VALSTYBINIO TURIZMO DEPARTAMENTO

 

Į S A K Y M A S

DĖL MINIMALIŲ REIKALAVIMŲ PATALPOMS TURISTAMS APGYVENDINTI TEIKIANT KAIMO TURIZMO PASLAUGAS IR MINIMALIŲ REIKALAVIMŲ PATALPOMS TURISTAMS APGYVENDINTI TEIKIANT NAKVYNĖS IR PUSRYČIŲ PASLAUGAS PATVIRTINIMO

 

1998 m. liepos 30 d. Nr. 30

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 32-852) 18 straipsnio 6 dalimi,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Minimalius reikalavimus patalpoms turistams apgyvendinti teikiant kaimo turizmo paslaugas (pridedama).

2. Patvirtinti Minimalius reikalavimus patalpoms turistams apgyvendinti teikiant nakvynės ir pusryčių paslaugas (pridedama).

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                                 A. ŠLEKYS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinio turizmo departamento

1998 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 30

 

Minimalūs reikalavimai patalpoms turistams apgyvendinti teikiant kaimo turizmo paslaugas

 

1. BendrOSIOS NUOSTATOS

 

1.1. Kaimo turizmo paslauga yra apgyvendinimo paslauga, kai už nustatytą mokestį ar be mokesčio išnuomojama apgyvendinimui įrengta individuali gyvenamoji patalpa arba atskiri kambariai ir papildomai suteikiamos aktyvaus poilsio galimybės. Kaimo turizmo paslaugą teikia ūkininkas ar individualių patalpų savininkas arba jo šeimos nariai.

1.2. Apgyvendinimui gali būti skirta ne daugiau kaip šeši nuomojami kambariai (numeriai). Jei kambarių (numerių) skaičius didesnis, tokioms patalpoms taikomi apgyvendinimo paslaugų įmonės reikalavimai.

1.3. Teikiant kaimo turizmo paslaugas turi būti laikomasi higienos, sanitarijos, priešgaisrinės apsaugos, patalpų eksploatavimo reikalavimų. Prireikus svečiams turi būti sudarytos galimybės naudotis pirmosios medicinos pagalbos priemonėmis.

 

2. Reikalavimai patalpoms

 

2.1. Kaimo turizmo paslaugai gali būti naudojami šie statiniai ir patalpos: individualūs gyvenamieji namai, ūkininkų sodybos ar jų dalys (svirnai, pirtys ir pan.), vasarnamiai, sodo, žvejų, medžiotojų nameliai, kambariai aukščiau išvardytose patalpose.

2.2. Visose svečių naudojamose patalpose temperatūra turi būti ne žemesnė nei 18°C.

2.3. Visose svečių naudojamose patalpose ventiliacija, atsižvelgiant į patalpų paskirtį, turi būti natūrali arba mechaninė (dušo, vonios, virtuvės bei tualeto patalpoms).

2.4. Patalpos turi būti švarios, tvarkingos ir saugios. Jose neturi būti pelių, vabzdžių ar kitų kenkėjų.

2.5. Svečiams skirto būsto aplinka turi būti sutvarkyta, naminiai gyvuliai negali būti laikomi arti gyvenamųjų patalpų, taip pat turi būti užtikrinta ramybė nakties metu.

2.6. Šalia gyvenamojo būsto turi būti mašinų stovėjimo vieta.

2.7. Svečiai negali būti apgyvendinami bendro naudojimo patalpose: valgomajame, svetainėje, virtuvėje, taip pat pereinamuose kambariuose (išskyrus tuos atvejus, kai numerį sudaro keli kambariai).

 

3. SVEčIų kambariai

 

3.1. Gyvenamųjų kambarių grindys, sienos ir lubos turi būti švarios, tvarkingos ir saugios.

3.2. Gyvenamojoje patalpoje turi būti natūralus (langas, -ai) ir dirbtinis apšvietimas, taip pat užuolaidos ar žaliuzės. Langas ir orlaidė turi atsidaryti. Dirbtinis apšvietimas turi būti ne mažiau kaip 100W/10m2.

