LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL IŠSILAVINIMO, ĮGYJAMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PAŽYMĖJIMŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1993 m. spalio 18 d. Nr. 773

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Išsilavinimo, įgyjamo Lietuvos Respublikoje, pažymėjimų nuostatus (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

KULTŪROS IR ŠVIETIMO MINISTRAS                                                DAINIUS TRINKŪNAS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. spalio 18 d. nutarimu Nr. 773

 

IŠSILAVINIMO, ĮGYJAMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PAŽYMĖJIMŲ NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja atestatų, diplomų ir kitų išsilavinimo pažymėjimų (toliau vadinama – išsilavinimo pažymėjimai) išdavimo teisę ir tvarką, jų turinį, blankų gamybą ir apskaitą.

2. Išsilavinimo pažymėjimu patvirtinama, kad asmuo:

2.1. įgijo tam tikro lygio išsilavinimą arba kvalifikaciją atitinkamoje mokykloje, kolegijoje, aukštojoje mokykloje ir t. t. (toliau vadinama – mokymo įstaiga);

2.2. moka tam tikrus dalykus, turi tam tikrų įgūdžių, ir tai pripažinta po specialaus patikrinimo (egzamino ar pan.).

3. Pagal šiuos nuostatus turi būti tvarkomi visi formaliojo (valstybės kontroliuojamo ir reglamentuojamo) mokymo įstaigų baigimo pažymėjimai ir išsilavinimo pažymėjimai, kurių pagrindu patvirtinamos Lietuvos Respublikos garantuojamos asmens akademinės, socialinės, profesinės ir kitos teisės.

4. Tvarkant išsilavinimo, įgyto neformaliojo mokymo būdu, pažymėjimus, nebūtina laikytis šių nuostatų.

 

IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TEISĖ

 

5. Įrašant mokymo įstaigą į Lietuvos Respublikos švietimo įstaigų registrą arba Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijų registrą (o prieš tai duodant sutikimą šiai mokymo įstaigai veikti ar licenciją), nustatoma ir registre nurodoma, kurios srities ir kokio lygio išsilavinimo pažymėjimus išduoti ji turi teisę.

6. Mokymo įstaigos, neįrašytos į 5 punkte nurodytus registrus arba įrašytos, nenurodžius, kokios srities ir kokio lygio išsilavinimo pažymėjimus išduoti jos turi teisę, išduoti išsilavinimo pažymėjimų, nurodytų 1 ir 3 punktuose, neturi teisės.

 

IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ TURINYS

 

7. Visuose išsilavinimo pažymėjimuose turi būti:

7.1. mokymo įstaigos, išduodančios pažymėjimą, pavadinimas (jeigu pažymėjimą išduoda ne ta mokymo įstaiga, kuri suteikė ar patikrino išsilavinimą);

7.2. mokymo įstaigos, suteikusios ar patikrinusios išsilavinimą, pavadinimas pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstaigų registrą arba Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijų registrą;

7.3. asmens, kurio išsilavinimas patvirtinamas pažymėjimu, vardas, pavardė ir kodas arba gimimo data;

7.4. išduodančios pažymėjimą mokymo įstaigos vadovo pavardė ir parašas;

7.5. mokymo įstaigos antspaudas;

7.6. pažymėjimo numeris ir išdavimo data.

8. Mokymo įstaigos, kurios nors jos pakopos ar modulio baigimo pažymėjimuose, be to, kas nurodyta 7 punkte, turi būti:

8.1. bendrojo mokymo, studijų, kursų (toliau vadinama -

mokymas) programos pavadinimas ir kodas;

8.2. mokymo įstaigos baigimo metai arba, jeigu baigta tik pakopa ar modulis, tos pakopos ar modulio pavadinimas ir baigimo metai;

8.3. jeigu asmuo mokymo įstaigoje įgijo naujo lygio išsilavinimą, – to išsilavinimo lygis ir sritis (pagal išsilavinimo kvalifikaciją);

8.4. suteikiamo laipsnio pavadinimas (jeigu laipsnis suteikiamas);

8.5. kai mokymo programą sudaro daugiau kaip vienas mokomasis dalykas, – duomenys apie asmens mokymąsi (pagal 9 punktą) arba nuoroda į pažymėjimo priedą, kuriame šie duomenys surašyti.

9. Kai mokymo programą sudaro daugiau kaip vienas mokomasis dalykas, į mokymo įstaigos (jos pakopos ar modulio) baigimo pažymėjimą arba jo priedą įrašomi šie duomenys apie asmens mokymąsi (studijas):

9.1. mokomųjų dalykų pavadinimai (jeigu reikia – ir kiekvieno dalyko mokymo apimtis);

9.2. asmens mokėjimo ir sugebėjimo įvertinimas pagal kiekvieną dalyką (skaičiais ir žodžiais arba tik žodžiais);

9.3. asmens išlaikytų baigiamųjų egzaminų pavadinimai ir įvertinimai, diplominio darbo (projekto), jeigu toks yra numatytas, tema ir įvertinimas;

9.4. baigiamasis asmens mokėjimo ir sugebėjimo įvertinimas, jeigu toks yra numatytas pagal mokymo programą.

