LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IR ANTIKVARINIŲ DAIKTŲ IŠVEŽIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS TAISYKLIŲ IR KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IR ANTIKVARINIŲ DAIKTŲ, KURIUOS IŠVEŽANT IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS BŪTINA TURĖTI KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS LEIDIMĄ, SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 9 d. Nr. 1424

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2000, Nr. 87-2655; 2002, Nr. 123-5559; 2004, Nr. 73-2513) 24 straipsniu ir įgyvendindama Europos Bendrijos steigimo sutarties 30 straipsnio, 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, 1992 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 3911/92 dėl kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo ir 1993 m. kovo 30 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 752/93, išdėstančio nuostatas dėl Tarybos reglamento (EEB) Nr. 3911/92 dėl kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo įgyvendinimo, nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamus:

1.1. Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo iš Lietuvos Respublikos taisykles;

1.2. kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos leidimą, sąrašą.

2. Pavesti Kultūros ministerijai parengti ir suderinus su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo patvirtinti leidimo išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus iš Lietuvos Respublikos (Europos Bendrijos teritorijos) formą, jo spausdinimo reikalavimus, pildymo, įforminimo ir kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo kontrolės pagal leidimus taisykles.

3. Pavesti Kultūros vertybių apsaugos departamentui prie Kultūros ministerijos parengti ir per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo patvirtinti leidimo išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus iš Lietuvos Respublikos į kitas Europos Sąjungos valstybes nares formą, spausdinimo reikalavimus, pildymo ir įforminimo taisykles.

4. Nustatyti, kad iki šio nutarimo įsigaliojimo nustatytąja tvarka išduoti leidimai išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus iš Lietuvos Respublikos galioja juose nurodytą laiką, bet ne ilgiau kaip iki 2005 m. gegužės 1 dienos.

5. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 1 d. nutarimą Nr. 1186 „Dėl Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo iš Lietuvos Respublikos tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 84-2944).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                               ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS KULTŪROS MINISTRĄ                                   ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 1424

 

KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IR ANTIKVARINIŲ DAIKTŲ IŠVEŽIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo iš Lietuvos Respublikos taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, išskyrus archyvinius dokumentus, išvežimą (išsiuntimą) iš Lietuvos Respublikos į kitas Europos Sąjungos valstybes nares ir išvežimą iš Europos Bendrijos teritorijos. Šios Taisyklės taikomos kilnojamosioms kultūros vertybėms ir antikvariniams daiktams, išvardytiems kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos leidimą, sąraše.

2. Šios Taisyklės netaikomos: antikvariniams daiktams, kurie yra juos sukūrusio, pagaminusio ar suprojektavusio fizinio asmens nuosavybė; muzikos instrumentams ar bet kuriai kitai įrangai, naudojamiems atlikėjo ar asmens darbe, jeigu jie bus grąžinti į Lietuvos Respubliką, pasibaigus pasirodymui ar atlikus darbą. Jie išvežami iš Europos Bendrijos muitų teritorijos ir grąžinami atgal 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 2454/93, pateikiančio nuostatas, taikomas įgyvendinant Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2913/92, nustatantį Bendrijos muitinės kodeksą, 848 straipsnio nustatyta tvarka.

3. Kultūros objektų išvežimui iš Europos Bendrijos teritorijos, be šių Taisyklių, dar taikomos 1992 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 3911/92 dėl kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo ir 1993 m. kovo 30 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 752/93, išdėstančio nuostatas dėl Tarybos reglamento (EEB) Nr. 3911/92 dėl kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo įgyvendinimo, nuostatos.

4. Šiose Taisyklėse vartojama sąvoka „pareiškėjas“ – tai fizinis ar juridinis asmuo, kuris kreipiasi su prašymu išduoti leidimą išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus.

5. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. LEIDIMAI IŠVEŽTI KILNOJAMĄSIAS KULTŪROS VERTYBES IR ANTIKVARINIUS DAIKTUS IR PRAŠYMŲ JUOS IŠDUOTI PATEIKIMAS

 

6. Norint negrąžinamai arba laikinai išvežti iš Lietuvos Respublikos (Europos Bendrijos teritorijos) kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus, išvardytus kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos leidimą, sąraše, būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos (toliau vadinama – Kultūros vertybių apsaugos departamentas) išduotą leidimą, kurio formą, spausdinimo reikalavimus, pildymo, įforminimo ir kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo kontrolės pagal leidimus taisykles nustato Kultūros ministerija, suderinusi su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos.

7. Norint negrąžinamai arba laikinai išvežti iš Lietuvos Respublikos į kitas Europos Sąjungos valstybes nares kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus (jeigu antikvarinis daiktas turi išliekamąją kultūrinę vertę, leidžiančią jį laikyti nacionaline meno, istorijos ar archeologijos vertybe), išvardytus kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos leidimą, sąraše, būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento išduotą leidimą, kurio formą, spausdinimo reikalavimus, pildymo ir įforminimo taisykles nustato Kultūros vertybių apsaugos departamentas.

8. Jeigu norint negrąžinamai arba laikinai išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus iš Lietuvos Respublikos (Europos Bendrijos teritorijos) reikia leidimo pagal 1992 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3911/92, būtina turėti Kultūros vertybių apsaugos departamento išduotą leidimą, kurio forma nurodyta 1993 m. kovo 30 d. Komisijos reglamente (EEB) Nr. 752/93.

9. Norimas išvežti iš Lietuvos Respublikos kilnojamąsias kultūros vertybes (nesančias valstybinėse saugyklose) ir antikvarinius daiktus įkainoja, antikvarinių daiktų kultūrinę vertę nustato ir išvadas dėl leidimų juos išvežti išdavimo teikia Kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo ekspertų taryba (toliau vadinama – Taryba), kurios sudėtį ir darbo reglamentą tvirtina kultūros ministras.

10. Negrąžinamai arba laikinai išvežantis iš Lietuvos Respublikos (Europos Bendrijos teritorijos), taip pat negrąžinamai arba laikinai išvežantis iš Lietuvos Respublikos į kitas Europos Sąjungos valstybes nares kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus pareiškėjas Kultūros vertybių apsaugos departamentui pateikia:

10.1. rašytinį prašymą, kuriame nurodomas fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas ir adresas arba juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas, įregistravimo pažymėjimo kopiją ir norimų išvežti kultūros objektų sąrašą;

10.2. kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų nuotraukas (ne mažesnio kaip 8x12 centimetrų formato): išvežant iš Europos Bendrijos teritorijos – po 3, išvežant į Europos Sąjungos valstybes nares – po 2 kiekvienos kilnojamosios kultūros vertybės ir antikvarinio daikto nuotraukas;

10.3. turimus dokumentus apie kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus (ekspertų įvertinimus, sąskaitas faktūras, kitus nuosavybės teisę ar įsigijimą patvirtinančius dokumentus);

10.4. įgaliojimą (jeigu pareiškėjas pateikia dokumentus per atstovą);

10.5. laikinai išvežantis kilnojamąsias kultūros vertybes – dokumentus, kuriuose nurodomos išvežimo priežastys (sutarčių ar kvietimų į kultūros ir meno renginius kopijos).

11. Tarybai pateikus išvadas dėl leidimo išdavimo, pareiškėjas sumoka valstybės rinkliavą už leidimo išdavimą ir pateikia Kultūros vertybių apsaugos departamentui kvitą, patvirtinantį, kad valstybės rinkliava sumokėta.

12. Norint negrąžinamai arba laikinai išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus iš Europos Bendrijos teritorijos, leidimas pateikiamas muitinės įstaigai kartu su muitinės deklaracija, muitinės naudojama kultūros vertybių išvežimui įforminti.

