LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PAŠARŲ MOKSLO KOMITETO SUDĖTIES IR JO DARBO REGLAMENTO PATVIRTINIMO
2005 m. vasario 2 d. Nr. 3D-53
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pašarų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 34-952; 2004, Nr. 73-2541) 11 straipsnio 2 dalimi,
1. Sudarau Pašarų mokslo komitetą:
Genovaitė Arbatauskienė – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento Augalininkystės skyriaus vyresnioji specialistė,
e. prof. p. dr. Bronius Bakutis – Lietuvos veterinarijos akademijos Maisto saugos ir grūdų higienos katedros vedėjas,
dr. Saulius Bliznikas – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas,
dr. Irena Brazauskienė – Lietuvos žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja,
prof. habil. dr. Romas Gružauskas – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės katedros vedėjas,
dr. Jonas Jatkauskas – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas,
dr. Violeta Juškienė – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto direktorė,
doc. dr. Jurgis Kulpys – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvūnų mitybos katedros vedėjas,
doc. dr. Paulius Matusevičius – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės technologijos fakulteto dekanas,
dr. Aurelijus Mikelėnas – Lietuvos veterinarijos akademijos dėstytojas,
dr. Sabina Mikulionienė – Lietuvos žemės ūkio universiteto Agronominių ir zootechninių analizių laboratorijos „Tempus“ vedėja,
dr. Edmundas Paulauskas – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specializuotas gyvulininkystės specialistas,
e. prof. p. dr. Antanas Sederevičius – Lietuvos veterinarijos akademijos mokslo prorektorius,
dr. Kazimieras Steponaitis – Lietuvos žemės ūkio universiteto Žemės ūkio inžinerijos instituto Derliaus dorojimo ir gyvulininkystės skyriaus vedėjas,
dr. Gintautas Švirmickas – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto Chemijos laboratorijos vedėjas,
prof. habil. dr. Vytautas Vladislovas Tarvydas – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto Gyvūnų mitybos ir pašarų skyriaus vedėjas,
dr. Gediminas Vaičionis – Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto Zoohigienos ir ekologijos skyriaus vedėjas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2005 m. vasario 2 d. įsakymu Nr. 3D-53
PAŠARŲ MOKSLO KOMITETO DARBO REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pašarų mokslo komiteto darbo reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 34-952; 2004, Nr. 73-2541) bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 31 d. nutarimu Nr. 1092 „Dėl Pašarų kokybės valstybinės kontrolės 2004–2006 metų programos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 134 -4854).
2. Pašarų mokslo komiteto (toliau – Komitetas) darbo reglamentas nustato šio komiteto uždavinius ir funkcijas, pareigas ir darbo organizavimą bei teises.
3. Komitetas yra kolegialus organas, kurio tikslas Žemės ūkio ministerijai ir kitoms suinteresuotoms Lietuvos Respublikos institucijoms teikti moksliškai pagrįstas rekomendacines išvadas pašarų saugos ir kokybės, naujų pašarų gamybos klausimais ir kitais su pašarų veikla susijusiais klausimais, taip pat teikti siūlymus dėl Europos Sąjungos pašarų teisės aktų projektų ir pagal kompetenciją bendradarbiauti su Europos Komisija.
4. Komitetas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu, Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymu (Žin., 2001, Nr. 56-1976), 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 178/2002, nustatančio maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiančio Europos maisto saugos tarnybą ir nustatančio su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (su paskutiniaisiais pakeitimais, padarytais 2003 m. liepos 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1642/2003), taip pat kitais su pašarų veikla susijusiais Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktais ir šiuo reglamentu.
II. PAŠARŲ MOKSLO KOMITETO UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
5. Komiteto uždaviniai – teikti moksliškai pagrįstas rekomendacines išvadas pašarų saugos ir kokybės, naujų pašarų gamybos klausimais, taip pat teikti siūlymus dėl Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų, reglamentuojančių pašarus, projektų, pašarų rizikos vertinimo sistemos kriterijams nustatyti; kaupti, sisteminti ir analizuoti informaciją apie pašarų mokslą, sukurti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos pašarų teisės aktų bei su pašarų veikla ir sauga susijusių moksliškai pagrįstų rekomendacinių išvadų tinklalapį ir atlikti kitus Žemės ūkio ministerijos pavedimus, susijusius su pašarų veikla.
