LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ, ĮVYKUSIŲ DARBE, KELYJE Į DARBĄ/IŠ DARBO, TYRIMO DOKUMENTŲ TVARKYMO, REGISTRAVIMO IR ANALIZĖS METODINIŲ NURODYMŲ TVIRTINIMO
2001 m. birželio 22 d. Nr. 179
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 06 19 nutarimu Nr. 748 patvirtintų Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų 81 punktu:
1. Tvirtinu Nelaimingų atsitikimų, įvykusių darbe, kelyje į darbą/iš darbo, tyrimo dokumentų tvarkymo, registravimo ir analizės metodinius nurodymus.
2. Įsakau:
2.1. Valstybinės darbo inspekcijos inspektavimo skyrių viršininkams, darbo inspektoriams ir valdybos darbuotojams, darbdaviams ir įmonių dvišalių komisijų nariams vadovautis šiais metodiniais nurodymais.
2.2. Valstybinės darbo inspekcijos Administracinei – ūkinei tarnybai ir Mokymo personalo ir tarptautinio darbo skyriui organizuoti Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų ir jų priedų Nr. 1, 2, 3, 4 ir 6 bei Metodinių nurodymų ir jų A priedo spausdinimą ir platinimą.
3. Laikau netekusiu galios Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos 1994 12 06 įsakymą Nr. 93 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų priedų tvirtinimo“.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos
vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus
2001 06 22 įsakymu
Nr. 179
Nelaimingų atsitikimų, įvykusių darbe, kelyje į darbą/ iš darbo, tyrimo dokumentų tvarkymo, registravimo ir analizės METODINIAI NURODYMAI
I. BENDRIEJI NURODYMAI
1. Visi nelaimingi atsitikimai darbe ir vykstant į darbą ar iš darbo, ištirti Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo ir Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų nustatyta tvarka, privalo būti registruojami įmonėse, Valstybinės darbo inspekcijos inspektavimo skyriuose ir valdyboje šių metodinių nurodymų nustatyta tvarka.
2. Nelaimingų atsitikimų darbe registravimas įmonėse vykdomas Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų 5 priede pateiktos formos nelaimingų atsitikimų darbe registravimo žurnale.
3. Valstybinės darbo inspekcijos inspektavimo skyriuose registruojami pranešimai apie sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe, taip pat lengvi, sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai, susiję su darbu, dėl kurių surašyti N-1 ir N-2 formos aktai. Žurnaluose ar kompiuteriuose turi būti registruojami tokie duomenys:
3.2. nelaimingo atsitikimo darbe data ir pranešimo apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe gavimo data;
3.5. nelaimingo atsitikimo darbe tipas (aplinkybės trumpai); traumos sunkumas; surašyto akto forma (arba nuostatų punkto numeris, pagal kurį nutrauktas tyrimas);
3.7. akto pakartotiniam (papildomam) tyrimui grąžinimo (arba įsakymo, reikalavimo įteikimo) data arba nelaimingo atsitikimo darbe atpažinimo kodas (AK);
3.8. akto po pakartotinio (papildomo) tyrimo gavimo data. Ankstesnio registravimo data ir eilutės numeris*;
3.11. pranešimo apie nelaimingo atsitikimo darbe padarinius gavimo data (datos). Akto išsiuntimo Inspekcijos valdybon data (datos)*;
4. Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų analizės skyriuje turi būti žurnale registruojami šių nurodymų 3 punkte nurodyti mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe duomenys (išskyrus duomenis, kurie paženklinti – *) bei vykdomas jų registravimas kompiuteryje ir užkoduotų duomenų kompiuterinė analizė. Lengvų nelaimingų atsitikimų darbe užkoduoti duomenys pagal specialią programą į kompiuterinę apskaitą įvedami inspektavimo skyriuose arba Nelaimingų atsitikimų analizės skyriuje, tai nustatoma atskiru nurodymu. Sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe duomenys į kompiuterinę apskaitą įvedami Nelaimingų atsitikimų analizės skyriuje.
5. Valstybinės darbo inspekcijos inspektavimo skyriuje gautas pranešimas apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe užregistruojamas žurnale ir darbo inspektorius išvyksta į įvykio vietą, išskyrus eismo įvykius, nurodytus nuostatų 40 punkte, kurių darbo inspektoriai netiria, tačiau apie juos praneša nustatytos formos pranešimu (A priedas) Inspekcijos valdybai. Žuvus 3 ar daugiau darbuotojų, apie tai nedelsiant pranešama Inspekcijos valdybai, kartu nurodant dviejų darbo inspektorių pavardes, kurie būtų paskirti tyrimo komisijon.
6. Darbo inspektorius, atvykęs į įvykio vietą ir susipažinęs su nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybėmis, išsiunčia nustatytos formos pranešimą (A priedas) Inspekcijos valdybai apie pradėtą tirti nelaimingą atsitikimą darbe. Šios formos pranešimą atitinkamiems inspektavimo skyriams pateikia įmonių dvišalės komisijos, pradėjusios tirti mirtiną ar sunkų nelaimingą atsitikimą darbe, susijusį su eismu (Nuostatų 40 p.).
7. Baigus sunkaus ar mirtino nelaimingo atsitikimo darbe ar mirties darbe dėl ligos tyrimą, jo metu surašytą N-1 (N-2) formos aktą ir, vadovaujantis prie nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo aktų pridėtinų dokumentų informaciniu sąrašu (B priedas), surinkti dokumentai, jų apyrašas bei darbo inspektoriaus pasirašytas tyrimo dokumentų lydraštis ar raštas (nurodytas Nuostatų 13 punkte), kairiajame viršutiniame kampe perrišami raiščiu, jo galai užklijuojami popieriumi, lapai sunumeruojami, užrašomas: bendras perrištų lapų skaičius.
8. Darbo inspektoriaus parašu, asmeniniu spaudu ir inspektavimo skyriaus antspaudu (jei įvykį tyrė valdybos skyriaus darbo inspektorius, tai Inspekcijos antspaudu), bylos perrišimo vietoje užantspauduojamos ir išsiunčiamos Nuostatų 13 ir 53 punktuose nustatyta tvarka (Valstybinei darbo inspekcijai skirti dokumentai išsiunčiami Inspekcijos valdybon). Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų 40 punkte nurodytų mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentai perrišami, užantspauduojami įmonės antspaudu ir pasirašomi dvišalės komisijos narių.
9. Inspekcijos valdyboje gauti mirtinų ar sunkių nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentai registruojami sekretoriate ir pateikiami vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui arba jo pavaduotojui, kuris, susipažinęs su gautais dokumentais, nukreipia juos į Nelaimingų atsitikimų analizės skyrių nagrinėjimui ir duomenų analizei.
10. Nelaimingų atsitikimų analizės skyriuje išnagrinėjus ir nustačius tyrimo tvarkos pažeidimą, duomenų trūkumą, išvadų neatitikimą galiojantiems saugos ir sveikatos teisės aktams, Inspekcijos valdyboje sprendžiamas klausimas, ar skirti papildomą ar pakartotinį tyrimą, ar tyrimo dokumentus priimti apskaiton.
11. Inspektavimo skyriuje gauti lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1 ir N-2 formos aktai, pranešimai apie nelaimingų atsitikimų socialinius-ekonominius padarinius registruojami įrašant nustatytos apimties duomenis (šių metodinių nurodymų 3 p.) kompiuteryje ir perduodami darbo inspektoriams, kuruojantiems atitinkamas įmones, patikrinimui. Mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe registravimo būdą (žurnale ar kompiuteryje) pasirenka skyriaus viršininkas. Nelaimingų atsitikimų registravimo inspektavimo skyriuose žurnalo forma pateikiama C priede.
12. Darbo inspektorius, patikrinęs akto turinį ir neradęs tyrimo pažeidimų, akto viršutiniame kairiajame kampe užrašo „Patikrinta“, deda savo vardinį spaudą, įrašo patikrinimo datą ir pasirašo. Patikrinti aktai po galutinio registravimo išsiunčiami į Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų analizės skyrių.
13. Darbo inspektorius, nustatęs, kad lengvas nelaimingas atsitikimas darbe ištirtas pažeidžiant Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų reikalavimus, iš darbdavio raštu pareikalauja jį dar kartą ištirti. Esant reikalui, darbo inspektorius įvykį gali ištirti pats, o apie pradėtą ar inicijuotą tyrimą daromas įrašas lengvų nelaimingų atsitikimų registravimo žurnale (kompiuteryje). Po pakartotinio tyrimo surašytas aktas vėl registruojamas kompiuteryje naujoje eilutėje, tikrinamas ir šių nurodymų 12 punkte nustatyta tvarka pripažinus tinkamu, išsiunčiamas Nelaimingų atsitikimų analizės skyriui, kuriame lengvų nelaimingų atsitikimų N-1 ar N-2 formos aktai, kurie be „AK“ kodo (žr. šių nurodymų 4 punktą) registruojami kompiuteryje ir analizuojami visi koduoti duomenys.
14. Surašant nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo N-1 ar N-2 formos aktus ir pranešimus apie nelaimingus atsitikimus darbe visos eilutės, išskyrus kodus, užpildomos spausdinant ar rašant braižybiniu šriftu. Atsakymai ar duomenys pagal akto eilučių prasmę pirmiausia įrašomi, o po to akto blanko dešiniajame krašte esančiuose langeliuose ranka įrašomi atitinkami kodai.
15. N-1 ar N-2 formos aktų numeriai įrašomi pagal nelaimingų atsitikimų darbe įmonėje registravimo žurnalą. Kiekvienais metais nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo aktų numeravimas pradedamas pirmuoju numeriu. N-1 ar N-2 formos aktai ir tyrimo metu surinkti dokumentai prieš išsiuntimą Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatais nustatytais adresais tvirtinami darbdavio ar jo įgalioto asmens parašu nustatyta tvarka. Netvirtinamos tik tų dokumentų kopijos, ant kurių yra originalūs parašai, antspaudai.
II. N-1 FORMOS AKTO PILDYMAS IR KODAVIMAS
16. N-1 formos akto antraštės kodai įrašomi vadovaujantis ten pat esančiais nurodymais. Pagal atitinkamose akto eilutėse esančius nurodymus be papildomo išaiškinimo koduojami punktai ir papunkčiai (toliau tekste – punktai): 1; 1.1; 1.2; 2; 3; 3.1; 3.2; 3.3; 3.7; 3.8; 3.9; 3.10; 3.11; 3.13; 4; 4.1; 7. Akto pirmo puslapio viršutinėje dalyje esantys nelaimingo atsitikimo darbe atpažinimo kodo (AK) langeliai lengvų atsitikimų darbe aktuose pildomi inspektavimo skyriuose taip:
- pirmame langelyje įrašomas „1“, reiškiantis lengvą nelaimingą atsitikimą darbe;
- sekančiuose dviejuose langeliuose įrašomi 21-mo amžiaus metai, pradedant nuo 01 iki 99;
- paskutiniuosiuose keturiuose langeliuose įrašomas einamaisiais metais Respublikoje įvykusio nelaimingo atsitikimo darbe eilės numeris, pradedant 0001. Šį numerį pagal specialią kompiuterinę programą suteikia Valstybinės darbo inspekcijos serveris automatiškai užkoduotų duomenų įvedimo metu.
Mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe aktų AK pirmame langelyje įrašomas „2“. Paskesniuose langeliuose metai ir nelaimingo atsitikimo darbe numeris pildomi taip pat, kaip lengvų atsitikimų atvejais Valstybinėje darbo inspekcijoje.
17. Kitos akto eilutės pildomos ir duomenys koduojami vadovaujantis žemiau pateikiamais paaiškinimais ir kodais:
1.3 punkto eilutėje įrašomas pagrindinės ekonominės veiklos pavadinimas arba pavadinimas tos veiklos, kurią atitinka įvykio metu atliekamas darbas.