3.3. Gyvenamuosiuose kambariuose turi būti:vienvietė arba dvivietė lova su čiužiniu, spintelė arba lentynėlė prie lovos, drabužių spinta, stalas, kėdė (-ės), veidrodis, stiklinės vandeniui, šiukšlių dėžė, elektros tiekimas (bent 1 elektros įvadas).

3.4. Kiekvienam svečiui patiesiama švari patalynė, padedami švarūs rankšluosčiai (mažiausiai 2). Patalynė ir rankšluosčiai turi būti natūralaus – medvilninio ar lininio audinio ir keičiami ne rečiau kaip kas 5 dienos arba svečiui pageidaujant. Lova turi būti užtiesiama lovatiese. Svečiams pageidaujant, jie gali naudotis sava patalyne.

3.5. Gyvenamųjų kambarių duryse turi būti užraktas, rakinamas iš abiejų pusių.

 

4. Valgomasis

 

4.1. Valgomasis gali būti atskira patalpa arba virtuvės, svetainės dalis, pritaikyta ir įrengta visiems svečiams valgyti vienu metu.

4.2. Galimas valgomojo-svetainės derinys.

 

5. Virtuvė

 

5.1. Virtuvė turi būti atskira patalpa arba tam skirta patalpos dalis su virtuvės įranga maistui ruošti, laikyti, atitinkanti sanitarijos ir higienos reikalavimus.

5.2. Virtuvėje turi būti: šaldytuvas, viryklė, spintelė (-ės), lentynos maistui ir įrankiams laikyti, maisto ruošimo stalas, įrankiai ir indai, plautuvė su vandens tiekimu, dėžė atliekoms ir šiukšlėms surinkti.

5.3. Virtuvėje turi būti pakankamai indų ir įrankių, reikalingų visiems svečiams vienu metu aptarnauti.

5.4. Virtuvė gali būti suskirstyta į atskiras funkcines dalis: maisto ruošimo ir maitinimo.

 

6. Dušo (vonios) kambarys ir tualetas

 

6.1. 10-čiai apgyvendinimo vietų turi būti įrengtas mažiausiai vienas dušo (vonios) kambarys ar dušo kabina. Turi būti tiekiamas karštas ir šaltas vanduo. Karštas vanduo gali būti tiekiamas tik tam tikromis valandomis.

6.2. Dušo (vonios) kambaryje turi būti: dušas (vonia), praustuvas, tualetinė spintelė (lentynėlė), veidrodis, muilo dėklas, muilas, pakabos drabužiams ir rankšluosčiams.

Dušas (vonia) turi būti atskirti užuolaida ar slankiojančia sienele.

6.3. 10-čiai apgyvendinimo vietų turi būti įrengtas mažiausiai vienas tualetas. Tualeto kambaryje turi būti: santechniškai tvarkingas klozetas, uždengiamas tualetinis krepšys, tualetinis šepetys su laikikliu ir tualetinis popierius.

6.4. Dušo (vonios), tualeto duryse turi būti užraktas, rakinamas iš vidaus.

 

7. Aktyvaus poilsio sĄlygos

 

7.1. Ūkininkas ar individualių patalpų savininkas, teikdamas kaimo turizmo paslaugas, už papildomą mokestį (ar be mokesčio) sudaro galimybes aktyviam poilsiui.

7.2. Aktyvaus poilsio įranga ir priemonės: sportinių žaidimų aikštelės, valčių, dviračių, karietų, žvejybos įrankių, sportinio inventoriaus ir kitų priemonių nuoma. Taip pat gali būti sudarytos maudyklių, baseinų, pirčių, grybavimo, uogavimo, jodinėjimo galimybės ir teikiamos įvairios kitos poilsio paslaugos.

7.3. Teikiant aktyvaus poilsio paslaugas svečiai turi būti supažindinami su saugumo reikalavimais ir jiems suteikiamos reikiamos apsaugos priemonės.

