmus, susijusius su vekselių apmokėjimu bei atsisakymu juos apmokėti.

Priklausančias mums sumas prašome pervesti mums. Neapmokėtų vekselių protesto ir kitas išlaidas prašome nurašyti iš mūsų sąskaitos arba išskaičiuoti iš lėšų, gautų už kitus vekselius.

 

Eil. Nr.

Vekselio Nr.

Akceptantas, paprasto vekselio mokėtojas (vardas, pavardė, gyv. vieta), adresas

Mokėtojo bankas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Įrašo bankas

Inkasavimo data

Išsiuntimo apmokėti data

Apmokėtas arba protestuotas ir data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:............

Pateikiama.................................... vekselių ...........................................................................................

                                                                                                                             suma žodžiais

Banko vadovas                                                        ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

Antspaudas

______________

 

6 priedas

 

......................................  banko

.....................................  skyrius

                  (filialas)

199.. m.....................................

 

Diskontuotų vekselių, apmokėtinų 199... m............... d.,

 

Ž I N I A R A Š T I S

 

Vekselio registracijos Nr.

Pavadinimas(pavardė)

Vekselio suma

Buhalterijos žyma apie vekselio apmokėjimą arba protestą

Pastabos

Akceptantas arba paprastojo vekselio davėjas

Vekselio pateikėjas

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:........

Žiniaraštį sudarė:

..........................................................................                       ............                                                    

                                 (pareigos)                                                       parašas                                                (V., pavardė)

______________

 

 

7 priedas

 

........................... banko

................................

........................ skyrius

notarui

         (filialas)

 

.....................................

 

                    (data)

 

....................................

 

                 (vietovė)

 

 

 

Prašome šio laiško pateikėjui......................................................................................................

                                                                                                                                      (V., pavardė)

nemokamai grąžinti mūsų išsiųstą protestuoti vekselį Nr. ....................................................... , jeigu jis

dar neprotestuotas.

Šis vekselis mūsų banke apmokėtas 199.. m...............................................................................

 

Banko vadovas                                                        ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

______________

 

8 priedas

 

..........................................

......................................

          (banko pavadinimas)

notarui

199.. m.............................

 

Nr. ..............

 

 

 

Prašome įforminti šių vekselių protestą .....................................................................................

...................................................... banko/komitento naudai:

 

Eil. Nr.

Vekselio Nr.

Vekselio davėjas/akceptantas (pavadinimas, vardas, pavardė), adresas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Vekselį pasirašiusiųjų/akceptavusių pavadinimai (pavardės), adresai

Vekselio protesto priežastis

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:..............................

 

Iš viso pateikiama.............. vekselių ............................................................

                                                                                                      (suma žodžiais)

 

Banko vadovas                                                        ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

______________

 

9 priedas

 

..........................................

......................................

Banko pavadinimas

......................................

.........................................

 

199.. m.............................

 

Nr. ..............

 

 

Grąžiname anksčiau Jūsų banko atsiųstus inkasuoti........................... vekselius su protesto dėl

neapmokėjimo aktais ir dėl.....................................................................................................................

                                                                                              (nurodyti grąžinimo priežastis)

Mūsų sumokėtas protesto įforminimo ir kitas išlaidas, iš viso................................................... ,

                                                                                                                                                                            (suma)

prašome pervesti mūsų bankui.

 

Eil. Nr.

Vekselio Nr.

Komitentas

Mokėtojas/įsak. vekselio akceptantas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Protesto ir kitų išlaidų suma

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:.......................................

 

Banko vadovas                                                        ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

______________

 

10 priedas

 

.................................. banko

............................................

.............................. skyriaus

................................ bankui

              (filialo)

...........................................

199. m................................

 

P A R E I Š K I M A S

 

Jeigu Jūsų banke rediskontuoti mūsų vekseliai nebus apmokėti ir dėl to protestuoti, įsipareigojame juos išpirkti, kompensuoti protesto ir kitas išlaidas, taip pat sumokėti palūkanas už laiką po mokėjimo termino.

 

Banko vadovas                                                        ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

______________

 

11 priedas

 

.........................................

..................................... banko

.........................................

.................................... skyriui

                                                                                                                                                   (filialui)

Vekselių pateikėjo pavadinimas

(vardas, pavardė) ir adresas

199.. m............................

 

P A R A I Š K A Nr. ..............

 

Prašome priimti įkeitimui žemiau išvardintus vekselius ir suteikti jais apdraustą kreditą.

Eil. Nr.

Vekselio numeris (įrašo bankas)

Akceptanto/arba paprastojo mokėtojo pavadinimas (vardas, pavardė), adresas

Mokėtojo banko pavadinimas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Įrašo bankas

Pastabos

Kredito sumos apskaičiavimas

Kredito norma (%)

Kredito suma (6sk. x x7sk.)/100

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:...... vekselių.................................