Pirmuosiuose šio punkto kodų langeliuose įrašomas kodas iš žemiau pateikiamo ekonominės veiklos kodų sąvado:
A. Žemės ūkis, medžioklė ir miškininkystė
011 - |
Žemės ūkio augalų auginimas; pramoninė daržininkystė; sodininkystė |
012 - |
Gyvulininkystė |
013 - |
Žemės ūkio augalų ir gyvulių auginimas (mišrusis žemės ūkis) |
014 - |
Žemės ūkio ir gyvulininkystės paslaugų veikla, išskyrus veterinariją |
015 - |
Medžioklė, gaudymas spąstais ir medžioklės patirties skleidimas bei susijusių paslaugų veikla |
020 - |
Miškininkystė, medienos ruoša ir susijusių paslaugų veikla |
B. Žuvininkystė
050 – |
Žuvininkystė, žuvivaisos ir žuvų ūkio darbas; paslaugų veikla būdinga žuvininkystei |
C. Kasyba ir karjerų eksploatavimas
103 – |
Durpių gavyba ir aglomeracija |
111 – |
Nevalytos naftos ir gamtinių dujų gavyba |
112 - |
Paslaugų veikla, būdinga naftos ir dujų gavybai, išskyrus žvalgybą |
141 – |
Akmens karjerų eksploatavimas |
142 - |
Smėlio ir molio karjerų eksploatavimas |
143 - |
Mineralinių iškasenų chemijos pramonei ir trąšoms gaminti kasyba |
144 - |
Druskos gamyba |
145 – |
Kita, niekur kitur nepriskirta, kasyba ir karjerų eksploatavimas |
D. Apdirbamoji pramonė
151 - |
Mėsos ir mėsos produktų gamyba, paruošimas, perdirbimas ir konservavimas |
152 - |
Žuvų ir žuvų produktų paruošimas, perdirbimas ir konservavimas |
153 - |
Vaisių, uogų ir daržovių paruošimas, perdirbimas ir konservavimas |
154 - |
Gyvulinių ir augalinių riebalų bei aliejaus gamyba |
155 - |
Pieno produktų gamyba |
156 - |
Grūdų malimo produktų, krakmolo ir krakmolo produktų gamyba |
157 - |
Paruoštų pašarų gyvuliams gamyba |
158 - |
Kitų maisto produktų gamyba |
159 - |
Gėrimų (alkoholinių ir bealkoholinių) gamyba |
160 - |
Tabako gaminių gamyba |
171 - |
Tekstilės pluoštų paruošimas ir verpimas |
172 - |
Audimas |
173 - |
Tekstilės apdaila |
174 - |
Gatavų tekstilės gaminių, išskyrus drabužius, gamyba |
175 - |
Kitų tekstilės gaminių ir dirbinių gamyba |
176 - |
Megztų (trikotažinių) ir nertų medžiagų gamyba |
177 - |
Megztų (trikotažinių) ir nertų gaminių bei dirbinių gamyba |
181 - |
Odinių drabužių siuvimas |
182 - |
Kitų drabužių siuvimas ir drabužių priedų gamyba |
183 - |
Kailių išdirbimas ir dažymas; kailinių gaminių ir dirbinių gamyba |
191 - |
Odų rauginimas ir išdirbimas |
192 - |
Lagaminų, rankinių ir panašių reikmenų, balno reikmenų ir pakinktų gamyba |
193 - |
Avalynės gamyba |
201 - |
Medienos pjaustymas ir obliavimas, medienos įmirkymas |
202 - |
Apdarinių lakštų gamyba; faneros, laminuotųjų plokščių, medienos drožlių plokščių, medienos plaušų plokščių ir kitų skydų bei plokščių gamyba |
203 - |
Statybinių dailidžių ir stalių dirbinių gamyba |
204 - |
Medinės taros gamyba |
205 - |
Kitų medienos gaminių gamyba; dirbinių iš kamštienos, šiaudų ir pynimo medžiagų gamyba |
211 - |
Plaušienos, popieriaus ir kartono gamyba |
212 |
Popierinių ir kartotinių gaminių gamyba |
221 - |
Leidyba |
222 - |
Spausdinimas ir su juo susijusi paslaugų veikla |
223 - |
Įrašytų laikmenų atgaminimas |
231 - |
Koksavimo krosnių produktų gamyba |
232 - |
Rafinuotų naftos produktų gamyba |
233 - |
Branduolinio kuro perdirbimas |
241 - |
Pagrindinių chemikalų gamyba |
242 - |
Pesticidų ir kitų agrocheminių medžiagų gamyba |
243 - |
Dažų, lakų ir panašių dangų medžiagų, spaustuvinių dažų ir mastikų gamyba |
244 - |
Vaistų pramonės, medicininių cheminių gaminių bei botanikos produktų gamyba |
245 - |
Muilo ir ploviklių, valiklių ir blizgiklių, kvepalų ir tualetinių priemonių gamyba |
246 - |
Kitų cheminių medžiagų gamyba |
247 - |
Cheminių pluoštų gamyba |
251 - |
Guminių gaminių gamyba |
252 - |
Plastikinių gaminių gamyba |
261 - |
Stiklo ir stiklo gaminių bei dirbinių gamyba |
262 - |
Ugniai neatsparių keraminių gaminių, išskyrus skirtų statybos reikmėms, gamyba; ugniai atsparių keraminių dirbinių gamyba |
263 - |
Keraminių apdailos ir šaligatvio plytelių gamyba |
264 - |
Degto molio plytų, plytelių ir statybinių dirbinių gamyba |
265 - |
Cemento, kalkių ir gipso gamyba |
266 - |
Betono, gipso ir cemento gaminių bei dirbinių gamyba |
267 - |
Akmens pjaustymas, formavimas ir apdaila |
268 - |
Kitų nemetalo mineralinių produktų gamyba |
271 - |
Tomo ketaus ir plieno bei ferolydinių ECSC gamyba |
272 - |
Vamzdžių gamyba |
273 - |
Kitas ketaus ir plieno pirminis apdirbimas ir ne ECSC ferolydinių gamyba |
274 - |
Pagrindinių tauriųjų ir spalvotųjų metalų gamyba |
275 - |
Metalų liejinių gamyba |
281 - |
Konstrukcinių metalo gaminių gamyba |
282 - |
Metalinių cisternų, rezervuarų ir talpyklų gamyba; centrinio šildymo radiatorių ir katilų gamyba |
283 - |
Garo generatorių, išskyrus centrinio šildymo karšto vandens katilus, gamyba |
284 - |
Metalo kalimas, presavimas, štampavimas ir profiliavimas; miltelių metalurgija |
285 - |
Metalų apdorojimas ir dengimas; bendroji mechaninė technologija |
286 - |
Peilių, šakučių, įrankių ir bendrųjų metalo dirbinių gamyba |
287 - |
Kitų metalo gaminių gamyba |
291 - |
Mašinų mechaninei jėgai gaminti ir naudoti, išskyrus orlaivių, transporto priemonių ir motociklų variklius, gamyba |
292 - |
Kitų bendrosios paskirties mechanizmų gamyba |
293 - |
Žemės ir miškų ūkio mašinų gamyba |
294 - |
Staklių gamyba |
295 - |
Kitų specialiosios paskirties mašinų gamyba |
296 - |
Ginklų ir šaudmenų gamyba |
297 - |
Kitų, niekur kitur nepriskirtų, buitinių aparatų ir prietaisų gamyba |
300 - |
Įstaigos įrangos ir kompiuterių gamyba |
311 - |
Elektros variklių, generatorių ir transformatorių gamyba |
312 - |
Elektros paskirstymo ir valdymo įrangos gamyba |
313 - |
Izoliuotųjų laidų ir kabelių gamyba |
314 - |
Akumuliatorių, galvaninių elementų ir galvaninių baterijų gamyba |
315 - |
Apšvietimo įrangos ir elektros lempų gamyba |
316 - |
Kitos, niekur kitur nepriskirtos, elektrinės įrangos gamyba |
321 - |
Elektroninių lempų ir vamzdžių bei kitų elektroninių komponentų gamyba |
322 - |
Televizijos, radijo siųstuvų, laidinės telefonijos ir telegrafijos aparatūros gamyba |
323 - |
Televizijos ir radijo imtuvų, garso ir vaizdo įrašymo ir atkūrimo aparatūros bei su ja susijusių reikmenų gamyba |
331 - |
Medicinos ir chirurgijos įrangos bei ortopedijos aparatų gamyba |
332 - |
Matavimo, tikrinimo, bandymo, navigacijos ir kitų, išskyrus technologinių procesų valdymo įrangą, prietaisų bei aparatų gamyba |
333 - |
Technologinių procesų valdymo įrangos gamyba |
334 - |
Optinių prietaisų ir fotografijos įrangos gamyba |
335 - |
Įvairių tipų laikrodžių gamyba |
341 - |
Variklinių transporto priemonių gamyba |
342 - |
Variklinių transporto priemonių kėbulų gamyba; priekabų ir puspriekabių gamyba |
343 - |
Variklinių transporto priemonių ir jų variklių dalių ir reikmenų gamyba |
351 - |
Laivų ir valčių statyba bei remontas |
352 - |
Geležinkelių ir tramvajų lokomotyvų bei riedmenų gamyba |
353 - |
Orlaivių ir erdvėlaivių gamyba |
354 - |
Motociklų ir dviračių gamyba |
355 - |
Kitos, niekur kitur nepriskirtos, transporto įrangos gamyba |
361 - |
Baldų gamyba |
362 - |
Bižuterijos ir panašių dirbinių bei gaminių gamyba |
363 - |
Muzikos instrumentų gamyba |
364 - |
Sporto reikmenų gamyba |
365 - |
Žaidimų ir žaislų gamyba |
366 - |
Įvairi, kita, niekur kitur nepriskirta, gamyba |
371 - |
Metalo atliekų ir laužo perdirbimas |
372 - |
Ne metalo atliekų ir laužo perdirbimas |
E. Elektros, dujų ir vandens tiekimas
401 - |
Elektros gamyba ir paskirstymas |
402 - |
Dujų gamyba; dujinio kuro paskirstymas dujotiekiais |
403 - |
Garo ir karšto vandens tiekimas |
410 - |
Vandens rinkimas, valymas ir paskirstymas |
F. Statyba
451 - |
Statybvietės paruošimas (įskaitant įrenginių montavimą, demontavimą); melioravimas |
452 - |
Pastatų ir jų dalių statyba, inžinerinių statinių statyba |
453 - |
Pastatų ir statinių įrengimas |
454 - |
Statybos baigimas |
455 - |
Statybos ar griovimo įrenginių nuoma (su operatorių samdymu) |
G. Didmeninė ir mažmeninė prekyba; variklinių transporto priemonių, motociklų remontas, asmeninių ir buitinių daiktų taisymas
501- |
Variklinių transporto priemonių pardavimas |
502 - |
Variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas |
503 - |
Variklinių transporto priemonių, atsarginių dalių ir pagalbinių reikmenų pardavimas |
504 - |
Motociklų ir jų atsarginių dalių bei pagalbinių reikmenų pardavimas, techninė priežiūra ir remontas |
505 - |
Automobilių degalų mažmeninė prekyba |
511 - |
Didmeninė prekyba už atlyginimą ar pagal sutartį |
512 - |
Žemės ūkio žaliavų ir gyvų gyvulių didmeninė prekyba |
513 - |
Maisto, gėrimų, tabako ir jo gaminių didmeninė prekyba |
514 - |
Namų ūkio reikmenų didmeninė prekyba |
515 - |
Ne žemės ūkio tarpinių produktų bei atliekų ir laužo didmeninė prekyba |
516 - |