 

8. Kaimo turizmo paslaugų teikimo pažymėjimo išdavimo tvarka

 

8.1. Teikiant ar reklamuojant kaimo turizmo paslaugą privaloma turėti pažymėjimą, patvirtinantį, jog teikiama paslauga atitinka minimalius reikalavimus.

8.2. Kaimo turizmo paslaugos teikimo pažymėjimą penkeriems metams išduoda savivaldybės Turizmo paslaugų komisija (toliau – Komisija).

8.3. Komisija priima ūkininkų ar savininkų paraiškas (forma VTD-01 pridedama), tikrina, ar patalpos atitinka minimalius reikalavimus, ir per 15 darbo dienų priima sprendimą dėl pažymėjimo išdavimo.

8.4. Komisija, priėmusi sprendimą išduoti pažymėjimą, per 3 darbo dienas turi kreiptis į Turizmo paslaugų registro tvarkytoją dėl paslaugos įregistravimo Turizmo paslaugų registre ir registro numerio suteikimo.

8.5. Turizmo paslaugų registro tvarkytojas per 3 darbo dienas įregistruoja Turizmo paslaugų registre, suteikdamas pažymėjimui numerį.

8.6. Komisija, priėmusi sprendimą neišduoti pažymėjimo, privalo raštu pranešti pareiškėjui ir nurodyti pažymėjimo neišdavimo priežastis.

8.7. Pareiškėjas turi teisę kreiptis pakartotinai dėl pažymėjimo gavimo, kai pašalina trukdžiusias tam priežastis.

8.8. Pažymėjimo galiojimas sustabdomas, jeigu:

8.8.1. kaimo turizmo paslaugų teikėjas nesilaiko minimalių reikalavimų patalpoms;

8.8.2. nutraukia kaimo turizmo paslaugos teikimą ir raštu prašo panaikinti pažymėjimo galiojimą;

8.8.3. kaimo turizmo paslaugų teikėjas pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus ar kitus teisės aktus.

8.9. Komisija, panaikinusi pažymėjimo galiojimą, per 2 darbo dienas apie tai privalo informuoti Turizmo paslaugų registro tvarkytoją.

8.10. Pažymėjimas teikti kaimo turizmo paslaugą turi būti laikomas svečiams matomoje vietoje.

8.11. Ūkininkas ar individualių namų savininkas turi turėti patentą teikti apgyvendinimo paslaugas. Patentas išduodamas įstatymų nustatyta tvarka, savininkui pateikus savivaldybės išduotą pažymėjimą, patvirtinantį minimalių reikalavimų įvykdymą.

 

9. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9.1. Kaimo turizmo paslauga gali būti teikiama tik atsižvelgiant į šiuos minimalius reikalavimus, taip pat į vietinės valdžios reikalavimus, susijusius su vandens tiekimu ir kanalizacija, atliekų šalinimu, priešgaisrinėmis priemonėmis, higiena-sanitarija, bendru saugumu. Už teikiamų paslaugų kokybę atsako paslaugų teikėjas.

9.2. Kaimo turizmo paslaugos vartotojai pretenzijas dėl paslaugų kokybės gali pateikti savivaldybės Turizmo paslaugų komisijai, Valstybiniam turizmo departamentui arba kita įstatymais nustatyta tvarka.

______________

 


Forma VTD-01

 

___________________________ savivaldybės

Turizmo paslaugų komisijai

 

PARAIŠKA

gauti pažymėjimą teikti kaimo turizmo paslaugą,

įregistruojant Turizmo paslaugų registre

 

Paslaugos teikėjo vardas, pavardė ____________________________________________________

asmens kodas ________________adresas: _____________________________________________

________________________________________________________________________________

(gatvė, kaimas, seniūnija, rajonas, pašto kodas)

Paslaugos teikimo adresas(-ai): _______________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(gatvė, kaimas, seniūnija, rajonas, pašto kodas)

Paslaugos patalpų tipas (pabraukti): individualus gyvenamasis namas; sodybos dalis; vasarnamis; sodo namelis; žvejų namelis; medžiotojų namelis; kambariai išvardytose patalpose; kita (išvardyti): _________________

________________________________________________________________________________

Maitinimas (pabraukti): pusryčiai; pietūs; vakarienė; maitinimo nėra; atskira virtuvė; kita (išvardyti):_

________________________________________________________________________________

Kambarių skaičius _________________vietų skaičius_____________________________________

Svečius priima nuo ___________________ mėn. iki _________________________________  mėn.

