LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL LICENCIJŲ VERSTIS DANTŲ TECHNIKO, BURNOS HIGIENISTO IR STOMATOLOGO PADĖJĖJO PRAKTIKA IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. spalio 17 d. Nr. 532

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos stomatologinės priežiūros (pagalbos) įgyvendinimo įstatymo 2 straipsnį,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Licencijų verstis dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika išdavimo tvarką (pridedama).

2. Paskelbti šiuo įsakymu patvirtintą Licencijų verstis dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika išdavimo tvarką „Valstybės žiniose“.

3. Nustatyti, kad Licencijų verstis dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika išdavimo tvarka įsigalioja 1996 m. lapkričio 15 dieną, išskyrus šiuo įsakymu patvirtintos tvarkos 1 punktą, kuris įsigalioja 1998 m. sausio 1 dieną.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                        ANTANAS VINKUS

______________


PATVIRTINTA

Sveikatos apsaugos ministerijos

1996 10 17 įsakymu Nr. 532

 

LICENCIJŲ VERSTIS DANTŲ TECHNIKO, BURNOS HIGIENISTO IR STOMATOLOGO PADĖJĖJO PRAKTIKA IŠDAVIMO TVARKA

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmenys, norintys užsiimti dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika, turi turėti licenciją. Dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika, neturint licencijos, yra neteisėta.

2. Licencijas užsiimti dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika išduoda Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu sudaryta komisija (toliau – Komisija).

 

REIKALAVIMAI GAUTI LICENCIJĄ DANTŲ TECHNIKO PRAKTIKAI

 

3. Reikalavimai penkerių metų licencijai verstis dantų techniko praktika:

3.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštesniojo mokslo dantų techniko diplomą;

3.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

3.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

3.4. asmuo turi turėti ne žemesnę kaip antrąją dantų techniko kvalifikacinę kategoriją;

3.5. asmuo turi turėti ne mažesnį kaip pastarųjų vienerių metų darbo stažą pagal specialybę. Asmuo, paskutinius vienerius metus nedirbęs pagal specialybę, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 160 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius penkerius metus.

4. Reikalavimai trejų metų licencijai verstis dantų techniko praktika:

4.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštesniojo mokslo dantų techniko diplomą;

4.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

4.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

4.4. asmuo turi būti baigęs aukštesniąją medicinos mokyklą ir gavęs dantų techniko diplomą ne seniau kaip prieš vienerius metus. Asmuo, praleidęs nustatytus terminus, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 60 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius trejus metus.

5. Pasibaigus licencijos galiojimo terminui, ji gali būti pratęsta penkeriems metams, jeigu:

5.1. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu dirbo pagal dantų techniko specialybę ne mažiau kaip pusę licencijos galiojimo laiko;

5.2. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu išklausė ne trumpesnį kaip 100 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą arba jam buvo suteikta aukštesnė dantų techniko kvalifikacinė kategorija.

6. Asmenys, norintys užsiimti dantų techniko praktika, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 3 arba 4 punkto reikalavimus.

7. Asmenys, norintys pratęsti licencijos galiojimą, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 5 punkto reikalavimus.

 

REIKALAVIMAI GAUTI LICENCIJĄ BURNOS HIGIENISTO PRAKTIKAI

 

8. Reikalavimai penkerių metų licencijai verstis burnos higienisto praktika:

8.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštojo arba aukštesniojo mokslo (kvalifikacijos kėlimo kursų liudijimo) burnos higienisto diplomą;

8.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

8.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

8.4. asmuo turi turėti ne mažesnį kaip pastarųjų vienerių metų darbo stažą pagal specialybę. Asmuo, paskutinius vienerius metus nedirbęs pagal specialybę, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 160 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius penkerius metus.

9. Reikalavimai trejų metų licencijai verstis burnos higienisto praktika:

9.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštojo arba aukštesniojo mokslo (kvalifikacijos kėlimo kursų liudijimo) burnos higienisto diplomą;

9.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

9.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

9.4. asmuo turi būti baigęs aukštąją ar aukštesniąją medicinos mokyklą ir gavęs burnos higienisto diplomą ne seniau kaip prieš vienerius metus. Asmuo, praleidęs nustatytus terminus, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 60 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius trejus metus.