Mašinų, įrangos ir reikmenų didmeninė prekyba |
517 - |
Kita didmeninė prekyba |
521 - |
Mažmeninė prekyba nespecializuotose parduotuvėse |
522 - |
Maisto, gėrimų ir tabako mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse |
523 - |
Farmacijos ir medicinos prekių, kosmetikos ir tualeto reikmenų mažmeninė prekyba |
524 - |
Kita naujų prekių mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse |
525 - |
Naudotų daiktų mažmeninė prekyba parduotuvėse |
526 - |
Mažmeninė prekyba ne parduotuvėse |
527 - |
Asmeninių ir namų ūkio reikmenų taisymas |
H. Viešbučiai ir restoranai
551 - |
Viešbučiai |
552 - |
Stovyklavietės ir aprūpinimas kita laikina buveine |
553 - |
Restoranai |
554 - |
Barai |
555 - |
Valgyklos ir paruoštų valgių tiekimas |
I. Transportas, sandėliavimas ir nuotoliniai ryšiai (telekomunikacijos)
601 - |
Geležinkelių transportas |
602 - |
Kitas sausumos transportas |
603 - |
Transportavimas vamzdynais |
611 - |
Jūrų ir pakrančių vandens transportas |
612 - |
Vidaus vandenų transportas |
621 - |
Tvarkaraštyje nurodytas oro transportas |
622 - |
Tvarkaraštyje nenurodytas oro transportas |
623 - |
Kosminis transportas |
631 - |
Krovinio tvarkymas ir sandėliavimas |
632 - |
Kita papildomoji transporto veikla |
633 - |
Kelionių agentūrų ir kelionių organizatorių veikla; kitos, niekur kitur nepriskirtos, turistams teikiamos paslaugos |
634 - |
Kitų transporto agentūrų veikla |
641 - |
Pašto ir pasiuntinių veikla |
642 - |
Nuotoliniai ryšiai |
J. Finansinis tarpininkavimas
651 - |
Piniginis tarpininkavimas |
652 - |
Kitas finansinis tarpininkavimas |
660 - |
Draudimo ir pensijų lėšų, išskyrus privalomąjį socialinį draudimą, kaupimas |
671 - |
Finansinio tarpininkavimo, išskyrus draudimo ir pensijų lėšų kaupimą, pagalbinė veikla |
672 - |
Pagalbinė draudimo ir pensijų lėšų kaupimo veikla |
K. Nekilnojamasis turtas, nuoma ir kita verslo veikla
701 - |
Operacijos su nekilnojamuoju turtu, priklausančiu nuosavybės teise |
702 - |
Nekilnojamojo turto, priklausančio nuosavybės teise, išnuomojimas |
703 - |
Nekilnojamojo turto operacijos už mokestį ar pagal sutartį |
711 - |
Automobilių nuoma |
712 - |
Kitos transporto įrangos nuoma |
713 - |
Kitų mašinų ir įrenginių nuoma |
714 - |
Kitų, niekur kitur nepriskirtų, asmeninių ir namų ūkio reikmenų nuoma |
721 - |
Techninės įrangos naudojimo konsultacijos |
722 - |
Programinės įrangos naudojimo konsultacijos ir jos tiekimas |
723 - |
Duomenų apdorojimas |
724 - |
Veikla, susijusi su duomenų bazėmis |
725 - |
Įstaigos, buhalterinės ir skaičiavimo įrangos techninė priežiūra ir remontas |
726 - |
Kita su kompiuteriais susijusi veikla |
731 - |
Moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla gamtos moksluose ir inžinerijoje |
732 - |
Moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla socialiniuose ir humanitariniuose moksluose |
741 - |
Teisinė, apskaitos, buhalterijos ir audito veikla; konsultacijos mokesčių klausimais; rinkos tyrimas ir viešosios nuomonės apklausa; verslo ir valdymo konsultacijos; vadybinės kontroliuojančiosios bendrovės |
742 - |
Architektūrinė ir inžinerinė veikla ir su ja susijusios techninės konsultacijos |
743 - |
Techninis tikrinimas ir analizė |
744 - |
Reklama |
745 - |
Naujo personalo atranka ir tarnybos parūpinimas |
746 - |
Tyrimo ir apsaugos veikla |
747 - |
Pramoninis valymas |
748 - |
Kita, niekur kitur nepriskirta, įvairi verslo veikla |
L. Viešasis valdymas ir gynimas; privalomasis socialinis draudimas
751 - |
Valstybės valdymas, bendroji ekonominė bei socialinė bendruomenės politika |
752 - |
Bendruomenei teikiamų paslaugų užtikrinimas (užsienio reikalai, gynybos veikla, teisėsauga ir teisėtvarka, priešgaisrinė sauga) |
753 - |
Privalomojo (valstybinio) socialinio draudimo veikla |
M. Švietimas
801 - |
Pradinis mokslas |
802- |
Vidurinis mokslas |
803 - |
Aukštasis ir aukštesnysis mokslas |
804 - |
Suaugusiųjų ar kitas mokymas |
N. Sveikatos priežiūra ir socialinis darbas
851 - |
Su žmonių sveikata susijusi veikla |
852 - |
Veterinarinė veikla |
853 - |
Socialinio darbo veikla |
O. Kita komunalinė, socialinė ir asmeninė aptarnavimo veikla
900 - |
Nuotekų ir atliekų šalinimo, sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panaši veikla |
911 - |
Verslininkų, darbdavių ir profesinių organizacijų veikla |
912 - |
Profesinių sąjungų veikla |
913 - |
Kitų narystės organizacijų veikla |
921 - |
Kino filmų ir vaizdajuosčių gamyba, platinimas ir kitokia veikla |
922 - |
Radijo ir televizijos veikla |
923 - |
Kita pramoginė veikla |
924 - |
Naujienų agentūrų veikla |
925 - |
Bibliotekų, archyvų, muziejų ir kita kultūrinė veikla |
926 - |
Sportinė veikla |
927 - |
Kita poilsio organizavimo veikla |
930 - |
Kitų paslaugų veikla |
P. Privačių namų ūkių, turinčių samdininkų, veikla
950 - |
Privačių namų ūkių, turinčių samdininkų, veikla |
Q. Tarptautinių organizacijų ir jų padalinių veikla
990 - |
Tarptautinių organizacijų ir jų padalinių veikla |
Antrajame 1.3 punkto kodavimo langelyje įrašoma:
1 – privati įmonė (išskyrus 3 ir 4);
2 – valstybinė įmonė;
3 – ūkis, gaminantis produkciją rinkai;
4 – ūkininkai;
5 – užsienio įmonė (filialas).
1.4 punkto eilutėje įrašomas įmonės darbuotojų skaičius žodžiais, o kodo langeliuose – skaitmenimis;
3.4 punkto eilutėje įrašomas nukentėjusiojo išsimokslinimas, specialybės pavadinimas pagal mokymo įstaigos išduotą dokumentą (išskyrus pradinį išsimokslinimą) ir pirmajame šio punkto langelyje įrašomas kodas:
1 – jei nukentėjusysis turėjo aukštąjį išsimokslinimą;
2 – aukštesnįjį;
3 – specialųjį;
4 – vidurinį;
5 – pagrindinį (9 – 10 kl.);
6 – pradinį (4 – 8 kl.), įrašant baigtų klasių skaičių (žodžiais);
7 – neturi pradinio išsilavinimo, įrašant baigtų klasių skaičių (žodžiu).
Antrajame šio punkto kodavimo langelyje, vadovaujantis šioje akto eilutėje esančiais nurodymais, įrašomas kodas, apibūdinantis nukentėjusiojo išsimokslinimo atitikimą pareigoms ar darbui, kurį darbuotojas vykdė nelaimingo atsitikimo metu.
3.5 punkto eilutėje įrašomas nukentėjusiojo profesijos ar darbo pavadinimas pagal darbo sutartį ir pirmuosiuose langeliuose koduojama vadovaujantis žemiau pateiktu profesijų kodų sąvadu:
PROFESIJŲ KODAI
11. Įstatymų leidėjai ir vyresnieji pareigūnai
111 - |
Įstatymų leidėjai |
112 - |
Vyresnieji Vyriausybės pareigūnai |
113 - |
Seniūnai |
114 - |
Vyresnieji specialiųjų organizacijų pareigūnai |
12. Direktoriai ir vyriausieji valdytojai
121 - |
Direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
122 - |
Produktų gamybos ir paslaugų padalinių (skyrių) vadovai |
123 - |
Kitų padalinių (skyrių) vadovai |
13. Individualių (personalinių) įmonių savininkai (direktoriai)
131 - |
Individualių (personalinių) įmonių savininkai (direktoriai) |
21. Fizinių mokslų ir inžinerijos specialistai
211 - |
Fizikai, chemikai ir panašių profesijų specialistai |
212 - |
Matematikai, statistikai ir panašių profesijų specialistai |
213 |
Kompiuterijos specialistai |
214 - |
Architektai, inžinieriai ir panašių profesijų specialistai |
22. Gyvosios gamtos mokslų ir sveikatos priežiūros specialistai
221 - |
Gyvosios gamtos mokslų specialistai |
222 - |
Sveikatos priežiūros specialistai (išskyrus slaugos) |
223 - |
Slaugos ir akušerijos specialistai |
23. Mokymo specialistai
231 - |
Kolegijų, universitetų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų dėstytojai |
232 - |
Vidurinio ugdymo mokytojai |
233 - |
Pradinio ir ikimokyklinio ugdymo mokytojai |
234 - |
Specialiojo ugdymo mokytojai |
235 - |
Kiti mokymo specialistai |
24. Kiti specialistai
241 - |
Verslo specialistai |
242 - |
Teisės specialistai |
243 - |
Archyvarai, bibliotekininkai ir panašūs informacijos specialistai |
244 - |
Socialinių mokslų ir panašūs specialistai |
245 - |
Rašytojai ir kūrybiniai darbuotojai ar atlikėjai |
246 - |
Religijų specialistai |
31. Fizinių mokslų ir inžinerijos jaunesnieji specialistai
311 - |
Fizikinių mokslų ir inžinerijos technikai |
312- |
Jaunesnieji kompiuterijos specialistai |
313 - |
Optinės ir elektroninės įrangos operatoriai |
314 - |
Laivų ir aviacijos valdymo vadovai ir technikai |
315 - |
Saugos ir kokybės inspektoriai |
32. Jaunesnieji gyvosios gamtos mokslų ir sveikatos priežiūros specialistai
321 - |
Gyvosios gamtos mokslų technikai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
322 - |
Jaunesnieji sveikatos priežiūros specialistai |
323 - |
Jaunesnieji slaugos ir akušerijos specialistai |
324 - |
Liaudies medicinos praktikai ir užkalbėtojai |
33. Mokymo jaunesnieji specialistai
331 - |
Jaunesnieji pradinio ugdymo specialistai |
332 - |
Jaunesnieji ikimokyklinio ugdymo specialistai |
333 - |
Jaunesnieji specialiojo ugdymo specialistai |
334 - |
Jaunesnieji kito mokymo specialistai |
