LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VIEŠOSIOS POLICIJOS PREVENCIJOS PADALINIO TYRĖJO (APYLINKĖS INSPEKTORIAUS) IR VIEŠOSIOS POLICIJOS SPECIALISTO (NEPILNAMEČIŲ REIKALŲ POLICIJOS PAREIGŪNO) TARNYBINĖS VEIKLOS INSTRUKCIJŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. kovo 29 d. Nr. 5-V-208

Vilnius

 

 

Siekdamas tobulinti viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjų (apylinkės inspektorių) ir viešosios policijos specialistų (nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų) tarnybinę veiklą:

1. Tvirtinu pridedamas:

1.1. Viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjo (apylinkės inspektoriaus) tarnybinės veiklos instrukciją;

1.2. Viešosios policijos specialisto (nepilnamečių reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos instrukciją.

2. Pripažįstu netekusiais galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. spalio 10 d. įsakymą Nr. 460 „Dėl Policijos apylinkės inspektoriaus tarnybinės veiklos instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 88-3122) ir Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. gegužės 10 d. įsakymą Nr. 194 „Dėl Nepilnamečių reikalų policijos pareigūno tarnybinės veiklos instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2001 Nr. 41-1445).

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Valdymo vyriausiajai valdybai ir aukštesnės pakopos policijos komisariatams.

4. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                               VYTAUTAS GRIGARAVIČIUS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2005 m. kovo 29 d. įsakymu

Nr. 5-V-208

 

VIEŠOSIOS POLICIJOS PREVENCIJOS PADALINIO TYRĖJO (APYLINKĖS INSPEKTORIAUS) TARNYBINĖS VEIKLOS INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjo (apylinkės inspektoriaus) tarnybinės veiklos instrukcija nustato pagrindinius viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjų (apylinkės inspektorių) uždavinius ir pareigines funkcijas.

2. Pagrindinės šios instrukcijos sąvokos:

2.1. Viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjas (apylinkės inspektorius) (toliau – apylinkės inspektorius) – policijos įstaigos prevencijos padalinio pareigūnas, dirbantis teritoriniu principu ir vykdantis nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją ir tyrimą.

2.2. Apylinkė – policijos įstaigos vadovo įsakymu apylinkės inspektoriui priskirta prižiūrima teritorija.

2.3. Informacijos apie apylinkę byla (toliau – byla) – apylinkę apibūdinantis duomenų rinkinys (gali būti skaitmeninėje laikmenoje), kuriame nurodoma ir kaupiama informacija apie apylinkėje esančius tarnybinei veiklai atlikti reikšmingus objektus, asmenis, prevencinį darbą ir kiti teisės pažeidimų prevencijai reikšmingi duomenys (1 priedas).

2.4. Policijos profilaktinė įskaita – duomenų apie policijos kontroliuojamus asmenis, kuriems pagal įstatymą nustatyti apribojimai, rinkinys.

2.5. Policijos kontroliuojami asmenys – fiziniai asmenys, ieškomi už nusikalstamų veikų ar kitų teisės pažeidimų padarymą; dingę be žinios; įrašyti į Kalėjimų departamentui prie Teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) pavaldžių pataisos inspekcijų įskaitą; įtariami alkoholinių gėrimų ar kitų psichiką veikiančių medžiagų nelegaliu gaminimu, įgijimu, laikymu ar prekyba; dažnai (tris ir daugiau kartų per metus) keliantys konfliktus buityje ar darantys administracinius teisės pažeidimus; sergantys psichikos liga, dėl kurios gali kilti grėsmė padaryti esminę žalą šių asmenų ar aplinkinių sveikatai ar gyvybei; neturintys galiojančių Lietuvos Respublikoje asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų; kiti policiją dominantys asmenys, neįrašyti į policijos profilaktinę įskaitą.

2.6. Nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų bendroji ir individualioji prevencija – poveikio priemonės, kuriomis siekiama nustatyti ir pašalinti bendrąsias nusikalstamų veikų priežastis bei sąlygas, taip pat individualiai daryti įtaką asmenims, linkusiems nusikalsti ar galintiems tapti nusikaltimo aukomis.

2.7. Pristatytų į policiją asmenų apskaitos žurnalas – žurnalas, kuriame registruojami į policijos tarnybines patalpas pristatyti asmenys.

2.8. Pareiškėjas – fizinis ar juridinis asmuo, pranešęs, įteikęs ar atsiuntęs policijos įstaigai pareiškimą, prašymą ar skundą apie nusikalstamos veikos padarymą.

3. Apylinkės inspektorius savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymu (Žin., 2000, Nr. 90-2777), Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksu (Žin., 1985, Nr. 1-1), Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), kitais teisės aktais ir šia instrukcija.

4. Apylinkės inspektoriui savarankiškai dirbti leidžiama ne mažiau kaip po trijų mėnesių bendro darbo su ne mažiau kaip 3 metų darbo stažą turinčiu apylinkės inspektoriumi.

5. Esant tarnybiniam būtinumui apylinkės inspektoriui gali būti priskirta kita apylinkė.

6. Apylinkės inspektoriui atostogaujant ar susirgus, įstaigos vadovo įsakymu apylinkę prižiūrėti pavedama kitam apylinkės inspektoriui.

 

II. APYLINKĖS INSPEKTORIAUS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

7. Policijos įstaigos vadovas privalo sudaryti sąlygas apylinkės inspektoriui organizuoti darbą pagal šioje instrukcijoje nustatytą tvarką, siekti, kad apylinkės inspektorius būtų aprūpintas apylinkėje esančiomis tarnybinėmis patalpomis ir priemonėmis (darbo kabinetas, telefonas, radijo ryšys, kompiuterinė technika), o kaimo gyvenamąsias vietoves prižiūrintys apylinkės inspektoriai turėtų ir tarnybinį transportą.

8. Kaimo gyvenamosios vietovės apylinkėje gyventojų skaičius neturėtų viršyti 2500, o miesto – 3500 gyventojų. Apylinkės ribas, atsižvelgdamas į gyventojų skaičių, teritorijos administracinį išsidėstymą bei kitus ypatumus, įsakymu nustato policijos įstaigos vadovas.

9. Apylinkės inspektorius savo veiklą turi planuoti taip, kad didžioji darbo laiko dalis būtų skirta bendrajai ir individualiajai prevencijai, bendravimui su apylinkės gyventojais.

10. Apylinkės inspektorius teisės aktų nustatyta tvarka priima ir nagrinėja gyventojų prašymus ir pareiškimus.

11. Apylinkės inspektoriui įstaigos vadovo įsakymu gali būti suteikti įgaliojimai nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas. Prašymo nagrinėjimo metu apylinkės inspektorius, nustatęs, kad padarytas administracinis teisės pažeidimas, parengia administracinio teisės pažeidimo bylą. Į policijos įstaigos ar jos struktūrinio padalinio raštinę grąžinamas teikimas apie prašymo nagrinėjimą (2 priedas) bei atsakymo pareiškėjui kopija, kita medžiaga lieka administracinio teisės pažeidimo byloje.

12. Apylinkės inspektorius tarnybos metu dėvi policijos uniformą. Esant tarnybiniam būtinumui, policijos įstaigos vadovo leidimu apylinkės inspektorius gali vilkėti civiliniais drabužiais. Atlikdamas tarnybines pareigas, apylinkės inspektorius nustatyta tvarka privalo nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą, o dėvėdamas uniformą ir esant būtinumui, – ir specialiąsias priemones.

Nerekomenduojama tamsiu paros metu apylinkės inspektoriui užduotis vykdyti vienam. Tam pasitelkiamas kitas policijos pareigūnas ar policijos rėmėjas.

