LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL STATYBOS TECHNINIO REGLAMENTO STR 1.03.01:2000 „STATYBOS PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS“ PATVIRTINIMOTC „DĖL STATYBOS TECHNINIO REGLAMENTO STR 1.03.01\:2000 „STATYBOS PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS“ PATVIRTINIMO“
2000 m. gruodžio 12 d. Nr. 522
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų (Žin., 1998, Nr. 84-2353) 6.4 punktu:
1. Tvirtinu statybos techninį reglamentą STR 1.03.01:2000 „Statybos produktų sertifikavimas“ (pridedama).
2. Laikau netekusiu galios Statybos ir urbanistikos ministerijos 1996 11 18 įsakymą Nr. 166 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.03.01:1996 patvirtinimo“ (Žin.,1996, Nr. 119-2807).
3. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „reglamentas“.
Patvirtinta
aplinkos ministro
2000 12 12 įsakymu Nr. 522
Organizacinis tvarkomasis statybos techninis reglamentas
STR 1.03.01:2000
I. TAIKYMO SRITIS IR BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis organizacinis tvarkomasis statybos techninis reglamentas (toliau – reglamentas) nustato statybos produktų sertifikavimo sistemos struktūrą, apibrėžia sistemos dalyvių funkcijas, reglamentuoja sertifikavimo bendruosius reikalavimus.
2. Šis reglamentas privalomas visiems sertifikavimo sistemos dalyviams ir kitiems juridiniams bei fiziniams asmenims, susijusiems su sertifikavimo objektais, skirtais realizuoti Lietuvos Respublikoje arba už jos ribų, jeigu tai numatyta šalių susitarimuose.
3. Pagrindiniai tikslai:
3.1. apsaugoti vartotoją nuo pavojingos gyvybei, kenksmingos sveikatai ir žalingos aplinkai produkcijos;
4. Statybos produktai gali būti sertifikuojami šiose srityse:
4.1. privalomoji – veiklos sritis, kai įgaliotos institucijos yra nustačiusios atlikti privalomąjį statybos produktų saugos, nekenksmingumo sveikatai bei aplinkai atitikties įvertinimą [6.1]. Šiuo atveju sertifikavimo veikloje dalyvauja tik paskelbtosios (notifikuotos) arba paskirtosios akredituotos sertifikacijos įstaigos bei bandymų laboratorijos [6.1], [6.2];
4.2. neprivalomoji – veiklos sritis, kai įgaliotos institucijos nėra nustačiusios privalomojo statybos produktų saugos, nekenksmingumo sveikatai bei aplinkai atitikties įvertinimo. Šiuo atveju produktai sertifikuojami savanoriškai, tiekėjo iniciatyva, įvertinus rinkos poreikius. Šioje veikloje gali dalyvauti paskelbtosios (notifikuotos), paskirtosios, akredituotos arba neakredituotos sertifikacijos įstaigos bei bandymų laboratorijos [6.1].
II. NUORODOS
6. Šiame reglamente pateikiamos nuorodos į šiuos teisės aktus ir kitus dokumentus:
6.1. Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymą (Žin., 1998, Nr. 92-2542);
6.2. statybos techninį reglamentą STR 1.01.04:1999 „Statybos produktai. Atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“ (Žin., 1999, Nr. 98-2832);
III. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
8. Atitikties įvertinimas – veikla, kuria tiesiogiai ar netiesiogiai nustatoma, kiek produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus [6.1], [6.2].
9. Atitikties sertifikatas – pagal sertifikavimo taisykles išduotas dokumentas, liudijantis, kad reikiamu būdu identifikuotas produktas, procesas ar paslauga atitinka tam tikrą normą [6.1], [6.2].
10. Atitikties (sertifikacijos) ženklas – tam tikru būdu apsaugotas ženklas, išduotas ir naudojamas pagal sertifikavimo taisykles. Jis rodo, kad produktas, procesas ar paslauga atitinka tam tikrą normą [6.1].
