STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS 2007 m. KOVO 19 d. ĮSAKYMO Nr. 1-55 „DĖL EKSPERTŲ ATRANKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. liepos 31 d. Nr. 1-65

Vilnius

 

Vadovaudamasis Studijų kokybės vertinimo centro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. ISAK-992 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 72-2624; 2009, Nr. 88-3765), 16.4 punktu,

pakeičiu Ekspertų atrankos aprašą, patvirtintą Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2007 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 1-55 „Dėl ekspertų atrankos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 35-1312), ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                   Eugenijus Stumbrys


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2007 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 1-55

(Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2009 m. liepos 31 d. įsakymo Nr. 1-65

redakcija)

 

EKSPERTŲ ATRANKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ekspertų atrankos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja ekspertų, kuriuos iš Lietuvos ir (ar) užsienio valstybių Studijų kokybės vertinimo centras (toliau vadinama – Centras) pasitelkia vertinti aukštųjų mokyklų veiklos kokybę, ketinamas vykdyti ir vykdomas studijų programas, aukštųjų mokyklų paraiškas gauti leidimą vykdyti studijas, parengti kvalifikacinių egzaminų programas, įvertinti užsienyje įgytas vidurinio ar aukštojo mokslo kvalifikacijas ir (ar) nustatyti užsienyje baigtų dalykų ir (ar) gautų pažymių atitikmenis, parengti bei įvertinti analitines ar kitas studijas, įžvalgas, tyrimus, metodinius patarimus, recenzijas, mokymo programas, teisės aktų projektus bei vykdyti kitas su Centro funkcijomis susijusias ar jam pavestas veiklas, atrankos principus ir eigą.

2. Ekspertų atranką vykdo Centras.

 

II SKYRIUS

EKSPERTŲ SĄVADO SUDARYMAS

 

3. Centras ekspertus atrenka remdamasis Centro nuolat pildomu ekspertų sąvadu.

4. Ekspertų sąvadas sudaromas vadovaujantis vieša informacija bei siūlymais, kuriuos be paties eksperto gali teikti:

4.1. mokslo ir studijų institucijos, Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos mokslų akademija, studentų atstovybės ar jų sąjungos;

4.2. profesinės draugijos (pvz., gydytojų sąjunga, teisininkų draugija, slaugos specialistų organizacija, verslo konfederacija, medienos vežėjų asociacija), kūrybinės organizacijos (pvz., kinematografininkų sąjunga, tautodailės kūrėjų asociacija);

4.3. ministerijos bei kitos valstybės institucijos;

4.4. rengiamais specialistais suinteresuotos valstybės institucijos, verslo bei pramonės įmonės, įstaigos ar organizacijos, švietimo ar kitos įstaigos;

4.5. kitos Lietuvos ir užsienio valstybių ekspertinės institucijos;

4.6. mokslininkai, vertinimo patirties turintys ekspertai.

5. Į sąvadą įrašomi ekspertai turi tenkinti šio Aprašo 7, 8 arba 9 punktuose nurodytus reikalavimus.

6. Įrašant į sąvadą ekspertus, atsižvelgiama į jų kompetenciją, objektyvumą, principingumą, novatoriškumą.

7. Ekspertai iš mokslo ir studijų institucijų, išskyrus studentus, ekspertai iš kitų švietimo ar švietimą kuruojančių įstaigų ar darbo ir kitais sutartiniais santykiais, tarnybos santykiais su šiame punkte paminėtomis institucijomis ar įstaigomis nesusiję ekspertai turi tenkinti bent vieną iš šių reikalavimų:

7.1. jų studijų ir (ar) mokslinė veikla per paskutinius trejus metus turi būti aktyvi ir rezultatyvi;

7.2. turi būti susipažinę su Lietuvos mokslo bei studijų problemomis ir (arba) su vienos iš studijų ar mokslo krypties ypatybėmis užsienyje;

7.3. turėti su mokslu ir (ar) studijomis susijusio tarptautinio bendradarbiavimo, projektų (veiklų) rengimo ir (ar) vykdymo patirties;

7.4. turėti mokslo ar studijų administravimo ir (ar) vadybos patirties;

7.5. turėti su užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimu ir (ar) pripažinimu ar viduriniu ugdymu susijusio tarptautinio bendradarbiavimo, projektų (veiklų) rengimo ir (ar) vykdymo patirties;

7.6. turėti užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir (ar) pripažinimo ar vidurinio ugdymo vykdymo, ar administravimo, ar vadybos patirties;

7.7. turėti užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir (ar) pripažinimo ar dalykų bei pažymių atitikmenų nustatymo patirties.