10. Pasibaigus licencijos galiojimo terminui, ji gali būti pratęsta penkeriems metams, jeigu:

10.1. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu dirbo pagal burnos higienisto specialybę ne mažiau kaip pusę licencijos galiojimo laiko;

10.2. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu išklausė ne trumpesnį kaip 100 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą.

11. Asmenys, norintys užsiimti burnos higienisto praktika, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 8 arba 9 punkto reikalavimus.

12. Asmenys, norintys pratęsti licencijos galiojimą, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 10 punkto reikalavimus.

 

REIKALAVIMAI GAUTI LICENCIJĄ STOMATOLOGO PADĖJĖJO PRAKTIKAI

 

13. Reikalavimai penkerių metų licencijai verstis stomatologo padėjėjo praktika:

13.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštesniojo mokslo stomatologo padėjėjo ar medicinos sesers diplomą;

13.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

13.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

13.4. asmuo turi turėti šios specialybės kvalifikacinę kategoriją;

13.5. asmuo turi turėti ne mažesnį kaip pastarųjų vienerių metų darbo stažą pagal specialybę. Asmuo, paskutinius vienerius metus nedirbęs pagal specialybę, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 160 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius penkerius metus.

14. Reikalavimai trejų metų licencijai verstis stomatologo padėjėjo praktika:

14.1. asmuo turi turėti Lietuvoje išduotą ar nostrifikuotą aukštesniojo mokslo stomatologo padėjėjo ar medicinos sesers diplomą;

14.2. asmuo turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turėti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje;

14.3. asmuo turi mokėti valstybinę kalbą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas;

14.4. asmuo turi būti baigęs aukštesniąją medicinos mokyklą ir gavęs stomatologo padėjėjo diplomą ne seniau kaip prieš vienerius metus. Asmuo, praleidęs nustatytus terminus, turi būti išklausęs ne trumpesnį kaip 60 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius trejus metus.

15. Pasibaigus licencijos galiojimo terminui, ji gali būti pratęsta penkeriems metams, jeigu:

15.1. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu dirbo pagal stomatologo padėjėjo specialybę ne mažiau kaip pusę licencijos galiojimo laiko;

15.2. asmuo licencijos galiojimo laikotarpiu išklausė ne trumpesnį kaip 100 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą arba jam buvo suteikta aukštesnė kvalifikacinė kategorija.

16. Asmenys, norintys užsiimti stomatologo padėjėjo praktika, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 13 arba 14 punkto reikalavimus.

17. Asmenys, norintys pratęsti licencijos galiojimą, turi pateikti Komisijai užpildytą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos paraišką Komisijos pirmininko vardu ir dokumentus pagal šios tvarkos 15 punkto reikalavimus.

 

LICENCIJŲ DANTŲ TECHNIKO, BURNOS HIGIENISTO IR STOMATOLOGO PADĖJĖJO PRAKTIKAI IŠDAVIMO TVARKA

 

18. Sprendimą išduoti ar atsisakyti išduoti Licenciją verstis dantų techniko, burnos higienisto ir stomatologo padėjėjo praktika (toliau – Licencija) arba pratęsti Licencijos galiojimą Komisija privalo priimti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos ir dokumentų gavimo datos.

19. Nepateikus visų reikalingų dokumentų, Komisija priima sprendimą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paskutinio dokumento įteikimo dienos.

20. Komisijos sprendimas atsisakyti išduoti Licenciją arba atsisakyti pratęsti Licencijos galiojimą gali būti per 10 dienų apskųstas sveikatos apsaugos ministrui.

21. Licenciją pasirašo sveikatos apsaugos ministras arba jo įgaliotas asmuo.

 

LICENCIJŲ GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

22. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:

22.1. asmuo, kreipdamasis dėl Licencijos gavimo arba Licencijos galiojimo pratęsimo, pateikė suklastotus ar netinkamus dokumentus;

22.2. asmens kvalifikacija neatitinka Licencijoje nurodytos kvalifikacijos;

22.3. asmuo grubiai pažeidė paciento teises;

22.4. asmuo dėl savo sveikatos būklės negali vykdyti profesinių pareigų;

22.5. asmeniui įsigaliojusiu teismo nuosprendžiu yra uždrausta verstis dantų techniko, burnos higienisto ar stomatologo padėjėjo praktika.