6. Vykdydamas šiuos uždavinius, komitetas atlieka tokias funkcijas:
6.1. išnagrinėjęs pašarų mokslinę tiriamąją medžiagą, pašarų valstybinės kontrolės ir pašarų stebėsenos tyrimo, savikontrolės ataskaitas bei Europos Sąjungos ir nacionalinius teisės aktus, susijusius su pašarų sauga, kokybe, gamyba bei vartojimu:
6.1.1. rengia moksliškai pagrįstas rekomendacijas dėl:
6.1.1.1. pašarų saugos užtikrinimo pradinėje pašarų gamybos (auginimo) stadijoje ir tolimesniuose pašarų saugojimo, apdorojimo, gabenimo, vartojimo etapuose;
6.2. prireikus, siūlo uždrausti arba apriboti pašarų apsaugos produktų naudojimą Lietuvos Respublikoje;
6.3. parengęs šio reglamento 6.1.1 punkte nurodytas rekomendacijas, platina jas leidiniu, straipsniu, organizuodamas mokslines konferencijas ir diskusijas bei gamybinius seminarus pašarų gamintojams, gyvūnų augintojams, pašarais prekiaujančioms organizacijoms ir kitoms suinteresuotoms institucijoms;
6.4. rekomenduoja kriterijus rizikos veiksniams pašarų veikloje nustatyti, pašarų saugos ir kokybės sistemai vertinti bei pašarų kokybės valstybinės kontrolės sistemai tobulinti;
6.5. dalyvauja rengiant pašarų teisės aktus, programas ir strategijas pašarų saugos, kokybės ar veiklos plėtros klausimais, o esant reikalui, rekomenduoja keisti nacionalinius pašarų veiklą reglamentuojančius teisės aktus;
6.6. nagrinėja Europos Sąjungos teisės aktų, reglamentuojančių pašarų veiklą, projektus ir teikia ekonomines ir socialines pasekmių išvadas juos priėmus ar pakeitus;
6.7. rengia arba dalyvauja rengiant mokslines-gamybines konferencijas, seminarus pašarų veiklos klausimais, renginiuose svarstytą medžiagą susistemina ir platina pašarų veikla užsiimantiems ūkio subjektams ir suinteresuotoms institucijoms;
6.8. organizuoja programavimo projektų rengimą dėl Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos pašarų teisės aktų bei su pašarų veikla ir sauga susijusių moksliškai pagrįstų rekomendacinių išvadų tinklalapio sudarymo, pagal reikalą jį atnaujina, tobulina, papildo. Tinklalapio pagrindu kasmet parengiamas informacinis biuletenis.
7. Komitetas bendradarbiauja:
7.1. su Lietuvos Respublikos mokslo, mokymo, konsultavimo, kontroliuojančiomis ir kitomis institucijomis bei visuomeninėmis organizacijomis, susijusiomis su pašarų veikla, pašarų sauga ir kokybe;
7.2. su Europos maisto saugos tarnyba, Europos Sąjungos Komisijos Pašarų departamentu, Europos Sąjungos Kombinuotųjų pašarų asociacija ir kitomis oficialiomis bei visuomeninėmis organizacijomis, tiesiogiai ar netiesiogiai turinčiomis sąveiką su pašarų veikla;
III. PAŠARŲ MOKSLO KOMITETO SUDARYMAS IR DARBO ORGANIZAVIMAS
10. Komiteto nariais gali būti asmenys iš mokslo ir kitų institucijų ir galintys kompetentingai vertinti duomenis apie pašarų saugą, kokybę, rizikos veiksnius bei veikliąsias medžiagas, esančias pašaruose bei kituose pašarų apsaugai naudojamuose produktuose.
12. Į pirmąjį posėdį komiteto narius sukviečia Žemės ūkio ministerija. Komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas bei sekretorius išrenkamas atviru balsavimu pirmajame komiteto posėdyje. Komiteto pirmininkas narius į posėdžius pakviečia prieš 5 darbo dienas.
13. Komitetui svarstyti medžiagą, susijusią su pašarų sauga, kokybe ir kitais šiame reglamente numatytais klausimais, teikia Žemės ūkio ministerija ar kita ministerijos įgaliota institucija. Medžiaga pateikiama prieš 7 darbo dienas iki svarstymo komiteto posėdyje. Išimties atvejais, kilus neaiškumų dėl pateiktos medžiagos, gali būti pareikalauta papildomos informacijos.
14. Posėdžiui pirmininkauja komiteto pirmininkas, o jo nesant – pirmininko pavaduotojas arba kitas pirmininko paskirtas komiteto narys.
15. Posėdyje sprendimai priimami, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų komiteto narių. Negalint dalyvauti pusei narių, komiteto pirmininkas posėdį atideda, apie tai informuodamas komiteto narius.
17. Visų komiteto narių balsai yra lygūs. Balsuojama atvirai dėl kiekvieno klausimo. Jeigu kokiu nors klausimu nuomonės nesutampa, komiteto narys gali pareikšti atskirą nuomonę raštu.
18. Priimti sprendimai yra teisėti, kai už juos balsuoja daugiau kaip 2/3 posėdyje dalyvavusių komiteto narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komiteto pirmininko balsas.
19. Komiteto narys neturi teisės balsuoti svarstomu klausimu, jeigu jis ar jo šeimos nariai ir artimieji giminaičiai yra asmeniškai suinteresuoti sprendimo rezultatais. Komiteto narys privalo apie tai informuoti posėdžio narius.
20. Komiteto posėdžiuose svarstomi klausimai yra protokoluojami. Protokolą surašo posėdžio sekretorius, kurį skiria komiteto pirmininkas. Protokolas įforminamas pagal Dokumentų rengimo ir įforminimo taisykles, patvirtintas Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 2001, Nr. 30-1009).
21. Komiteto pirmininkas atsako už komiteto darbą, atstovauja jam ar įgalioja tai daryti kitus komiteto narius, atsako už komiteto funkcijų vykdymą.
IV. APMOKĖJIMO TVARKA
V. ATSAKOMYBĖ
24. Komiteto veikla grindžiama kolegialiu klausimų svarstymu, demokratijos, teisėtumo ir viešumo principais, taip pat asmenine komiteto narių atsakomybe už komiteto veiklą.