LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL KOMPIUTERINĖS TECHNIKOS GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1997 m. gruodžio 1 d. Nr. 158

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. 678 „Dėl kompiuterinės technikos gaminių sertifikavimo“ (Žin., 1997, Nr. 61-1454),

ĮSAKAU:

Patvirtinti Kompiuterinės technikos gaminių privalomojo sertifikavimo tvarką (pridedama) ir nustatyti, kad ši tvarka įsigalioja nuo 1998 m. sausio 1 d.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS RYŠIŲ IR

INFORMATIKOS MINISTRĄ                                                                   ALGIS ŽVALIAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Ryšių ir informatikos ministerijos

1997 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. 158

 

KOMPIUTERINĖS TECHNIKOS GAMINIŲ PRIVALOMOJO SERTIFIKAVIMO TVARKA

 

1 SKIRSNIS. BENDROJI DALIS

 

1. Ši tvarka taikoma visiems Lietuvos Respublikoje gaminamiems arba iš užsienio įvežamiems kompiuterinės technikos gaminiams ir kasos aparatams (toliau – gaminiai), skirtiems realizuoti ir naudoti Lietuvoje, kai reikia nustatyti, ar jie atitinka nurodytų priede norminių dokumentų reikalavimus.

2. Šios tvarkos nuostatos netaikomos naudotiems gaminiams, išskyrus kompiuterinės technikos gaminius, kurie tiekiami mokymo ir mokslo įstaigoms kaip labdara (dovana). Šiuo atveju importuotojas arba pardavėjas privalo viešai deklaruoti, kad gaminiai buvo naudoti.

3. Vartojamos sąvokos:

3.1. Europos Sąjungos valstybių atitikties sertifikatas – dokumentas, kuriuo Europos Sąjungos valstybėje akredituota sertifikacijos įstaiga garantuoja, kad atitikties sertifikate minimi gaminiai atitinka (jiems) nurodytų priede norminių dokumentų, išskyrus standartus LST 1285, LST 1225, LST 1205, reikalavimus;

3.2. elektromagnetinis suderinamumas – gaminio, jo dalies arba sistemos geba veikti esamoje elektromagnetinėje aplinkoje ir nesukelti nepakeliamų elektromagnetinių trikdžių kam nors kitam toje aplinkoje;

3.3. sauga – neleistinos rizikos, galinčios padaryti žalą, nebuvimas;

3.4. gaminių tinkamumas naudoti lietuviškus rašmenis – kompiuterinės technikos gaminių geba teisingai apdoroti lietuvių kalba parašytus ir Lietuvos standartuose nustatytu būdu koduotus tekstus.

4. Kiti šiame dokumente vartojami bendrieji kompiuterinės technikos srities terminai atitinka Lietuvos standartuose vartojamus terminus, o bendrieji sertifikacijos terminai ir jų apibrėžimai pateikti Lietuvos Respublikos standartuose SD P ISO/IEC GUIDE 2, LST EN 450011.

5. Gaminius sertifikuoja akredituota arba įgaliota Lietuvos Respublikoje sertifikacijos įstaiga (toliau – sertifikacijos įstaiga) pagal šią tvarką ir Lietuvos nacionalinio akreditacijos biuro aprobuotus „Produkcijos sertifikavimo nuostatus“. Gaminius bando akredituotos bandymų laboratorijos.

6. Sertifikuojami gaminiai turi atitikti šiuos privalomuosius Lietuvos Respublikoje galiojančių norminių dokumentų reikalavimus:

–saugos;

–elektromagnetinio suderinamumo;

–tinkamumo juose naudoti lietuviškus rašmenis (galioja kompiuterinės technikos gaminiams, jei juos perka valstybės ir savivaldos institucijos, įmonės ir organizacijos).

Pastaba. Gaminiai, kurie turi savo sudėtyje telekomunikacijų technines priemones (modulius), papildomai bandomi pagal telekomunikacinių charakteristikų reikalavimus.

7. Gaminio sudedamųjų dalių sertifikatai ar kiti atitikties patvirtinimo dokumentai yra nepakankamas pagrindas pripažinti gaminį sertifikuotu.

