LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
N U T A R I M A S
DĖL ŠIAULIŲ UNIVERSITETO STATUTO PATVIRTINIMO
1997 m. spalio 9 d. Nr. VIII-443
Vilnius
2 straipsnis.
Lietuvos Respublikos Seimo
1997 m. spalio 9 d.
nutarimo Nr. VIII-443
1 priedėlis
ŠIAULIŲ UNIVERSITETO STATUTAS
Šiaulių universitetas savo istorijos pradžia laiko 1948 metus, kai buvo įsteigtas Šiaulių mokytojų institutas. 1954 m. jis perorganizuotas į pedagoginį institutą. 1959 m. Šiauliuose buvo įkurtas Kauno politechnikos instituto filialas, nuo 1990 m. vadintas Kauno technologijos universiteto Šiaulių politechnikos fakultetu.
Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. balandžio 8 d. nutarimu Nr. VIII-184 Šiaulių pedagoginio instituto ir Kauno technologijos universiteto Šiaulių politechnikos fakulteto pagrindu nuo 1997 m. rugsėjo 1 d. įsteigtas Šiaulių universitetas.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiaulių universitetas (toliau – Universitetas) yra valstybinė aukštoji mokslo ir studijų įstaiga. Universiteto adresas: P. Višinskio g. 25, 5400 Šiauliai.
2. Universitetas turi Lietuvos Respublikos įstatymų ir šio statuto nustatytą autonomiją, veikia vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais ir kitais teisės aktais.
3. Pakeisti Universiteto teritorijos ribas, perduoti pastatus ar kitą Universiteto turtą gali tik Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgusi į Universiteto senato nuomonę.
4. Universiteto misija – mokslo ir studijų veikla skatinti krašto, ypač Šiaurės Lietuvos, kultūros, socialinę ir ekonomikos pažangą.
5. Svarbiausi Universiteto tikslai:
2) plėtoti fundamentinius ir taikomuosius mokslo tyrimus, būtinus studijų ir mokslo vienovei bei mokslo ir ūkio raidai;
4) plėtoti švietėjišką veiklą, teikti konsultacinę pagalbą švietimo, kultūros ir ūkio institucijoms;
6. Universitetas, įgyvendindamas savo misiją bei tikslus, remiasi šiais principais:
7. Universitete gali veikti visuomeninės organizacijos, kurių įstatai įregistruoti nustatyta tvarka.
8. Universitetas yra juridinis asmuo, turi antspaudą su Lietuvos Respublikos herbu ir savo pavadinimu, sąskaitas bankuose.
9. Universitetas pats nustato savo organizacinę ir valdymo struktūrą. Universitetą sudaro institutai, fakultetai, katedros, mokslo centrai, laboratorijos, biblioteka bei kiti studijoms ir mokslui reikalingi padaliniai, veikiantys pagal Universiteto senato patvirtintus nuostatus. Universiteto padaliniai Senato sprendimu gali turėti juridinio asmens teises.
II. UNIVERSITETO VALDYMAS
11. Pagrindinės Universiteto valdymo institucijos:
12. Universiteto valdymas grindžiamas demokratijos ir kompetencijos principais. Visi rinkimai vyksta slaptu balsavimu. Nutarimai priimami slaptu ar atviru balsavimu paprasta balsų dauguma, išskyrus šiame statute nurodytus atvejus.
Mokslininkų susirinkimas
13. Mokslininkų susirinkimas renka Senatą, Teisės ir etikos kolegiją, tvirtina jų nuostatus, svarsto ir tvirtina pagrindines Universiteto plėtros kryptis. Universiteto statutą priima arba keičia mokslininkų susirinkimas paprasta balsų dauguma arba jo pavedimu – Senatas 2/3 balsų dauguma.
14. Mokslininkų susirinkimą šaukia Senato pirmininkas dviem atvejais: nusprendus Senatui arba raštu pareikalavus 1/3 Universiteto mokslininkų. Antruoju atveju susirinkimas šaukiamas ne vėliau kaip per mėnesį po reikalavimo įteikimo.
