LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL RADIJO MĖGĖJŲ TARNYBOS RADIJO STOČIŲ ĮRENGIMO, EKSPLOATAVIMO IR NAUDOJIMO LEIDIMŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1996 m. balandžio 9 d. Nr. 36

Vilnius

 

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių trečią dalį – Radijo mėgėjų tarnybos radijo stočių įrengimas, eksploatavimas ir naudojimo leidimų išdavimas (pridedama).

2. Nustatyti, kad ši taisyklių dalis įsigalioja nuo 1996 m. birželio 1 d.

3. Pripažinti negaliojančiomis 1990 m. kovo 6 d. ryšių ministro patvirtintas taisykles „Mėgėjiškų radijo stočių registracijos ir eksploatacijos instrukcija“.

 

 

 

RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRAS                         VAIDOTAS BLAŽIEJUS ABRAITIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos

ministerijos 1996 04 09 įsakymu Nr. 36

 

RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS IR KABELINĖS TELEVIZIJOS PRIEMONIŲ MONTAVIMO, STATYMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

III dalis

 

RADIJO MĖGĖJŲ TARNYBOS RADIJO STOČIŲ ĮRENGIMAS, EKSPLOATAVIMAS IR NAUDOJIMO LEIDIMŲ IŠDAVIMAS

 

1. Paskirtis

 

Šios taisyklės nustato radijo mėgėjų tarnybos radijo ryšių priemonių įsigijimo, registravimo ir naudojimo tvarką Lietuvos Respublikoje.

 

2. Šaltiniai

 

Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos radijo ryšio įstatymu, Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) Radijo ryšio reglamentu ir Europos pašto ir telekomunikacijų konferencijos (CEPT) rekomendacijomis T/R 61-01 bei T/R 61-02.

 

3. Bendroji dalis

 

3.1. Radijo mėgėjai gali įsirengti (pasigaminti), įsigyti ir naudoti radijo stotis.

3.2. Radijo mėgėjai jiems skirtą dažnių juostą naudoja bendrai.

3.3. Radijo stočių gaminimas, laikymas, naudojimas, įvežimas ar atsiuntimas iš užsienio reglamentuojamas Lietuvos Respublikos įstatymais bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais.

3.4. Mėgėjų radijo bangas spinduliuojančioms ryšių priemonėms eksploatuoti reikalingas leidimas.

3.5. Mėgėjų radijo ryšių priemonių leidimus joms įsigyti, gaminti ir eksploatuoti išduoda Valstybinė radijo dažnių tarnyba, o techninę būklę tikrina Valstybinė elektros ryšių inspekcija.

3.6. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos ir santrumpos:

radijo mėgėjas – asmuo, besidomintis radiotechnika ir radijo ryšiais, kuriuos naudoja savimokai, techniniams tyrimams ir ryšiams su kitais radijo mėgėjais palaikyti, iš to nesiekiantis materialinės naudos ir turintis šiai veiklai reikalingą leidimą;

radijo mėgėjų tarnyba – radijo ryšių tarnyba, skirta savimokai, tarpusavio ryšiams ir techniniams tyrimams, kuriuos atlieka radijo mėgėjai;

palydovinė radijo mėgėjų tarnyba – radijo ryšių tarnyba, naudojanti kosmines stotis, įrengtas Žemės palydovuose, tiems patiems tikslams, kaip ir radijo mėgėjų tarnyba;

VERI – Valstybinė elektros ryšių inspekcija;

VRDT – Ryšių ir informatikos ministerijos valstybės įmonė „Valstybinė radijo dažnių tarnyba“;

radijo mėgėjų ryšių priemonė – radijo mėgėjų naudojamas radijo ryšio įrenginys, galintis priimti ir (arba) spinduliuoti radijo bangas;

radijo stotis (stotis) – mėgėjų radijo stotis, kuria naudojasi radijo mėgėjas ir kurios naudojimas atitinka radijo mėgėjų tarnybos tikslus;

mėgėjų retransliatorius – nuotolinio valdymo radijo stotis, kurios paskirtis – išplėsti ryšio zoną tarp mažos galios UTB stočių;

radijo švyturys – siųstuvas, nešlio dažniu spinduliuojantis jam suteiktą šaukinį arba nešlį bangų sklidimo sąlygoms ištirti;

siųstuvo nešlio galia – galia, kuria siųstuvas maitina antenos liniją, suvidurkinta per vieną aukštojo dažnio nemoduliuoto signalo periodą. Matavimas atliekamas siųstuvo išėjime įjungus antenos ekvivalentą;

CEPT – Europos pašto ir telekomunikacijų konferencija;

LRMD – Lietuvos radijo mėgėjų draugija;

HAREC – Harmonizuotas radijo mėgėjų egzamino sertifikatas (Harmonized Amateur Radio Certificate);

IARU – Tarptautinė radijo mėgėjų sąjunga (International Amateur Radio Union);

UTB – ultratrumposios bangos.

 

4. Radijo mėgėjų stočių klasifikacija

 

4.1. Stotys skirstomos į tris klases:

A – (atitinka 1 CEPT klasę; aukščiausioji klasė),

B – (atitinka 2 CEPT klasę),

C – (nacionalinė).

4.2. Viena ar kita klasė stočiai suteikiama, atsižvelgiant į radijo mėgėjo (stoties savininko) kvalifikaciją, patvirtintą išlaikytais atitinkamos klasės egzaminais.

4.3. Kiekvienai stočių klasei leidžiami darbo dažniai, siųstuvų galios ir veikos rūšys, nurodytos 1 priede.

4.4. Stotys pagal naudojimo pobūdį skirstomos į:

a) asmenines,

b) kolektyvines,

c) šeimynines.

4.5. Asmenine stotimi gali naudotis tik jos savininkas ir kiti operatoriai 8.12 punkte numatytu atveju.

4.6. Kolektyvinės ar šeimyninės stoties operatoriais gali būti bet kurie asmenys, gavę stoties viršininko leidimą ir susipažinę su šiomis taisyklėmis bei saugaus darbo taisyklėmis.

 

5. Egzaminavimas

 

5.1. Pretendentas, norėdamas gauti leidimą eksploatuoti stotį, privalo raštu išlaikyti radiotechnikos pagrindų, mėgėjų ryšių ir saugaus darbo taisyklių egzaminą. Egzamino sudėtingumas priklauso nuo radijo stočių klasės.

A klasės radijo mėgėjams papildomai reikia išlaikyti Morzės kodo (2 priedas) egzaminą telegrafu (priėmimas-perdavimas 12 gr./min.).

I ir II grupių invalidams, taip pat asmenims, vyresniems nei 50 metų, telegrafo egzaminas nebūtinas.

5.2. Egzaminus organizuoja ryšių ir informatikos ministro sudaryta kvalifikacinė komisija (KK).

5.3. Egzaminai laikomi radijo stočių klasių eilės tvarka. Pirmiausia reikia išlaikyti C klasės egzaminus.

5.4. Kvalifikacinių egzaminų reikalavimai, programos ir procedūros nustatomos VRDT egzaminų programoje. A ir B klasių egzaminų programos turi visiškai atitikti CEPT'o 1 ir 2 klasės egzaminų reikalavimus. Išlaikius egzaminą, radijo mėgėjui išduodamas Harmonizuotas radijo mėgėjų egzamino sertifikatas HAREC (Harmonized Amateur Radio Certificate).

 

6. Leidimas eksploatuoti mėgėjų radijo stotį

 

6.1. Radijo stotį galima eksploatuoti tik gavus raštišką VRDT leidimą.

6.2. Leidimui gauti pretendentas išlaiko kvalifikacinius egzaminus ir, sumokėjęs nustatyto dydžio mokestį, VRDT pateikia visuomeninės kvalifikacinės komisijos prašymą-anketą (3 priedas) arba Harmonizuotą radijo mėgėjų egzamino HAREC sertifikatą.

Priėmusi dokumentus, VRDT ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo dokumentų priėmimo dienos išduoda leidimą eksploatuoti radijo stotį.

6.3. Asmenims, neturintiems 16 metų, leidžiama eksploatuoti tik C klasės radijo stotį. Tam pretendentas kartu su kitais dokumentais pateikia vieno iš tėvų (globotojų) prašymą apie tai, kad jie neprieštarauja mėgėjų stoties eksploatacijai ir sau prisiima atsakomybę už šių taisyklių laikymąsi (4 priedas).

6.4. Asmenys, prašantys įregistruoti kolektyvinę stotį, pateikia patalpos, kurioje bus stotis, savininko tarpininkavimo raštą apie tai, kad jis neprieštarauja radijo stoties įrengimui.

6.5. Šeimyninė stotis priskiriama mažųjų kolektyvinių stočių grupei.

6.6. Šeimyninės (kolektyvinės) stoties registravimo dokumentai pateikiami jos savininko vardu. Stoties klasė suteikiama pagal šeimyninės (kolektyvinės) stoties savininko (viršininko) kvalifikaciją, kuri neturi būti žemesnė nei B.