8. Sertifikuojamos produkcijos pavyzdžiai turi būti tokios pat konstrukcijos, sudėties ir pagaminti pagal tą pačią technologiją, kaip ir vartotojui teikiami gaminiai.

 

2 SKIRSNIS. GAMINIŲ BANDYMAI IR SERTIFIKAVIMAS

 

9. Sertifikacijos įstaiga priima sertifikuoti gaminius iš visų juridinių ir fizinių asmenų (toliau – pareiškėjas).

10. Pareiškėjas, norėdamas sertifikuoti gaminį, pateikia sertifikacijos įstaigai paraišką. Kartu su paraiška pateikiama:

–įmonės registravimo pažymėjimo kopija (jei pareiškėjas yra juridinis asmuo);

–pasas (jei pareiškėjas yra fizinis asmuo);

–gaminio naudojimo instrukcija lietuvių (anglų arba rusų) kalba;

–dokumentas apie gaminio tipo modelius, jų sudėtį ir laisvai parenkamus įrenginius (modulius), kuriais galima papildyti gaminio modelį;

–gaminio ir jį sudarančių įrenginių (modulių) ir laisvai parenkamų įrenginių (modulių) atitikties dokumentai;

–duomenys apie gaminio ir laisvai parenkamų įrenginių (modulių) gamintojus;

–norminiai dokumentai, pagal kuriuos gaminys gaminamas Lietuvoje;

–gaminių specifikacija;

–gaminių bendro vaizdo fotografijos (3 egz., ne mažesnės kaip 13x18 cm);

–gamyklinės etiketės brėžinys arba fotografija.

Sertifikacijos įstaigos prašymu turi būti pateikiami kiti reikalingi techniniai ir norminiai dokumentai.

11. Sertifikacijos įstaigos sprendimu gaminių atitiktis gali būti nustatoma:

11.1. pagal bandymų, atliktų Lietuvos Respublikos akredituotose bandymų laboratorijose, protokolus;

11.2. pripažįstant Europos Sąjungos valstybių atitikties sertifikatus;

11.3. pripažįstant užsienio šalių atitikties sertifikatus ir bandymų protokolus, jeigu šių šalių sertifikacijos įstaigos ir bandymų laboratorijos yra nustatytąja tvarka akredituotos Lietuvoje arba sudariusios sutartis su Lietuvos Respublikos sertifikacijos įstaiga;

11.4. pripažįstant atitikties sertifikatus ir bandymų protokolus iš akredituotų sertifikacijos įstaigų ir bandymų laboratorijų tų šalių, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi sutartis dėl jų tarpusavio pripažinimo;

11.5. pripažįstant užsienio šalių atitikties sertifikatus ir bandymų laboratorijų bandymų protokolus.

Nurodytų dokumentų kopijos turi būti patvirtintos jas išdavusios įstaigos arba teisinės institucijos.

Sertifikacijos įstaiga turi teisę patikrinti pateikto atitikties dokumento ir bandymo protokolo tikrumą.

12. Sertifikacijos įstaiga dvi savaites nuo paraiškos įregistravimo dienos analizuoja pateiktus dokumentus, patikrina gamybą (jei gaminiai gaminami Lietuvoje) ir priima sprendimą dėl galimybės atlikti gaminio sertifikavimą arba atsisako jį sertifikuoti.

Pareiškėjo pageidavimu sertifikacijos įstaiga organizuoja reikalingus bandymus.

Jei sertifikacijos įstaiga atsisako gaminį sertifikuoti, tai pareiškėjui siunčia raštišką pranešimą ir nurodo atsisakymo priežastis.

Dėl sertifikacijos įstaigos sprendimo nesertifikuoti gaminį pareiškėjas turi teisę per 10 dienų nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją sertifikacijos įstaigos Valdymo tarybai.