11. Atitikties deklaravimas – procedūra, kuria tiekėjas raštu patvirtina, kad produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus [6.2].
12. Akreditavimas – procedūra, kuria Nacionalinis akreditacijos biuras pripažįsta, kad juridinis asmuo, taip pat įmonė, neturinti juridinio asmens teisių, gali užsiimti atitikties įvertinimu [6.1].
13. Bandymas – techninis veiksmas, kai pagal nurodytą metodiką nustatoma konkretaus produkto, proceso ar paslaugos viena ar kelios charakteristikos [6.1], [6.2].
14. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikacijos ar kontrolės įstaiga, kurią valstybė paskiria atsakinga už atitikties įvertinimą ir apie ją praneša kitoms valstybėms [6.1], [6.2]. Įstaiga, kurią valstybė paskyrė atsakinga už atitikties įvertinimą, tačiau apie tai dėl tam tikrų priežasčių dar nepranešė kitoms valstybėms, šiame dokumente vadinama paskirtąja [6.2].
17. Sertifikavimas – procedūra, kuria sertifikacijos įstaiga patvirtina, kad produktas, procesas, paslauga ar fizinio asmens kvalifikacija atitinka nustatytus reikalavimus [6.1], [6.2].
18. Sertifikacijos įstaiga – juridinis asmuo, taip pat įmonė, neturinti juridinio asmens teisių, atliekantys sertifikavimo procedūrą [6.1], [6.2].
19. Statybos produktas – bet koks pagamintas produktas, numatomas įkonstruoti, įmontuoti, įdėti ar instaliuoti ilgam laikui į statinį – pastatą ar inžinerinį statinį [6.2].
20. Techninės specifikacijos – techninius reikalavimus nustatantys dokumentai – standartai ir techniniai liudijimai [6.2].
21. Tiekėjas – fizinis ar juridinis asmuo, taip pat įmonė, neturinti juridinio asmens teisių. Ši sąvoka taikoma gamintojams, platintojams, importuotojams, montuotojams, paslaugų organizacijoms ir panašiai [6.1], [6.2].
IV. STATYBOS PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMO SISTEMOS STRUKTŪRA
23. Sertifikavimo sistemos objektai [6.1]:
24. Sertifikavimo sistemos dalyviai [6.1]:
V. SERTIFIKAVIMO SISTEMOS DALYVIŲ FUNKCIJOS
27. Aplinkos ministerija, atstovaujanti Lietuvos valstybės interesams statybos srityje ir siekdama apsaugoti vartotojus nuo žmogaus gyvybei pavojingų, sveikatai kenksmingų bei aplinkai žalingų gaminių:
27.1. pagal tam tikrus tarptautinius ir Europos Sąjungos teisės aktus nustato konkrečius privalomojo sertifikavimo objektus ir jiems taikomus reikalavimus [6.1];
27.2. paskelbia (notifikuoja) arba paskiria atsakingas už atitikties įvertinimą sertifikacijos įstaigas bei bandymų laboratorijas, sustabdo ar panaikina joms suteiktus įgaliojimus, jeigu jos nesilaiko Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka patvirtintų paskelbimo (notifikavimo) taisyklių [6.1].
28. Nacionalinio akreditacijos biuro funkcijos apibrėžtos Atitikties įvertinimo įstatymo trečiojo skirsnio 7 straipsnyje ir patvirtintuose nuostatuose.
29. Statybos produktų sertifikacijos įstaigos funkcijas vykdo valstybės įmonė Statybos produkcijos sertifikavimo centras.