8. Ekspertai iš verslo bei pramonės įmonių, įstaigų ar organizacijų turi turėti bendradarbiavimo su mokslo ir studijų ar kitomis švietimo institucijomis patirties.

9. Studentai turi tenkinti bent vieną iš šių reikalavimų:

9.1. jų studijų rezultatai turi būti geri, jie turi domėtis aukštojo mokslo kokybės užtikrinimu ir būti ne žemesnio kaip trečio kurso pagrindinių studijų programos arba antrosios ar trečiosios pakopos studijų programos studentai;

9.2. turi būti aukštosios mokyklos studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) valdymo organo nariai;

9.3. turi būti šalies aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) valdymo organo nariai.

 

III SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI EKSPERTŲ ATRANKAI

 

10. Ekspertų grupių skaičių tai pačiai užduočiai atlikti nustato Centras, atsižvelgęs į užduoties pobūdį.

11. Centras, atsižvelgdamas į užduoties turinį, sudėtingumą ir kitas svarbias aplinkybes, nusprendžia, kiek ekspertų į kiekvieną ekspertų grupę turi būti atrinkta užduočiai atlikti.

12. Ekspertai konkrečiai užduočiai atlikti atrenkami iš sąvado pagal kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos kiekvienam ekspertų grupės nariui formuluoja Centras, atsižvelgęs į užduoties sudėtingumą.

 

IV SKYRIUS

SPECIALIEJI REIKALAVIMAI EKSPERTŲ ATRANKAI

 

PIRMASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA STUDIJŲ PROGRAMOMS VERTINTI

 

13. Vykdomų studijų programų vertinimui atlikti ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų, jeigu vertinama ne daugiau kaip dviejų aukštųjų mokyklų vienos studijų krypties vykdomos studijų programos. Jeigu vertinama daugiau kaip dviejų aukštųjų mokyklų vienos krypties vykdomos studijų programos, ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip keturių ekspertų.

14. Ketinamos vykdyti studijų programos vertinimui sudaroma ekspertų grupė iš ne mažiau kaip dviejų ekspertų, tos krypties žinovų.

15. Papildomam ketinamos vykdyti ar vykdomos studijų programos vertinimui atlikti gali būti atrenkamas tik vienas ekspertas.

16. Sudarant didesnę kaip keturių ekspertų grupę, joje gali būti ne daugiau kaip du asmenys, dirbantys toje pačioje institucijoje. Siektina, kad daugiau kaip pusė ekspertų grupėje būtų iš mokslo ir studijų institucijų.

17. Studijų programų vertinimui pasitelkiant ekspertus iš užsienio valstybių, ne mažiau kaip pusė ekspertų grupės narių turi būti iš skirtingų valstybių.

18. Ekspertų grupėje, kuri vertina vykdomas studijų programas, turi būti bent vienas asmuo iš darbdavių ar profesinės asociacijos. Šis reikalavimas gali būti netaikomas tik tais atvejais, kai ekspertų grupės daugumą sudaro užsienio valstybių ekspertai.

19. Siektina, kad vykdomas studijų programas vertinančioje ekspertų grupėje būtų bent vienas pirmosios pakopos studijų programos studentas, baigęs ne mažiau kaip pusę studijų programos apimties, arba antrosios ar trečiosios pakopos studijų programos studentas.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ VEIKLOS KOKYBEI VERTINTI

 

20. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip penkių ekspertų.

