LIETUVOS STATISTIKOS
DEPARTAMENTO GENERALINIO DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL LAISVŲ DARBO VIETŲ STATISTINĖS ATASKAITOS LDV-02 (METINĖS) FORMOS PATVIRTINIMO
2011 m. rugpjūčio 2 d. Nr. DĮ-151
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies nuostata ir siekdama įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 24 d. nutarimo Nr. 957 „Dėl Ekonominės migracijos procesų ir užsienio lietuvių būklės stebėsenos, analizės ir prognozavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 4 punkto nuostatą (Žin., 2008, Nr. 114-4363):
2. Laikau netekusiu galios Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2009 m. gegužės 21 d. įsakymą Nr. DĮ-135 „Dėl Laisvų darbo vietų statistinės ataskaitos formos patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 63-2533).
Forma patvirtinta Lietuvos statistikos
departamento generalinio direktoriaus
2011 m. rugpjūčio 2 d. įsakymu Nr. DĮ-151
Lietuvos statistikos departamento
Duomenų parengimo teritoriniam skyriui
Laisvų darbo vietų
statistinės ataskaitos LDV-02 (metinės)
1 priedas
INFORMACIJA DĖL LAISVŲ DARBO VIETŲ STATISTINIO TYRIMO
(statistinė ataskaita LDV-02 (metinė)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299); Oficialiosios statistikos darbų programa, tvirtinama Lietuvos statistikos departamento generalinio direktoriaus įsakymu; Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 24 d. nutarimas Nr. 957 „Dėl Ekonominės migracijos procesų ir užsienio lietuvių būklės stebėsenos, analizės ir prognozavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 114-4363).
|
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Tyrimo rūšis – atrankinis tyrimas. Tyrimo apimtis – statistinę ataskaitą pildo į imtį patekusios įmonės, įstaigos ir organizacijos. Tiriamasis laikotarpis – rugsėjo mėn. paskutinė darbo diena. Tyrimo tikslas – įvertinti laisvų ir užimtų darbo vietų skaičių pagal ekonominės veiklos rūšis ir pagrindines profesijų grupes.
|
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA
|
63 d. ataskaitiniams metams pasibaigus – pranešimas spaudai „Laisvos darbo vietos pagal profesijų grupes“; Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje www.stat.gov.lt
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA
|
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis: „Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS
|
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis: „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Laisvų darbo vietų
statistinės ataskaitos LDV-02 (metinės)
2 priedas
PAAIŠKINIMAI LAISVŲ DARBO VIETŲ
STATISTINEI ATASKAITAI LDV-02 (METINEI) PILDYTI
1. Užimta darbo vieta – tai darbo vieta, kurioje mokamą darbą dirba priimtas samdomasis darbuotojas (toliau – darbuotojas).
1.1. Į užimtų darbo vietų skaičių įskaitomi darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, kurių darbo santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (Žin., 2002, Nr. 64-2569); valstybės tarnautojai, kurių tarnybą reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708); statutiniai valstybės tarnautojai, kurių tarnybą reglamentuoja įstatymu patvirtintas statutas arba Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymas (Žin., 1999, Nr. 7-140); valstybės politikai ir valstybės pareigūnai, kurių darbo apmokėjimo sąlygas reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas (Žin., 2000, Nr. 75-2271), ir pan.
1.2. Į užimtų darbo vietų skaičių neįskaitomi asmenys, sudarę autorių ar kitas civilines sutartis; asmenys, įsigiję verslo liudijimą; asmenys, atliekantys privalomąją karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą; draudimo ar prekybos agentai, gavę tik komisinius ar dirbę savarankiškai, įmonių vadovai ar įmonių valdymo organų (valdybos, tarybos ir pan.) nariai, kuriems mokama tik iš pelno; asmenys, išėję atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai; moterys, kurioms suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos.