34. Kiti jaunesnieji specialistai
341 - |
Jaunesnieji finansų ir pardavimo darbuotojai |
342 - |
Verslo paslaugų agentai ir prekybos brokeriai |
343 - |
Jaunesnieji administravimo darbuotojai |
344 - |
Jaunesnieji muitinių, mokesčių ir susijusių valstybinių tarnybų darbuotojai |
345 - |
Policijos inspektoriai ir sekliai |
346 - |
Jaunesnieji socialiniai darbuotojai |
347 - |
Jaunesnieji meno, pramogų ir sporto darbuotojai |
348 - |
Jaunesnieji religinių profesijų darbuotojai |
41. Įstaigų tarnautojai
411 - |
Sekretorės ir su klaviatūriniais įtaisais dirbantys tarnautojai |
412 - |
Apskaitos, statistikos ir finansų darbuotojai |
413 - |
Materialinių vertybių apskaitos ir transporto tarnautojai |
414 - |
Bibliotekų, pašto ir susijusių profesijų tarnautojai |
419 - |
Kiti įstaigų tarnautojai |
42. Klientų aptarnavimo tarnautojai
421 - |
Kasininkai ir susijusių profesijų tarnautojai |
422 - |
Klientų aptarnavimo tarnautojai |
51. Paslaugų asmenims ir apsaugos darbuotojai
511 - |
Kelionių palydovai ir panašūs darbuotojai |
512 - |
Ūkvedžiai ir maitinimo įmonių darbuotojai |
513 - |
Asmens priežiūros ir susijusių profesijų darbuotojai |
514 - |
Kiti paslaugų asmenims darbuotojai |
515 - |
Astrologai, būrėjai ir panašūs darbuotojai |
516 - |
Apsaugos darbuotojai |
52. Pardavėjai, madų ir prekių demonstruotojai
521 - |
Madų ir panašūs demonstruotojai |
522 - |
Parduotuvių pardavėjai ir prekių demonstruotojai |
523 - |
Kioskų ir turgaus pardavėjai |
61. Kvalifikuoti prekinio žemės ūkio ir žuvininkystės darbuotojai
611 - |
Sodininkai ir lauko kultūrų augintojai |
612 - |
Gyvulininkystės produktų augintojai ir panašūs darbininkai |
613 - |
Augalininkystės ir gyvulininkystės produktų gamintojai ir darbininkai |
614 - |
Miškininkystės ir susijusių profesijų darbininkai |
615 - |
Žuvininkystės darbininkai ir medžiotojai |
62. Žemės ūkio ir žuvininkystės darbininkai, patys save išlaikantys
621 - |
Žemės ūkio ir žuvininkystės darbininkai, patys save išlaikantys |
71. Gavybos ir statybos darbininkai
711 - |
Sprogdintojai, akmens tašytojai ir raižytojai |
712 - |
Statybininkai-montuotojai ir susijusių profesijų darbininkai |
713 - |
Statybininkai apdailininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
714 - |
Dažytojai, statybos konstrukcijų valytojai ir susijusių profesijų darbininkai |
72. Metalo apdirbimo, mašinų gamybos ir giminiškų profesijų darbininkai
721 - |
Metalo liejikai, formuotojai, suvirintojai, skardininkai, metalo paruošėjai, montuotojai ir susijusių profesijų darbininkai |
722 - |
Kalviai, įrankininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
723 - |
Mašinų mechanikai ir derintojai |
724 - |
Elektromechaninių ir elektroninių įrenginių mechanikai ir derintojai |
73. Tiksliųjų prietaisų, rankų darbo gaminių, spausdinimo ir susijusių profesijų darbininkai
731 - |
Metalo ir kitų medžiagų tiksliojo apdorojimo darbininkai |
732 - |
Keramikai, puodžiai, stiklo dirbinių meistrai ir susijusių profesijų darbininkai |
733 - |
Amatininkai, gaminantys dirbinius iš medienos, tekstilės, odos ir panašių medžiagų |
734 - |
Spausdinimo ir susijusių profesijų darbininkai |
74. Kiti amatininkai ir susijusių profesijų darbininkai
741 - |
Maisto gamintojai ir susijusių profesijų darbininkai |
742 - |
Medienos meistrai, baldžiai ir susijusių profesijų darbininkai |
743 - |
Tekstilininkai, siuvėjai ir panašių profesijų darbininkai |
744 - |
Kailiadirbiai, odininkai, batsiuviai ir susijusių profesijų darbininkai |
81. Pramoninių įrenginių operatoriai
811 - |
Gavybos ir mineralų apdirbimo įrenginių operatoriai |
812 - |
Metalo apdirbimo įrenginių operatoriai |
813 - |
Stiklo, keramikos ir kitokių įrenginių operatoriai |
814 - |
Medienos apdirbimo ir popieriaus gamybos įrenginių operatoriai (mechaninė technologija) |
815 - |
Medienos apdirbimo ir popieriaus gamybos įrenginių operatoriai (cheminė technologija) |
816 - |
Energetinių jėgainių operatoriai |
817 - |
Automatinių surinkimo linijų ir pramoninių robotų operatoriai |
82. Mašinų operatoriai ir surinkėjai
821 - |
Metalų ir mineralų apdirbimo mašinų operatoriai |
822 - |
Chemijos gaminių mašinų operatoriai |
823 - |
Gumos ir plastiko gaminių mašinų operatoriai |
824 - |
Medienos gaminių apdirbimo mašinų operatoriai |
825 - |
Spausdinimo, įrišimo, popieriaus ir kartono gamybos mašinų operatoriai |
826 - |
Tekstilės, kailių ir odos gaminių mašinų operatoriai |
827 - |
Maisto ir panašių produktų apdorojimo ir perdirbimo mašinų operatoriai |
828 - |
Surinkėjai |
829 - |
Kiti mašinų operatoriai ir surinkėjai |
83. Vairuotojai ir kilnojamųjų įrenginių operatoriai
831 - |
Lokomotyvų mašinistai ir susijusių profesijų darbininkai |
832 - |
Variklinių kelių transporto priemonių vairuotojai |
833 - |
Žemės ūkio ir kitų kilnojamųjų įrenginių operatoriai |
834 - |
Laivų įgulų nariai ir susijusių profesijų darbininkai |
91. Prekybos ir aptarnavimo sferos nekvalifikuoti darbuotojai
911 - |
Gatvės pardavėjai ir susiję darbuotojai |
912 - |
Butų valytojai ir kitų gatvėse teikiamų paslaugų darbuotojai |
913 - |
Namų ruošos ir kitokie pagalbininkai, valytojai ir skalbėjai |
914 - |
Pastatų sargai, langų valytojai ir susijusių profesijų darbuotojai |
915 - |
Kurjeriai, pasiuntiniai, bagažo nešikai, durininkai ir susijusių profesijų darbuotojai |
916 - |
Šiukšlių surinkėjai, kiemsargiai ir susijusių profesijų darbuotojai |
92. Nekvalifikuoti žemės ūkio, žuvininkystės ir susiję darbininkai
921 - |
Nekvalifikuoti žemės ūkio, žuvininkystės ir susiję darbininkai |
93. Nekvalifikuoti gavybos, statybos, pramonės ir transporto darbininkai
931 - |
Nekvalifikuoti gavybos ir statybos darbininkai |
932 - |
Nekvalifikuoti apdirbimo pramonės darbininkai |
933 - |
Nekvalifikuoti transporto darbininkai ir krovikai |
01. Ginkluotosios pajėgos
011 - |
Ginkluotosios pajėgos |
Antruosiuose kodų langeliuose įrašomas nukentėjusiojo užimtumo rūšies kodas:
1 – samdomas darbuotojas
2 – praktikantas: mokymo įstaigos (įmonės) moksleivis, studentas, įdarbintas praktikos laikotarpiui
3 – žemės ūkio bendrovės narys
4 – samdomas asmuo darbdavio pareigoms atlikti
5 – renkamos institucijos narys, vadovas
9 – kitas, neatitinkantis 1-5 p. nurodytų atvejų
3.6 punkto eilutėje, vadovaujantis profesijų kodų sąvadu, įrašomas nelaimingo atsitikimo metu atliekamo darbo pobūdžio pavadinimas ir:
pirmuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas atitinkamas kodas iš minėto profesijų kodų sąvado, pateikto prie šių nurodymų 3.5 punkto paaiškinimų;
antrajame kodavimo langelyje įrašomas kodas apie nelaimingo atsitikimo metu atliekamo darbo atitikimą darbo sutarčiai, jei atitiko darbo sutartį – 1, jei ne – 2;
3.12 punkto eilutėje pildoma ir koduojama taip, kaip nurodyta šioje akto eilutėje. Jeigu tiriant nelaimingą atsitikimą nustatoma, jog instruktavimas buvo atliktas pažeidžiant norminių aktų reikalavimus ir kad tai turėjo įtakos nelaimingam atsitikimui įvykti, apie tai įrašoma šioje akto eilutėje ir koduojama įrašant „2“.
4.2 punkto eilutės pirmame kodavimo langelyje įrašomas savaitės dienos kodas: pirmadienis – 1, antradienis – 2 ir t. t., antruosiuose kodavimo langeliuose įrašoma darbo grafike nustatyta pamainos trukmė pilnomis valandomis.
4.3 punkto eilutėje įrašomas sužalojimo pobūdis ar diagnozė pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigos dokumentą, pirmuosiuose kodavimo langeliuose pagal sužalotų kūno dalių kodų sąvadą įrašomas atitinkamas pavojingiausiai sužalotos kūno dalies ar pakenkimo kodas:
Galva
11 - |
Kaukolė |
12 |
Akys (įskaitant regėjimo nervą) |
13 - |
Ausys (klausos organai) |
14 - |
Burna (įskaitant lūpas, dantis ir liežuvį) |
15 - |
Nosis |
16 - |
Veidas, aukščiau nepaminėtos dalys |
17 - |
Galva, keletas dalių |
18 - |
Galva, neapibūdintos dalys |
Kaklas
20 - |
Kaklas (įskaitant gerklę) |
Liemuo
31 - |
Nugara (stuburas ir jungiamieji raumenys, nugaros smegenys) |
32 - |
Krūtinė (šonkauliai, krūtinkaulis, krūtinės vidaus organai) |
33 - |
Pilvas (įskaitant vidaus organus) |
34 - |
Dubuo |
38 - |
Liemuo, keletas dalių |
39 - |
Liemuo, neapibūdintos dalys |
Viršutinės galūnės
41 - |
Pečiai (įskaitant raktikaulį ir petį) |
42 - |
Ranka (nuo peties iki alkūnės) |
43 - |
Alkūnė |
44 - |
Dilbis |
45 - |
Riešas |
46 - |
Plaštaka (išskyrus pirštus) |
47 - |
Pirštai (rankos) |
48 - |
Viršutinė galūnė, keletas dalių |
49 - |
Viršutinė galūnė, neapibūdintos dalys |
Apatinės galūnės
51 - |
Klubai (dubens sritis) |
52 - |
Šlaunis (iki dubens) |
53 - |
Kelis |
54 - |
Blauzda |
55 - |
Kulkšnis |
56 - |
Pėda (išskyrus pirštus) |
57 - |
Pirštai (kojos) |
58 - |
Apatinė galūnė, keletas dalių |
59 - |
Apatinė galūnė, neapibūdintos dalys |
Keletas kūno dalių
61 - |
