LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR LENKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS SUSITARIMAS DĖL ĮSLAPTINTOS INFORMACIJOS ABIPUSĖS APSAUGOS

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lenkijos Respublikos Vyriausybė, toliau – Susitariančiosios Šalys,

siekdamos užtikrinti visos informacijos, kuri pagal vienos iš Susitariančiųjų Šalių vidaus teisę yra įslaptinta ir kuri yra perduota kitai Susitariančiajai Šaliai, abipusę apsaugą,

susitarė:

 

1 straipsnis

Sąvokos

 

Šiame Susitarime:

1) įslaptinta informacija – parengta ar rengiama informacija ar medžiaga, nepriklausomai nuo jos formos ar išraiškos būdų, kuri turi būti saugoma nuo neteisėto atskleidimo ir kuriai vadovaujantis Susitariančiųjų Šalių vidaus teise suteikta tam tikra slaptumo žyma;

2) nacionalinės saugumo institucijos – šio Susitarimo 4 straipsnyje nurodytos institucijos, kurios yra atsakingos už šio Susitarimo vykdymo kontrolę ir yra kompetentingos vykdyti užduotis įslaptintos informacijos apsaugos srityje vadovaujantis Susitariančiųjų Šalių vidaus teise;

3) valdymo institucija – valstybės ar savivaldybės institucija arba ūkio subjektas, kurie vadovaujantis Susitariančiųjų Šalių vidaus teise yra įgalioti tvarkyti įslaptintą informaciją;

4) rangovas – fizinis ar juridinis asmuo arba juridinio asmens teisių neturintis ūkio subjektas, turintis teisę sudaryti sandorius, kuriuos vykdant reikės susipažinti su įslaptinta informacija.

 

2 straipsnis

Slaptumo žymos

 

Susitariančiosios Šalys susitaria, kad šios slaptumo žymos atitinka viena kitą:

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

LENKIJOS RESPUBLIKA

VISIŠKAI SLAPTAI

ŚCIŚLE TAJNE

SLAPTAI

TAJNE

KONFIDENCIALIAI

POUFNE

RIBOTO NAUDOJIMO

ZASTRZEŻONE

 

3 straipsnis

Įslaptintos informacijos žymėjimas

 

1. Perduodama įslaptinta informacija ir įslaptinta informacija, parengta vykdant sandorį, yra žymima slaptumo žyma vadovaujantis šalies vidaus teise ir šio Susitarimo 2 straipsniu.

2. Apie slaptumo žymos pakeitimą arba panaikinimą vienos Susitariančiosios Šalies nacionalinė saugumo institucija arba valdymo institucija nedelsdama raštu informuoja kitos Susitariančiosios Šalies nacionalinę saugumo instituciją arba valdymo instituciją, kuriai ši informacija buvo perduota.

 

4 straipsnis

Nacionalinės saugumo institucijos

 

1. Pagal šį Susitarimą nacionalinės saugumo institucijos yra:

– Lietuvos Respublikoje: Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisija;

– Lenkijos Respublikoje: Vidaus saugumo agentūros vadovas – civilinėje srityje ir Karinės kontržvalgybos tarnybos vadovas – karinėje srityje.

2. Nacionalinės saugumo institucijos yra atsakingos už šio Susitarimo vykdymo kontrolę.

3. 1 dalyje nurodytos institucijos gali sudaryti šio Susitarimo vykdomuosius susitarimus, kuriuose būtų nustatyti detalūs įslaptintos informacijos apsaugos procedūriniai klausimai.

 

5 straipsnis

Įslaptintos informacijos apsaugos principai

 

1. Vadovaujantis šiuo Susitarimu ir savo vidaus teise, Susitariančiosios Šalys imasi atitinkamų veiksmų, siekdamos apsaugoti perduotą ar Susitariančiosioms Šalims bendradarbiaujant parengtą įslaptintą informaciją.

2. Susitariančiosios Šalys užtikrina šio straipsnio 1 dalyje nurodytai įslaptintai informacijai tokią pat apsaugą, kokią jos privalo taikyti savo įslaptintai informacijai, pažymėtai atitinkama slaptumo žyma.