Telefonas ___________ faksas _____________elektroninis paštas___________________________

Teikiamos papildomos paslaugos(pabraukti): sportinių žaidimų aikštelės; maudyklės; baseinas; pirtis; jodinėjimas; karietos; dviračiai; valtys; žvejyba; grybavimas; uogavimas; įrankių ar inventoriaus nuoma; kita (išvardyti)      

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Garantuoju, kad pateikta informacija yra teisinga.

Pareiškėjo parašas _________________________________________ data ____________________

________________________________________________________________________________

 

Paraišką priėmė __________________________________________ data _____________________

Komisijos sprendimas: _____________________________________________________________

Parašas ___________________________________________________ data __________________

______________

 


PATVIRTINTA

Valstybinio turizmo departamento

1998 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 30

 

MINIMALŪS REIKALAVIMAI PATALPOMS TURISTAMS APGYVENDINTI TEIKIANT NAKVYNĖS IR PUSRYČIŲ PASLAUGAS

 

1. BendrOSIOS NUOSTATOS

 

1.1. Nakvynė ir pusryčiai yra apgyvendinimo paslauga, kai apibrėžtam laikui už nustatytą mokestį išnuomojama apgyvendinimui įrengta individuali gyvenamoji patalpa arba atskiri kambariai ir pateikiami pusryčiai. Nakvynės ir pusryčių paslaugą teikia individualių patalpų savininkas ar jo šeimos nariai.

1.2. Apgyvendinimui gali būti skirta ne daugiau kaip šeši nuomojami kambariai (numeriai). Jei kambarių (numerių) skaičius didesnis, tokioms patalpoms taikomi apgyvendinimo paslaugų įmonės reikalavimai.

1.3. Teikiant nakvynės ir pusryčių paslaugas turi būti laikomasi higienos, sanitarijos, priešgaisrinės apsaugos, patalpų eksploatavimo reikalavimų. Prireikus svečiams turi būti sudarytos galimybės naudotis pirmosios medicininės pagalbos priemonėmis.

 

2. Reikalavimai patalpoms

 

2.1. Nakvynės ir pusryčių paslaugai gali būti naudojami šie statiniai ir patalpos: kambariai, butas, individualus namas, vasarnamis ar kitoks svečiams apgyvendinti pritaikytas gyvenamasis būstas, kuriame įrengtos patalpos nakvynės, higienos poreikiams tenkinti ir pusryčiams pateikti.

2.2. Visose svečių naudojamose patalpose temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 18oC.

2.3. Visose svečių naudojamose patalpose ventiliacija, atsižvelgiant į patalpų paskirtį, turi būti natūrali arba mechaninė (dušo, vonios, virtuvės, tualeto patalpoms).

2.4. Patalpos turi būti švarios, tvarkingos ir saugios. Jose neturi būti pelių, vabzdžių ar kitų kenkėjų. Svečiams turi būti užtikrinta ramybė nakties metu.

2.5. Svečiai negali būti apgyvendinami bendro naudojimo patalpose: valgomajame, svetainėje, virtuvėje, taip pat pereinamuose kambariuose (išskyrus tuos atvejus, kai numerį sudaro keli kambariai).

 

3. SVEčIų kambariai

 

3.1. Gyvenamojo vienviečio kambario minimalus plotas turi būti ne mažesnis kaip 7 m2, dviviečio – 11 m2.

3.2. Gyvenamuosiuose kambariuose turi būti: vienvietė arba dvivietė lova su čiužiniu, spintelė (arba lentynėlė) prie lovos, drabužių spinta, stalas ar žurnalinis staliukas, kėdė(-ės) (priklauso nuo to, vienvietis ar dvivietis), veidrodis, stiklinės vandeniui, šiukšlių dėžė, bent vienas elektros įvadas.