 

Vekselių pateikėjas                                                  _______                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

A. V.

Banko žyma

1. Priimta............ vekselių suma .............................

2. Kredito, apdrausto vekseliais, suma ...................

 

TVIRTINU

Banko vadovas ................................. Sudarė ...........................................                            

                                          (parašas)                                                 (pareigos)                                      (v., pavardė)

______________

 

12 priedas

 

.................................. banko

............................................

................................ skyrius

............................................

             (filialas)

 

..........................................

                                                                                                                        (kredito gavėjo pavadinimas)

 

Nepanaudoto kredito sumos likučio apskaičiavimas-*

 

Eil. Nr.

Rodiklio pavadinimas

Suma

Pastabos

1.

Kredito suma (limitas)

50000 Lt

 

2.

Įsiskolinimo bankui suma

20000 Lt

 

3.

Įkeistų vekselių suma

40000 Lt

 

4.

Sutartyje numatyta kredito norma

70 %

 

5.

Nepanaudoto limito suma (1 eil.-20 eil.)

30000 Lt

 

6.

Turimo apdraudimo suma (3 eil. x 4 eil.)

28000 Lt

 

7.

Galima išduoti kredito (6 eil.-2 eil., bet ne daugiau kaip 5 eil.)

8000 Lt

 

 

Sudarė                                                                      ...............                                   

                                                                               (parašas)                                               (v., pavardė)

 

A. V.

 

 

____________________________

* Sumos ir procentai pateikti kaip pavyzdys

______________

 

 

13 priedas

 

Neužpildytas vekselis

 

Antroji vekselio pusė

______________

 

 

14 priedas

 

......................................................

............................................

Komitento (vekselių pateikėjo)

banko..................................

......................................................                                           .............................................

pavadinimas

......................................................

adresas

199. m...........................................

Nr. ....................

 

Prašome priimti inkasuoti sąraše išvardintus vekselius.

Šiuo suteikiame inkasuojantiems bankams teisę atlikti mūsų vardu visus veiksmus, susijusius su vekselių apmokėjimu bei atsisakymu juos apmokėti.

Priklausančias mums sumas prašome įrašyti į mūsų sąskaitą Nr. ............................  Jūsų banke.

Neapmokėtų vekselių protesto ir kitas išlaidas prašome nurašyti iš mūsų sąskaitos arba išskaičiuoti iš lėšų, gautų už kitus vekselius.

 

Eil. Nr.

Vekselio Nr. (įrašo bankas

Akceptantas, paprasto vekselio mokėtojas (vardas, pavardė, gyv. vieta), adresas

Mokėtojo bankas

Mokėjimo terminas

Vekselio suma

Įrašo bankas

Inkasavimo data

Išsiuntimo apmokėti data

Apmokėtas arba protestuotas ir data

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso: ............................................

Pateikiama ............................... vekselių ...............................................................................................

                                                                                                                                        (suma žodžiais)

Komitentas                   ................................................................                                                          

                                                                  (parašas)                                                                                (V., pavardė)

Priimta inkasuoti ................................... vekselių ..................................................................................

                                                                                                                                                 (suma skaitm.)

Banko darbuotojas       ................................................................                                                          

                                                                  (parašas)                                                                                (V., pavardė)

199.. m......................

Antspaudas

______________

 

 

15 priedas

 

.................................... banko

....................................... banko

.................................. skyrius

...................................... skyriui

             (filialas)

                    (filialui)

 

199.. m....................

 

Siunčiame inkasuoti .................... vekselių, suma ......................................................................

.........................................................................................................................  apmokėtinų Jūsų banke.

Šiuo suteikiame teisę atlikti veiksmus, susijusius su jų apmokėjimu bei atsisakymu apmokėti.

Priklausančias mums sumas prašome pervesti mūsų bankui.

 

Priedas: ............................... vekselių

 

Banko vadovas                                                        ...............                                                                

                                                                  (parašas)                                                                            (v., pavardė)

______________

 

 

16 priedas

 

.....................................

...................................... banko

.....................................

..................................... skyriui

.....................................

                   (filialui)

 

Vekselio akceptanto

(mokėtojo) arba paprasto

vekselio apmokėtojo

pavadinimas (pavardė) ir adresas

199. m. ........................................

 

S U T I K I M A S

 

Mano/mūsų akceptuotus/išduotus vekselius, suėjus jų mokėjimo terminui, sutink.. apmokėti iš mano/mūsų sąskaitos Nr. ........ Jūsų banke.

 

 

Mokėtojas                                                                ...............                                                                

                                                                  (parašas)                                                                            (v., pavardė)

______________