6.7. Leidimas eksploatuoti radijo stotį išduodamas trejiems metams ir pratęsiamas kiekvienų metų sausio mėnesį, sumokėjus eksploatavimo mokestį.

6.8. Išlaikius aukštesnės klasės egzaminus, iki naujo leidimo gavimo reikia laikytis turimo leidimo reikalavimų.

Naujas leidimas išduodamas grąžinus ankstesnį leidimą ir pateikus prašymą-anketą, liudijantį apie atitinkamų egzaminų išlaikymą.

6.9. Pasikeitus radijo stoties savininko duomenims (pavardei, adresui ir pan.), apie tai per mėnesį raštu informuojama VRDT, o turėtas leidimas grąžinamas naujam įforminimui.

6.10. CEPT'o šalių radijo mėgėjai, atvykę į Lietuvą trumpesniam nei 3 mėnesių laikotarpiui ir turintys savo šalies administracijos išduotą CEPT'o klasės leidimą, gali dirbti Lietuvoje prieš savo šaukinį pridėdami LY, pvz., LY/DL1AA ir ženklą „.../M“ ar žodį „mobilus“, kai dirbama judriąja radijo stotimi motorizuotoje transporto priemonėje, arba ženklą „.../P“ ar žodį „portatyvus“, kai nešiojamąja radijo stotimi telefonijos režime laikinai dirbama ne iš stacionarios vietos (žr. 8.7 p.).

Jeigu radijo mėgėjas Lietuvoje planuoja būti ilgiau nei 3 mėnesius, tada CEPT'o klasę patvirtinančio nacionalinio leidimo kopiją ir prašymą (nurodant planuojamą gyventi Lietuvoje laiką) į VRDT turi pristatyti ne vėliau kaip prieš 10 dienų. VRDT iš LY2Axx šaukinių bloko eilės tvarka išduoda šešių ženklų šaukinį. Išduodamas leidimas galioja iki kalendorinių metų pabaigos; vėliau jis gali būti pratęstas arba atnaujintas.

CEPT'o šalių radijo mėgėjai, neturintys CEPT'o klasės leidimo ar HAREC sertifikato, egzaminus laiko bendrąja tvarka.

VRDT gali pripažinti ne CEPT'o šalių nacionalinius leidimus. Šiuo atveju raštiškas VRDT leidimas būtinas net ir atvykus trumpesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui. VRDT išduoda šaukinius, kurie atitinka CEPT'o šalių radijo mėgėjų klases. Tam būtina ne vėliau kaip 1 mėnesį prieš atvykstant į Lietuvą kreiptis į VRDT ir pristatyti:

1) leidimo kopiją;

2) prašymą, nurodant, kiek laiko planuojama gyventi ir naudotis stotimi Lietuvoje;

3) prašyme turi būti aprašytos visos tos šalies, iš kurios atvyksta mėgėjas, mėgėjų klasės arba pridedama instrukcijos kopija. (Klasių aprašymas ar instrukcijos kopija reikalinga tik tuo atveju, jei VRDT šios šalies radijo mėgėjų klasių paskirstymo nežino).

Užsienio pilietis, eksploatuodamas mėgėjų radijo stotį Lietuvoje, privalo laikytis visų šių taisyklių reikalavimų.

6.11. Leidimus eksploatuoti mėgėjų radijo ryšių priemones, skirtas sportinio pelengavimo („Lapių medžioklės“) ir radijo orientavimo varžyboms (išskyrus neakivaizdines) bei radiju valdyti modelius, VRDT išduoda pagal 5 priede nurodytas sąlygas.

 

7. Pranešimai

 

7.1. Radijo mėgėjas gali adresuoti pranešimus tik kitam radijo mėgėjui arba automatiniam radijo ryšio įrenginiui, kuris veikia Radijo mėgėjų tarnyboje.

7.2. Pranešimai gali būti siunčiami laisvai pasirinkta pasaulio kalba. Galima vartoti tarptautinį Q kodą (6 priedas) bei radijo mėgėjų tarnybos santrumpas (7 priedas).

7.3. Perduodama informacija turi apsiriboti techninio pobūdžio pranešimais, susietais su aparatūros bandymais, radijo ryšio problemomis, taip pat asmeninio pobūdžio radijo mėgėjų veikla.

7.4. Apribojimai, nurodyti 7.3 punkte, gali būti nevykdomi, jei radijo mėgėjų stotis dalyvauja organizuojant radijo ryšį pavojaus ar nelaimės atveju (taip pat žr. 14 skyrių).

7.5. Radiotelefonijos spinduliavimo klasės veika neleidžiama, jei buitinis triukšmas patenka į radijo bangų aplinką (eterį).

 

8. Šaukiniai

 

8.1. Kartu su eksploatavimo leidimu kiekvienai mėgėjų radijo stočiai suteikiamas individualus šaukinys, susidedantis iš penkių ar šešių ženklų: dvi raidės, vienas skaitmuo, dvi arba trys raidės. Šaukinys išduodamas tik vieną kartą ir negali būti skiriamas kitai radijo stočiai.

8.2. Šaukiniai suteikiami iš LY0Axx Š LY9Zxx blokų.

8.3. Šeimyninėms (kolektyvinėms) radijo stotims eilės tvarka skiriami šešiaženkliai šaukiniai iš LY1Fxx bloko.

8.4. Radijo mėgėjas, nutraukęs savo radijo stoties darbą ir grąžinęs leidimą VRDT, gali vėl atnaujinti darbą ir gauti savo turėtą šaukinį, nepriklausomai nuo to, kiek praėjo laiko po leidimo panaikinimo, jei yra įrodymų, kad tokį šaukinį jis turėjo. Krašto apsaugos ir gynybos tarnybų kolektyvinėms radijo stotims šešiaženkliai šaukiniai skiriami eilės tvarka iš LY1Kxx bloko. Retransliatoriams skiriami šešiaženkliai šaukiniai iš LY0Rxx bloko.

8.5. Šaukiniai išduodami raidžių eilės tvarka. Radijo mėgėjui pageidaujant, VRDT gali išduoti šaukinį paskutinės raidės nuo A iki Z ribose, pvz., pagal eilę turėtų būti išduotas šaukinys LY1HA, o VRDT turi teisę išduoti nuo LY1HA iki LY1HZ imtinai.

8.6. „C“ klasės radijo stotims išduodami tik šešių ženklų šaukiniai, po skaičiaus pridedant raidę „N“. Šiuo atveju „N“ raidė reiškia pradedantįjį radijo mėgėją, kuris, išlaikęs aukštesnės klasės egzaminą, gauna tokį patį šaukinį be raidės „N“, todėl vrdt kartu rezervuoja šaukinį be „N“ raidės.

8.7. Radijo mėgėjas papildo savo šaukinį:

a) ženklais „.../M“ arba žodžiu „mobilus“, kai dirbama judriąja radijo stotimi motorizuotoje transporto priemonėje telefono režimu;

b) ženklais „.../A“ arba žodžiais „brūkšnys A“, kai mėgėjų radijo stotimi laikinai dirbama ne iš stacionarios vietos telefono režimu;

c) ženklais „.../P“ ar žodžiu „portatyvus“, kai nešiojamąja radijo stotimi laikinai dirbama ne iš stacionarios vietos telefono režimu;

d) darbui iš laivų arba orlaivių, gavus jų savininkų raštišką sutikimą, VRDT išduoda leidimus, kurie rodo, iš kokio judančio objekto dirbama: iš laivo – LY.../MM, o iš orlaivio – LY.../AM.

8.8. VRDT A klasės stotims gali skirti specialius šaukinius jubiliejų, švenčių ir kitoms progoms.

8.9. Radijo švyturiui suteikiamas tas pats šaukinys, kurį turi jį registruojantis radijo mėgėjas. Jei tas pats asmuo registruoja kelis švyturius, tai šaukinyje pridedami ženklai „.../n“, kur n – švyturio eilės numeris.

8.10. Kiekvieno ryšio pradžioje ir pabaigoje operatorius turi perduoti savo bei korespondento šaukinius. Esant ilgesnės trukmės ryšiams, abu šaukiniai turi būti perduodami ne rečiau kaip kartą per 5 minutes. Operatorius privalo nurodyti savo šaukinį, pradėjus dirbti nauju dažniu.

8.11. Šaukinio ženklai turi būti perduodami aiškiai. Dirbant telefono režimu, rekomenduojama naudoti Tarptautinės radijo mėgėjų sąjungos (IARU) siūlomą fonetinę abėcėlę (žr. 8 priedą).

8.12. Naudojant individualių A klasės radijo stočių šaukinį ir aparatūrą, varžybų metu galimas kelių operatorių darbas vienoje radijo mėgėjų stotyje. Šiuo atveju operatorių kvalifikacija turi atitikti kolektyvinių stočių operatoriams keliamus reikalavimus. Už tai atsakingas radijo stoties savininkas.