1.3. Laisvų darbo vietų statistinėje ataskaitoje LDV-02 (metinėje) (toliau – ataskaita) turi būti nurodytos užimtos darbo vietos pagal fizinių asmenų, o ne etatų skaičių. Pvz., jeigu įmonėje ar organizacijoje 3 darbuotojai dirba 0,5 etato, o 2 darbuotojai – 0,75 etato, nurodomos 5 užimtos darbo vietos.
2. Laisva darbo vieta – tai naujai sukurta, neužimta arba artimiausiu metu tapsianti laisva mokamo darbo vieta, dėl kurios darbdavys imasi ir yra pasirengęs toliau imtis aktyvių veiksmų ieškodamas tinkamo kandidato ne iš tos pačios įmonės ir į kurią darbdavys iš karto ar per tam tikrą laikotarpį ketina priimti kandidatą.
2.1. Aktyvūs veiksmai ieškant tinkamo kandidato apima pranešimą apie laisvą darbo vietą valstybės įdarbinimo tarnyboms, susisiekimą su privačia įdarbinimo agentūra ir (arba) darbuotojų paieškos specialistais, pranešimo apie laisvą darbo vietą skelbimą visuomenės informavimo priemonėse (pvz., internete, laikraščiuose, žurnaluose), pranešimo apie laisvą darbo vietą skelbimą viešuose skelbimuose, tiesioginį bendradarbiavimą su galimais kandidatais ir (arba) potencialiais darbuotojais, pokalbį su jais arba atranką, kreipimąsi į darbuotojus ir (arba) asmeninių ryšių naudojimą ir kt.
2.2. Laikotarpis, per kurį ketinama priimti kandidatą, – ilgiausias laikotarpis, per kurį darbo vieta lieka laisva ir ją ketinama užimti. Šis laikotarpis neribojamas. Nurodomos visos laisvos darbo vietos, dėl kurių ataskaitinę datą vykdomi aktyvūs veiksmai.
3. Darbo vietos pagal pagrindines profesijų grupes skirstomos remiantis Lietuvos profesijų klasifikatoriumi (LPK), parengtu pagal Tarptautinį standartizuotą profesijų klasifikatorių ISCO-08. LPK galima rasti Lietuvos statistikos departamento svetainės skyriuje Centrinė klasifikatorių duomenų bazė adresu http://db.stat.gov.lt/statclass/. LPK yra išskirta 10 pagrindinių profesijų grupių:
3.1. Vadovai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys – šalies valdžios, valdymo bei vietos savivaldos institucijų, politinių, visuomeninių ir kitų organizacijų, įmonių, įstaigų ar jų padalinių veiklos krypčių nustatymas, biudžeto formavimas ir jo vykdymo kontrolės užtikrinimas, įstatymų, norminių teisės aktų ir kitų reglamentuojamųjų dokumentų priėmimas ir jų įgyvendinimo priežiūra; programų, strategijų bei jų įgyvendinimo procedūrų nustatymas ir vertinimas, materialinių, žmogiškųjų ir finansinių išteklių naudojimo ir personalo atrankos planavimas ir kontrolė; įmonės, įstaigos, organizacijos, jos padalinių ar darbuotojų veiklos stebėsena ir vertinimas, darbų ar užduočių planavimas ir paskirstymas; saugos ir sveikatos reikalavimų užtikrinimas; atstovavimas Vyriausybei, įmonei ar organizaciniam vienetui ir veikimas jų vardu. Profesijų pavyzdžiai: seimo narys, meras, ministras, ambasadorius, seniūnijos seniūnas, specialios paskirties organizacijos (profesinės sąjungos, darbdavių susivienijimo, politinės partijos, sporto federacijos ar pan.) vadovas (pirmininkas, prezidentas), įmonės, įstaigos, organizacijos vadovas (generalinis direktorius, direktorius), jos struktūrinio padalinio vadovas (departamento direktorius, skyriaus vedėjas, cecho viršininkas) ir pan.