13. Apylinkės inspektorių tarnybinės patalpos apylinkėje yra laikomos policijos patalpomis, todėl į jas pristatyti asmenys privalo būti registruojami pristatytų į policiją asmenų apskaitos žurnale.

14. Apylinkės inspektorius apylinkės byloje privalo kaupti informaciją apie:

14.1. pajėgas, dalyvaujančias saugant viešąją tvarką ir visuomeninę rimtį;

14.2. saugos tarnybas, policijos rėmėjus (iš jų Šaulių sąjungos narius), jaunuosius policijos rėmėjus;

14.3. leidimų sistemos, valstybinės reikšmės ir rizikos objektus;

14.4. kitas svarbias įmones, įstaigas, organizacijas, žmonių masinio susibūrimo vietas (pramogų ir poilsio centrus, viešbučius, prekybos ir viešojo maitinimo įmones, pramonės bei civilinės saugos objektus, automobilių remonto dirbtuves, sąvartynus, metalo supirktuves, gyvulių skerdyklas, materialinių vertybių saugojimo vietas, įmonių, bendrovių, bankų kasas), jų apsaugos būdus, darbo laiką, administracijos kontaktinius duomenis;

14.5. asociacijas, sodų ir gyvenamųjų namų (butų) savininkų bendrijas, saugios kaimynystės grupes, jų administracijos kontaktinius duomenis;

14.6. asmenis, turinčius ribotos civilinės apyvartos ginklus;

14.7. policijos kontroliuojamus ir į policijos profilaktinę įskaitą įtrauktus asmenis;

14.8. ieškomus, dingusius be žinios asmenis ir neatpažintus lavonus;

14.9. ieškomas transporto priemones, gyvulius, materialines vertybes ir kitus daiktus, turinčius numerius, ypatingas žymes ar požymius;

14.10. neišaiškintas rezonansines nusikalstamas veikas.

15. Apylinkės inspektorius privalo pildyti apylinkės bylą, kurioje įrašo šioje instrukcijoje išvardytus duomenis. Apylinkės inspektorius sudaro apylinkės planą, kuriame pažymi gyvenamųjų namų, kelių ir kitų objektų išsidėstymą. Į bylą įrašomi duomenys koreguojami nuolat.

16. Policijos įstaigos padalinio ar nuovados vadovas ne rečiau kaip kartą per ketvirtį tikrina apylinkės bylą, įrašo pastabas ir pasirašo. Jei informacija kaupiama skaitmeninėje laikmenoje, pastabos rašomos bei pasirašoma atskirame, tam tikslui parengtame lape.

17. Apylinkės inspektorius ne rečiau kaip du kartus per savaitę savo apylinkėje esančiose tarnybinėse patalpose priima gyventojus (laiką, suderinęs su seniūnu, nustato policijos įstaigos vadovas).

 

III. APYLINKĖS INSPEKTORIAUS TARNYBINĖS VEIKLOS UŽDAVINIAI

 

18. Pagrindiniai apylinkės inspektoriaus tarnybinės veiklos uždaviniai yra:

18.1. vykdyti nusikalstamų veikų bei kitų teisės pažeidimų prevenciją;

18.2. užtikrinti gyventojų teisių ir teisėtų interesų apsaugą, teikti jiems socialinę pagalbą;

18.3. pagal kompetenciją organizuoti ir vykdyti apylinkėje viešosios tvarkos bei visuomeninės rimties apsaugą, saugaus eismo priežiūrą, nusikalstamų veikų ikiteisminį tyrimą.

19. Taip pat apylinkės inspektorius pagal kompetenciją išaiškina administracinius teisės pažeidimus, atlieka ikiteisminį tyrimą tiriant nusikalstamas veikas, vykdo teisės aktuose numatytų kategorijų asmenų paiešką, leidimų sistemos objektų bei asmenų, turinčių ribotos civilinės apyvartos ginklus, kontrolę, nelegalaus darbo bei nelegalios migracijos, aplinkos apsaugos pažeidimų prevenciją.

Apylinkės inspektoriai, dirbantys policijos komisariatuose, per kurių prižiūrimą teritoriją praeina asmenų ir transporto tranzitas iš (į) Kaliningrado srities, pagal kompetenciją atlieka teisės pažeidimų, susijusių su tranzitu, prevenciją.

Apylinkės inspektorius privalo žinoti savo apylinkės, joje esančių miškų ir vandens telkinių, saugomų teritorijų teisinį režimą, teritorijai būdingus aplinkos apsaugos pažeidimus.

 

IV. APYLINKĖS INSPEKTORIAUS FUNKCIJOS VYKDANT NUSIKALSTAMŲ VEIKŲ BEI KITŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ PREVENCIJĄ

 

20. Apylinkės inspektorius aktyvia veikla (susitikimų su prižiūrimos teritorijos gyventojais, nevyriausybinėmis organizacijomis, privačiomis įmonėmis) turi stengtis įtraukti kuo daugiau visuomenės narių į viešosios tvarkos saugojimą ir saugios savo gyvenamosios, darbo ar kitokios buvimo aplinkos saugumo stiprinimą. Taip pat apylinkės inspektorius turėtų inicijuoti bendruomenės aktyvo būrimąsi į saugios kaimynystės grupes, skatinti juos tapti policijos rėmėjais, kitais būdais padėti gyvenamųjų vietovių bendruomenei formuoti saugios aplinkos sistemą.

21. Apylinkės inspektorius apylinkės byloje kaupia informaciją apie asmenis, procesus ir veiksmus, jeigu tai gali būti reikšminga užkardant ir išaiškinant nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus.

22. Keitimasis informacija su kitomis tarnybomis vyksta teisės aktų nustatyta tvarka.

23. Apylinkės inspektorius, gavęs pranešimą apie nusikalstamą veiką, nedelsdamas informuoja policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinį. Atvykęs į įvykio vietą pirmas, imasi priemonių įvykio vietai apsaugoti ir asmenims, dalyvavusiems šiame įvykyje ar žinantiems ką nors apie jį, nustatyti. Esant policijos įstaigos vadovo suteiktiems įgaliojimams, sprendžia klausimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo arba gavęs nurodymą jį pradeda.

24. Apylinkės inspektorius įrašo į apylinkės bylą atitinkamų kategorijų asmenis ir kaupia apie juos informaciją.

25. Į bylą įrašomi duomenys ir kaupiama informacija apie asmenis, įrašytus į policijos profilaktinę įskaitą, kuriems:

25.1. pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą (Žin., 1997, Nr. 69-1731) pareikšti oficialūs perspėjimai ar teismo paskirti įpareigojimai;

25.2. paskirtos kardomosios priemonės.

26. Į bylą įrašomi duomenys ir kaupiama informacija apie policijos kontroliuojamus asmenis.

Kiekvieną policijos kontroliuojamą asmenį apylinkės inspektorius privalo pažinti asmeniškai. Vykdydamas individualiąją prevenciją pagal teisės aktų nustatytą kompetenciją apylinkės inspektorius turi stengtis, kad toks asmuo nenusikalstų ar netaptų nusikaltimų auka.

27. Apylinkės inspektorius teisės aktų nustatyta tvarka kontroliuoja, kaip į policijos profilaktinę ar pataisos inspekcijų įskaitas įrašyti asmenys laikosi teismo jiems paskirtų įpareigojimų, draudimų, apribojimų. Apie nustatytus šių asmenų elgesio pažeidimus informuojamas priežiūrą vykdantis pareigūnas ar įstaiga.

