PASAULINĖS PAŠTO SĄJUNGOS ĮSTATŲ
SEPTINTASIS PAPILDOMAS PROTOKOLAS
PASTABA DĖL PASAULINĖS PAŠTO SĄJUNGOS ĮSTATŲ SEPTINTOJO PAPILDOMO PROTOKOLO, BENDROJO REGLAMENTO, KONVENCIJOS, ĮSTATŲ IR KONGRESŲ VIDAUS REGLAMENTO SPAUSDINIMO (Bukarešto kongresas, 2004).
Juodesniu šriftu pažymėti žodžiai Septintoj o papildomo protokolo, Bendroj o reglamento, Įstatų ir Kongresų vidaus reglamento tekstuose rodo pakeitimus palyginti su 1999 m. Pekino kongrese priimtais aktais. Juodesniu šriftu pažymėti žodžiai Pasaulinės pašto konvencijos tekste rodo pakeitimus palyginti su 2001 m. Administracinės tarybos pakeistu tekstu, kuris pateiktas 2004 m. Bukarešto kongresui kaip dokumentas, įregistruotas numeriu Congr?s-Doc 25.Add 1. Pasaulinės pašto sąjungos įstatai, 1964 m. pasirašyti Vienoje ir pakeisti Papildomais 1969 m. Tokijo, 1974 m. Lozanos, 1984 m. Hamburgo, 1989 m. Vašingtono, 1994 m. Seulo, 1999 m. Pekino ir 2004 m. Bukarešto protokolais, deklaracijos, paskelbtos pasirašant aktus, taip pat Kongresų vidaus reglamentas, priimtas 2004 m. Bukarešto kongrese, priminimui yra perspausdinti šiame leidinyje, tačiau nesudaro Bukarešte pasirašytų aktų dalies. |
TURINYS
I straipsnis. |
(pakeista preambulė) |
|
II straipsnis. |
(įterptas 1bis straipsnis). |
Sąvokų apibrėžtys |
III straipsnis. |
(pakeistas 22 straipsnis). |
Sąjungos aktai |
IV straipsnis. |
(pakeistas 30 straipsnis). |
Įstatų pakeitimai |
V straipsnis. |
(pakeistas 31 straipsnis). |
Bendrojo reglamento, Konvencijos ir Susitarimų pakeitimai |
VI straipsnis. |
|
Prisijungimas prie Papildomo protokolo ir kitų Sąjungos aktų |
VII straipsnis. |
|
Pasaulinės pašto sąjungos įstatų Papildomo protokolo įsigaliojimas ir galiojimas |
PASAULINĖS PAŠTO SĄJUNGOS ĮSTATŲ
SEPTINTASIS PAPILDOMAS PROTOKOLAS
Pasaulinės pašto sąjungos šalių narių Vyriausybių įgaliotieji atstovai, susirinkę į Bukarešto kongresą, atsižvelgdami į 1964 m. liepos 10 d. Vienoje priimtų Pasaulinės pašto sąjungos įstatų 30 straipsnio 2 dalį, priėmė šias minėtų Įstatų pataisas, kurios turi būti ratifikuojamos.
I straipsnis
(pakeista preambulė)
Siekdami plėtoti ryšius tarp tautų efektyvaus pašto ryšių funkcionavimo dėka ir prisidėti įgyvendinant aukštus tarptautinio bendradarbiavimo tikslus kultūros, socialinėje ir ekonomikos srityse, Susitariančiųjų Šalių Vyriausybių įgaliotieji atstovai priėmė šiuos Įstatus, kurie turi būti ratifikuoti.
Sąjungos tikslas – skatinti tolygią kokybiškų, veiksmingų ir prieinamų universaliųjų pašto paslaugų plėtrą, siekiant palengvinti planetos gyventojų bendravimą:
– garantuojant laisvą pašto siuntų judėjimą bendroje pašto teritorijoje, sudarytoje iš suvienytųjų tinklų;
– skatinant bendrų nešališkų standartų priėmimą ir technologijų naudojimą;
– užtikrinant suinteresuotų šalių bendradarbiavimą ir sąveiką;
– sudarant palankias sąlygas veiksmingam techniniam bendradarbiavimui;
– stengiantis tenkinti kintančius klientų poreikius.
II straipsnis
(įterptas 1bis straipsnis)
Sąvokų apibrėžtys
1. Pasaulinės pašto sąjungos aktuose vartojamos sąvokos:
1.1. Pašto paslauga – pašto paslaugų, kurių mastas apibrėžtas Sąjungos organų, visuma. Pagrindinių įsipareigojimų, susijusių su šiomis paslaugomis, esmė – padėti įgyvendinti tam tikrus socialinius ir ekonominius šalių narių tikslus, užtikrinant pašto siuntų surinkimą, rūšiavimą, siuntimą ir pristatymą.
