EKSPERTŲ KOMISIJOS
DAIKTŲ, ĮRENGINIŲ MODELIAMS GINKLAMS
BEI KONKREČIAI JŲ KATEGORIJAI PRISKIRTI
2011 m. kovo 24 d. posėdžio PROTOKOLO IŠRAŠAS
2011 m. kovo 24 d. Nr. 12
Vilnius
1. Lygiavamzdžiai trumpieji šaunamieji ginklai, skirti šaudyti tik šoviniais su pasklindančiu šratų užtaisu, priskiriami A kategorijai. Šoviniai pistoletams ar revolveriams su pasklindančiu šratų užtaisu priskiriami A kategorijos šaudmenims.
2. Šaunamieji ginklai, skirti šaudyti guminėmis kulkomis, kurių sviedinio kinetinė energija ginklo žiotyse viršija 7,5 J ir kurių vamzdžio vidinis skersmuo (graižtvinio ginklo – laukų skersmuo) yra didesnis kaip 12 kalibro lygiavamzdžių šaunamųjų ginklų, priskiriami A kategorijos ginklams.
3. Dujiniai ginklai, kurie po kiekvieno šūvio užsitaiso automatiškai ir kuriais, vieną kartą nuspaudus nuleistuką, galima iššauti daugiau negu vieną kartą priskiriami A kategorijos ginklams.
4. Pneumatiniai ginklai, kurių kulkos energija yra 2,5 J ir daugiau, kurie po kiekvieno šūvio užsitaiso automatiškai ir kuriais, vieną kartą nuspaudus nuleistuką, galima iššauti daugiau negu vieną kartą priskiriami A kategorijos ginklams.
5. Šaunamieji ginklai, skirti šaudyti guminėmis kulkomis, kurių sviedinio kinetinė energija ginklo žiotyse viršija 7,5 J ir kurių vamzdžio vidinis skersmuo (graižtvinio ginklo – laukų skersmuo) yra ne didesnis kaip 12 kalibro lygiavamzdžių šaunamųjų ginklų, priskiriami B kategorijos ginklams.
6. Antgaliai strėlėms, kurių gamintojo nurodyta paskirtis – medžioklė, priskiriami B kategorijos ginklams.
8. Elektrošoko įrenginiai su iššaunamomis adatomis, lanksčiais laidais sujungtomis su aukštos įtampos elektros energijos šaltiniu, priskiriami C kategorijos ginklams.
9. Šautuvai ir pistoletai injekcijoms, leidžiantys atlikti injekciją iš tam tikro atstumo priskiriami C kategorijos ginklams.
10. Šaunamieji ginklai, skirti šaudyti guminėmis kulkomis, kurių sviedinio kinetinė energija ginklo žiotyse neviršija 7,5 J, priskiriami Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 5 straipsnio 8 punkte įvardytiems C kategorijos ginklams. Šoviniai, užtaisyti guminėmis kulkomis, kurių kinetinė energija ginklo žiotyse neviršija 7,5 J, priskiriami C kategorijos šaudmenims.
11. Įstatymo 5 straipsnio 6 punkte įvardyti trumpieji šaunamieji ginklai, skirti šaudyti dujiniais, garsiniais šoviniais priskiriami C kategorijos ginklams. Dujiniai ir garsiniai šoviniai, skirti tokiems ginklams priskiriami C kategorijos šaudmenims.
12. Trumpieji šaunamieji ginklai, skirti šaudyti tik garsiniais šoviniais, priskiriami C kategorijos ginklams. Garsiniai šoviniai, skirti tokiems ginklams priskiriami C kategorijos šaudmenims.
13. Mokomieji ginklai (skirti ginklo sandarai demonstruoti arba atskiriems veiksmams su ginklu išmokyti), priskiriami tai pačiai kategorijai, kaip ir A, B, C kategorijų ginklai. Mokomieji šoviniai (skirti šovinio sandarai demonstruoti arba išmokyti užtaisyti ginklą) prie šaudmenų nepriskiriami.
14. Veikiantys ginklų modeliai, atrodantys kaip koviniai ginklai, tačiau šaudantys tik specialiais garsiniais šoviniais, imituojančiais šaudymą koviniais šoviniais priskiriami C kategorijai.
15. Imitaciniai šaudmenys (šūvio metu imituojantys garsą ir atatranką, tačiau neužtaisyti sviediniu ar sprogstamuoju užtaisu) priskiriami tai kategorijai, kuriai priskirtas ginklas, kuriame naudojami šie šaudmenys.