 

III. LEIDIMŲ IŠVEŽTI (IŠSIŲSTI) KILNOJAMĄSIAS KULTŪROS VERTYBES IR ANTIKVARINIUS DAIKTUS IŠDAVIMAS

 

13. Leidimą išvežti (išsiųsti) iš Lietuvos Respublikos kilnojamąsias kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus pareiškėjo rašytiniu prašymu išduoda Kultūros vertybių apsaugos departamentas. Leidimas išduodamas ne vėliau kaip per 15 parų nuo kreipimosi. Kultūros ministras turi teisę šį laiką pratęsti iki 30 parų, jeigu norima negrąžinamai išvežti daug antikvarinių daiktų.

14. Leidimas išvežti iš Lietuvos Respublikos antikvarinius daiktus išduodamas, jeigu Taryba nenustato jokių svarbių priežasčių moksliniu, meniniu ar kultūros istorijos požiūriu juos išlaikyti Lietuvoje.

15. Leidimas išvežti iš Lietuvos Respublikos antikvarinius daiktus neišduodamas, jeigu Taryba nustato, kad:

15.1. antikvarinis daiktas retas arba yra pavojus, kad gali tapti retas;

15.2. antikvarinis daiktas ypač reprezentacinis nacionalinio kultūros paveldo požiūriu;

15.3. antikvarinis daiktas glaudžiai susijęs su vertinga kultūrine aplinka;

15.4. antikvarinis daiktas susijęs su įžymiais žmonėmis arba šalies istoriniais įvykiais;

15.5. yra kokių nors kitokių svarbių priežasčių, neleidžiančių antikvarinį daiktą išvežti.

16. Išduodant leidimą išvežti iš Lietuvos Respublikos antikvarinius daiktus, šių Taisyklių 15.1 punkto reikalavimai netaikomi, jeigu:

16.1. antikvarinis daiktas priklauso asmens, persikeliančio gyventi į užsienį, namų apyvokos reikmenims;

16.2. asmuo, gyvenantis užsienyje, yra paveldėjęs išvežamą antikvarinį daiktą arba jis perduotas jam po turto padalijimo.

17. Išduodant leidimą išvežti iš Lietuvos Respublikos antikvarinius daiktus, šių Taisyklių 15 punkto reikalavimai netaikomi, jeigu šie daiktai iš Lietuvos Respublikos išvežami ribotam laikui, t.y. į kultūros ir meno renginius arba perdirbti (restauruoti, remontuoti), turint renginio organizatoriaus kvietimą arba parodos, renginio ar perdirbimo (restauravimo, remontavimo) sutartis.

18. Jeigu Taryba nustato, kad norimas išvežti antikvarinis daiktas svarbus Lietuvos kultūros paveldui ir jo išvežimas iš Lietuvos nuskurdintų jos paveldą, leidimas negrąžinamai išvežti iš Lietuvos Respublikos antikvarinį daiktą neišduodamas. Šiuo atveju savininko sutikimu antikvarinis daiktas gali būti įrašomas į Kultūros vertybių registrą arba valstybės išperkamas.

19. Kilnojamąsias kultūros vertybes galima išvežti iš Lietuvos Respublikos tik laikinai į kultūros ir meno renginius, parodas arba perdirbti (restauruoti, remontuoti), kai yra renginio organizatoriaus kvietimas ar jų perdirbimo (restauravimo, remontavimo) sutartis.

20. Kultūros vertybių apsaugos departamentas, išduodamas leidimą laikinai išvežti iš Lietuvos Respublikos kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus, turi teisę nustatyti jų grąžinimo į Lietuvos Respubliką laiką. Laikinojo išvežimo laikas neturi būti ilgesnis už nurodytą 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2913/92 grąžinimo laiką – 3 metus.

21. Jeigu Kultūros vertybių apsaugos departamentas yra nustatęs, per kiek laiko grąžinti laikinai išvežtas kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus, jų savininkas per mėnesį nuo jų grąžinimo į Lietuvos Respubliką turi apie tai raštu pranešti Kultūros vertybių apsaugos departamentui.