13. Gaminių pavyzdžius tipo bandymams pareiškėjas parenka savarankiškai.

14. Gaminių pavyzdžius bandymams į laboratorijas pristato pareiškėjas.

15. Pareiškėjas kartu su gaminių pavyzdžiais pateikia reikiamus techninius dokumentus ir gaminį tikrinančias testines programas su jų naudojimo instrukcijomis.

16. Jei bandomi sudėtingi gaminiai ir bandymų laboratorija reikalauja, jų bandymuose turi dalyvauti pareiškėjo atstovas. Visais kitais atvejais pareiškėjas arba pareiškėjo atstovas, turintis pareiškėjo raštišką įgaliojimą, gali dalyvauti atliekamuose bandymuose.

17. Gavusi iš bandymų laboratorijų bandymų protokolus, sertifikacijos įstaiga per dvi savaites atlieka bandymų rezultatų analizę ir jos pagrindu nusprendžia išduoti sertifikatą arba ne.

18. Jei nuspręsta išduoti sertifikatą, sertifikacijos įstaiga parengia atitikties sertifikatą ir licencinę sutartį.

Pareiškėjui pasirašius licencinę sutartį, sertifikacijos įstaiga išduoda sertifikatą pareiškėjui.

Pareiškėjas gali daryti norimą skaičių sertifikato kopijų. Sertifikato kopijos turi būti tvirtinamos notaro arba sertifikacijos įstaigos.

19. Jei nuspręsta neišduoti sertifikato, sertifikacijos įstaiga pareiškėjui raštu nurodo, kurių norminio dokumento reikalavimų gaminys neatitinka. Pareiškėjui pašalinus trūkumus, gaminys gali būti papildomai bandomas.

Dėl sertifikacijos įstaigos sprendimo neišduoti atitikties sertifikato pareiškėjas turi teisę per 10 dienų nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją sertifikacijos įstaigos Valdymo tarybai.

20. Visas gaminių bandymų, sertifikavimo, atitikties įvertinimo ir priežiūros išlaidas iš anksto apmoka pareiškėjas. Mokama pagal nustatytąja tvarka patvirtintus įkainius, o jeigu jų nėra, – pagal sutartis su sertifikacijos įstaiga ir bandymų laboratorijomis.

21. Sertifikacijos įstaiga ir bandymų laboratorijos turi garantuoti sertifikavimo ir bandymų metu gautos informacijos slaptumą.

 

3 SKIRSNIS. SERTIFIKUOTŲ GAMINIŲ REGISTRAVIMAS IR ŽENKLINIMAS

 

22. Sertifikacijos įstaiga registruoja sertifikuotus gaminius. Sertifikuotų gaminių sąrašai yra viešai prieinami sertifikacijos įstaigoje.

23. Gamintojas, jo įgaliotasis atstovas arba tiekėjas, prieš pateikdamas į rinką ar kitaip paskirstydamas sertifikuotus gaminius, visus juos turi pažymėti atitikties ženklu pagal standartą LST 1212.

24. Visi į Lietuvos Respublikos rinką tiekiami sertifikuoti gaminiai privalo turėti pavadinimą, partijos (siuntos) ir (arba) serijos numerius ir gamintojo pavadinimą, leidžiantį nustatyti jų tipo ir išbandytų gaminių pavyzdžių tapatumą.

25. Jeigu atitikties sertifikato gavėjas yra gaminio gamintojas, jis gali pasigaminti atitikties ženklą ir pažymėti juo gaminamą gaminį. Atitikties ženklas turi būti gerai matomoje gaminio korpuso vietoje. Jeigu gaminio neįmanoma pažymėti atitikties ženklu, jis gali būti uždėtas ant gaminio pakuotės arba eksploatacinių gaminio dokumentų.

26. Atitikties sertifikato gavėjo prašymu atitikties ženklą už nustatytą mokestį išduoda sertifikacijos įstaiga visiems sertifikuotiems gaminiams žymėti.