Galva ir liemuo, galva ir viena ar daugiau galūnių |
62 - |
Liemuo ir viena ar daugiau galūnių |
63 - |
Viena viršutinė galūnė ir viena apatinė galūnė ar daugiau kaip dvi galūnės |
68 - |
Keletas kitų kūno dalių |
69 - |
Neapibūdintos kūno dalys |
Pagrindiniai pakenkimai
71 - |
Apytakos sistemos (kraujo, limfos) |
72 - |
Kvėpavimo sistemos |
73 - |
Virškinimo sistemos |
74 - |
Nervų sistemos |
78 - |
Kiti pakenkimai (fiziniai) |
79 - |
Kiti, neapibūdinti pakenkimai (cheminiai ir kt.) |
Neapibūdintos kūno dalys
90 - |
Neapibūdintos kūno dalys. Ši grupė taikoma, kai neįmanoma nustatyti, kokia kūno dalis yra pažeista |
Antruosiuose šio 4.3 punkto kodavimo langeliuose pagal sužalojimų pobūdžių kodų sąvadą įrašomas atitinkamas kodas:
10 - |
Lūžiai |
|
Priklauso uždari lūžiai, lūžiai su minkštų kūno audinių sužeidimais (atviri lūžiai); lūžiai su sąnarių pažeidimais: lūžiai su vidaus organų ar nervų pažeidimais |
20 - |
Išnirimai |
|
Priklauso išnirimai ir displazijos, išskyrus lūžių išnirimus |
25 - |
Sausgyslių ir raumens patempimai |
|
Priklauso raumenų, raiščių ir sąnarių trūkimai, plyšimai ir įdrėskimai, išskyrus susijusius su atviromis žaizdomis |
30 - |
Sukrėtimai ir kiti vidaus organų pažeidimai |
|
Priklauso visi vidaus organų pažeidimai, plyšimai, trūkimai, išskyrus sužeidimus dėl lūžių (10) |
40 - |
Organų amputacija ir pašalinimas, įskaitant akių obuolių pašalinimą dėl traumos |
41 - |
Kiti sužeidimai |
|
Priklauso plėštinės žaizdos, atviros žaizdos, įpjovimai, kaukolės sužeidimai, nagų ar ausų nuplėšimai, nervų pažeidimai |
|
Nepriklauso amputacijos, akių pašalinimas (40), lūžiai (10), nudegimai (60), paviršinės žaizdos(50) |
50 - |
Paviršinės žaizdos |
|
Priklauso įbrėžimai, įpjovimai, pūslės, nenuodingų vabzdžių įkandimai, paviršinės žaizdos, taip pat svetimkūniai akyje |
55 - |
Sumušimai ir suspaudimai |
|
Priklauso hematoma, sumušimai, visi paviršiniai sumušimai iki mėlynių |
|
Nepriklauso sukrėtimai (30), sumušimai su lūžiais (10), sumušimai su atviromis žaizdomis (41) |
60 - |
Nudegimai |
|
Priklauso nudegimai (įskaitant karštų daiktų prisilietimą: nuo ugnies, spinduliavimo (infraraudonojo), cheminiai (tik išoriniai), nudegimai su atviromis žaizdomis |
|
Nepriklauso nudegimai prarijus ėdančias (korozines) medžiagas ir kaustikines (70), nudegimai nuo saulės (80), šviesos spinduliavimo (80), elektros srovės (82) ir radiacijos poveikio, kitokio negu nudegimas (83) |
70 - |
Stiprūs apsinuodijimai |
|
Priklauso apsinuodijimai nuo toksinių, korozinių ar kaustikinių medžiagų (nuodingų ir ėdančių) patekimo į organizmą liečiantis su jomis ar kvėpuojant; nuodingų gyvūnų įkandimai: apsinuodijimai dusinančiomis nuodingomis medžiagomis ir anglies monoksido garais |
|
Nepriklauso išoriniai nudegimai nuo cheminių medžiagų (60) |
80 - |
Oro ir kitų nepalankių sąlygų poveikis |
|
Priklauso žemos temperatūros poveikis (nušalimas); karščio poveikis (saulės smūgis); barotrauma (didelio ar žemo slėgio poveikis); šviesos spindulių poveikis; trauma nuo triukšmo (visiškas ar dalinis klausos praradimas, nepriklausąs nuo kito sužeidimo) |
81 - |
Uždusimas |
|
Priklauso skendimas, uždusimas ar užtroškimas nuo spaudimo, slėgimo ar užveržimo; taip pat uždusimas nuo deguonies stokos atmosferoje ir uždusimas nuo svetimkūnio patekimo į kvėpavimo organus |
|
Nepriklauso uždusimas nuo anglies monoksido ar kitų nuodingų dujų (70) |
82 - |
Elektros srovės poveikis |
|
Priklauso nutrenkimas elektros srove, elektrošokas ir nudegimai nuo elektros srovės |
|
Nepriklauso nudegimai nuo elektros tiekimo įrangos karštų detalių ir šviesos poveikio (80) |
83 - |
Spinduliavimo poveikis |
|
Priklauso X-spindulių, radioaktyviųjų medžiagų, ultravioletinių spindulių, jonizuojančios radiacijos poveikis |
|
Nepriklauso nudegimai dėl spinduliavimo (60) ir saulės smūgis (80) |
90 - |
Sudėtiniai sužeidimai nuo įvairių veiksnių |
|
Ši grupė taikoma tuo atveju, kai asmuo patyrė keletą sužeidimų nuo skirtingų veiksnių – nė vienas iš jų nėra sunkesnis nei kiti |
|
Jei vienas kuris sužeidimas yra sunkesnis negu kiti, tuomet šis sužeidimas turi būti priskiriamas tai grupei, kuri atitinka sunkiausio nelaimingo atsitikimo pobūdį |
99 - |
Kiti ir neapibrėžti sužeidimai |
|
Šiai grupei galima priskirti tuos sužeidimus, kurių negalima priskirti suskirstytoms grupėms, pvz., infekcijos. Priskiriamos įvairios ankstesnių traumų komplikacijos ir patologijos, kurios priskiriamos šiai grupei dėl to, kad anksčiau įvykęs sužeidimas nėra žinomas
|
4.4 punktas pildomas taip, kaip nurodyta šioje akto eilutėje, o pirmajame kodo langelyje įrašomi blaivumą apibūdinantys kodai:
1 – blaivus
2 – neblaivus
3 – nenustatyta
Antrajame, jei pavartotas:
1 – alkoholinis (etilo alkoholis) gėrimas
2 – metilo alkoholis
3 – jei buvo pavartotas narkotikas
4 – cheminė medžiaga (nustatyta)
5 – nenustatyta cheminė medžiaga ar nenustatytas cheminis junginys
5 punkte įrašomas įmonės, su kuria nukentėjusysis yra sudaręs darbo sutartį, padalinio pavadinimas arba kitos įmonės (kurios valdoje įvyko nelaimingas atsitikimas) pavadinimas bei kiti akto eilutėje nurodyti duomenys ir koduojama:
1 – jei nelaimingas atsitikimas įvyko įmonės padalinyje ar kitoje vietoje vykdant užduotį darbdavio, su kuriuo nukentėjusysis yra sudaręs darbo sutartį;
2 – jei nelaimingas atsitikimas įvyko įmonėje, su kuria darbo sutartis nesudaryta
6 punkte įrašomas nelaimingo atsitikimo vietos pavadinimas, jos adresas ir koduojama:
01 – nuolatinėje darbo vietoje įmonėje, jos padalinyje;
02 – nenuolatinėje darbo vietoje įmonėje, jos padalinyje;
03 – nuolatinėje darbo vietoje ne įmonėje, ne jos padalinyje;
04 – nenuolatinėje darbo vietoje ne įmonėje, ne jos padalinyje;
05 – įmonės bendrojoje teritorijoje (jei netinka 01 – 04 kodai);
06 – įmonės padalinio teritorijoje (jei netinka 01 – 05 kodai);
07 – kelyje, vykdant užduotį, naudojant įmonės suteiktą transportą;
08 – kelyje, vykdant užduotį, naudojantis miesto transportu;
09 – kelyje, vykdant užduotį, naudojant asmeninį transportą;
10 – kelyje, vykdant užduotį ir vykstant pėsčiomis;
11 – atliekant remonto darbus nustatytoje nuolatinėje darbo vietoje;
12 – atliekant remonto darbus nenuolatinėje darbo vietoje;
13 – kitoje vietoje (aukščiau nenurodytoje)
8 punkte pagal nelaimingo atsitikimo aplinkybes koduojama:
pirmuosiuose langeliuose įrašomas nelaimingo atsitikimo tipo kodas:
Žmonių kritimas
11 - |
Žmonių kritimas iš aukščio ir į gylį |
12 - |
Žmonių griuvimas (kritimas tame pačiame lygyje) |
Užgauti krintančių daiktų
21 - |
Nuošliaužų |
22 - |
Griuvimų (pastatų, krovinių) |
23 - |
Užgauti krintančių daiktų juos keliant |
24 - |
Užgauti krintančių daiktų, aukščiau nepaminėtų |
Užmynimas, susitrenkimas į daiktus, išskyrus krintančius daiktus
31 - |
Užmynimas ant ko nors |
32 - |
Susitrenkimas į pastovų daiktą (išskyrus anksčiau paminėtus dėl kritimo) |
33 - |
Susitrenkimas į judantį daiktą |
34 - |
Sutrenkimas judančiu daiktu (įskaitant judančias dalis), išskyrus krintančius daiktus) |
Pakliuvimas į/tarp objektų
41 - |
Pakliuvimas į objektą |
42 - |
Pakliuvimas tarp stovinčio ir judančio objekto |
43 - |
Pakliuvimas tarp judančių objektų (išskyrus skraidančius ir krintančius) |
Patempimai ar įtempti judesiai
51 - |
Patempimai keliant daiktus |
52 - |
Patempimai stumiant ar traukiant daiktus |
53 - |
Patempimai aptarnaujant ar metant daiktus |
54 - |
Įtempti judesiai |
Buvimas ar kontaktas su aukštomis temperatūromis
61 - |
Darbas karštyje (aplinkos ir oro) |
62 - |
Darbas šaltyje (aplinkos ir oro) |
63 - |
Kontaktas su karštomis medžiagomis ar daiktais |
64 - |
Kontaktas su labai šaltomis medžiagomis ar daiktais |
Darbas ar kontaktas su elektros srove
70 - |
Elektros srovės poveikis |
Darbas ar kontaktas su kenksmingomis medžiagomis ir spinduliavimu
81 - |
Kontaktas su kenksmingomis medžiagomis kvėpuojant, praryjant ar liečiant |
82 - |
Darbas veikiant jonizuojančiam spinduliavimui |
83 - |
Darbas veikiant kitokiam nei jonizuojantis spinduliavimas |
Kiti nelaimingų atsitikimų tipai, kitur neklasifikuoti, ir nelaimingi atsitikimai, neklasifikuoti dėl duomenų trūkumo
91 - |
Kiti nelaimingų atsitikimų tipai, kitur nepaminėti |
92 - |
Nelaimingi atsitikimai, neklasifikuoti dėl duomenų trūkumo |
antruosiuose kodavimo langeliuose įrašomas nelaimingo atsitikimo metu atliekamo darbo kodas:
01 – medienos apdorojimas
02 – miško kirtimas
03- liejininkystė
04 – metalų karštas apdorojimas
05 – metalų šaltas apdorojimas
06 – staklių, įrenginių derinimas
07 – gatavų gaminių paviršių dažymas
08 – statybos, statybos remonto (įvairūs) darbai
09 – patalpų (laivų ir pan.) dažymas
10 – kasybos ir gavybos darbai
11 – savaeigių transporto priemonių valdymas (išsk. geležinkelio tr.)