10. Išsilavinimo pažymėjimuose, kuriais asmeniui suteikiama kvalifikacija, be to, kas nurodyta 7 punkte, turi būti:

10.1. asmeniui suteikiamos kvalifikacijos pavadinimas (pagal kvalifikacijų registrą);

10.2. kvalifikavimo komisijos pirmininko pavardė ir parašas.

11. Kai asmuo tuo pačiu metu baigia mokymo įstaigą ir įgyja kvalifikaciją, jam gali būti išduodamas bendras išsilavinimo pažymėjimas, kuriame nurodomi duomenys ir rekvizitai, išvardyti 7, 8 ir 10 punktuose.

12. Išsilavinimo pažymėjimuose siūloma įrašyti ir atitinkamus kodus: mokymo įstaigos, išsilavinimą įgijusio asmens, mokymo programos, suteikiamos kvalifikacijos. Mokymo įstaigos steigėjas gali numatyti ir kitus duomenis, įrašytinus į išsilavinimo pažymėjimą. Steigėjas turi reglamentuoti ir pažymėjimų formą, taip pat nustatyti, kam suteiktina teisė užsakyti gaminti pažymėjimų blankus.

 

IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ BLANKŲ GAMYBA IR APSKAITA

 

13. Teisę užsakyti gaminti valstybės pripažįstamų išsilavinimo pažymėjimų blankus suteikia Kultūros ir švietimo ministerija bei Valstybinė mokslo, studijų ir technologijų tarnyba. Suteikiant šią teisę, nurodoma, kaip blankai turi būti apsaugoti nuo klastojimo (pagal valstybinį dokumentų ir vertybinių popierių gamybos standartą), kurių įstatymų ir normatyvinių aktų laikantis jie turi būti gaminami.

14. Mokymo įstaigos, užsakančios gaminti išsilavinimo pažymėjimų blankus, turi tvarkyti griežtą jų gavimo, išdavimo ir naudojimo apskaitą pagal Kultūros ir švietimo ministerijos bei Valstybinės mokslo, studijų ir technologijų tarnybos nustatytą tvarką, nurodytą 15-22 punktuose.

15. Visose išsilavinimo pažymėjimų blankų perdavimo pakopose (nuo juos gaminančios institucijos iki mokymo įstaigos, išduodančios pažymėjimą asmeniui) jie registruojami specialiose sunumeruotose, surištose ir mokymo įstaigos vadovo parašu patvirtintose išsilavinimo pažymėjimų blankų apskaitos knygose.

16. Išsilavinimo pažymėjimų blankai išduodami mokymo įstaigų darbuotojams, turintiems įgaliojimus, patvirtintus įstaigos vadovo ir vyriausiojo buhalterio parašais bei įstaigos antspaudu.

17. Išsilavinimo pažymėjimų blankai, jų apskaitos knygos ir dokumentai, kuriais remiantis blankai gauti ir išduoti, saugomi kaip valstybinės svarbos dokumentai.

 

IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS

 

18. Išrašytieji išsilavinimo pažymėjimai registruojami specialiose registracijos knygose. Asmuo, gavęs pažymėjimą, pasirašo knygoje.

19. Išrašyti ir dėl kokių nors priežasčių neįteikti išsilavinimo pažymėjimai ir jų dublikatai saugomi mokymo įstaigoje, kuri asmeniui suteikė išsilavinimą arba jį patikrino.

20. Negaliojančių ir sugadintų išsilavinimo pažymėjimų blankų naikinimo bei griežtos šio naikinimo priežiūros tvarką nustato institucija, turinti blankų gamybos užsakymo teisę.

21. Asmuo, pametęs ar kitaip praradęs išsilavinimo pažymėjimą, įteikia mokymo įstaigos vadovui prašymą gauti pažymėjimo dublikatą, nurodydamas prarasto pažymėjimo pavadinimą, numerį, išdavimo datą. Dublikatas išduodamas tik tuo atveju, kai mokymo įstaigoje yra duomenys, pagal kuriuos pažymėjimas buvo suteiktas.

Išduodant dublikatą, blanko viršutiniame kairiajame kampe įrašoma: „Dublikatas“. Asmuo, gaunantis dublikatą, turi apmokėti su jo gamyba ir išdavimu susijusias išlaidas. Dublikatas registruojamas išsilavinimo pažymėjimų registracijos knygoje, nurodant, kad tai dublikatas.

22. Išsilavinimo pažymėjimų registracijos knygos, neišduotieji pažymėjimai ir visi dokumentai, susiję su pažymėjimų išdavimu, saugomi kaip valstybinės svarbos dokumentai.

______________