LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ ŽEMĖTVARKOS IR GEODEZIJOS TARNYBA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL STATYBOS GEODEZINIŲ TYRIMŲ VALSTYBINĖS PRIEŽIŪROS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1996 m. rugsėjo 30 d. Nr. 93
Vilnius
1. Patvirtinti Statybos geodezinių tyrimų valstybinės priežiūros nuostatus (pridedama), suderintus su Statybos ir urbanistikos ministerija (1996 m. rugsėjo 30 d. raštas Nr. 2-213-03-3570 pasirašytas ministerijos sekretoriaus Zenono Mackevičiaus).
PATVIRTINTA
Žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos
prie Žemės ūkio ministerijos
1996 m. rugsėjo 30 d.
įsakymu Nr. 93
STATYBOS GEODEZINIŲ TYRIMŲ VALSTYBINĖS PRIEŽIŪROS
NUOSTATAI
1. Bendroji dalis
1.1. Šie nuostatai nustato Lietuvos Respublikoje vieningą statybos geodezinių tyrimų valstybinės priežiūros tvarką.
1.2. Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba formuoja ir įgyvendina geodezinių tyrimų valstybinės priežiūros strategiją, tikrina, ar apskričių valdytojų administracijos Žemės ūkio departamento žemėtvarkos ir geodezijos skyrių veikla atitinka Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų bei šių nuostatų reikalavimus.
1.3. Apskričių valdytojo administracijos Žemės ūkio departamento žemėtvarkos ir geodezijos skyriai vadovauja ir kontroliuoja apskričių valdytojų administracijos žemės ūkio departamentų rajonų žemės ūkio valdybų ar miestų žemėtvarkos ir geodezijos tarnybų (toliau – miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybų) veiklą.
1.4. Statybos geodezinių tyrimų valstybinę priežiūrą vykdo miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybų vyriausieji geodezininkai.
1.5. Miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybų reikalavimai, nustatyti jų veiklos nuostatuose, yra privalomi visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, vykdantiems statybos geodezinius tyrimus.
1.6. Miestų savivaldybėse, kuriose kuriamos ir atnaujinamos stambaus mastelio georeferencinės duomenų bazės, už šių bazių tvarkymą atsakingi savivaldybės vyriausiųjų architektų padaliniai ir jų vyriausieji geodezininkai. Savo darbe jie vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės, Statybos ir urbanistikos ministerijos, Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos teisės aktais ir šiais nuostatais.
2. Pagrindinės sąvokos
2.1. Statybos geodeziniai tyrimai – veikla, kurios tikslas sudaryti topografinius žemėlapius ar georeferencinių duomenų bazes statinių projektavimui ir teritorijų planavimui. Ši sąvoka taip pat apima naujai paklotų požeminių komunikacijų geodezinių nuotraukų ar jų georeferencinių duomenų bazių sudarymą.
2.2. Georeferencinių duomenų bazė (GR DB) – apibrėžtos teritorijos georeferencinių duomenų visuma, organizuota geoinformacinių sistemų principais. Pagal informacijos turinį GR DB skaidoma į tris posistemes:
2.2.1. topografinės informacijos (Topografinės GDB). Pagal turinį apima fizinius žemės paviršiaus objektus ir jo formas, pvz.: pastatai, hidrografija, reljefo elementai, bordiurai, stulpai, augalija ir kt;
2.2.2. inžinerinių tinklų informacijos (Inžinerinių komunikacijų GDB). Apima inžinerinių komunikacijų linijas, jų įrengimus ir statinius;
3. Statybos geodezinių tyrimų tvarka
3.1. Statybos geodezinius tyrimus gali vykdyti juridiniai ir fiziniai asmenys, nustatyta tvarka šiems darbams gavę Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos licencijas ir pagal šią tvarką suderinę su miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybomis statybos geodezinių tyrimų darbų programas.
Juridiniai ir fiziniai asmenys gali vykdyti tik tuos darbus, kurie yra nurodyti licencijose, laikantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 19 d. nutarimu Nr. 1581 patvirtintų Licencijų atlikti geodezinius, topografinius darbus, užsiimti topografinių, teminių planų, žemėlapių, taip pat kartografinių schemų leidyba bei spausdinimu išdavimo taisyklių nustatytos tvarkos.
3.2. Juridiniai ir fiziniai asmenys, atliekantys statybos geodezinius tyrimus objekte, miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai pateikia du geodezinių-topografinių darbų programos egzempliorius, kurią suderinus vienas egzempliorius grąžinamas pateikėjui, o antras lieka miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnyboje.
