LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL NACIONALINĖS SUBALANSUOTOS PLĖTROS KOMISIJOS SUDARYMO IR JOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. liepos 28 d. Nr. 888

Vilnius

 

Atsižvelgdama į 1992 metų Jungtinių Tautų aplinkos ir plėtros konferencijos deklaracijos nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Sudaryti šią nacionalinę subalansuotos plėtros komisiją:

Ministras Pirmininkas (komisijos pirmininkas);

aplinkos ministras (komisijos pirmininko pavaduotojas);

socialinės apsaugos ir darbo ministras (komisijos pirmininko pavaduotojas);

ūkio ministras (komisijos pirmininko pavaduotojas);

aplinkos viceministras, atsakingas už aplinkos kokybę;

aplinkos viceministras, atsakingas už teritorijų planavimą;

kultūros viceministras;

sveikatos apsaugos viceministras;

susisiekimo viceministras;

švietimo ir mokslo viceministras;

valdymo reformų ir savivaldybių reikalų viceministras;

užsienio reikalų viceministras;

žemės ūkio viceministras;

Vyriausybės kancleris;

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos patarėjas aplinkos klausimais;

Lietuvos Respublikos prezidentūros atstovas;

Aplinkos ministerijos Aplinkos strategijos departamento direktorius;

Aplinkos ministerijos Tarptautinių ryšių ir sutarčių skyriaus viršininkas;

Gamtosaugos politikos klubo pirmininkas;

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas.

Prireikus į komisiją kviečiami:

Ekologijos instituto atstovas;

Botanikos instituto atstovas;

Geografijos instituto atstovas;

Kauno technologijos universiteto Aplinkos inžinerijos instituto atstovas;

Chemijos instituto atstovas;

Vilniaus universiteto atstovas;

Vilniaus Gedimino technikos universiteto atstovas;

Lietuvos žemės ūkio universiteto atstovas;

Lietuvos žemdirbystės instituto atstovas;

Aplinkos apsaugos politikos centro atstovas;

Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas;

Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas;

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos atstovas;

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos atstovas.

2. Patvirtinti Nacionalinės subalansuotos plėtros komisijos nuostatus (pridedama).

3. Nustatyti, kad personalinę nurodytosios komisijos sudėtį pagal 1 punkte nurodytų institucijų vadovų rašytinius teikimus tvirtina komisijos pirmininkas.

 

Ministras Pirmininkas                                                                          Andrius Kubilius

 

Aplinkos ministras                                                                                          Danius Lygis

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. liepos 28 d. nutarimu Nr. 888

 

NACIONALINĖS SUBALANSUOTOS PLĖTROS KOMISIJOS

NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Subalansuota plėtra – ilgalaikė, nuolatinė visuomenės plėtra, siekiant tenkinti žmonijos poreikius dabar ir ateityje, racionaliai naudoti ir papildyti gamtos išteklius, išsaugoti Žemę būsimoms kartoms.

2. Nacionalinė subalansuotos plėtros komisija (toliau vadinama – komisija) yra institucija, svarstanti subalansuotos plėtros politikos formavimo klausimus, koordinuojanti ministerijų, Vyriausybės įstaigų, kitų institucijų programų šioje srityje rengimą ir įgyvendinimą.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais, taip pat šiais nuostatais.

 

II. KOMISIJOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

4. Svarbiausiasis komisijos uždavinys – padėti užtikrinti pagrindinių subalansuotos plėtros principų, išdėstytų 1992 metų Jungtinių Tautų aplinkos ir plėtros konferencijos deklaracijoje ir Darbotvarkėje 21-ajam amžiui, įgyvendinimą, šiuo tikslu:

4.1. derinti ūkio plėtros, aplinkos apsaugos, kultūros ir visuomenės plėtros trumpalaikes ir ilgalaikes programas, strategijas, siekiant užtikrinti subalansuotą plėtrą, tinkamą valdymą ir ekonomikos augimą, racionaliai naudoti gamtos ir žmonijos išteklius;

4.2. atsižvelgti į aplinkos apsaugos, ekonomines, socialines ir kultūrines Lietuvos reikmes, numatyti prioritetines ūkio plėtros kryptis; šiems tikslams įgyvendinti siūlyti nustatyti išteklių tausojimo priemones;

4.3. skatinti visas valstybės valdymo institucijas, pramonės ir verslo atstovus rengti veiklos strategijas pagal optimalaus gamtos išteklių naudojimo principą, atsižvelgiant į socialines ir ekonomines gyventojų reikmes;

4.4. siekti, kad visos valstybės valdymo ir mokslo institucijos, nevyriausybinės organizacijos, pramonės, verslo ir visuomenės grupės bendradarbiautų spręsdamos svarbiausiuosius žmonių sveikatos, aplinkos apsaugos, socialinius ir ekonominius klausimus.