Apylinkės inspektorius domisi grįžusių iš pataisos įstaigų (iki teistumo išnykimo) asmenų, teistų už apysunkių, sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padarymą, elgesiu, ryšiais ir užimtumu. Prireikus teisės aktų nustatyta tvarka informuoja operatyvinę veiklą vykdančius padalinius.

28. Vadovaudamasis Policijos veiklos įstatymo 19 str. 1 punktu ir remdamasis surinktais duomenimis, apylinkės inspektorius gali įspėti asmenis dėl neleistino priešingo visuomenės interesams elgesio bei supažindinti juos dėl atsakomybės pagal atitinkamus Administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) ar Baudžiamojo kodekso (Žin., 2000, Nr. 89-2741) straipsnius. Šie įspėjimai asmens laisvių ir teisių neriboja.

29. Gavus informaciją apie tai, kad asmenys verčiasi alkoholinių gėrimų nelegaliu gaminimu ar prekyba ar kita neteisėta veikla, ir nenustačius administracinio teisės pažeidimo ar nusikalstamos veikos požymių, tačiau turint duomenų, kad tokia nelegali veikla gali būti vykdoma, informacija toliau tikslinama (kaupiama rašytinė informacija, t. y. paaiškinimai, tarnybiniai pranešimai, protokolų kopijos ir kt.). Medžiaga saugoma apylinkės byloje ir papildomai registruojama apylinkės bylos dalyje „Kiti policijos kontroliuojami asmenys“. Medžiaga apylinkės byloje pradedama kaupti policijos įstaigos arba jos padalinio vadovui užrašius rezoliuciją ir asmeniškai kontroliuojant gautos informacijos tikslinimo eigą bei terminus.

30. Apylinkės inspektorius, išaiškinęs teisės pažeidimus, susijusius su narkologiniais susirgimais ar piktnaudžiavimu psichiką veikiančiomis medžiagomis, Narkologinės priežiūros įstatymo (Žin., 1997, Nr. 30-711) nustatyta tvarka gali informuoti atitinkamas sveikatos priežiūros įstaigas.

31. Asmenų, sergančių psichikos liga, dėl kurios gali kilti grėsmė padaryti žalą šio asmens ar aplinkinių sveikatai ar gyvybei, duomenys įrašomi į apylinkės bylą. Su šiais asmenimis profilaktinis darbas neatliekamas, tačiau domimasi jų elgesiu.

Apylinkės inspektorius, turėdamas duomenų, kad yra reali grėsmė, jog asmuo dėl psichinės ligos gali padaryti žalą savo ar aplinkinių sveikatai ar gyvybei, Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo (Žin., 1995, Nr. 53-1290) nustatyta tvarka gali kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl asmens psichikos būklės patikrinimo.

32. Policijos ieškomų asmenų, gyvenusių apylinkėje, duomenys įrašomi į bylą. Nustačius jų buvimo vietą arba sulaikius, tai pažymima byloje.

 

V. APYLINKĖS INSPEKTORIAUS FUNKCIJOS, VYKDANT VIEŠOSIOS TVARKOS APSAUGĄ IR SAUGAUS EISMO PRIEŽIŪRĄ

 

33. Apylinkės inspektorius privalo žinoti apylinkėje esančias pajėgas, dalyvaujančias saugant viešąją tvarką ir visuomeninę rimtį, jų išdėstymą, maršrutus, darbo laiką bei ryšių su jomis būdus. Esant tarnybiniam būtinumui, jis gali naudotis šių padalinių pagalba. Policijos įstaigos vadovo pavedimu apylinkės inspektorius instruktuoja šiuos pareigūnus (nurodo teritorijos ypatumus, kriminogenines vietas, policijos kontroliuojamus asmenis), siūlo išdėstymo pakeitimus.

Policijos įstaigos vadovas atsako už tai, kad apylinkės inspektorius būtų supažindintas su viešosios policijos padalinių pajėgų išdėstymu.

34. Vykdydamas saugaus eismo priežiūrą, apylinkės inspektorius bendradarbiauja su atitinkamo viešosios policijos padalinio, kuriam pavesta saugaus eismo priežiūra, pareigūnais.

35. Apylinkės inspektorius teisės aktų nustatyta tvarka policijos įstaigos vadovo įsakymu gali būti įgaliotas vykdyti eismo kontrolę bei taikyti eismo pažeidėjams administracines nuobaudas.

Apylinkės inspektorius, neturintis minėtų įgaliojimų, nustatęs kelių eismo taisyklių pažeidėjus, informuoja apie tai policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinį.

36. Apylinkės inspektorius informuoja policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinį apie nustatytas savininko neturinčias transporto priemones, kelio dangos ir kitus pažeidimus, keliančius grėsmę eismo saugumui, eismo įvykius, imasi priemonių įvykio vietai apsaugoti.

37. Viešajai tvarkai ir eismo priežiūrai užtikrinti apylinkės inspektorius gali pasitelkti policijos rėmėjus, Šaulių sąjungos narius, kitą visuomenės aktyvą.

 

VI. APYLINKĖS INSPEKTORIAUS FUNKCIJOS, TEIKIANT GYVENTOJAMS SOCIALINĘ PAGALBĄ

 

38. Apylinkės inspektorius, bendraudamas su gyventojais, konsultuoja juos saugios gyvenamosios aplinkos, privačios nuosavybės apsaugos klausimais, pagal kompetenciją teikia jiems informaciją ir kitokią pagalbą.

39. Apylinkės inspektorius privalo stengtis, kad kuo daugiau apylinkės gyventojų jį pažinotų, ir turi teikti informaciją gyventojams šiais būdais:

39.1. asmeninio apsilankymo metu suteikti informaciją apie savo darbo laiką, vietą, telefoną ir kitą reikiamą informaciją, esant galimybei, įteikti vizitinę kortelę;

39.2. per vietines žiniasklaidos priemones;

39.3. pakabinti žmonių susibūrimo vietose (apylinkėje esančių įstaigų, įmonių, sodų, gyvenamųjų namų (butų) bendrijų, mokymosi ir auklėjimo įstaigų skelbimų lentose ir kitose tam pritaikytose vietose) skelbimus apie gyventojų priėmimo laiką ir vietą;

39.4. palaikyti nuolatinius ryšius su seniūnais ir kitais savivaldybių administracijos pareigūnais, sodų, gyvenamųjų namų (butų) savininkų bendrijų atstovais, lankytis apylinkėje esančiose įstaigose ir įmonėse;

39.5. kitais būdais.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

40. Bendrieji apylinkės inspektoriaus darbo vertinimo kriterijai:

40.1. darbo su policijos rėmėjais, jaunaisiais rėmėjais, kitu visuomenės aktyvu, asociacijomis intensyvumas ir efektyvumas;

40.2. bendradarbiavimas su kitomis valstybės ir savivaldybės institucijomis, viešumo plėtojimas darbe, susitikimai su vietos administracijos darbuotojais, gyventojais;

40.3. gyventojų pareiškimų, prašymų, skundų tyrimo objektyvumas ir kokybė;

40.4. gyventojų atsiliepimai (reitingas atliekant apklausas, skundai, pagyrimai ir pan.) apie inspektorių;

40.5. organizuotų bei vykdytų bendrosios prevencijos priemonių skaičius ir efektyvumas;

40.6. individualaus prevencinio darbo su įrašytais į policijos profilaktinę įskaitą ar policijos kontroliuojamais asmenimis organizavimo efektyvumas;

40.7. atliktas darbas viešosios tvarkos, visuomeninės rimties ir saugumo, piliečių teisių ir laisvių apsaugos srityse;

40.8. veikla tiriant ir atskleidžiant nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus, teisės pažeidimų būklė ir jų analizė apylinkėje;

40.9. bendradarbiavimas su kitomis policijos tarnybomis;

40.10. teismo, ikiteisminio tyrimo ir kitų įstaigų pavedimų vykdymas;

40.11. pateikta informacijos kriminalinei policijai Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 1996 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. 40 patvirtinta tvarka;

40.12. įstatymų, kitų teisės aktų, reikalingų praktiniame darbe, išmanymas;

40.13. drausmė bei uniformos dėvėjimo taisyklių laikymasis.