16. Lankai (ir strėlės, skirtos šaudyti iš jų) nepriklausomai nuo jų konstrukcijos priskiriami sportiniams, jeigu jų gamintojas deklaruoja juos kaip skirtus sportui.
17. Šoviniai, užtaisyti guminėmis kulkomis, kurių kinetinė energija ginklo žiotyse viršija 7,5 J, priskiriami tai pačiai kategorijai, kaip ir ginklai, iš kurių šie šoviniai yra skirti šaudyti.
18. Nustatyti, kad Įstatymo 5 straipsnio 6 punkte įvardyti ginklai, neturintys PTB žymens, skirti prekiauti Lietuvos Respublikoje, turi atitikti visus šiuos reikalavimus:
18.1. ginklo vamzdžio, taip pat revolverio būgnelio kamerų konstrukcija turi būti tokia, kad iš ginklo nebūtų galima šaudyti kietu užtaisu (kulkomis, grankulkėmis, šratais) užtaisytais šoviniais. Tam tikslui skirti ginklų konstrukcijos elementai (vamzdžio kanale ir revolverio būgnelio kamerose esančios pertvaros, iškilumai, susiaurėjimai ir pan.) turi būti pastovūs (neišimami, neišsukami), o juos pašalinant turėtų būti negrįžtamai pakeičiama ginklo konstrukcija;
18.2. ginklo vamzdis su rėmu turi būti sujungti tokiu būdu, kad jų nebūtų galima atskirti vieno nuo kito negrįžtamai nepakeičiant ginklo konstrukcijos;
18.3. pagrindinės ginklo dalys (vamzdis, spyna (užraktas), būgnelis, rėmas) negali būti pagaminti iš plieno, į vamzdį jo sustiprinimui gali būti įdėtas plonasienis plieninis įdėklas, kurio išorinis skersmuo mažesnis už artimiausią pagal kalibrą kulkos skersmenį;
19. D kategorijos ginklams priskiriami:
19.1. šautuvai bei pistoletai, skirti povandeninei medžioklei, strėlės išmetimui naudojantys tampraus elemento, suspausto oro (dujų) arba kapsulių energiją;
19.2. mokytis šaudyti ir šaudymo treniruotėms skirti šaunamieji ginklai, pritaikyti šaudyti tik specialiais šoviniais su dažų užtaisais, šaunamųjų ginklų dalys, skirtos ginklams pritaikyti šaudyti specialiais šoviniais su dažų užtaisais. Specialūs šoviniai su dažų užtaisais, skirti tokiems ginklams, priskiriami D kategorijos šaudmenims.
20. D kategorijos šaltiesiems ginklams priskiriami:
20.4. smogiamojo pobūdžio ginklai:
20.4.1. ginklai, kuriuose smūgiui sustiprinti smogiantysis elementas pritvirtinamas lanksčia arba spyruokliuojančia jungtimi – koviniai spragilai, nunčakai;
21. Nustatyti tokius kriterijus, kuriuos atitinkantys daiktai nėra priskiriami šaltiesiems ginklams, o yra jų imitacijos:
21.1. gamyboje panaudotos medžiagos (metalai, plastmasės ir kt.), neužtikrinančios gaminio kaip ginklo kovinių savybių;
21.2. gaminių, imituojančių ginklus su ilga geležte (kardus, kalavijus ir kt.) ir pagamintų iš koviniams ginklams gaminti naudojamų medžiagų, geležtės koto tvirtinimas su rankena yra ženkliai susilpnintas:
21.3. dekoratyviniais ir suvenyriniais gaminiais laikomi perdirbti koviniai ginklai su ilga geležte, kurių kotas jo sandūros su geležte vietoje yra pakankamai giliai skersai įpjautas. Ši įpjova turi kirsti koto ašinę liniją, o jos gylis turi garantuoti, kad gaminys suirs, jeigu bus bandoma panaudoti jį kaip ginklą;
21.4. dekoratyvinio ar suvenyrinio gaminio geležtės kietumas turi būti mažesnis kaip 25 HRC (išskyrus 21.2 ir 21.3 punktuose nurodytus atvejus);
21.5. sumažinto mastelio dekoratyviniai ir suvenyriniai gaminiai gali būti pagaminti iš tų pačių medžiagų, kaip ir imituojami ginklų pavyzdžiai, tačiau gaminio dydis turi būti toks, kad būtų visiškai pašalintos jo kovinės savybės;
21.6. padidinto mastelio dekoratyviniai ir suvenyriniai gaminiai gali būti pagaminti iš tų pačių medžiagų, kaip ir imituojami ginklų pavyzdžiai, tačiau gaminio dydis turi būti toks, kad būtų visiškai pašalinta galimybė panaudoti jį kaip ginklą (hipertrofuoti matmenys lemia ginklo laikymo nepatogumą, jo padidintą masę).