8.13. A kategorijos stotims, turinčioms gerą techninę bazę ir nuolat rodančioms gerus rezultatus per varžybas, nepažeidinėjančioms šių bei mėgėjų etikos taisyklių, LRMD prašymu darbui varžybose VRDT gali papildomai išduoti keturių ženklų šaukinį. Šaukinys išduodamas vieneriems metams ir gali būti pratęstas, tarpininkaujant LRMD.

 

9. Dokumentai

 

9.1. Radijo stoties eksploatavimo vietoje privalo būti šie dokumentai:

a) leidimas eksploatuoti stotį;

b) ryšių registracijos knyga.

9.2. Jei radijo stotis eksploatuojama judriame objekte (pvz., automobilyje) ar einant pėsčiomis, ryšių registracijos knyga nebūtina.

9.3. Dvipusis mėgėjų radijo ryšys patvirtinamas, apsikeičiant su korespondentu QSL kortelėmis. Į gautą QSL kortelę būtina atsakyti.

 

10. Ryšių registracijos knyga

 

10.1. Visi ryšiai fiksuojami ryšių registracijos knygoje, kuri gali būti popieriuje, magnetinėje juostoje arba magnetiniame diske.

10.2. Ryšių registracijos knygoje radijo stoties operatorius privalo nurodyti datą, ryšio pradžios laiką (UTC), dažnį arba sąlyginį dažnių juostos pavadinimą (80m., 20m. ir pan.), korespondento šaukinį, veikos rūšį ir priimto bei perduoto signalo įvertinimą.

10.3. Ryšių registracijos knyga turi būti pildoma aiškiai ir suprantamai.

10.4. Rekomenduojamas ryšių registracijos knygos pavyzdys pateiktas 9 priede.

10.5. Leidžiama neperrašinėti į registracijos knygą ryšių, užmegztų varžybų metu, jeigu yra varžybų ataskaitos kopija.

10.6. Ryšių registracijos knyga ir varžybų ataskaitos saugomos 1 metus nuo paskutiniojo įrašo dienos.

 

11. Neleistini siųstuvo naudojimo atvejai

 

11.1. Radijo ryšiai tarp įvairių šalių radijo mėgėjų draudžiami, jei viena iš tų šalių administracijų pareiškė, kad ji prieštarauja tokiems radijo ryšiams.

11.1. Radijo mėgėjui draudžiama:

a) keistis pranešimais arba siųsti juos, kurie neskirti perduoti naudojant mėgėjų radiją arba skirti tretiesiems asmenims, išskyrus ypatingus atvejus (7.4 ir 14.2 skirsniai);

b) pasikeisti arba siųsti pranešimus, prieštaraujančius įstatymams arba ardančius viešąją tvarką ir saugumą;

c) naudoti savavališkus kodus;

d) perduoti šifruotus pranešimus;

e) naudoti tarptautinius nelaimės signalus „SOS“ ir „MAY DAY“ be būtino reikalo;

f) naudotis neleistais šaukiniais arba dirbti nenaudojant šaukinio;

g) eksploatuoti techninių reikalavimų neatitinkančius siųstuvus;

h) eksploatuoti saugaus darbo reikalavimų neatitinkančias radijo stotis;

i) perduoti (parduoti) radijo ryšio priemonę asmeniui, neturinčiam leidimo ją eksploatuoti ar įsigyti.

11.2. Įjungto siųstuvo parametrams matuoti ir derinti turi būti naudojamas antenos ekvivalentas.

11.3. Radijo stoties dažnio keitimas leidžiamas tik esant išjungtam siųstuvui.

11.4. Dirbant radijo mėgėjams antriniu pagrindu skirtose dažnių juostose, operatoriai neturi trukdyti stotims, kurios gali naudoti tuos dažnius pirminiu pagrindu. Esant konfliktinei situacijai, radijo mėgėjas turi pakeisti savo siųstuvo dažnį arba nutraukti darbą.

11.5. Negali būti naudojama kita veikos rūšis negu leista konkrečiu (1 lentelė) dažniu.

 

12. Techniniai reikalavimai radijo stotims

 

12.1. Mėgėjų radijo stotis turi būti įrengta ir eksploatuojama pagal galiojančius techninius reikalavimus.

12.2. Radijo stoties savininkas (kolektyvinės stoties viršninkas) atsako, kad ja negalėtų naudotis pašaliniai asmenys.

12.3. Draudžiama įrengti radijo stotis padidėjusio pavojingumo patalpose (esant padidėjusiai drėgmei, agresyviai cheminei aplinkai ir pan.).

12.4. Jei siuntimo aparatūrą naudoja keli šeimos nariai, būtina numatyti technines priemones, leidžiančias kiekvienam šeimos nariui naudoti jo klasę atitinkančią siųstuvo galią.

12.5. Šalutinių spinduliavimų (t. y. spinduliavimo už signalo juostos ribų) lygis turi būti sumažintas iki minimumo ir neviršyti šių verčių:

1) siųstuvams, veikiantiems dažniais iki 30 MHz ir didesne kaip 25 W galia – neviršyti -40 dB.

Jei siųstuvo galia mažesnė kaip 25 W, šalutinių spinduliavimų lygis neturi viršyti 2,5 µW;

2) siųstuvams, veikiantiems aukštesniuose kaip 30 MHz dažniuose ir kurių galia didesnė už 25 W – neviršyti -60 dB, jei siųstuvo galia mažesnė kaip 25 W, šalutinių spinduliavimų lygis neturi viršyti 25µW.

12.6. Siųstuvai turi atitikti šiuos dažnio pastovumo reikalavimus, išreiškiamus absoliučiuoju dažnio pokyčiu per 15 minučių:

Dažnių juosta

Aktyvioji siųstuvo galia

Dažnio pastovumas

1800– 4000 kHz

daugiau kaip 50 W

200 Hz

iki 50 W

300 Hz

judriosioms stotims

300 Hz

4,0–29.7 MHz

augiau kaip 300 W

300 Hz

iki 300 W

500 Hz

judriosioms stotims

500 Hz

29,7–100 MHz

virš 50 W

20x10-6

iki 50 W

30x10-6

judriosioms stotims

20x10-6

100–235 MHz

 

10x10-6

401–470 MHz

 

5x10-6

470–2450 MHz

 

20x10-6

2450–10500 MHz

 

100x10-6

10,5–40 GHz

 

300x10-6

12.7. Radijo stoties darbas neturi trukdyti kitų radijo ryšio tarnybų darbui bei radijo ir TV laidų priėmimui.

 

13. Laikinasis arba visiškasis stoties darbo nutraukimas

 

13.1. Visiškai nutraukdamas radijo stoties darbą, savininkas (kolektyvinės stoties viršininkas) apie tai raštu informuoja VRDT, kuri panaikina leidimą radijo stočiai eksploatuoti.

13.2. Jei stoties darbas nutraukiamas daugiau kaip 1 metams (ilga komandiruotė ar pan.), leidimas grąžinamas VRDT. Jei stoties savininkas nori atnaujinti darbą, jis turi pateikti VRDT raštišką prašymą, kuris yra pagrindas grąžinti leidimą.

 

14. Mėgėjų stočių darbas ypatingais atvejais

 

14.1. Ryšiai su ne mėgėjų stotimis galimi tik tada, kai tos stotys mėgėjams skirtuose diapazonuose perduoda nelaimės signalą „SOS“ (telegrafu) ar „MAY DAY“ (telefonu). Apie kiekvieną tokį priimtą pranešimą informuojamos suinteresuotos tarnybos.

14.2. Radijo dažnių juostų, skirtų mėgėjų tarnybai tarptautinio taikymo stichinių nelaimių metu, panaudojimą aprašo Radijo ryšio reglamento rezoliucija 640 (žr. 11 priedą).

 

15. Mėgėjų retransliatoriai

 

15.2. Atsižvelgiant į tarptautines (CEPT'o) rekomendacijas, mėgėjų retransliatoriams UTB juostose skiriami skirtieji dažnių kanalai.

15.3. Retransliatoriams naudojama F3E ar G3E spinduliavimo klasė, o nuotoliniam valdymui – F2D ar G2D.

15.4. Siųstuvo nešliadažnė galia neturi viršyti 15 W (41.8 dBm) ir dažnio nuokrypis neturi būti didesnis kaip + 5 kHz.

15.5. Siųstuvas turi būti įjungiamas garsinio dažnio signalu (F2D arba G2D). Retransliatoriaus siųstuvas turi būti valdomas nuotoliniu priimamuoju signalu.

15.6. Retransliatoriaus šaukinys gali būti siunčiamas telegrafu (spinduliavimo klasė F2A arba G2A) arba telefonu, kai retransliatorius įjungiamas ir kartojamas ne rečiau kaip kas 10 min.