______________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

tyrėjo

(apylinkės inspektoriaus) tarnybinės veiklos

instrukcijos

1 priedas

 

(Informacijos apie apylinkę bylos formos pavyzdys)

 

________________________________________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

 

 

_____________________

          (bylos indeksas)

 

 

INFORMACIJOS APIE APYLINKĘ BYLA Nr.________

 

 

Pradėta ______________

Baigta _______________

 

 

TURINYS

 

1. Bylos pildymo ir saugojimo taisyklės.

2. Bylos priėmimas ir perdavimas.

3. Duomenys, apibūdinantys apylinkę.

4. Pajėgos, dalyvaujančios saugant viešąją tvarką ir visuomeninę rimtį.

5. Saugos tarnybos, policijos rėmėjai.

6. Leidimų sistemos, valstybinės reikšmės ir rizikos objektai.

7. Kitos įmonės, organizacijos, žmonių masinio susibūrimo vietos.

8. Asociacijos, sodų ir gyvenamųjų namų (butų) bendrijos, saugios kaimynystės grupės.

9. Duomenys apie asmenis, turinčius ribotos civilinės apyvartos ginklus.

10. Duomenys apie asmenis, įrašytus į policijos profilaktinę įskaitą.

11. Duomenys apie asmenis, įrašytus į pataisos inspekcijos įskaitą.

12. Duomenys apie ieškomus, dingusius be žinios asmenis ir neatpažintus lavonus.

13. Duomenys apie kitus policijos kontroliuojamus asmenis.

14. Apylinkėje ieškomos transporto priemonės, gyvuliai, materialinės vertybės ir kiti daiktai, turintys numerius, ypatingas žymes ar požymius.

15. Apylinkėje užregistruotos neišaiškintos nusikalstamos veikos.

 

I. INFORMACIJOS APIE APYLINKĘ BYLOS PILDYMO IR SAUGOJIMO TVARKA

 

1. Informacijos apie apylinkę byla (jei ji tvarkoma ne kompiuterinėje laikmenoje) susiuvama. Byla įrašoma į policijos įstaigos bylų nomenklatūrą.

2. Bylos pildymo ir saugojimo tvarką kontroliuoja policijos įstaigos vadovas.

 

II. BYLOS PRIĖMIMAS IR PERDAVIMAS

 

Eil. Nr.

Pareigūno vardas, pavardė

Priėmė (parašas, data)

Perdavė (parašas, data)

Vadovo parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. APYLINKĘ APIBŪDINANTYS DUOMENYS

 

Eil. Nr.

Pagrindiniai apylinkę apibūdinantys duomenys

.......m. I pusmetis

........m. II pusmetis

.......m. I pusmetis

.......m. II pusmetis

1.

Apylinkė (kv. km)

 

 

 

 

2.

Gyvenamieji namai (iš viso)

 

 

 

 

3.

Apylinkės gyventojų skaičius

 

 

 

 

4.

Policijos profilaktinėje įskaitoje yra asmenų

 

 

 

 

5.

Yra policijos kontroliuojamų asmenų

 

 

 

 

5.1

Iš jų pataisos inspekcijų įskaitoje

 

 

 

 

6.

Padarytų nusikalstamų veikų skaičius

 

 

 

 

6.1.

Iš jų išaiškinta

 

 

 

 

7.

Išnagrinėta prašymų

 

 

 

 

8.

Pradėta ikiteisminio tyrimo bylų

 

 

 

 

9.

Atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą

 

 

 

 

10.

Bylų perduota į teismą:

 

 

 

 

10.1.

Iš jų pagal LR BPK 220 str.

 

 

 

 

10.2.

Iš jų pagal LR BPK 418 str.

 

 

 

 

10.3.

Iš jų pagal LR BPK 426 str.

 

 

 

 

11.

Pateikta informacijos kriminalinei policijai

 

 

 

 

12.

Yra įrodomosios medžiagos (Instrukcijos 29 p.)

 

 

 

 

13.

Surašytų ATP protokolų skaičius

 

 

 

 

14.

Policijos rėmėjų skaičius

 

 

 

 

15.

Jaunųjų policijos rėmėjų skaičius

 

 

 

 

16.

Saugios kaimynystės grupių

 

 

 

 

 

IV. SAUGANT VIEŠĄJĄ TVARKĄ DALYVAUJANČIOS PAJĖGOS

 

Eil. Nr.

Pajėgos

Išdėstymas, maršrutai, darbo laikas

Šaukinys, telefonas, kitos pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. SAUGOS TARNYBOS, POLICIJOS RĖMĖJAI

 

Vardas, pavardė

Saugos tarnyba, policijos rėmėjas, Lietuvos šaulių sąjungos narys ar jaunasis policijos rėmėjas

Kontaktiniai duomenys

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. LEIDIMŲ SISTEMOS, VALSTYBINĖS REIKŠMĖS IR RIZIKOS OBJEKTAI

 

Eil. Nr.

Objekto pavadinimas, adresas

Vadovo vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys

Objekte kontroliuojami daiktai, medžiagos, įrengimai

Leidimo Nr., kas ir kada jį išdavė, galiojimo laikas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. KITOS ĮMONĖS, ĮSTAIGOS, ORGANIZACIJOS, ŽMONIŲ MASINIO SUSIBŪRIMO VIETOS

 

Eil. Nr.

Įmonės pavadinimas, adresas

Vadovo kontaktiniai duomenys

Darbo laikas, leidimo prekiauti licencijuojamomis prekėmis Nr., galiojimo data, apsaugos būdas, kitos pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII. ASOCIACIJOS, BENDRIJOS, SAUGIOS KAIMYNYSTĖS GRUPĖS

 

Eil. Nr.

Asociacijos, bendrijos pavadinimas

Adresas

Vadovo kontaktiniai duomenys

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX. DUOMENYS APIE ASMENIS, TURINČIUS RIBOTOS CIVILINĖS APYVARTOS GINKLUS

 

Eil. Nr.

Vardas, pavardė

Adresas

Ginklo rūšis, numeris

Kas ir kada išdavė leidimą, jo numeris

Ginklo perregistravimo data

Ginklo paskirtis (medžioklinis, vardinis, tarnybinis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X. DUOMENYS APIE ASMENIS, ĮRAŠYTUS Į POLICIJOS PROFILAKTINĘ ĮSKAITĄ

 

Eil. Nr.

Vardas, pavardė, gim. data, adresas

Asmens apibūdinimas, apribojimai, atliktas darbas, kitos pastabos

Įrašymo ir išrašymo iš įskaitos data, pagrindai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XI. DUOMENYS APIE ASMENIS, ĮRAŠYTUS Į PATAISOS INSPEKCIJOS ĮSKAITĄ

 

Eil. Nr.

Vardas, pavardė, gim. data, adresas

Asmens apibūdinimas, apribojimai, atliktas darbas, kitos pastabos

Įrašymo ir išrašymo iš įskaitos data, pagrindai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII. DUOMENYS APIE IEŠKOMUS ASMENIS, DINGUSIUS BE ŽINIOS, NEATPAŽINTUS LAVONUS

 

Eil. Nr.

Ieškomi asmenys, neatpažinti lavonai

Dingimo, radimo aplinkybės, paieškos bylos Nr., tyrimo eiga ir kitos pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XIII. DUOMENYS APIE KITUS POLICIJOS KONTROLIUOJAMUS ASMENIS

 

Eil. Nr.