22. Ekspansyvioms priskiriamos kulkos:
22.2. skirtos ilgųjų šaunamųjų ginklų šoviniams su minkštesniu, negu visa kulka, smaigaliu (SP, „soft point“);
23. Ginklams nepriskiriami:
23.1. peintbolui skirti šautuvai, pistoletai, kiti šaudymo įtaisai. Peintbolui skirti sviediniai su dažų užtaisais prie šaudmenų nepriskiriami;
23.2. „airsoft“ tipo šautuvai, pistoletai, kiti šaudymo įtaisai, iš kurių iššauto sviedinio kinetinė energija ginklo žiotyse neviršija 2,5 J;
23.3. statybiniai pistoletai, kniedijimo, kabių bei vinių kalimo ir kiti panašios paskirties įtaisai. Šoviniai tokiems įtaisams, sprogstamosios kniedės prie šaudmenų nepriskiriami;
24. Šaunamieji ginklai, turintys daugiau negu vieną vamzdį, kurių bent viename vamzdyje yra graižtvos per visą vamzdžio ilgį, yra graižtviniai šaunamieji ginklai. Jie priskiriami konkrečiai kategorijai pagal Įstatymo 3, 4 ir 5 straipsnių nuostatas.
25. Šaunamieji ginklai su keičiamais vamzdžiais, kurių bent vienas yra graižtvinis, yra graižtviniai šaunamieji ginklai. Jie priskiriami konkrečiai kategorijai pagal Įstatymo 3, 4 ir 5 straipsnių nuostatas.
26. Šaunamieji ginklai lygiais vamzdžiais, pereinančiais į graižtvas („paradoks“ tipo), taip pat šaunamieji ginklai lygiais vamzdžiais su primontuojamais lygiavamzdžiais, graižtviniais („paradoks“ tipo) vamzdžių antgaliais yra lygiavamzdžiai šaunamieji ginklai. Jie priskiriami konkrečiai kategorijai pagal Įstatymo 3, 4 ir 5 straipsnių nuostatas. Vamzdžio ilgis, pagal kurį nustatoma šaunamojo ginklo kategorija, matuojamas be primontuojamo antgalio.
27. Naktinio matymo monokuliarams (ginklų priedėliams, montuojamiems prie optinio taikiklio su naktinio matymo funkcija), kurių konstrukcija leidžia juos naudoti kaip naktinio stebėjimo prietaisus, ir kaip naktinio matymo taikiklius, juos be papildomo perdarymo pritvirtinant prie ginklo esančių optinių taikiklių, taikyti naktinio matymo taikikliams nustatytus apyvartos reikalavimus.
28. Šaunamojo ginklo su atlenkiama buože visas ilgis matuojamas neatlenkus buožės. Šaunamojo ginklo su pridedama buože visas ilgis matuojamas nuėmus pridedamą buožę.
29. Matuojant visą ginklo ilgį arba vamzdžio ilgį nuo vamzdžio žiočių nuimami bet kokie priedėliai – duslintuvas, liepsnos slopintuvas, vamzdžio stabdis ir pan.
30. Tais atvejais, kai šaunamojo ginklo vamzdis yra ne ilgesnis kaip 30 cm, o visas šaunamojo ginklo ilgis yra daugiau kaip 60 cm, toks šaunamasis ginklas atsižvelgiant į Įstatymo 2 straipsnio 55 dalį yra laikomas trumpuoju šaunamuoju ginklu.
31. Tais atvejais, kai šaunamojo ginklo vamzdis yra ilgesnis kaip 30 cm, o visas šaunamojo ginklo ilgis yra ne daugiau kaip 60 cm, toks šaunamasis ginklas atsižvelgiant į Įstatymo 2 straipsnio 23 dalį yra laikomas ilguoju šaunamuoju ginklu.
32. Pripažinti netekusiais galios Ekspertų komisijos daiktų, įrenginių modeliams ginklams bei konkrečiai jų kategorijai priskirti protokolų išrašus Nr. 1 (Žin., 2004, Nr. 32-1050), Nr. 2 (Žin., 2005, Nr. 38-1267), Nr. 5–7 (Žin., 2007, Nr. 8-347, Nr. 47-1852; 2008, Nr. 26-964), Nr. 10 (Žin., 2010, Nr. 71-3609), Nr. 11 (Žin., 2010, Nr. 141-7255).