21. Ekspertų grupę sudaro ekspertai, dirbantys skirtingose institucijose ir (ar) darbo ir kitais sutartiniais santykiais su institucijomis ar įstaigomis nesusiję ekspertai. Daugiau kaip pusė ekspertų grupėje turi būti iš mokslo ir studijų institucijų.

22. Ne mažiau kaip pusė ekspertų grupės narių turi būti iš skirtingų valstybių.

23. Ekspertų grupėje turi būti bent vienas asmuo iš darbdavių ar profesinės asociacijos ir turintis vadovaujamo darbo patirties. Šis reikalavimas netaikomas tik tais atvejais, kai ekspertų grupės daugumą sudaro ekspertai iš užsienio valstybių.

24. Ne mažiau kaip pusė ekspertų grupės narių turi turėti aukštojo mokslo vadybos patirties.

25. Ekspertų grupėje turėtų būti bent vienas aukštosios mokyklos studentų atstovybės valdymo organo narys arba šalies aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos valdymo organo narys, studijuojantis kitoje, nei vertinama, aukštojoje mokykloje.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ PARAIŠKŲ GAUTI LEIDIMĄ VYKDYTI STUDIJAS IR SU STUDIJOMIS SUSIJUSIĄ VEIKLAI VERTINTI

 

26. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

27. Papildomam paraiškos gauti leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą vertinimui atlikti gali būti atrenkamas tik vienas ekspertas.

28. Ekspertų grupė sudaroma iš skirtingose institucijose dirbančių asmenų.

29. Bent vienas ekspertas turi turėti aukštosios mokyklos valdymo patirties.

30. Bent vienas ekspertas turi būti studijų ar mokslo krypties, kuriai priskirtina bent viena su paraiška teikiama studijų programa, žinovas.

31. Bent vienas ekspertas turi būti teisės arba vadybos krypties specialistas.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA KVALIFIKACINIO EGZAMINO PROGRAMAI PARENGTI

 

32. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

33. Ekspertų grupę sudaro ekspertai iš mokslo ir studijų institucijų, teikiančių tokias pat arba panašias studijų rūšies, krypties ir pakopos kvalifikacijas kaip ir pareiškėjo užsienyje įgyta kvalifikacija, kurios turėtojas pateikia prašymą laikyti kvalifikacinį egzaminą. Ne daugiau kaip pusė ekspertų grupės narių gali būti ir darbdaviai, suinteresuoti tam tikros srities specialistais.

34. Sudarant didesnę kaip keturių ekspertų grupę, joje gali būti ne daugiau kaip du asmenys, dirbantys toje pačioje institucijoje.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA ĮVERTINTI UŽSIENYJE ĮGYTAS VIDURINIO AR AUKŠTOJO MOKSLO KVALIFIKACIJAS AR NUSTATYTI BAIGTŲ DALYKŲ IR (AR) GAUTŲ PAŽYMIŲ ATITIKMENIS

 

35. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

36. Ne mažiau kaip pusė ekspertų grupės narių turi turėti vidurinio ugdymo programų ar atitinkamos studijų rūšies, krypties ir pakopos studijų programų vykdymo ar administravimo, ar ekspertavimo patirties.

37. Sudarant didesnę kaip keturių ekspertų grupę, joje gali būti ne daugiau kaip du asmenys, dirbantys toje pačioje institucijoje.

 

V SKYRIUS

INTERESŲ DEKLARAVIMAS IR PASIŽADĖJIMAS NEVIEŠINTI INFORMACIJOS

 

38. Visi užduotį atliekantys ekspertai privalo užpildyti Centro pateiktą Eksperto interesų deklaraciją ir pasižadėjimą neviešinti informacijos (toliau – deklaracija), nurodydami galimą savo interesų konfliktą, jei yra aplinkybės, kurios gali trukdyti ekspertui būti nešališkam ir objektyviai atlikti užduotį.