3.3. Miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos vyriausiasis geodezininkas patvirtintas geodezinių darbų programas registruoja žurnale bei sudaro atliekamų darbų kartogramą. Kartogramoje turi būti įbrėžtos objekto ribos bei įrašytas projekto registracijos numeris.
3.4. Darbų programoje turi būti šie duomenys:
– objekto pavadinimas ir vieta, užsakovas, darbų tikslas, Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos išduotos licencijos Nr. ir išdavimo data;
– anksčiau vykdytų topogeodezinių darbų panaudojimas;
– topogeodezinių darbų apimtys ir atlikimo terminai, metodai, numatomi naudoti prietaisai ir instrumentai.
3.6. Su darbų programa pateikiama:
3.6.3. schema, kurioje nurodoma:
– planšečių nomenklatūra, koordinačių tinklas;
– esami valstybinio geodezinio pagrindo, vietinių tinklų punktai;
– išeities (pradiniai) reperiai;
– projektuojamas topografinės nuotraukos geodezinis pagrindas, jo sudarymo metodai;
– anksčiau atliktos topografinės nuotraukos ribos;
– naujai vykdomų nuotraukų ribos arba koordinatės.
4. Geodezinių tyrimų programos derinimas
4.1. Miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba, derindama geodezinių tyrimų programas, tikrina:
4.1.1. ar juridiniai ir fiziniai asmenys, pageidaujantys vykdyti statybos geodezinius tyrimus, turi šiems darbams licencijas;
4.1.2. ar pakankamai surinkta pradinių duomenų, tenkinančių statybos geodezinių tyrimų techninius reikalavimus;
4.1.3. ar programoje numatyta darbų technologija ir instrumentai tenkina normatyvinių dokumentų reikalavimus;
4.2. nurodo:
4.3. Miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos:
4.3.1. pagal pareikalavimą už patvirtintus įkainius vykdytojui pateikia naujausių topografinių (inžinerinių) žemėlapių kopijas arba georeferencinių duomenų bazės išrašą, geodezinio pagrindo punktų koordinates ir altitudes;
4.3.3. spaudu ant topografinio žemėlapio ar pažyma apie georeferencinius duomenis patvirtina jų galiojimą. Galiojimo terminas iki projektavimo darbų pradžios vieneri metai.
Po geodezinių darbų patvirtinimo žurnale ir kartogramoje daromos specialios žymos;
4.3.4. kaupia žemėlapių originalus ir kontroliuoja georeferencinių duomenų bazių atnaujinimą apskričių ir savivaldybių padaliniuose;
4.4. Tuo atveju, kai topografiniai žemėlapiai ar georeferenciniai duomenys nebegalioja, prieš atliekant statinių projektavimo ar teritorijų planavimo darbus atliekama pasikeitimų nuotrauka, kurios pagrindu atnaujinami topografinių žemėlapių originalai arba georeferencinės duomenų bazės.
5. Projektų derinimas
5.1. Miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos vyriausiasis geodezininkas, dalyvaudamas savivaldybės organizuotame kompleksiniame statinių projektų derinime, tikrina:
5.1.1. ar statinių projektai atlikti atnaujintoje topografinėje medžiagoje arba galiojančių georeferencinių duomenų pagrindu;
5.1.2. ar sklypas įregistruotas Valstybinio žemės kadastro duomenų registre ir jo ribos nepakeistos;
6. Statybos priežiūra ir inventorizacija
6.1. Miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos vyriausiasis geodezininkas tikrina:
6.2. Nutiesus požemines komunikacijas (iki jų užpylimo gruntu), privalomai atliekamos jų geodezinės nuotraukos, o užbaigus statybą – statybos sklypų pasikeitimo geodezinė nuotrauka, kurių duomenys perduodami miesto (rajono) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai, ir atnaujinami topografinių žemėlapių originalai ar georeferencinių duomenų bazės apskričių ir savivaldybių padaliniuose.
6.3. Miestų (rajonų) žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos, geodezinių darbų vykdytojui pateikus, spaudu patvirtina 6.2 punkte nurodytas geodezines nuotraukas arba pakeistų ar papildytų georeferencinių duomenų bazių išrašus. Be šio spaudo ar georeferencinių duomenų bazių išrašo statiniai negali būti priimti naudoti ir teisiškai registruoti.
7. Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos funkcijos
7.1. Organizuoja statybos geodezinius tyrimus reglamentuojančių dokumentų rengimą ir juos tvirtina kartu su Statybos ir urbanistikos ministerija.
7.2. Dalyvauja rengiant ir vykdant geodezijos specialistų kvalifikacijos kėlimo programas, organizuoja jiems seminarus.