3.3. Gyvenamųjų kambarių grindys, sienos ir lubos turi būti švarios, tvarkingos ir saugios.

3.4. Gyvenamojoje patalpoje turi būti natūralus (langas, -ai) ir dirbtinis apšvietimas. Dirbtiniam apšvietimui (ne mažiau kaip 100 W/10 m2) tinka įvairūs šviestuvai, taip pat būtina stalinė lempa ant rašomojo stalo ar prie lovos. Turi būti dieninės, naktinės užuolaidos ar žaliuzės.

3.5. Kiekvienam svečiui patiesiama švari patalynė, padedami mažiausiai 2 rankšluosčiai. Patalynė ir rankšluosčiai turi būti natūralaus – medvilninio ar lininio audinio ir keičiami ne rečiau kaip kas 4 dienos arba svečiui pageidaujant. Svečiui pageidaujant pateikiama papildoma antklodė.

3.6. Gyvenamųjų kambarių duryse turi būti užraktas, rakinamas iš abiejų pusių.

 

4. Valgomasis

 

4.1. Valgomasis turi būti atskira patalpa, pritaikyta ir įrengta visiems svečiams pusryčiauti vienu metu. Galimas svetainės-valgomojo arba valgomojo-virtuvės derinys.

4.2. Valgomasis gali būti naudojamas ir kaip poilsio kambarys.

 

5. Virtuvė

 

5.1. Virtuvė turi būti atskira patalpa su įranga maistui ruošti ir laikyti, atitinkanti visus sanitarijos ir higienos reikalavimus.

5.2. Virtuvės įranga: spintelės, lentynos produktams ir įrankiams laikyti, šaldytuvas, maisto ruošimo stalas, įranga maistui virti, kepti, kriauklės su karšto ir šalto vandens tiekimu, dėžė atliekoms ir šiukšlėms surinkti.

5.3. Virtuvėje turi būti pakankamai indų ir įrankių, reikalingų visiems svečiams vienu metu aptarnauti.

 

6. Dušo (vonios) kambarys ir tualetas

 

6.1. 10-čiai apgyvendinimo vietų turi būti įrengtas mažiausiai vienas dušo (vonios) kambarys. Jeigu apgyvendinimo vietų yra daugiau negu 10, turi būti įrengtas papildomas dušo (vonios) kambarys. Turi būti tiekiamas šaltas ir karštas vanduo.

6.2. Dušo (vonios) kambaryje turi būti: dušas (dušo kabina, vonia), praustuvas, tualetinė spintelė (lentynėlė), veidrodis, pakabos drabužiams ir rankšluosčiams, muilas. Dušas (vonia) turi būti atskirti užuolaida ar slankiojančia sienele.

6.3. 10-čiai apgyvendinimo vietų turi būti įrengti mažiausiai 2 tualetai.

6.4. Tualeto kambaryje turi būti: tvarkingas klozetas, uždengiamas tualetinis krepšys, tualetinis šepetys su laikikliu, tualetinis popierius.

6.5. Dušo (vonios), tualeto duryse turi būti užraktas, rakinamas iš vidaus.

 

7. Nakvynės ir pusryčių paslaugos teikimo pažymėjimo išdavimO TVARKA

 

7.1. Teikiant ar reklamuojant nakvynės ir pusryčių paslaugą privaloma turėti pažymėjimą, patvirtinantį, kad teikiamos paslaugos atitinka minimalius reikalavimus.

7.2. Nakvynės ir pusryčių paslaugų teikimo pažymėjimą penkeriems metams išduoda savivaldybės sudaryta Turizmo paslaugų komisija (toliau – Komisija).

7.3. Komisija priima individualių patalpų savininkų paraiškas (forma VTD-02 pridedama), tikrina, ar patalpos atitinka minimalius reikalavimus, ir per 15 dienų priima sprendimą dėl pažymėjimo išdavimo.

