LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS TERITORIJOS GEOREFERENCINIO PAGRINDO NAUDOJIMO IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. liepos 16 d. Nr. 3D-424

Vilnius

 

Įgyvendindamas Valstybės registrų integralios sistemos kūrimo strategijos įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 30 d. nutarimu Nr. 852 (Žin., 2003, Nr. 65-2947; 2004, Nr. 46-1508), 2.10 punktą,

tvirtinu Lietuvos teritorijos georeferencinio pagrindo naudojimo ir tvarkymo taisykles (pridedama).

 

 

Žemės ūkio Ministras                                                                   Jeronimas Kraujelis

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2004 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 3D-424

 

LIETUVOS TERITORIJOS GEOREFERENCINIO PAGRINDO

NAUDOJIMO IR TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos teritorijos georeferencinio pagrindo naudojimo ir tvarkymo taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja Lietuvos teritorijos georeferencinio pagrindo (toliau – georeferencinis pagrindas) paskirtį, objektus, duomenų tvarkymo įstaigas, georeferencinio pagrindo tvarkymą, naudojimą, tikslinimą ir atnaujinimą.

2. Georeferencinio pagrindo paskirtis – kaupti, saugoti, naudoti, atnaujinti ir teikti šiose taisyklėse nurodytus duomenis.

3. Georeferencinio pagrindo objektas yra natūralūs arba urbanistinės kilmės objektai: geodezinio pagrindo punktai, valstybės sienos riba, miestų, miestelių, kaimų, pelkių ir miškų pavadinimai, hidrografijos objektai ir jų pavadinimai, keliai ir geležinkeliai.

4. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos:

Duomenų naudotojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris įsigyja bei naudoja duomenis.

Geoduomenys – duomenys apie objektą, apibūdinantys jo geografinę (erdvinę) padėtį, formą, tarpusavio ryšius ir unikalumą, saugomi skaitmenine forma.

Georeferencinis pagrindas – georeferencinių duomenų bazės sudedamoji dalis, kurią sudaro visos Lietuvos teritorijos geodezinio pagrindo ir topografinių duomenų bazių svarbiausių objektų susistemintas ir geoinformacinių sistemų principais metodiškai sutvarkytas rinkinys, kaupiamas ir saugomas kompiuterinėse laikmenose.

Licencinė sutartis – tai vadovaujančiosios įstaigos, kaip teikiamų duomenų autoriaus išimtinių turtinių teisių administratoriaus, leidimas, suteikiantis teisę naudoti duomenis šioje sutartyje numatytais būdais ir priemonėmis.

Nomenklatūrinis suskaidymas lapais – teritorijos suskirstymas pagal nacionalinę topografinių žemėlapių skaidymo lapais ir indeksavimo sistemą.

Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatyme (Žin., 2001, Nr. 62-2226) nustatytus jų apibrėžimus.

5. Georeferencinis pagrindas formuojamas ir atnaujinamas geografinių informacinių sistemų (GIS) principu. Grafiniai duomenys aprašomi pagal Integruotos geoinformacinės sistemos (InGIS) geoduomenų specifikaciją, patvirtintą valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministro ir Valstybinės geodezijos ir kartografijos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2000 m. balandžio 25 d. įsakymu Nr. 46/32 (Žin., 2000, Nr. 36-1019), ir Geodezijos ir kartografijos techninių reikalavimų reglamentą GKTR 2.18.01.:2004 „Lietuvos Respublikos georeferencinio pagrindo specifikacija“, patvirtintą Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos generalinio direktoriaus 2004 m. balandžio 9 d. įsakymu Nr. 1P-53 (Žin., 2004, Nr. 56-1977).

 

ii. GEOREFERENCINIO PAGRINDO DUOMENŲ TVARKYMO ĮSTAIGOS

 

6. Vadovaujančioji georeferencinio pagrindo tvarkymo įstaiga (toliau – vadovaujančioji įstaiga) yra Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

7. Vadovaujančioji įstaiga vykdo šias funkcijas:

7.1. organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja georeferencinio pagrindo tvarkymo, tikslinimo ir atnaujinimo darbus bei jiems metodiškai vadovauja;

7.2. rengia ir priima georeferencinio pagrindo veikimui užtikrinti reikalingus teisės aktus arba organizuoja jų rengimą;

7.3. užtikrina georeferencinio pagrindo funkcionavimą.

8. Georeferencinio pagrindo duomenų tvarkymo įstaiga (toliau – duomenų tvarkytojas) yra valstybės įmonė Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centras „GIS-Centras“.