15.7. Turi būti numatyta techninė galimybė bet kuriuo momentu išjungti retransliatorių, kai sutrinka jo darbas. Tai atlieka už jo eksploatavimą atsakingas asmuo.

15.8. Skaitmeniniai mėgėjų retransliatoriai ir radijo švyturiai įrengiami pagal IARU rekomendacijas.

 

16. Radijo stočių kontrolė

 

16.1. Mėgėjų radijo stočių parametrus ir techninę būklę, taip pat šių taisyklių laikymąsi kontroliuoja Valstybinės elektros ryšių inspekcijos įgalioti pareigūnai.

16.2. Mėgėjų radijo stočių savininkai turi leisti VERI atstovams patikrinti techninę aparatūros būklę ir dokumentus. Savininkui neleidus atlikti patikrinimo, leidimas eksploatuoti stotį panaikinamas.

16.3. VERI atstovas stoties savininkui turi pateikti darbo pažymėjimą arba įgaliojimą mėgėjų radijo stočių kontrolei atlikti.

 

17. Atsakomybė už taisyklių nesilaikymą

 

17.1. Už šių taisyklių pažeidimus atsakoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

17.2. Už šių taisyklių pažeidimus VERI gali laikinai sustabdyti stoties darbą, kol bus pašalinti nustatyti pažeidimai.

17.3. Už visus pažeidimus ar nuostolius, padarytus montuojant bei eksploatuojant stotis ir antenas, atsako stoties savininkas.

______________


1 priedas

 

Mėgėjų radijo stočių techninės charakteristikos

Turinys:

 

1. Lentelė (Radijo mėgėjų tarnybai skirtos dažnių juostos).

2. Papildomi reikalavimai

2.1 Dažnių juostos

2.2 Siųstuvo galia

2.3 Spinduliavimo klasės

2.4 Apribojimai

2.4.1 Televizijos ir faksogramų siuntimas; telekso ryšys

 

Lentelė

Mėgėjo klasė

Dažnių juosta

Nuo rodos

Kategorija

Siųstuvo galia (W)

Spinduliavimo klasė

Pastabos

1

2

3

4

5

6

7

 

3 550–3 700 kHz

 

P

100

A1A, A1B,

 

 

7 020–7 040 kHz

 

 

 

A2A, A2B,

 

 

 

 

 

 

J2A, J2B,

 

 

21 100–21 200 kHz

 

Pex

 

J3E

 

 

28 100–28 150 kHz

1

Pex

100

A1A, A1B, A1C, A1D,

 

 

 

 

 

 

A2A, A2B, A2C, A2D,

 

 

28 300–28 500 kHz

 

 

 

A3CA3E,

 

 

 

 

 

 

J2B, J2C, J2D,

 

 

28 900–29 100 kHz

 

 

 

 

 

 

144–146 MHz

 

 

50

J3C, J3E, J3F,

 

 

 

 

 

 

R3E

 

 

 

 

 

 

F1A, F1B, F1C, F1D,

 

 

 

 

 

 

F2A, F2B, F2C, F2D,

 

 

 

 

 

 

F3C, F3E, F3F

 

C

430–440 MHz

1,2

P

50

A1A, A1B, A1C, A1D

 

 

1 260–1 300 MHz

1

S

 

A2A, A2B, A2C, A2D,

 

 

5 650–5 670 MHz

1,2

S

10

A3C, A3E, A3F,

 

 

10–10,5 GHz

1

S

 

J2A, J2B, J2C, J2D,

 

 

47–47,2 GHz

1

Pex

 

C3F

 

 

75,5–76 GHz

1

Pex

 

J3C, J3E, J3F,

 

 

119,98–120,02 GHz

 

S

 

R3E,

 

 

142–144 GHz

1

Pex

 

F1A, F1B, F1C, F1D,

 

 

144–149 GHz

1

S

 

F2A, F2B, F2C, F2D,

 

 

241–248 GHz

1

S

 

F3C, F3E, F3F

 

 

248–250 GHz

1

Pex

 

 

 

 

1 810–2 000 kHz

 

S

1000

A1A, A1B, A1C, A1D,

 

 

 

 

 

 

A2A, A2B, A2C, A2D

 

 

3 500–3 800 kHz

 

P

1000

A3C, A3E,

 

 

7 000–7 100 kHz

1

Pex

 

J2A, J2B, J2C, J2D,

 

 

10 100–10 150 kHz

4

S

1000

J3C, J3E, J3F,

 

 

14 000–14 350 kHz

1

Pex

1000

R3E,

 

 

18 068–18 168 kHz

1,3,4

S

1000

F1A, F1B, F1C,

 

A

21 000–21 450 kHz

1

Pex

1000

F2A, F2C, F2D,

 

 

24 890–24 900 kHz

1,3,4

S

1000

F3C, F3E, F3F

 

 

28–29,7 MHz

1

Pex

1000

A1A, A1B, A1C, A1D,

 

 

144–146 MHz

1

Pex

100

A3C, A3E,

 

 

 

 

 

 

J2B, J2C, J2D,

 

 

 

 

 

 

J3C, J3E, J3F,

 

 

 

 

 

 

R3E,

 

 

 

 

 

 

F1A, F1B, F1C, F1D,

 

 

 

 

 

 

F2A, F2B, F2C, F2D,

 

 

 

 

 

 

F3C, F3E, F3F

 

1

2

3

4

5

6

7

 

430–440 MHz

1,2

P

100

A1A, A1B, A1C, A1D

 

 

1 260–1 300 MHz

1

S

100

A2A, A2B, A2C, A2D,

 

 

5 650–5 670 MHz

1,2

S

 

A3C, A3E, A3F,

 

 

10–10,5 GHz

1

S

 

J2A, J2B, J2C, J2D,

 

A

47–47,2 GHz

1

Pex

 

C3F,

 

 

75,5–76 GHz

1

Pex

 

J3C, J3E, J3F,

 

 

119.98–120,2 GHz

 

S

 

R3E,

 

 

142–144 GHz

1

Pex

 

F1A, F1B, F1C, F1D,

 

 

144–149 GHz

1

S

 

F2A, F2B, F2C, F2D,

 

 

241–248 GHz

1

S

 

F3C, F3E, E3F

 

 

248–250 GHz

1

Pex

 

 

 

 

144–146 MHz

1

Pex

100

A2B, A2C, A2D,

 

 

 

 

 

 

A3C, A3E,

 

 

 

 

 

 

J2B, J2C, J2D,

 

 

 

 

 

 

J3C, J3E, J3F,

 

 

 

 

 

 

R3E,

 

 

 

 

 

 

F1B, F1C, F1D,

 

 

 

 

 

 

F2B, F2D,

 

 

 

 

 

 

F3C, F3E, F3F

 

B

430–440 MHz

1,2

P

100

A1B, A1C,

 

 

1 260–1 300 MHz

1

S

100

A2B, A2C, A2D,

 

 

5 650–5 670 MHz

1,2

S

75

A3C, A3E, A3F,

 

 

10–10,5 GHz

1

S

 

C3F,

 

 

47–47,2 GHz

1

Pex

 

J2B, J2C, J2D,

 

 

75,5–76 GHz

1

Pex

 

J3C, J3E, J3F,

 

 

119.98–120,2 GHz

 

S

 

R3E,

 

 

142–144 GHz

1

Pex

 

F1B, F1C, F1D,

 

 

144–149 GHz

1

S

 

F2B, F2C, F2D,

 

 

241–248 GHz

1

S

 

F3C, F3E, F3F

 

 

248–250 GHz

1

Pex

 

 

 

 

2. Papildomi reikalavimai

 

2.1. Dažnių juostos

 

Lentelės 3 stulpelio nuorodų vertės:

 

1 nuoroda:

 

Dažnių juostas

7 000–7 100 kHz

28–29.7 MHz

10.45–10.50 GHz

14 000–14 250 kHz

144–146 MHz

24–24.05 GHz

18 068–18 168 kHz

435–438 MHz

47–47.2 GHz

21 000–21 450 kHz

1 260–1 270 MHz

75.5–81 GHz

24 890–24 990 kHz

2 400–2 450 MHz

142–149 GHz

 

5 650–5 670 MHz

241–250 GHz

 

5 830–5 850 MHz

 

 

gali naudoti palydovinė mėgėjų tarnyba ryšiams su mėgėjų radijo stotimis, turinčiomis atitinkamos klasės pažymėjimus ir leidimus naudoti minėtas dažnių juostas. Dažnių juostos

1 260–1 270 MHz ir 5 650–5 670 MHz skirtos ryšiui Žemė- palydovas, o dažnių juosta 5 830–5 850 MHz skirta ryšiui palydovas- Žemė.

 

2 nuoroda:

Dažnių juostos 433.05–434.79 MHz, 2 400–2 500 MHz, 5 725–5 875 MHz ir 24–24.5 GHz skirtos aukšto dažnio įrangai, naudojamai gamyboje, mokslo įstaigose, medicinoje, buityje ir pan. srityse, todėl šiose dažnių juostose galimi interferenciniai trukdžiai mėgėjų tarnybai.

