LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS 2004 M. VASARIO 19 D. ĮSAKYMO NR. 4-43 „DĖL SKIRSTOMŲJŲ IR PASTATŲ DUJŲ SISTEMŲ EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. gruodžio 16 d. Nr. 4-427

Vilnius

 

 

Pakeičiu Skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. 4-43 „Dėl Skirstomųjų ir pastatų sistemų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 33-1067):

1. Išdėstau 6.9 punktą taip:

6.9. Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 4-457 (Žin., 2004, Nr. 184-6801);“.

2. Išdėstau 6.12 punktą taip:

6.12. Pavojingų darbų su dujomis taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro įsakymu Nr. 4-382 (Žin., 2005, Nr. 134-4823);“.

3. Išdėstau 6.15 punktą taip:

6.15. Energetikos objektus ir įrenginius statančių ir eksploatuojančių darbuotojų atestavimo nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 4-122 (Žin., 2005, Nr. 41-1321);“.

4. Išdėstau 6.18 punktą taip:

6.18. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2005 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 1-107 (Žin., 2005, Nr. 53-1817);“.

5. Išdėstau 6.21 punktą taip:

6.21. statybos techninis reglamentas STR 1.12.05:2002 „Gyvenamųjų namų naudojimo ir priežiūros privalomieji reikalavimai ir jų įgyvendinimo tvarka“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 351 (Žin., 2002, Nr. 81-3504);“.

6. Papildau šiuo 6.22 punktu:

6.22. statybos techninis reglamentas STR 1.12.07:2004 „Statinių techninės priežiūros taisyklės, kvalifikaciniai reikalavimai statinių techniniams prižiūrėtojams, statinių techninės priežiūros dokumentų formos bei jų pildymo ir saugojimo tvarkos aprašas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. D1-347 (Žin., 2004, Nr. 98-3658).“

7. Išdėstau 7 punkto 29 pastraipą taip:

PžDPR – DRP, įrengtas spintoje arba šulinyje, žemiau arba lygiai su žemės paviršiumi;“.

8. Išdėstau 11 punktą taip:

11. Dujų sistemas eksploatuojančioje įmonėje turi būti parengti ir patvirtinti dujų sistemas eksploatuojančių kvalifikuotų tarnybų nuostatai, apibrėžiantys jų funkcijas, pareigybės nuostatai, darbų technologijos ir dujų sistemų eksploatavimo instrukcijos, taip pat darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijos ir jų sąrašai. Patvirtintos instrukcijos registruojamos įmonės nustatyta tvarka atitinkamuose instrukcijų registravimo žurnaluose. Kvalifikuotos tarnybos turi būti aprūpintos materialinėmis ir techninėmis priemonėmis, reikalingomis patikimam, efektyviam ir saugiam dujų sistemų eksploatavimui užtikrinti.“

9. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Padalinio vadovas privalo turėti visų tame padalinyje turimų ir eksploatuojamų dujų sistemų eksploatavimo instrukcijas, darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, darbų technologijos instrukcijas ir kitus techninius dokumentus, reikalingus patikimam, efektyviam ir saugiam dujų sistemų eksploatavimui užtikrinti. Visa tai turi būti laikoma įmonės vadovo ar darbdavio įgalioto asmens nustatytoje ir darbuotojams žinomoje ir prieinamoje vietoje arba įteikiama darbuotojui. Padalinyje turi būti visų instrukcijų sąrašas arba šio sąrašo kompiuterinė laikmena.“

10. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Buitiniais dujų prietaisais namų ūkyje besinaudojantys asmenys (gyvenamųjų namų, butų savininkai ir nuomininkai) privalo vadovautis prietaisus pagaminusių įmonių techniniais dokumentais, mokėti saugiai naudotis prietaisais ir prižiūrėti vartotojo dujų sistemą. Kaip saugiai naudotis gamtinėmis dujomis instruktuoja ir atitinkamą atmintinę įteikia dujas tiekianti įmonė sudarant dujų pirkimo-pardavimo sutartį. Kaip saugiai naudotis bute esančiais dujų prietaisais, instruktuoja dujų paleidimo ir derinimo darbus atliekančios įmonės. Instruktavimas turi būti įforminamas specialiuose žurnaluose. Buitinių dujų prietaisų savininkai privalo pasirūpinti, kad atitinkamai būtų instruktuoti visi šeimos nariai ir kiti asmenys, besinaudojantys jo namų ūkyje esančiais buitiniais dujų prietaisais.“

11. Išdėstau 33 punktą taip:

33. Dujas deginantys įrenginiai ir buitiniai dujiniai prietaisai gyvenamuosiuose ir visuomeniniuose pastatuose turi būti įrengti pagal statybos techninių reikalavimų reglamento [6.7] reikalavimus.