15. Mokslininkų susirinkime su sprendžiamuoju balsu gali dalyvauti visi turintys mokslo laipsnį arba pedagoginį mokslo vardą asmenys, kurių pagrindinės pareigos yra Universitete. Susirinkimui vadovauti išrenkami pirmininkas ir sekretorius. Susirinkimas teisėtas, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė turinčių balsavimo teisę mokslininkų.
Senatas
16. Senatas yra aukščiausioji sprendžiančioji Universiteto institucija. Senato nutarimai privalomi visiems darbuotojams, doktorantams, studentams ir klausytojams. Senato narių skaičių ir atstovavimo fakultetams kvotas nustato mokslininkų susirinkimas.
18. Į Senatą renkami mokslo laipsnius ar pedagoginius mokslo vardus turintys asmenys. Kandidatus į Senatą turi teisę kelti Universiteto pedagoginiai ir moksliniai padaliniai. Ne mažiau kaip 50 procentų Senato narių turi būti habilituoti daktarai arba profesoriai. Ne mažiau kaip 15 procentų Senato narių turi būti išrinkta iš kitų mokslo bei mokslo ir studijų įstaigų.
19. Išrinktais Senato nariais laikomi kandidatai, gavę daugiausiai balsų pagal 18 punkto reikalavimus ir pagal fakultetams nustatytas kvotas.
21. Iš Senato narių renkamas pirmininkas, jo pavaduotojas ir mokslinis sekretorius. Jie gali būti atšaukti 2/3 Senato narių balsų dauguma. Universiteto rektorius, prorektoriai ir dekanai Senato pirmininku ar jo pavaduotoju nerenkami.
23. Senato posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip du kartus per semestrą. Jei raštiškai reikalauja ne mažiau kaip 1/3 Senato narių arba rektorius, Senato pirmininkas per 10 dienų sušaukia neeilinį posėdį.
24. Senatas:
3) vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, svarsto ir priima nutarimus studijų, mokslo, finansų, socialiniais ir kitais klausimais;
5) iš mokslininkų, turinčių habilituoto daktaro mokslo laipsnį ir profesoriaus pedagoginį mokslo vardą, renka rektorių;
9) Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka suteikia darbuotojams pedagoginius mokslo ir garbės vardus;
12) slaptu balsavimu tvirtina rektoriaus pateiktą Universiteto metinės veiklos ataskaitą. Jos nepatvirtinus, rektorius atsistatydina ir skelbiami nauji rektoriaus rinkimai;
13) turi teisę siūlyti atšaukti rektoriaus, dekanų bei kitų padalinių vadovų įsakymus bei Universiteto valdymo institucijų nutarimus. Jei per 7 dienas Senato nutarimas neįvykdomas, Senatas turi teisę šiuos įsakymus ir nutarimus panaikinti;
16) jei rektorius neįteisina Senato nutarimo įsakymu, Senatas privalo per mėnesį nutarimą apsvarstyti pakartotinai. Senato pakartotinai priimtas nutarimas yra privalomas;
Rektorius ir rektoratas
26. Rektorius, vykdydamas Lietuvos Respublikos įstatymų, šio statuto reikalavimus ir Senato nutarimus, vadovauja Universitetui, jam atstovauja be specialių įgaliojimų, valdo Universiteto turtą.
27. Rektorius:
1) leidžia įsakymus, kurie yra privalomi Universiteto darbuotojams, doktorantams, studentams ir klausytojams;
3) koreguoja ir tvirtina Universiteto darbuotojų etatus, skelbia konkursus pedagoginių mokslo ir mokslo darbuotojų pareigoms, sudaro su jais darbo sutartis; įstatymų nustatyta tvarka priima ir atleidžia darbuotojus, juos materialiai ir moraliai skatina bei skiria drausmines nuobaudas;
6) sudaro sutartis su Lietuvos Respublikos bei užsienio mokslo ir studijų įstaigomis, įmonėmis bei kitomis organizacijomis;
28. Rektorius Senato renkamas 4 metams, tas pats asmuo renkamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės.
29. Rektoriui, pasibaigus jo darbo kadencijai, garantuojama teisė eiti Universitete pareigas, atitinkančias jo pedagoginę ir mokslinę kvalifikaciją.