12 – geležinkelio darbai
13 – sandėliavimas, transportavimas, pakrovimo, iškrovimo darbai
14 – vandens gavybos, tiekimo, valymo ir kanalizacijos įrenginių, tinklų aptarnavimas ir remontas
15 – elektros įrenginių ir tinklų aptarnavimas ir remontas
16 – šiluminių tinklų ir įrenginių aptarnavimas ir remontas
17 – kitų potencialiai pavojingų įrenginių aptarnavimas ir remontas
18 – remonto (išsk. statybos rem.) darbai
19 – laboratoriniai darbai
20 – jūreivių ir upeivių darbai (įskaitant žvejus)
21 – žemės ūkio darbai (išsk. mechanizatorių)
22 – žemės ūkio mechanizatorių darbai
23 – vertybių apsaugos (sargavimo, budėjimo darbai)
24 – sporto, visuomeninė veikla
25 – kiti, čia nepaminėti, darbai
trečiuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas potencialiai pavojingo įrenginio, kurio eksploatavimo metu ar dėl kurio poveikio įvyko nelaimingas atsitikimas, kodas (jo nesant įrašoma – 88):
Potencialiai pavojingi įrenginiai
01- |
Garo ir vandens šildymo katilai ir jų įranga |
02- |
Slėginiai indai ir jų įranga |
03- |
Pavojingų medžiagų slėginiai vamzdynai, slėginių garotėkių ir karšto vandens vamzdynai bei jų įranga |
04- |
Pavojingų medžiagų talpyklos ir jų įranga |
05- |
Liftai ir jų įranga |
06- |
Lynų keliai, funikulieriai ir jų įranga |
07- |
Eskalatoriai ir jų įranga |
08- |
Kėlimo kranai ir jų įranga |
09- |
Techniniai medicinos įrenginiai ir jų įranga |
10- |
Sprogioje aplinkoje naudojami elektros įrenginiai |
11- |
Pramoginiai įrenginiai ir jų įranga |
ketvirtuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas pavojingo darbo, kurį vykdant įvyko nelaimingas atsitikimas, kodas, jei buvo atliekami kiti darbai įrašoma – 999
Pavojingi darbai, gamybos procesai
411- |
Su potencialiai pavojingais įrenginiais, išvardytais (aukščiau pateiktame 3-iųjų langelių kodavimui) potencialiai pavojingų įrenginių sąraše |
412- |
Su kenksmingomis medžiagomis, kurių poveikis žmonių sveikatai viršija leistinas normas |
413- |
Su užsiliepsnojančiomis dujomis, užsiliepsnojančiais skysčiais, labai nuodingomis ir nuodingomis medžiagomis, oksidatoriais, sprogiosiomis medžiagomis |
414- |
Su branduolinėmis ir radioaktyviosiomis medžiagomis |
415- |
Su įrenginiais ir prietaisais, kuriuose naudojami jonizuojančio spinduliavimo šaltiniai (medicinoje ir pramonėje vartojamas rentgenas) bei aukštos įtampos elektroniniais vakuuminiais prietaisais (jei maitinimo įtampa didesnė nei 10 kV) |
416- |
Su II ir III apsaugos klasės elektros įrankiais padidinto pavojaus ir labai pavojingose patalpose |
417- |
Su cheminėmis ir biologinėmis gyvūnų ir augalų apsaugos priemonėmis, nuodingomis žmogaus organizmui |
418- |
Su plėšriaisiais ir kitais pavojingais gyvūnais |
419- |
Su patogeniniais, pusiau patogeniniais, toksikologiniais, genoinžineriniais, I ir II kenksmingumo klasės mikroorganizmų, producentų, štamų bei mikrobiologinės sintezės produktais, sukeliančiais alerginį poveikį |
421- |
Šuliniuose, tuneliuose, kolektoriuose ir kituose požeminiuose įrenginiuose bei statiniuose (išskyrus požemines pėsčiųjų perėjas ir pervažas), uždarose talpyklose |
422- |
Vykdomi 5 m ir aukščiau nuo žemės, perdengimo ar darbo pakloto paviršiaus, kai pagrindinė priemonė, apsauganti nuo kritimo, yra apsaugos diržas |
423- |
Plaukiojančiuose įrenginiuose |
424- |
Skraidančiuose orlaiviuose |
425- |
Įkalinimo įstaigose |
426- |
Su veikiančiais elektros įrenginiais, kurių kintamosios srovės 50 hercų dažnio įtampa aukštesnė kaip 42 V, o nuolatinės srovės – aukštesnė kaip 110 V (eletrotechninis personalas, dirbantis su veikiančiu elektros įrenginiu – vykdomi reguliavimo, derinimo darbai esant galimybei prisiliesti prie įtampą turinčių elektros įrenginio dalių) |
427- |
Po vandeniu (naro darbai) |
428- |
Cirke (oro akrobatika) |
430- |
Elektros, ryšių bei laidinio radijo oro linijų montavimas (išmontavimas) |
440- |
Miško ruoša (stačiojo miško kirtimas, vėjavartų, vėjalaužų likvidavimas) |
450- |
Grunto kasyba ir tvirtinimas, kiti darbai prie aukštesnių kaip 2 metrų šlaitų bei gilesnėse kaip 2 metrų iškasose |
460- |
Gaisrų gesinimas, avarijų ir gaivalinių nelaimių padarinių likvidavimas |
470 |
Traukinių sąstatų formavimas (išformavimas), traukinių techninė apžiūra jų stovėjimo vietos stotyse |
480- |
Geležinkelio, kuriame vyksta eismas, tvarkymas (kelio darbai) |
490- |
Žmonių su psichikos negalia bei alkoholine, toksikologine psichoze gydymas ir priežiūra |
494- |
Žmonių, sergančių ypač pavojingomis ir pavojingomis infekcinėmis ligomis (Žin., 1995, Nr. 74-1741) priežiūra bei gydymas; medicinos personalo darbas ypač pavojingų infekcijų epidemijos židinyje; darbas su tiriamąja medžiaga (ligonių kraujas, skrepliai, šlapimas, fekalijos, pūliai, žaizdų sekretai, punktai, eksudatai); darbas su tiriamąja medžiaga epidemijų židiniuose, ieškant nurodytųjų ligų, taip pat kitų virusinių bakterinių bei parazitinių infekcijų sukėlėjų pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą (Žin., 1995, Nr. 74-1741); darbas su patologinio anatominio tyrimo (skrodimo) medžiaga, kraujingų invazijų bei procedūrų atlikimas |
496- |
Gyvulių tyrimas, gydymas, darbas su infekcinėmis ligomis sergančiais gyvuliais, paukščiais ir kitais gyvūnais (pasiutligė, tuberkuliozė, bruceliozė, raudonligė, raupai, juodligė ir nagų liga, leptospirozė, listeriozė, botulizmas, stabligė, tuliaremija, grybelinės ligos), taip pat laboratoriniai darbai su tiriamąja medžiaga (virusologiniai, bakteriologiniai, cheminiai, toksikologiniai, biocheminiai, radiologiniai ir kiti tyrimai) |
497- |
Pavojingų darbų (gamybos procesų) priežiūra ir inspektavimas, statinių griūčių arba jų grėsmės tyrimas |
498- |
Aplinkos apsaugos pareigūno darbas nustatant gamtinės aplinkos pažeidimus, už kuriuos numatyta administracinė ar baudžiamoji atsakomybė |
9 punkte įrašomas (pagal poveikio reikšmingumą sužalojimui) nukentėjusįjį sužalojusio veiksnio pavadinimas (-ai) ir koduojama:
01 – veikiantis įrenginys, mechanizmas
02 – lekiantys, judantys daiktai, ruošiniai, skeveldros, atliekos
03 – daiktų, ruošinių, krovinių kritimas iš aukščio
04 – daiktų, ruošinių, krovinių virtimas, poslinkis
05 – įrenginio, mechanizmo virtimas
06 – statinio, jo dalies griūtis
07 – žemių ir kitų medžiagų griūtis
08 – žmogaus griuvimas dėl slidumos
09 – žmogaus griuvimas dėl kliuvinio
10 – žmogaus griuvimas dėl kitų priežasčių (išskyrus 8, 9)
11 – žmogaus nukritimas (iš aukščio, į gylį /nuo pastato, į šulinį, triumą/)
12 – stacionarios transporto priemonės (transporteriai, konvejeriai ir pan.)
13 – įmonės vidaus kelių transporto priemonė
14 – kelių transporto priemonė
15 – transportuojamas krovinys
16 – aštrūs daiktai
17 – įrankiai, kitos rankinės darbo priemonės
18 – kliuvinys
19 – birios medžiagos
20 – dulkės, aerozoliai
21 – pavojingos, kenksmingos medžiagos
22 – fizinė perkrova
23 – psichoemocinė įtampa
24 – nuskendimas
25 – užtroškimas
26 – elektros srovė
27 – žaibas
28 – karštis, ugnis
29 – sprogimas
30 – šaltis
31 – fizikinių reiškinių (spinduliuotės, vibracijos, triukšmo, elektromagnetinio lauko ir pan.) poveikis
32 – stichinė galia
33 – gyvūno poveikis
34 – augmenijos poveikis
35 – mikroorganizmų poveikis
36 – smurtas
37 – kiti veiksniai (įvardijant)
10 punkte įrašomas nukentėjusįjį sužalojusio veiksnio (veiksnių) šaltinio (-ių) pavadinimas. Nurodomi veiksnio šaltinio (įrenginio) duomenys: markė, įmonės gamintojos pavadinimas, pagaminimo ir eksploatacijos pradžios datos, Registro numeris ir koduojama: įrašant įrenginio Registro numerį (numerius) pirmuosiuose ir antruosiuose langeliuose;
trečiajame langelyje įrašomas registravimo požymio kodas:
1 – įrenginys registruotas (turi Registro Nr.)
2 – neregistruotas (jei turėjo būti registruotas)
3 – nereikėjo
ketvirtuosiuose langeliuose įrašomas traumuojančio veiksnio šaltinio kodas:
MAŠINOS
Varikliai, išskyrus elektrinius
111 - |
Garo varikliai |
112 - |
Vidaus degimo varikliai |
113 - |
Kiti |
Perdavimo įrenginiai
121 - |
Perdavimo velenai |
122 - |
Perdavimo diržai, lynai, skriemuliai, krumpliaračiai, grandinės |
129 - |
Kiti |
Metalo apdirbimo staklės
131 - |
Presai |
132 - |
Tekinimo staklės |
133 - |
Frezavimo staklės |
134 - |
Šlifavimo staklės |
135 - |
Mechaninės žirklės |
136 - |
Kalvystės įrengimai |
137 - |
Valcavimo staklės |
138 - |
Kitos |
Medžio apdirbimo ir panašios staklės
141 - |
Diskiniai pjūklai |
142 - |
Kiti pjūklai |
143 - |
Figūrinio medienos apdorojimo staklės |
144 - |
Obliai |
145 - |
Kitos |
Žemės ūkio mašinos
151- |
Kertamosios (įsk. kombainus) |
152 - |
Kuliamosios |
153 - |
Kitos |
Kasybos įrengimai
161 - |
Kirtikliai (įskaitant mechaninius) |
162 - |
Kiti |
Kitos mašinos, neklasifikuotos kitur
191- |
Žemės kasimo, ekskavatoriai, skreperiai, išskyrus transporto priemones |
192 - |
Sukimo, audimo ir kt. tekstilės įrenginiai |
193 - |
Įrengimai maisto ir gėrimų gamybai |
194 - |
Popieriaus gamybos mašinos |
195 - |
Spausdinimo mašinos |
199 - |
Kitos |
TRANSPORTO PRIEMONĖS IR KĖLIMO ĮRANGA
Kėlimo mašinos ir kėlimo įranga
211- |
Kranai |
212 - |
Liftai |
213 - |
Keltuvai |
214 - |
Skrysčiai, suktuvai |
219 - |
Kiti |
Geležinkelio transporto priemonės
221 - |
Tarpmiestinis geležinkelio transportas |
222 - |
Geležinkelio transportas pramonės objektuose, kasyklose, uostuose ir t. t. |
229 - |
Kitos |
Kitos ratinės transporto priemonės
231- |
Traktoriai |
232 - |
Sunkvežimiai |
233 - |
Furgonai |
234 - |