 

4 SKIRSNIS. ATITIKTIES SERTIFIKATO IŠDAVIMAS IR JO GALIOJIMO SĄLYGOS

 

27. Atitikties sertifikatas išduodamas, jeigu gaminys atitinka priede išvardytų norminių dokumentų reikalavimus.

28. Kai atitikties sertifikato, išduoto Lietuvos Respublikos sertifikacijos įstaigos, gavėjas yra gaminių gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas, šiuos įrenginius įvežti (atsiųsti) ir realizuoti gali ir kiti tiekėjai. Kitu atveju kiekvienas tiekėjas privalo sertifikuoti įrenginius nepriklausomai nuo to, ar tam gaminių tipui jau yra išduotas atitikties sertifikatas kitų pareiškėjų prašymu.

29. Realizuodamas produkciją, pareiškėjas gali perduoti notaro ar sertifikacijos įstaigos patvirtintą kopiją kitam juridiniam ar fiziniam asmeniui kartu su sertifikuota produkcija, bet turi garantuoti, kad bus laikomasi Lietuvos sertifikacijos sistemos taisyklių; tai įforminama sutartimi.

30. Lietuvos Respublikoje sertifikuojamų gaminių atitikties sertifikatas išduodamas ne daugiau kaip 2 metų laikotarpiui.

31. Pasibaigus atitikties sertifikato galiojimo laikui ir jo gavėjui pateikus paraišką dėl pratęsimo, sertifikacijos įstaiga pratęsia atitinkamo atitikties sertifikato galiojimo laiką ne ilgiau kaip vieneriems metams be pakartotinių bandymų, jeigu kontrolinių patikrinimų metu nebuvo nustatyta, kad gaminys neatitinka privalomųjų norminių dokumentų reikalavimų. Jeigu prieš pratęsiant sertifikatą buvo įteisinti papildomi reikalavimai, gaminiai išbandomi ir sertifikuojami šių papildomų reikalavimų atitikčiai. Pratęsiant sertifikatą, tarp atitikties sertifikato gavėjo ir sertifikacijos įstaigos pasirašoma nauja licencinė sutartis.

32. Lietuvos Respublikoje priėmus naujus norminius dokumentus, nustatančius kitokius privalomuosius reikalavimus, sertifikacijos įstaiga ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki šių dokumentų įsigaliojimo praneša apie tai atitikties sertifikato gavėjui, siūlydama gaminius sertifikuoti šių papildomų reikalavimų atitikčiai.

33. Jei pareiškėjas nerealizavo prekių iki atitikties sertifikato galiojimo pabaigos, jo prašymu sertifikato galiojimo laikas gali būti pratęstas dar pusei metų. Šiuo atveju būtina, kad pareiškėjas dokumentais įrodytų, jog prekės buvo įsigytos ne vėliau kaip prieš mėnesį iki atitikties sertifikato galiojimo pabaigos. Pratęsus licencinės sutarties galiojimo laiką, sertifikacijos įstaiga įformina atitikties sertifikatą naujam laikotarpiui.

 

5 SKIRSNIS. PREKYBOS SERTIFIKUOTAIS GAMINIAIS PRIEŽIŪRA

 

34. Gamintojas, jo įgaliotasis atstovas arba kitas tiekėjas turi garantuoti visų jo gaminamų arba įvežamų (atsiunčiamų) sertifikuoto tipo gaminių atitikimą bandytus gaminių pavyzdžius pagal visus jiems nustatytus norminių dokumentų reikalavimus.

35. Gaminio kokybė tikrinama visą licencijos galiojimo laiką.

36. Prižiūrėdama ir kontroliuodama į rinką tiekiamų sertifikuotų gaminių atitiktį priede nurodytų norminių dokumentų reikalavimus, sertifikacijos įstaiga turi teisę iš atitikties sertifikato gavėjo laikinai paimti gaminius planiniam kontroliniam tikrinimui ir juos išbandyti.

37. Sertifikacijos įstaiga turi teisę atlikti neplaninius kontrolinius gaminių tikrinimus ir išbandyti, ar gaminiai atitinka priede nurodytų norminių dokumentų reikalavimus. Sertifikacijos įstaiga materialiai atsako už tikrinimui paimtus gaminius.