Įrašo data

Kategorija, vardas, pavardė, adresas

Asmens apibūdinimas, kitos pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XIV. IEŠKOMOS TRANSPORTO PRIEMONĖS, GYVULIAI, MATERIALINĖS VERTYBĖS IR DAIKTAI, TURINTYS NUMERIUS, KITAS YPATINGAS ŽYMES AR POŽYMIUS

 

Eil. Nr.

Rūšis, pavadinimas

Numeris, ypatingos žymės

Nusikaltimo, kurio metu buvo pavogta transporto priemonė (daiktas), aplinkybės

Suradimo data, kitos aplinkybės

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XV. NEIŠAIŠKINTOS NUSIKALSTAMOS VEIKOS

 

Eil. Nr.

Nusikalstamos veikos padarymo laikas, vieta, būdas, pagrobtų daiktų identifikaciniai požymiai

Veiką tiriantys pareigūnai, nustatyti asmenys, rasti daiktai, imtasi priemonių

Pastabos (bylos Nr., tyrimo eiga)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 

 


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

tyrėjo (apylinkės inspektoriaus) tarnybinės

veiklos instrukcijos

2 priedas

 

(Teikimo formos pavyzdys)

 

________________________________________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

TVIRTINU

______________________________________

      (policijos įstaigos ar padalinio vadovo pareigų

                                    pavadinimas)

______________________________________

                              (parašas)

______________________________________

                        (vardas ir pavardė)

 

TEIKIMAS

 

DĖL______________________________________________________________________

(trumpas prašymo turinys)

______________ Nr.

                                                              (data)

______________

(vieta)

 

________________________________________________________________________________

         (išdėstomos patikrinimo metu nustatytos faktinės aplinkybės bei teisės aktai, reglamentuojantys

________________________________________________________________________________

sprendžiamą klausimą)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Remdamasis tuo, kas išdėstyta, siūlau:

1. ______________________________________________________________________________

2. ______________________________________________________________________________

 

__________________________                                            __________________________

      (rengėjo pareigos)                                             (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

______________

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2005 m. kovo 29 d. įsakymu

Nr. 5-V-208

 

VIEŠOSIOS POLICIJOS SPECIALISTO (NEPILNAMEČIŲ REIKALŲ POLICIJOS PAREIGŪNO) TARNYBINĖS VEIKLOS INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios policijos specialisto (nepilnamečių reikalų policijos pareigūno) (toliau – nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas) tarnybinės veiklos instrukcija (toliau – instrukcija) reglamentuoja teritorinių policijos įstaigų nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų tarnybinę veiklą organizuojant ir vykdant vaikų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, prostitucijos, narkotikų bei kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevenciją, nepilnamečių įrašymo ir išrašymo iš policijos profilaktinės įskaitos, taip pat darbo su šiais ir policiją dominančiais vaikais, nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų bendradarbiavimo su kitomis policijos tarnybomis ir suinteresuotomis institucijomis tvarką.

2. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymu, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, kitais įstatymais, Prezidento dekretais, Vyriausybės nutarimais ir Ministro Pirmininko potvarkiais, vietos savivaldos institucijų sprendimais, Vidaus reikalų ministerijos ir Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos teisės aktais, kitais teisės aktais ir šia instrukcija.

3. Priimami į tarnybą nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai privalo turėti pareigybėmis nustatytą išsilavinimą (pageidautina teisinį arba pedagoginį).

4. Priimtam naujam nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui savarankiškai dirbti leidžiama ne mažiau kaip po trijų mėnesių bendro darbo su ne mažiau kaip 3 metų darbo stažą turinčiu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnu.

5. Šioje instrukcijoje vartojamos sąvokos:

5.1. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas – teritorinės policijos įstaigos prevencijos padalinio pareigūnas, dirbantis vaikų teisės pažeidimų prevencijos srityje.

5.2. Vaikai – asmenys, neturintys 18 metų amžiaus, išskyrus atvejus, kai įstatymai numato kitaip.

5.3. Policijos profilaktinė įskaita – duomenų apie vaikus, kuriems taikyti teismo įpareigojimai pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą (Žin., 1997, Nr. 69-1731) arba skirta viena iš šių kardomųjų priemonių: namų areštas; atidavimas tėvams, rūpintojams arba kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, prižiūrėti; įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje, rinkinys.

5.4. Policiją dominantys vaikai – vaikai, dėl įvairių priežasčių linkę pažeisti įstatymus, valkataujantys, elgetaujantys, nelankantys mokyklos, patyrę fizinį ar psichinį smurtą, turintys pedagoginių ar psichologinių problemų, gyvenantys ypač sunkiomis materialinėmis sąlygomis.

5.5. Valkataujantis vaikas – vaikas, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos arba nuolatos joje negyvenantis, neturintis pragyvenimui pajamų, neužsiimantis jokia pozityvia veikla.

5.6. Elgetaujantis vaikas – vaikas, gyvenantis ne iš darbo ar kitų nuosavų pajamų, bet gautų prašant iš pašalinių asmenų pinigų, maisto produktų, drabužių ir kitokių materialinių vertybių.

 

II. DARBO ORGANIZAVIMAS

 

6. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai dirba teritoriniu principu. Aptarnaujamą teritoriją įsakymu nustato teritorinės policijos įstaigos vadovas. Joje turi gyventi ne daugiau kaip 3 tūkstančiai vaikų. Nustatant teritorijos ribas, būtina atsižvelgti įjos ypatumus (mokymo įstaigų skaičius, turgavietės, vaikų susibūrimo vietos, geležinkelio ir autobusų stotys, pramogų centrai, sąvartynai ir pan.).

7. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas aptarnaujamoje teritorijoje:

7.1. organizuoja ir vykdo vaikų nusikalstamų veikų bei kitų teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, prostitucijos, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevenciją;

7.2. pagal kompetenciją padeda pataisos inspekcijoms kontroliuoti teismo skirtų įpareigojimų ir/ar draudimų vykdymą vaikams:

7.2.1. kuriems bausmės vykdymas atidėtas (Baudžiamojo kodekso 92str.);

7.2.2. lygtinai atleistiems nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmė jiems pakeista švelnesne bausme (Baudžiamojo kodekso 94 str.);

7.3. dirba individualų darbą ir kontroliuoja elgesį vaikų:

7.3.1. kuriems taikyti Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo numatyti įpareigojimai, jeigu teritorinės policijos įstaigos vadovas įgaliojo jį tai daryti.

Į policijos profilaktinę įskaitą nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas įrašo tik tuos vaikus, kuriems paskirti konkretūs teismo įpareigojimai ir jeigu skirtų įpareigojimų viešą kontrolę gali vykdyti pagal savo kompetenciją.

7.3.2. kuriems taikyta kardomoji priemonė – namų areštas, jeigu teritorinės policijos įstaigos vadovas, gavęs teisėjo ar teismo nutartį, įgaliojo jį kontroliuoti kardomosios priemonės sąlygų laikymąsi;

7.3.3. kuriems taikyta kardomoji priemonė – atidavimas tėvams, rūpintojams arba kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, prižiūrėti;

7.3.4. kuriems taikyta kardomoji priemonė – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje.