30. Rektorių pavaduoja jo įsakymu paskirtas prorektorius. Prorektorių kadencija sutampa su rektoriaus įgaliojimų baigtimi.
31. Universiteto rektoratas yra rektoriaus vadovaujama kolegiali patariamoji institucija. Rektoratą sudaro rektorius, prorektoriai, fakultetų dekanai ir studentų atstovybės deleguotas narys. Rektorato posėdžiuose dalyvauja Teisės ir etikos kolegijos pirmininkas, Senato pirmininkas ir studentų atstovybės įgaliotinis, o rektoriaus sutikimu ar kvietimu – taip pat kiti asmenys.
32. Rektoratas svarsto ir priima nutarimus organizaciniais studijų, mokslo, ūkio ir kitais klausimais, koordinuoja Universiteto padalinių darbą, teikia pasiūlymus Senatui ir įgyvendina Senato priimtus nutarimus.
Teisės ir etikos kolegija
34. Teisės ir etikos kolegija prižiūri, kad Universiteto padalinių nutarimai ir įsakymai atitiktų įstatymų, kitų teisės aktų bei Universiteto statuto nuostatas. Personalinius konfliktus ir mokslinės bei profesinės etikos pažeidimus kolegija nagrinėja tada, kai jų neišsprendžia atitinkamos Universiteto institucijos. Kolegija išvadas teikia Senatui.
35. Teisės ir etikos kolegiją sudaro 5 nariai, kuriuos renka mokslininkų susirinkimas ketveriems metams. Jais negali būti Senato pirmininkas, rektorius, prorektoriai ir dekanai. Teisės ir etikos kolegijos pirmininką renka kolegijos nariai. Mokslininkų susirinkimas gali slaptu balsavimu 2/3 balsų dauguma pareikšti nepasitikėjimą kolegijos nariu. Teisės ir etikos kolegijos vakuojanti vieta tenka daugiausiai balsų gavusiam neišrinktam kandidatui.
III. FAKULTETAI IR KATEDROS
37. Fakultetą sudaro katedros, mokymo ir mokslo laboratorijos bei kiti padaliniai. Fakultetas Senato nutarimu gali turėti ūkinį ir finansinį savarankiškumą.
38. Fakulteto veiklą tvarko:
39. Fakulteto mokslininkų susirinkimas nustato fakulteto tarybos narių skaičių ir studentų atstovavimo normas, renka fakulteto tarybą, svarsto ir tvirtina fakulteto plėtros kryptis.
40. Į fakulteto tarybą pagal pareigas (be rinkimų) įeina fakulteto dekanas, katedrų vedėjai ir studentų atstovybės deleguoti nariai. Bendras jų skaičius neturi būti didesnis nei pusė fakulteto tarybos narių. Taryba renkama 4 metams.
41. Fakulteto taryba sprendžia svarbiausius fakulteto klausimus. Jos nutarimai privalomi visiems fakulteto darbuotojams, doktorantams, studentams ir klausytojams.
42. Fakulteto taryba:
1) renka fakulteto dekaną. Dekanu renkamas profesorius ar docentas 4 metams, bet ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės;
6) įvertinusi katedros nuomonę, renka fakulteto katedrų vedėjus, pedagoginį mokslo bei mokslo personalą;
9) siūlo steigti, pertvarkyti ir panaikinti fakultetui priklausančias katedras, laboratorijas ir kitus padalinius, skirti jiems patalpas;
46. Dekanas:
2) leidžia įsakymus ir duoda nurodymus, privalomus fakulteto padaliniams, darbuotojams, studentams ir klausytojams;
3) atstovauja fakultetui, šaukia fakulteto tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja, teikia rektoriui siūlymus dėl studentų ir klausytojų priėmimo ir šalinimo;
48. Dekanatas yra dekano vadovaujama kolegiali patariamoji institucija. Dekanatą sudaro dekanas, prodekanai ir fakulteto padalinių vadovai. Dekanato posėdžiuose dalyvauja studentų atstovybės įgaliotinis, o dekano sutikimu ar kvietimu – taip pat kiti asmenys.