Pastatų, kuriuose įrengti dujas deginantys įrenginiai, vėdinimo kanalų techninė priežiūra turi būti atliekama pagal statybos techninių reglamentų [6.21, 6.22] reikalavimus.“

12. Išdėstau 34 punktą taip:

34. Dūmtraukiai ir dūmtakiai turi būti periodiškai tikrinami ir valomi:

34.1. prieš paleidžiant dujas į jas deginančius įrenginius ir prietaisus;

34.2. sezoniškai veikiančių įrenginių ir prietaisų – prieš kiekvieną šildymo sezoną;

34.3. plytiniai – ne rečiau kaip kartą per ketvirtį;

34.4. keraminiai ir metaliniai (taip pat ir plytiniai su metaliniais įdėklais), taip pat dūmtakiai, pagaminti iš specialių kaitrai atsparaus betono blokų, – ne rečiau kaip kartą per metus.“

13. Išdėstau 35 punktą taip:

35. Nuosavuose namuose ir butuose tikrinti ir valyti dūmtraukius, dūmtakius gali patys savininkai, jeigu jie šį darbą sugeba atlikti. Daugiabučius gyvenamuosius ir visuomeninius pastatus eksploatuojančios įmonės, tų namų ir pastatų savininkai dūmtraukių, dūmtakių pirminį, periodinį tikrinimą ir valymą gali atlikti savo jėgomis arba šiems darbams atlikti gali kviesti kitas įmones (kvalifikuotas tarnybas).“

14. Išdėstau 36 punktą taip:

36. Periodinio dūmtraukių ir dūmtakių tikrinimo metu nustatoma, ar jie neužteršti, sandarūs ir gerai (sandariai) atskirti vienas nuo kito, ar tvarkinga dūmtraukio viršūnė ir ar dūmtraukyje, dūmtakyje normali trauka. Trauka turi būti ne mažesnė, negu nurodyta dujas deginančio įrenginio ar prietaiso techniniuose dokumentuose. Dūmtraukių ir dūmtakių tikrinimo rezultatai turi būti įforminami aktu (ši nuostata nėra privaloma, jei dūmtraukių ir dūmtakių tikrinimą atlieka šių statinių savininkas, kuris yra fizinis asmuo).“

15. Išdėstau 37 punktą taip:

37. Už dūmtraukių ir dūmtakių tinkamą techninę būklę atsako pastatų savininkas.“

16. Išdėstau 121 punktą taip:

121. Avarijos skirstomuosiuose dujotiekiuose, vartotojų dujų sistemose lokalizuojamos ir likviduojamos vadovaujantis įmonės, eksploatuojančios dujų sistemą, vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintais avarijų ir sutrikimų dujų sistemose lokalizavimo planais (veiksmais). Ši nuostata netaikoma buitiniams vartotojams.

Avarijų ir sutrikimų dujų sistemose lokalizavimo veiksmai (planai) turi būti periodiškai, bet ne rečiau kaip kas 3 metai peržiūrimi ir, atsižvelgiant į sąlygas bei aplinkybes, koreguojami.“

17. Išdėstau 124 punktą taip:

124. Avarinių tarnybų darbuotojai privalo dalyvauti avarinėse treniruotėse ne rečiau kaip kartą per metus pagal avarijų ir sutrikimų lokalizavimo ir likvidavimo planus.“

 

18. Išdėstau 125 punktą taip:

125. Treniruotės turi būti registruojamos specialiame žurnale, įvertinant treniruotėse dalyvavusių kitų tarnybų veiksmus.“

19. Išdėstau Skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklių 1 priedo 2 lentelę taip:

„2 lentelė. Dujų tiekimo sistemos įrenginių apžiūrų periodiškumas

 

Eil. Nr.

Dujų įrenginiai

Periodiškumas

1.

Dujų reguliavimo punktai (DPR, SDRP, PžDRP):

1.1.

Be telemetrijos sistemos

(atskirai stovinčiuose pastatuose)

Ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę

 

Be telemetrijos sistemos, esant įrengtai uždujinimo garsinei signalizacijai

Ne rečiau kaip vieną kartą per dvi savaites

1.2.

Su telemetrijos sistema

Ne rečiau kaip vieną kartą per 3 mėnesius

2.

Namų dujų slėgio reguliavimo įtaisai (NDSRĮ)

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

3.