7.4. Jei teisės aktuose nustatyta, individualiai dirba ir su kitais vaikais.

7.5. nustato:

7.5.1. teisės pažeidimą (-us) padariusius vaikus, rengia jų administracinių teisės pažeidimų bylas;

7.5.2. vaikus, vartojančius narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, valkataujančius, elgetaujančius, teikia jiems neatidėliotiną socialinę pagalbą bei informuoja apie juos tėvus ar kitus atstovus pagal įstatymą. Vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą teikia informaciją apie institucijas (tarnybas) ir organizacijas, kurios yra kompetentingos padėti vaikui ir šeimai;

7.5.3. vaiko teisių pažeidimo faktus ir apie tai informuoja vaikų teisių apsaugos tarnybą;

7.5.4. tėvus ar globėjus (rūpintojus), neatliekančius pareigos dorai auklėti ir prižiūrėti vaikus, piktnaudžiaujančius savo teisėmis ar pareigomis ir savo elgesiu darančius jiems neigiamą įtaką, žiauriai su jais besielgiančius, seksualiai juos išnaudojančius, ir raštu informuoja apie tai vaiko teisių apsaugos tarnybą;

7.5.5. vaikus, likusius be tėvų ar globėjų (rūpintojų) globos, vaikus, kuriems dėl sveikatos būklės ar kitų priežasčių reikalinga neatidėliotina pagalba, nedelsdamas informuoja apie juos vaiko teisių apsaugos tarnybą, jeigu reikia, suderinęs su vaiko teisių apsaugos tarnyba, įkurdina juos atitinkamą vaikų globą ir priežiūrą užtikrinančiose įstaigose;

7.5.6. suaugusius asmenis, nugirdžiusius vaikus, įtraukusius juos girtauti, vartoti narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, į nusikalstamą veiklą, užsiimti azartiniais lošimais, elgetavimu, prostitucija, ir nustatyta tvarka informuoja apie tai teritorinės policijos įstaigos vadovą, o jei veika užtraukia tik administracinę atsakomybę – rengia administracinių teisės pažeidimų bylas;

7.5.7. vaikų teisės pažeidėjų, kitas neformalias jų grupuotes, jų veiklos pobūdį, grupavimosi vietą, kitas aplinkybes ir nustatyta tvarka informuoja apie tai teritorinės policijos įstaigos vadovą;

7.6. apibendrina, sistemina ir analizuoja vaikų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, narkomanijos, smurto prieš vaikus būklę, priežastis ir aplinkybes aptarnaujamoje teritorijoje, imasi priemonių joms šalinti;

7.7. teisės aktų nustatyta tvarka priima ir nagrinėja gyventojų pranešimus, skundus ir pareiškimus dėl vaikų padarytų teisės pažeidimų, dėl tėvų ar globėjų (rūpintojų), neprižiūrinčių, netinkamai auklėjančių vaikus;

7.8. bendradarbiauja su kitais policijos padaliniais, vaiko teisių apsaugos tarnybos, savivaldos, švietimo, medicinos, kitų suinteresuotų institucijų darbuotojais bei nevyriausybinių organizacijų atstovais, vietos bendruomene sprendžiant nepilnamečių nusikalstamumo, smurto prieš vaikus, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, prostitucijos prevencijos klausimus, imasi priemonių apsaugoti vaikų, padariusių teisės pažeidimus bei nukentėjusių nuo teisės pažeidimų, teises ir teisėtus interesus;

7.9. tvarko informacijos apie aptarnaujamą apylinkę bylą, kurioje kaupiami duomenys apie vaikų mokymo ir ugdymo, globos įstaigas, institucijas ir nevyriausybines organizacijas, vykdančias vaikų teisės pažeidimų prevenciją, nepilnamečių susibūrimo vietas, klubus, kavines, nepilnamečių grupuotes; nepilnamečius, padariusius administracinius teisės pažeidimus; nepilnamečių padarytas nusikalstamas veikas; nepilnamečius, įrašytus į profilaktinę įskaitą; vaikus, patyrusius (patiriančius) fizinį, seksualinį, psichinį smurtą; gyvenančius ypač sunkiomis materialinėmis sąlygomis vaikus; socialinės rizikos šeimas, kuriose yra nepilnamečių vaikų; asmenis, darančius neigiamą įtaką vaikams, įtraukiančius juos į nusikalstamą veiklą, girtauti, vartoti narkotines medžiagas; tarnybinės veiklos rezultatus ir kita kriminogeniniu požiūriu svarbi informacija;

7.10. darbą planuoja taip, kad pagrindinė jo dalis būtų skirta vaikų teisės pažeidimų prevencijai aptarnaujamoje teritorijoje. Už atliktą darbą atsiskaito teritorinės policijos įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

8. Pareigūnui susirgus ar atostogaujant, teritorinės policijos įstaigos vadovo pavedimu apylinkę aptarnauti pavedama kitam pareigūnui.

9. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, vadovaujantis nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyriui (grupei):

9.1. kartą per ketvirtį sistemina, apibendrina ir analizuoja vaikų padarytų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, narkomanijos būklę teritorinės policijos įstaigos aptarnaujamoje teritorijoje;

9.2. planuoja vaikų teisės pažeidimų prevencijos priemones pusmečiui ir metams, sudaro prevencinių priemonių planus;

9.3. kiekvieną ketvirtį apibendrina nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyrio (grupės) tarnybinės veiklos rezultatus, informuoja apie tai teritorinės policijos įstaigos vadovą;

9.4. rengia apibendrintą informaciją vietos savivaldos, kitoms suinteresuotoms institucijoms apie vaikų padarytas nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus, teikia siūlymus, kaip gerinti jų prevenciją;

9.5. rengia, dalyvauja rengiant ir įgyvendinant kartu su kitais policijos padaliniais, vietos savivaldos, kitomis valstybinėmis institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis prevencijos programas, tikslines policijos, kitas socialinės paskirties priemones, susijusias su vaikų teisių apsauga, jų teisės pažeidimų, narkomanijos prevencija ir užkardymu;

9.6. kontroliuoja ir koordinuoja nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyrio (grupės) specialistų individualų prevencinį darbą su vaikais, įrašytais į policijos profilaktinę įskaitą, teikia jiems metodinę ir praktinę pagalbą;

9.7. organizuoja nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų mokymus vaikų padarytų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, smurto prevencijos, vaikų teisių apsaugos, taip pat teisinio švietimo klausimais;

9.8. kaupia pažangią vaikų nusikalstamumo, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, smurto prevencijos patirtį, pagal galimybes taiko ją savo darbe;

9.9. užtikrina nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų bendradarbiavimą su kitais policijos padaliniais, suinteresuotomis institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir judėjimais, žiniasklaida vaikų teisės pažeidimų, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, smurto prevencijos bei vaikų teisių ir teisėtų interesų apsaugos klausimais.

10. Policijos įstaigos vadovo pavedimu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui, vadovaujančiam nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyriui (grupei), gali būti priskirta mažesnė aptarnaujama teritorija.

11. Visa dokumentacija, susijusi su vaikų teisės pažeidimų, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, smurto prevencija, vaikų teisių ir teisėtų interesų apsauga, kaupiama teritorinės policijos įstaigos kanceliarijoje (raštinėje) ir saugoma nustatyta tvarka.

 

III. POLICIJOS PROFILAKTINĖS ĮSKAITOS IR INFORMACIJOS APIE POLICIJĄ DOMINANČIŲ VAIKŲ ELGESĮ TVARKYMAS

 

12. Į profilaktinę įskaitą įrašomi vaikai, gyvenantys teritorinės policijos įstaigos aptarnaujamoje teritorijoje ir nurodyti instrukcijos 7.3.1-7.3.4 punktuose.

13. Vaikai į policijos profilaktinę įskaitą įrašomi remiantis teritorinės policijos įstaigos vadovo (jo įgalioto pareigūno) nutarimu. Į įskaitą įrašytiems vaikams pildomos profilaktinės bylos (1 priedas), kurių numeris turi atitikti įrašą įskaitos registracijos žurnale.