3.2. Specialistai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys – mokslinių tiriamųjų darbų atlikimas, teorijų, koncepcijų ir metodikų rengimas, konsultavimas ar turimų fizinių mokslų, apimančių matematiką, inžineriją ir technologiją, gamtos mokslų, apimančių ir medicinos profesijas, socialinių ir humanitarinių mokslų žinių taikymas; vienos ar kelių disciplinų skirtingų mokymo lygmenų teorijos ir praktikos dėstymas; neįgaliųjų mokymas ir lavinimas; įvairių verslo, teisės ir socialinių paslaugų teikimas; meno kūrinių kūrimas ir atlikimas; religinių paslaugų teikimas; mokslinių straipsnių ir dokumentų rengimas. Šioms užduotims atlikti reikia aukšto lygio profesinių žinių ir patyrimo fizinių, gamtos, socialinių ar humanitarinių mokslų srityje. Daugumai šios grupės profesijų reikia aukštojo išsilavinimo. Grupei priskiriamos profesijos – fizikas, meteorologas, chemikas, geologas, matematikas, statistikas, biologas, zoologas, agronomas, zootechnikas, inžinierius, architektas, produktų ir drabužių dizaineris, projektuotojas konstruktorius, kartografas, gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas, vaistininkas, dietologas, dėstytojas, mokytojas, buhalteris, auditorius, finansininkas, viešojo administravimo specialistas, prekių žinovas, atstovas spaudai, programuotojas, teisininkas, advokatas, prokuroras, bibliotekininkas, ekonomistas, archeologas, istorikas, filosofas, psichologas, socialinis darbuotojas, rašytojas, žurnalistas, vertėjas, dailininkas, muzikantas, prodiuseris, aktorius, žinių pranešėjas ir pan.
3.3. Technikai ir jaunesnieji specialistai. Ši grupė apima profesijas, kurios paprastai atlieka techninį darbą, susijusį su koncepcijų ir fizinių mokslų, įskaitant inžineriją bei technologiją, gamtos mokslų, įskaitant ir medicinos profesijas, socialinių ir humanitarinių mokslų metodų tyrinėjimu ir taikymu, įvairių techninių paslaugų, susijusių su prekyba, finansais, administravimu, taip pat Vyriausybės potvarkių ir įstatymų įgyvendinimu ir priežiūra bei socialiniu darbu, teikimu ir organizavimu; meno ir sporto pramogų teikimas; kai kurių religinių užduočių atlikimas. Šios grupės atstovai dažniausiai atlieka technines ir panašias užduotis, susijusias su mokslinių ar meninių koncepcijų ir metodų tyrinėjimais bei taikymu, valstybės ar verslo taisyklių ar nuostatų taikymu. Daugumai šios grupės profesijų reikia aukštesniojo ar specialaus vidurinio išsilavinimo. Grupei priskiriamos profesijos – technikas, metrologas, mašinų gamybos technikas, kokybės inspektorius, braižytojas, pamainos ar gamybos meistras, tiltų ar kelių meistras, statybos darbų brigadininkas, elektrinės operatorius, siurblinės mašinistas, nuotekų valymo stoties operatorius, laborantas, eigulys, apželdinimo technikas, laivo mechanikas, laivo kapitonas, locmanas, orlaivio vadas, skraidymo instruktorius, skrydžių valdymo dispečeris, vaistininko padėjėjas, dantų technikas, ortopedinių reikmenų gamintojas, veterinarijos felčeris, medicinos įstaigos registratorius, optikos reikmenų pardavėjas, masažistas, kosmetologas, finansų makleris, draudimo brokeris, buhalteris sąskaitininkas, turto vertintojas, pardavimo agentas, tiekėjas, ekspeditorius, nekilnojamojo turto agentas, reklamos agentas, teismo posėdžių sekretorius, viešbučio ar maitinimo paslaugų administratorius, muitinės inspektorius, pasienietis, policijos tyrėjas, kelių policijos specialistas, prokuroro, advokato ar antstolio padėjėjas, jaunesnysis socialinis darbuotojas, sportininkas, sporto treneris, fotografas, kino operatorius, interjero dizaineris, vyriausiasis virėjas, kompiuterių technikas, garso operatorius ir pan.