Telemetrijos sistemos funkcionalumas

Ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį

4.

Dujotiekiai, kurių apsaugos zonoje atliekami statybos ar žemės kasimo darbai

Kiekvieną dieną, kol bus dujotiekio pažeidimo grėsmė

 

20. Išdėstau Skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklių 2 priedo 1 ir 2 lenteles taip:

 

„1 lentelė. Dujotiekių techninis patikrinimas

 

Atliekami darbai

Periodiškumas

Skirstomieji dujotiekiai ir įvadai:

1. Dujotiekių techninis patikrinimas:

 

1.1. – požeminiai dujotiekiai

Du kartus per metus

1.2. – antžeminiai dujotiekiai

Vieną kartą per metus

1.3. – požeminiai polietileniniai dujotiekiai

Vieną kartą per metus

2. Plieninio dujotiekio izoliacijos būklės patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus

3. Povandeninės dujotiekio pralaidos (diukerio) patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus

4. Dujotiekio vamzdžių metalo būklės patikrinimas

Visais atvejais, kai dujotiekis atkasamas

5. Dujotiekio uždaromųjų įtaisų ir šulinių būklės tikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

6. Polietileninių dujotiekių indikacinio laido būklės patikrinimas (vientisumo ir izoliacijos varžos)

Ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus

Pastatų dujų tiekimo sistema:

1. Gyvenamuosiuose pastatuose

Ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus

2. Įmonėse ir visuomeniniuose pastatuose

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

PASTABA. Esant įdiegtai eksploatuojamų skirstomųjų dujotiekių apsauginių dangų būklės kontrolei katodinės poliarizacijos metodu pagal teisės akto nustatytus reikalavimus [6.19], šio priedo 1 lentelės 2 punkte nurodyti darbai gali būti neatliekami.

 

2 lentelė. Dujų sistemos įrenginių techninis patikrinimas

 

Atliekami darbai

Periodiškumas

1. DRP, SDRP, PžDRP:

1.1. Dujų įrenginių periodiškoji techninė apžiūra

Gamintojo nustatytu periodiškumu ir apimtimi, o jei gamintojas to nenustatė -ne rečiau kaip vieną kartą per 3 mėnesius

1.2. Dujų įrenginių metinis techninis patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

1.3. Matavimo priemonių ir telemetrijos sistemų techninis patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

2. Įmonės ir visuomeniniai pastatai:

2.1. Katilinėse dujas deginančių įrenginių dujų deginimo įtaisų periodiškoji techninė apžiūra

Gamintojo nustatytu periodiškumu ir apimtimi, o jei gamintojas to nenustatė – ne rečiau kaip vieną kartą per metus

2.2. Dujas deginančių įrenginių ir dujų deginimo įtaisų metinis techninis patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

2.3. Matavimo priemonių ir automatikos bei telemetrijos sistemų techninis patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

2.4. Įmonių DRĮ techninis patikrinimas

Gamintojo nustatytu periodiškumu ir apimtimi, o jei gamintojas to nenustatė – ne rečiau kaip vieną kartą per metus

3. Gyvenamieji pastatai:

3.1. Dujas deginančių įrenginių, buitinių dujų prietaisų techninis patikrinimas

Gamintojo nustatytu periodiškumu ir apimtimi ir vartotojo pageidavimu

 

21. Išdėstau Skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklių 4 priedo 1 lentelę taip:

„1 lentelė. Periodiškoji techninė apžiūra

 

Eil. Nr.

Atliekami darbai

Periodiškumas

1.

Patikrinama, ar veikia uždaromieji įtaisai ir apsaugos išmetimo vožtuvai ir jų uždarymo sandarumas

Ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius

2.

Patikrinamas jungčių ir įtaisų sandarumas, nesandarumas pašalinamas

3.

Patikrinamas filtro užterštumas (pagal slėgių skirtumą prieš ir už filtro). Jeigu būtina, filtras išvalomas

4.

Jeigu būtina, prapučiami manometrų, slėgio reguliatoriaus uždaromojo vožtuvo impulsiniai vamzdeliai

5.

Patikrinama slėgio reguliatorių ir apsaugos vožtuvų techninė būklė, suderinami jų veikimo parametrai

6.

Patikrinama degiklių techninė būklė, veikimas. Jeigu būtina, degikliai ir degtuvai išvalomi

Gamintojo nustatytu periodiškumu ir apimtimi, o jei gamintojas to nenustatė – ne rečiau kaip vieną kartą per metus

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                        KĘSTUTIS DAUKŠYS