3. Įslaptinta informacija naudojama tik tam tikslui, kuriam ji buvo perduota.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija gali būti perduota trečiajai šaliai tik iš anksto gavus rašytinį informaciją perdavusios šalies sutikimą.

5. Su įslaptinta informacija, perduodama pagal šį Susitarimą, bus leidžiama susipažinti tik tiems asmenims, kurių einamos pareigos reikalauja susipažinti su ja ir kurie vadovaujantis Susitariančiųjų Šalių vidaus teise yra įgalioti susipažinti su įslaptinta informacija.

 

6 straipsnis

Sandoriai, kuriuos vykdant reikės susipažinti su įslaptinta informacija

 

1. Vienos Susitariančiosios Šalies rangovas gali sudaryti sandorį, kurį vykdant reikės susipažinti su įslaptinta informacija, su kitos Susitariančiosios Šalies valstybės teritorijoje įregistruotu rangovu.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytu atveju vienos Susitariančiosios Šalies nacionalinė saugumo institucija iš anksto kreipiasi į kitos Susitariančiosios Šalies nacionalinę saugumo instituciją, kad ši pateiktų rašytinį patvirtinimą, jog siūlomas rangovas yra įgaliotas susipažinti su įslaptinta informacija, pažymėta atitinkama slaptumo žyma.

3. Susitariančiosios Šalies, kurios rangovas ketina sudaryti sandorį, nacionalinė saugumo institucija perduoda kitos Susitariančiosios Šalies nacionalinei saugumo institucijai sandoriui įvykdyti reikalingos įslaptintos informacijos sąrašą.

 

7 straipsnis

Įslaptintos informacijos perdavimas

 

1. Įslaptinta informacija perduodama diplomatiniais kanalais, taikant šio straipsnio 3 dalies išlygą. Adresatas privalo patvirtinti įslaptintos informacijos gavimą.

2. Įslaptinta informacija gali būti perduodama saugiomis telekomunikacijų sistemomis ir tinklais, kuriems vadovaujantis šalies vidaus teise yra išduotas leidimas.

3. Susitariančiųjų Šalių nacionalinės saugumo institucijos ypatingais atvejais gali nustatyti kitokią įslaptintos informacijos perdavimo tvarką, užtikrinančią tokios informacijos apsaugą nuo neteisėto atskleidimo.

 

8 straipsnis

Įslaptintos informacijos kopijavimas, vertimas ir sunaikinimas

 

1. Įslaptintą informaciją, pažymėtą žyma VISIŠKAI SLAPTAI/ŚCIŚLE TAJNE arba SLAPTAI/TAJNE, leidžiama versti ir kopijuoti tik gavus rašytinį informaciją parengusiojo leidimą.

2. Visą įslaptintą informaciją verčia ir kopijuoja asmenys, kuriems suteiktas šio Susitarimo 5 straipsnio 5 dalyje nurodytas leidimas. Vertimai ir kopijos žymimi tokiomis pat slaptumo žymomis kaip ir jų originalai.

3. Atsižvelgiant į 4 dalies nuostatas, įslaptinta informacija sunaikinama taip, kad nebūtų įmanoma atkurti ją visą ar iš dalies.

4. Įslaptinta informacija, pažymėta slaptumo žyma VISIŠKAI SLAPTAI/ŚCIŚLE TAJNE, nenaikinama – ji grąžinama tokią informaciją parengusiajam.

 

9 straipsnis

Vizitai

 

1. Įgaliotiems asmenims, atvykstantiems su vizitu iš vienos Susitariančiosios Šalies valstybės į kitos Susitariančiosios Šalies valstybę, leidžiama, kiek tai yra būtina, susipažinti su įslaptinta informacija tik iš anksto gavus rašytinį nacionalinės saugumo institucijos leidimą.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytas leidimas suteikiamas tik asmenims, įgaliotiems susipažinti su tam tikra slaptumo žyma žymima įslaptinta informacija remiantis Susitariančiosios Šalies, kuri siunčia tuos asmenis, vidaus teise.