3.4. Įstaigų tarnautojai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra darbas su tekstų redaktoriais, kompiuteriu ir kita biuro technika; duomenų suvedimas į kompiuterį; sekretoriaus pareigų atlikimas; skaitmeninių duomenų registravimas ir skaičiavimas; atsargų, produktų ir transporto registravimas; informacijos apie keleivinį ir krovininį transportą registravimas; bibliotekos tarnautojo pareigų atlikimas; dokumentų pildymas; pareigų, susijusių su pašto tarnybos paslaugomis, atlikimas; spausdinimui skirtos medžiagos rengimas ir taisymas; piniginių operacijų atlikimas; darbas, susijęs su kelionių organizavimu; klientų informavimas; telefono skirstiklio valdymas. Šioms užduotims atlikti reikia žinių ir patyrimo tvarkant, kaupiant, skaičiuojant, apdorojant ir randant informaciją. Daugumai šios grupės profesijų reikia vidurinio ar pagrindinio išsilavinimo. Profesijų pavyzdžiai: sekretorius, stenografininkas, duomenų įvesties operatorius, kompiuterininkas, banko kasininkas, inkasatorius, krupjė, lombardininkas, kelionių konsultantas ar organizatorius, viešbučio registratorius, apklausų atlikėjas, apskaitininkas, sandėlininkas, transporto dispečeris, bibliotekos tarnautojas, paštininkas, laiškininkas, pensijų išnešiotojas, raštininkas, archyvo tvarkytojas ir pan.
3.5. Paslaugų sektoriaus darbuotojai ir pardavėjai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra paslaugų organizavimas ir teikimas kelionių metu; namų ūkio tvarkymas; maisto ir gėrimų ruošimas ir pateikimas; vaikų priežiūra; nesudėtinga slauga ir panašios priežiūros paslaugos namuose ar įstaigose; asmens priežiūros paslaugos (kirpyklų ir kosmetikos salonų paslaugos); astrologijos ir būrimo paslaugos; laidotuvių organizavimas; asmenų ir turto apsauga nuo gaisro ir neteisėtų veiksmų, įstatymų laikymosi priežiūra ir viešosios tvarkos užtikrinimas; pozavimas ir prekių demonstravimas reklamavimo, kūrimo ir eksponavimo tikslais; prekių pardavimas didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonėse, kioskuose, prekyvietėse ir turgavietėse; prekių demonstravimas galimiems pirkėjams. Pagrindinėms užduotims atlikti reikia žinių ir patyrimo paslaugoms asmenims ir apsaugos paslaugoms teikti, parduoti prekes parduotuvėse ar rinkoje. Daugumai šios grupės profesijų reikia vidurinio ar pagrindinio išsilavinimo. Profesijų pavyzdžiai: lėktuvo ar traukinio palydovas, konduktorius kontrolierius, ekskursijų ar kelionių vadovas, virėjas, kulinaras, padavėjas, barmenas, kirpėjas, manikiūrininkas, ūkvedys, astrologas, būrėjas, viešbučio patarnautojas, laidojimo paslaugų įmonės darbuotojas, kinologas, vairavimo instruktorius, pardavėjas, madų demonstruotojas, degalinės operatorius, lopšelio-darželio auklėtojo padėjėjas, slaugytojo padėjėjas, dezinfekuotojas, ugniagesys gelbėtojas, policijos patrulis, apsaugos darbuotojas, muziejaus prižiūrėtojas, gelbėtojas ir pan.