39. Interesų konfliktas galimas, jeigu:

39.1. ekspertas ar jo artimas asmuo (tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai (įbroliai), seserys (įseserės), seneliai, vaikaičiai, sutuoktinis, sugyventinis, partneris, kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka, taip pat sutuoktinio, sugyventinio, partnerio, kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka, tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai (įbroliai), seserys (įseserės), seneliai, vaikaičiai) (toliau vadinama – artimas asmuo) per paskutinius 4 metus dirbo vertinamojoje institucijoje ar institucijoje, kurios suteikta kvalifikacija vertinama;

39.2. ekspertas ar jo artimas asmuo per paskutinius 2 metus studijavo vertinamojoje institucijoje ar institucijoje, kurios suteikta kvalifikacija vertinama;

39.3. ekspertas ar jo artimas asmuo per paskutinius 2 metus dalyvavo vertinamosios institucijos veikloje (buvo senato, akademinės tarybos, baigiamųjų darbų gynimo komisijos, doktorantūros komisijos narys ar pan.);

39.4. ekspertas ar jo artimas asmuo dalyvauja institucijos, kurioje jis dirba, ir vertinamosios institucijos ar institucijos, kurios suteikta kvalifikacija vertinama, kartu vykdomame projekte ar kitoje bendroje veikloje;

39.5. su ekspertu ar jo artimu asmeniu susijusios kitos šiame Apraše nenurodytos aplinkybės, kurios gali trukdyti ekspertui būti nešališkam (pvz., jis yra viešai išsakęs neigiamą požiūrį į vertinamąją instituciją ar instituciją, kurios suteikta kvalifikacija vertinama; įvykus konfliktui nutraukė darbo santykius su vertinamąja institucija ar institucija, kurios suteikta kvalifikacija vertinama, ar pan.).

40. Ekspertui deklaracijoje nurodžius galimą interesų konfliktą, Centro sprendimu jis gali būti:

40.1. nušalinamas nuo užduoties vykdymo ir vietoj jo gali būti atrenkamas kitas ekspertas;

40.2. nušalinamas nuo užduoties dalies, dėl kurios ekspertas deklaravo galimą interesų konfliktą, vykdymo su galimybe dalyvauti tos užduoties dalies vykdyme stebėtojo teisėmis;

40.3. nenušalinamas nuo užduoties vykdymo, jeigu, Centro nuomone, deklaruotas interesų konfliktas neturės esminės įtakos užduoties vykdymui.

41. Jeigu paaiškėja, kad ekspertas neišsamiai deklaravo savo interesus arba, atsiradus ar paaiškėjus interesų konfliktui, apie tai jis neinformavo Centro, Centras priima vieną iš šio Aprašo 40 punkte nurodytų sprendimų.

42. Nuo vertinimo taip pat nušalinami ekspertai, kurie nesilaiko užduoties reikalavimų, gero elgesio ir etikos principų, savo veikla ar neveikimu diskredituoja Centrą.

43. Dėl Aprašo 41 ir 42 punktuose nurodytų aplinkybių ypatinga žyma ekspertų sąvade pažymėti ekspertai atrankoje gali dalyvauti tik Centro sprendimu.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

44. Kitais, šiame Apraše neįvardytais, atvejais Centras ekspertus atrenka atsižvelgdamas į užduoties sudėtingumą, jos įvykdymo trukmę bei nustatydamas būtinus kvalifikacinius išsilavinimo, mokslinės (meninės), pedagoginės ar kitos profesinės patirties reikalavimus.

45. Kiekvieno eksperto darbas grupėje yra vertinamas ekspertų grupės vadovo ir (arba) Centro darbuotojo, koordinuojančio ekspertų grupės darbą, ir (arba) vertintosios institucijos.

46. Į ekspertų darbo rezultatus atsižvelgiama atrenkant ekspertus kitoms užduotims atlikti.

47. Ekspertui dėl svarbių priežasčių nebegalint atlikti ekspertų darbo grupės nario funkcijų, Centras vietoj jo atrenka kitą ekspertą. Komandiruotė ar atostogos paprastai nelaikomi svarbia priežastimi neatlikti ekspertų darbo grupės nario funkcijų.

 

_________________