14. Įrašyti į įskaitą vaikai registruojami įskaitos registracijos žurnale (2 priedas). Išrašius vaiką iš įskaitos, žurnale daromos atitinkamos žymos. Apie įrašymą į įskaitą ir išrašymą išjos informuojamas vaikas, jo tėvai ar rūpintojai.

15. Profilaktinėje byloje kaupiama informacija apie Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytų ir vaikui skirtų įpareigojimų, kardomųjų priemonių – namų arešto, nepilnamečio atidavimo prižiūrėti, įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje reikalavimų laikymąsi, apie asmens padarytus teisės pažeidimus ir taikytas poveikio priemones, vaiko elgesį, interesus, draugus, laisvalaikį, šeimos materialines ir buitines sąlygas, nepilnamečių reikalų policijos pareigūno individualaus darbo su vaiku rezultatus bei kita informacija, susijusi su įskaitininku.

Atliktas prevencinis darbas įforminamas tarnybiniu pranešimu (jei reikalingas teritorinės policijos įstaigos vadovo sprendimas) arba pažyma, kurie segami į bylą.

16. Su įrašytais į įskaitą vaikais dirbama iki Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytų įpareigojimų, kardomųjų priemonių – namų arešto, nepilnamečio atidavimo prižiūrėti, įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje termino pabaigos.

17. Prevencinį darbą su įrašytu į įskaitą asmeniu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas planuoja individualiai, atsižvelgdamas į įskaitininko asmenybės ypatumus ir elgesį. Įskaitininko elgesys tikrinamas ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

18. Įrašytų į profilaktinę įskaitą asmenų elgesio priežiūros kontrolę užtikrina teritorinės policijos įstaigos viešosios policijos (arba prevencijos) padalinio vadovas ir ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius daro žymas profilaktinėse bylose.

19. Vaikai iš įskaitos išrašomi:

19.1. sukakus 18 metų (nepasibaigus kardomosios priemonės – namų arešto ar įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje, ar Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo numatytų įpareigojimų terminui, surašomas tarnybinis pranešimas vadovui ir medžiaga toliau kontroliuoti perduodama viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjui (apylinkės inspektoriui);

19.2. pasibaigus kardomosios priemonės – namų arešto, atidavimo prižiūrėti, įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje ar Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytų įpareigojimų terminui;

19.3. panaikinus kardomąją priemonę (namų areštą, įpareigojimą periodiškai registruotis policijos įstaigoje, atidavimą prižiūrėti) ar ją pakeitus švelnesne (išskyrus minimas), ar skyrus kardomąją priemonę – suėmimą;

19.4. pakeitus gyvenamąją vietą.

Į įskaitą įrašytam nepilnamečiui pakeitus gyvenamąją vietą, jo profilaktinė byla persiunčiama į policijos įstaigą pagal naują gyvenamąją vietą, prieš tai gavus patvirtinimą, kad jis tikrai ten gyvena.

20. Asmuo išrašomas iš įskaitos remiantis teritorinės policijos įstaigos vadovo (jo įgalioto pareigūno) nutarimu.

21. Gavus ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartį dėl nepilnamečiui skirtos kardomosios priemonės – namų arešto, prokuroro nutarimą ar ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartį dėl kardomosios priemonės – įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje ar atidavimo prižiūrėti arba teismo nutartį dėl Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytų įpareigojimų taikymo, teritorinės policijos įstaigos vadovo (jo įgalioto pareigūno) nutarimu per 3 darbo dienas vaikas įrašomas į policijos profilaktinę įskaitą.

Apie įrašytus į įskaitą vaikus raštu informuojami viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjai (apylinkės inspektoriai), kriminalinės policijos pareigūnai.

22. Įrašyti į įskaitą nepilnamečiai ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį turi būti tikrinami policijos įstaigos ar centrinėje duomenų bazėje dėl padarytų teisės pažeidimų.

23. Teritorinės policijos įstaigos viešosios policijos (prevencijos) padalinio vadovas, dalyvaujant tėvams ar rūpintojams, išaiškina nepilnamečiui, jo tėvams ar rūpintojams Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytų įpareigojimų, skirtos kardomosios priemonės esmę, jų nevykdymo, teisės pažeidimų padarymo padarinius; sužino, kokia reikalinga policijos pagalba vaikui.

Apie šį pokalbį surašoma pažyma, joje pasirašo nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, vaikas, tėvai ar rūpintojai.

24. Visi dokumentai apie atliktą darbą su minėtais vaikais yra kaupiami profilaktinėse bylose.

25. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai domisi šių vaikų elgesiu:

25.1. nuteistų viešaisiais darbais (Baudžiamojo kodekso 46, 90 str.).

Kai nuteistas viešaisiais darbais nepilnametis, išdirbęs teismo paskirtą viešųjų valandų skaičių, per vienerius metus nepadarė teisės pažeidimų, jo elgesiu nustojama domėtis;

25.2. nuteistų areštu (Baudžiamojo kodekso 49, 90 str.).

Kai nepilnametis, atlikęs bausmę – areštą, per metus nepadarė teisės pažeidimo, jo elgesiu nustojama domėtis;

25.3. nuteistų bauda (Baudžiamojo kodekso 47, 90 str.) – gavus apie tai informaciją.

Kai nepilnametis, sumokėjęs baudą, per metus nepadarė teisės pažeidimo, jo elgesiu nustojama domėtis;

25.4. kuriems bausmės vykdymas atidėtas (Baudžiamojo kodekso 92 str.).

Kai teismas panaikina bausmės vykdymo atidėjimą nepilnamečiui arba atleidžia nepilnametį nuo bausmės, suėjus bausmės vykdymo atidėjimo terminui, jo elgesiu nustojama domėtis;

25.5. lygtinai atleistų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmė pakeista švelnesne bausme (Baudžiamojo kodekso 94 str.).

Kai teismas panaikina lygtinį atleidimą nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba suėjo laisvės atėmimo bausmės terminas (įvykdyti įpareigojimai, nepažeisti nustatyti draudimai), nepilnamečio elgesiu nustojama domėtis;

25.6. kuriems skirtos auklėjamojo poveikio priemonės (Baudžiamojo kodekso 82 str.);

25.7. grįžusių iš laisvės atėmimo vietų;

25.8. grįžusių iš specialiųjų auklėjimo ir globos namų;

25.9. kuriems baudžiamasis procesas dėl nusikalstamos veikos padarymo nebuvo pradėtas arba jis buvo nutrauktas vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso 3 str. 1 d. 4 p.;

25.10. atleistų nuo bausmės pagal priimtą amnestijos aktą.

Nepilnamečių, paminėtų 25.7-25.10 p., elgesiu nustojama domėtis, jeigu per metus nepadarė teisės pažeidimo;

25.11. įtariamų padarius nusikalstamas veikas (vykstant ikiteisminiam tyrimui), išskyrus tuos, kuriems taikyta kardomoji priemonė – namų areštas, nepilnamečio atidavimas prižiūrėti arba įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje;

25.12. padariusių du (ir daugiau) administracinius teisės pažeidimus (būtina atsižvelgti į rizikos faktorius, pažeidimo pobūdį, jo padarymo aplinkybes ir pan.).

Jų elgesiu nustojama domėtis, jeigu po paskutinio teisėtvarkos pažeidimo per metus nepadarė naujo;

25.13. vartojančių narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas;

25.14. besiverčiančių prostitucija;

25.15. nuolat valkataujančių, bėgančių iš namų, globos įstaigų, nelankančių mokyklos (iki 16 m.).

Jų elgesiu nustojama domėtis po metų, jei teigiamai pasikeitė elgesys, nusiuntus į specialiuosius auklėjimo ir globos namus.