Kitos, nepaminėtos transporto priemonės |
235 - |
Gyvulių traukiamos transporto priemonės |
236 - |
Rankiniai vežimėliai |
237 - |
Kitos |
Oro transporto priemonės
240 - |
Oro transporto priemonės |
Vandens transporto priemonės
251 - |
Motorizuotos vandens transporto priemonės |
252 - |
Nemotorizuotos vandens transporto priemonės |
Kitos transporto priemonės
261 - |
Lynų kelio vežimėliai |
262 - |
Mechaniniai transporteriai |
269 - |
Kitos |
KITI ĮRENGINIAI
Slėgio indai
311 - |
Katilai |
312 - |
Slėgio indai |
313 - |
Slėgio veikiami vamzdynai |
314 - |
Dujų vamzdynai |
315 - |
Kesonai, nardymo įrenginiai |
319 - |
Kiti |
Krosnys
321 - |
Aukštakrosnės |
322 - |
Šachtinė lydkrosnė |
323 - |
Kitos krosnys |
324 - |
Deginimo/džiovinimo krosnys |
325 - |
Orkaitės |
Šaldymo įrengimai
330 - |
Šaldymo įrengimai |
Elektriniai įrenginiai
341 - |
Rotorinės mašinos |
342 - |
Laidininkai |
343 - |
Transformatoriai |
344 - |
Kontrolės prietaisai |
349 - |
Kiti |
Elektriniai įrankiai
350 - |
Elektriniai įrankiai |
Įrankiai, detalės ir prietaisai, išskyrus elektrinius įrankius
361 - |
Mašininiai įrankiai, išskyrus elektrinius |
362 - |
Rankiniai įrankiai, ne mašininiai |
369 - |
Kiti |
Kopėčios, kilnojamos estakados
370 - |
Kopėčios, kilnojamos estakados |
Pastoliai
380 - |
Pastoliai |
Kiti, neklasifikuoti įrenginiai
390 - |
Kiti įrenginiai, niekur kitur nenurodyti |
MEDŽIAGOS, JŲ SUDĖTINĖS DALYS IR SPINDULIAVIMAS
Sprogios medžiagos
410 - |
Sprogios medžiagos |
Dulkės, dujos, skysčiai ir cheminės medžiagos, išskyrus sprogstamąsias
421 - |
Dulkės |
422 - |
Dujos, garai, dūmai |
423 - |
Skysčiai, kitur neklasifikuoti |
424 - |
Cheminės medžiagos, kitur neklasifikuotos |
429 - |
Kitos |
Lakios medžiagos
430 - |
Lakios medžiagos |
Spinduliavimas
441 - |
Jonizuojantis spinduliavimas |
442 - |
Kiti |
Kitos medžiagos ir jų sudėtinės dalys, kitur neklasifikuotos
490 - |
Kitos medžiagos ir jų sudėtinės dalys, kitur neklasifikuotos |
DARBO APLINKA
Išorėje
511 - |
Oras |
512 - |
Judėjimo ir darbo paviršiai |
513 - |
Vanduo |
519 - |
Kiti |
Viduje
521 - |
Grindys |
522 - |
Apibrėžtos erdvės |
523 - |
Laiptai |
524 - |
Kiti judėjimo ir darbo paviršiai |
525 - |
Grindų ir sienų angos |
526 - |
Aplinkos poveikis (apšvietimas, ventiliacija, temperatūra, triukšmas ir kt.) |
529 - |
Kiti |
Požeminiai ir kiti įrenginiai
531 - |
Kelių ir tunelių stogai bei paviršiai (žr. 532, 533) |
532 - |
Kelių ir tunelių grindys |
533 - |
Tunelių darbo paviršiai |
535 - |
Ugnis |
536 - |
Vanduo |
537 - |
Kiti |
KITI NESUKLASIFIKUOTI VEIKSNIŲ ŠALTINIAI
Gyvūnai
611 |
Gyvūnai |
612 |
Gyvuliniai produktai |
Veiksnių šaltiniai, nesuklasifikuoti dėl duomenų trūkumo
700 - |
Veiksnių šaltiniai, nesuklasifikuoti dėl duomenų trūkumo |
11 punkte įrašoma (-os) pagal įvykio aplinkybes suredaguota priežastis (-ys) atitinkanti (-ios) kurią nors iš žemiau pateikto nelaimingų atsitikimų priežasčių sąvado grupei pagal svarbą, pažeisto norminio akto pavadinimas, jo patvirtinimo (priėmimo) data, teksto punktas, jo ištrauka (arba įrašoma nuoroda į atitinkamą akto priedą), nurodomas priežastinis ryšys su nelaimingu atsitikimu ir koduojama vadovaujantis nelaimingų atsitikimų priežasčių grupių kodais:
Priežastys, susijusios su darbo organizavimu
01 - |
Darbo atlikimas nustatyta tvarka neapmokyto ir/ar neatestuoto saugos ir sveikatos darbe klausimais asmens |
02 - |
Darbo atlikimas nustatyta tvarka neinstruktuoto asmens |
03 - |
Technologinio proceso (reglamento), gamybos būdo neatitikimas teisės aktų reikalavimams |
04 - |
Netinkamas potencialiai pavojingų įrenginių eksploatavimas (aptarnavimas, priežiūra) |
05 - |
Darbuotojo neaprūpinimas asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis |
06 - |
Netinkamų asmeninių apsauginių priemonių darbuotojui davimas |
07- |
Nepakankamas sunkių ar pavojingų darbų, pavojingų medžiagų transportavimo mechanizavimas |
08 - |
Leidimas (paskyrimas) atlikti darbą asmeniui, kuriam šis darbas buvo neleistinas dėl jo sveikatos būklės |
09 - |
Darbo atlikimui nesaugių, atsitiktinių darbo priemonių panaudojimas |
10 - |
Netinkamas darbo organizavimas (išskyrus aukščiau pateiktus atvejus) |
Priežastys, susijusios su asmenų veiksmais (išskyrus priežastis, susijusias su darbo organizavimu)
11 - |
Paties nukentėjusiojo jam privalomo saugos ir sveikatos teisės akto ar norminio dokumento reikalavimo pažeidimas |
12 - |
Kito asmens saugos ir sveikatos teisės akto ar norminio dokumento reikalavimo pažeidimas |
13 - |
Technologinio proceso (reglamento) nustatytos darbo atlikimo tvarkos pažeidimas |
14- |
Asmeninių apsauginių priemonių (duotų, tinkamų) nenaudojimas |
Priežastys, susijusios su darbo priemonių būkle
15 - |
Darbo priemonės gedimas |
16 - |
Geležinkelio transporto priemonių ir įrenginių eksploatavimo saugos ir sveikatos norminių aktų reikalavimų pažeidimas |
17 - |
Netinkamos saugos požiūriu darbo priemonės nevienkartinis (nuolatinis) naudojimas |
Priežastys, sąlygotos darbo aplinkos
18 - |
Netinkamas darbo vietos įrengimas |
19 - |
Darbo aplinkos oro užterštumas |
20 - |
Cheminių, pavojingų medžiagų nesaugus naudojimas |
Priežastys, susijusios su eismu
21 - |
Teritorijos, grindų, praėjimų ar jų priežiūros neatitikimas saugos ir sveikatos teisės aktų ar norminių dokumentų reikalavimams |
22 - |
Įmonės vidaus transporto priemonių, neatitinkančių saugos ir sveikatos teisės aktų ar norminių dokumentų reikalavimų, eksploatavimas |
23 - |
Automobilių transporto priemonių, neatitinkančių saugos ir sveikatos teisės aktų ar norminių dokumentų reikalavimų, pažeidimas įmonės teritorijoje ir už jos ribų |
24 - |
Įmonės darbuotojo (vairuotojo) eismo taisyklių pažeidimas eksploatuojant transportą |
25 - |
Kitos įmonės darbuotojo (vairuotojo) eismo taisyklių pažeidimas eksploatuojant transportą |
Nesugrupuotos priežastys
26 - |
Elektrosaugos, elektros įrenginių įrengimo taisyklių reikalavimų pažeidimas (išskyrus 11 ir 12 priežastis) |
27 - |
Priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimas |
28 - |
Smurtiniai nusikalstamų asmenų veiksmai |
29 - |
Darbo ir poilsio laiko tvarkos pažeidimas |
30 - |
Neprognozuojamas stichinis reiškinys |
31 - |
Statinių (pastatų) netinkamas eksploatavimas, priežiūros neužtikrinimas |
32 - |
Kitos (nurodant konkrečią priežastį, jei ji neatitinka aukščiau nurodytų atvejų) |
12 punkte numačius priemones tokiems nelaimingiems atsitikimams išvengti, atitinkamuose kodų langeliuose įrašomas skaičius priemonių: organizacinių, įrašant langelyje ties (o), techninių – ties (t) ir kitų – ties (k).
13 punkte darbo inspektoriaus pareigos, vardas, pavardė įrašomi tik tais atvejais, kai nelaimingą atsitikimą tyrė darbo inspektorius. Darbdavio ir darbuotojo atstovų pareigos, vardai ir pavardės įrašomos tiriant visus lengvus, sunkius ir mirtinus atsitikimus, įskaitant sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus, susijusius su eismu už įmonės ribų, kuriuos tiria dvišalė komisija. Nurodomos nelaimingo atsitikimo tyrimo dokumentų grupės (paaiškinimai, pasiaiškinimai, instrukcijos, schemos, pažymos ir t. t.), nurodant lapų skaičių grupėje ir iš viso lapų, įrašant tą skaičių kodo langeliuose.
III. N-2 FORMOS AKTO PILDYMAS IR KODAVIMAS
18. N-2 formos akto prie antraštės esantys kodai įrašomi vadovaujantis ten pat esančiais nurodymais. Pagal akto atitinkamose eilutėse esančius nurodymus be papildomo išaiškinimo koduojami punktai ir papunkčiai (toliau tekste – punktai): 1; 1.1; 1.2; 3; 3.1; 3.3; 4; 4.2 ir 7.
19. N-2 formos akto punktai: 1.3; 1.4; 3.5; 4.3; 4.4, 9 ir 13 pildomi ir koduojami vadovaujantis pateiktais nurodymais N-1 formos akto pildymui. Taip pat, kaip N-1 formos akte, sudaromas nelaimingo atsitikimo darbe atpažinimo kodas (AK).
20. Kitos eilutės pildomos ir duomenys koduojami vadovaujantis žemiau pateikiamais paaiškinimais ir kodais:
4.5 punkto eilutėje nurodoma: į kur arba iš kur nukentėjusysis vyko, ir kodo langelyje įrašomas kodas:
1 – jei nelaimingas atsitikimas įvyko vykstant į darbą iš gyvenamosios (nakvynės) vietos
2 – vykstant iš darbo į gyvenamąją vietą
3 – vykstant į maitinimosi vietą, esančią už įmonės (darbų atlikimo) teritorijos
4 – vykstant iš maitinimosi vietos, esančios už įmonės (darbų atlikimo) teritorijos
5 – vykstant iš darbo ar gyvenamosios vietos į vietą, kur darbuotojas gauna užmokestį už darbą
6 – vykstant iš vietos, kur darbuotojas gauna užmokestį už darbą, į darbą ar gyvenamąją (nakvynės) vietą
4.6 punkto eilutėje nurodoma, kuo ar kaip nukentėjusysis vyko, ir kodo langelyje įrašoma:
1 – jei nukentėjusysis vyko pėsčiomis
2 – miesto (gyvenvietės) maršrutiniu transportu, įskaitant taksi
3 – nuosavu automobiliu ar motociklu
4 – dviračiu
5 – raitas
6 – važiuotas (kinkomu transportu)
7 – pakeleivingu transportu (įvardijant transporto savininką ir transporto priemonę ir duomenis apie juos)
9 – kiti atvejai
5 punkte pateikiamas įvykio vietos pavadinimas, adresas ir koduojama:
01 – jei nelaimingas atsitikimas įvyko pėstiesiems eiti skirtoje kelio dalyje, šaligatvyje
02 – pėsčiųjų take
03 – reguliuojamoje sankryžoje (perėjoje)
04 – nereguliuojamoje sankryžoje (perėjoje)
05 – nustatytoje pėsčiųjų perėjoje
06 – važiuojamojoje kelio, gatvės dalyje
07- ant laiptų be turėklų
08 – ant laiptų su turėklais
09 – kitoje vietoje
8 punkte glaustai aprašomos įvykio aplinkybės ir pateikiami duomenys, kurie reikalingi išvadoms ir nelaimingo atsitikimo priežastims nustatyti.