3. Prašymas dėl leidimo atvykti su vizitu siunčiamas tos Susitariančiosios Šalies valstybės, į kurią planuojama vykti, kompetentingoms institucijoms ne vėliau kaip likus 10 darbo dienų iki vizito pradžios. Ypatingomis aplinkybėmis šis terminas gali būti sutrumpintas, jeigu kompetentingos institucijos iš anksto suderina šį klausimą.

4. Prašyme dėl leidimo atvykti su vizitu nurodomi tokie duomenys:

1) atvykstančio asmens vardas ir pavardė, gimimo data ir vieta, paso arba kito tapatybę patvirtinančio dokumento numeris;

2) atstovaujamos institucijos arba subjekto pavadinimas;

3) patvirtinimas dėl atvykstančio asmens patikimumo lygio;

4) vizito tikslas, jo pradžios ir pabaigos datos;

5) informacija apie instituciją arba apie subjektą, į kurį atvykstama su vizitu.

5. Su vizitu atvykstančių asmenų duomenys saugomi remiantis Susitariančiųjų Šalių valstybių vidaus teisės nuostatomis.

 

10 straipsnis

Įslaptintos informacijos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai

 

1. Tuo atveju, kai konstatuojama, kad perduota įslaptinta informacija buvo prarasta, neteisėtai atskleista ar atsirado galimybė neteisėtai ją atskleisti, nacionalinė saugumo institucija nedelsdama praneša apie tai kitos Susitariančiosios Šalies nacionalinei saugumo institucijai.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti atvejai tiriami vadovaujantis už gautos įslaptintos informacijos apsaugą atsakingos Susitariančiosios Šalies vidaus teise. Apie tokių veiksmų rezultatus nacionalinė saugumo institucija nedelsdama praneša kitos Susitariančiosios Šalies nacionalinei saugumo institucijai.

 

11 straipsnis

Išlaidos

 

Susitariančiosios Šalys apmoka visas savo išlaidas, susijusias su šio Susitarimo vykdymu.

 

12 straipsnis

Konsultacijos

 

1. Nacionalinės saugumo institucijos reguliariai, kiek tai būtina šio Susitarimo vykdymui, informuoja viena kitą apie savo šalies vidaus teisės pakeitimus, susijusius su įslaptintos informacijos apsauga.

2. Siekdamos užtikrinti bendradarbiavimą vykdant šio Susitarimo nuostatas, nacionalinės saugumo institucijos konsultuojasi tarpusavyje vienos iš tų institucijų prašymu.

 

13 straipsnis

Ginčų sprendimas

 

Visi ginčai, susiję su šio Susitarimo aiškinimu arba vykdymu, sprendžiami Susitariančiųjų Šalių derybomis.

 

14 straipsnis

Baigiamosios nuostatos

 

1. Šis Susitarimas patvirtinamas pagal Susitariančiųjų Šalių vidaus teisę, apie tai pranešama pasikeičiant notomis. Šis Susitarimas įsigalioja antro mėnesio pirmą dieną po tos dienos, kurią buvo gauta vėlesnė nota.

2. Šis Susitarimas gali būti keičiamas rašytiniu Susitariančiųjų Šalių sutarimu. Pakeitimai patvirtinami šio straipsnio 1 dalyje nurodyta tvarka.

3. Šis Susitarimas sudaromas neribotam laikotarpiui. Bet kuri Susitariančioji Šalis gali jį nutraukti apie tai pranešdama; tokiu atveju Susitarimas netenka galios praėjus šešiems mėnesiams nuo pranešimo apie jos nutraukimą dienos.

4. Nutraukus šį Susitarimą, pagal jį perduota įslaptinta informacija toliau saugoma remiantis šio Susitarimo nuostatomis tiek laiko, kiek to reikalaujama pagal slaptumo žymas, arba grąžinama informaciją perdavusiai Susitariančiajai Šaliai jos prašymu.

 

Pasirašytas Varšuvoje 2008 m. gegužės 12 d. dviem egzemplioriais lietuvių ir lenkų kalbomis, abu tekstai turi vienodą teisinę galią.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS VARDU

LENKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS VARDU

 

_________________