3.6. Kvalifikuoti žemės, miškų ir žuvininkystės ūkio darbuotojai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra žemės paruošimas; sėja, lauko augalų, daržovių, vaismedžių ir vaiskrūmių auginimas, derliaus nuėmimas; sodininkystės ir daržininkystės produktų gaminimas; gyvūnų veisimas, auginimas, priežiūra ir medžioklė; bitininkystės ir kitų produktų gaminimas; miškų auginimas, saugojimas ir eksploatavimas; žuvų veisimas ir gaudymas. Užduotims atlikti reikia žinių ir patyrimo žemės ūkio, miškininkystės ar žuvininkystės produktams gaminti. Daugumai šios grupės profesijų reikia vidurinio ar pagrindinio išsilavinimo.
Grupei priskiriamos javų augintojo, vaismedžių augintojo, kvalifikuoto medelyno darbininko, daržininko, gėlininko, fermos operatoriaus, paukštininko, bitininko, kvalifikuoto mišriojo ūkio darbininko, medkirčio, miško sodintojo, kvalifikuoto žuvų veisyklos darbininko, tralerio žvejo, kvalifikuoto natūraliojo ūkio darbininko ir pan. profesijos.
3.7. Kvalifikuoti darbininkai ir amatininkai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra pastatų ir kitų statinių statyba, techninė priežiūra ir remontas; liejimas iš metalų, suvirinimas ir formavimas; metalinių konstrukcijų, įrenginių ir panašios įrangos surinkimas ir montavimas; įrankių ir kitų metalinių gaminių gamyba; staklių derinimas, reguliavimas ir valdymas; pramonės mašinų, tarp jų variklių, transporto priemonių, elektrinių ir elektroninių prietaisų ir kitos įrangos derinimas, montavimas, techninė priežiūra ir remontas; tiksliųjų prietaisų, papuošalų, namų apyvokos reikmenų ir kitų gaminių iš tauriųjų metalų, keramikos, stiklo ir kitos panašios produkcijos gamyba; rankų darbo gaminių gamyba; spausdinimo darbų atlikimas; maisto produktų gamyba ir apdorojimas ar perdirbimas, įvairių gaminių iš medienos, tekstilės, odos ir panašių medžiagų gamyba. Pagrindinėms užduotims atlikti reikia išmanyti visas gamybos proceso stadijas, naudojamas medžiagas ir įrankius bei galutinio produkto charakteristikas ir galimą jo panaudojimą. Darbai atliekami rankomis arba rankinio valdymo ir kitais įrankiais, kuriais siekiama sumažinti fizinių jėgų ir laiko, reikalingų tam tikroms užduotims atlikti, sąnaudas ir pagerinti gaminių kokybę. Daugumai šios grupės profesijų reikia vidurinio ar pagrindinio išsilavinimo. Profesijų pavyzdžiai: plataus profilio statybininkas, akmentašys, betonuotojas, dailidė, pastolių statytojas, kelių remontininkas, stogdengys, tinkuotojas, elektrikas, stiklius, santechnikas, dažytojas, skardininkas, kalvis, suvirintojas, tekintojas, įrankininkas, automobilių šaltkalvis, laikrodininkas, muzikos instrumentų derintojas, juvelyras, keramikas, krepšių pynėjas, mezgėjas, floristas, spaustuvininkas, ryšininkas, mėsininkas, kepėjas, konditeris, baldžius, persiuvėjas, siuvinėtojas, odadirbys, batsiuvys, naras gelbėtojas ir pan.