22. Leidimo negrąžinamai arba laikinai išvežti iš Lietuvos Respublikos kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus galiojimo laikas – ne ilgiau kaip 12 mėnesių nuo jo išdavimo.

23. Jeigu išduoto leidimo galiojimo laikas baigiasi leidimu nepasinaudojus, pareiškėjas jį privalo grąžinti Kultūros vertybių apsaugos departamentui.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Už leidimų išvežti iš Lietuvos Respublikos kilnojamąsias kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus išdavimą imama valstybės rinkliava.

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 1424

 

KILNOJAMOSIOS KULTŪROS VERTYBĖS IR ANTIKVARINIAI DAIKTAI, KURIUOS IŠVEŽANT IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS BŪTINA TURĖTI KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS LEIDIMĄ

 

Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų aprašymas pagal kategorijas

Kodas*

Archeologijos radiniai, rasti žemėje ar vandenyje

9706 00 00

Istorijos, archeologijos, etnografijos arba numizmatikos kolekcijos ir kolekcionavimo objektai**

9705 00 00

Senesni kaip 200 metų spausdinti žemėlapiai

9706 00 00

Kilnojamosios kultūros vertybės ir antikvariniai daiktai, senesni kaip 100 metų:

9706 00 00

elementai, esantys neatsiejama išardytų meninių, istorinių ar religinių paminklų dalis

ginklai ir amunicija, mašinos, aparatai, įranga, skirta kariniams tikslams

muzikos instrumentai

laikrodžiai

baldai

aukso, sidabro ir kitų metalų dirbiniai

stiklo, medienos, keramikos ir porceliano dirbiniai

fotografijos ir fotografijos prietaisai, kiti optiniai prietaisai

bažnytiniai reikmenys ir objektai, susiję su tikėjimu

žaislai ir žaidimai

drabužiai ir tekstilės dirbiniai

namų apyvokos reikmenys

technikos ir technologijos objektai

knygos – pavieniui arba kolekcijomis

 

Kilnojamosios kultūros vertybės ir antikvariniai daiktai, senesni kaip 50 metų ir nepriklausantys jų kūrėjams:

 

tapybos kūriniai, koliažai ir panašios dekoratyvinės plaketės, sukurti tik ranka bet kuriomis kūrimo priemonėmis, naudojant bet kokią medžiagą***

9701,

9706 00 00

grafikos kūriniai (graviūros, estampai, litografijos, šilkografijos, piešiniai)***

9702 00 00, 9706 00 00

skulptūrų arba statulų originalai ir jų kopijos, padarytos tokiu būdu kaip ir originalai***

9703 00 00, 9706 00 00

inkunabulai ir rankraščiai, tarp jų žemėlapiai ir natos – pavieniui arba kolekcijomis***

9702 00 00, 9706 00 00, 4901 10 00, 4901 99 00, 4904 00 00, 4905 91 00, 4905 99 00

automototechnikos ir mechanikos objektai

9705 00 00 85-89 skirsnis

 

_____________

*Prekių kodai nurodyti pagal Europos Bendrijos kombinuotosios nomenklatūros versiją, patvirtintą 2003 m. rugsėjo 11 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1789/2003, iš dalies keičiančiu Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės prekių nomenklatūros ir bendrojo muitų tarifo I priedą.

**Kolekcionavimo objektais laikomi objektai, turintys kolekcionavimui reikalingų savybių, – daiktai, kurie yra palyginti reti, kurie paprastai nenaudojami pagal pirminę paskirtį, dėl kurių sudaromi ypatingi sandoriai, kuriais neprekiaujama kaip kitais daiktais ir kurie turi didelę vertę.

***Jeigu kilnojamoji kultūros vertybė ar antikvarinis daiktas yra senesni kaip 100 metų, naudojamas kodas 9706 00 00.

_____________