49. Dekanatas svarsto ir priima nutarimus organizaciniais studijų, mokslo, ūkio ir kitais klausimais, koordinuoja fakulteto padalinių darbą, teikia pasiūlymus rektoratui ir fakulteto tarybai ir įgyvendina rektorato ir fakulteto tarybos priimtus nutarimus.
51. Katedra yra pagrindinis mokslo ir studijų organizatorius ir vykdytojas. Katedros nariai atlieka svarbius mokslo tyrimus, rengia mokslininkus, sudaro studijų programas, rūpinasi mokslo ir mokymo literatūra, kaupia mokslui ir studijoms reikalingą įrangą.
52. Katedrai vadovauja katedros vedėjas, kuris renkamas iš mokslininkų 4 metams, ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Katedros vedėjas kiekvienais metais už katedros veiklą atsiskaito fakulteto tarybai.
IV. UNIVERSITETO DARBUOTOJAI
55. Universiteto darbuotojai yra pedagoginis mokslo ir mokslo (toliau – pedagoginis mokslo), inžinerijos, technikos, pagalbinis mokymo ir mokslo, administracijos ir ūkio personalas.
56. Pedagoginių mokslo darbuotojų pareigybės išvardytos Lietuvos Respublikos mokslo ir pedagoginių darbuotojų sąraše.
57. Pedagoginis mokslo personalas renkamas konkurso būdu. Konkursas (atestacija) vyksta pagal Senato patvirtintus nuostatus. Prireikus, darbuotojas gali būti priimtas rektoriaus įsakymu be konkurso, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams.
58. Pedagoginio mokslo personalo kvalifikacijos reikalavimus, pareigas bei kitas sąlygas nustato jo nuostatai.
59. Kiti darbuotojai priimami į darbą ir atleidžiami rektoriaus įsakymu Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
60. Universiteto darbuotojams sudaromos sąlygos kelti kvalifikaciją stažuotės, doktorantūros ir kitomis formomis.
61. Pedagoginio mokslo personalo darbuotojai negali būti atleisti iš pareigų Universiteto administracijos iniciatyva, jeigu jie vykdo sutartį, nenusikalsta pedagogo ir mokslininko etikai.
62. Išėjusiems į pensiją pedagoginio mokslo personalo nariams sudaromos sąlygos dirbti mokslo ir pedagoginį darbą naudojantis Universiteto baze.
V. STUDENTAI IR STUDIJOS
66. Universitete yra pagrindinės studijos, po kurių įgyjamas bakalauro kvalifikacinis laipsnis ir (arba) specialisto profesinė kvalifikacija, ir aukštosios studijos, kurias sudaro magistrantūra ir doktorantūra. Baigus magistrantūros studijas, įgyjamas magistro kvalifikacinis laipsnis. Doktorantūros studijas reglamentuoja Lietuvos Respublikos mokslo laipsnių ir pedagoginių mokslo vardų sistemos bendrieji nuostatai.
67. Priėmimo sąlygas, rengimo formas, pakopas bei teikiamus diplomus nustato Senatas, remdamasis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.
68. Universitete dėstoma valstybine kalba. Atskiri studijų programų moduliai arba tarptautinių studijų programos Senato nutarimu gali būti dėstomi ir kitomis kalbomis.
69. Studentai turi teisę studijuoti pagal individualų planą ir baigti studijas per trumpesnį laiką, pasirinkti kitų studijų programų modulius bei įgyti gretutines kvalifikacijas.
71. Studentų atstovybė rūpinasi studentų teisėmis ir pareigomis, padeda organizuoti studijų procesą, spręsti studentų socialinius klausimus. Studentų atstovybės deleguoti nariai dalyvauja su sprendžiamojo balso teise Senato, rektorato ir fakultetų tarybų posėdžiuose.