 

3 nuoroda:

Po to, kai fiksuotosios tarnybos stotims, dirbančioms pirminiu pagrindu lentelėje nurodytose dažnių juostose, bus priskiriamos kitos dažnių juostos, šios dažnių juostos galės būti skirtos mėgėjų tarnyboms pirminiu pagrindu.

 

4 nuoroda:

Dažnių juostose 10 100–10 150 kHz, 18 068–18 168 kHz ir 24 890–24 990 kHz naudotina tik A1A spinduliuotės klasė.

Radijo mėgėjų tarnybos statusas, pažymėtas 1 lentelės 4 stulpelyje raidėmis P, Pex ir S, reiškia:

P – pirminiu pagrindu,

Pex- pirminiu pagrindu (ruožas išimtinai naudojamas mėgėjų tarnybai),

S – antriniu pagrindu.

Radijo mėgėjai, dirbdami dažnių juostose, kurios mėgėjų tarnybai skirtos antriniu pagrindu, neturi trukdyti tarnyboms, kurios dirba tais pačiais dažniais pirminiu pagrindu ir negali reikšti pretenzijų dėl trukdžių mėgėjų tarnybai šiose dažnių juostose.

2.2. Siųstuvo galia

2.2.1. Mėgėjų siųstuvas turi turėti standartinę jungtį antenos ekvivalentui prijungti.

2.2.2. Mėgėjų siųstuvų išėjimo galia matuojama aukštojo dažnio voltmetru (arba analogišku prietaisu), prie siųstuvo anteninio išvado prijungus suderintąją aktyviąją apkrovą. Galia apskaičiuojama pagal formulę:

P = U2/R,

kur P – išėjimo galia (vatais),

U – AD efektinė įtampa, susidariusi apkrovoje (voltais),

R – antenos apkrovos varža (omais).

2.2.3. Siųstuvo išėjimo pakopos galia neturi viršyti lentelėje nurodytų verčių.

 

2.3. Spinduliavimo klasės

 

Spinduliavimas

Žymuo

2.3.1. Amplitudės moduliavimas – tai spinduliuotės tipas, kai moduliuojama pagrindinio nešlio amplitudė (taip pat ir ponešlio kampiniu moduliavimo atveju).

 

 

Dvijuostė, vieno kanalo kvantuotoji ar skaitmeninė informacija, nemoduliuojant ponešlio

Morzės telegrafas

A1A

Tiesioginio spausdinimo telegrafas

A1B

Faksimilė

A1C

Nuotolinis valdymas

A1D

Dvijuostė, vieno kanalo kvantuotoji ar skaitmeninė in forma cija, esant moduliuotam ponešliui

Morzės telegrafas

A2A

Tiesioginio spausdinimo telegrafas

A2B

Faksimilė

A2C

Nuotolinis valdymas

A2D

Dvijuostė, vieno kanalo analoginė informacija

 

Faksimilė

A3C

Telefonija

A3E

Televizija (video)

A3F

Apmalšintoji viena šalinė juosta, vieno kanalo analoginė informacija

Televizija (video)

C3F

Vienajuostė, šalinės juostos malšinimas, vieno kanalo kvantuota arba skaitmeninė informacija su ponešlio moduliavimu

Morzės telegrafas

J2A

Tiesioginio spausdinimo telegrafas

J2B

Faksimilė

J2C

Nuotolinis valdymas

J2D

Vienajuostė, šalinės juostos malšinimas, vieno kanalo analoginė informacija

Faksimilė

J3C

Telefonija

J3E

Televizija (video)

J3F

Vienajuostė, sumažinto ar kintamojo lygio nešlio vieno kanalo analoginė informacija

Telefonija

R3E

Nemoduliuotasis nešlys (testavimo tikslams)

N0N.

 

 

2.3.2. Dažnio moduliavimas (F), fazės moduliavimas (G) – spinduliuotės tipas, atitinkantis pagrindinio nešlio kampinį moduliavimą.

 

 

Dažnio moduliavimas, vieno kanalo kvantuotoji skaitmeninė informacija, kai ponešlis nėra moduliuotas arba

Morzės telegrafas

F1A

Tiesioginio spausdinimo telegrafas

F1B

Faksimilė

F1C

Nuotolinis valdymas

F1D

Dažnio moduliavimas, vieno kanalo kvantuotoji ar skaitmeninė informacija, esant moduliuotam ponešliui

Morzės telegrafas

F2A

Tiesioginio spausdinimo telegrafas

F2B

Faksimilė

F2C

Nuotolinis valdymas

F2D

Dažnio moduliavimas, vieno kanalo analoginė informacija

Faksimilė

F3C

Telefonija

F3E

Televizija (video)

F3F

 

Fazės moduliavimas taip pat gali būti naudojamas radijo mėgėjų tarnyboje. Kartais fazės moduliavimo spinduliuotė, kurios spinduliuotės klasė atitinka dažnio moduliavimo spinduliuotę, žymima keičiant žymens pirmąją raidę „F“ į raidę „G“ (pvz., F1A = G1A).

 

2.4. Apribojimai

2.4.1. Televizijos ir faksimilės perdavimas; abonentinio telegrafo apkrova:

2.4.1.1. Pagal VII skyrių televizijos ir faksimilės perdavimų turinys turėtų apsiriboti objektais, skirtais perduoti mėgėjiškosioms stotims. Tai neturėtų būti nei radiofonija, nei reklaminiai skelbimai.

2.4.1.2. Abonentinio telegrafo apkrovai, kuri veikia žemiau 146 MHz, dažnio nuokrypis ribojamas + 500 Hz, esant spinduliuotės tipui F1B ir ± 3 000 Hz, esant spinduliuotei F2B.

______________


2 priedas

 

M O R Z Ė S K O D A S

 

Morzės kodo simbolius sudaro taškai (ti) ir brūkšniai (taa). Brūkšniai tris kartus ilgesni už taškus. Simbolio viduje intervalų trukmė tarp taškų ir brūkšnių yra vieno taško ilgio, intervalai tarp simbolių (raidžių, skaičių) trijų taškų ilgio, intervalai tarp žodžių 5–7 taškų ilgio.

 

MORZĖS KODO RAIDĖS

 

A – ti taa

P – ti taa taa ti

B – taa ti ti t

Q – taa taa ti taa

C – taa ti taa ti

R – ti taa ti

D – taa ti ti

S – ti ti ti

E – ti

T – taa

F – ti ti taa ti

U – ti ti taa

G – taa taa ti

V – ti ti ti taa

H – ti ti ti ti

W – ti taa taa

I – ti ti

X – taa ti ti taa

J – ti taa taa taa

Y – taa ti taa taa

K – taa ti taa

Z – taa taa ti ti

L – ti taa ti ti

Ą – ti taa ti taa

M – taa taa

Č – taa taa taa ti

N – taa ti

Š – taa taa taa taa

O – taa taa taa

 

 

MORZĖS KODO SKAIČIAI

 

1 – ti taa taa taa taa

6 – taa ti ti ti ti

2 – ti ti taa taa taa

7 – taa taa ti ti ti

3 – ti ti ti taa taa

8 – taa taa taa ti ti

4 – ti ti ti ti taa

9 – taa taa taa taa ti

5 – ti ti ti ti ti

0 – taa taa taa taa taa

 

Skaičius 9 ir 0, jei jie nėra sudedamoji šaukinio dalis, galima perduoti taip:

9 – taa ti,0 – taa.

 

TARNYBINIAI SIMBOLIAI

 

Laukite (AS)

– ti taa ti ti ti

Pranešimo pabaiga (AR)

– ti taa ti taa ti

Ryšio pabaiga (SK)

– ti ti ti taa ti taa

Skiriamasis ženklas (BT)

– taa ti ti ti taa

Trupmenos ženklas (DN)

– taa ti ti taa taa

Klaustukas

– ti ti taa taa ti ti

Šauktukas

– taa taa ti ti taa taa

Kablelis

– ti taa ti taa ti taa

----- (KN)

– taa ti taa taa ti

______________

 


3 priedas

 

Radijo mėgėjų stoties eksploatacijai išduotas

Leidimas Nr. _________                                                              *Šaukinys.....

 

PRAŠYMAS-ANKETA

 

1. Vardas, pavardė, tėvo vardas ................................................................................................

2. Adresas, korespondencinis adresas ........................................................................................

Stotis registruota adresu ............................................................................................................

3. Paso serija ........ Nr. ....... išduotas .........................................................................................

4. Gimimo data. .............. 5. Telefono numeris ..............................................  darbo,..... namų.

6. Kurias užsienio kalbas mokate ...............................................................................................