23. Sprendimą dėl Licencijų galiojimo panaikinimo ar Licencijų galiojimo sustabdymo priima Sveikatos apsaugos ministerija savo iniciatyva arba tada, kai kreipiasi šios institucijos:

23.1. Lietuvos medicinos etikos komitetas;

23.2. sveikatos priežiūros įstaigos Medicinos etikos komisija;

23.3. apskrities ar savivaldybės gydytojai;

23.4. sveikatos priežiūros įstaigos administracija;

23.5. dantų technikų, burnos higienistų, stomatologų padėjėjų draugijos arba sąjungos.

24. Licencijos galiojimo panaikinimo klausimas turi būti išspręstas per vieną mėnesį nuo kreipimosi į Sveikatos apsaugos ministeriją dienos.

25. Ginčai dėl Licencijos galiojimo panaikinimo sprendžiami teismo keliu.

26. Asmuo, kurio Licencijos galiojimas panaikintas, gali pakartotinai kreiptis dėl jos išdavimo į Sveikatos apsaugos ministeriją ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo jos galiojimo panaikinimo.

 

LICENCIJOS GALIOJIMO SUSTABDYMAS

 

27. Licencijos galiojimas gali būti sustabdomas:

27.1. nagrinėjant Licencijos galiojimo panaikinimo klausimą;

27.2. asmens, turinčio Licenciją verstis dantų techniko, burnos higienisto arba stomatologo padėjėjo praktika, prašymu.

28. Licencija, kurios galiojimas sustabdytas, negalioja. Asmuo, kurio Licencijos galiojimas yra sustabdytas, neturi teisės verstis atitinkama praktika, kurią vykdyti teisę suteikė Licencija.

29. Licencijos galiojimą sustabdyti pasiūlo Komisija. Galutinį sprendimą dėl Licencijos galiojimo sustabdymo Komisijos teikimu priima sveikatos apsaugos ministras. Apie šį sprendimą (pasirašytinai ar registruotu paštu) per tris darbo dienas pranešama asmeniui, kurio Licencijos galiojimas sustabdytas, ir jo darbdaviui.

30. Ginčai dėl Licencijos galiojimo sustabdymo sprendžiami teismo keliu.

31. Laiku nepratęsta Licencija yra tolygi Licencijai, kurios galiojimas sustabdytas.

 

LICENCIJŲ GALIOJIMO ATNAUJINIMAS

 

32. Asmuo, norintis atnaujinti Licencijos galiojimą, kuris yra sustabdytas pagal šios tvarkos 27.2 ir 31 punktus daugiau kaip trims mėnesiams, bet ne daugiau kaip trejiems metams, turi kreiptis į Komisiją dėl Licencijos galiojimo atnaujinimo ir pateikti šiuos dokumentus:

32.1. užpildytą paraišką;

32.2. dokumentą apie tai, kad jis išklausė ne trumpesnį kaip 200 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius trejus metus;

32.3. dokumentą, patvirtinantį, kad jis pagal sustabdytoje Licencijoje numatytą praktikos rūšį dirbo ne mažiau kaip pusę Licencijos galiojimo laiko.

33. Asmuo, norintis atnaujinti Licencijos galiojimą, kuris yra sustabdytas pagal šios tvarkos 27.2 ir 31 punktus daugiau kaip trejiems metams, turi kreiptis į Komisiją dėl Licencijos galiojimo atnaujinimo ir pateikti šiuos dokumentus:

33.1. užpildytą paraišką;

33.2. dokumentą apie tai, kad jis išklausė ne trumpesnį kaip 200 valandų kvalifikacijos tobulinimo kursą per pastaruosius vienerius metus;

33.3. pažymą apie atitinkamą atestavimo komisijos sprendimą dėl tinkamumo verstis dantų techniko, burnos higienisto ar stomatologo padėjėjo praktika.

34. Licencija, kurios galiojimas yra atnaujintas, yra tolygi Licencijai, kurios galiojimas yra pratęstas.

______________