72. Universiteto studentų atstovybės nariai renkami fakultetų atstovybių narių susirinkimuose, o fakultetų studentų atstovybių nariai – fakultetų studentų susirinkimuose.
VI. TURTAS IR LĖŠOS
74. Universiteto turtą sudaro perduoti jam naudotis pastatai ir kitos materialinės vertybės, finansiniai ištekliai, vertybiniai popieriai, intelektualaus darbo produktai (kiek tai nepažeidžia autoriaus teisių) ir kitas Lietuvos Respublikos įstatymų leidžiamas turtas. Šį turtą Universitetas naudoja Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Universitetas jam skirtu valstybės turtu naudojasi neatlygintinai, jį saugo ir gausina. Universiteto darbuotojai, doktorantai, studentai ir klausytojai naudojasi tuo turtu, laikydamiesi vidaus tvarkos taisyklių (nuostatų).
76. Universiteto lėšas sudaro:
77. Visas nebiudžetines lėšas Universitetas naudoja savo nuožiūra. Už valstybės biudžeto lėšų naudojimą Universitetas atsiskaito Finansų ministerijai ir Universiteto senatui, o už nebiudžetines lėšas – Universiteto senatui.
78. Valstybės biudžeto lėšas Universitetas planuoja ir naudoja pagal bendrą pajamų ir išlaidų sąmatą, kurią tvirtina Senatas.
79. Visas turimas lėšas Universitetas tvarko savarankiškai. Lėšas paskirsto bei perskirsto fakultetams ar kitiems padaliniams rektoratas.
80. Universitetas savarankiškai nustato darbo apmokėjimo sistemą, vadovaudamasis Vyriausybės nustatyta tvarka. Už darbą mokama pagal darbuotojo kvalifikaciją, darbo kiekį ir rezultatus.
VII. ATRIBUTAI
VIII. STATUTO KEITIMO TVARKA
IX. UNIVERSITETO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS
Lietuvos Respublikos Seimo
1997 m. spalio 9 d.
nutarimo Nr. VIII-443
2 priedėlis
Šiaulių universitetui perduotŲ NAUDOTIS pastatŲ
S Ą R A Š A S
Objekto pavadinimas |
Adresas |
Bendras plotas (kv. m) |
Šiauliai
Centriniai rūmai |
P. Višinskio g. 25 |
8432 |
I rūmai |
Vytauto g. 84 |
4607 |
Sporto salė |
Vasario 16-osios g. 30 |
1692 |
Biblioteka |
Vasario 16-osios g. 26 |
509 |
II rūmai |
Aušros al. 501760 |
|
III rūmai |
P. Višinskio g. 38 |
2378 |
|
P. Višinskio g. 36a |
70 |
Mokomasis laboratorinis
korpusas |
Vilniaus g. 141 |
7331 |
Garažai |
Vilniaus g. 141 |
335 |
Bendrabutis |
Pagėgių g. 46 |
934 |
I bendrabutis ir klubas |
P. Višinskio g. 15 |
4750 |
II bendrabutis |
P. Višinskio g. 15a |
5463 |
III bendrabutis |
Dubijos g. 1a 2435,5 |
|
IV bendrabutis |
Dubijos g. 1b |
5525 |
Valgykla |
P. Višinskio g. 11 |
2212 |
Kvalifikacijos kėlimo
fakultetas |
Stoties g. 11 |
1297 |
Sandėliai |
Kanapių g. 1 |
248 |
Agrobiologinė stotis |
Pataičių g. |
381 |
Klaipėda
Mokomosios praktikos bazė |
Giruliai, Stoties g. 8 |
136 |
Akmenės rajonas
Balsių mokomosios praktikos bazė |
Balsių k., Papilės apyl. |
3901 |
Šiaulių rajonas
Pašvinio poilsio bazė |
Pašvinio k., Bubių apyl. |
620 |
______________