Prašau leisti eksploatuoti ..........................................................................................  naudojimo

                                                                            (individualaus, kolektyvinio, šeimyninio)

....................................................  kategorijos mėgėjų radijo stotį. Su „Radijo mėgėjų tarnybos

taisyklėmis“ esu susipažinęs ir pasižadu jos reikalavimų laikytis.

199. m. .......... mėn. .......... d.

Parašas ....................

 

..........................................................................................................  199.. m......... mėn. ...... d.

                                                        (vardas, pavardė)

išlaikė............ kategorijos egzaminus: ........................................................................................

Morzės kodo priėmimas ...................... ž./min., perdavimas ..........................................  ž./min.

P................................................................................................. žinios leidžia jam eksploatuoti

                                                   (vardas, pavardė)

............. kategorijos................................................................................................... naudojimo

                                                                        (individualaus, kolektyvinio, šeimyninio)

radijo stotį.

 

...................................................................  visuomeninės kvalifikacinės komisijos pirmininkas

                                   (miestas)

.....................................................                                             ...................................................

                  (vardas, pavardė)                                             (šaukinys)                                                 (parašas)

 

A. V. 199 ... m. ........... mėn. ........ d.

 

Kvalifikacinės komisijos pirmininkas                                                                                          

                                                                                                 (vardas, pavardė)                                      (parašas)

 

A. V. 199 ... m. ............ mėn. ....... d.

__________________________________________________________________________

Leidimas radijo stoties gamybai ir įsigijimui Nr. ....... išduotas 199. m................... mėn. ..... d.

Leidimas eksploatuoti radijo stotį išduotas 199. m. ....... mėn. .......................................  d. .....

Valstybinės elektros ryšių inspekcijos inspektorius:............................

(parašas) (data)

 

* – jei radijo mėgėjas jau turi šaukinį, jį nurodo pats, o jei dar ne – suteiktą šaukinį vėliau įrašo VERI inspektorius.

______________


4 priedas

 

___________________________                                           PRAŠYMAS

                           (v., pavardė)

Gyv._______________________                                           ___________________

                                                                                                                                                     (data)

___________________________

 

Valstybinei radijo dažnių tarnybai

 

Aš,__________________ motina/tėvas, neprieštarauju, kad mano dukrai/sūnui būtų išduotas

leidimas______________ kategorijos mėgėjų radijo stoties eksploatacijai, ir prisiimu atsakomybę už

Radijo mėgėjų tarnybos taisyklių laikymąsi.

 

199. m............. mėn.... d.                                                         ....................................

                                                                                                                                                  (parašas)

______________


5 priedas

 

Radijo stočių naudojimas akivaizdinėse sporto varžybose ir radiju valdomuose modeliuose

 

1. Sportinio pelengavimo („Lapių medžioklės“) varžybose leidžiama naudoti šešis siųstuvus, o radijo orientavimo varžybose – vienuolika siųstuvų, kurie dirba kaip telegrafas (CW) arba telefonas (AM) ir kurių kiekvieno galia ne didesnė kaip 5 W.

Šiems tikslams skiriamos dažnių juostos: 3 500–3 800 kHz, 28 200–29 700 kHz ir 144–146 MHz.

 

2. Sportinio radijo pelengavimo siųstuvams skiriami šie šaukiniai:

 

Paskirtis

Šaukiniai

Telegrafu (A/A)

Telefonu (A3E)

1. Bazė

MO (MOT)

„Lapė“

2. Lapė – 1

MOE

„Pirma lapė“

3. Lapė – 2

MOI

„Antra lapė“

4. Lapė – 3

MOS

„Trečia lapė“

5. Lapė – 4

MOH

„Ketvirta lapė“

6. Lapė – 5

MO5

„Penkta lapė“

 

3. Sportinio radijo orientavimo siųstuvams skiriami šie šaukiniai

 

Švyturių šaukiniai

Mini švyturių šaukiniai

1. MO (MOT)

7. TE

2. MOE

8. TI

3. MOI

9. TS

4. MOS

10. TH

5. MOH

11. T5

6. MO5

 

 

4. Mėgėjiškos radijo trikovės ir radiodaugiakovės varžybose leidžiama naudoti stotis, kurios gali dirbti telegrafo (CW) arba telefono (AM, SSB) režimu ir kurių galia ne didesnė kaip 5 W. Leidžiamos dažnių juostos: 1 830–1 930 kHz ir 3 500–3 800 kHz. Tokių stočių šaukiniai yra keturženkliai: dvi raidės LY, du skaičiai nuo 00 iki 99. Pvz., LY01; LY12; LY95 ir t. t.

Naudoti šias stotis ryšiams su varžybose nedalyvaujančiais korespondentais DRAUDŽIAMA.

5. Leidimus naudoti mėgėjiškas stotis akivaizdinėse radijo varžybose išduoda VRDT varžybų organizatoriaus vardu.

6. Radiju valdomuose modeliuose leidžiama naudoti siųstuvus, kurie veikia dažnių juostose:

6.1. Radiju valdomuose lėktuvų modeliuose 35 000–35 225 MHz, juostos plotis 10 kHz (35 010; 35 020; 35 030 ir t. t.).

6.2. Radiju valdomuose laivų įrenginiuose ir automodeliuose 40 700–40 990 MHz, juostos plotis 10 kHz (40 715; 40 725; 40 735 ir t. t.).

6.3. Taip pat šiems tikslams galima naudoti 28 000–28 200 ir 144–146 MHz dažnių juostas, juostos plotis – 25 kHz (25KO), siųstuvo galia ne didesnė kaip 1 W. Be to dar galima naudoti 26 957–27 283 kHz juostą, siųstuvo galia iki 0,5 W, juostos plotis 20 kHz (20KO).

Išvardyti radijo siųstuvai turi būti naudojami tik modelio valdymo komandų perdavimui. Tokius siųstuvus naudoti radijo ryšiams KATEGORIŠKAI DRAUDŽIAMA.

7. Leidimus naudoti siųstuvus modelių valdymui išduoda VRDT, pateikus prašymą, kuriame nurodomi naudotini įrenginiai.

______________


6 priedas

 

TARPTAUTINIS Q KODAS

 

Tarptautinis Q kodas – tai trijų raidžių santrumpos, kurių pirmoji yra Q raidė. Jei po Q kodo santrumpos perduodamas klaustukas, tai į tokį šaukinį turi būti duodamas atsakymas.

 

Santrumpa

Atitikmuo

QRA

Mano stotis vadinasi..

QRG

Jūsų tikslus dažnis... kHz (MHz)

QRH

Jūsų dažnis keičiasi

QRL

Aš užimtas, prašau netrukdyti

QRM

Man trukdo kitos stotys

QRN

Man trukdo atmosferiniai išlydžiai

QRO

Padidinkite siųstuvo galią

QRP

Sumažinkite siųstuvo galią

QRQ

Perdavinėkite greičiau

QRS

Perdavinėkite lėčiau

QRT

Nutraukite darbą siuntimo režimu

QRU

Aš jums neturiu ką pranešti

QRV

Aš pasiruošęs

QRW

Prašau pranešti..., kad aš jį kviečiu

QRX

Palaukite

QRZ

Jus kviečia...

QSA

Jūsų signalų stiprumas... (nuo 1 iki 5)

QSB

Jūsų signalų stiprumas kinta

QSD

Jūsų manipuliacija turi defektų

QSK

Aš galiu jus priiminėti mano signalų pauzėse

QSL

Patvirtinu priėmimą

QSO

Aš galiu susisiekti su...

QSP

Aš perduosiu...

QSX

Aš klausausi... kHz

QSY

Pakeiskite siuntimo dažnį (esant reikalui,

 

nurodomas konkretus dažnis)

QTC

Aš turiu jums pranešimą

QTH

Aš esu...

QTR

Tikslus laikas

QUA

Aš turiu pranešimų nuo...