9. Duomenų tvarkytojas atlieka šias funkcijas:

9.1. tvarko georeferencinio pagrindo duomenis, t. y. juos tikslina, atnaujina, apdoroja, sistemina, užtikrina, kad nebūtų įrašyti klaidingi, neišsamūs duomenys;

9.2. užtikrina technologinės programinės įrangos veikimą, techninę priežiūrą ir tobulinimą;

9.3. tvarko renkamų duomenų ir kitoms institucijoms teikiamų duomenų apskaitą;

9.4. užtikrina surinktų duomenų konfidencialumą, apsaugą nuo nesankcionuoto naudojimo, pakeitimo ar sunaikinimo;

9.5. teikia duomenis naudotojams;

9.6. atlieka kitus vadovaujančiosios įstaigos pavestus darbus, susijusius su georeferencinio pagrindo duomenų teikimu.

 

III. GEOREFERENCINIO PAGRINDO DUOMENYS

 

10. Georeferencinio pagrindo informacija kaupiama ir saugoma valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje, suskirstytoje pagal LKS-94 metų nomenklatūrinį suskaidymą lapais.

11. Bazinis georeferencinio pagrindo mastelis yra 1:10 000. Skaitmeninių technologijų pagalba duomenys gali būti transformuojami į kitus mastelius.

12. Georeferencinio pagrindo bazinė kartografinė medžiaga (bazinis žemėlapis) – skaitmeniniai ortofotografiniai žemėlapiai masteliu 1:10 000.

13. Georeferencinį pagrindą sudaro objekto grafiniai duomenys ir žemiau išvardyta atributinė informacija:

13.1. grafinio objekto identifikavimo kodas sudaromas iš raidinio ir skaitmeninio junginio pagal 5 punkte nurodytas specifikacijas;

13.2. grafinio objekto tipas (linija, plotas, taškas);

13.3. grafinio objekto kiekybiniai ir kokybiniai rodikliai.

14. Georeferencinio pagrindo objektai suskirstyti atskirais grafinių duomenų sluoksniais (toliau – sluoksnis) ir atvaizduoti taškais, linijomis arba plotais.

15. Taškais atvaizduoti šie georeferencinio pagrindo objektai:

15.1. geodezinio pagrindo punktai – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie GPS tinklo, geodezinio tinklo, astronominius punktus ir kaupiama atributinė informacija apie šių punktų pavadinimus arba numerius, kodus, stačiakampes plokštumines x, y koordinates metrais LKS-94 koordinačių sistemoje ir aukščius H metrais Baltijos aukščių sistemoje;

15.2. vietovardžiai – sluoksnyje saugoma informacija apie valstybės, miestų, miestelių, kaimų, pelkių ir miškų pavadinimus, taip pat miestų, miestelių ir kaimų gyventojų skaičių.

16. Linijomis atvaizduoti šie georeferencinio pagrindo objektai:

16.1. valstybės siena – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie demarkuotą (redemarkuotą) valstybės sienos liniją arba liniją, jungiančią valstybės sienos delimitavimo taškus; atributinė informacija objektams nekaupiama;

16.2. upės, upeliai ir kanalai – sluoksnyje saugoma informacija apie ašines upių, upelių, kanalų, griovių (platesnių kaip 1 m) linijas ir šių objektų pavadinimus;

16.3. keliai – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie valstybinės reikšmės kelių ašines linijas ir kaupiama atributinė informacija apie šių objektų numerius, dangos medžiagas, važiavimo juostų skaičių ir jų plotį metrais bei bendrą kelio plotį metrais;

16.4. geležinkeliai – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie europinio standarto, plačios vėžės, siaurųjų geležinkelių ir keltuvų ašines linijas ir kaupiama atributinė informacija apie kelių skaičių geležinkelyje bei kita paaiškinamoji informacija.

17. Plotais atvaizduoti šie georeferencinio pagrindo objektai:

17.1. Lietuvos teritorijos suskirstymas lapais – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie teritorijos suskirstymą LKS-94 koordinačių sistemos lapais ir kaupiama atributinė informacija apie lapo numerį, pavadinimą, autoriaus teisių savininką, žemėlapio lapo sudarytoją, sudarymo metus ir metodą, aerofotonuotraukos metus;

17.2. hidrografijos plotai – sluoksnyje saugoma grafinė informacija apie upių, upelių, kanalų, griovių krantus bei ežerų, tvenkinių, Baltijos jūros, Kuršių marių ir kitų paviršinio vandens telkinių (baseinų, kūdrų) krantus bei pavadinimus.

18. georeferencinį pagrindą teikiant naudotojams, prie jo pridedama metrika – informaciniai duomenys apie visą duomenų bazę. ši informacija saugoma tekstinėje rinkmenoje.