30. Statybos produkcijos sertifikavimo centras [6.1], [6.4]:
30.1. pagal tiekėjo prašymą sertifikuoja statybos produktus, įformina ir išduoda atitikties sertifikatus, suteikia teisę tiekėjui naudoti sertifikavimo ženklą, sprendžia apie atitikties sertifikato galiojimo laiką;
30.2. siekia, kad atitikties sertifikatai būtų pripažinti užsienio valstybėse, ir pripažįsta užsienio valstybių atitikties sertifikatus vadovaudamasis tarpvalstybiniais tarpusavio pripažinimo susitarimais bei nustatytąja tvarka;
30.5. anuliuoja atitikties sertifikatus arba sustabdo jų galiojimą ar sertifikavimo ženklo naudojimą, jei tiekėjas nesilaiko licencinėje sutartyje nustatytų reikalavimų;
30.6. rengia organizacinius ir normatyvinius statybos techninius dokumentus, reglamentuojančius statybos produktų sertifikavimo tvarką;
30.7. skelbia informaciją apie išduotus atitikties sertifikatus, jų galiojimo sustabdymą ir panaikinimą;
31. Prie Statybos produkcijos sertifikavimo centro veikia koordinacinė (valdymo) taryba, kuri [6.2]:
31.1. formuoja Statybos produkcijos sertifikavimo centro politiką ir kontroliuoja bei analizuoja jos įgyvendinimą;
31.2. teikia Statybos produkcijos sertifikavimo centrui rekomendacijas, kai trūksta normatyvinių statybos techninių dokumentų, apie rinkoje pasirodžiusius naujus statybos produktus ir pan.;
32. Bandymų laboratorijos [6.1], [6.2], [6.3]:
32.1. pagal sistemos dalyvių užsakymą atlieka statybos produktų bandymus ir išduoda bandymų protokolus;
33. Tiekėjas [6.1], [6.2]:
33.1. deklaruoja produkto ir nustatytų reikalavimų atitiktį, kontroliuodamas visas procedūras, užtikrinančias, jog bus įvykdyti visi techninių specifikacijų ar kitų normatyvinių dokumentų, į kuriuos atitikties deklaracijoje pateiktos nuorodos, reikalavimai;
VI. SERTIFIKAVIMO SISTEMOS DALYVIŲ ATSAKOMYBĖ
34. Tiekėjas atsako už statybos produktų rodiklių, kurie tikrinami sertifikuojant produktus, ir techninių specifikacijų bei kitų normatyvinių dokumentų atitiktį, sertifikavimo ženklo naudojimo teisingumą [6.1], [6.2].
35. Bandymų laboratorijos atsako už tai, kad atliekami bandymai atitiktų technines specifikacijas ir kitus normatyvinius dokumentus, už gautų rezultatų teisingumą bei objektyvumą [6.1], [6.2].
36. Statybos produkcijos sertifikavimo centras atsako už atitikties sertifikatų išdavimo teisingumą ir jų galiojimo patvirtinimą [6.1], [6.2].
38. Aplinkos ministerijos atsakomybė nustatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintuose nuostatuose.
VII. SERTIFIKAVIMO SISTEMOS DALYVIAMS KELIAMI REIKALAVIMAI
40. Nacionaliniam akreditacijos biurui keliami reikalavimai nustatyti Lietuvos standarte LST EN 45003:1996 „Bendrieji laboratorijų akreditavimo įstaigoms keliami reikalavimai“.
41. Statybos produkcijos sertifikavimo centrui nustatyti reikalavimai pateikti statybos techniniame reglamente STR 1.01.04:1999 „Statybos produktai. Atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“ bei Lietuvos standarte LST EN 45011:2000 „Bendrieji produktų sertifikavimo įstaigoms keliami reikalavimai“.
42. Bandymų laboratorijoms keliami reikalavimai nustatyti statybos techniniame reglamente STR 1.01.04:1999 „Statybos produktai. Atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“ bei Lietuvos standarte LST EN 45001:1993 „Bendrieji bandymų laboratorijoms keliami reikalavimai“.