3.8. Įrenginių ir mašinų operatoriai ir surinkėjai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra kasybos ir kitų pramonės šakų mašinų ir įrenginių, naudojamų metalams, mineralinėms rūdoms, stiklui, keramikai, medienai, popieriui ar chemikalams apdoroti, mašinų, gaminančių gaminius iš metalų, mineralinių rūdų, chemikalų, gumos, plastikų, medienos, popieriaus, tekstilės, odos ir kailių arba kuriomis perdirbami maisto ir panašūs produktai, valdymas ir kontrolė; traukinių ir variklinių transporto priemonių vairavimas bei valdymas; kilnojamųjų pramonės ar žemės ūkio mašinų ir įrenginių vairavimas, valdymas ir kontrolė; produkcijos iš sudedamųjų dalių surinkimas pagal griežtus techninius reikalavimus ir procedūras. Šioms užduotims atlikti reikia žinių ir patyrimo pramonės ir žemės ūkio mašinoms ir įrenginiams valdyti bei prižiūrėti. Daugumai šios grupės profesijų reikalingas vidurinis ar pagrindinis išsilavinimas. Grupei priskiriamos profesijos – gręžinių gręžimo įrangos operatorius, cementinių gaminių gamybos mašinų operatorius, metalo lydytojas, džiovinimo įrenginių operatorius, trąšų gamybos mašinų operatorius, rentgeno juostų ryškintojas, vulkanizuotojas, plastikų liejikas, popierinių gaminių mašinų operatorius, verptuvo operatorius, ričių keitėjas, mezgimo ar siuvimo mašinų operatorius, avalynės gamybos mašinų operatorius, maisto ir panašių produktų gamybos mašinų operatorius, medienos apdirbimo įrenginių operatorius, stiklo ir keramikos gamybos įrenginių operatorius, pakavimo įrangos operatorius, mechaninių mašinų surinkėjas, garvežio ar lokomotyvo mašinistas, ratstabdininkas, taksi vairuotojas, autobuso ar troleibuso vairuotojas, vilkiko vairuotojas, kombainininkas, kranininkas, keltininkas, jūreivis, bocmanas ir pan.
3.9. Nekvalifikuoti darbininkai. Ši grupė apima profesijas, kurių pagrindinės užduotys yra namų, virtuvių, viešbučių, gatvių ir įstaigų valymas ir priežiūra; transporto priemonių ar langų plovimas; pagalba virtuvėje ir paprastų užduočių atlikimas ruošiant maistą; pranešimų ar prekių pristatymas; pinigų iš automatų surinkimas ir matavimo priemonių rodmenų tikrinimas; šiukšlių rinkimas ir rūšiavimas; nesudėtingų žemės, miškų ar žuvininkystės ūkio darbų atlikimas; paprastų užduočių, susijusių su gavyba, statyba ir gamyba, įskaitant produktų rūšiavimą ar detalių surinkimą rankiniu būdu, atlikimas; prekių pardavinėjimas gatvėse ir viešose vietose arba išnešiojimas po namus; įvairių paslaugų teikimas gatvėse. Nekvalifikuoti darbininkai atlieka paprastas ir rutinines užduotis, kurioms atlikti dažniausiai reikia rankinio naudojimo įrankių ir fizinės jėgos. Daugumai šios grupės profesijų reikia pradinio išsilavinimo. Profesijų pavyzdžiai: valytojas, kambarinė, automobilių plovėjas, nekvalifikuotas žemės, miškų ar žuvininkystės ūkio darbininkas, kelmų rovėjas, kasėjas, skiedinio nešiotojas, pakuotojas, krovikas, prekybos salės darbuotojas, virtuvės darbininkas, afišų klijuotojas, kiemsargis, liftininkas, matuoklių rodmenų tikrintojas, durininkas, sargas ir pan.
3.10. Ginkluotųjų pajėgų profesijos. Ginkluotųjų pajėgų nariai – tai asmenys, kurie tarnauja ginkluotosiose pajėgose, taip pat eina pagalbinę privalomą ar savanorišką tarnybą ir negali dirbti civilinėje tarnyboje. Šiai grupei priskiriami nuolatiniai armijos, laivyno, oro pajėgų ir kitos karinės tarnybos nariai, taip pat šauktiniai, pašaukti į karinius mokymus ar kitą tarnybą tam tikram laikotarpiui. Šiai grupei priskiriamų profesijų pavyzdžiai – generolas, pulkininkas, majoras, kapitonas, leitenantas, admirolas, puskarininkis, seržantas, grandinis, eilinis ir pan.