Jų elgesiu nustojama domėtis teigiamai pasikeitus vaiko socialinei aplinkai.

26. Informacija apie policiją dominančių vaikų elgesį tvarkoma kortelėse (3 priedas) arba skaitmeninėje laikmenoje. Informacija apie vaikus nuolat papildoma įrašais apie padarytus teisės pažeidimus, taikytas poveikio priemones, informacija apie tai, kokiuose prevencijos projektuose dalyvavo nepilnametis arba jam buvo pasiūlyta dalyvauti, apie atliktą individualų prevencinį darbą.

Vaikais, nurodytais 25.1, 25.4 ir 25.5 punktuose, pradedama domėtis gavus pranešimą iš pataisos inspekcijos.

27. Vaikus, nurodytus 25.1-25.15 p., pagal galimybes būtina įtraukti į visas bendrosios prevencijos priemones, kartu su suinteresuotomis institucijomis spręsti jų užimtumą bei, atsižvelgus į visus rizikos faktorius, dirbti su jais ir jų aplinka individualiai, siekiant padėti jiems integruotis į aktyvų, prasmingą ir visavertį visuomenės gyvenimą.

28. Policijos profilaktinė įskaita ir informacija apie policiją dominančių vaikų elgesį tvarkoma nepažeidžiant Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 63-1479) reikalavimų.

 

IV. DARBAS SU VAIKAIS, PRISTATYTAIS Į TERITORINĖS POLICIJOS ĮSTAIGOS OPERATYVAUS VALDYMO PADALINĮ

 

29. Su vaikais, pristatytais į teritorinės policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinį, dirbama vadovaujantis policijos generalinio komisaro 2001 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. 278 patvirtintos Policijos įstaigų budėtojų padalinių darbo organizavimo instrukcijos 25 punkto reikalavimais.

30. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, susipažinęs su medžiaga apie pristatytą į operatyvaus valdymo padalinį vaiką, nustato aplinkybes ir priežastis, dėl kurių jis padarė teisės pažeidimą, liko be priežiūros, patyrė smurtą, ir imasi galimų priemonių joms šalinti. Apie vaiko teisių pažeidimus informuoja vaiko teisių apsaugos instituciją.

31. Jeigu vaikas gyvena kitos teritorinės policijos įstaigos aptarnaujamoje teritorijoje, pirminė medžiaga apie padarytą teisės pažeidimą, priežastis ir aplinkybes, vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) 281 str., poveikio priemonėms taikyti išsiunčiama teritorinei policijos įstaigai pagal vaiko gyvenamąją vietą, administracinio teisės pažeidimo byla – apylinkės teismui pagal nepilnamečio – teisės pažeidėjo gyvenamąją vietą. Jeigu medžiaga siunčiama teismui, apie tai informuojama teritorinė policijos įstaiga pagal vaiko gyvenamąją vietą.

32. Radę nežinomą vaiką, nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai kartu su kriminalinės policijos pareigūnais imasi priemonių, numatytų vidaus reikalų ministro, generalinio prokuroro ir sveikatos apsaugos ministro 1999 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 714/153/562 patvirtintoje Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko asmens tapatybės nustatymo instrukcijoje.

33. Vaikų pristatymas ir priėmimas į atitinkamas vaikų globą ir priežiūrą užtikrinančias įstaigas vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka.

34. Dingusių asmenų paieška vykdoma teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 


 

Viešosios policijos specialisto (nepilnamečių

reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

instrukcijos

1 priedas

 

(Profilaktinės bylos formos pavyzdys)

 

_______________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

PROFILAKTINĖ BYLA Nr.

 

________________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, gimimo data, adresas)

________________________________________________________________________________

 

Paskirta kardomoji priemonė – namų areštas, atidavimas prižiūrėti ar įpareigojimas registruotis policijos įstaigoje, taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatos

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(data, ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartis, prokuroro nutarimas)

________________________________________________________________________________

 

Įrašytas į policijos profilaktinę įskaitą __________________________________________________

                                                                                                 (data)

Išrašytas iš įskaitos ________________________________________________________________

                                                                              (data, pagrindas)

 

PROFILAKTINĖJE BYLOJE KAUPIAMI DOKUMENTAI:

 

1. Teismo nuosprendžio, nutarties, nutarimo nuorašai.

2. Pažyma apie viešosios policijos, nuovados vadovo pokalbį su įrašytu į profilaktinę įskaitą nepilnamečiu, jo tėvais ar globėjais (rūpintojais).

3. Dokumentai apie padarytus teisės pažeidimus, teismo skirtų įpareigojimų, taikytų Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų vykdymą, namų arešto laikymosi patikrinimus ir taikytas poveikio priemones.

4. Pažymos apie individualų prevencinį darbą su įskaitininku, informacija apie jo elgesį, šeimos narių santykius, materialines ir buitines sąlygas, draugus, užimtumą, laisvalaikį ir t. t.

5. Dokumentai, apibūdinantys šeimą, kurioje gyvena nepilnametis.

6. Kiti dokumentai, susiję su nepilnamečio elgesio stebėjimu ir kontrole.

______________

 

 


 

Viešosios policijos specialisto (nepilnamečių

reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

instrukcijos

2 priedas

 

(Nepilnamečių, įrašytų į profilaktinę įskaitą, registracijos žurnalo formos pavyzdys)

 

________________________________________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

NEPILNAMEČIŲ, ĮRAŠYTŲ Į PROFILAKTINĘ ĮSKAITĄ, REGISTRACIJOS ŽURNALAS Nr.

 

F. Nr.

Ap. Nr.

B. Nr.

Pradėta ..................................

Baigta ....................................

Lapų ......................................

Saugoti ..................................

 

 

Eil. Nr.

Įrašymo į profilaktinę įskaitą data

Nepilnamečio vardas, pavardė, gimimo metai

Gyvenamoji vieta, telefono numeris

Mokymosi arba darbo vieta

Įrašymo į įskaitą pagrindas

Duomenys apie vaiko tėvus ar kitus teisėtus atstovus

1

2

3

4

5

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įskaitos metu padaryti teisės pažeidimai, taikytos poveikio priemonės

Nepilnamečių reikalų inspektorius, dirbantis su įskaitininku

Išrašymo iš įskaitos data ir pagrindas

Pastabos

8

9

10

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 


 

Viešosios policijos specialisto (nepilnamečių

reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

instrukcijos

3 priedas

 

(Policiją dominančių vaikų apskaitos kortelės formos pavyzdys)

 

__________________________________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

POLICIJĄ DOMINANČIŲ VAIKŲ APSKAITOS KORTELĖ

________________________

(data)

________________________

(vieta)

 

Vardas__________________________________________________________________________

Pavardė_________________________________________________________________________

Gimimo data_____________________________________________________________________

Gyvenamoji vieta__________________________________________________________________

_________________________________________________________ Tel. ___________________

Mokymosi ar darbo vieta ___________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(jeigu nesimoko ir nedirba, nuo kada, kokia to priežastis)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Kiti duomenys ____________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(apie tėvus ar kitus teisėtus atstovus, brolius, seseris)

________________________________________________________________________________

Pagrindas priskirti vaiką rizikos grupei_________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Nepilnamečio draugai ______________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Pomėgiai, interesai ir kita ___________________________________________________________

 

Nepilnamečio padaryto teisės pažeidimo data

Teisės pažeidimo kvalifikacija

Nepilnamečiui, jo tėvams ar kitiems teisėtiems atstovams taikytos poveikio priemonės

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortelę užpildė

 

________________________________                                            __________________________

                      (pareigos)                                                    (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

______________