43. Tiekėjas turi [6.2]:
43.1. visomis priemonėmis užtikrinti, kad statybos produktai, numatyti naudoti statiniuose, bus tiekiami į rinką tik su sąlyga, jog bus tinkami panaudoti pagal paskirtį, o jų charakteristikos bus tokios, kad statiniai, į kuriuos jie bus stacionariai įmontuoti, sumontuoti, įdėti ar instaliuoti, tenkins esminius reikalavimus, jei šiuos reikalavimus nustato galiojantys teisės aktai;
43.3. turėti realizuojamų statybos produktų atitikties sertifikatą, jeigu Aplinkos ministerija nustatė privalomąjį šių produktų arba atskirų jų rodiklių saugos, nekenksmingumo sveikatai bei aplinkai atitikties įvertinimą;
43.4. teisę ženklinti į Lietuvos ir Europos Sąjungos rinkas tiekiamus statybos produktus atitikties ženklais (ženklinti CE ženklu ar, kai nėra suderintų techninių specifikacijų, Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka kitu atitikties ženklu, nurodytu statybos produkto sertifikate) [6.2];
VIII. STATYBOS PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS
44. Lietuvoje gaminamų ir importuojamų statybos produktų atitikties įvertinimo schemos nurodytos statybos techniniame reglamente STR 1.01.04:1999, o produktų sertifikavimo tvarka nustatyta Aplinkos ministerijos patvirtintuose Statybos produktų sertifikavimo nuostatuose D-SPSC-SN.
Sertifikavimo tvarka skelbiama „Valstybės žiniose“. Su šia tvarka Statybos produkcijos sertifikavimo centras supažindina visus tiekėjus, norinčius sertifikuoti savo produktus.
45. Atitikties sertifikato galiojimo laikas, privalomas bandymų periodiškumas bei bandymų apimtis turi būti nustatyti licencinėje sutartyje, kurią pasirašo Statybos produkcijos sertifikavimo centras ir tiekėjas.
46. Sertifikuojant statybos produktus, bandymus atlieka akredituotos bandymų laboratorijos. Apie bandymų objektyvumą sprendžia Statybos produkcijos sertifikavimo centras.
47. Statybos produkcijos sertifikavimo centras įvertina gamybos kontrolės sistemą [6.2] pagal Aplinkos ministerijos patvirtintus Gamybos kontrolės sistemos įvertinimo nuostatus.
48. Remdamasis bandymų rezultatais bei ataskaita apie gamybos kontrolės sistemos įvertinimą, Statybos produkcijos sertifikavimo centras svarsto atitikties sertifikato išdavimo klausimą [6.2].
49. Sertifikuotų statybos produktų kokybės stabilumą ir sertifikavimo ženklo naudojimo priežiūrą vykdo Statybos produkcijos sertifikavimo centras licencinėse sutartyse bei kituose dokumentuose nustatyta tvarka [6.2].
50. Statybos produkcijos sertifikavimo centras teikia informaciją juridiniams ir fiziniams asmenims apie tai, ar konkretus tiekėjas turi konkretaus statybos produkto galiojantį atitikties sertifikatą.
Informacija apie sertifikuotus statybos produktus taip pat teikiama Statybos produkcijos sertifikavimo centro interneto tinklapyje www. spsc. lt.
IX. SERTIFIKAVIMO DARBŲ APMOKĖJIMAS
51. Statybos produktų sertifikavimo, gamybos kontrolės sistemos įvertinimo, atitikties bei sertifikavimo ženklo naudojimo priežiūros išlaidas padengia tiekėjas [6.1], [6.2].
52. Sertifikavimo darbų įkainius nustato Statybos produkcijos sertifikavimo centras, kuris, suderinęs juos su Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba, pateikia tvirtinti aplinkos ministrui.
X. SKUNDŲ IR GINČŲ NAGRINĖJIMAS
54. Skundus nagrinėja (eilės tvarka privaloma):
54.1. Statybos produkcijos sertifikavimo centras. Skundų nagrinėjimo tvarka yra nustatyta centro „Kokybės vadove“;
54.2. Statybos produkcijos sertifikavimo centro Koordinacinė taryba. Skundų nagrinėjimo tvarka nustatyta tarybos veiklos nuostatuose;