1.3. Bendra pašto teritorija (viena ir ta pati pašto teritorija) – PPS aktus pasirašiusiųjų šalių įsipareigojimas užtikrinti, remiantis tarpusavio sąveikos principu, apkaitą pašto korespondencijos siuntomis, nepažeidžiant tranzito laisvės, ir iš kitų teritorijų bei per jų šalį tranzitu siunčiamas pašto siuntas apdoroti taip pat kaip ir savo pačių pašto siuntas.
1.4. Tranzito laisvė – įpareigojimas, pagal kurį tarpinė pašto administracija privalo pašto siuntas, kurias jai tranzitu įteikia kita pašto administracija, siųsti apdorodama jas taip pat kaip ir vidaus tarnybos siuntas.
1. Įstatai yra pagrindinis Sąjungos aktas. Juose išdėstytos svarbiausios Sąjungos nuostatos ir jos negali būti išlygų objektas.
2. Bendrąjį reglamentą sudaro nuostatos, užtikrinančios Įstatų taikymą ir Sąjungos veiklą. Jo privalo laikytis visos šalys narės ir jis negali būti išlygų objektas.
3. Pasaulinėje pašto konvencijoje, Pašto korespondencijos reglamente ir Pašto siuntinių reglamente nustatytos bendrosios tarptautinio pašto paslaugų taisyklės, taip pat nuostatos, susijusios su pašto korespondencijos ir pašto siuntinių paslaugomis. Šių aktų privalo laikytis visos šalys narės.
4. Sąjungos susitarimai ir jų reglamentai nustato kitas, ne pašto korespondencijos ir pašto siuntinių paslaugas tarp šalių narių, kurios juose dalyvauja. Jų privalo laikytis tik šios šalys.
5. Reglamentus, kuriuose nurodytos taikytinos priemonės, būtinos Konvencijai ir Susitarimams vykdyti, atsižvelgdama į kongreso priimtus sprendimus, patvirtina Pašto eksploatacijos taryba.
6. Prie Sąjungos aktų pridedamuose galimuose Baigiamuosiuose protokoluose, minimuose 3, 4 ir 5 dalyse, nurodomos šiems aktams taikomos išlygos.
IV straipsnis
(pakeistas 30 straipsnis)
Įstatų pakeitimai
1. Kad kongresui pateikti su šiais Įstatais susiję pasiūlymai būtų priimti, tam turi pritarti mažiausiai du trečdaliai balsavimo teisę turinčių Sąjungos šalių narių.
2. Kongreso priimti pakeitimai sudaro papildomą protokolą ir, jei kongresas nenusprendžia kitaip, įsigalioja tuo pačiu metu kaip ir aktai, kurių galiojimas pratęstas to paties kongreso metu. Juos, per kiek galima trumpesnį laiką, ratifikuoja šalys narės, o ratifikavimo dokumentai perduodami pagal 26 straipsnio nuostatą.
V straipsnis
(pakeistas 31 straipsnis)
Bendrojo reglamento, Konvencijos ir Susitarimų pakeitimai
1. Bendrajame reglamente, Konvencijoje ir Susitarimuose numatytos su jais susijusių pakeitimų priėmimo sąlygos.
2. Konvencija ir Susitarimai įsigalioja tuo pačiu metu ir galioja tiek pat laiko. Nuo tos dienos, kai kongresas paskelbia apie šių aktų įsigaliojimą, atitinkami praėjusio kongreso aktai netenka galios.
VI straipsnis
Prisijungimas prie Papildomo protokolo ir kitų Sąjungos aktų
2. Šalys narės, vykdančios kongreso peržiūrėtus aktus, tačiau jų nepasirašiusios, privalo, per kiek galima trumpesnį laiką, prie jų prisijungti.
3. Prisijungimo dokumentai, susiję su 1 ir 2 dalyse nurodytais atvejais, turi būti įteikti Tarptautinio biuro generaliniam direktoriui. Pastarasis apie jų gavimą praneša šalių narių Vyriausybėms.
VII straipsnis
Pasaulinės pašto sąjungos įstatų Papildomo protokolo įsigaliojimas ir galiojimas
Šis Papildomas protokolas įsigalioja nuo 2006 m. sausio 1 d. ir galioja neribotą laiką.
Tai patvirtindami, šalių narių Vyriausybių įgaliotieji atstovai surašė šį Papildomą protokolą, kuris turės tokią pat teisinę galią, lyg jo nuostatos būtų įterptos į Įstatų tekstą, ir pasirašė vieną jo egzempliorių, kuris deponuojamas Tarptautinio biuro generaliniam direktoriui. Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautinis biuras perduoda po vieną šio egzemplioriaus kopiją kiekvienai šaliai.
Priimtas 2004 m. spalio 5 d. Bukarešte.