______________


7 priedas

 

RADIJO MĖGĖJŲ SANTRUMPOS

 

Kodas

Atitikmuo

Kodo reikšmė

ABT

About

Apie, maždaug

AF

Africa

Afrika

AGN

Again

Vėl

AM

Ante Meridiem

Laikas iki vidurdienio

ANT

Antenna

Antena

AR

-

Perdavimo pabaiga

AS, ASIA

Asia

Azija

AS

-

Palaukite

BCNU

Be seeing You

Iki susitikimo

BAD

Bad

Blogas, blogai

BEAM

Beam Antenna

Kryptinė antena

BEST

Best

Geriausi, geriausias

BK

Break

Nutraukite perdavimą

BOX

Box

Abonementinė pašto dėžutė

BUG

Bug

(Pusiau) automatinis raktas

B4

Before

(Ryšys) jau buvo

CALL

Call-sign, Call

Šaukinys, šaukimas

CBA

Call-Book address

Adresas, esantis šaukinių knygoje

CFM

Confirm

Patvirtinu

CHEERIO

Cheerio

Viso geriausio

CL

Closing the station

Išjungiu stotį

CL

Call

Šaukinys

CONDX

Conditions

Bangų sklidimo sąlygos

CONGRATS

Congratulations

Sveikinimai

CONTEST

Contest

Varžybos

CPY

Copy

Priimu

CQ

-

Visiems (bendras kvietimas)

CRD

Card

QSL kortelė

CU

See You

Iki susitikimo

CUAGN

See You Again

Iki naujo susitikimo

CUL

See You Later

Susitiksime vėliau

CW

Continuous Wave

Radijo telegrafas

DWN

Down

Žemyn (dažnio atžvilgiu)

DB

Decibell

Decibelas

DE

-

Nuo (duodamas prieš šaukinį)

DR

Dear

Brangus

DX

Long distance

Tolima (reta) stotis (ryšys)

ES

And

Ir

EU

Europe

Europa

EX

Ex

Buvęs

FAIR

Fair

Geras, aiškus (oras)

FB

Fine Business

Puiku

FD

Field Day

Lauko diena

FM

Frequency Modulation

Dažninė moduliacija

FM

From

Nuo

FOR, FR

For

Kam

FQ, FREQ

Frequency

Dažnis

GA

Good Afternoon

Laba diena

GB

Good bye

Viso gero

GD

Good day

Laba diena

GD

Good

Geras

GHZ

Gigahertz

Gigahercas

GL

Good luck

Sėkmės

GM

Good morning

Labas rytas

GMT

Greenwich Mean

Time Grinvičo laikas

GN

Good night

Labos nakties

HAM

-

Radijo mėgėjas, turintis

 

 

leidimą siųstuvui laikyti

HF

High Frequency

Aukštas dažnis

HI

-

Juokas

HPE

Hope

Tikiuosi

HPY

Happy

Laimingas

HQ

Headquaters

Būstinė

HR

Here

Čia

HRD

Heard

Girdėjau

HW

How

Kaip (reikalai)

HZ

Hertz

Hercas

I

I

IARU

International

Tarptautinė radijo mėgėjų

 

Amateur Radio Union

sąjunga

INFO

Information

Informacija

IRC

International Reply

Tarptautinis pašto sąjungos

 

Coupon

kuponas

IS

Is

Yra

ITU

International Telecommunication Union

Tarptautinė elektros ryšių sąjunga

K

-

Atsakykite

KC

Kilocycle

Kilohercas

KN

-

Prašau atsakyti tik kviečiamą stotį

KW

Kilowatt

Kilovatas

LID

A poor operator

Blogas (nepatyręs) operatorius

LOCAL

Local

Vietinis

LOG

Log-Book

Aparatinis žurnalas

LSB

Lower Sideband

Apatinė šoninė juosta

LSN

Listen

Klausau, klausykite

LTR

Letter

Laiškas

LUCK

Luck

Sėkmė

MC

Megacycle

Megahercas

ME

Me

Mane, man

MERRY

Merry (Christmas)

Linksmų (Kalėdų)

MGR

Manager

Menedžeris

MSG

Message

Pranešimas

N, NO

No Copy, No

Nepriėmiau, ne

NA

North America

Šiaurės Amerika

NET

Network

Radiomėgėjiškas tinklas

NEXT

Next

Sekantis

NICE

Nice

Geras

NIL

Nothing

Nieko

NR

Near

Prie, šalia

NR

Number

Numeris

NW

Now

Dabar

OB, OC

Old boy, Old comrade

Draugas, kolega

OC

Oceania

Okeanija

OK

O. K.

Viskas gerai

OM

Old Man

Draugas, vyras

OPEN

Open

Atviras

OP, OPR

Operator

Operatorius

PA

Power Amplifer

Galios stiprintuvas

PACIFIC

Pacific Islands

Australija ir Okeanija

PACKET

Packet Radio

Skaitmeninis ryšys

PEP

Peak-Envelope-Power

Pikinė galia

PM

Post Meridiem

Laikas po vidurdienio

PSE

Please

Prašau

PWR

Power

Galia

QAA-QZZ

-

Q kodo santrumpos

R

Right

Teisingai

RX

Receiver

Radijo imtuvas

RFI

Radio frequency

Trukdymai (buitiniams)

 

interference

imtuvams

RIG

Station equipment

Stoties aparatūra

RNG

Running

Naudojama galia

RPRT

Report

Pranešimas

RPT

Repeat

Pakartoti

RST

Readibility, Streng

Ryškumas, stiprumas, tonas

 

Ton

(telegrafinio signalo įvertinimas)

RTTY

Radio teletype

Radijo teletaipas

SA

South America

Pietų Amerika

SAE

Self-addressed envelope

Vokas su atgaliniu adresu

SAME

Same

Tas pats

SASE

Self-addressed

Vokas su atgaliniu adresu ir

 

Stamped Envelope

pašto ženklu

SKED

Skedule

Ryšys pagal susitarimą

SN

Soon

Greitai, netrukus

SRI

Sorry

Atsiprašau, gailiuosi

SSB

Single Sideband

Vienos šoninės juostos moduliacija

SSTV

Slow-scan

Mėgėjiška lėtos skleistinės

 

Television

televizija

STN

Station

Radijo stotis

SU

See You

Iki susitikimo

SWL

Short Wave Listener

Radijo mėgėjas-stebėtojas

SWR

Standing Wave Ratio

Stovinčios bangos koeficientas

TEST

(Con)test

Bandymai, varžybos

TFC

Traffic

Radijo ryšys pagal grafiką

TKS

Thanks

Ačiū

TMR, TMW

Tomorrow

Rytoj

TNX

Thanks

Ačiū

TRCVR

Transceiver

Transiveris

TU

Thank You

Ačiū Jums

TVI

TV Interference

Trukdymai televizijai

TX

Transmitter

Radijo siųstuvas

U

You

Jūs, Jums

UFB

Ultra FB

Labai puiku

UK

United Kingdom

Jungtinė Karalystė

 

 

(D. Britanija)

UNLIS

Unlicensed Station

Neteisėtai veikiantis radijo

 

 

siųstuvas

UR

Your

Jūsų

USB

Upper Sideband

Viršutinė šoninė juosta

UTC

Universal time Cordinated

Tarptautinis laikas

VIA

Via

Per

VISO

-

Viso gero

VY

Verry

Labai

W, WTTS

Watts

Vatai

WEAK

Weak

Silpnas (signalas)

WRK

Work

Darbas, dirbti

WW

Weather

Oras

XCVR

Transceiver

Transiveris

XMTR

Transmitter

Radijo siųstuvas

XUSE

Excuse

Atleiskite, atsiprašau

XYL

Ex YL

Žmona

YAGI

Yagi Antenna

Banginio kanalo tipo antena

YES

Yes

Taip

YL

Young Lady

Mergina, moteris

YOU

You

Jūs

Z

Zero Time

Laikas lygus GMT/UTC

73

-

Geriausi linkėjimai

88

-

Perduodama YL/XYL operatoriui

99

-

Aš nenoriu su Jumis palaikyti ryšį

______________


8 priedas

 

FONETINĖ ABĖCĖLĖ

 

(Kairėje – lietuviška, dešinėje – angliška, rekomenduota IARU)

 

A

- Antanas

- Alpha

B

- Birutė

- Bravo

C

- Centras

- Charlie

D

- Danutė

- Delta

E

- Eglė

- Echo

F

- Feliksas

- Foxtrot

G

- Giedrius

- Golf

H

- Henrikas

- Hotel

I

- Irena

- India

J

- Jonas

- Juliett

K

- Kęstutis

- Kilo

L

-Leonas

- Lima

M

- Marytė

- Mike

N

- Nijolė

- November

O

- Ona

- Oscar

P

- Petras

- Papa

Q

- Kvebekas

- Quebec

R

- Romas

- Romeo

S

- Saulius

- Sierra

T

- Tomas

- Tango

U

- Uršulė

- Uniform

V

- Vytautas

- Victor

W

- Vašingtonas

- Whiskey

X

- Iksas

- X-Ray

Y

- Ygrekas

- Yankee

Z

- Zenonas

- Zulu

Č

- Česlovas

- -

Š

- Šarūnas

- -

 

PATARIMAI DIRBANT TELEFONO REŽIMU

 

1. Pašalink buitinio triukšmo priežastis radijo stoties patalpose. Po kiekvieno kvietimo atidžiai klausykis eterio.

2. Kviesk korespondentą tik tada, kai įsitikinsi, jog jis tikrai pabaigė ryšį, o ne tada, kai jį kviečia kiti.

3. Kviesk trumpai, darydamas pauzes pasiklausymui. Žodžius tark aiškiai ir neskubėdamas. Geriau trys trumpi kvietimai negu vienas ilgas.

4. Kalbėk tiesiai į mikrofoną.

5. Kalbėk natūraliai, tai darys ryšį įdomiu, tuo pačiu kelsi savo stoties prestižą.

______________


9 priedas

 

RYŠIŲ REGISTRACIJOS KNYGA

 

ŠAUKINYS                                                                                                      psl.