11 punkte nurodoma nelaimingo atsitikimo priežastis (-ys) ir koduojama:
01- jei nelaimingas atsitikimas įvyko dėl kelio, šaligatvio, laiptų slidumo, esant netinkamai jų priežiūrai
02- kelio, šaligatvio, laiptų nelygumų ar kitokių defektų
03 – kelio, šaligatvio, laiptų slidumo dėl staigaus oro sąlygų pasikeitimo
04 – pėsčiojo eismo taisyklių pažeidimas
05 – eismo taisyklių pažeidimas, kai jas pažeidė pats nukentėjusysis
06 – eismo taisyklių pažeidimas, kai pažeidėjas vairuotojas, išskyrus nukentėjusįjį
07 – eismo reguliavimo netinkamumas
08 – eismo įvykio atsitikimas vykstant maršrutiniu transportu, įskaitant taksi
09 – gyvūnų užpuolimas
10 – nusikalstamų asmenų smurtiniai veiksmai
15 – kitos
IV. PRANEŠIMO APIE NELAIMINGO ATSITIKIMO SOCIALINES-EKONOMINES PASEKMES PILDYMAS
Pranešimo 01 eilutėje įrašoma:
pirmame langelyje traumos sunkumo (1, 2 ar 3) kodas;
antrame langelyje – nelaimingo atsitikimo metu nukentėjusių asmenų skaičius;
trečiame langelyje – 1 ar 2, priklausomai nuo to, kokios formos aktas buvo surašytas dėl nelaimingo atsitikimo (N-1 ar N-2);
ketvirtame langelyje – įrašomas akto numeris.
Pranešimo 4.3 eilutėje įrašius diagnozes, koduojama taip, kaip N-1 formos akto 4.3 eilutė. Jei nedarbingumo pažymėjime nurodyti tik diagnozių kodai, tai galima juos įrašyti atitinkamose eilutėse.
Pranešimo 06 eilutėje įrašomas nelaimingo atsitikimo pasekmės kodas:
1 – jei nukentėjusysis pasveiko
2 – jei nukentėjusysis perkeltas į kitą darbą (keitė profesiją)
3 – jei nustatytas invalidumas (be to, nurodyti nustatytą invalidumo grupę ir darbingumo netekimą /procentais/)
4 – jei mirė nedarbingumo metu
5 – jei žuvo (mirė) nelaimingo atsitikimo metu.
08, 09, 10, 11 ir 12 eilutėse pinigų sumos nurodomos tik litais, be centų (suapvalinus).
Kitos eilutės pildomos vadovaujantis pranešimo formoje esančiais nurodymais.
V. BENDRI NURODYMAI
21. Atlikus papildomą ar pakartotinį nelaimingo atsitikimo tyrimą ir surašius naujus dokumentus ant ankstesnio tyrimo metu surašyto akto (dokumento), pirmojo puslapio viršutinėje dalyje padaromas atitinkamas įrašas, nurodant tyrimo datą, surašyto dokumento pavadinimą ir pareigas, vardus bei pavardes asmenų, atlikusių tyrimą.
Ankstesnio tyrimo metu surašytas dokumentas pridedamas prie pakartotinio ar papildomo tyrimo metu surašyto dokumento (N-1, N-2 formos aktų ar rašto apie tyrimo nutraukimą).
Nelaimingų atsitikimų,
įvykusių darbe, kelyje į darbą/ iš darbo, tyrimo
dokumentų tvarkymo, registravimo ir analizės
metodinių nurodymų
A priedas
Darbo inspektoriaus (dvišalės komisijos) pranešimas apie tiriamą nelaimingą atsitikimą
1. Traumos sunkumas (pažymėti langelyje)............................................................... mirtina ÿ, sunki ÿ
2. Įvykio data (įrašyti)................................................................................... ÿÿÿÿ ÿÿ ÿÿ ir laikas ÿÿÿÿ
3. Nukentėjusiųjų skaičius, iš jų dėl nelaimingo atsitikimo žuvo.......................................................... ÿ
4. Nukentėjo: 1._______________________________________________________ ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
2.________________________________________________________ ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
3.________________________________________________________ ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
4.________________________________________________________ ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
(vardas, pavardė) (asmens kodas)
5. Profesija: 1.________________________________________________________________ ÿÿÿ
2.________________________________________________________________ ÿÿÿ
3.________________________________________________________________ ÿÿÿ
4.________________________________________________________________ ÿÿÿ
(atitinkamoje eilutėje nurodoma profesija, jos kodas)
6. Įmonė, kurioje nukentėjęs asmuo dirba:________________________________________ ÿÿÿÿÿÿÿ
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(pavadinimas ir įmonės kodas)
7. Vieta, kur įvyko nelaimingas atsitikimas______________________________________________
________________________________________________________________________________
(pavadinimas, adresas, telefonas)
8. Įvykio aplinkybės:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Nukentėjusio asmens darbdavys ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(pareigos, vardas, pavardė, telefonas, faksas)
10. Apie nelaimingą atsitikimą pranešta – 1, bus pranešta – 2: Prokuratūrai – ÿ, Draudimo įstaigai -ÿ, Valst. energetikos inspekcijai – ÿ, Technikos priežiūros tarnybai – ÿ, Mokymo įstaigai – ÿ, Kitoms institucijoms
(įrašyti)
11. Nelaimingą atsitikimą tiria: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(darbo inspektoriaus vardas, pavardė, arba dvišalės komisijos sudėtis; telefonas inspektoriaus ar komisijos darbo
________________________________________________________________________________
vietoje)
12. Pranešimas inspektavimo skyriuje gautas_____________________________________________
(data, laikas)
13. Pranešimas VDI valdyboje gautas:_________________________________________________
(data, laikas, parašas)
______________
Nelaimingų atsitikimų, įvykusių darbe, kelyje į
darbą/iš darbo tyrimo dokumentų tvarkymo,
registravimo ir analizės
metodinių nurodymų
B priedas
Rekomenduojamas
Prie nelaimingų atsitikimų tyrimo aktų pridėtinų dokumentų
SĄRAŠAS*
1. Įvykio vietos fotografijos (negatyvai kartu su visa tyrimo medžiaga saugomi įmonėje), schemos ir apžiūros aktas ir kt.
2. Darbdavio pažyma apie tai, kad įvykio vieta iki valstybinio darbo inspektoriaus tyrimo pradžios nebuvo pakeista, arba aktas apie padarytus būtinus pakeitimus.
3. Darbo ir kitų sutarčių, įsakymų apie priėmimą į darbą, stažuočių, bandomojo laikotarpio skyrimą kopijos.
5. Darbo vietos organizavimo dokumentai (darbų vykdymo projektai, technologiniai sprendimai, užduotys, įrašai žurnaluose, paskyros-leidimai, pavedimai ir kt.).
7. Dokumentai apie darbų saugos organizavimą dirbant dviem ir daugiau įmonių vienoje teritorijoje, darbo vietoje.
8. Atsakingų už teisės aktų reikalavimų vykdymą asmenų, įvykio liudininkų, arti dirbusių žmonių bei kitų asmenų paaiškinimai, pasiaiškinimai apie įvykio aplinkybes, priežastis, medicinos pagalbos suteikimą ir pan.
9. Nukentėjusiojo bei asmenų, turėjusių įtaką įvykiui, instruktavimų (įvadinio, darbo vietoje) registravimo žurnalų kopijos, profesinio parengimo, stažavimosi dokumentai (įsakymai dėl mokymo tvarkos, mokymo programos, mokymo apskaitos; profesijos, kvalifikacijos suteikimo ir atestavimo dokumentai, įskaitant išduotus pažymėjimus ir pan.), leidimai mokyti ir atestuoti darbuotojus.
10. Dokumentai apie nelaimingo atsitikimo vietos būklę (statinių techninio inventorizavimo bylos, pripažinimo tinkamais naudoti aktai, techniniai pasai, priežiūros žurnalai, apžiūrų aktai; darbo priemonių, įrenginių išbandymo, priėmimo eksploatacijon bei apžiūrų aktai, jų techniniai dokumentai, izoliacijos ir įžeminimo laidininkų varžų matavimo aktai ir pan.).
11. Darbuotojų saugos ir sveikatos darbe instrukcijų, saugaus darbų atlikimo taisyklių ir kt. norminių dokumentų arba jų ištraukų kopijos.
12. Asmeninės apsaugos priemonių išdavimą, jų išbandymą, priežiūrą ir jų tinkamumą patvirtinantys nustatytos formos dokumentai (įskaitant duomenis apie CE ženklo buvimą).
13. Sveikatos patikrinimo (priimant į darbą ir periodinio) dokumentai, išrašai iš ligos istorijos ar jų kopijos.
15. Ekspertų, specialistų išvados, laboratorinių, techninių ir kitų tyrimų, eksperimentų, analizių rezultatai.
17. Pažyma apie meteorologines sąlygas (vėjo kryptį, stiprumą, apledėjimą, matomumą, oro temperatūrą ir t. t.).
18. Medicinos įstaigos išvados apie nukentėjusiojo asmens sveikatos būklę (traumos sunkumą, jos charakterį, mirties priežastį, kraujo intoksikaciją ir kt.).
19. Išrašai iš darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų, norminių dokumentų (įstatymų, taisyklių, standartų, normų, instrukcijų ir pan.) ar jų kopijos.
21. Išrašai (kopijos) iš dokumentų darbo priemonės (įrenginio), sukėlusio nelaimingą atsitikimą darbe, su įmonės gamintojos pavadinimu, pagaminimo data, marke (tipu), saugos ir sveikatos reikalavimais eksploatuojant. Jei įrenginys buvo rekonstruojamas, tai gali būti pateikiami dokumentai apie tai, kas, kada, kaip ir kokiais dokumentais vadovaujantis jį rekonstravo. Jeigu įrenginys savos gamybos – kokiais projektiniais dokumentais vadovaujantis jis pagamintas, kas pagamino, išbandė. Visais atvejais nurodoma, ar buvo suteiktas ir kas suteikė CE ženklą.
24. Valstybinės darbo inspekcijos bei kitų institucijų pareigūnų, kontroliuojančių saugą darbe bei su ja susijusias sritis, iki nelaimingo atsitikimo dienos darbdaviui įteiktų reikalavimų pažeidimams pašalinti kopijos.
Nelaimingų atsitikimų, įvykusių darbe, kelyje į
darbą/ iš darbo, tyrimo dokumentų tvarkymo,
registravimo ir analizės metodinių nurodymų
C priedas
Nelaimingų atsitikimų darbe registravimo Valstybinėje darbo inspekcijoje
ŽURNALAS
(kairioji dalis)
Įrašo eilės numeris _______ Akto (tyrimo medžiagos) gavimo data |
Nelaimingo atsitikimo data _______ Pranešimo apie nelaimingą atsitikimą gavimo data* |
Įmonės, kurios darbuotojas sužalotas, pavadinimas, kodas, adresas |
Nukentėjusiojo darbuotojo vardas, pavardė, asmens kodas, profesija (pareigos) |
Nelaimingo atsitikimo tipas (aplinkybės trumpai); traumos sunkumas; surašyto akto forma (arba nuostatų punkto numeris, pagal kurį nutrauktas tyrimas)
|
Aktą tikrinusio (įvykį tyrusio) darbo inspektoriaus vardas, pavardė |
_______
|
_________
|
|
|
|
|
(dešinioji dalis)
Akto pakartotiniam (papildomam) tyrimui grąžinimo (įsakymo, reikalavimo įteikimo) data arba nelaimingo atsitikimo atpažinimo kodas (AK) |
Akto po pakartotinio (papildomo) tyrimo gavimo data _________ Ankstesnio registravimo data, eil. Nr.** |
Akto išsiuntimo Inspekcijos valdybon data |
Pranešimo apie prevencinių priemonių įvykdymą gavimo data**
|
Pranešimo apie nelaimingo atsitikimo darbe padarinius gavimo data (datos) ____________ Išsiuntimo Inspekcijos valdybon data (datos)** |
Pastabos ir atžymos apie susirašinėjimą, gautus skundus dėl nelaimingo atsitikimo darbe |
|
__________
|
|
|
____________
|
|
* – Registruojant lengvus nelaimingus atsitikimus nepildoma;
** – VDI Nelaimingų atsitikimų analizės skyriuje nepildoma.
______________