 

IV. GEOREFERENCINIO PAGRINDO TIKSLINIMAS, ATNAUJINIMAS,

SĄVEIKA SU VALSTYBĖS REGISTRAIS IR KADASTRAIS

 

19. Georeferencinis pagrindas atnaujinamas atlikus naują aerofotonuotrauką ir pagaminus skaitmeninius ortofotografinius žemėlapius bei pasikeitus georeferencinio pagrindo specifikacijoms ar techniniams reglamentams ne rečiau kaip kas 5 metai.

20. Duomenų naudotojas apie georeferencinio pagrindo netikslumus (grafinių ar atributinių duomenų klaidas, vietovės situacijos neatitikimus georeferencinio pagrindo sudarymo momentu) duomenų tvarkytoją informuoja raštu. duomenų tvarkytojas patikslintus georeferencinio pagrindo duomenis pateikia kasmet iki liepos 1 d. visiems duomenų naudotojams.

21. Georeferencinio pagrindo duomenims tikslinti ir atnaujinti naudojami šių valstybės registrų, kadastrų ir duomenų bazių duomenys:

21.1. Lietuvos Respublikos upių, ežerų ir tvenkinių valstybės kadastro – vandentakių pavadinimai, ežerų ir tvenkinių pavadinimai;

21.2. Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro – miškų pavadinimai;

21.3. Lietuvos Respublikos adresų registro – gyvenamųjų vietovių pavadinimai;

21.4. Kelių kadastro;

21.5. kitų valstybės registrų, kadastrų ir duomenų bazių.

22. Duomenys iš valstybės registrų, kadastrų ir duomenų bazių gaunami identifikuojant objektus pagal jų kontūrus, koordinates LKS-94 koordinačių sistemoje, identifikavimo kodus.

23. Konkreti tvarka, pagal kurią iš valstybės registrų, kadastrų ir duomenų bazių yra gaunami duomenys, nustatoma registrų tvarkymo įstaigos bei vadovaujančiosios įstaigos sudaroma teikimo sutartimi, kaip tai numato valstybės registrų ir kadastrų nuostatai.

 

V. DUOMENŲ NAUDOJIMAS

 

24. Georeferencinio pagrindo duomenys teikiami Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių duomenų teikimą, nustatyta tvarka.

25. Georeferencinio pagrindo duomenys naudotojams teikiami pagal licencines sutartis su duomenų tvarkytoju.

26. naudotojas gautų georeferencinio pagrindo duomenų negali naudoti kitu būdu ar kitam tikslui, negu buvo nustatyta juos teikiant.

27. Georeferencinio pagrindo duomenys valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, registrų tvarkymo įstaigoms jų tiesioginėms funkcijoms vykdyti teikiami neatlygintinai, o kitiems naudotojams – pagal vadovaujančiosios įstaigos nustatytus įkainius.

28. Naudotojai, gaunantys duomenis neatlygintinai, tvarkančiajai įstaigai teikia neatlygintinai savo sukurtą informaciją, kurios reikia georeferenciniam pagrindui patikslinti ir atnaujinti.

 

VI. DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENIO VALSTYBES

 

29. Georeferencinio pagrindo duomenys gali būti perduodami į užsienio valstybes tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų bei Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

30. Georeferencinio pagrindo duomenys gali būti teikiami tarptautiniams kompiuterių tinklams tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų bei Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

 

VII. DUOMENŲ SAUGA

 

31. georeferencinio pagrindo autoriaus išimtinių turtinių teisių turėtoja yra vadovaujančioji įstaiga.

32. Georeferencinio pagrindo duomenų sauga organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 50-1598; 2003, Nr. 28-1125) nuostatomis, Bendraisiais duomenų saugos reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 952 (Žin., 1997, Nr. 83-2075; 2003, Nr. 2-45), bei kitais teisės aktais.

33. Už georeferencinio pagrindo duomenų saugą atsako duomenų tvarkytojas. Saugaus darbo su duomenimis tvarka nustatyta georeferencinio pagrindo duomenų saugos nuostatuose.

34. Georeferencinio pagrindo duomenų tvarkytojas ir naudotojai už duomenų saugos reikalavimų pažeidimus atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VIII. GEOREFERENCINIO PAGRINDO FINANSAVIMAS

 

35. Georeferencinio pagrindo funkcionavimas bei atnaujinimas finansuojamas:

35.1. valstybės biudžeto lėšomis, skirtomis vadovaujančiajai įstaigai;

35.2. už teikiamas paslaugas gaunamomis lėšomis.

 

IX. GEOREFERENCINIO PAGRINDO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

36. Georeferencinis pagrindas gali būti reorganizuojamas keičiant tvarkomų duomenų sąrašą, vadovaujančiąją įstaigą, duomenų tvarkytoją, šias taisykles.

37. Likviduojamo georeferencinio pagrindo duomenys perduodami Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos.

______________