7.4. Komisija, priėmusi sprendimą išduoti pažymėjimą, per 3 darbo dienas turi kreiptis į Turizmo paslaugų registro tvarkytoją dėl paslaugos įregistravimo Turizmo paslaugų registre ir registro numerio suteikimo.

7.5. Turizmo paslaugų registro tvarkytojas per 3 darbo dienas įregistruoja Turizmo paslaugų registre, suteikdamas pažymėjimui numerį.

7.6. Komisija, priėmusi sprendimą neišduoti pažymėjimo, privalo raštu pranešti pareiškėjui ir nurodyti pažymėjimo neišdavimo priežastis.

7.7. Pareiškėjas turi teisę pakartotinai kreiptis dėl pažymėjimo gavimo, kai pašalina trukdžiusias tam priežastis.

7.8. Pažymėjimo galiojimas sustabdomas, jeigu:

7.8.1. nakvynės ir pusryčių paslaugos teikėjas nesilaiko minimalių reikalavimų patalpoms;

7.8.2. nutraukia nakvynės ir pusryčių paslaugos teikimą ir raštu prašo panaikinti pažymėjimo galiojimą;

7.8.3. nakvynės ir pusryčių paslaugos teikėjas pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus ar kitus teisės aktus.

7.9. Komisija, panaikinusi pažymėjimo galiojimą, per 2 darbo dienas privalo informuoti apie tai Turizmo paslaugų registro tvarkytoją.

7.10. Pažymėjimas teikti nakvynės ir pusryčių paslaugą turi būti laikomas svečiams matomoje vietoje.

7.11. Individualių gyvenamųjų patalpų savininkas turi turėti patentą teikti apgyvendinimo paslaugas. Patentas išduodamas įstatymų nustatyta tvarka, savininkui pateikus savivaldybės išduotą pažymėjimą teikti nakvynės ir pusryčių paslaugą.

 

8. BaigiamOSIOS nuostatOS

 

8.1. Nakvynės ir pusryčių paslauga gali būti teikiama tik atsižvelgiant į šiuos minimalius reikalavimus, taip pat į vietos valdžios reikalavimus, susijusius su vandens tiekimu ir kanalizacija, atliekų šalinimu, priešgaisrinėmis priemonėmis, higiena-sanitarija, bendru saugumu. Už teikiamų paslaugų kokybę atsako paslaugų teikėjas.

8.2. Nakvynės ir pusryčių paslaugos vartotojai pretenzijas dėl paslaugų kokybės gali pateikti savivaldybės Turizmo paslaugų komisijai, Valstybiniam turizmo departamentui arba kita įstatymais nustatyta tvarka.

______________

 


Forma VTD-02

 

_____________________  savivaldybės

Turizmo paslaugų komisijai

 

PARAIŠKA

gauti pažymėjimą teikti nakvynės ir pusryčių paslaugą,

įregistruojant Turizmo paslaugų registre

 

Paslaugos teikėjo vardas, pavardė ____________________________________________________

asmens kodas __________________ adresas: ___________________________________________

________________________________________________________________________________

Paslaugos teikimo adresas(-ai): _______________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Paslaugos patalpų tipas (pabraukti): individualus gyvenamasis namas; namo dalis; butas; kambariai išvardytose patalpose; kita (išvardyti):

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Maitinimas (pabraukti): pusryčiai; pietūs; vakarienė; atskira virtuvė; kita (išvardyti):

________________________________________________________________________________

Kambarių skaičius __________________________ vietų skaičius ___________________________

Svečius priima nuo _________________________ mėn. iki ___________________________  mėn.

Telefonas __________ faksas ____________ elektroninis paštas____________________________

Teikiamos papildomos paslaugos (išvardyti) _____________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Garantuoju, kad pateikta informacija yra teisinga.

Pareiškėjo parašas ______________________ data ______________________________________

________________________________________________________________________________

Paraišką priėmė ______________________________________________  data ________________

Komisijos sprendimas: _____________________________________________________________

Parašas ________________________________________________ data _____________________

______________