Data

Laikas (UTC)

MHz

Priimtas tekstas, šaukinys, RST, QTH, vardas

Perduotas RST

Pastabos

 

 

 

 

 

 

______________


10 priedas

 

SIGNALO ĮVERTINIMO SKALĖS

 

R (ryškumo) skalė

 

1

neaišku, priimti neįmanoma;

2

nesuprantama, galima išskirti tik atskirus žodžius;

3

labai sunkiai suprantama;

4

lengvai suprantama;

5

puikiai suprantama.

 

S (stiprumo) skalė

 

1

labai silpni signalai, priimti neįmanoma;

2

labai silpni signalai, galima priimti tik kai kuriuos žodžius;

3

labai silpni signalai, labai sunku priimti;

4

silpni signalai, sunku priimti;

5

patenkinami signalai, priimti nelabai sunku;

6

geri signalai, priimti galima;

7

pakankamai stiprūs signalai;

8

stiprūs signalai;

9

labai stiprūs signalai.

 

T (tono) skalė

 

1

labai šiurkštus, šnypščiantis tonas;

2

šiurkštus signalas, jokių muzikalumo pėdsakų;

3

duslus, vos muzikalus tonas, jaučiasi kintamosios srovės fonas;

4

duslus tonas, jaučiamas blogai filtruotas kintamosios srovės fonas;

5

kintamosios srovės fonas nufiltruotas, bet jaučiamos pulsacijos;

6

muzikalus tonas, bet pulsacijos dar jaučiamos;

7

beveik švarus tonas, pulsacijos vos jaučiamos;

8

puikus tonas, pulsacijos vos jaučiamos;

9

puikus, muzikinis tonas.

______________


11 priedas

 

REZOLIUCIJA Nr. 640

 

DĖL RADIJO DAŽNIŲ JUOSTŲ, SKIRTŲ MĖGĖJŲ TARNYBAI TARPTAUTINIAM PANAUDOJIMUI STICHINIŲ NELAIMIŲ METU

 

Tarptautinė Radijo ryšių administracijų konferencija, Ženeva, 1979 m.

 

Atsižvelgdama į tai:

a) kad stichinių nelaimių atveju civilinės ryšių sistemos dažnai būna perkrautos ar sugedusios;

b) kad operatyvus ryšys būtinas gelbėjimo operacijų, atliekamų tarptautiniu mastu, metu;

c) kad mėgėjų dažnių juostos nėra susietos tarptautiniais įsipareigojimais ar dažnių pareiškimo procedūromis, ir todėl geriausiai tinka trumpalaikiam panaudojimui išimtiniais atvejais;

d) kad tarptautinis ryšys nelaimės atveju pagerėja, laikinai panaudojant kai kurias dažnių juostas, priskirtas mėgėjų tarnybai;

e) kad nelaimių atvejais mėgėjų radijo stotys gali padėti spręsti ryšių poreikius, nes jos plačiai paplitusios ir gerai pasireiškė panašiose situacijose;

f) egzistuoja nacionaliniai ir regioniniai avariniai mėgėjų radijo tinklai panaudojant dažnius visose mėgėjų juostose;

g) kad stichinių nelaimių atveju tiesioginis ryšys tarp mėgėjų stočių ir kitų stočių gali palaikyti gyvybiškai svarbius ryšius tol, kol bus atkurti normalūs ryšiai;

pripažindama,

kad stichinių nelaimių metu ryšių užtikrinimo teises ir pareigas prisiima atitinkamos administracijos;

 

nutaria:

1. Skirtas mėgėjų tarnybai dažnių juostas stichinių nelaimių atveju administracijos gali naudoti tarptautinių ryšių poreikiams tenkinti.

2. Šios dažnių juostos naudotinos ryšiams užtikrinti tik atliekant gelbėjimo operacijas stichinių nelaimių metu.

3. Tam tikrų dažnių juostų, skirtų mėgėjų tarnybai, panaudojimas kitų tarnybų stotyse ryšiams nelaimės atvejais turi apsiriboti avarinės situacijos trukme ir konkrečiomis geografinėmis zonomis, kurias nustato nelaimės paliestos šalies atitinkamos institucijos.

4. Avarinis ryšys turi būti nelaimės zonoje ir tarp nelaimės zonos bei gelbėjimo operacijas atliekančios organizacijos nuolatinio štabo.

5. Avarinis ryšys turi būti užmezgamas tik sutikus tos šalies, kurioje įvyko stichinė nelaimė, administracijai.

6. Avarinis ryšys, organizuotas ne iš tos šalies, kurioje įvyko stichinė nelaimė, neturi pakeisti egzistuojančių nacionalinių ir tarptautinių mėgėjų avarinių radijo tinklų.

7. Pageidautinas glaudus bendradarbiavimas tarp mėgėjų stočių ir kitų ryšių tarnybų stočių, kurios mato, jog tikslinga būtų mėgėjų tarnybos dažnių juostas panaudoti ryšiams nelaimės atveju.

8. Tarptautinis ryšys gelbėjimo operacijose turėtų vengti trukdžių mėgėjų tarnybos tinklams.

 

Siūlo administracijoms:

1. Užtikrinti tarptautinių ryšių poreikius nelaimės atveju.

2. Užtikrinti avarinio ryšio poreikius remiantis nacionaliniais įstatymais.

______________


12 priedas

 

Mėgėjų tarnyba ir palydovinė mėgėjų tarnyba

 

Radijo reglamento 32 straipsnis

 

 

 

I skyrius

2731 § 1.

 

Radijo ryšiai tarp įvairių šalių mėgėjų stočių draudžiami, jei viena iš tų šalių administracijų pareiškia, kad ji prieštarauja tokiems radijo ryšiams.

2732 § 2.

(1)

Jei radijo ryšiai tarp įvairių šalių mėgėjų stočių leidžiami, tai jie atliekami atviruoju tekstu ir apsiriboja techninio pobūdžio pranešimais apie eksperimentus ir asmeninėmis pastabomis, kurių perdavimas bendraisiais nuotolinių ryšių kanalais dėl jų nedidelės svarbos nepasiteisina.

2733

(2)

Kategoriškai draudžiama naudoti mėgėjų stotis tarptautiniams pranešimams transliuoti trečiųjų asmenų vardu.

2734

(3)

Specialiu susitarimu tarp suinteresuotų šalių administracijų aukščiau minėtos nuostatos gali būti pakeistos.

2735 § 3.

(1)

Bet kuris asmuo, pageidaujantis gauti licenciją mėgėjų stoties aparatūrai naudoti, turi įrodyti, kad jis ranka sugeba teisingai perduoti ir klausa teisingai priimti Morzės kodo signalais transliuojamus tekstus. Tačiau atitinkamos administracijos gali netaikyti šio reikalavimo stotims, kurios dirba išim- tinai dažnių juostoje, viršijančioje 30 MHz.

2736

(2)

Administracijos privalo taikyti visas priemones, kurios joms atrodo būtinos, kad patikrintų bet kurio asmens, pageidaujančio naudoti mėgėjų stoties aparatūrą, techninę ir praktinę kvalifikaciją.

2737 4.

 

Mėgėjų stočių didžiausioji galia nustatoma tarp suinteresuotų administracijų, įvertinant operatoriaus techninę kvalifikaciją ir sąlygas, kuriomis šios stotys turės veikti.

2738 § 5.

(1)

Visos bendros taisyklės, pareikštos Konvencijoje ir šiame Reglamente, taikytinos ir mėgėjų stotims. Spinduliuojamų signalų dažnis turi būti tiek pastovus ir jo šalutinių spinduliavimų lygis turi būti tiek sumažintas, kiek leidžia tokių stočių techninis lygis.

2739

(2)

Mėgėjų stotys ryšių seansų metu privalo kas kartą trumpais laiko tarpais perdavinėti savo šaukinį.

 

 

 

II skyrius

2740 § 6.

 

Šio straipsnio I skyriaus nuostatos, jei tai tinka, vienodai taikytinos ir palydovinei mėgėjų tarnybai.

2741 § 7.

 

Palydovinės mėgėjų tarnybos kosminės stotys, kurios dirba dažnių juostose, naudojamose kartu su kitomis tarnybomis, turi būti aprūpintos atitinkamais įrenginiais spinduliavimams valdyti tais atvejais, jei pagal procedūrą, pateiktą 22 straipsnyje, atsiranda pranešimų apie žalingus trukdžius.

Administracijos, leidžiančios naudoti tokias kosmines stotis, privalo informuoti Tarptautinį radijo dažnių komitetą ir garantuoti, kad prieš paleidžiant kosminę stotį bus įrengta pakankamai Žemės valdymo stočių tam, kad ši administracija galėtų pašalinti bet kokius žalinguosius trukdžius, apie kuriuos gali būti pranešta.

______________