5. Komisija, vykdydama jai pavestą uždavinį:

5.1. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei nustatytąja tvarka suderintus su suinteresuotomis institucijomis pasiūlymus dėl subalansuotos plėtros strategijos rengimo tikslingumo ir tvarkos, koordinuoja jos rengimą ir įgyvendinimą;

5.2. nustato subalansuotos plėtros prioritetus, atsižvelgdama į aplinkos apsaugos, socialinius, ekonominius ir kultūrinius valstybės rodiklius;

5.3. analizuoja ir vertina Lietuvos ekonominius ir socialinius procesus, aplinkos, ūkio ir visuomenės būklę, globalinių procesų kitimo tendencijas subalansuotos plėtros požiūriu, daugiausia dėmesio skirdama jų įtakai Lietuvai ir Baltijos regionui;

5.4. teikia nustatytąja tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, valstybinių ir strateginių programų projektų;

5.5. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei, ministerijoms, kitoms valstybės valdymo institucijoms, apskričių viršininkams, vietos savivaldos institucijoms informaciją subalansuotos plėtros principų įgyvendinimo klausimais.

 

III. KOMISIJOS PAREIGOS IR TEISĖS

 

6. Komisija kasmet pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei veiklos ataskaitą, taip pat teikia informaciją Jungtinių Tautų subalansuotos plėtros komisijai, tarptautinėms organizacijoms.

7. Komisija, įgyvendindama jai pavestus uždavinius, turi teisę:

7.1. įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka gauti iš ministerijų, kitų valstybės valdymo institucijų, apskričių viršininkų, kitų institucijų rengiamų teisės aktų, programų projektus, informaciją, kurios reikia komisijos uždaviniams įgyvendinti;

7.2. kviesti į komisijos posėdžius suinteresuotų ministerijų, kitų valstybės valdymo institucijų, apskričių viršininkų, vietos savivaldos vykdomųjų institucijų, įmonių, įstaigų ir organizacijų atstovus.

 

IV. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

8. Pagrindinė komisijos veiklos forma yra posėdžiai.

9. Komisijos darbui vadovauja komisijos pirmininkas, jo nesant – vienas iš pirmininko pavaduotojų.

10. Komisijos pirmininkas:

10.1. rengia komisijos veiklos planą ir teikia tvirtinti komisijai;

10.2. organizuoja komisijos darbą ir atsako už jos veiklą;

10.3. pirmininkauja komisijos posėdžiams;

10.4. skiria iš komisijos narių komisijos sekretorių;

10.5. atstovauja komisijai valstybės ir vietos savivaldos institucijose, įmonėse, įstaigose ir organizacijose arba įgalioja jai atstovauti komisijos narius.

11. Komisijos sekretorius:

11.1. organizuoja komisijos posėdžius, kartu su komisijos pirmininku ir jo pavaduotojais rengia ir derina posėdžių darbotvarkes;

11.2. rašo komisijos posėdžių protokolus ir tvarko komisijos dokumentaciją;

11.3. renka ir apibendrina valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų informaciją subalansuotos plėtros klausimais.

12. Komisiją ūkiškai ir techniškai aptarnauja Aplinkos ministerija.

13. Komisijos sprendimai priimami komisijos posėdžiuose. Visi sprendimai įforminami protokolu. Protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius.

14. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai komisijos narių. Sprendimai priimami paprasta dalyvaujančių posėdyje komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas komisijos pirmininko balsas, o jeigu jis nedalyvauja – komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

15. Komisija dirba pagal komisijos patvirtintą darbo reglamentą ir veiklos planą.

16. Komisijos pirmininkas ir nariai savo pareigas derina su darbu pagrindinėse darbovietėse. Komisijos nariams už darbą komisijoje nemokama.

______________