38. Atsiradus skundų dėl prastos sertifikuotos produkcijos ar kitų nukrypimų nuo sertifikacijos sąlygų, sertifikacijos įstaiga turi teisę atlikti papildomą patikrinimą. Šiuo atveju pareiškėjas privalo sudaryti sąlygas atlikti patikrinimą ir papildomai apmokėti visas su tuo susijusias išlaidas.

39. Atsižvelgdama į sertifikuotos produkcijos tikrinimo rezultatus, sertifikacijos įstaiga gali sustabdyti atitikties sertifikato ir atitikties ženklo galiojimą arba juos panaikinti. Tokio sprendimo priežastys gali būti:

-neteisingas atitikties ženklo vartojimas;

-pagrįsta grėsmė saugai gaminį eksploatuojant, taisytojų pretenzijos dėl sertifikuotos produkcijos kokybės.

40. Jeigu atitikties sertifikato galiojimas yra atšauktas, atitikties sertifikato gavėjas privalo paimti gaminius iš visų tiekėjų ir prekybos įmonių, nes tokius gaminius draudžiama kaip nors realizuoti ar naudoti.

41. Prižiūrėdama prekybą sertifikuotais įrenginiais, Lietuvos valstybinė kokybės inspekcija prie Valstybinės konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybos tikrina, kaip jais prekiaujantys juridiniai bei fiziniai asmenys laikosi šios tvarkos nuostatų.

42. Pareiškėjas ir jo partneriai turi saugoti atitikties sertifikatą ir su gaminių sertifikavimu susijusius dokumentus 10 metų po gaminio sertifikavimo.

______________


Priedas

 

KOMPIUTERINĖS TECHNIKOS GAMINIŲ, KURIE PRIVALOMAI SERTIFIKUOJAMI, SĄRAŠAS

 

Gaminio kodas pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą

Gaminio pavadinimas

Norminio dokumento žymuo

8470.50.00.0

Kasos aparatai

LST EN 60950

LST EN 55022

LST 1285

8471

Automatinio duomenų apdorojimo mašinos ir jų įrenginiai; magnetiniai arba optiniai duomenų nuskaitymo įrenginiai, užkoduotų duomenų įrašymo į informacijos laikmenas ir šių duomenų apdorojimo mašinos, tarp jų:

– analoginės arba hibridinės automatinio duomenų apdorojimo mašinos;

– kitos skaitmeninės automatinio duomenų ap dorojimo mašinos;

– portatyvios skaitmeninės automatinio duomenų apdorojimo mašinos, sveriančios ne daugiau kaip 10 kg, sudarytos bent iš centrinio procesoriaus, klaviatūros ir displėjaus;

– automatinio duomenų apdorojimo mašinos pateikiamos sistemų pavidalu;

– skaitmeniniai procesoriai, kurių korpuse yra (arba nėra) šie vienos arba dviejų rūšių įrenginiai: atminties įrenginiai, įvesties įrenginiai, išvesties įrenginiai;

– įvesties arba išvesties įrenginiai, su tame pačiame korpuse įtaisytais atminties įrenginiais arba be jų: spausdintuvai, klaviatūros;

– atminties įrenginiai, tarp jų centriniai atminties įrenginiai, diskų atminties įrenginiai, optiniai, įskaitant magnetinius

– optinius; – kietųjų diskų diskasukiai;

– magnetinių juostų atminties įrenginiai;

– kiti automatinio duomenų apdorojimo ma šinų įrenginiai, tarp jų periferiniai įrenginiai ir kiti

LST EN 60950, LST EN 1000-4-2*, LST EN 1000-4-3*, LST EN 1000-4-4*, LST EN 1000-4-4*, LST EN 1000-4-5*, LST EN 1000-4-6*, LST EN 1000-4-8*, LST EN 1000-4-11*, LST EN 55022, LST 1285, LST 1282, LST 1205, CISPR 24

Pastaba. Gaminiai tikrinami CISPR 24 reikalavimų atitikčiai tikrinimo metodais, pateiktais norminiuose dokumentuose, pažymėtuose „*“.

______________